PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله اختصاصی پلیگ دیسکس

mohamadrad
۱۳۹۱-۱۰-۰۶, 11:28
سلام
میشه گفت که 85 درصد از کسانی که اقدام به نگهداری از ماهی دیسکس میکنند با پلیگ مواجه میشوند و از آنجا که با این بیماری آشنایی ندارند نمیتوانند اقدام به درمان کنند و ماهی تلف میشو - اگر ماهی پلیگ بگیرد یعنی سیاه شود و میلی به غذا نداشته باشد و ... باید نور تانک را تا جایی که ممکن است کاهش دهید استرس را از ماهی دور کنید تعداد و حجم سیفون را در روز بیشتر کنید از نمک بدون ید استفاده کنید . اگر هم میخواهید از دارو استفاده کنید میتوانید از داروی تترا جنرال تونیک استفاده کنید به عنوان داروی مرجع.اگر این پست کم و کسری داشت ببخشید.

Rezaei
۱۳۹۱-۱۰-۰۸, 01:09
شروع این تاپیک توسط آقا محمد باعث شد که به فکر این موضوع بیفتم که یک مقاله مختصر در مورد پلیگ دیسکس بنویسم که دوستانی دنبال این موضوع هستند از طرفی با اطلاعات ناقص روبرو میشن و از طرفی با نوشته های حجیم و کلمات چکشی ترجمه شده ، دیدم بد نیست که مخلص کلام رو به شکل کاربردی در امروزی منتشر کنم.

تقریبا همه کسانی که با بیماری طاعون دیسکس یا همون پلیگ آشنایی دارند مطلعند که این بیماری یک بیماری ویروسی است .

علائم اولیه بیماری
- استرس شدید گله ای ماهیان ، تجمع و سعی در مخفی شدن
- تنفس سریع
- کدر شدن و وجود لکه های پوستی
- بی میلی به غذا
- ترشح موکوس و کدر شدن آب
- ...
این دلایل گرچه هر کدوم به تنهایی میشه به عنوان علائم بیماریهای دیگر هم شناخته بشن اما وقتی به شکل مجموع علائم ظاهر میشوند نباید به وجود بیماری پلیک شک کرد

http://emruzi.com/up/uploads/13566463701.jpg

چرا اکثر دیسکسهای وارداتی در بدو ورود به پلیگ و بیماری های سخت دیگه دچار میشن ؟ تا بحال به این فکر کردید؟
بر عکس خیلی از دوستان که دیسکس رو ماهی حساسی معرفی میکنند من عقیده دارم دیسکس در تحمل شرایط سخت و حتی مقاومت در برابر عوامل بیماری زا از خیلی از ماهیان دیگری که تجربه نگهداری ، تکثیر و پرورش آنها رو داشتم مقاومتر هست به عنوان مثال انجل ، سیجلایدهای آفریقایی و ... خیلی ضعیفتر از دیسکس در مقابل بیماری و در شرایط یکسان رفتار میکنند

دقیقا ابتلا به بیماری در بدو ورود هم به همین دلیل هست ، دیسکس در مزارع تکثیر خارج از کشور با شرایط طبیعی آب و هوای مناسب تکثیر و رشد داده میشه و در این بین بخاطر رعایت نکردن 100% بهداشت در این پروسه ناقل بسیاری از بیماریهاست
با تحمل شرایط سخت ارسال و استرسهای پی در پی سیستم ایمنی بدن ماهی ضعیف شده و به بیماری مجال فعالیت بیشتر داده میشه.

در زمان ابتلا به پیلیگ ما راهی برای درمان بیماری ویا حذف عوامل بیماری زا نداریم تنها راه و بهترین کاری که میتونیم انجام بدیم کمک کردن به سیستم ایمنی بدن ماهیست برای اینکار باید بیماریهای جانبی که با شیوع پلیگ فرصت عرض اندام پیدا میکنند را کنترل کنیم
طیف این بیماریها به شکلی است که شامل بیماریهای قارچی و باکتریایی میشود و برای جلوگیری از پیشرفت انها راهی به جز استفاده از داروهایی با تاثیر وسیع نخواهیم داشت

از طرفی بخاطر ترشح بیش از حد موکوس در دروان این بیماری و کثیف شدن اب باید برای اکسیژن رسانی مناسب و جلوگیری از سمی شدن اب به شکل منظم سیفونهای سنگین داشته باشیم

من به شخصه در زمان روبرو شدن با پلیک از حمام کوتاه مدت فرمالین ( به ازای هر 40 لیتر 1 تا 2 میلی لیتر بسته به سختی آب - قابل تهیه از مغازه های لوازم آزمایشگاهی ) رو انجام میدم و پس از اون سیفون نزدیک به 100% و دوباره بعد از سیفون استفاده از انتی بیوتیکی مثل سیپروفلوکساسین ( به ازای هر 50 لیتر 1 کپسول 500 میلی گرمی- قابل تهیه از داروخانه های انسانی ) به همراه فرمالین (به ازای هر 80 لیتر 1 میلی لیتر) و سیفونهای سنگین 2 بار در روز و تکرار دارو به ازای حجم سیفون انجام شده جواب گرفتم

این درمان رو در هیچ کتاب ، سایت و یا منبعی نمیتونید پیدا کنید و تجربه شخصی من هست

در طی درمان بهتر است
- دمای آب 32-33 باشد
- آب سبک استفاده شود با ph اسیدی
- کاهش نور و رفت و آمد کم و یا حتی پوشاندن تانک

رعایت بشه

بجای فرمالین میتونید از اکرفلاوین و یا از داروی شرکتی مثل سراآمینپور و یا آزو مجیک دیسکس استفاده کنید

موفق باشید

mohamadrad
۱۳۹۱-۱۰-۰۸, 12:51
یه سوال دیگه که ذهن خیلی هارو مشغول میکنه اینه که دیسکس بعد از درمان پلیگ عقیمه؟

Rezaei
۱۳۹۱-۱۰-۰۸, 13:01
یه سوال دیگه که ذهن خیلی هارو مشغول میکنه اینه که دیسکس بعد از درمان پلیگ عقیمه؟

نه به هیچ وجه

عقیم بودن در دیسکس درست مثل همه موجودات زنده دیگه است و عواملی مثل وراثت ، استفاده هورمون ، عفونتهای شدید دستگاه تولید مثل و غدد هورمونی موجود زنده و ... در اون نقش داره

این صحبت مثل این میمونه که بگیم انسان بعد از انفولانزا عقیم میشه ، البته میدونم که این صحبت در بین عامه علاقمند به دیسکس دهن به دهن میچرخه ، اما خود پلیک به هیچ وجه نمیتونه عامل عقیم شدن ماهی باشه ف مگر اینکه در زمان دچار شدن به پلیک ماهی به عفونتهای داخلی هم مبتلا بشه و بافت غددی که هورمون ترشح میکنند آسیب ببینه که معمولا و با عفونتی به این شدت گسترده احتمال زنده موندن ماهی کمه

محمد رضا قدیری
۱۳۹۱-۱۲-۲۴, 00:39
سلام
روش درمانی که میخوام خدمتتون عرض کنم روشی هست که برای درمان پلیگ در اروپا استفاده میشه که به مناسبت تولدم هدیه میکنم به دوستان
بعد از تشخیص و مطمئن شدن راجع به بیماری از دارویی به نام کلرامین تی با دز 1 گرم به ازای 100 لیتر آب دیسکسها را به مدت 4 ساعت حمام میکنیم بعد از 4 ساعت سیفون 100% میکنیم و آکریفلاوین و (نمک با دز 2 گرم در هر لیتر) آب به تانک اضافه میکنیم و تا 6 روز نه احتیاج به سیفون هست نه غذادهی و در نظر داشته باشید در این 6 روز هوادهی قوی و نور تانک خیلی کم باشد
موفق باشید

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۰۸, 19:50
سلام
روش درمانی که میخوام خدمتتون عرض کنم روشی هست که برای درمان پلیگ در اروپا استفاده میشه که به مناسبت تولدم هدیه میکنم به دوستان
بعد از تشخیص و مطمئن شدن راجع به بیماری از دارویی به نام کلرامین تی با دز 1 گرم به ازای 100 لیتر آب دیسکسها را به مدت 4 ساعت حمام میکنیم بعد از 4 ساعت سیفون 100% میکنیم و آکریفلاوین و (نمک با دز 2 گرم در هر لیتر) آب به تانک اضافه میکنیم و تا 6 روز نه احتیاج به سیفون هست نه غذادهی و در نظر داشته باشید در این 6 روز هوادهی قوی و نور تانک خیلی کم باشد
موفق باشید

من زمانی که این پست رو زدی محمدرضا جان میخواستم اینو اضافه کنم اما در اون لحظه داشتم کاری انجام میدادم که موکول کردم به بعد و فراموش کردم
الان داشتم تاپیک رو مرور میکردم که یادم اومد

کلرامین تی معمولا در دسترس عامه نیست و میشه بجای اون از دارویی به اسم کلرامفینکل استفاده کرد که یک آنتی بیوتیک بسیار عالی و کم ضرر نسبت به بقیه انتی بیوتیکهاست تا حدی که به شکل قطره و مستقیم در چشم استفاده میشه

اما به عقیده من ( نه تجربه ) حمام کوتاه مدت تاثیر عمیقی نمیتونه داشته باشه ، بهتر هست حمام کوتاه مدت رو با داروی ضدعفونی کنند و با دوز حداقل 2 برابر انجام بدیم و بعد با دوز نرمال و استفاده مداوم آنتی بیوتیک باشه و سیفون روزانه حتما انجام بشه پلیک میتونه باعث تجمع موکوس در آبششها و تلف شدن ماهی بشه که فقط با سیفون میشه جلوگیری کرد

ممنون از اینکه تجربیاتت رو منتشر میکنی ، منتظر انتشار مقالات تخصصی بیشتری ازت هستم

eminem6
۱۳۹۲-۰۲-۱۰, 15:40
سلام اول میخاستم از اطلاعات که میدین تشکر کنم من تقریبا روش درمان انجام دادم الا 4-5 روز که میگذره اما هنوز 1 2 تا از ماهی گوشه تانک رویه اب حالته خمیده میوفتن تحرک خیلی کمه تکلیف چیه؟؟؟؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۱۰, 16:09
سلام اول میخاستم از اطلاعات که میدین تشکر کنم من تقریبا روش درمان انجام دادم الا 4-5 روز که میگذره اما هنوز 1 2 تا از ماهی گوشه تانک رویه اب حالته خمیده میوفتن تحرک خیلی کمه تکلیف چیه؟؟؟؟
سلام
در بخش بیماری های دیسکس و با عکس ایجاد تاپیک با عنوان مناسب کنید پاسخ خواهید گرفت