PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشاوره سختی آب در تانکهای آب شیرین

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۱۱, 13:30
در این تاپیک سئوالات خود در زمینه های مختلف اثر گذار بر سختی دائم یا موقت و ... میتوانید مطرح کنید
لطفا در صورت نداشتن اطلاعات دقیق از پاسخگویی به دیگر کاربران خودداری کنید و فقط با دادن لینک از مطالب مرجع امروزی اقدام به پاسخگویی نمایید تا در صورت نیاز مدیران مربوطه پاسخ دقیق به کاربر ارئه دهند

devasations3000
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 02:34
سلام تخم های انجلم به خاطر ظاهرا سختی اب هج نشدن میتونم از رزین استفاده کنم ؟ با توجه به اینکه دستگها اندازه گیری ندارم از کجا بفهمم چقدر سبک شده
نحوه دستی استفاده رزین هم بگین بدون فیلتر ممنمئ میشم

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 08:57
سلام تخم های انجلم به خاطر ظاهرا سختی اب هج نشدن میتونم از رزین استفاده کنم ؟ با توجه به اینکه دستگها اندازه گیری ندارم از کجا بفهمم چقدر سبک شده

سلام

شما یکبار تخمها رو ازشون جدا کن و در آب جوشیده ( 15 دقیقه جوش بخوره ) با شرایط مناسب بگذار
حداقلش اینه که تخمها باید هچ بشه و بعد از 48 ساعت لکه های سیاهرنگ روی تخمها ببینی

اگر به این مرحله رسیدی برو دنبال مابقی ماجرا وگرنه مولدهات ارزش کار کردن ندارند و نر عقیم هست

آب جوشیده سختی موقت رو حذف میکنه و نباید برای هچ تخمها در مرحله اولیه مشکلی پیش بیاد

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 08:58
سلام عزیز، اول از همه چون صورت مسئله هچ شدن تخم ها هست اول از همه باید مطمئن باشید که به خاطر سنگین بودن آب هست.و چه نوع سختی آبی؟!
سنگین بودن آب هم با کیت های مختلف برای شناسه های مختلف انجام میشه مثل KH ,GH و یا با استفاده TDS متر سختی کل آب که همان مقدار یونهای منیزیم،کلسیم و سدیم است.
برای هم روش غیر کیت و دستگاهی برای اندازه گیری شاخص ها من ندیدم و بعید میدونم باشه حتی این کیت ها هم دقت های مختلف دارند. ولی اگر به صورت کلی دیدی سماور ،لوله ها و یا کتری خیلی جرم میگیره میشه گفت آب منطقتون کلسیم بالایی داره و معمولا اکثر شهرهای ایران مثل تهران، رشت، مشهد رو میدونم سختی آب بالایی دارند.
رزین فقط موقعی جواب میده که آب با جریان خیلی خیلی کم روش حرکت کنه واسه همین اگر تو فیلتر میذارین و مثل بقیه مدیا ها خیلی ساده آب روش ریخته میشه و خارج میشه تاثیر نداره.
مسئله ی دیگه اینه که رزین با چی شارژ شده باشه؟! اگر رزین با آب نمک 10-15 درصد شارز شده و به اصطلاح رزین سدیمی هست باید بگم:
رزین سدیم رو با کاتیون های منیزیم و کلسیم تعویض میکنه در نتیجه مقدار GH خیلی کم میشه ولی سدیم برای آکواریم مناسب نیست ضمن اینکه سختی کل آب با TDS متر تغییر چندانی نمیکنه چون سدیم اضافه شده. حالا باید ببییند آنجل به کلسیم یا منیزیم فقط حساسه یا کلا سختی کل.
معادله :
Ca(HCO3)2 + Na2X ------> CaX + 2NaHCO3

Mg(HCO3)2 + Na2X ------> MgX + 2NaHCO3

بهترین استفاده رزین شارژ شده با KCl (پتاسیم کلراید) هست که گرون تر در میاد و در اینجا پتاسیم با بقیه جایگزین میشه و پتاسیم اگر گیاه موجود باشه به عنوان کود ماکرو به مقدار قابل توجهی جذب میشه و سختی آب هم به صورت کلی خیلی کم میشه.
---
راههای کاهش سختی آب رو ایشالا تاپیکشو میزنم، اگر سیستم بافری آب بالا نمباشه با پیت میتونید کار کنید و الا بازم جواب نمیده : کاربرد پیت در کاهش ph و سبک کردن آب (http://emruzi.com/showthread.php?p=2435)
آب مقطر ، آب باران، RO هم هست.
در کل RO بهترین روشه.

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 10:56
سلام
بحث سختی اب بود
دوستان من قبلا یه بسته از اکواریومی گرفتم به اسم رزین یک کیلویی 5500ت
روش نوشته بود زءولیت گفتم نیست رزین ولی اون میگفت هست حال به ماند

روی بسته بندی نوشته بود
1.
2.با افزایش میزان اکسیژن اب به جهت جذب بالای اکسیزن از هوا باعث کاهش تلفات می گردد
3.با جذب گازهای co2,nh3,sh2 به جهت ورود مدفوع حاصله از خوارکی ماهی از اثرات نامطلوب انها جلوگیری می کنند.
4.از نوسانات ph جلوگیری می کنه
5.با جذب فلزات سنگین از بیماریهای تنفسی و مسمومیت های قارچی بواسطه تصفیه فیزیکی و شیمیایی جلوگیری میکند
6.برطرف کننده بوی نامطلوب
7.با افزایش قابلیت جذب املاح به عنوان کود برای گیاهان موثر می باشد
8.با افزایش فسفر قابل دسترس باعث افزایش متوسنتز و تراکم فیتوپلانکتون ها

مثل خرد سنگ ها ریز به رنگ سفید
روی بسته عکسیه نوع ماهی اب شور ,ماهی طلایی ,دیسکس ومولی زد
و بعد استفاده سه ماه مناسب برای استتفاده برای گیاهان

حالا نظرت درباره این چیه به درد میخوره؟ ارزش داره که استفاده کرد

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 11:16
سلام
بحث سختی اب بود
دوستان من قبلا یه بسته از اکواریومی گرفتم به اسم رزین یک کیلویی 5500ت
روش نوشته بود زءولیت گفتم نیست رزین ولی اون میگفت هست حال به ماند

روی بسته بندی نوشته بود
1.
2.با افزایش میزان اکسیژن اب به جهت جذب بالای اکسیزن از هوا باعث کاهش تلفات می گردد
3.با جذب گازهای co2,nh3,sh2 به جهت ورود مدفوع حاصله از خوارکی ماهی از اثرات نامطلوب انها جلوگیری می کنند.
4.از نوسانات ph جلوگیری می کنه
5.با جذب فلزات سنگین از بیماریهای تنفسی و مسمومیت های قارچی بواسطه تصفیه فیزیکی و شیمیایی جلوگیری میکند
6.برطرف کننده بوی نامطلوب
7.با افزایش قابلیت جذب املاح به عنوان کود برای گیاهان موثر می باشد
8.با افزایش فسفر قابل دسترس باعث افزایش متوسنتز و تراکم فیتوپلانکتون ها

مثل خرد سنگ ها ریز به رنگ سفید
روی بسته عکسیه نوع ماهی اب شور ,ماهی طلایی ,دیسکس ومولی زد
و بعد استفاده سه ماه مناسب برای استتفاده برای گیاهان

حالا نظرت درباره این چیه به درد میخوره؟ ارزش داره که استفاده کرد

رزین خوبه اما فقط در کوتاه مدت جواب میده و به سرعت اشباع میشه
از معایبش این هست که کنترلی نمیشه روی میزان سبک کردن آب داشت و غیر اصولی هست

برای کاهش ظرفیت بافری آب میتونید از زغال اکتیو به مدت چند رو در تصفیه آب استفاده کنید .
باید هدف کاملا مشخص باشه که راه رو انتخاب کرد

اصولی ترین روش برای کاهش سختی استفاده از دستگاه Ro و تست مکرر با tds متر هست
بقیه روشها همه تقریبی ست

Hamzeh
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 11:22
سلام .
دوست عزیز با توصیف شما اون چیزی که خریدید زئولیته نه رزین . رزین دونه های خیلی ریز طلایی و یا تیره هست .

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 11:37
رزین گونه های مختلفی داره که میتونین مقاله ی معتبر زیر رو مطالعه کنید:
http://www.dow.com/PublishedLiterature/dh_0032/0901b803800326ca.pdf
ژئولیت زیر مجموعه ی رزین طبیعی نامیده میشه که ساختارش فرق میکنه ولی باز هم کارش جابجایی یون هاست. بیشتر برای جذب آمونیاک استفاده میشه و همانطور که حامد جان گفت زود اشباع میشه.
زغال اکتیو هم میتونه آمونیاک رو جذب کنه ولی با سرعت کمتر ولی دیرتر اشباع میشه
TAN مقدار کل آمونیاک هست:
http://emruzi.com/up/uploads/13622152061.jpg
از مقاله ی : http://utcan.ut.ac.ir/member/journal/pourbagher/zeolite.pdf
شما گیاه زیاد بکار، همون تبلیغی که این محصول کرده رو همشو بهتر و همیشه انجام میده دقیقا.

بامشاد
۱۳۹۳-۰۹-۲۷, 13:17
سلام
برای سیچلاید های امریکایی اب با چه میزان سختی نیازه؟
ایا حتما برای نگهداری از سوروم به فیلتر ro نیاز هست؟
یا از چه راه هایی میشه سختی رو پایین اورد؟
یکی بیوبال رو پیشنهاد کرد نظرتون چیه؟
ممنون

علی بختیاری
۱۳۹۳-۰۹-۲۷, 13:34
سلام
برای سیچلاید های امریکایی اب با چه میزان سختی نیازه؟
ایا حتما برای نگهداری از سوروم به فیلتر ro نیاز هست؟
یا از چه راه هایی میشه سختی رو پایین اورد؟
یکی بیوبال رو پیشنهاد کرد نظرتون چیه؟
ممنون

سلام

برای امریکایی ها اب شهر مناسبه و اصلا نیازی به سبک کردن اب نیست و سوروم هم با اب شهر کاملا سازگار هستش.....

سختی اب رو با استفاده از دستگاه تصفیه و جوشوندن میشه پایین اورد....

بیوبال هیچ ربطی به سختی اب نداره داداش و فقط تصفیه بیولوزیکی در شرایط خاص موثر هستش

موفق باشی

saeedaqua
۱۳۹۵-۰۳-۰۳, 11:04
سلام.
من tds آب چاه و آب شهری خودمون رو گرفتم که شد به ترتیب.660 و 250.
سوالم اینه که با توجه به اینکه tds غلظت کل جامدات محلول در آب هست، آیا غلظت کربنات کلسیم و منیزیم میتونه کم تر از این باشه؟یعنی سختی کمتر از این باشه؟
نظرتون رو هم راجع به این tds و تجربه پرورش ماهی با اون بفرمایید.

Rezaei
۱۳۹۵-۰۳-۰۴, 01:11
سلام.
من tds آب چاه و آب شهری خودمون رو گرفتم که شد به ترتیب.660 و 250.
سوالم اینه که با توجه به اینکه tds غلظت کل جامدات محلول در آب هست، آیا غلظت کربنات کلسیم و منیزیم میتونه کم تر از این باشه؟یعنی سختی کمتر از این باشه؟
نظرتون رو هم راجع به این tds و تجربه پرورش ماهی با اون بفرمایید.
بارها ، حتی قبل از راه اندازی امروزی عرض کردم که TDs اصلا ترازوی مناسبی برای سنجش خوب یا بد بودن آب نیست

برای سنجش سختی موقت و دائم از تسترهای رایج استفاده کنید