PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : باكتريهاي مفيد براي بستر در آكواريوم هاي گياهي

rohollajalili
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 09:55
با سلام خدمت دوستان وعزيز
من با توجه به فيلم ها و مطالبي كه در پست هاي مختلف خواندم متوجه شدم كه يك سري شركتها مثل شركت ada قبل از ريختن بستر در آكواريوم (http://raazebaghaa.ir/vbglossar.php?do=showentry&item=%D8%A2%D9%83%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%88%D9 %85) هاي گياهي يك سري باكتريهاي مفيد مانند رايزوبيوم (تثبيت كننده ازت يا نيتروژن ) و مايكوريز (تثبيت كننده فسفر ) كه به صورت پودر است را به بستر اضافه مي كنند كه اين باكتريها مواد مغذي را گرفته و به ريشه گياه مي رساند و قابليت تكثير را دارند كه در ايران متاسفانه اين باكتريها عموماً به صورت مرده وارد ميشوند .
من اين پست رو به خاطر اينكه اگه دوستان و اساتيد محترم اطلاعاتي در اين مورد دارند ارايه بدن شروع كردم

شركت آدا يك محصول به نام bacter 100 دارد كه طبق نظر سايت (http://raazebaghaa.ir/vbglossar.php?do=showentry&item=%D8%B3%D8%A7%D9%8A%D8%AA) داراي انواع باكتريهاي مفيد براي خاك بستر كه قبل از كاشت در كف بستر ريخته شده براي تثبيت ريشه ها توليد كرده كه من فكر ميكنم كه از دو نمونه باكتريهاي معرفي شده در بالا باشد .

http://emruzi.com/up/uploads/13628138611.png

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 10:34
سلام، ممنونم در مورد نکته ای که اشاره کردین،
لازم دونستم اشاره کنم به کل باکتری هایی که در بستر خصوصا بسترهای ترکیب شده از مواد ارگانیک مثل خاک هستند. معمولا همه ی بستر ها زیستگاه باکتری های مختلف هستند و باید ببینیم که کدام یک چه چیزی مصرف میکنند و چه چیزی تولید میکنند؟
جدول زیر از کتاب اکولوژی خانوم والستد:

http://emruzi.com/up/uploads/13628161411.jpg

و همچنین معایب و فواید که براتون ترجمه میکنم:

معایب

فواید
محل زیست
پروسه

در جنگ با گیاهان است(گیاهان آمونیاک را بیشتر از نیترات به عنوان کود ماکروی نیتروژن مصرف میکنند)
باعث کاهش PH ،و تجمع نیترات و نیتریت میگردد
غیرسمی کردن آمونیاک
سطح فیلتر، گیاه و بستر
Nitrification

غیرسمی کردن هیدروژن سولفاد(گازی سمی که ریشه هارا سیاه میکند و برای انسان و جانداران سمی است)
سطح بستر
اکسید کردن هیدروژن سولفاد

تبدیل متان به دی اکسید کربن که برای گیاهان استفاده میشود
سطح بستر
اکسید متان

تبدیل مواد ارگانیک به مواد مغذی گیاه
سطح بستر،گیاه و فیلتر
تجزیه مواد ارگانیک توسط باکتری های هوازی

تبدیل مواد ارگنیک به مواد مغذی گیاه و هیومس ها
در داخل بستر و فیلتر
تجزیه مواد ارگانیک توسط باکتری های غیرهوازی

تولید نیترات

داخل بستر و فیلتر
تنفس نیترات*

از بین بردن نیترات
داخل بستر و فیلتر
De-nitrification *

تولید منگنز برای گیاه
در بستر خاک در قسمت غیرهوازی
منگنز*

تولید آهن برای گیاه
در بستر خاک در قسمت غیرهوازی
آهن*

تولید هیدروژن سولفاد

بستر شدیدا غیرهوازی
سولفات*

تولید استیک اسید
تولید دی اکسید برای گیاه
بستر شدیدا غیرهوازی
تخمیر*

از بین بردن استیک اسید ها
بستر شدیدا غیرهوازی
*Methanogenisis

*(در پروسه تجزیه باکتری های غیرهوازی به نام heterotrophic)

اگر در مورد واکنش های هرکدام سوالی بود به صورت جز جز بحث میتونیم بکنیم.
اما در مورد محصولات باید ببینیم آیا بستر های ارگانیک دارای این نوع باکتریها هستند و آیا میتوان جایگزینی برای هر یک پیدا کرد؟
به نظرم نیازمند تجریبات دوستان و مطالعه در مورد این محصولات هست که امیدوارم بحث به سرانجام خوبی برسه

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۱۵, 07:39
سلام به دوستان عزيز
در مبحث باكتريهاي مفيد شركت آدا دو محصول به نام هاي penac p , penac w داره كه در زير بستر استفاده ميشه و باعث ميشه كه باكتريهاي مفيد خاك زودتر شروع به فعاليت كنه و تركيبات اين دو محصول عبارت است از
1- penac p با تركيبات : كربنات كلسيم 98.1 درصد ، كربنات منيزيم 0.9 درصد ، اكسيد سيليسيوم 0.55 درصد ، اكسيد آلمينيوم 0.35 % و اكسيد آهن 0.08 درصد
2- penac w با تركيبات : اكسيد سيليسيوم 99 درصد ، اكسيد آلمينيوم 0.57 درصد ، اكسيد آهن 0.017 درصد ، در اكسيد تيتانيوم 0.05 درصد ، اكسيد پتاسيم 0.01 درصد ، مونواكسيد سديم 0.01 درصد ، اكسيد كلسيم 0.02 درصد و مونواكسيد منيزيم 0.01 درصد

البته تو كاتالوك شركت آدا اين تركيبات رو نوشته و تقريباً به مقدار خيلي كمي در كف بستر قبل از لايه هاي خاك و شن به صورت نمك پاشي ريخته ميبشه و اگه در حد زياد استفاده بشه خطرناكه
حالا نمي دونم آيا اين تركيبو ميشه برا بستر استفاده كرد يا نه و در ضمن من هر چي دنبال موادش گشتم گيرم نيومد مي خواستم ببينم نظر دوستان چيه