PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ های مرتبط با بونسای

hamedtak
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 13:16
سلام.لطفا راجع به تربیت کردن بونسای و خو دادن اون توضیح بدین

Hamzeh
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 17:29
سلام.لطفا راجع به تربیت کردن بونسای و خو دادن اون توضیح بدین

سلام . تربیت بونسای یه بحث مفصلیه که به تدریج در مورد مراحل اون مطلب قرار داده میشه . در مورد خو گرفتن بونسای با محیط جدید هم باید بگم که باید اول ببینی بونسایی که خریداری میکنید مربوط به چه شرایط اقلیم و آب و هوایی هست و جزء گیاهان اپارتمانی محسوب میشه و یا باید در محیط باز نگهداری بشه . بهترین زمان برای خرید بونسای و اخت شدن با محیط فصل بهار هست .

vahil
۱۳۹۳-۱۲-۲۱, 16:04
بی زحمت اگه میشه بفرمایید زمان هرس این بن سای چه موقعست؟
از کجا شاخه ها رو ببرم برگاش از تنه و پایه شاخه فاصله زیاد دارن خوشم نمیاد دوس دارم شلوغ و کنار هم باشن شاخه ها
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1426167182235496_IMAG1314.jpghttp://www.emruzi.com/upc.php?file=14261671678510063_IMAG1315.jpghttp://www.emruzi.com/upc.php?file=1426167187548187_IMAG1313.jpg

بامشاد
۱۳۹۳-۱۲-۲۱, 16:46
سلام وحید جان.
نمیدونم شاید من اینجوری احساس میکنم که بونسایت زیاد سر حال نیست.
به هر حال،
هرس کردن فک کنم یکم دیر شده باشه چون هوا رو به گرمی گذاشته و کم کم گیاه واسه جوونه زدن اماده میشه.
بستگی به شرایط اب و هوای شهرتون داره ،الان هواش گرم شده؟
اگر میخوای هرس کنی از همونجایی که به تنه کلفتش وصل میشن دو سه بند فاصله بده ببر
تو یه جای افتاب گیر تر بزارش
موفق باشی

vahil
۱۳۹۳-۱۲-۲۱, 16:54
سلام وحید جان.
نمیدونم شاید من اینجوری احساس میکنم که بونسایت زیاد سر حال نیست.
به هر حال،
هرس کردن فک کنم یکم دیر شده باشه چون هوا رو به گرمی گذاشته و کم کم گیاه واسه جوونه زدن اماده میشه.
بستگی به شرایط اب و هوای شهرتون داره ،الان هواش گرم شده؟
اگر میخوای هرس کنی از همونجایی که به تنه کلفتش وصل میشن دو سه بند فاصله بده ببر
تو یه جای افتاب گیر تر بزارش
موفق باشی
متاسفانه 2 سال پیش اشتباهی اب جوش ریختم روش کامل خشک شد اما دور ننداختم دوباره رشد کرد
هوا اینجا سرده
ممنون که جواب دادید

vahil
۱۳۹۳-۱۲-۲۱, 19:15
اگه شاخه هایی رو که هرس کردم بزارم تو اب ممکنه ریشه بزنه؟

Hamzeh
۱۳۹۳-۱۲-۲۲, 23:49
معمولا زمان هرس گیاه کمی قبل از بیدار شدن گیاه هست و البته برای گیاهان خزان دار . این گیاه هم که خزان نمیکنه و شما میتونید اوایل پاییز و یا همین موقع هم هرس رو انجام بدید . البته مراقب باشید اینها پیوندی هستن و پیوندک رو حذف نکنید . وقتی گیاه مدتی هرس نشده باشه باید به تدریج عمل هرس روش اعمال بشه وگرنه به گیاه آسیب میزنه . پس به تدریج باید تربیتش کنی . و به نظرم از محل هایی که چند شاخه تشکیل میشه هرس رو انجام بده و چند شاخه جانبی رو باقی بذار بمونه . این گیاه هم فقط باید پر پشت بشه و فرم دهی خاصی هم نمیخواد . بعد بررسی کن ببین ریشه پر نشده تو گلدون ؟؟؟ اینا به نور متوسط و هوای تازه نیاز دارن و از سرما باید محفوظ بمونن . موفق باشید

vahil
۱۳۹۳-۱۲-۲۳, 08:06
معمولا زمان هرس گیاه قبل از کمی قبل از بیدار شدن گیاه هست و البته برای گیاهان خزان دار . این گیاه هم که خزان نمیکنه و شما میتونید اوایل پاییز و یا همین موقع هم هرس رو انجام بدید . البته مراقب باشید اینها پیوندی هستن و پیوندک رو حذف نکنید . وقتی گیاه مدتی هرس نشده باشه باید به تدریج عمل هرس روش اعمال بشه وگرنه به گیاه آسیب میزنه . پس به تدریج باید تربیتش کنی . و به نظرم از محل هایی که چند شاخه تشکیل میشه هرس رو انجام بده و چند شاخه جانبی رو باقی بذار بمونه . این گیاه هم فقط باید پر پشت بشه و فرم دهی خاصی هم نمیخواد . بعد بررسی کن ببین ریشه پر نشده تو گلدون ؟؟؟ اینا به نور متوسط و هوای تازه نیاز دارن و از سرما باید محفوظ بمونن . موفق باشید

ممنون از اینکه راهنمایی کردید فقط یه سوال از کجا فهمیدید پیوند خورده؟

Hamzeh
۱۳۹۳-۱۲-۲۴, 22:20
ممنون از اینکه راهنمایی کردید فقط یه سوال از کجا فهمیدید پیوند خورده؟

اینا همشون پیوندی هستن و وارد میشن .

رسپینا
۱۳۹۴-۰۲-۱۷, 21:20
سلام دو تا پایه نارون گرفتم زمستان پارسال و همون موقع از 30 سانت بریدمشون العان چند تا شاخه داده که هر کدومشون 40 سانتی رشد کرده
میخواستم درباره هرس شاخه ها ازتون کمک بخوام برای فرم دهی

بامشاد
۱۳۹۴-۰۲-۲۵, 18:53
سلام دو تا پایه نارون گرفتم زمستان پارسال و همون موقع از 30 سانت بریدمشون العان چند تا شاخه داده که هر کدومشون 40 سانتی رشد کرده
میخواستم درباره هرس شاخه ها ازتون کمک بخوام برای فرم دهی

سلام اقا مجتبی

در صورت امکان ازشون عکس بگیرید تا بهتر بشه تشخیص داد

در هر صورت جوانه هایی با طول سانت خیلی رشد کرده و الان زمان خوبی نیست

باید تا زمستون صبر کنی

اگر نارون هات تنه مناسبی ندارن بهترین کار این بود که همون ابتدا نوک جوونه ها که کوچیک بود رو بزنید.

با عکس راحت تر میشه تشخیص داد

موفق باشی

taraneh1
۱۳۹۴-۱۱-۱۳, 11:34
سلام درباره این بونسای شفلرا میخواستم بدونم چجوری میتوانم تعداد ریشه های هوایی آنرا بیشتر کنم واینکه گیاه را تازه هرس کردم جوانه های تازه زده جوانه های جدید شکل افتاده بخود گرفته آیا این شکل صحیح است مرسیhttp://uupload.ir/files/p8ge_img_20160202_122505.jpg

بامشاد
۱۳۹۴-۱۱-۱۳, 14:23
سلام درباره این بونسای شفلرا میخواستم بدونم چجوری میتوانم تعداد ریشه های هوایی آنرا بیشتر کنم واینکه گیاه را تازه هرس کردم جوانه های تازه زده جوانه های جدید شکل افتاده بخود گرفته آیا این شکل صحیح است مرسی

سلام دوست عزیز

ریشه های هوایی در این گیاه خیلی بالا تر از خاک بصورت طبیعی رشد نمیکنه

ولی در کل در بونسای برای ریشه گرفتن از تنه اصلی یا شاخه های فرعی از ماسه سبک یا بالشتک های خزه مرطوب استفاده میکنن

که بستگی داره شما از کجا میخواید ریشه بگیرید

در جوونه ها هم من مشکلی نمیبینم

موفق باشی

taraneh1
۱۳۹۴-۱۱-۱۴, 21:16
مرسی از پاسختون چیزی شبیه همین عکس که تو سایتهhttp://emruzi.com/up/uploads/138368386118874.jpg

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

یا اینhttp://iranibonsai.com/image/cache/data/Web-139/139-(1)-800x600.jpg

آیا میشه ساقه هارو از بالا خم کرد و در خاک فرو کرد تا تبدیل به ریشه بشه اصلا این حرفی که من شنیدم واقعیت داره

بامشاد
۱۳۹۴-۱۱-۱۵, 09:37
مرسی از پاسختون چیزی شبیه همین عکس که تو سایته

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

یا این

آیا میشه ساقه هارو از بالا خم کرد و در خاک فرو کرد تا تبدیل به ریشه بشه اصلا این حرفی که من شنیدم واقعیت داره

بله متوجه شدم منظورتون چیه

البته فرقی هم با روشی که گفتم نداره

پوست ساقه های بالا یی رو یک خراش کوچیک بدیدو همونجا رو با بالشتک خزه بپوشونید و مرطوب نگهدارید تا بعد از حدود 2 ماه ریشه ها به اندازه مورد نیاز برای رسیدن به سطح خاک برسند

سطح خاک رو به حدود نیم بند ماسه بپوشونید و ریشه رو داخل اون بذارید

و این هم بگم که شما زیاد دنبال اینجور عکسا که معمولا خارجی هستند و ترفند های عکاسی درش بکار رفته اتکا نکنید و سعی کنید از سایت های ایرانی که شرایط و امکانات اب و هوایی خودمون رو دارن الگو برداری کنید

موفق باشید

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۱-۲۹, 18:34
با سلام خدمت همه عزیزان و بزرگواران گرامی

سوال داشتم درباره بخش تهیه خاک برای بونسای

میخواستم بدونم خاکی که تهیه کردیم براساس افزودنی ها و ... و طبق دستورالعمل گفته شده الک کردیم و خاکهای شماره بندی شده رو بدست اوردیم
حالا باید خاکها رو بصورت لایه لایه بریزیم
مثلا
یک لایه خاک شماره یک کف گلدان
بعد خاک میانه دو لایه
در انتها خاک سطحی یک لایه

یا نه کلا بعد از تنظیم مقدار هر شماره خاک دوباره با هم ترکیبش کنیم که پراکنده بمونن تو هم با این تفاوت که میدونیم از هر شماره خاک چقدر ریختیم

سوال دوم هم داشتم که اگه قرار لایه به لایه بریزیم بهترین مقدار از هر لایه چقدر و جایگاه مناسب برای ریشه گیاه کجاست

ممنون میشم از اساتید راهنماییم کنید

با تشکر فراوان

aligator
۱۳۹۶-۰۱-۲۹, 21:06
با سلام خدمت همه عزیزان و بزرگواران گرامی

سوال داشتم درباره بخش تهیه خاک برای بونسای

میخواستم بدونم خاکی که تهیه کردیم براساس افزودنی ها و ... و طبق دستورالعمل گفته شده الک کردیم و خاکهای شماره بندی شده رو بدست اوردیم
حالا باید خاکها رو بصورت لایه لایه بریزیم
مثلا
یک لایه خاک شماره یک کف گلدان
بعد خاک میانه دو لایه
در انتها خاک سطحی یک لایه

یا نه کلا بعد از تنظیم مقدار هر شماره خاک دوباره با هم ترکیبش کنیم که پراکنده بمونن تو هم با این تفاوت که میدونیم از هر شماره خاک چقدر ریختیم

سوال دوم هم داشتم که اگه قرار لایه به لایه بریزیم بهترین مقدار از هر لایه چقدر و جایگاه مناسب برای ریشه گیاه کجاست

ممنون میشم از اساتید راهنماییم کنید

با تشکر فراوان
سلام دوست عزیز
به امروزی خوش اومدید
بله باید به صورت لایه لایه بریزید
سهم بیشتری از خاک رو خاک شماره ۲که اطراف ریشه رو میگیره در بر میگیره و مقدار کمتری رو برای ۲خاک باقی مانده در نظر بگیرید
درضمن موقع تعویض خاک بونسای مواظب باشید که کمترین آسیبی به ریشه نرسه چون خیلی حساس هستند
موفق باشید

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۱-۲۹, 23:22
سلام دوست عزیز
به امروزی خوش اومدید
سهم بیشتری از خاک رو خاک شماره ۲که اطراف ریشه رو میگیره در بر میگیره و مقدار کمتری رو برای ۲خاک باقی مانده در نظر بگیرید
درضمن موقع تعویض خاک بونسای مواظب باشید که کمترین آسیبی به ریشه نرسه چون خیلی حساس هستند
موفق باشید

ممنون دوست گرامی
من بونسای خریداری نکردم در تلاشم با اطلاعاتی که کسب کردم از ساتهای مختلف و افراد مختلف و مخصوصا از سایت امروزی و مقالات فوقالعادش بونسای پرورش بدم
روی درختان میوه هم در نظر دارم کار کنم فعلا دارم ریشه میگیرم از قلمه هام تا بعد برسم به مراحل بعدیش
بعد از این بیشتر مزاحمت ایجاد میکنم و سوالات فراوانی خواهم پرسید البته بیشتر در حال مطالعه هستم تا جایی که میشه جواب سوالات جمع کنم
باقیمونده هاش میرسم خدمتتون
موفق باشید
یا حق

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۱, 20:19
با سلام مجدد
من امروز یه افرا قرمز خریداری کردم که رو تنه یه افرا دیگه ظاهرا پیوند خورده
میخواستم بدونم چطور میتونم از افرا قرمزم قلمه بگیرم ؟
ریشه هوایی بگیرم یا شاخه هرس کنم و بزارم داخل پرلایت تا ریشه بزنه ؟
اصلا الان وقتش هست که این کار رو انجام بدم یا نه ؟

بعد گلدانی که داخلش کاشته شده جوری که میبینم خاکش بیشتر متمایل به گل رس میزنه به نظرتون ترکیب خاک مناسبس یا خاکش تعویض کنم یا نه
و سوال ویگه این که بهترین ترکیب خاک واسه افرا قرمز چیه و ایا ربطی به پایش داره یا خاک واسه پایش در نظر بگیرم واسه تعویض گلدانش
البته باید ظاهرا ازش عکس تهیه کنم تا پایه رو بتونم شناسایی کنم که چه مدل هست ولی برگهاش ظاهرا شبیه افرا ولی سبز و بزرگتر البته شاخه ای نداره
ببخشید سوالا زیاد شد
پیشاپیش ممنون از راهنمایی و کمکتون

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۲, 22:26
سلام دوست عزیز مجدد سوال گذاشتم اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم مثل سری قبل راهنمایی بفرمایید
ممنون و متشکرم

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۸, 16:44
سلام دوست عزیز
به امروزی خوش اومدید
موفق باشید

سلام دوست گرامی
وال که قبل این گذاشتم متاسفانه کسی نبود پاسخ بده
درباره همون خاک که سوال کرده بودم شما لطف کردید پاسخ دادید میخواستم سوال دیگری بپرسم
این الک ها سایزش طبق تعریف پست خاک بونسای درست هست ؟
الک شماره ۲
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1493384790333280_20170428_170844-1195x2124.jpg
الک شماره ۳
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1493384854366028_20170428_170803-1195x2124.jpg
الک شماره ۴
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1493384885534710_20170428_170712-1195x2124.jpg

و ایا این خاک درست
خاک کف گلدان
http://www.emruzi.com/upc.php?file=149338491667379_20170428_171026-2124x1195.jpg
خاک رویه گلدان
http://www.emruzi.com/upc.php?file=149338494863756_20170428_171016-2124x1195.jpg

خاک شماره ۲ مصرف کرده بودم عکس نگرفتم فراموش کردم

این ها اگه درست هستن ممنون میشم بهم بگید که خیالم راحت بشه از عملکردم

aligator
۱۳۹۶-۰۲-۱۵, 10:10
سلام دوست گرامی
وال که قبل این گذاشتم متاسفانه کسی نبود پاسخ بده
درباره همون خاک که سوال کرده بودم شما لطف کردید پاسخ دادید میخواستم سوال دیگری بپرسم
این الک ها سایزش طبق تعریف پست خاک بونسای درست هست ؟
الک شماره ۲

الک شماره ۳

الک شماره ۴

و ایا این خاک درست
خاک کف گلدان

خاک رویه گلدان

خاک شماره ۲ مصرف کرده بودم عکس نگرفتم فراموش کردم

این ها اگه درست هستن ممنون میشم بهم بگید که خیالم راحت بشه از عملکردم
سلام
شرمنده در مورد افرا نمیتونم کمکی بهتون بکنم ...
بله درست انجام دادید؛سایز خاک ها باید هرچه به عمق گلدان میریم درشت تر بشه
موفق باشید

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۵, 12:08
سلام
شرمنده در مورد افرا نمیتونم کمکی بهتون بکنم ...
بله درست انجام دادید؛سایز خاک ها باید هرچه به عمق گلدان میریم درشت تر بشه
موفق باشید

ممنون برادر گرامی لطف کردید پس درباره افرا باید در حال حاضر خودم تحقیق کنم
کسی که اطلاعاتی داشته باشه در حال حاضر نداریم
شاد و پیروز باشی برادر گرامی
یا حق