PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی برای نگهداری از نهال تازه کاشته شده

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 17:31
سلام دوستان

امیدوارم که جای تاپیکم اشتباه نباشه.

من دیروز 6 تا نهال گرفتم و با شرایطی که میگم کاشتمشون حالا یکم راهنماییم کنید که چ کنم که بگیرن خودشونو. البته باید زودتر راهنمایی میگرفتم ولی دیگه عجله ای شد.

من این نهال ها رو گرفتم.قیمتاشونم میگم. اقاقیا 13 - بید مجنون معمولی ساقه سبز 10 - چنار 10 - سرو شیراز 5 - نارون 10

برای باغچشون 80 سانت خاک خالی کردم و کود گاوی و شن و بیشترش خاک باغچه مخلوط کردم و باغچشونو پر کردم . برای کاشتشون هم تقریبا 40 سانت گود

کردم و کاشتمشون و بهشون آب دادم و یه مقدار لوبیا هم کاشتم کنارشون. حالا نمیدونم چقد کارام درس بوده.

ممنون

Hamzeh
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 18:53
سلام دوستان

امیدوارم که جای تاپیکم اشتباه نباشه.

من دیروز 6 تا نهال گرفتم و با شرایطی که میگم کاشتمشون حالا یکم راهنماییم کنید که چ کنم که بگیرن خودشونو. البته باید زودتر راهنمایی میگرفتم ولی دیگه عجله ای شد.

من این نهال ها رو گرفتم.قیمتاشونم میگم. اقاقیا 13 - بید مجنون معمولی ساقه سبز 10 - چنار 10 - سرو شیراز 5 - نارون 10

برای باغچشون 80 سانت خاک خالی کردم و کود گاوی و شن و بیشترش خاک باغچه مخلوط کردم و باغچشونو پر کردم . برای کاشتشون هم تقریبا 40 سانت گود

کردم و کاشتمشون و بهشون آب دادم و یه مقدار لوبیا هم کاشتم کنارشون. حالا نمیدونم چقد کارام درس بوده.

ممنون

سلام .

اول از همه در مورد جانمایی باغچه و ابعاد اون یه توضیحی بدید و بعد اینکه با چه فاصله ای این نهال ها رو کشت کردین .
بهتر بود اول در مورد گیاهان اقلیم خودتون تحقیق میکردید .
اقاقیا : بسته به گونه از 1-2 متر تا 5 و 6 متر رشد میکنه که نیاز به محل نور گیر داره ولی برخی از گونه ها محل کم نور تر رو تحمل میکنه . نیاز به کود شیمیایی نداره . بهتره که بعد از دوره گلدهی هرس بشه تا شکل خودش رو حفظ کنه . معمولا به عنوان پرچین استفاده میشه .
بید مجنون و چنار : تا جایی که من اطلاع دارم معمولا در مناطق نیمه شمالی کشت میشه و دمای بالا رو تحمل نمیکنه و نیاز به آبیاری فراوان داره .
اکثر نارون ها هم در منطقه معتدله و شمالی کشت میشن . تا جایی که من اطلاع دارم فقط یک نوع نارون هست که در شرایط گرم هم رشد میکنه که نارون آمریکایی هست . ولی باز هم گرما داریم تا گرما .

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 19:06
ممنون حمزه جان

باغچه ها جدا هستن و هر کدوم از نهال ها یه باغچه جدا دارن.

هر باغچه تقریبا 60 * 60 و عمق 80 هستش.

بید مجنون رو زاهدان چند جا دیدم که کاشتن و قشنگ گرفته حتی تو میدون ها که افتاب زیادی داره ولی من اقاقیا و بید مجنون رو قسمتی کاشتم که معمولا کمتر افتاب میگیره.

هر روز باید بهشون آب بدیم ؟؟؟ این خاکی که گفتم خوبه یا چیزی بهش اضافه کنم ؟؟؟

این نهالا همشون بالای 2 متر الان طول دارن.

Hamzeh
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 19:19
ممنون حمزه جان

باغچه ها جدا هستن و هر کدوم از نهال ها یه باغچه جدا دارن.

هر باغچه تقریبا 60 * 60 و عمق 80 هستش.

بید مجنون رو زاهدان چند جا دیدم که کاشتن و قشنگ گرفته حتی تو میدون ها که افتاب زیادی داره ولی من اقاقیا و بید مجنون رو قسمتی کاشتم که معمولا کمتر افتاب میگیره.

هر روز باید بهشون آب بدیم ؟؟؟ این خاکی که گفتم خوبه یا چیزی بهش اضافه کنم ؟؟؟

این نهالا همشون بالای 2 متر الان طول دارن.

عمقی که شخم زدین خوب به نظر میرسه چون بستگی به مقدار ریشه داره . اقاقیا تو هر خاکی رشد میکنه و به نوع خاک حساس نیست و آبیاری باید طوری صورت بگیره که خاک بیش از حد غرقاب نشه . البته با شرایط اقلیم شما فکر نمیکنم چنین اتفاقی بی افته . به باد های تند هم حساس هست و باید مراقب باشید تا شاخه ها نشکنه . ولی برای بید مجنون باید همیشه سطح خاک مرطوب باشه . اگه بتونین از خاک برگ و یا چیز مشابه تو سطح خاک استفاده کنید تا سطح رطوبت رو حفظ کنه خیلی خوب میشه . کود دامی هم باید کاملا پوسیده و خشک باشه در غیر این صورت بیشتر باعث خراب شدن کار و سوزوندن ریشه ها میشه . در ضمن بید به خاک رسی به همراه شن و ماسه احتیاج داره . اگه بتونید از گیاهان پوششی پای نهال خودتون استفاده کنین خیلی خوب میشه و در حفظ رطوبت هم موثر هست و هم نمای زیبایی به باغچه میده . اگه از گل کاغذی هم استفاده کنید تو فصل گرما گل های زیبا و زیادی بهتون میده .

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 19:35
ممنون حمزه داداش.

خب به نظرت اگه یه روز در میون بهشون اب بدیم خوبه ؟؟؟ پاشون کود برگ بریزم و چمن بکارم خوبه ؟؟؟

Hamzeh
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 20:12
ممنون حمزه داداش.

خب به نظرت اگه یه روز در میون بهشون اب بدیم خوبه ؟؟؟ پاشون کود برگ بریزم و چمن بکارم خوبه ؟؟؟

علی جان ابیاری همیشه به شرایط دما هست نه به روز . سطح خاک مرطوب باشه کافیه . در مورد چمن هم باید از چمن مخصوص مناطق گرمسیری استفاده کنی . مانند برموداگراس یا چمن افریقایی - سنتپیدگراس - بوفالو گراس . در کل از چمن مخصوص مناطق خودتون استفاده کنین . از فستوکای آبی هم فکر کنم بتونید استفاده کنید . فقط نباید خشکی ببینه .

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 20:26
این فستوکای آبی چیه ؟؟

Hamzeh
۱۳۹۱-۱۲-۱۹, 20:59
این فستوکای آبی چیه ؟؟

یه جور چمن به حساب میاد .

http://emruzi.com/up/uploads/13628536841.jpg

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 16:34
سلام دوستان

این نهال هایی که من کاشته بودم امسال برگ دراوردن ولی همونجوری ثابت موندن و رشدی نداشتن...الانم بید مجنونم چنتا از شاخه هاش خشک شده و به نطر بی حال میاد حالا میخواستم ببینم اینا چون سال اولشونه اینجورین یا مشکلی دارن؟؟؟ این بید مجنون و اقاقیام خیلی برام مهمن :

این عکس بید مجنون :

http://emruzi.com/up/uploads/137631249813291.jpg (http://emruzi.com/up/)

اینم گیاه های پاش که دوستان کاشتن ::

http://emruzi.com/up/uploads/137631249862822.jpg (http://emruzi.com/up/)

اینم اقاقیا :

http://emruzi.com/up/uploads/137631250127613.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/137631250543424.jpg (http://emruzi.com/up/)

ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 17:51
اول در مورد اقاقیا بگم که از ظاهرش پیداست که به خاطر گرم و خشکی هوا اینجوری شده که اگه یه سایه انداز داشته باشه خوب میشه . تو اون شرایط بهتر که محل نگهداری از اون سایه آفتاب باشه . در مورد شرایط نگهداری مثل آبیاری و زاویه کاشت نسبت به آفتاب هم یه توضیحی بدی خوبه . ممکن هم هست که گیاه خشکی دیده باشه
همونطور که قبلا گفتم اونجا گل کاغذی خیلی خوب رشد میکنه و گلهای فراوانی هم میده .

اما بید بهتره که تو فصل پاییز مقداری هرس بشه ولی هرس باید نا منظم باشه . رطوبت زیادی نیاز داره پس نباید خشکی ببینه . تا زمانی که تنه درخت به رشد کافی نرسیده و قطور نشده باید هرس بشه . یخورده ضعیف هست که میتونه واسه سال اولش باشه . اول بهار و اول پاییز با مالتیون سمپاشی کن تا آفت به درخت نزنه مخصوصا شته .
دیگه چیزی تو ذهنم نمیاد بگم . بازم اگه سوالی هست ما هستیم .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 18:43
ممنون حمزه جان

اینا هر روز اب میخورن و اصلا خشکی نمیبینن و پاشون هم گیاه هستش و نمیذاره زمینشون افتاب بخوره و خشک بشه و رطوربت رو نگه میداره.

حمزه جان من چنتا افتابگردون پای اینا کاشتم دوستان جویدنشون دیگه چ برسه به گل کاغذی.....!!!!

بید هم جاش بیشتر روز سایه هستش و هر روز هم اب میخوره.

چطوری حرسش کنم ؟؟؟ چ قسمتایی رو بزنم؟؟؟

کود خاصی لازم ندارن بدم بهشون؟؟؟

یکی اومد دید میگفت اقاقیا واسه کمبود اهن اینجوری شده.

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 19:00
الان من نفهمیدم هر دو تا شرایط یکی دارن .

هرس بید رو یه خط در میون از روی بند ( یعنی جای برش به اندازه ی 0.5 سانت بالای بند باشه . شاخه های فرعی و بالاترین شاخه که به چند قسمت تقسیم شده رو هرس کن تا تنه ی درخت مقاوم تر بشه . بالای بند آبی یه شاخه هست از بالای اون برگها (تو چه ارتفاعی هست اون ). به نظر از اونجا شروع کن به هرس کردن . فاصله یساقه های فرعی هم خیلی از هم زیاد هست . از اول همینجوری بود . البته سال اول زیاد هم نمیشه انتظار داشت . همین که سبز مونده جای شکره .

در مورد اقاقیا دوستان گفتن کود آهن بدی ؟

کود آهن یه ریز مغذی هست و جزء عناصر اصلی محسوب نمیشه . کود آهن برای جلو گیری از زرد شدن و ریزش برگ و یا جوانه گل به کار میره . برای رشد خوب باید از کود های کامل میکرو و یا کریستالون و یا 20-20-20 استفاده کنی تونم تو فصل رشد . هیچوقت وقتی خام خشکه کود به گیاه نده .

اون چیزی که من میبینم نوک برگ ها خشک شده نه زرد . اونم باز زردی برگ دلایل مختلفی میتونه داشته باشه . در کل کود آهن برای رشد گیاه نیست .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 19:12
ممنون حمزه جان.

اون بند ابی تقریبا ارتفاع 1.5 متری هستش.

یه چنتا از شاخه ها اگه ببینی کلا خشک هستن و برگی بهشون نیست.اونارو کلا بزنم از جای تنه؟؟؟؟

مرسی

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 19:39
از اونجایی که شاخه خشک شده هرس کنی بهتره .( دو تا شاخه سمت چپ که خشک شدن ) فقط اون شاخه ای که به سمت راست رفته رو بذار و از بالاش هرس کن .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 14:29
سلام حمزه جان...

دو هفته پیش که رفته بودم خونه اون جارو ها و گیاه های پای درختارو کندم و پای هرکدوم از همون گل یخا کاشتم....

این هفته که رفته بودم دیدم درختا تازه جوونه زدن و برگای جدید دراورده بودن...فکر کنم اون گیاه هایی که پاشون بود جلوی رشدشون رو گرفته بود....متاسفانه بیشتر گل یخ هارو هم دوستان خورده بودن....

حالا میخواستم ببینم برای تقویت خاک کی باید اقدام کنم و چه چیزهایی بزنم به خاکشون تا واسه بهار اماده باشن و خوب رشد کنن....درخت ها هم بید مجنون اقاقیا سرو شیراز بودن...

میخوام امسال خوب بهشون برسم....هر کاری رو که لازم میدونی بگو من براشون انجام بدم...ممنون

aligator
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 14:55
علی جان من تاپیکتو تازه الان خوندم.
یه چنتا مشکل اساسی توی درختکاری شما دیدم که گفتم منتقل کنم...
اول از همه نوع درختایی رو که انتخاب کردی زیاد جالب نمیبینم چون زیاد مناسب خونه نیستن،برای خونه بیشتر از درختای میوه وتزئینی استفاده میکنن.
بعد اون بید مجنونی رو که شما کنار پنجره کاشتی 2تا مشکل داره که یکیش قابل تحمله ویکیش در صورت عدم رسیدگی شاید مشکل ساز بشه...بید وقتی بزرگ میشه وبرای خودش چتر میزنه سایه خیلی خنک ومطلوبی رو ایجاد میکنه ولی گرد وخاک زیادی رو هم از طریق اون پنجره وارد ساخت میکنه.شما به این مطلب توجهی نداشتی!یه مشکل دیگه هم اینه که اگه رطوبت وچاه درون ساخمان شما باشه ،ریشه های بید زمانی که قدرت میگیرن به سمت رطوبت و"پی" ساختمان میرن که بعدها مشکلی مثل ترک دیوارو ...رو در پی خواهد داشت(مشکل بلند مدت)...

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 15:06
سلام علی جان.خیلی ممنون داداش از توجهت....

والا منم خیلی دلم میخواست درختی مثل توت بکارم که اتفاقا خیلی هم خوب میگیره اینجا ولی متاسفانه فرهنگ اینجا خیلی غنی هستش و خدا نکنه چیز قابل خوردنی روی درسخت باشه که مطمئنا اون درخت اگه از ریشه در نیاد از کمر خواهد شکست....باورت نمیشه یه بید داشتم 2 برابر همین بید که خیلی تر تمیز بود و از کمر شکستنش.خداییش روزی که دیدم درخت از کمر شکسته دیگه داشت بغضم میگرفت...خیلی نامردیه خب...اینهارو هم با کشیک شبانه روزی اینجوری نگه داشتیم....;)

علی جان خونه ما تقریبا یک متر بالا تر از این سطح کوچست...بذار این بیچاره بگیره و بزرگ بشه من نوکر گردو خاکاشم هستم...

ممنون داداش

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 16:29
سلام حمزه جان...

دو هفته پیش که رفته بودم خونه اون جارو ها و گیاه های پای درختارو کندم و پای هرکدوم از همون گل یخا کاشتم....

این هفته که رفته بودم دیدم درختا تازه جوونه زدن و برگای جدید دراورده بودن...فکر کنم اون گیاه هایی که پاشون بود جلوی رشدشون رو گرفته بود....متاسفانه بیشتر گل یخ هارو هم دوستان خورده بودن....

حالا میخواستم ببینم برای تقویت خاک کی باید اقدام کنم و چه چیزهایی بزنم به خاکشون تا واسه بهار اماده باشن و خوب رشد کنن....درخت ها هم بید مجنون اقاقیا سرو شیراز بودن...

میخوام امسال خوب بهشون برسم....هر کاری رو که لازم میدونی بگو من براشون انجام بدم...ممنون

سلام علی جان چند تا روش هست که میگم

1) روش چالگود کردن هست که یه عکس ازش میذارم ، فکر نکنم بتونی این کار رو بکنی ولی روش خیلی خوبی هست .

http://emruzi.com/up/uploads/138167105467951.jpg

اگه میتونی در موردش توضیح بدم .

2) حتما خاک اطراف گیاه رو بدون اینکه به ریشه آسیبی وارد بشه شخم بزن . وجین کردن خیلی تاثیر داره . بعد دور تا دور درخت رو البته با کمی فاصله از تنه و به گونه ای که تنه و ریشه نمایان نشه و آسیب نبینه و یا درخت لق نشه حدود 10 تا 15 سانت خالی من . از خاک برگ پوسیده و ورمی کمپوست ( مقدار مصرف ورمی کمپوست برای هر قطعه حدود 500 گرم ) البته میتونی کمپوست تهیه منی و بجای مثلا اگه قرار 2 پیمانه خاک برگ بریزی 1 پیمانه کمپوست و 1 پیمانه خاک برگ استفاده کنی . مقداری هم کود دامی پوسیده به این مخلوط اضافه بشه بد نیست . این مخلوط رو جایگزین خاک قبلی بکن .

با شروع فصل رشد از کود های شیکیای هم میتونی استفاده کنی که تاثیر مثبتی تو رشد داره .
از کودهای ماکرو و میکرو که تو بازار هست میتونی استفاده کنی . همچنین کود های NPK 20-20-20 مناسب هست .

اگه جزئی تر بگم 1 قسمت کود ماکرو + 1 قسکن میکرو + 3 قسمت بیوفسفات طلایی هم مناسبه .

نکته مهم : این مخلوط خاکی هر چی به ریشه نزدیک تر باشه خیلی بهتره . برای مثال فکر کن که درخت رو جایی کاشتی و در طی چند سال ریشه حرکت میکنه و چند متری به جهات مختلف میره ( البته این برای سال های آینده هست نه الان ) این مخلوط خاکی رو تو اون قسمت بریزی تا به ریشه ها برسه . حتما نباید پای خود گیاه باشه . برای مثال بید ریشه های زیادی تولید میکنه و ریختن کود پای خود درخت زیاد موثر نمیتونه باشه . این رو هم بگم بید وقتی به رشد کافی رسید دیگه خودش یه بلایی سر ادم میاره که نیازی به تقویت نیست . اگه نکته ای هست نگفتم بگو تا اگه تونستم راهنمایی کنم .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 16:35
خیلی ممنون حمزه جان.

توی اون چال گودا چی باید بریزیم داداش؟؟؟

من یکم گیج شدم....حالا چی بریزم پاشون بهتره؟؟؟ماکرو و میکرو رو به همین نام میشناسن گل فروشی ها؟؟؟ببخشید من یکم ای کیوم نفتیه داداش.

ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 16:50
خیلی ممنون حمزه جان.

توی اون چال گودا چی باید بریزیم داداش؟؟؟

من یکم گیج شدم....حالا چی بریزم پاشون بهتره؟؟؟ماکرو و میکرو رو به همین نام میشناسن گل فروشی ها؟؟؟ببخشید من یکم ای کیوم نفتیه داداش.

ممنون

تو فروشگاه های مخصوص فروش کود و سموم این چیزا رو تهیه کنی بهتره . کودهای ماکرو همون ازت ، فسفر و پتاس و میکرو همون آهن روی منگنز ، مس ،بر و ... هستن که به صورت مخلوط و مایع تو بازار موجود هست .

اگه شرایط اون چالگود رو داری به این روش عمل کن

اول اینکه چاله ها باید با فاصله ی 1.20 تا 1.50 از درخت و تو محل سایه انداز باشه . 2) حداقل 2 تا 4 تا باید درست کنی 3) ابعاد چال باید به ارتفاع 40 تا 1.20 و عرض 40 سانت باشه . بسته به عمق ریشه . 4) خاک د اخل چاله رو باید تماما بیرون بریزی 5) قسمت پایین رو کود دامی بریز 6) کود شیمیایی همونایی که گفتم رو میریزی بعدش البته با کود دامی مخلوط بشه و تو مرحله ی 2 ریخته بشه . مابقی رو هم با کود دامی پوسیده مجدادا پر میکنی . 7) چاله ها تو مسیر ابدهی باشه حتما

aligator
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 16:55
حمزه جان این روش برای چه درختایی استفاده میشه؟بعد از چه مدت دوباره براشون ازین چالها میزنن؟اخه اینا رو برای درخت گردو وخرمالو دیدم ...
برای درختایی مثل انار که ریشه هاشون فوق العاده به کود دامی حساسه هم استفاده میشه؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 16:56
ممنون حمطه جان.ارتفاع و فاصله این چال گودا زیاده داداش باغچه ها کوچیکن فکر کردم کوچیکه این چال گودا.

خب به نظرت اگه حدود 15 سانت از خاک رویی رو بردارم بعد ورمی کومپوست و خاک برگ و مقداری کود کبوتر رو باهم مخلوط کنم بریزم پای درخت و یه مقدار هم خاک بریزم روشون خوبه؟؟؟

برای اون کودهای ماکرو و میکرو برم گل فروشی بگم چی میخوام؟؟؟اسم خاصی دارن؟؟؟

ممنون داداش.

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 18:10
ممنون حمطه جان.ارتفاع و فاصله این چال گودا زیاده داداش باغچه ها کوچیکن فکر کردم کوچیکه این چال گودا.

خب به نظرت اگه حدود 15 سانت از خاک رویی رو بردارم بعد ورمی کومپوست و خاک برگ و مقداری کود کبوتر رو باهم مخلوط کنم بریزم پای درخت و یه مقدار هم خاک بریزم روشون خوبه؟؟؟

برای اون کودهای ماکرو و میکرو برم گل فروشی بگم چی میخوام؟؟؟اسم خاصی دارن؟؟؟

ممنون داداش.

15 سانت از خاک رو بردار . اون مخلوطی که گفتم رو بریز . کود کبوتر رو نمیدونم ولی باید پوسیده و خشک باشه ( یعنی رسیده باشه ) سعی کن کود کبوتر پایین باشه . این کار رو کردی چون محیط اونجا خشکه یخورده خاک برگ رو سطح واسه حفظ رطوبت بریز .

کود هم معمولا به اسمای مختلف هست . مثلا میکرو غنچه . بری بگی کود کامل برای درخت میخوام وارد باشن میدونن چی بدن . چون هر جا ممکنه یه چیز خاص داشته باشه .
Npk هم کود خوبی هست . اینو دیگه همه میشناسن .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 18:17
خیلی ممنون حمزه جان خیلی کمکم کردی..امیدوارم گل فروشی های شهر ما کمپوست داشته باشن.بازم ممنون

aligator
۱۳۹۲-۰۷-۲۱, 18:22
توجه!توجه!
کود طیور در صورتی که زیاد استفاده بشه ریشه درختو میسوزونه ودرخت بیچاره نفله میشه...:r(:
اگه میخوای کود کبوتر بریزی مقدارش باید کم باشه...

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۷-۲۲, 09:05
حمزه جان این روش برای چه درختایی استفاده میشه؟بعد از چه مدت دوباره براشون ازین چالها میزنن؟اخه اینا رو برای درخت گردو وخرمالو دیدم ...
برای درختایی مثل انار که ریشه هاشون فوق العاده به کود دامی حساسه هم استفاده میشه؟

این روش تو اکثر موارد برای درختان مثمر استفاده میشه یکی به این خاطر که کود دامی حاوی مقادیر زیادی علف هرز هست ( دلیلشم به خاطر خوراک دام هست ) و وقتی کود دامی رو تو زمین پخش کنی باعث رشد علف هرز میشه ولی وقتی به روش چالگود انجام بشه به دلیل فشردگی کود علف هرز اجازه رشد نداره و تو یکجا متنرکز میشه که این برای باغات میوه موثر هست . دلیل دیگه هم اینکه گیاه از طریق ریشه مستقیما مواد مورد نیاز رو جذب میکنه و تو تولید میوه خیلی موثر هست . البته روش های مشابه زیادی هست که بسته به شرایط از اونا استفاده میکنن . با این روش استفاده از کودهای شیمیایی کاهش پیدا میکنه و خودش یه عمل موفقی به شمار میاد .

این چاله ها معمولا طی یک سال و یا چند سال نشست میکنه که مجددا با کود باید پر بشه . باید مراقب باشیم که این چاله ها خشک و یا بیش از حد خیس نشه که تاثیر گذاریش کمتر میشه . هر وقت مشاهده شد که چاله نشست کرد مجدد پرش میکنیم . نباید اجازه بدیم که خاک اطراف وارد این چاله ها بشه .

برای درخت انار پرس و جویی که کردم از کود دامی استفاده میشه . حالا ممکنه تو مناطق خشک که دسترسی به آب کمتره از کود دامی کمتر استفاده بشه . ولی کود دامی برای همه ی درختان مثمر قابل استفاده هست .

در مورد روش چالگود و روشهای مشابه مطلب میذارم .

aligator
۱۳۹۲-۰۷-۲۲, 13:58
ممنون حمزه جان
کود دامی برای درخت انار استفاده میشه ولی نه به این صورت!!!:168:
کود دامی رو وقتتی که میخوان خاک زمین رو زیر ورو کنن به مقدار کم وبالاتر از ریشه انار قرار میدن.بعد یه چیز دیگه ای هم که هست قدرت کودهای دامی رایج به ترتیب { طیور>گوسفند>گاو} هست .برای انار بیشتر از کود گاو وبه ندرت از کود گوسفند استفاده میکنن.

با تشکر فراوان:169:

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۷-۲۲, 17:18
ممنون حمزه جان
کود دامی برای درخت انار استفاده میشه ولی نه به این صورت!!!:168:
کود دامی رو وقتتی که میخوان خاک زمین رو زیر ورو کنن به مقدار کم وبالاتر از ریشه انار قرار میدن.بعد یه چیز دیگه ای هم که هست قدرت کودهای دامی رایج به ترتیب { طیور>گوسفند>گاو} هست .برای انار بیشتر از کود گاو وبه ندرت از کود گوسفند استفاده میکنن.

با تشکر فراوان:169:

منظورم تو این روش نبود . یادم رفت که اینو ذکر کنم . ولی هر جا سخن از کود دامی است نام زیبای کود گاوی میدرخشد . آقا من فقط با کود گاوی سر کار دارم و جایی میگم کود دامی منظورم کود گاوی هست . اگه چیز دیگه باشه اسمشو میگم . جهت اطلاع :Cow::58:
بازم ممنون از راهنماییت

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۷-۲۵, 21:39
سلام داداش

امروز رفتم کلی گشتم و کمپوست گیر اوردم....یه بستش واسه یه باغچه 60 در 60 بسه؟؟؟

یه خاک دیگه هم داشت به اسم کوکوپیت که به نظرم روش نوشته بود خاک هلندی یا همچین چیزی...اونا چطورن؟؟؟

بعد از اون کود 20 20 تموم کرده بود ولی یه کود دیگه داشت که مایع بودش اسمش دقیق یادم نیست فک کنم یه زر داشت توش....یه بطری نارنجی رنگ تقریبا یک لیتری بودش....میگفت واسه درختو نهال ایناست خیلی عالیه و جواب داده ولی دیگه من نگرفتمش گفتم ازت بپرسم ببینم غیر این 20 چی بگیرم عالی باشه واسشون؟؟؟الان لازمه بزنیم یا اینکه واسه عید کود بزنیم؟؟؟

یه سوال دیگه اینکه خونه یکی از اشناها کلی نهال توت و الو و اینجور چیزا داره می خواست واسه افتاشون سم پاشی کنه گفتم ازت بپرسم که چی بگیره بهتره؟؟؟ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۷-۲۷, 11:29
سلام داداش

امروز رفتم کلی گشتم و کمپوست گیر اوردم....یه بستش واسه یه باغچه 60 در 60 بسه؟؟؟

یه خاک دیگه هم داشت به اسم کوکوپیت که به نظرم روش نوشته بود خاک هلندی یا همچین چیزی...اونا چطورن؟؟؟

بعد از اون کود 20 20 تموم کرده بود ولی یه کود دیگه داشت که مایع بودش اسمش دقیق یادم نیست فک کنم یه زر داشت توش....یه بطری نارنجی رنگ تقریبا یک لیتری بودش....میگفت واسه درختو نهال ایناست خیلی عالیه و جواب داده ولی دیگه من نگرفتمش گفتم ازت بپرسم ببینم غیر این 20 چی بگیرم عالی باشه واسشون؟؟؟الان لازمه بزنیم یا اینکه واسه عید کود بزنیم؟؟؟

یه سوال دیگه اینکه خونه یکی از اشناها کلی نهال توت و الو و اینجور چیزا داره می خواست واسه افتاشون سم پاشی کنه گفتم ازت بپرسم که چی بگیره بهتره؟؟؟ممنون

بسته کمپوست چند کیلویی هست ؟ 2 تا 3 کیلو تو هر متر مربع کافیه . اگه ورمی کمپوست هم گرفتی که باید یا تو سایه باشه یا روش یچی بریزی که سایه داشته باشه .

کوکوپیت رو تو یه تاپیک توضیح میدم . برا محیط باز اونم تو اون آب و هوا مناسب نیست . برای گلدون یه آمیخته ی خیلی خوب محسوب میشه . تو بخش بستر کاشت گیاهان همونطور که دیدی در مورد این مسائل دارم یه چیزایی میزارم . کوکوپیت از پوست نارگیل تولید میشه .

کود زر برگ رو حتما میگی . از این کود ها هم تو باغات استفاده میشه و خوب هست . کودی بگیر که ازت ، پتاس ، فسفر داشته باشه . روش نوشته . زر برگ هم خوبه . از کود تو مواقعی که رشد تو گیاه وجود داره استفاده کن . قبلش حتما خاک مرطوب باشه . دستور مصرف هم رو هر خود بطری نوشته . طبق دستور استفاده کن .

چه آفتی به درختاشون افتاده . عکس و یا اسم آفت رو باید مشخص کنی . اگه نتونستی بگو تا بر اساس افت هایی که معمولا تو این درختا میفته آفت کشی رو معرفی کنم . بعد تعدادشون چقد هست . جدا از هم هستن یا مخلوط کاشته شده .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۷-۲۷, 17:31
سلام

ممنون حمزه جان دستت درد نکنه داداش....فکر کنم یک کیلو بودش ورمی کمپوست رویان بود....4 تومن خریدمش....من یه مقدار از روی خاک رو برداشتم و و مقداری از این کمپوست رو با کود کبوتر مخلوط کردم و ریختم پا درخت و یکم خاک معمولی روشون ریختم و بعدش هم اب دادم درختو...

این بنده خدا نهال هاشو جدا از هم کاشه بود....بیشتر واسه پیش گیری میخواست....البته یه دونه انجیر داشت که چنتا از برگ هاش سفید و جمع شده بودن و دست که میزدیم میریختن....

بازم ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۷-۲۷, 19:38
سلام

ممنون حمزه جان دستت درد نکنه داداش....فکر کنم یک کیلو بودش ورمی کمپوست رویان بود....4 تومن خریدمش....من یه مقدار از روی خاک رو برداشتم و و مقداری از این کمپوست رو با کود کبوتر مخلوط کردم و ریختم پا درخت و یکم خاک معمولی روشون ریختم و بعدش هم اب دادم درختو...

این بنده خدا نهال هاشو جدا از هم کاشه بود....بیشتر واسه پیش گیری میخواست....البته یه دونه انجیر داشت که چنتا از برگ هاش سفید و جمع شده بودن و دست که میزدیم میریختن....

بازم ممنون

آقا من 1.5 کیلوییش رو دارم 2000 تومن میدم . کیفیتشم خوبه !!! :89:

فقط ورمی کمپوست خشک نباید بشه و رطوبتش باید حفظ بشه . منظور از رطوبت یعنی نمناک نه اینکه غرقابش کنی .
از انجیر که افتی شده یه عکس بود خوب بود . باید دید همینجوری نمیشه چیزی گفت .

چه نوع الو هست . هر کدوم یه نوع افت و پیشگیری دارن . مثلا بعضی گونه ها رو قبل از بیدار شدن درخت معمولا سم پاشی میکنن . و یا استفاده از کود پتاسه و فسفاته بعد از برگ دهی استفاده میشه تا مقاومت درخت رو بالا ببره . بعضی وقتا ریزش گل و میوه به دلیل کمبود عناصر و یا خشکی دیدن درخت هست . اینا همه باید بررسی بشه . همینجوری نمیشه چیزی گفت . وقت کنم در مورد آماده سازی درختان واسه فصل جدید مطلب میزارم . هر درختی واسه خودش یه شرایطی داره اونم تو هر اقلیمی فرق داره . ولی هرس به موقع خیلی تاثیر تو قوی شدن گیاه داره .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۸-۰۳, 17:36
سلام دوستان

بید مجنونم چند وقت پیش از بالا شروع به خشک شدن کرد که منم از پایین جایی که داشت خشک میشد اصلاحش کردم....ولی الان باز دوباره داره از بالا خشک میشه...

باید چیکارش کنم؟؟؟

قسمت های پایینی برگ ها خوب هستن و خوب هم رشد میکنن.....

http://emruzi.com/up/uploads/138271338327161.jpg (http://emruzi.com/up/)

ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۰۳, 18:15
سلام علی جان

با یه چاقوی تمیز و یا قیچی تیز و تمیز این کار رو بکن . بعدشم با چسب پیوند بپوشون محل برش رو .

یه اشتباه هم داشتی و این بوده که محل هرس از بند فاصله داشه و باعث سیاه شدن ساقه شده . طبق عکس از محل فلش پایینی برش رو به صورت اریب روی بند و یا با فاصله خیلی کم از بالای بند انجام بده . ( نیم سانت )

http://emruzi.com/up/uploads/138271570230281.jpg

حالا این فلش پایینی که گذاشتم تو تصویر نشون میده که بند اونجاس اگه جاشو دقیق نذاشتم خودت دیگه جابجاش کن و از محل بند که سالم هست این برش رو انجام بده .