PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جلوگیری از تلفات بچه گوپی

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 17:19
سلام به همه رفقای گل

یادمه یه بار تو یکی از تانکایی که بچه گوپی هامو نگه میداشتم تلفات ناجوری دادم و حدود 100 تایی از بچه گوپیام تلف شدن.من مولد هارو توی اتاق زایمانی که در همین تانک بچه ها بود میذاشتم و بعد از زایمان برش

میداشتم. کف اتاق زایمانو برداشته بودم.

من اب بچه ها رو سیفون میکردم ولی نمک نمیزدم و یکم میترسیدم که شاید برای بچه ها ضرر داشته باشه.

حالا نظر دوستان برای جلوگیری از این حوادث و جلوگیری از ایجاد بیماری در تانک بچه گوپیا چیه ؟؟؟

البته یه چیز دیگه هم هست. من بعضی مواقع ارتمیا واسه بچه ها هچ میکردم و بهشون میدادم که یه مقدار از پوسته ها و سیست های هچ نشده هم باهاشون به تانک میرفت. این هم ممکنه باعث مرگ بچه ها بوده باشه؟؟؟

ممنون

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 17:26
سلام به همه رفقای گل

یادمه یه بار تو یکی از تانکایی که بچه گوپی هامو نگه میداشتم تلفات ناجوری دادم و حدود 100 تایی از بچه گوپیام تلف شدن.من مولد هارو توی اتاق زایمانی که در همین تانک بچه ها بود میذاشتم و بعد از زایمان برش

میداشتم. کف اتاق زایمانو برداشته بودم.

من اب بچه ها رو سیفون میکردم ولی نمک نمیزدم و یکم میترسیدم که شاید برای بچه ها ضرر داشته باشه.

حالا نظر دوستان برای جلوگیری از این حوادث و جلوگیری از ایجاد بیماری در تانک بچه گوپیا چیه ؟؟؟

البته یه چیز دیگه هم هست. من بعضی مواقع ارتمیا واسه بچه ها هچ میکردم و بهشون میدادم که یه مقدار از پوسته ها و سیست های هچ نشده هم باهاشون به تانک میرفت. این هم ممکنه باعث مرگ بچه ها بوده باشه؟؟؟

ممنون

سلام علی جان
همونطور که قبلا هم گفتم تلفات لاروها بیشتر به شرایط آب برمیگرده
به این شکل که درجه نیتریت ، نیترات و آمونیاکی که برای ماهی ها دیگه خطری حساب نمیشه برای لاروها کشنده هست
حتی اگر سیکل ازت طی شده باشه

به همین خاطر سیفون روزانه و منظم باید زد تانک لاروها رو و اینقدر که آب سالم برای لاروها اهمیت داره غذا با اهمیت نیست (برای حس کردن درجه اهمیت این جمله رو نوشتم وگرنه غذا هم مهمه )

من هم همیشه مشکل سیست آرتمیا رو داشتم
در سالنهای بزرگ برای هچ کردن آرتمیا از مخازن بزرگ استفاده میکنند (چون در اون مقیاس مصرف روزانه دارند) و به دلیل گشاد بودن دهانه و عمیق بودن مخزن ، با گرفتن یک نور مستقیم روی سطح آب آرتمیاها دور نور جمع میشن و با شیلنگ مکش میکنند یا حتی تور ریز میزنند برای در آوردنشون
ولی در بطری نوشابه و ... همیشه این مشکل قاطی شدن پوسته سیست با خود آرتمیا وجود داره

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 17:33
مرسی حامد جان

پس سیفون روزانزو پیشنهاد میکنی. همون یک سوم ؟؟؟ نمک هم میشه استفاده کرد واسه لارو ؟؟؟

تو یه وان تکثیر که مثلا 200 لیتره روزانه بازم سیفون لازمه ؟؟؟ مولد ها هم در همین تانک هستن.

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 18:05
مرسی حامد جان

پس سیفون روزانزو پیشنهاد میکنی. همون یک سوم ؟؟؟ نمک هم میشه استفاده کرد واسه لارو ؟؟؟

تو یه وان تکثیر که مثلا 200 لیتره روزانه بازم سیفون لازمه ؟؟؟ مولد ها هم در همین تانک هستن.

مولدها و لاروها رو باید جدا کرد علی جان
سیفون روزانه حداقل 50%
نمک هم میتونی اضافه کنی اما دز خیلی ملایم برای هر 70 لیتر یک ق غ سر خالی

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 18:10
چرا مولد ها جدا شن حامد داداش؟؟؟ واسه بیماری ؟؟؟

آخه میخوام مثلا 70 سانت از یه وان دو متری رو سبد بذارم و مولد هارو توش بذارم. ( یه روش هم برای درست کردن سبد پیدا کردم که اگه درست کنم ازش عکس میگیرم و میذارم.)

من شنیدم بیشتر کسانی که به صورت عمده تکثیر میکنن با همین روش تکثیر رو انجام میدن.

راستی حامد واسه هر مسئله ای از این ماهی گوپی که بخوام در موردش بحث کنم تاپیک بزنم موردی نداره ؟؟؟

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 18:16
چرا مولد ها جدا شن حامد داداش؟؟؟ واسه بیماری ؟؟؟

آخه میخوام مثلا 70 سانت از یه وان دو متری رو سبد بذارم و مولد هارو توش بذارم. ( یه روش هم برای درست کردن سبد پیدا کردم که اگه درست کنم ازش عکس میگیرم و میذارم.)

من شنیدم بیشتر کسانی که به صورت عمده تکثیر میکنن با همین روش تکثیر رو انجام میدن.

راستی حامد واسه هر مسئله ای از این ماهی گوپی که بخوام در موردش بحث کنم تاپیک بزنم موردی نداره ؟؟؟

بله علی جان
زایمانها متعدد داخل آب تانک لاروها میتونه ایجاد بیماری کنه

نه ایرادی نداره تاپیکهای با موضوع مختلف ایجاد بشه

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 18:37
ممنون از پیگیریت حامد جان.

خب یعنی همون روش جدا بودن مولد هارو پیشنهاد میدی؟؟؟ خب اینجوری بازم که مولد زمان زایمان داخل همیون مخزن لارو هاست. البته یه چیزی به نظرم رسید. که از وان های کوچیک تر مثلا یک متری استفاده کنم

که تعداد دفعات زایمان داخلش کم باشه. مثلا تعداد بچه ها به 300 تا که رسید ( اگه هر ماده 20 تا بچه به دنیا بیاره میشه 15 بار زایمان ) مولد هارو به وان بعدی منتقل کنم.

™@я€z
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 19:42
سلام دوستان
همه تو ضیحات مفید را آقا حامد دادند.اما با اجازه دوستان من هم تجربه خودم را در مورد بچه گوپی ها بگویم.
من برای بچه گوپی ها از نمک به میزانی که ضرر نداشته باشه استفاده می کردم ومشکلی نداشتند.
همیشه گیاه دم گربه ایی تو تانکشون بودوتا مدتی نمک خراب نمیکنه اما بعد 2 یا سه هفته تاثیر داره نمک روی اونها وکمی دم گربه ایی زرد میشه که جا به جا می کردم.
با همون روش تور تا مدت زیادی بچه ها با مولدها بودند و مشکلی نداشتند.اما امان از موقعی که بعضی اوقات ماهی گوپی جدیدی وارد میشد تلفات زیادی می دادند.
توصیه من به شما این هست که سعی کنید تعداد تانک بیشتری استفاده کنید و همیشه هر گروه ماهی جدید را باهم نگهداری نمایید تا بیماری گوپی رو گوپی گریبان گیر شما نشود.
در کل همانطور که آقا حامد عزیزفرمودند بهتره مولدها از بچه ها جدا بشوند و دیگه ماهی جدیدی به تانک آنها وارد نشود.اگر این شرایط را رعایت نمایید من به شما قول می دهم در صورت
داشتن مولد خوب تلفات شما زیر یک یا 2 عدد در بچه ها باشه.

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 19:54
ممنون رضا جان.

یعنی مخزن هارو از یک متر هم کمتر بگیرم؟

™@я€z
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 20:03
ممنون رضا جان.

یعنی مخزن هارو از یک متر هم کمتر بگیرم؟

یک متر هم خوبه به شرطی که همه مولدها باهم از یکجا خریداری بشه و دیگه
مولد جدیدی وارد نشه.در مورد بچه های گوپی هم خیالت راحت خیلی مقاوم هستندوتا
ماهی بیماری وارد نشه هیچ مشکلی پیدا نمی کنند.در ضمن دمای 26 ویا 27 برای مولدها خوبه
و دمای 28 یا 29 هم برای بچه ها.اینم خدمت شما عرض کنم دما روی جنسیت بچه گوپی ها تاثیر داره.

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 20:14
ممنون رضا جان از راهنماییت. بله این داداش محسن ما که کم میاد کلی تحقیقات کرده رو این مسئله که این شاا.. میاد و استفاده میکنیم از اطلاعاتش.

محسن بهزادی
۱۳۹۱-۱۲-۲۳, 05:52
ممنون از پیگیریت حامد جان.

خب یعنی همون روش جدا بودن مولد هارو پیشنهاد میدی؟؟؟ خب اینجوری بازم که مولد زمان زایمان داخل همیون مخزن لارو هاست. البته یه چیزی به نظرم رسید. که از وان های کوچیک تر مثلا یک متری استفاده کنم

که تعداد دفعات زایمان داخلش کم باشه. مثلا تعداد بچه ها به 300 تا که رسید ( اگه هر ماده 20 تا بچه به دنیا بیاره میشه 15 بار زایمان ) مولد هارو به وان بعدی منتقل کنم.

سلام
من با روش جدا کردن مولد ها مخالفم
خودم همه تکثیر گوپی هام به همون روشی بود که خودت گفتی
منتهی من توی تانک تکثیر می کردم و با تورهای پلاستیکی یه سبد مکعبی بافته بودم
در مورد تغزیه هم من از مغز آرتیمیا(که در واقع آرتیمیا هچ شده خشک شده هست)استفاده می کردم و هیچ مشکلی نداشتم
البته به نسبت افزایش هزینه تولید به دلیل اینکه میزان تولید هم بالاتر می رفت اون افزایش هزینه که به دلیل گرون تر بودن مغز آرتمیا تحمیل می شد از بین میرفت.

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۳, 14:51
ممنون محسن داداش.

خوشحالم که اومدی.

الان برنامه ای که ریختم اینه.

می خوام واسن های یک متری تهیه کنم و از همین تور هایی که میگی درست کنم به شکل مکعبی و 40 سانت از مخزن رو تور بزنم و بقیش برای بچه ها و تقریبا تعداد به 200 تا که رسید مولد هارو بردارم و بقیه تکثیر توی یه مخزن دیگه انجام بشه. برای تغذیه تو حجم کم فکر میکنم نمیصرفه واسم که از مغز ارتمیا استفاده کنم .

نظرت در مورد بیومار پودری چیه ؟؟؟

سیفون اگه هر دو روز تقریبا 30 درصد باشه مشکلی به وجود میاد یا همون 50 درصد؟؟؟

توصیه خاص دیگه ای هم اگه هست ممنون میشم محسن جان. می خوام خوب اماده بشم برای وقتیکه میخوام کارو شروع کنم.

مرسی

م س
۱۳۹۷-۱۱-۰۴, 00:58
سلام و خسته نباشید .
من یک تعداد ماهی گوپی دارم .اینها بچه به دنیا میارن ولی بچه های اینها تقریبا بعد ۴ تا ۶ هفته یک دفعه ای میمیرن و از کل بچه ها فقط ۱/۳ می مونه ( مثلا از ۲۵۰ بچه ماهی روزی ۲۰ تا میمیرن نمیدونم چه کار کنم ) اول بی حال میشن بعد کم کم کیج میشن بعدم میمیرن میرن کف آب
من اونها رو هفته ای یک بار سیفون می کشم و توی یک آکواریوم ۴۰ لیتری گذاشتم جدا گانه .

Rezaei
۱۳۹۷-۱۱-۰۴, 09:31
سلام و خسته نباشید .
من یک تعداد ماهی گوپی دارم .اینها بچه به دنیا میارن ولی بچه های اینها تقریبا بعد ۴ تا ۶ هفته یک دفعه ای میمیرن و از کل بچه ها فقط ۱/۳ می مونه ( مثلا از ۲۵۰ بچه ماهی روزی ۲۰ تا میمیرن نمیدونم چه کار کنم ) اول بی حال میشن بعد کم کم کیج میشن بعدم میمیرن میرن کف آب
من اونها رو هفته ای یک بار سیفون می کشم و توی یک آکواریوم ۴۰ لیتری گذاشتم جدا گانه .
سیفون تانک بچه ها روزانه باید انجام بشه ، با توجه به حجم کم آب تانک به احتمال زیاد با بالا رفتن نیترات تلف میشن

علی بختیاری
۱۳۹۷-۱۱-۰۴, 11:45
سلام
ابی که داخل تانک بچه ها میریزید باید حتما یک روز کامل مونده باشه تا کلرش بره و همونطور که حامد جان گفتن باید سیفون روزانه از کف بخوره و باقی مونده غذاها کشیده بشه.
من هم فکر میکنم تلفاتتون مربوط به کیفیت اب هستش

م س
۱۳۹۷-۱۱-۰۴, 16:28
سلام
ابی که داخل تانک بچه ها میریزید باید حتما یک روز کامل مونده باشه تا کلرش بره و همونطور که حامد جان گفتن باید سیفون روزانه از کف بخوره و باقی مونده غذاها کشیده بشه.
من هم فکر میکنم تلفاتتون مربوط به کیفیت اب هستش

پس چرا درست بعد از ۴ هفته، قبل از اون هیچ مشکلی پیش نمیاد ؟

علی بختیاری
۱۳۹۷-۱۱-۰۵, 17:15
سلام
سیکل ازت رو مطالعه کنید متوجه میشید.
فضولاتشون باعث افزایش امونیاک و بعد هم نیتریت و نیترات میشن