PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مطالعه علمی جلبک و ارائه متدهای مبارزه با آن

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۲۴, 10:40
This post contains hidden content

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۲۵, 10:56

DarKfish
۱۳۹۲-۰۱-۰۳, 23:34

DarKfish
۱۳۹۲-۰۱-۱۶, 21:50
برتری گیاه بر جلبک :
گیاهان برتری های متعددی نسبت به جلبک دارند،

اول از همه اینکه گیاهان ریشه دارند و میتوانند مقدار قابل توجهی از موادمغذی را از بستر دریافت کنند. حتی در آکواریمی که مقدارنیتروژن و فسفات بسیار بالا است، تعدادی از ریزمغذی ها مانند آهن بیشتر در بستر یافت میشوند.
دومین برتری گیاهان استفاده از مقدار بسیار بیشتری از شدت نور است.این مسئله در انتخاب گیاهان پورنور که معمولا قرمز رنگ هستند حائز اهمیت است. آنان ضمن استفاده از مقدار فوتون های بیشتر نور و فتوسنتر بیشتر میتوانند جلبک را از میان بردارند.
سوم اینکه گیاهان میتوانند مواد غذایی بسیار بیشتری را ذخیره کنند. در بعضی از گیاهان خصوصا آنهایی که ریشه rhizome دارند(همچون جاوافرن) قادرند تا 20 درصد کربوهیدرات را در طول سال و در زمانهای مختلف ذخیره نمایند.

فاکتورهای مهم در کنترل جلبک :
1)استفاده از گیاهان روآبی:
گیاهان روآبی به خاطر تنفس بر سطح آب سریعتر از گیاهان زیرآبی رشد میکنند. رشد بیشتر یعنی مصرف بیشتر مواد مغذی ای که باعث تشویق جلبک میشود. موضوع دیگر جلوگیری از رسیدن نور بیش از حد است. بنده همیشه استفاده از گیاه رو آبی را به جای کم کردن نور یا تاریکی مطلق پیش میبرم. به عبارت دیگر ترجیح میدهم نور را به طورکمتری بالاتر بگیرم و ازگیاهان روآبی استفاده کنم.

بنده یک تانک 125 گالنی با دی اکسید تزریفی و نور شدید مخصوص پلنت دارم. بستر من شامل لاتریت (خاک رس سرخ) است. اخیرا متوجه شده ام که یک جلبک لزج قهوه ای بر روی برگ های گیاهان پدیدار شده است و گیاهان نیز دیگر رشد نمیکنند. آیا راهی برای جلوگیری از این جلبک است؟ بنده چندماهی قبل، duckweed (نوعی گیاه روآبی) را به خاطر رشد زیاد در آکواریم جدا کردم.
آکواریم با تراکم بالای duckweed خیلی بهتر از آکواریم مملو از جلبک است! بنده توصیه میکنم که مقداری گیاه روآبی برای کنترل جلبک اضافه کنید. به طور متناوب آنهارا کم پشت کنید(به نظرم کاهوی آبی از داکوید راحت تر است).
2)allelopathy
یکی از دیگر مسائل پیچیده مواد شیمیایی تولید شده توسط گیاهان است که مانند یک سیستم دفاعی عمل میکند. این مواد قادربه نابودن کردن شماری از جلبک ها میباشند.
برای مثال Chara globularis دو نوع ماده ی سولفوری تولید میکند که شدیدا فتوسنتر جلبک ها را محدود میکند. نمونه ی دیگر گیاه دم گربه ای است که در بین بردن جلبک آبی-سبز بسیار موثر میباشد.
نمونه ی گیاه Typha latifolia :
در جدول زیر چهار قسمت را مشاهده میکنید. ستون اول نوع جلبک هاست، قسمت دوم تاثیر مواد گرفته شده از گیاه، سومی نوعی ماده برای جلوگیری از جلبک و در نهایت سولفات مس که کشنده ای قوی برای جلبک(والبته گیاه!)
هرچه مثبت ها بیشتر باشد تاثیر این سه تکنیک بر محدود کردن جلبک بیشتر است.
http://emruzi.com/up/uploads/13651858001.png
مشاهده میکنید که مواد گرفته شده از گیاه تاثیر به سزایی در کنترل جلبک داشته اند.
یکی از دلایلی که گیاه های انبوه میتوانند مانع جلبک شوند همین مسئله است(البته مسئله استفاده گیاهان انبوه از مواد مغذی و نور عامل قوی تری است). این مسئله در بعضی از جلبک ها میتواند بر عکس شود. تعدادی از جلبک ها با افزایش چشمگیر میتوانند مواد شیمیایی تولید کنند که رشد گیاه را به خطر بیاندازند.
در قسمت بعد به فاکتور مهم آهن میپردازیم
از : DarKfish
منبع : کتاب اکولوژی گیاهان آکواریمی، دکتر والستد؛سایت های thekrib.plantedtank؛اطلاعات شخصی
اختصاصی از امروزی (http://emruzi.com/)

DarKfish
۱۳۹۲-۰۱-۲۲, 10:07

DarKfish
۱۳۹۲-۰۱-۲۸, 11:05