PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تغذیه لارو گوپی با جلبک

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۶, 18:08
سلام به همه

من توی چنتا عکس سالن تکثیر گوپی دیدم که برای تغذیه از جلبک استفاده میکردن.

من خودم هم یه بار که برای مغازه بار گرفته بودیم وقتی گوپی ها رسیدن بیشترشون مرده بودن و کلی بچه توی پلاستیک بود بعد بچه هارو ریختم تو یکی از تانک های جلبک زده و کثیف و کلا بیخیالشون شدم و تحویلشون نگرفتم بعد از یه هفته متوجه حرکتی توی همون تانکه شدم رفتم نزدیک و دیدم که همون بچه ها به شکل عجیبی رشد کردن و بزرگ شدن.

خب همه اینهارو گفتم که به این برسم.

من تو یه مقاله از محسن خودمون خوندم که باید از رشد جلبک جلوگیری کرد در تانک گوپی ها و فکر میکنم دلیلش هم این بود که باعث رشئ پلانگتونها میشه که اونا از اکسیژن استفاده میکنن و همچنین از مواد غذایی بعد باعث اسیب رسیدن به رشدشون میشه.

خب حالا نظرتون چیه ؟؟؟

مرسی

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۶, 18:13
سلام به همه

من توی چنتا عکس سالن تکثیر گوپی دیدم که برای تغذیه از جلبک استفاده میکردن.

من خودم هم یه بار که برای مغازه بار گرفته بودیم وقتی گوپی ها رسیدن بیشترشون مرده بودن و کلی بچه توی پلاستیک بود بعد بچه هارو ریختم تو یکی از تانک های جلبک زده و کثیف و کلا بیخیالشون شدم و تحویلشون نگرفتم بعد از یه هفته متوجه حرکتی توی همون تانکه شدم رفتم نزدیک و دیدم که همون بچه ها به شکل عجیبی رشد کردن و بزرگ شدن.

خب همه اینهارو گفتم که به این برسم.

من تو یه مقاله از محسن خودمون خوندم که باید از رشد جلبک جلوگیری کرد در تانک گوپی ها و فکر میکنم دلیلش هم این بود که باعث رشئ پلانگتونها میشه که اونا از اکسیژن استفاده میکنن و همچنین از مواد غذایی بعد باعث اسیب رسیدن به رشدشون میشه.

خب حالا نظرتون چیه ؟؟؟

مرسی

استفاده از جلبک یا حتی پودر جلبک ( جلبک ats رو در آفتاب خشک کرده و به شکل پودر در میارند) برای تغذیه لاروها یکی از متداولترین روشهاست
در تکثیر فایتر ، گوپی ، آنجل و ... کاربرد داره

اما همونطور که گفتی تانک جلبک زده میتونه جای مناسبی نباشه به همون دلیل کمبود اکسیژن

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۶, 18:21
اها یعنی یه جای جدا جلبک درست کنیم بعد بدیم به لاروا درسته ؟؟؟ توی عکس زیر فکر کنم همین کارو کرده درسته ؟؟؟ اون اکواریوم کوچیکه که توش جلبکه :::

غیر از ats روش دیگه هم هست برای این کار ؟؟؟

http://emruzi.com/up/uploads/13634434672.jpg

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۶, 18:29
اها یعنی یه جای جدا جلبک درست کنیم بعد بدیم به لاروا درسته ؟؟؟ توی عکس زیر فکر کنم همین کارو کرده درسته ؟؟؟ اون اکواریوم کوچیکه که توش جلبکه :::

غیر از ats روش دیگه هم هست برای این کار ؟؟؟

بله ، دقیقا

این تانک کوچیک دو نصف برگ کاهو داخلش له میکنند و میگذره توی آفتاب حیاط ، یک هفته بعد اینطوری وارد سالن میشه ، البته باید یک حفاظی رو تانک باشه که از هوا چیزی واردش نشه

از آرتمیا مقرون به صرفته تر هست (خیلی زیاد) اما اثر آرتمیا رو روی لاروها نداره

kalantar.yahya
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 11:39
یه آموزش کامل میدید واسه درست کردن جلبک و استفاده از اون ؟
چند روز ؟ نور مستقیم ؟ گیاهای دیگه ای میشه همراه کاهو واسه تسریع کار استفاده کرد ؟

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:04
چند روز ؟ نور مستقیم ؟ گیاهای دیگه ای میشه همراه کاهو واسه تسریع کار استفاده کرد ؟
من از چیز دیگه ای استفاده نکردم
قرص مخمر آبجو رو میخواستم همراه برگ کاهو تست کنم که هنوز عملی نشده

استفاده از آب تانک میتونه سریعتر جواب بده

kalantar.yahya
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:06
قرص مخمر ابجو ؟
کجا گیر میاد این قرص ؟
و میزان استفادش از لیتر چقدره ؟

hessam a
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:09
سلام.
من از یکی از سالن دار ها پرسیدم گفت از برگ اسفناج هم میشه استفاده کرد .بذاری توی شیشه نوشابه در بسته توی افتاب بهتره تا چنین ظرفی که توی عکسه.

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:12
مخمر آبجو از داروخونه ها و عطاریها قابل تهیه ست

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:14
سلام.
من از یکی از سالن دار ها پرسیدم گفت از برگ اسفناج هم میشه استفاده کرد .بذاری توی شیشه نوشابه در بسته توی افتاب بهتره تا چنین ظرفی که توی عکسه.
بطری نوشابه برای مصرف خونگی خوبه اما برای مصرف سالنی یا باید یک لشکر بطری نوشابه ردیف بشه یا از ظرف بزرگتر استفاده کنیم
بطری چون عبور نور بیشتری داره ( عرض کم بطری ) سریعتر جواب میده

البته به شرط اینکه بطری کاملا بدون بو و .... ماده قبلی ( نوشابه ؛ دوغ ) باشه بطری آب معدنی از این نظر خوبه

kalantar.yahya
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:28
من چند باری که تست کردم
بوی بدی میداد این اب به ظاهر سبزی که بوجود اومده بود
از کاهو جدا و اسفناج نیم پز هر کدوم توی یک ظرف استفاده کردم
یک بطری در بسته
نور مستقیم خورشید
اما بعد از یک هفته فقط بوی بد و اب یکم سبز خیلی کمتر از اون چیزی که توقع میرفت داشتم
و مصرف نکردم بخاطره بوی بدی که تولید شده بود
نظر ؟

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:33
من چند باری که تست کردم
بوی بدی میداد این اب به ظاهر سبزی که بوجود اومده بود
از کاهو جدا و اسفناج نیم پز هر کدوم توی یک ظرف استفاده کردم
یک بطری در بسته
نور مستقیم خورشید
اما بعد از یک هفته فقط بوی بد و اب یکم سبز خیلی کمتر از اون چیزی که توقع میرفت داشتم
و مصرف نکردم بخاطره بوی بدی که تولید شده بود
نظر ؟
در مراحل اولیه جلب زدن بوده به نظرم
خیلی چیزها میتونه موثر باشه
نوع آب ؛ اگر مستقیم از سیر آب استفاده کرده باشید و کلر داشته باشه میتونه باعث تاخیر در ایجاد جلبک بشه یا حتی اصلا جلبک نزنه ( چون در بطری بسته هست )
یا اینکه دمای بیش از حد بالا
یا نور نا مناسب

همونطور که گفتم بهترین گزینه برای استفاده اب مونده تانک هست که سریع و ظرف 3 روز جلبک میزنه

kalantar.yahya
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:38
خوب اینجا معمولا توی تابستون که من تست کردم دمای اب با نور مستقیم یه چیزی بالای 50 درجه میشد
از اب تانک استفاده کردم

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:40
در تابستون باید از نور غیر مستقیم استفاده بشه
ظرف توی سایه قرار بگیره و با یک پارچه سفید انعاس نور رو روی ظرف بندازید که از گرمای تابشی تا حدودی جلوگیری بشه

kalantar.yahya
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:41
نمیشه از روش های مصنوعی استفاده کرد ؟ نور مصنوعی منظورمه ؟

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۴, 13:51
چرا میتوی بخاری بگذاری ( دما حداقل 28 باشه حالا با محیط هم اگر تونستی این دما رو تامین کنی چه بهتر )
مهتابی اکواریوم رو هم با نوارچسب شیشه ای بچسبونی به بطری و دائم روشن بگذاری

hesam
۱۳۹۲-۱۱-۲۵, 20:05
شما بیومار رو خوب آسیاب کن، بریز ته شیشه نوشابه، آب بریز روش و بزار جلوی آفتاب.از آب تانک استفاده نکن. از آب شیر استفاده کن. فقط باید صبور باشی شاید چند هفته ای طول بکشه.
ریختن کاهو و چیزای دیگه باعث بوجود اومدن آب سبز نمیشه. اینفوزوریا (https://www.google.com/#q=infusoria) تولید میکنه.

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۶, 01:40
شما بیومار رو خوب آسیاب کن، بریز ته شیشه نوشابه، آب بریز روش و بزار جلوی آفتاب.از آب تانک استفاده نکن. از آب شیر استفاده کن. فقط باید صبور باشی شاید چند هفته ای طول بکشه.
ریختن کاهو و چیزای دیگه باعث بوجود اومدن آب سبز نمیشه. اینفوزوریا (https://www.google.com/#q=infusoria) تولید میکنه.
در واقع آب زرد هست چیزی که با کاهو تولید میشه ولی اصطلاحا بهش اب سبز میگیم ما که اشتباهه
به چه دلیلی از آب تانک گفتی استفاده نشه حسام جان؟

آب تانک رو 4-5 روزه خالی هم توی نور شدید قرار بدی جلبک میزنه اما هدف تولید ریز مغذی هاست که لاروها بتونن تغذیه کنند
همون آب زرد تولید شده از کاهو به نظر من برای لاروهای تازه متولد شده میتونه گزینه بهتری باشه
حالا شما هم تجربیاتت رو بگو ببینیم جریان از چه قراره

NasHer
۱۳۹۲-۱۱-۲۶, 16:53
سلام به همه
من همه این موارد رو امتحان کردم (کاهو - اسفناج - بیومار - آب شیر - آب مونده تانک - ...)
اما اصلا موفق نشدم البته تا حالا با بخاری چک نکردم یعنی میتونه دلیل عدم موفقیت دمای آب باشه؟
چیزی که هر بار نصیبم میشه یه فاضلاب بدبو که حتی یه بار هم دل رو زدم به دریا و ازش توی تانک نوزادان میگو تست کردم نتیجش مردن حدود 800 تا بچه میگو در عرض 1 ساعت بود.
لطفا اساتید بیشتر توضیح بدن با جزئیات

دما
زمان
مقدار آب و تناسبش با مقدار کاهو یا هر چیز دیگه
دیگه چیزی به فکرم نمیرسه

ممنون و درود

hesam
۱۳۹۲-۱۱-۲۶, 20:18
در واقع آب زرد هست چیزی که با کاهو تولید میشه ولی اصطلاحا بهش اب سبز میگیم ما که اشتباهه
به چه دلیلی از آب تانک گفتی استفاده نشه حسام جان؟

آب تانک رو 4-5 روزه خالی هم توی نور شدید قرار بدی جلبک میزنه اما هدف تولید ریز مغذی هاست که لاروها بتونن تغذیه کنند
همون آب زرد تولید شده از کاهو به نظر من برای لاروهای تازه متولد شده میتونه گزینه بهتری باشه
حالا شما هم تجربیاتت رو بگو ببینیم جریان از چه قراره
شما اگه دقت کرده باشین بعد از راه اندازی 1 تانک جدید همیشه 1 روندی از جلبک های مختلف شروع میشه و نهایتا به 1 یا 2 نوع جلبکی میرسه که شرایط تانک ما براشون مناسب تره و بقیه جلبک ها ناپدید میشن. در این روند ها معمولا آب سبز جزء اولیناشه و بعد از مدتی که باهاش مبارزه کردیم از بین میره و جلبک دیگری جاشو میگیره.
با توجه به اینکه هر جلبکی از طریق چیزی مثل هاگ تکثیر میشه وقتی شما از آب تانک برای تولید آب سبز استفاده میکنید هاگ اون جلبکا تو آبه و بلافاصله شروع به تکثیر میکنه و معمولا به آب سبز اجازه خود نمایی نمیده. به همین دلیل من استفاده از آب تانک رو رد کردم. خود من خیلی در بوجود آوردن آب سبز مشکل داشتم و نهایتا این نتیجه ای بود که بهش رسیدم.

اما در مورد آب زرد که شما فرمودید. من قبلا همچین چیزی رو به انگلیسی سرچ کردم. دیدم زیاد صحبتی در موردش نیست. به نظرم اینم از اون دست مواردیه که 1 نفر به اشتباه عنوان کرده و بعد از اون در بین ماهی بازهای ایرانی جا افتاده.
در واقع چیزی که در مورد کاهو یا موارد دیگه اتفاق میوفته بر خلاف آب سبز هیچ ربطی به فتوسنتز نداره. نقش آفتاب در این موارد فقط تسریع فرایند تجزیه کاهوئه.
وقتی کاهو درون آب قرار میگیره شروع به پوسیدن میکنه و جمعیت باکتری ها ناگهان افزایش چشمگیزی پیدا میکنه (bloom). دلیل بوی بده آب همینه. حالا اینفوزوریا از باکتری ها تغذیه کرده و تکثیر میشن. یکبار من جسد 1 لارو مرده رو زیر میکروسکوپ گذاشتم دیدم درون و اطراف بدنش پر است از این موجودات. اینفوزوریا بسیار بزرگتر از ذرات آب سبز هستن و در بعضی از گونه ها بوسیله چشم عادی دیده میشن. به همین دلیل اتفاقا غذای بهتری برای لاروها هستن اما مشکلی که دارن فرایندی ست که منجر به تولیدشون میشه که معمولا همراه با مواد در حال تجزیه، باکتری ها و آب بو گرفته ست و این برای بچه ماهی ها مضره.

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۶, 23:52
سلام به همه
من همه این موارد رو امتحان کردم (کاهو - اسفناج - بیومار - آب شیر - آب مونده تانک - ...)
اما اصلا موفق نشدم البته تا حالا با بخاری چک نکردم یعنی میتونه دلیل عدم موفقیت دمای آب باشه؟
چیزی که هر بار نصیبم میشه یه فاضلاب بدبو که حتی یه بار هم دل رو زدم به دریا و ازش توی تانک نوزادان میگو تست کردم نتیجش مردن حدود 800 تا بچه میگو در عرض 1 ساعت بود.
لطفا اساتید بیشتر توضیح بدن با جزئیات

دما
زمان
مقدار آب و تناسبش با مقدار کاهو یا هر چیز دیگه
دیگه چیزی به فکرم نمیرسه

ممنون و درود
سلام ناصر جان
من احتمال میدم که از مقدار زیاد کاهو استفاده میکنی که باعث گندیدگی آب میشه

روش خود من اینطوریه که از آب سبز شده تانک سالن چند روزی توی نور آفتاب میگذارم و بعد که کمی جلبک زد استفاده میکنم
البته
نور آفتاب رو نه فقط برای نور بودنش بیشتر به دلیل ضد عفونی نسبی که انجام میده استفاده میکنم
البته چند وقتیه که با روشن گذاشتن نور سالن برای مدت زمان بیشتر و فراهم کردن شرایط اجازه میدم بعضی از تانکها بعد از طی کردن سیکل جلبک مختصری بزنند و با یکی دو سیفون مولدهای انجلم رو منتقل میکنم
با این روش بچه ها در هفته اول از جلبکهای موجود در خود تانک استفاده میکنند و من هم دردسر تغذیه ندارم
این یک روش کاملا سنتی برای تکثیر هست و بازدهی بالایی نداره اما از مزیتهاش میشه به قوی شدن بچه ها در زمان رشد و اینکه خودشون هم در زمان مولد شدن به خوبی از بچه هاشون مراقبت کنند اشاره کرد
اگر بخوام تکثیر در تعداد بالا انجام بدم قضیه کلا متفاوته و واقعا چیزی جایگزین آرتمیای تازه هچ شده نیست ( جز دافنی پرورش یافته زنده که گیر آوردنش حداقل برای من از آرتمیا سختتره )

شما اگه دقت کرده باشین بعد از راه اندازی 1 تانک جدید همیشه 1 روندی از جلبک های مختلف شروع میشه و نهایتا به 1 یا 2 نوع جلبکی میرسه که شرایط تانک ما براشون مناسب تره و بقیه جلبک ها ناپدید میشن. در این روند ها معمولا آب سبز جزء اولیناشه و بعد از مدتی که باهاش مبارزه کردیم از بین میره و جلبک دیگری جاشو میگیره.
با توجه به اینکه هر جلبکی از طریق چیزی مثل هاگ تکثیر میشه وقتی شما از آب تانک برای تولید آب سبز استفاده میکنید هاگ اون جلبکا تو آبه و بلافاصله شروع به تکثیر میکنه و معمولا به آب سبز اجازه خود نمایی نمیده. به همین دلیل من استفاده از آب تانک رو رد کردم. خود من خیلی در بوجود آوردن آب سبز مشکل داشتم و نهایتا این نتیجه ای بود که بهش رسیدم.

اما در مورد آب زرد که شما فرمودید. من قبلا همچین چیزی رو به انگلیسی سرچ کردم. دیدم زیاد صحبتی در موردش نیست. به نظرم اینم از اون دست مواردیه که 1 نفر به اشتباه عنوان کرده و بعد از اون در بین ماهی بازهای ایرانی جا افتاده.
در واقع چیزی که در مورد کاهو یا موارد دیگه اتفاق میوفته بر خلاف آب سبز هیچ ربطی به فتوسنتز نداره. نقش آفتاب در این موارد فقط تسریع فرایند تجزیه کاهوئه.
وقتی کاهو درون آب قرار میگیره شروع به پوسیدن میکنه و جمعیت باکتری ها ناگهان افزایش چشمگیزی پیدا میکنه (bloom). دلیل بوی بده آب همینه. حالا اینفوزوریا از باکتری ها تغذیه کرده و تکثیر میشن. یکبار من جسد 1 لارو مرده رو زیر میکروسکوپ گذاشتم دیدم درون و اطراف بدنش پر است از این موجودات. اینفوزوریا بسیار بزرگتر از ذرات آب سبز هستن و در بعضی از گونه ها بوسیله چشم عادی دیده میشن. به همین دلیل اتفاقا غذای بهتری برای لاروها هستن اما مشکلی که دارن فرایندی ست که منجر به تولیدشون میشه که معمولا همراه با مواد در حال تجزیه، باکتری ها و آب بو گرفته ست و این برای بچه ماهی ها مضره.

حسام جان
یک اشکال اینجا اتفاق افتاده منظور من از آب تانک ( وقتی که میگفتم ) آب تانکهایی معادل آبی که خودم در سالن دارم بود و نه هر آب تانکی
این آب مد نظر من سیکلش رو طی کرده و سیفونهای هر از چندگاهی هم داشته که اگر مقدار کاهو زیاد نباشه ( فقط برای شروع کافیه حداکثر اندازه 2 سانت مربع استفاده بشه )

آب شیر همه شهرها استاندار لازم برای کاری که شما میگی رو نداره و صد البته اگر مقدار کاهو زیاد باشه بعد از پوسیدن باعث گندیدگی میشه

به هر حال همه ما تجربه های کم ؛ زیاد ؛ خوب یا بدی داریم و به دلیل متغیر بودن پارامتر ها به دقت نمیشه گفت که اگر فلان کار رو بکنید نتیجه این میشه
به همین دلیل مجبوریم که حدودی صحبت کنیم و آدرس بدیم به قول معروف
ممکنه آب لوله کشی شهری کلر داشته باشه در اینصورت کل قضیه منتفیه و یا سختی بسیار بالای آب باعث روند کندتر پروسه میشه و ....

خلاصه اگر بخوام بگم تقریبا همه نتایج تجربی هست و نمیشه دقیقا نظر داد

hesam
۱۳۹۲-۱۱-۲۷, 20:37
حسام جان
یک اشکال اینجا اتفاق افتاده منظور من از آب تانک ( وقتی که میگفتم ) آب تانکهایی معادل آبی که خودم در سالن دارم بود و نه هر آب تانکی
این آب مد نظر من سیکلش رو طی کرده و سیفونهای هر از چندگاهی هم داشته که اگر مقدار کاهو زیاد نباشه ( فقط برای شروع کافیه حداکثر اندازه 2 سانت مربع استفاده بشه )

آب شیر همه شهرها استاندار لازم برای کاری که شما میگی رو نداره و صد البته اگر مقدار کاهو زیاد باشه بعد از پوسیدن باعث گندیدگی میشه

به هر حال همه ما تجربه های کم ؛ زیاد ؛ خوب یا بدی داریم و به دلیل متغیر بودن پارامتر ها به دقت نمیشه گفت که اگر فلان کار رو بکنید نتیجه این میشه
به همین دلیل مجبوریم که حدودی صحبت کنیم و آدرس بدیم به قول معروف
ممکنه آب لوله کشی شهری کلر داشته باشه در اینصورت کل قضیه منتفیه و یا سختی بسیار بالای آب باعث روند کندتر پروسه میشه و ....

خلاصه اگر بخوام بگم تقریبا همه نتایج تجربی هست و نمیشه دقیقا نظر داد
اون چیزی که در دنیا به اسم آب سبز میشناسن 1 نوع جلبکه که بر خلاف بقیه جلبکا به جایی نمیچسبه و در آب معلقه. پس نباید این نوع آب سبز رو با هر آبی که سبز رنگه اشتباه بگیریم. مثلا بعضی ها برای تولید آب سبز میگن آب کاهو رو بگیرید و چون این آب سبزه فکر میکنن که همون آب سبز مورد نظره!!! ولی مشخصه که این حرف چقدر بی ربطه. همه جلبک ها هم مثل گیاهان فتوسنتز میکنن. یعنی مواد مغذی آب نظیر نیترات یا آمونیاک و بقیه املاح رو میگیرن و با فتوسنتز تبدیل به قند میکنن. پس تنها چیزی که برای رسیدن به این نوع جلبک نیاز داریم آبی دارای نیترات یا آمونیاک هست. حالا نقش کاهو این وسط چیه من متوجه نمیشم ؟ آیا باید منتظر بمونیم تا کاهو تجزیه بشه تا در نتیجه تجزیه ش آمونیاک آب بالا بره!!!
بحث کلر آب هم تنها باعث میشه که فرآیند تولید آب سبز 1 روز طولانی تر بشه.
اون روش تولید آب سبز که گفتم نتیجه تجربه م بوده و اصراری ندارم که حتما همه اگه از این روش استفاده کنن به نتیجه میرسن.
اما در مورد مطالب مربوط به کاهو و اینفوزوریا اصرار به درستی شون دارم چون تمام مطالبی که در پست قبلی گفتم نتیجه سرچ های اینترنتی و تحیقیقات عملیم بوده.
با تشکر.

Rezaei
۱۳۹۲-۱۱-۲۷, 23:13
دقت نکردی به پست من
اصرار من برای استفاده نکردن از آب تازه به همین دلیل هست
شما وقتی از آب تانک استفاده میکنی درصدی نیتریت و نیترات وجود داره بالاخره و حتی ممکنه بدون اضافه کردن چیزی در معرض نور پروسه شروع بشه

من هم که نگفتم هر جلبک سبز رنگی آب سبز هست حسام جان
اگر به پستهای قبلی رجوع کنی متوجه خواهی شد

چیزی که شما در مورد کاهو و
اینفوزوریا گفتی من نقص نکردم ! نمیدونم الان در واقع بحث شما روی چی هست دقیقا

انشالله وقت که بهم اجازه بده با عکس گرفتن و روز شمار مراحل تولید رو در تاپیکی شرح میدم شما هم برای سیستمی که مد نظرت هست پیشنهاد میکنم اینکار رو بکن که هم اموزشی باشه و هم ببینیم بهترین راه چیه و بالاخره تکلیف چیه

NasHer
۱۳۹۲-۱۱-۲۸, 17:01
سلام ناصر جان
من احتمال میدم که از مقدار زیاد کاهو استفاده میکنی که باعث گندیدگی آب میشه

روش خود من اینطوریه که از آب سبز شده تانک سالن چند روزی توی نور آفتاب میگذارم و بعد که کمی جلبک زد استفاده میکنم
البته
نور آفتاب رو نه فقط برای نور بودنش بیشتر به دلیل ضد عفونی نسبی که انجام میده استفاده میکنم
البته چند وقتیه که با روشن گذاشتن نور سالن برای مدت زمان بیشتر و فراهم کردن شرایط اجازه میدم بعضی از تانکها بعد از طی کردن سیکل جلبک مختصری بزنند و با یکی دو سیفون مولدهای انجلم رو منتقل میکنم
با این روش بچه ها در هفته اول از جلبکهای موجود در خود تانک استفاده میکنند و من هم دردسر تغذیه ندارم
این یک روش کاملا سنتی برای تکثیر هست و بازدهی بالایی نداره اما از مزیتهاش میشه به قوی شدن بچه ها در زمان رشد و اینکه خودشون هم در زمان مولد شدن به خوبی از بچه هاشون مراقبت کنند اشاره کرد
اگر بخوام تکثیر در تعداد بالا انجام بدم قضیه کلا متفاوته و واقعا چیزی جایگزین آرتمیای تازه هچ شده نیست ( جز دافنی پرورش یافته زنده که گیر آوردنش حداقل برای من از آرتمیا سختتره )

سلام حامد جان
گفتم که همه روشهایی رو که دوستان چه تواین سایت و چه تو سایتهای دیکه گفته بودن رو امتحان کردم که شامل کم و زیاد کردن مقدار کاهو هم میشد ولی نشد که نشد:-?
حتی نور اطاق رو هم 2 تا 5 برابر کردم و در تمام طول روز روشن گذاشتم نشد (فعلا دارم توی اطاقک آسانسور و با 8 تا تانک فقط تکثیر گوپی میکنم)
ولی چند روز پیش تانکی رو که توش پرورش آرتمیا انجام میدم رو منتقل کردم روی پشت بام و زیر نور مستقیم آفتاب که بعدشم کلا فراموشش کردم و بیچاره آرتمیاها هموشون توی سرما موندند ولی امروز صبح یادم افتاد و یهسر بهش زدم که دیدم کف تانک پر از جلبک قهوهای رنگ شده که همش هم از خودشون حباب تولید میکنند و تمام آرتمیاها هم زنده هستن و بچه هایی که قبلا اصلا رشد نداشتن حالا کمی رشد کردند
حلا راهنماییم کن میتونم امیدوار باشم که این قهوه ای ها سبز بشن؟
راستی من با اینکه خیلی دنبالشم ولی هیچ کدوم از تانکهام اصلا جلبک نمیبنده این خوبه یا بد؟
به همین دلیل هم تصمیم گرفتم یه گلخونه رو پشت بام بزنم کاملا شیشه ای و کارم رو اونجا شروع کنم نظرت رو راجع به این هم بگو ممنون میشم
درود