PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شرایط آب تکثیر گوپی

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 17:25
سلام به همه

خب میخوام یکم در مورد شرایط آب تکثیر گوپی اطلاعات بگیرم و نظر همرو بدونم.

اینکه گفته شده kh مناسب برای گوپی 10 تا 30 هستش یعنی چی بچه ها ؟؟؟ یعنی اب دستگاه ro براشون مناسبه ؟؟؟ یا اون مربوط به GH میشه ؟؟؟ با آب شهر اگه کار کنیم مشکل خاصی بوجود میاد؟؟؟؟

ممنون

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 17:29
برای تکثیر گوپی نیاز به دستکاری پارامترهای آب نیست علی جان

نمیدونم وضعیت آب زاهدان چطوره اما یک آب نیمه نچندان سنگین هم میتونه مناسب باشه

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 17:36
ممنون حامد جان.

بعد برای یک مخزن 100 لیتری که 20 تا مولد داشته باشه و مثلا 100 تا لارو هر روز 30 درصد سیفون داشته باشم خوبه. یک قاشق چای خوری به ازای هر چند لیتر نمک بزنم بهتره ؟؟؟

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 17:49
ممنون حامد جان.

بعد برای یک مخزن 100 لیتری که 20 تا مولد داشته باشه و مثلا 100 تا لارو هر روز 30 درصد سیفون داشته باشم خوبه. یک قاشق چای خوری به ازای هر چند لیتر نمک بزنم بهتره ؟؟؟

برای 50 لیتر متونی 1 ق غ نمک بدون ید بزنی روزانه هم 30% خوبه اما هر قدر سیفونت بیشتر باشه سلامت و رشد لاروها بیشتر خواهد بود و بیشتر هم میتونی غذا دهی کنی

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 17:59
ممنون

بعد اینکه میگن از گیاه دم گربه ای هم توی تانک استفاده کنین به نطرت خوبه ؟؟؟ یا گیاه خاص دیگه ای رو پشنهاد میدی؟؟؟

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 18:07
برای کاهش استرس بچه ها هست علی جان که مخفیگاه داشته باشند

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 18:20
من شنیده بودم که یه جور ماده ضد باکتری هم دارن گیاه ها که برای سلامت لارو ها خوب هستش.فکر میکردم برای اونه.

بعد این گیاه خودش باعث ایجاد پلانگتونها و اون مسائل کمبود اکسیژن نمیشه توی دراز مدت؟؟؟

کاش بقیه بچه ها توی این بحثامون شرکت میکردن حامد. الان فقط من میپرسم و شما جواب میدی. نمیدونم چرا بقیه نظری نمیدن.نه واسه اینکه به جواب خودم برسم.خداروشکر خودت همیشه کامل و خوب جوابمو دادی ولی دلم می خواد همه تو این بحثا شرکت کنن.

بازم ممنون حامد جان

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 18:27
علی جان من در زمینه گیاه اطلاعات کاملی ندارم و در این زمینه بچه های دیگه بهتر میتونن نظر بدن

اما کلا وجود گیاه در تانک مزیتهایی داره که همه میدونیم البته نه در کوتاه مدت تانکی که گیاه در اون وجود داره باید سیکل رو طی کنه و به شرایط پایدار برسه تا اونوقت بتونیم بگیم که گیاه در شرایط تاثیر مثبت داره

اما
به نظر من این روش برای جایی هست که یک تانک دارند و قصد تکثیر خونگی گوپی رو دارند نه برای سالن و تکثیر تجاری ؛ در تکثیر تجاری شما باید شرایط رو با سیفونهای مکرر و غذادهی بالا چوری حفظ کنی که در حداقل زمان ممکن لاروها بیشترین سایز رو بگیرند

و اگر نظر من رو میخوای برای کار سالنی دنبال گیاه نباش

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 18:56
من شنیده بودم که یه جور ماده ضد باکتری هم دارن گیاه ها که برای سلامت لارو ها خوب هستش.فکر میکردم برای اونه.

بعد این گیاه خودش باعث ایجاد پلانگتونها و اون مسائل کمبود اکسیژن نمیشه توی دراز مدت؟؟؟

کاش بقیه بچه ها توی این بحثامون شرکت میکردن حامد. الان فقط من میپرسم و شما جواب میدی. نمیدونم چرا بقیه نظری نمیدن.نه واسه اینکه به جواب خودم برسم.خداروشکر خودت همیشه کامل و خوب جوابمو دادی ولی دلم می خواد همه تو این بحثا شرکت کنن.

بازم ممنون حامد جان

آخه من تاحالا پشه هم تکثیر نکردم ! :-p
در مورد گیاه این موضوع رو مطالعه کن علی جان گیاهان به عنوان پالاینده آب- Plants As Water Purifiers (http://emruzi.com/showthread.php?t=34) هرچند کامل نشده چون دست تنهام تو ترجمه.
در مورد گیاه آلودئا یا دم گربه ای ، معمولا caffeic acid, chlorogenic acid ,cyanidin و quercetin تولید میکنه که سه تاشون ضد جلبک باکتری مبنا به نام cyanbacteria هست (جلبک آبی-سبز) و یکیشون هم ضد یه نوع قارچ است. اینکه دقیقا چه دسته و گونه ای باکتری هارو از بین میبره باید تحقیق کرد.
در ضمن آلودئا شدیدا اکسیژن تولید میکنه و تو آکواریم من که دی اکسید دست سازه و تهران هم آب سنگینی داره (حل کم دی اکسید) بازم پر حباب اکسیژن هست.

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 19:24
ممنون امیر داداش

دلیل اینکه حامد میگه باید آب باید به شرایط پایدار برسه بعد از گیاه در تانک تکثیر استفاده کنیم چیه ؟؟؟

اینکه اکسیژن زیادی تولید میکنه که خیلی خوبه واسه تکثیر . و به نظرم یه جور منبع تغدیه ای هم میتونه باشه گیاه برای لارو ها و همچنین همون کاهش استرس و نکاتی که توی اون مقالت بود که همگی به رشد

خوب لارو کمک میکنن.

ولی نکته ای که هست من باید برای هر 50 لیتر 1 قاشق غذا خوری نمک بدون ید بزنم به آب هر روز و ابو سیفون کنم . به نظرت این مشکلیرو ایجاد نمیکنه ؟؟؟

ممنون

محسن بهزادی
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 19:57
سلام به همه

خب میخوام یکم در مورد شرایط آب تکثیر گوپی اطلاعات بگیرم و نظر همرو بدونم.

اینکه گفته شده kh مناسب برای گوپی 10 تا 30 هستش یعنی چی بچه ها ؟؟؟ یعنی اب دستگاه ro براشون مناسبه ؟؟؟ یا اون مربوط به GH میشه ؟؟؟ با آب شهر اگه کار کنیم مشکل خاصی بوجود میاد؟؟؟؟

ممنون

سلام
علی جان باید هنگام مطالعه مطلبی که اعداد و ارقام دارن پارامترها رو هم چک کنید
برخی پارامترهای اندازه گیری متعدد هستند.
مثل دما که شامل سلسیوس،فارنهایت،سانتیگراد و... میشه.
این موضوع شامل سختی آب هم میشه.
حالا اون اعدادی که گفتی معلوم نیست که بر اساس DHآلمانی هست یاppm?
اینطوری بهتر میشه اضهار نظر کرد.،

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 20:00
ممنون امیر داداش

دلیل اینکه حامد میگه باید آب باید به شرایط پایدار برسه بعد از گیاه در تانک تکثیر استفاده کنیم چیه ؟؟؟

اینکه اکسیژن زیادی تولید میکنه که خیلی خوبه واسه تکثیر . و به نظرم یه جور منبع تغدیه ای هم میتونه باشه گیاه برای لارو ها و همچنین همون کاهش استرس و نکاتی که توی اون مقالت بود که همگی به رشد

خوب لارو کمک میکنن.

ولی نکته ای که هست من باید برای هر 50 لیتر 1 قاشق غذا خوری نمک بدون ید بزنم به آب هر روز و ابو سیفون کنم . به نظرت این مشکلیرو ایجاد نمیکنه ؟؟؟

ممنون
به من نگو داداش، بگو عمو! :Not talking: (شوخیییییی :پی)
آلودئا تو لیست گیاهان لب شور وجود داره و میتونه نمک رو تحمل کنه (البته نه اینکه ایده آله) . درضمن آب سنگین رو دوست داره و کلسیم و بی کربنات رو مصرف میکنه. نور خوبم میخواد تا تو پر بشه. الان امضامو ببین، سمت راست پر شده از دم گربه ای ، فقط 3 شاخه بود ظرف 5 ماه شد 40 شاخه!(تازه نوره تانکم خوب نیست)
لیست گیاهان لب شور رو میتونی اینجا ببینی : BracPlants (http://www.wetwebmedia.com/brackishsubwebindex/bracplants.htm)
حرف حامد هم من اینطور متوجه شدم که اگر شرایط آب خوب نیست و سیکل طی نشده،گیاه معجزه نمیکنه. درست میگه خب، گیاه طول میکشه بگیره و فعالیت آنزیمی و فتوسنترشو شروع کنه. مثلا شمشیری من بعد 4 ماه تازه الان شروع کرده به برگ دادن!:121: ولی واقعا تو آکواریم انبوه از گیاهی که دارن فتوسنتر میکنن مثل هلو!حتی فیلتر هم اونقدر احتیاجی نیست درست مثل طبیعت.

محسن بهزادی
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 20:05

بازم ممنون حامد جان

سلام علی جان
داشتن گیاه تو مخزن مثل جلبک زدن باعث کمبود اکسیژن نمیشه.
اما در مورد شرکت بچه ها.
من تایپیکذها رو پیگیری میکنم ولی وقتی مثلا حامد جواب کامل میده من دیگه جواب نمیدم و فقط پسند میزنم.
از طرفی اگه. دقت کنی شما برای سوال پرسیدن حامد رو مخاطب قرار دادی و در این شرایط کسی دیگه جواب نمیده تا خود حامد بیاد و جواب سوال شما رو بده.

علی بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 20:16
ممنون بچه ها

چرا میزنی محسن جون ؟؟؟ چشم ببخشید داداش من از این به بعد شخص خاصی رو مورد خطاب قرار نمیدم . ولی من خودم اگه چیزی رو بدونم و ببینم بحثی هست که میتونم شرکت کنم به این توجه نمیکنم که کی مورد خطابه.

بازم از همه عذر میخوام اگه سوال زیاد پرسیدم . من دلم میخواد که فعالیت ها و پست ها بیشتر بشه و مطالب سایت و تاپیک ها پر بار تر بشه وگرنه شاید سوالی هم بوده که اطلاعاتی در موردش داشتم اما بازم پرسیدمش .

واحد اون kh رو نمیدونم محسن توی سایت liveaquaria اینو نوشته بود.

بازم ممنون از همه

™@я€z
۱۳۹۱-۱۲-۲۷, 20:19
سلام دوستان
تمام سولات را دوستان به خوبی جواب دادند اما من درکنار حرف دوستان خدمت شما عرض کنم
که گیاه در پرورش گوپی خیلی تاثیر داره من گیاههایی که داشتم کنار گوپی دم گربه ایی کریپتون
وخزه بود که نه تنها همیشه می دیدم گوپی ها نوک میزنند به اونها بلکه خود گیاهها رشد عجیبی
داشتندتویک تانک 80 لیتری حدود 50 یا 60 مولدبا بیش از 100 تا بچه داشتم که وقتی بچه ها
بزرگتر می شدندبه تانک دیگه انتقال پیدا می کردند دلیل توصیه دم گربه ایی به خاطر
این هست که گیاه کم توقعی هست و نیاز به بستر نداره و نمک هم تاثیر زیادی روش نداره و همچنین ارزان هست.
همچنین من در این تانک هیچ گونه پمپ هوایی نداشتم و فقط ریزش آب از تاپ فیلتر بود.

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۲-۲۸, 07:25
سختی اب زاهدان من اندازه گرفتم 140 بود

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۲۸, 09:33
سختی اب زاهدان من اندازه گرفتم 140 بود
140 ppm اگر باشه که عالیه توی این آب بدون دردسر اکثر ماهی ها قابل تکثیر هستند گوپی که جای خود داره
سختی آب ما اینجا 360 هست تهران هم فکر میکنم بالای 250 باشه

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۲-۲۸, 10:20
خوبه پس
خوبی اب این جا این که از چاه نمیه های زابل میاد و آب چاه نیمه هم شنیدم از کوه های افغانستان و حتی از شنیدم از اورست تامین میشه
و به نظرم این 140 تا به خاطر این که اب با لوله انتقال میدن اینجا

ببخشید اینجا می پرسم این اب الان برای نگه داری و تکثیر دیسکس چطوره؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 16:16
سلام دوستان

اب خاش اب زیاد جالبی نیست .دستگاه و وسیله ای هم ندارم که پارامتر هارو چک کنم.فقط در این حد بدونین که الان تو این اکواریومی که اینجا دارم بعد از یک هفته روی شیشه لایه زخیمی از املاح ایجاد شده و ابش

ترش و شور مزست.به نظرتون میتونم با این اب روی پرورش گوپی کار کنم؟؟

الان دوتا گلد فیش دارم تو این تانک که اولاش خیلی پوستشون ملتهب بود و موکوس داشت روی پوستشون ولی الان خیلی خوب شدن و اشتهاشون هم خیلی خوبه.به نظرتون سازگاری پیدا کردن؟؟؟ گوپی هم میتونه اینجوری بشه؟؟؟

به نظر خودم مولی خیلی بهتر به این اب جواب بده ولی اصلا از تکثیرش خوشم نمیاد .هم جیگر ادمو خون میکنن تا یه شکم بزان و هم تنوع گوپی رو ندارن و هم بچه هاشو.ن خیلی دیر رشدن طبق تجربه ای که داشتم.

ممنون

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 17:09
برای متعادل کردن آب با امکاناتی که داری فقط میتونی آب رو بجوشونی علی جان
مولی همونطور که گفتی یه مقدار قوی تر از گوپی هست ، آب سنگین گوپی رو زود از پا در میاره

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 17:15
بجوشونم حامد؟؟؟ آخه اینجوری که من خوندم با جوشوندن فقط میشه kh رو کم کرد و اون هم مربوط به خاصیت بافری اب میشه که به نظر بالتر باشه بهتره و در برابر تغیرات ph مقاوت اب بیشتر میشه.

حامد رفتم کلی چیز میز در مورد kh و gh خوندم ولی اساسی گیج شدم.

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 17:27
خوب چیزی که شما روی جداره شیشه میبینی علی جان همون سختی موقت هست که با جوشاندن برطرف میشه

واقعا قاطی کردی ها علی ، ph رو نیازی نیست تغییر بدی!
هر قدر سختی کل ( که حاصل سختی موقت و سختی دائم هست) بیاد پایین ( به طبع با حذف سختی موقت توسط جوشاندن ، سختی کل هم کم میشه دیگه) ظرفیت بافری آب هم پایین میاد و در نتیجه در برابر تغییرات ph هم مقاومت کمتری نشون میده

این به زبان ساده بود

شما اول دقیقا هدفت رو از چیزی که میخوای روش تحقیق کنی مشخص کن علی جان بعد برو دنبال سرچ مطلب ، به نتیجه نرسیدی سئوال کن ، به نتیجه رسیدی اینجا بذار تا بقیه هم استفاده کنند

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 17:40
ممنون حامد.

هدفم این بود که بفهمم kh و gh چی هستش. گشتم و به یه چیزایی رسیدم ولی یکم گنگه واسم.

نه کاری به ph ندارم حامد. شما گفتی بجوشون ابو منم گفتم اگه بجوشونم kh کم میشه و وقتیکه kh کم بشه خاصیت بافری کم میشه و وقتی خاصیت بافری کم بشه تغیرات ph زیاد میشه.

ولی اینجوری که میگی میشه با کم کردن kh سختی کلی رو بیارم پایین.اگه برای تکثیر بخوام از جا نونی استفاده کنم خوبه حجمش کمه و میتونم بجوشونم اون مقداری که میخواد سیفون بشرو.

ممنون

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 17:58
وقتی ph کم میشه که ماده ای با ph متفاوت نسبت به آب که داری به آب اضافه بشه
با تغییر ظرفیت بافری به خودی خود هیچ اتفاقی رخ نمیده

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 18:27
خب مگه امونیاک نیتریت و نیترات مواد قلیایی نیستن ؟؟؟ پس اگه اینطور باشه و ظرفیت بافری پایین باشه با ورود امونیاک به اب زود ph بالا میره که. نمیره ؟؟؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 18:33
نه به شکلی که تغییر زیادی بده
تلورانس داره همیشه اما اینطور نیست که از 7 بعد از چند روز بشه 8.5

و نکته دیگه اینکه همونطور که میدونی امونیاک در چرخه نیتروژن مصرف میشه

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 18:39
پس اگه ابو بجوشونم باید سیفونم رو بیشتر کنم چون تلرانس ( همون تحمل اب در برابر ورود ماده قلیای یا اسیدی به محیط و تغییر نکردن ph ) کم میشه درسته ؟؟؟

خب امونیاک زود تجزیه میشه ولی نیتریت و نیترات هم تا جایی که میدونم مواد قلیایی هستن.

ممنون که با حوصله جواب سوالامو میدی.داره جا میوفته برام موضوع .

مرسی

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۳۱, 18:46
خدا رو شکر که داره جا میوفته ;)

نیتریت و نیترات و همه مشتقات نیتروزن مقداری روی ph اثر دارند اما همونطور که میدونی با طی شدن سیکل به مصرف میرسند و ثبات پیدا خواهد کرد