PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله اختصاصی انتخاب جفت و مولد سازی تکثیر فلاورهورن

Rezaei
۱۳۹۲-۰۱-۱۵, 22:30
سلام و درود بر همه امروزی ها

پیشنهاد میکنم قبل از مطالعه این تاپیک : اصول اولیه تکثیر فلاورهورن (http://emruzi.com/showthread.php?t=2082)

اصولی رو که من در این مباحث توضیح میدم دلیل بر رد کردن بقیه روشها نیست مثل همیشه سعی در معرفی یک روش استاندار با ضریب امنیت قابل قبول دارم

اول اینکه عرض کنم خدمت همه دوستان عزیز ، همیشه بدست اوردن مولد خوب مستلزم پرداخت هزینه معقول و منطقیست حالا گاهی این هزینه مادی است و گاهی این هزینه رو با وقت ، حوصله و انرژی گذاشتن پرداخت میکنید و البته این اطمینان رو میتونم بدم که مولدی از این روش بدست بیاد کیفیت بسیار بهتری نسبت به جفت مولدی خواهد داشت که شما از بازار تهیه کنید

اولین گام ، خرید تعدادی فلاور ریز وارداتی ( معمولا سه بندی ) با کیفیت هست که بهتره در صورتیکه به شکل حرفه ای قصد تکثیر فلاور رو دارید به شکل باکس و از وارد کننده مطمئن خریداری کنید که هم شامل قیمت مناسب و هم تنوع بشه

بعد از خرید و تخلیه فلاورها در آکواریومهای جدا از هم ( قبل از رسیدن به 10-12 سانت میتونید در تانکهای 90 سانت با تیغه زدن 4 فلاور رو نگهداری کنید) و گذراندن دوران قرنطینه نوبت به کیفیت سنجی و موشکافی هر ماهی میرسه که بدونید ارزش واقعی ماهی شما چی هست
برای رسیدن به این جواب چند فاکتور رو در نظر بگیرید
1- جنب و جوش و عکس العمل ماهی به حرکت دست که نشونه اولیه سلامت ماهیست
2- روند تغذیه که ماهی به هیچ غذای بی ضرر فلاور نه نگه که باز این هم نشونه سلامت اولیه ماهی میتونه باشه ، غذای پایه برای سایز فلاور بیومار فرانسوی با کیفیت هست که اساس برنامه غذایی رو تشکیل میده و در کنار اون میتونید از غذاهای دست ساز با بیس میگو هم استفاده کنید (چون این تاپیک برای مولدسازی است از توضیح بیشتر در زمینه تغذیه خودداری میکنم)
3- روند تغییر و پیشرفت ماهی ؛ فلاورهایی هستند که از روز اولی که شما در سایز 3 بند میبینید ماهی رو تا وقتی که به اندازه 20 سانت میرسه تغییر چندانی جز بزرگتر شدن برآمدی روی سر نمیتونید براش در نظر بگیرید این ماهی مناسب مولدسازی نخواهد بود حتی اگر بهترین هد رو داشته باشه اما شاهد فلاورهایی بودم که هیچ شباهتی بین سایز 3 بند و 6 بندی اونها نیست و اینقدر خوب پیشرفت میکنند که هر فلاور دوستی رو شگفت زده میکنند

البته این مبحث ناقض اون بند تاپیک قبل نیست که گفتم برای ساخت مولد خوب حتما لازم نیست دنبال فلاور آنچنانی باشید
دلیل این حرف بنده و اینکه در این تاپیک عرض کردم بهتره فلاور رو از کوچیکی به سایز مولد برسونید این هست که اکثر (گفتن همه شاید درست نباشه وقتی کاملا همه غذاها رو نمیشناسم اما اونهایی رو که میشناسم همه شامل این توضیح هستند) غذاهای موجود در بازار از رنگدانه و مقادیری هورمون رشد برخوردار هستند که این مواد اضافه شده به غذا برای تغییر ایجاد کردن در فلاور هست و به شکل مصنوعی هورمون وارد بدن ماهی خواهد شد که این امر باعث تنبل شدن غددی که وظیفه ترشح هورمونهای جنسی در ماهی رو دارند شده و در نتیجه عقیم بودن ماهی رو شاهد خواهیم بود

یکی دیگر از دلایل رشد طبیعی و چشمگیر فلاوری که با غذای معمولی توسط شما تغذیه میشه ، ترشح هورمونهای جنسی به شکل طبیعی در بدن ماهیست که احتمال اسپرم دار بودن در آینده رو قوت میده (100% نیست اما میشه به اینجور ماهی ها برای شروع بیشتر اطمینان کرد)

مهمترین خصلت یک فلاور یا حتی ماهی هیبرید دیگر برای جفت انداختن با فلاور تناسب اندام (استایل) و فاصله کوتاه پوزه ماهی هست نه بزرگی هد و پررنگ بودن ماهی و یا خالهای پیوسته ، البته اینها خصوصیات خوبی هست که بودنشون بهتر از نبودنشون هست اما اصل اولیه از نظر من نیست

بعد از اینکه فلاور به رشد لازم رسید و حداقل 10 ماه سن داشت نوبت به تست زدن نر میرسه ، برای این کار در یک تانک با شرایط اولیه مناسب که در تاپیک قبل توضیح دادم با استفاده از یک تیغه که بهتره چند سوراخ کوچک روی اون برای بهتر ارتباط برقرار کردن نر و ماده زده شده باشه ماهی نر رو با یک پرت بالغ ماده قرار بدید و در طرفی که ماده هست یک ظرف سفالی (شبیه به خورشت خوری ) که مقداری گود باشه و یا حتی از خورشت خوری های قدیمی ملامین قرار بدید

این روند تا حداقل 20 روز با سیفون روزانه ادامه پیدا کنه تا یکبار ماده در طرف خود و بدون حضور نر اقدام به تخمریزی داشته باشه
اجازه بدید یکی دو روز تخمها در تانک باشه و درصورت خورده نشدن برای کثیف نکردن آب تانک خارجشون کنید ، از این به بعد روزانه با حضور خودتون هر چند ساعت یکبار برای چند ده دقیقه ای تیغه رو بردارید و رفتار مولدها رو زیر نظر بگیرید تا اینکه کاملا مطمئن بشید که اتفاقی جز جفت خوردن نخواهد افتاد
این روند برای نر مولد شما میتونه بسیار مفید باشه که نر خانواده دوستی از اب در بیاد و در تکثیر های احتمالی بعدی اقدام به همسر آزاری نکنه و همینطور دقت داشته باشید که صدمه خوردن مختص ماده نیست و گاهی در حرکات انفجاری ممکنه صدمات جبران ناپذیری از قبیل کوری ، صدمات فیزیکی و ... به نر وارد بشه

خوب فرض رو بر این میگذاریم که شما موفق شدید ماهی ها رو جفت بزنید و بعد از یک پروسه موفق و سیفون روزانه و ..... مولدهای شما تخم ریختند بعد از 48 ساعت درصورتیکه همه اصول کیفیتی آب رو رعایت کرده باشید و شاهد هچ شدن و به وجود امدن یک خال سیاه کوچیک روی تخمها خواهید بود
کار تست به پایان رسیده و نر رو جدا کنید و در صورت تمایل تخمها رو در تانک دیگری برای متولد شدن نگهداری کنید و ماده رو هم که برگردونید به تانک قبلی خودش

حالا این روند رو با ماده اصلی باید تکرار کنید

درصورتیکه در مرحله اول تخمها هچ نشد اجازه تخم ریزی دوباره بدید به مولدهای تست و اینبار شرایط آب رو با دقت بیشتر کنترل کنید ، لزومی به استفاده از بلومتیلن برای تست نیست قبل از سفید شدن تخمها شما میتوانید هچ شدن یا نشدن انها را متوجه شوید درصورتیکه قصد نگهداری تخمها را دارید میتوانید در ادامه استفاده کنید

نویسنده : حامد رضایی نژاد
اختصاصی از امروزی
موفق باشید