PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربیات اعضا در استفاده از بسترهای گیاهی دست ساز

DarKfish
۱۳۹۲-۰۲-۰۲, 09:35
سلام دوستان،
پس از اینکه بحث های تخصصی تقریبا کامل شدند ، به اینجا رسیدیم که بیایم بحث های تئوری رو عملی کنیم.
همانطور که قبلا گفتم چند تا نکته ی اساسی تو استفاده از بستر دست ساز مهمه
1-یکیش این هست که نباید نیترات و فسفات داشته باشه. چون جلبک بیچارمون میکنه و هیج وقت هم درست نمیشه. آب تانک همیشه بد رنگ و ماهی ها در حال مرگ و میر هم خواهند بود. خیلی از خاک ها خصوصا اونایی که کودهای حیوانی و شیمیایی درش هست، مقدار زیادی اوره و فسفات میریزن. پس نباید هر خاکی که در بسته بندی زیبا بود رو انتخاب کنیم.
2-خاک نباید بیش از حد سفت باشه. مثل خاک رس نباشه.
3-باید یک ریتم مشخص داشته باشیم. کف کف خاک هایی با ذرات ریز مثل رس و به سمت بالا خاکهایی با دانه بندی درشت تا به رو بستر برسیم.(یک رنج از بخش غیرهوازی تا هوازی)
4-خاک های ارگانیک مثل خاک برگ و .. بهتره سمت بالا باشن چون اکسیزن بیشتر هست و زودتر تجزیه میشن
5-سعی کنیم ph را با هیومیک اسید و فولویک اسید بهتر کنیم. ضمن اینکه با این دو مایع میتونیم به ریشه ها کمک و cec بستر رو بالا ببریم.
با این اوصاف نظر شخصی من رو بخوای بدونیم همچین بستری خیلی خوب در میاد:
از زیر به بالا
مقدار 3 میلی متر خاک رس معمولی (نه خیلی قرمز) یا پیت ماس مرغوب
مقدار 2 میلی متر پرلیت (میاد رو آب پس باید زیر زیر باشه. پرلیت مواد رو به خوبی جذب میکنه)
مقدار 2 میلی متر ورمی کمپوست (یک بستر غنی و البته خطرناک در مقدار بالا-کسی رو میشناسم که مقادیر بالا رو استفاده کرده و جلبک زده پس بهتره نزدیک به پرلیت و رس باشه که به سمت بالا نیاد)
یک لایه ی نازک 2 میلی متر گل رس(20 درصد)+خاک گلبان(80درصد)
در ضمن باید همه چی مرطوب باشه که سفت و کلوخ نشه. حالت گل درست کنیم و با دست بدون اینکه بخوایم لایه ها روقاطی کنیم خوب بازشون کنیم. خصوصا پیت ماس
حالا 3 سانتی متر خاک برگ مرغوب مثل گلبان
سپس 1 سانتی متر گرانول رس
و در نهایت 1-1.5 سانتی متر رو بستر به خاویاری. فرانسوی و رودخانه به ابعاد 2-4 میلی متر.
----
اگر دوباره میخواستم کار کنم حتما روش بالا رو انجام میدادم.
من خودم برای شروع تجربیه ی بستر دست ساز. فقط از خاک گلبان و مقدار هلندی استفاده کردم.
اگر بخوام بگم خوب بوده یا نه کلا بهش 70 از 100 میدم
حوبی هاش:

اصلا به خاطر بستر جلبک نزدم. با دیدم تعدادی جلبک نقطه ای سبز در برگ های پایین فهمیدم خاک اصلا فسفات نداره.
و با زنده موندن ماهی و رنگ شفاف آب فهمیدم اوره هم نداره
هیگروفیلا و والیس بسیار شدید رشد میکنند با اینکه حتی یک قطره هم کود مایع نمیدم. والیس ریشه زیاد داده و این یعنی ریشه تو این بستر خفه نمیشه
از بستر گازهای ریزی که ترکیب دی اکسید، متان و هیدروژن سولفاد هست دیده میشه که مقادیر اولی ودومی بیشتر هست (چون بوی تخم مرغ نمیده)
این یعنی بستر زنده هست و به پالایش آب هم کمک میکنه

مشکلات:

یک مقدار بیش از حد ارگانیک هست و دو سه ماه اول خیلی حباب خارج میشد از بستر که البته الان خیلی ریز شده و کم
خیلی قوی نیست خاک گلبان. یعنی الان در کنار این خاک باید با هیومیک اسید غنی شده بستر رو بهبود بدم و همچنین کودهی رو از آب شروع کنم. البته قوی نبودن بهتر از قوی بودن هست!!! مثل غذای بی نمک بهتر از شور هست!
البته اینو بدونین که کوددهی از آب جزو الزامات هست و الا حتی گیاهان ریشه دار هم اگر آب بدون املاح مورد نیاز داشته باشند ضعیف میشن.

یک مقدار زیادی کثیف کاری داره. البته این مشکل کلا خاک دست ساز هست. ولی چون خاک برگ هست. نباید خیلی جابه جا کنید.

به هر حال نیاز هست که با ااون متدی که اول گفتم، این خاک رو بهبود داد و به نظرم پیشنهاد خوبی هست.
حتما سعی کنید چیزایی که افراد قبلا تجربه کردن رو دوباره تجربه نکنید. به دنبال بهبود بهتر این بستر باشید و تعدادی از پیشنهادات رو اجرا کنید.
----
در این تاپیک هر کس تجربه ی استفاده از بسترهای دست ساز رو داشته ،
میتونه مشکلات و نقاط قوت بسترشو اعلام کنه تا با کلیه بحث ها بتونیم بستر بی عیب و مورد نیاز گیاه هارو داشته باشیم.

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۲-۰۷, 22:47
سلام یاران

بستری که در یکی از تانکهای گیاهی درست کردم از این قراره :

کف تانک یعنی روی شیشه - مقداری خاک رس زرد قهوه ای شاید 3-4 میلمتر و روی اون ماسه بستر رودخونه ( نزدیک امام زاده هاشم ) به ضخامت 2-3 میلیمتر ریختم و البته با مقدای هیومیک اسید قاطی کرده بودم . روی اون 1 سانت پیت ماس هلندي . بعد سنگریزه 2-3 میلی و روی اون سنگهای رودخونه ای 3-4 میلی به ارتفاع ٤ سانت

خاک رس و ماسه رودخونه رو 2 ماه داخل آب نگهداری کرده بودم و در این مدت 4-5 بار تعویض آب داشتن
بعد از اینکه بستر ریزی تانک تموم شد - آبگیری کردم و دو هفته بدون گیاه هوا رسانی شدید انجام دادم
بعد گیاهارو کاشتم . تا 2 ماه تزریق دی اکسید نداشت و بعد از اونکه دیدم جلبک میزنه به روش ناقوس دی اکسید تزریق کردم
الان رشد گیاها متوسطه و خودم هم اصراری به رشد سریعشون ندارم چون دیگه جایی واسه هرس و کاشتن مجدد در دسترس ندارم
هفته ای یکبار سیفون از بالا و تعوض آب و چند سی سی هم کود مایع هیومیک اسید تزریق میکنم

امیدوارم بدرد دوستان بخوره

موفق باشید

mahdi3000
۱۳۹۳-۱۰-۲۷, 18:23
يه بستر دست ساز ديگه

نيم سانت خاك رس زرد قهوه اي كف تانك ميريزيم . يك سانت پيت موس هلندي روي خاك رس قرار ميديم . ورمي كمپوست ( با منشاء بيشتر گياهي ) رو با سنگريزه هاي ٣ - ٤ ميلي قاطي ميكنيم و ٣ سانت روي بقيه مواد ميريزيم . براي روي همه اينها ٤ سانت ميتونيم از سنگريزه ١ تا ٣ ميل و يا بستر خاوياري و يا بستر عربي بريزيم
براي آبگيري تانك بايد كاسه و يا بشقابي روي بستر قرار بديم كه مواد رو بهم نريزه
تا ٢٠ سانت آبگيري ميكنيم . بعدش روي بشقاب سنگ هوا ميزاريم و پمپ هوا رو روشن ميكنيم تا ٣ هفته كار كنه . بخاري روي ٢٨ درجه

در اين سه هفته ٦ بار تا ٣ سانت مونده به روي بستر از روي بشقاب سيفون ميكنيم و آب همدما و بدون كلر جايگزين ميشه

بعد از سه هفته و سيفون مجدد گياهاي مقاوم و ريشه دار ميكاريم و آبگيري كامل انجام ميشه . همزمان فيلتر سطلي و نور رو دي اكسيد رو نسب ميشه

اضافه كردن ماهي رو يك هفته بعد به تعداد كم مثلا ٤ - ٥ تا سيامي جلبكخوار وارد تانك ميكنيم

شبها سنگ هوا بايستي كار كنه

هر هفته يك سوم حجم آب رو از بالا سيفون ميزنيم تا رنگ زرد آب كم كم گرفته بشه

بعد از چند ماه كه تانك جا افتاد هر گياهي خواستين بكارين

موفق باشيد