PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربیات اعضا در استفاده از کودهای کشاورزی در تانک گیاهی

DarKfish
۱۳۹۲-۰۲-۰۳, 12:02
سلام دوستان،
هیچ کس منکر این نیست که کودهای مخصوص تانک های گیاهی خصوصا مارکهای سیچم ،کنت ،برایتول و JBL دارای دز دقیق و عملکرد خیلی خوبی هستند.
اما نباید از این واقعیت غافل شد که قیمت ها بالاست، سودجویان هم بالاتر. افرادی که جنس تقلبی میدن مثل مارک کنت، یا افرادی که مقدار زیادی از کودها رو انبار میکنند در نواب تا قیمت ها بالا تر بره و به صورت عمده میفروشن.
به هر حال این مسائل باعث میشه آدم به دنبال جایگزین باشه تا بتونه این مسائل رو دور بزنه، کودهای کشاورزی بسیار بسیار وسیع هستند. میکرو ها و ماکرو ها به صورت جداگانه، ترکیبی با مقادیر مختلف، کودهای ارگانیک، کودهای هیومیک و ...
مقادیری از مواد ماکرو و آهن که در آب باید باشه که هم گیاه رشد کنه و هم جلبک ایجاد نشه به شکل زیر هست:

Nitrates 10-20ppm
Phosphates 1.0-2.0 ppm
Iron 0.1-1.0 ppm
Potassium 10-20 ppm

نگه داشتن این مقادیر در رنج گفته شده شدیدا مانع جلبک و شادابی گیاهان هست. ولی اندازه گیری دقیق به این راحتی ها نیست.
معمولا مقادیر فسفات و نیترات به خاطر ماهی ها و غذادهی به اندازه ی کافی هست. ولی مقدار پتاسیم و آهن باید تامین بشه.
مواد میکرو هم در کود PMDD توضیح دادم.
پس اگر بخوایم نسبت بالا رو رعایت کنیم باید کودی داشته باشیم که نسبت NPK : 10-1-10 باشه با فرض اینکه سیفون داریم و فیلترمون خوب عمل میکنه و گیاهان هم انبوه هستند
بدست آوردن کودی با این نسبت کار راحتی نیست و امیدوارم اعضای این سایت با معرفی کودهای معتبر چیزی نزدیک به این نسبت رو معرفی کنند.
در بین کودهای معروف، کریستالون هلندی بسیار معتبر هست (البته اگر جای معتبر خریداری بشه چون تقلبی هم زیاده!).
کریستالون سدیم و کلر نداره و بدون اوره هم هست.
و در بین کریستالون ها ، کریستالون آبی با مقادیر 20-6-19 و میکرو المان ها
به نسبت گفته شده نزدیک تره (میشه حدود 3.5-1-3)
خیلی ها از کریستالون سبز استفاده میکنند که 18-18-18 هست و اصلا مناسب آکواریم گیاهی نسبت و ممکنه جلبک بیاره
من این کود رو از امروز شروع میکنم - مقدار یک قاشق چای خوری رو در 100 میلی لیتر حل کردم و میخوام هر دو روز یک قطره در 120 لیتر بریزم. این برای شروع هست و مقدار دوز (درصورت اینکه مشکلی پیش نیاد:Worried:) تغییر میدم.
عکس کود:
قیمت 8 هزارتومن
http://emruzi.com/up/uploads/136670581191291.jpg

---
از عزیزان خواهش میکنم از هر کود کشاورزی استفاده نکنید و آنالیز کود رو نگاه کنید که باعث ضرر مالی و جانی(!) نشید!
افرادی که تجربه از کودهای کشاورزی دارند (چه تجربه بد و چه خوب) در این تاپیک قرار بدند که با تجربه ی یکدیگر بتونیم کود بهتر رو معرفی کنیم.

hamedtak
۱۳۹۲-۰۲-۰۵, 19:04
یه تجربه
من خودم این کود رو به همراه کود اهن و یه کود صورتی رنگ استفاده کردم
به دلیل وجود اهن زیاد و همچنین طی نشدن سیکل در تانک من اوایل جلبک قهوه ای روی شیشه ها میزد که فقط میتونستم با تیغ پاک کنم
الان از جلبک دیگه خبری نیست ولی اب رنگ کهربایی پیدا میکنه که اگه دوز مصرف رو خیلی پایین بیارین میتونین شدتش رو کمتر کنین

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۳, 13:03
موضوعی که میخوام بگم رو امیدوارم همه یکبار بخونن تا سوال و ابهامات در مورد کود آهن تا جای ممکن رفع بشه،چون چند مورد به صورت خصوصی پیام زدن و پرسیدن.
دو قسمت برای جذب آهن مهم هست، بستر یا از طریق برگ و ساقه؟
همیشه و همیشه یادمون باشه که گیاه چه در ریشه و چه در ساقه و برگ، آهن رو به صورت Fe2+ و Fe3+ میتونه دریافت کنه و هرگونه ترکیب شیمیایی دیگه از آهن بدون استفاده هست.
اما کاتیون های آهن هیچ وقت در دسترس نیستند و چسبیده به مواد کربنی و یا آنیون های دیگه مثل سولفات اند (مثل سولفات آهن که در کشاورزی استفاده میشه)
حالا فکر کنید این نمک و مواد در بستر موجود باشند، ریشه با دو مکانیزم کاتیون هارو بدست میاره:
1) تنفس و خارج کردن دی اکسید در نوک ریشه و کم کردن PH و در نتیجه حل کردن ترکیب و استخراج کاتیون
2) ترشح موادی به اسم siderophores برای تولید کلات های آهن، تا حلالیت آهن بالاتر بره و کاتیون ها راحت تر توسط ریشه جذب بشن
---
پس علنا برای بستر ما مشکلی نداریم از چه نوع آهنی استفاده کنیم (میتونه سولفات آهن مثل قرصهای انسانی باشه یا کلات ها)
اما برای برگ و ساقه چطور؟
تنها چیزی که مورد توجه هست استفاده از chelated ها هستند (به اصطلاح کلات ها مثل EDTA و EDDHA و مدلهای پیچیده ی دیگر )
این مواد درحضور نور خصوصا طیف آبی(مثل مواد کربنی حل شده)، شکسته میشن و ازشون آهن دوبار مثبت و سه بار مثبت خارج میشه.
---
پس در نتیجه:
هر موقع برای ریختن آهن در آب یا بستر میخواهید موردی از کودها رو استفاده کنید: کلات ، EDTA یا EDDHA رو بر روی محصول دیدید مناسب هست.
تنها ایرادی که داره، باز هم احتمال چسبیدن به آنیون ها و ناپایداری ترکیب هست و به خاطر وجود سورس نیتروژن در این ساختارها، نیترات آب بالا میره.
اگر میخواین از نمک های آهن مثل سولفات آهن(مثل قرص انسانی) استفاده کنید، فقط در بستر جواب میگیرید چون به این راحتی در دسترس گیاه قرار نمیگیره.
---
بهترین انتخاب Ferrous gluconate هست به جای کلات که در ایران فقط قرص انسانی رو دیدم که حاویه مواد دیگری هست.
---
برای بدست آوردن مقدار و دوز:
500 رو ضربدر 0.012 کنید و بعد تقسیم بر مقدار درصد آهن محصولی که دارید:
مثلا برای آهن 8 درصد میشه 75 جواب
حالا این مقدار آهنی هست (به گرم ، و با فرض چگالی یک ،میلی لیتر) که با 500 میلی لیتر آب قاطی کنید که معادل 1.2 درصد محصول آهن برایتول است.
دوز برایتول، 8 قطره (1 میلی لیتر) برای هر 10 گالن یک روز در میان

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 10:48
مهم مهم
دو سایت مناسب برای اندازه گیری دوز کودهای دست ساز:
Yet Another Nutrient Calculator (http://tinycalc.petalphile.com/)
توضیحات

ابتدا کافی هست میزان حجم تانک را معرفی کنید،

سپس نوع کود،
حالا انتخاب نسبت به اینکه محصول شما مایع هست یا محلول؟
اگر محلول هست میزان دوزی که میخواین بدین رو معرفی میکنین، مثلا تو 500 میلی لیتر از محلول، میخواین دوز 5 میلی لیتر هر دفعه به تانک اضافه کنید.
و در آخر که مهمترین بخش هست، هدف شما رو معرفی میکنه، اینکه میخواین به ppm خاصی برسید؟ (اگر ppm فعلی رو دارید، تفاوت ppm رو قرار بدید)
یا میخواین استراتژی خاصی رو استفاده کنید مثل روش EI برای Tom Barr ،
و یا میخواین ببین اگر n مقدار از این ماده رو بریزید چه تاثیری رو غلظت میذاره؟
در نهایت به شما میزان غلظت مورد نیاز برای درست کردن محلول و رسیدن به تارگت رو معرفی میکنه.

سایت خیلی جالبه دیگه:
Concentrations of Stuff vs Time and Plant Uptake using The Estimative Index (http://rota.la/ei/)

اینجا میزان ppm برای هر دوزدهی،

زمان بندی دوز دهی

سیفون و زمان کشیدن نمودار

در بخش Optional ، میتونید میزان مصرف گیاهان رو به صورت حدودی، غذای ماهی و تغییرات ppm رو قرار بدید.

در نهایت نمودار تغییرات ماده رو میبینید که کجاها کم و زیاد میشه.

این نمودار واسه افرادی که با فسفات مشکل دارند کاربردی است،

تقدیم به دوستان
امیرحسین

sharifi
۱۳۹۲-۰۴-۲۸, 21:22
درود
سوال اینکه نحوه استفاده از سایتهایی که شما معرفی کردی برای کود کامل کریستالون با داشتن هر سه ترکیب نبتروژن فسفر و پتاسیم چگونه است؟
عذر خواهی می کنم به خاطر این حرفم. :|
یه مقدار گیج کننده است!

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۸, 22:03
درود
سوال اینکه نحوه استفاده از سایتهایی که شما معرفی کردی برای کود کامل کریستالون با داشتن هر سه ترکیب نبتروژن فسفر و پتاسیم چگونه است؟
عذر خواهی می کنم به خاطر این حرفم. :|
یه مقدار گیج کننده است!
دوست عزیز،
در سایتهایی که معرفی کردم در اسامی کودها، کریستالون موجود نیست، در واقع این کود بیشتر تو ایران معروفه. این سایت بیشتر به درد نمک های مخصوص آزمایشگاهی میخوره.
کریستالون شما از چه npk تشکیل شده؟ (رنگ هم بگید)

sharifi
۱۳۹۲-۰۴-۲۸, 22:13
تعجب من هم دقیقا روی همین موضوع بود!
طبق معرفی شما 20-6-19 آبی کمرنگ تهیه کردم
بعلاوه هیومیک حلال در آب
برای تانک 80 لیتری برنامه استفاده نیاز دارم لطفا.

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۸, 23:09
تعجب من هم دقیقا روی همین موضوع بود!
طبق معرفی شما 20-6-19 آبی کمرنگ تهیه کردم
بعلاوه هیومیک حلال در آب
برای تانک 80 لیتری برنامه استفاده نیاز دارم لطفا.
تعجب نداره، کریستالون واسه هلنده، اکثر این سایتها و رژیم ها واسه امریکاست که بیشتر کودهای خودشون رو تحویل میگیرین
اگر هیومیک خالی هست: فقط در بستر اضافه کن چون بارهای منفی داره و آهن داخل آب رو ته نشین میکنه پس بهتره فقط واسه بستر باشه تا جای امکان
کریستالون خوبیه، من نتیجشو تو تاپیکم به صورت انیمیشن گذاشتم، من یک قاشق چای خوری تو 100 میل حل کردم و روزی یک میلی لیتر به ازای 120 لیتر دادم. ولی بعدش بعضی وقتها زیاد هم میکردم. مثلا دو قاشق هم رسوندم. این تجربیش هست.
ولی اگر دقیقشو بخوای، هنوز محاسبه نکردم چون همه جوانب رو باید در نظر گرفت، اگر ملاکت عنصر خاصی هست بگو برات حساب کنم.
مثلا نیتروژن اگر ملاک باشه، شما 10 گرم از این پودر رو در 100 میلی لیتر آب بریزید، با توجه به اینکه 19 درصد هم هست نیتروژن، محلول (جدودا) 2 درصد نیتروژن داری.
2 درصد معادل 20000 میلی گرم بر لیتر هست، ضربدر دوزی که میخوای بدی میکنی (مثلا 2 میلی لیتر هر دفعه) میشه 0.002*20000=40
این مقدار رو تقسیم بر لیتراژ میکنی، (مثلا 80 لیتر) : 0.5 ، میشه دقیقا 0.5 پی پی ام به غلظت نیتروژن در آکواریمت اضافه میشه با اضافه کردم تنها 2 میلی لیتر.
بقیه درصدهارو واسه عناصر مثل بالا حساب کن ،
الان این کریستالونی که داری درصد آهنش هم 0.07 درصد هست. و npk هم معلومه.

sharifi
۱۳۹۲-۰۴-۲۸, 23:39
ممنون
من هم با همین دوز و مقدار کمتر در کودرسانی کریستالون رو شروع یکنم.
(هر ml تقریبا 12 قطره از قطره چکانه)با 5 قطره روزانه شروع میکنم ببینم چه نتیجه ای میده.
فقط تزریق هیومیک باید روزانه باشه یا فواصل روزهای تزریق باید بیشتر باشه؟
و اینکه چطور تزیریق بشه در سانتیمتر مربع از بستر؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۸, 23:47
ممنون
من هم با همین دوز و مقدار کمتر در کودرسانی کریستالون رو شروع یکنم.
(هر ml تقریبا 12 قطره از قطره چکانه)با 5 قطره روزانه شروع میکنم ببینم چه نتیجه ای میده.
فقط تزریق هیومیک باید روزانه باشه یا فواصل روزهای تزریق باید بیشتر باشه؟
و اینکه چطور تزیریق بشه در سانتیمتر مربع از بستر؟
اوکی پس یک قاشق چای خوری رو تو 100 میل حل کن و از 5 قطره شروع کن.
کریستالون هم میتونی به بستر تزریق کنی،
واسه بستر قانونی نداره، بیشتر باید از حالت گیاهت پی ببری، رنگش کمتر شده، رشدش متوقف شده ، برگهای جدید مشکل دارن و...
معمولا هفته ای یکبار پای ریشه ی گیاها میزنن. روزانه خیلی زیاده، بستر بیش از حد اسیدی میشه.
کلا هم تا زمانیکه گیاها خوب فتوسنتر میکنن و همه چی خوب پیش میره، سعی نکن بیش از حد کود بدی و یا overdose کنی. در حد اندازه.