PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهترین زمان تعویض گلدان کاکتوس

elias.kh
۱۳۹۲-۰۳-۰۵, 12:17
زمان تعویض گلدان کاکتوس (http://wikicactus.com/category/%da%a9%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b3/) به صورت معمول هر یک سال یک بار می باشد . در هر بار تعویض، گلدان کاکتوس را با یک سایز بزرگتر عوض می کنیم. اگر شما می خواهید کاکتوس تان سریعتر رشد کند باید این کار را هر شش ماه یکبار انجام دهید .به هر حال بهترین حالت اینه که هر وقت کاکتوس (http://wikicactus.com/category/%da%a9%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b3/) ما نیاز به تعویض گلدان دارد ، ما آن را عوض کنیم .چند موردی که در آن ها حتما باید گلدان کاکتوس عوض شود »
- سایز کاکتوس از گلدان بزرگتر شده باشد
- رشد کاکتوس نسبت به قبل بسیار کم شده باشد
- خاک (http://wikicactus.com/%d8%ae%d8%a7%da%a9-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%da%a9%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b3/) روی گلدان خیلی سفت و سخت شده باشد- ریشه های کاکتوس از سطح خاک بیرون زده باشند
- ریشه های کاکتوس از سوراخ های کف گلدان بیرون آمده باشند
برای زمان تعویض گلدان شما می بایستی فصل رشد کاکتوس خود را بدانید و قبل از شروع فصل رشد بهترین زمان تعویض گلدان کاکتوس می باشد .

http://emruzi.com/up/uploads/136955801431921.jpg (http://emruzi.com/up/)

منبع:ویکی کاکتوس

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۳-۰۶, 10:02
سلام

البته اینم باید در نظر بگیرین که یکی از اصل های سایز کردن گلدان کاکتوس به خصوص در مورد کاکتوس های توپی اینه که سایز گلدان 1.5 برابر قطر خود کاکتوس باشه . در مورد کاکتوس های طولی هم باید به ارتفاع گلدان نسبت به گیاه توجه کرد .:7:

علیرضا
۱۳۹۲-۰۸-۰۱, 19:06
سلام ضمن تبریک عید سعید غدیر و تشکر فراوان
میشه منو در مورد فرمول خاک کاکتوس راهنمایی بکنین و بهترین فصل یا ماه بعد از در نظر گرفتن فصل رشد کدومه؟ ممنونم

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۰۱, 20:59
سلام ضمن تبریک عید سعید غدیر و تشکر فراوان
میشه منو در مورد فرمول خاک کاکتوس راهنمایی بکنین و بهترین فصل یا ماه بعد از در نظر گرفتن فصل رشد کدومه؟ ممنونم

سلام این عید به شما هم مبارک باشه

ترکیبات زیادی برای آمیخته خاک کاکتوس تا به حال معرفی شده ، ولی فرمولی که خودم استفاده کردم و هم دوستان تو گلخونه و جواب گرفته به این صورت هست

50درصد شن و ماسه رودخونه + 30 درصد کمپوست + 20 درصد کود دامی پوسیده ( گاوی )

اگه کمپوست در دسترس نباشه از برگ پوسیده خشک شده و کاملا خرد شده میشه استفاده کرد .
شن و ماسه بنایی هم اگه آغشته به مواد برای مقاومت سیمان نباشه موردی نداره

برای تقویت تو قسمت بالایی خاک میتونین با خاک اصلی مقداری ورمی کمپوست هم مخلوط کنین برای رشد موثر هست . فقط زیاد نباشه چون ورمی نباید خشکی ببینه و از طرفی کاکتوس به آب زیاد احتیاج نداره .

فصل رشد کاکتوس با آغاز فصل گرما اتفاق میفته . ( البته بعضی گونه ها در اکثر فصول سال مقداری رشد دارن )

منظور از بهترین فصل یا ماه بعد از در نظر گرفتن فصل رشد کدومه؟ برای تعویض خاک رو میگین ؟

اگه کاکتوس ریشه پر باشه و شما هم وارد باشین هر فصلی میشه ولی بهترین فصل بهار و یا همون فصل گرما هست .

Rezaei
۱۳۹۲-۰۸-۰۲, 09:16
حمزه جان توضیحات کافی و کاملا تخصصی دادن
برای همه گیاهان بهترین فصل جابجایی یا تعویض خاک یا قلمه زدن ، آواخر زمستان و اوایل بهار هست گیاهانی که در هوای آزاد هستند بیشتر از این قانون پیروی میکنند و گیاهان آپارتمانی هم مستثنی نیستند

ربطی به کوضوع کاکتوس نداره اما بهتره این رو هم بگم که برای گیاهان محیط آزاد این که میگیم اوایل بهار ، بخاطر شرایط عمومی هوای کشور هست و به طور کل اون آب و هوای لطیف و بهاری که باعث جوانه زدن میشه وگرنه جای مثل نقاط سرد آذربایجان که بهار دیر رس دارند باید در زمان خودش اینکار انجام بشه

علیرضا
۱۳۹۲-۰۸-۰۲, 14:28
ممنون از توضیحات خوبتون. چندتا گلدون کاکتوس دارم که بزرگ شدن و باید گلدونشونو عوض کنم پس باید اخر اسفند اینکارو بکنم
بازم از اینکه راهنمایی کردین تشکر میکنم

aligator
۱۳۹۲-۰۸-۰۲, 15:27
سلام
در مورد کاکتوس فکر میکنم بهترین موقع با شروع فصل زمستان باشه(به صورت تجربی) چون توی فصل پاییز وبهار وتابستان گلدهی دارن.ولی کلأ زمان مشخصی توی تعویض خاک کاکتوس وجود نداره.
کاکتوس یه گیاه همیشه سبزه و فکر میکنم از قاعده گیاهان درختی ودرختی تزیینی جدا باشه.دلیل حرفی که میزنم تکثیر کاکتوس هست که بیشتر کاکتوسها معمولی و رایجی رو که شما توی همه خونه ها میبینید رو در همه فصول میشه تکثیر کرد واصلأ به فصلش ربطی نداره.فقط باید دمای محیط نگهداری مناسب باشه.یا اینکه کاکتوس فصل پژمردگی نداره و....
پ ن :این پست صرفأ جهت بحث هست.لطفأ به عنوان جواب قلمداد نشه و نظرات مختلف رو تا زمان رسیدن به نتیجه دنبال کنید.

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۰۲, 16:07
ممنون از توضیحات خوبتون. چندتا گلدون کاکتوس دارم که بزرگ شدن و باید گلدونشونو عوض کنم پس باید اخر اسفند اینکارو بکنم
بازم از اینکه راهنمایی کردین تشکر میکنم

علیرضا جان یه چندتا عکس بزاری ازشون خیلی خوب میشه راهنمایی کرد . اگه احساس میکنی که ریشه پر هست و یا سایز کاکتوس با گلدون تناقض داره اقدام به تعویض بکن ولی تو محیطی قرارش بده که نوسان دما نداشته باشه . تو این فصل تو اقلیم شما فکر کنم الان شبای سردی داشته باشین . بعدش کاکتوسا رو تو محیط باز نگهداری میکنی یا بسته ؟

--------- ادغام پست ------------

سلام
در مورد کاکتوس فکر میکنم بهترین موقع با شروع فصل زمستان باشه(به صورت تجربی) چون توی فصل پاییز وبهار وتابستان گلدهی دارن.ولی کلأ زمان مشخصی توی تعویض خاک کاکتوس وجود نداره.
کاکتوس یه گیاه همیشه سبزه و فکر میکنم از قاعده گیاهان درختی ودرختی تزیینی جدا باشه.دلیل حرفی که میزنم تکثیر کاکتوس هست که بیشتر کاکتوسها معمولی و رایجی رو که شما توی همه خونه ها میبینید رو در همه فصول میشه تکثیر کرد واصلأ به فصلش ربطی نداره.فقط باید دمای محیط نگهداری مناسب باشه.یا اینکه کاکتوس فصل پژمردگی نداره و....
پ ن :این پست صرفأ جهت بحث هست.لطفأ به عنوان جواب قلمداد نشه و نظرات مختلف رو تا زمان رسیدن به نتیجه دنبال کنید.

اگه آخری رو نمینوشتی اصن یه فکری میکردم خخخ

اینکه میگی گل میده خب درست ولی همه ی کاکتوسا گلدهی ندارن و باید چند سالی از عمرشون بگذره بعد گل بدن . کاکتوسی که آماده ی گلدهی هست و یا غنچه داره و حتی سال قبل ازش گل گرفته شده بهتره که حدود 5 تا 6 ماه قبل از دوره ی گلدهی اقدام به تعویض گلدان اون بشه . اما کاکتوسی که هنوز به سن گلدهی نرسیده تو هر فصلی میشه اینکار رو انجام داد . البته با توجه به توضیحات قبلی که تو تاپیکای قبلی داده شد . برای مثال اچینو تا به سن حداقل 25 نرسه گل نمیده

aligator
۱۳۹۲-۰۸-۰۲, 16:17
اگه آخری رو نمینوشتی اصن یه فکری میکردم خخخ

اینکه میگی گل میده خب درست ولی همه ی کاکتوسا گلدهی ندارن و باید چند سالی از عمرشون بگذره بعد گل بدن . کاکتوسی که آماده ی گلدهی هست و یا غنچه داره و حتی سال قبل ازش گل گرفته شده بهتره که حدود 5 تا 6 ماه قبل از دوره ی گلدهی اقدام به تعویض گلدان اون بشه . اما کاکتوسی که هنوز به سن گلدهی نرسیده تو هر فصلی میشه اینکار رو انجام داد . البته با توجه به توضیحات قبلی که تو تاپیکای قبلی داده شد . برای مثال اچینو تا به سن حداقل 25 نرسه گل نمیده
شما چیو بد متوجه شدی؟فکر بد نکن برادر من...;)
من میگم به نظر من فصل معینی برای تعویض خاک کاکتوس وجود نداره.ولی فصل زمستان بهتره.بعد اون مثالا هم برای این بود که حرفمو به کرسی بنشونم:d

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۰۲, 16:40
شما چیو بد متوجه شدی؟فکر بد نکن برادر من...;)
من میگم به نظر من فصل معینی برای تعویض خاک کاکتوس وجود نداره.ولی فصل زمستان بهتره.بعد اون مثالا هم برای این بود که حرفمو به کرسی بنشونم:d

خب ما هم که گفتیم تو هر فصلی میشه ولی شرایط خاص خودشو هم داره . مثل سطح مهارت ، اقلیم ، نوع و اندازه و ریشه پر بودن . اینکه میگی تو زمستون صرفا بهتره رو قبول ندارم چون تو این فصل گیاه تو حالت خواب هست جز اینکه به صورت مصنوعی نگهداری بشه . ( داخل آپارتمان که کمترین تغییر رو داشته باشه )