PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشاوره راه های استفاده از فیلتر های تصفیه آب

ehsantaghavi2007
۱۳۹۲-۰۳-۰۶, 22:31
سلام دوستان
چندتا سوال دارم در مورد دستگاه های تصفیه آب
آیا میشه فیلتر ها و هوزینگ را فقط بگیریم و سر راه شیر اصلی قرار بدیم و دستگاه را کامل خریداری نکنیم؟
آیا فیلتری وجود دار که کلر را صفر کنه و در سر راه شیر بزارم و مستقیم آب را وارد آکواریوم کنیم؟
هدف سیفون در تانک ها پایین آوردن آمونیک و نیتریت و نیترات و کم کردن کثیفی آب هست(در دیسکس از بین بردن موکوس ضد رشد و ...) آیا میشه آب های سیفون شده را از تصفیه آب گذروند و دویاره استفاده کرد؟
ممنون

Rezaei
۱۳۹۲-۰۳-۰۶, 22:47
سلام دوستان
چندتا سوال دارم در مورد دستگاه های تصفیه آب
آیا میشه فیلتر ها و هوزینگ را فقط بگیریم و سر راه شیر اصلی قرار بدیم و دستگاه را کامل خریداری نکنیم؟
آیا فیلتری وجود دار که کلر را صفر کنه و در سر راه شیر بزارم و مستقیم آب را وارد آکواریوم کنیم؟
هدف سیفون در تانک ها پایین آوردن آمونیک و نیتریت و نیترات و کم کردن کثیفی آب هست(در دیسکس از بین بردن موکوس ضد رشد و ...) آیا میشه آب های سیفون شده را از تصفیه آب گذروند و دویاره استفاده کرد؟
ممنون
سلام

میتونید از هوزینگها استفاده کنید ، دستگاههای ارزانی هم وجود داره که فقط 3 هوزینگ هست و تجهیزات خاص دیگه این ندارند اما اینها فقط قادر هستند ذرات بزرگتر از 5 میکرون رو از آب جدا میکنند
روی نیتریت و نیترات و آمونیاک اثری ندارند اینها در ممبران دستگاه و با اسمز معکوس از آب جدا میشن
در صورتیکه با یک واتر پمپ قوی آب رو به دستگاه بدید ، بله میشه تضفیه کرد اما مقرون به صرفه نیست هزینه انرژی بیشتر از هزینه آب هست

mogahi
۱۳۹۲-۰۵-۳۰, 23:56
پس یعنی با فیلتر 1 و 2و 3 نمیشه نیترات و نیریت و کلر آب رو گرفت و باید حتما از مبران هم عبور کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 00:05
پس یعنی با فیلتر 1 و 2و 3 نمیشه نیترات و نیریت و کلر آب رو گرفت و باید حتما از مبران هم عبور کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مراحل یک و دو ذراتی آزاد با قطر بیشتر از 5 میکرو رو جدا میکنند
کلر تا حدودی ( قابل توجه نیست ) در مرحله سوم که کربن هست از آب جدا میشه اما به شکل کامل در مرحله 5 که کربن بلک هست گرفته خواهد شد
نیتریت و نیترات هم که 100% بدون مبران جدا نشدنی هستند

البته این رو در نظر داشت باید که آب شهری میزان نیتریت و نیترات بسیار پایینی داره و این دستگاهها در واقع برای جدا کردن مشتقات نیتروژن تمهید خاصی ندارند و فقط بر اساس اسمز معکوس آب رو خالص سازی میکنند

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 08:34
از زئولیت نمیشه استفاده کرد و داخل هوزینگ قرار دادش تا سطح آمونیاک رو پایین بیاره .

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 09:57
از زئولیت نمیشه استفاده کرد و داخل هوزینگ قرار دادش تا سطح آمونیاک رو پایین بیاره .

نه حمزه جان به دو دلیل

- بعد از هوزینگها پمپ مکش قرار داده و جدا شدن ذرات ژئولیت میتونه به پمپ آسیب بزنه
- بر فرض اینکه با قرار دادن فیلتر مرحله اول در هوزینگ سوم برای گرفتن خورده های احتمالی ، به این نکته باید توجه داشت که مکانیسم عمل هوزینگ بر اساس ورود از وسط و خروج از اطراف هست و اگر ژئولیت به شکل آزاد قرار داده بشه هیچ کارایی نداره
در صورتیکه یک فیلتر مثل فیلتر کربن گرانولی ( هوزینگ سوم ) درست بشه و با ژئولیت پر بشه تا یکی دو ماه که اشباء نشده به اندازه بضاعت و حجم ژئولیت اثر گذار خواهد بود

یک نکته تخصصی رو اشاره کنم که طراحی دستگاهها تصفیه آب صنعنی به منظورهای خاص کاملا جا افتاده و انجام میشه که با استفاده در صنعت ماهی زینتی کاملا مخالفم چون هزینه بر هست و در واقع استفاده از آب تازه هزینه ای به مراتب پایینتر داره بیشتر در صنایع و کاخانه هایی که با مشکلات خوردگی فلزات در سیستمهای خنک کننده یا بخار که با آب کار میکنند کاربرد داره که آب رو از موارد مورد نظر پاک کنه و کاملا استفاده از این روش نسبت به تعویض سیستمها توجیح اقتادی داره

mogahi
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 14:59
استاد گرامی از راهنمایت ممنون . پس یعنی دیگه نیازی نیست که من هر هفته برم کلی آب تسویه بخرم . فقط موقع تکثیر میشه با زئولیت یا رزین اب رو سبک کرد . ؟ چون تسویه کن خونه در حال سوختن بود روزی 100 لیتری ازش میکشیدم و خانمم هم که از دست من با عشق ماهی بودم کلافه :8)):

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 17:15
برای تکثیر ماهیانی از قبیل دیسکس اگر آب شهری سنگین هست راهی جز استفاده از آب Ro نیست
منظور من استفاده از Ro برای تصفیه آب آکواریوم بود در پست قبل ( صحبت از نیتریت و نیترات و .... )

rman
۱۳۹۲-۰۶-۱۵, 14:18
سلام.اقا من 2 تا دستگاه چک کردم ببینید چطورن:
تک نگین کالا - دستگاه تصفیه آب آرتک - ARTEC اوریجینال ارتک که تهرانش 530 تومنه و اصفهان 580 یجا داشت. و 5 سال ضمانت میداد البته.بدیهیه که من تانکا ذخیره رو نمیخوام که 100 تومن ارزونتر درمیاد در کل
فروش فوق العاده تصفیه آب خانگی ROYAL اصلی درشیراز-قیمت باورنکردنی 430000 توما رویال هست(سایت اصلیش رو نداشتم) که نمیدونم چرا بهم گفت 630 تومن....اما تو اگهی ها زده 460-430- تومن.به هر حال قیمت اینم بدون تانکاش 100 تومن کمتر میشه و در کل با 5 سال ضمانت نامه 530 تومن.
حالا به نظرتو کدوم رو بردارم؟رویال یا ارتک؟قیمتاش درسته؟made in taiwan رو قطعات و پمپش حک شده بود.
اگه گزینه بهتری هم دارید بگید.بسیار ممنون میشم.

Rezaei
۱۳۹۲-۰۶-۱۶, 00:26
من خودم چند وقت نمایندگی پخش دستگاههای واتر پرو رو داشتم
همه دستگاهها تقریبا یکی هستند و تفاوتی ندارند
یکبار دیگه هم گفته بودم فکر کنم
شما بهتره دستگاه 6 مرحله ای تهیه کنید که مرحله آخر فیلتر قلیایی کردن آب رو نداشته باشه و به جای اون فیلتر مینرال ( زرد رنگ ) داشته باشه

rman
۱۳۹۲-۰۶-۱۷, 21:41
اقا 1 سوال.من امروز 1 مکنزی 6 مرحله گرفتم که برا ماهیا ابو بلافاصه پس از ممبران جدا میکنم.فیلتک100 گالنی هم روش انداختیم و اینا.الان حدود 45 دقیقست که کار میکنه ولی تی دی اس 75 هست.مشکل چیه؟نصاب همه کاری کرد نشد بیاد پایین تر.مشکل چیه؟؟؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۶-۱۷, 21:45
احتمالات زیادی وجود داره

بارزترینشون

- نصاب فیلتر های کربن بلک رو شتستشو نداده
- جنس ممبران جالب نیست
- شیر میکسر خوب کار نمیکنه
- مخزن شما کثیفه

در بهترین حالت tds پایینتر از 45 نمیاد ( من موفق نشدم پایینتر بگیرم )

rman
۱۳۹۲-۰۶-۱۸, 09:28
احتمالات زیادی وجود داره

بارزترینشون

- نصاب فیلتر های کربن بلک رو شتستشو نداده
- جنس ممبران جالب نیست
- شیر میکسر خوب کار نمیکنه
- مخزن شما کثیفه

در بهترین حالت tds پایینتر از 45 نمیاد ( من موفق نشدم پایینتر بگیرم )
والا قبل از اینکه ممبرانو اب گیری کنه طبق فرمایش شما گذاشت اب قبل از ورود به ممبران بره که یه اب سیاه رنگ بود.گفت بره تو فیلتر عمرشو کم میکنه.
شیر میکس هم کااامل بستست.ممبران هم 2 تا تست کردیم 50 و 100 گالنیfilmtec فرقشون10 پی پی ام بود که اونم مربوطه به فلو.مخزن ذخیره اب ندارم چون ابو تو بشکه دپو میکنم.الان حدود 60 لیتر کار کرده و تی دی اس 60 رو نشون میده.
راستی از کجا بدونم تی دی اسم کالبرش صحیحه؟چطوری کالیبرش کنم.پشتش زده calibrate with nacl مارکشمHM digital هست.راستی سختی اب شیر 440 هست و فاضلاب دستگاه 700

Rezaei
۱۳۹۲-۰۶-۱۸, 09:32
برای کالیبره کردن باید از محلول Nacl استاندارد استفاده کنید به لوازم آزمایشگاهی ها مراجعه کنید دقیق راهنمایی میکنند ، البته بروشور دستگاه رو مطالعه کنید که غلطت محلول مشخص باشه

معمولا ممبرانهای 50 گالونی tds پایینتری میدن ، برای تکثیر همین میزان tds هم کافیست

rman
۱۳۹۲-۰۶-۱۸, 09:42
راستش اقای رضایی نژاد همه جا هم شندیه بودم هم خونده بودم که اینا تا 10-20 میارن پایین سختی رو..برا همین پیله کردم به نصاب و خودشم میگفت تا 20 میاره پایین.به چند تا مهندس و طراح فیلترم حرف زده بودم از شرکت خودشون.قرار شد اگه زیر 60 نیومد دوباره بیان که امروز میان ببینن چشه.برا تکثیرم خب حدود40-50 خوبه اما چرا دستگاه نو بدون هیچ مشکل با ظرفیتی که همیشه اذعان شده کار باید بکنه ،نمیکنه...این برام مسله هست.به هر حال باید 20 بشه حداقل حالا 10 اسمی که گفته روشو نمیخواییم.
استی فیلترو با تفلون فیکسشم کردن که فرقی نکرد.
الان که میان چه پیشنهادی بهشون کنم؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۶-۱۸, 09:47
چیزهایی که به ذهنم میرسید گفتم خدمتتون

یک مثال بزنم :
مبران دستگاهی که برای منزل نصب کرده بودم چند سال پیش ، فیلمتک اصل بود
بعد از چند سال کارکرد چون موجود داشم ، گفتم تعویض کنم تا کیفیت بهتری داشته باشیم اما در عین ناباوری دیدم کیفیت آب و Tds فیلمتک قدیمی به مراتب بهتر از ممبران نو هست

این واقعیت بازار هست و کاریش نمیشه کرد

شیر فاضلاب رو ( اگر داره دستگاهتون ) کاملا باز بگذارید

قیمت ممبرانها رو چند براتون حساب کردند ( برای اطلاع خودم سئوال میکنم چند وقت از قیمتها خبر ندارم )

rman
۱۳۹۲-۰۶-۱۸, 10:07
بله شیر فاضلاب داره.باشه بازش میکنم.50 گالنیش رو به قیمت 50 تومن حساب کرد(رفیقمه و توزیع کنندست) ولی گفت تو بازرا 72 تومنه و 100 گالنیشو گفت 82 میدم بهت اما بالا 100 میفروشیم تو مغازه.در واقع رفتم تو انبارشو و فیاترا زیادیو دیدم.water pro aqua joy puritec one tec everest royal ...... در بین اونامmakenzie رو برداشتم یعنی گفتن بهتر جواب داده برا کسایی که نمیه صنعتی نمیخوان ولی اب زیاد و با کیفیت لازم دارن.اتصالتشم پیچیه و نوماتیک نیست به جز اتصال فیلتراش.خودشم 480 دادن بهم ولی هر جا پرسیدم بالا 600 بود.خواستین لیست قیمت چند تا فیلتر دیگه هم میدم.قطعاتش هم هنوز تو یادمه چند قیمتن.

Rezaei
۱۳۹۲-۰۶-۱۸, 10:09
بله شیر فاضلاب داره.باشه بازش میکنم.50 گالنیش رو به قیمت 50 تومن حساب کرد(رفیقمه و توزیع کنندست) ولی گفت تو بازرا 72 تومنه و 100 گالنیشو گفت 82 میدم بهت اما بالا 100 میفروشیم تو مغازه.در واقع رفتم تو انبارشو و فیاترا زیادیو دیدم.water pro aqua joy puritec one tec everest royal ...... در بین اونامmakenzie رو برداشتم یعنی گفتن بهتر جواب داده برا کسایی که نمیه صنعتی نمیخوان ولی اب زیاد و با کیفیت لازم دارن.اتصالتشم پیچیه و نوماتیک نیست به جز اتصال فیلتراش.خودشم 480 دادن بهم ولی هر جا پرسیدم بالا 600 بود.خواستین لیست قیمت چند تا فیلتر دیگه هم میدم.قطعاتش هم هنوز تو یادمه چند قیمتن.
نه ممنون
یک مقدار فیلتر و ممبران خرید قبل داشتم برای این پرسیدم قیمت رو
احیانا با همون قیمت خرید قبل بگذارم برای استفاده بچه های امروزی

mogahi
۱۳۹۲-۰۶-۱۸, 12:24
آقای رضایی من فعلا نمیتونم به بازارچه بیام اگر میشه واسم قیمت رو پیام بدین

rman
۱۳۹۲-۰۶-۲۴, 20:41
سلام.مدتیه دستگاه ار.او گرفتم اما 1 مشکلی هست.دستگاه رو که به 1 محل دیگری بردم واسه تست،سختی ابو حداکثز 15 پ پ ام میاورد پاییین(ممبران 100 گالنی فیلمتک) اما همین دستگاهو که تو خونه) که محله دیگه ای هست )میبندم ابو 40-50 نشون میده....مشکل چیه؟؟ابها که فرق میکنه مشکل پیش میاد تو عدد تی دی اس....
به نظرتون مشکل چیه؟البته پی اچ اب هردو جا 6.5 میشه اینم ذکر کنم

امیدسامان
۱۳۹۲-۰۶-۲۶, 19:34
سلام میشه در مورد سیستم های هوزینگ بیشتر توضیح بدین ؟آیا میشه به جای دستگاه ro از این سیستم اسفاده کرد؟ آیا برای سالن دارها صرفه اقتصادی داره ؟ مثل برای تکثیر دیسکس یا هیچ کردن تخم انجل؟

rman
۱۳۹۳-۰۶-۰۱, 23:47
سلام.یه مشکل جدیدی برخورد کردم گفتم شاید جاش اینجا باشه بپرسم.
امروز متوجه شدم خروجی فاضلابم بیشتر از برون ده ممبرین شده.چک کردم دیدم ختیش 500 هست و اون یکی 20 پی پی ام.
فیلتر 1 رو 2 ماه عوض کردم و فیلتر 6 ماه رو 7-8 ماه عوض نکردم که فردا میکنم.
به نظرتون اشکال از چیه؟

Rezaei
۱۳۹۳-۰۶-۰۲, 00:01
وضعيت پيچ تنظيم ممبران در چه حالتى هست؟
احتمالهاى زيادى ممکنه وجود داشته باشه
اولين اقدام در اينجور مواقع شستشوى کامل دستگاه هست )(سرويس کامل )

rman
۱۳۹۳-۰۶-۰۲, 09:08
والا همه پیچها تو همون حالت قبلیه.یعنی کلا سیستم بازه و اب راحت میره.شیر میکس هم کا از همون اول بسته بوده تا امروز.
من خروجی پمپ قبل ورود به لوله که به تانک دپو میره رو چک کردم دیدیم چکه چکه اب میده بیرون.نمیدونم این طبیعی بوده یا نه...
زنگ زدم سرویس کار گفت باید بیام ببینم.پمپش هم ازین تایوانی برجسته نویسی شده هاست.

Rezaei
۱۳۹۳-۰۶-۰۳, 21:26
والا همه پیچها تو همون حالت قبلیه.یعنی کلا سیستم بازه و اب راحت میره.شیر میکس هم کا از همون اول بسته بوده تا امروز.
من خروجی پمپ قبل ورود به لوله که به تانک دپو میره رو چک کردم دیدیم چکه چکه اب میده بیرون.نمیدونم این طبیعی بوده یا نه...
زنگ زدم سرویس کار گفت باید بیام ببینم.پمپش هم ازین تایوانی برجسته نویسی شده هاست.

اين مورد فقط بايد آب بندى بشه
الان با بسته بودن پيچ فيکس tdsخروجى از شير رو چند ميده؟
اگر بالاست فيلتر ممران بايد چک بشه

rman
۱۳۹۳-۰۶-۰۳, 23:47
البته من منظورم این بود که خروجی اب از ممبرین که میره تو شیر برقیم بعدش میره تو لوله در حد چکه چکست حال که قبلا جریان قوی و خوبی داشت.اینو اصلاح کنم اول!
اقا رضایی خروجیش 25 هست.اب منطقه ما یه چی داره که 0 تا بالاتر نشون میده عددو.جا دیگه که دستگاه تست میکنم خروجیش 10 هست بعد 1 سال!

Rezaei
۱۳۹۳-۰۶-۰۴, 08:49
خوب غير از آب بندى که لازم داره مشکلى نيست
Tds 25 ديگه نهايت توان و تلاش تصفيه خونگيه

rman
۱۳۹۳-۰۶-۰۴, 12:55
ای ولا.ممنون اقا رضایی از نگرانی نجاتم دادی!الان روز قبل تخم ریزیه این دستگاهم داره بندری میره!
متشکرم استاد.:Peace sign:

rman
۱۳۹۳-۰۶-۰۶, 13:16
اقا سرویس کار اومد و چک کرد فشار موتور اینا خوب بود.ممبرین رو دست گرفت گفت سنگینه خیلی.چک کردم خروجی رو 24 ود..گفت رسوبات گرفته ممبرین رو ولی کاراییش خوبه..تصمیم گرفتم برای جلوگیری از هدر رفت اب عوضش کنم.خروجی خوب شد و ممبرین 75 فبلمتک انداختم.گفت جدید اومده این ممبرین و قیمشم 101 تومن بود!...
گفتم این تجربه رو بذارم بلکه بچه ها به موقع فیلتر کربنی ها رو عوض کنند و مثل من خسیس بازی در نیارند که ازون ور ممبرین پاشون بیفته:dd (1):

Rezaei
۱۳۹۳-۰۶-۰۶, 21:07
توى پستهاى قبلى اشاره کرده بودم که بعد از تعويض فيلترهاى کربن حتما بايد ممبران و مخزن از مدار خارج بشه و اصطلاحا سياهى کربن با آب از دستگاه خارج و آب خروجى کاملا زلال بشه
در غير اين صورت ممبران جرم ميگيره و حتى آب مزه دار ميشه

rman
۱۳۹۳-۰۶-۰۷, 00:28
بله.نه من کربنو عوض کردم و نتیجه شد این....به مدت پیش هم اصهفان ابش الوده شد و کلر زیادی زدند...اصلا بعد از این قضیه مشکل ایجاد شد.
بله متشکر بابت تذکر.

vahil
۱۳۹۳-۱۲-۱۷, 18:56
یه سوال داشتم هیچ تاپیکی نبود بپرسم مجبور شدم اینجا بپرسم
اب اکواریوم من بعضی وقتا دست بهش میزنم حس میکنم برق داره ماهیام هم اون موقع ها یه گوشه بی حرکت وایمیسن یه بار برق وسایل رو قطع میکنم درست میشه
نمیدونم مشکلش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

KAMFA
۱۳۹۳-۱۲-۱۷, 22:33
یه سوال داشتم هیچ تاپیکی نبود بپرسم مجبور شدم اینجا بپرسم
اب اکواریوم من بعضی وقتا دست بهش میزنم حس میکنم برق داره ماهیام هم اون موقع ها یه گوشه بی حرکت وایمیسن یه بار برق وسایل رو قطع میکنم درست میشه
نمیدونم مشکلش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید
آرمان عزیز
بخاری رو بیار بیرون خوب قسمت بالایی رو نگاه کن آب نفوذ نکرده باشه من احتمال میدم از اون باشه

vahil
۱۳۹۳-۱۲-۱۷, 22:59
بخاری قسمت بالایش بیرونه تنها چیزی که تو اب پمپ تسویه هستش اما برقی م که داره مثل برق تلفن ضعیفه
پمپشم کاملا سالمه

فریبرز
۱۳۹۳-۱۲-۱۷, 23:01
سلام
البته اون برق ضعیف میتونه بخاطر وسایل دیگه داخل آب مثل تصفیه نیز باشه.چون اونا با برق ضعیف تری کار میکنن.

KAMFA
۱۳۹۳-۱۲-۱۸, 23:53
خب نوبت به نوبت با قطع کردن هر کدوم راحتر میشه فهمید

saeedaqua
۱۳۹۵-۰۲-۱۳, 17:57
سلام.
فیلترهای سه مرحله ( الیافی-کربن گرانول-کربن بلاک ) از نظر خروجی آب برای پروش ماهی (همینطور داخل پرانتز خودمون) چه وضعیتی داره؟
دو مرحله کربن باعث گرفتن املاحی که برای ماهی ها مفیده نمیشن؟
میزان سختی رو چه مقدار کاهش میده؟
tds مترهایی که با قیمت حدودی45 بفروش میرسه،دقیق و بادوام هست؟

تشکر از راهنمایی بی منت شما

Rezaei
۱۳۹۵-۰۲-۱۳, 19:04
سلام.
فیلترهای سه مرحله ( الیافی-کربن گرانول-کربن بلاک ) از نظر خروجی آب برای پروش ماهی (همینطور داخل پرانتز خودمون) چه وضعیتی داره؟
دو مرحله کربن باعث گرفتن املاحی که برای ماهی ها مفیده نمیشن؟
میزان سختی رو چه مقدار کاهش میده؟
tds مترهایی که با قیمت حدودی45 بفروش میرسه،دقیق و بادوام هست؟

تشکر از راهنمایی بی منت شما
فیلترهایی که اشاره کردید برای حذف ذرات معلق تا ۵ میکرون طراحی شدن که قطعات در کاهش سختی مقداری اثر داره اما نمیشه گفت چقدر باید تست کنید
بله تی دی اس مترهای موجود در بازار کار راه انداز هستند