PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ترجمه اختصاصی تکثیر دیسکس به روش مصنوعی-روش دوم

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۰۷, 23:38
در تکثیر دیسکس به روش مصنوعی-روش اول (http://emruzi.com/showthread.php?t=1138) ، روش اول را برای تکثیر مصنوعی دیسکس توضیح دادیم.
تکنیکهای تکثیر مصنوعی دیسکس بسیار زیاد هستند . ازاینرو بهتر هست کامل ترین و قابل اعتماد ترین روشهارا معرفی کنیم،
در اینجا روش دیگری نیز معرفی خواهم کرد از آقای :Vern Archer
قبل از شروع این بحث باید دوباره ذکر کنیم که مزایا و معایت این روش چیست؟
مزایا:
شما میتوانید تقریبا هر 10 روز به طور پیوسته ، تخم ها را از والدین جدا کنید و اگر حرفه ای باشید، آنهارا بزرگ کنید. دومین فایده این است که بیماری و خصوصا قارچ های والدین به بچه ها انتقال داده نمیشود. اما معایب این روش:اول نیازمند وقت و حوصله ی بسیار زیاد، دوم، اینطور که به نظر می آید در نسل های بعدی، امکان تکثیر طبیعی از این بچه ها کم است.
خب بریم سراغ روش:

اول از همه بعد از تخم گذاری، حدود یکی دو ساعت صبر میکنم تا مطمئن شوم که تخم ها بارور شده است. سپس آنهارا جدا میکنم و در تانک 2.5 گالن با سنگ هوا و متلین بلو قرار میدهم. چطور آب را گرم نگه میدارم؟ با قرار دادن در ظرف پلاستیکی و روکش نایلنی.حتما مطمئن شوید که محلی که ظرف را قرار میدید در طول زمان تغییر دما نکند، میتوانید بخاری، فن و ترموستات قرار دهید و در حدود 88 درجه فارنهایت دمای اتاق ثابت بماند. به خاطر سنگ هوا و تبخیر، دمای آب به 86 درجه فارنهایت میرساند.
در روز دوم، 50 درصد سیفون کنید، این کار باعث میشود رنگ متیل بلو رقیق شود، ولی با این حال به آب متیل بلو اضافه نکنید. مخزنی که نیازمند به سیفون هستید بهتر است از قبل آماده باشد، مثلا 45 گالن، با بخاری و دمای معادل ظرف ها. په هاش نیز 6 بهتر است باشد.
در روز سوم، باز هم 50 درصد سیفون، نیازی به اضافه کردن متیل بلو نیست، کم کم باید هچ شدن را ببینید.
در روز چهارم، مشاهده میکنید که در مخروط یا لوله ی PVC ، بچه ماهی ها حرکت میکنند، در این حالت بنده آنهارا جدا میکنم در ظرفهای 2 گالنی سفید رنگ، با 50 درصد آب همان تانک 2.5 گالنی و 50 درصد آب جدید از تانک بزرگ.
روز پنجم، 50 درصد سیفون، در این قسمت اصلا از پمپ هوا استفاده نمیکنم، چون معمولا مشاهده کردم باعث مرگ ماهی میشود.
روز ششم باز هم 50 درصد سیفون، در اینجا بچه ماهی ها فعال تر خواهند بود،تا زمانیکه ماهی ها در روی آب به دنبال غذا هستند ، غذادهی نکنید.
روز هفتم، بچه ها کاملا گرسنه هستند، با قرار دادن یک جسم سیاه همه ی آنها جمع میشوند، در اینجا باید غذادهی را شروع کنیم،

دراینجا یک مقدار در مورد نور صحبت میکنم : از یک نور 40 وات خصوصا برای مطالعه استفاده کنید ، سعی کنید آنرا هی جابه جا کنید تا مقدار نور کم و زیاد شود. خواهید که ماهی ها نسبت به جابه جایی آن واکنش میدهند و میتوان برای غذادهی استفاده کرد. در نور کم ماهی اصلا دسته ای و به سمت درستی حرکت نمیکند و در نور شدید به سمت پایین خواهد رفت. پس نور مناسب را تهیه کنید
در مورد غذا، من از پودر زرده تخم مرغ و ژلاتین استفاده میکنم. معمولا از یک ظرف دیگر برای غذادهی (رستوران بچه ها!) استفاده میکنم. در لبه ی این ظرف غذا را میچسبانم، ظرف 50 درصد آب جدید،50 درصد از آب ظرفی که بچه ها هستند تشکیل شده است، دما همیشه باید ثابت باشد. به آرامی بچه ها را به این محل میبرم، تقریبا تا 20 دقیقا اجازه میدهم غذا بخورند، سپس دوباره وارد قسمت قبلی میکنم. بهتر هست برای جلوگیری از باکتریهای موجود از maracyn با دوز بسیار کم استفاده کنید)
این غذادهی را باید برای هر 4 ساعت در طول سه روز انجام دهید، این زمان یکی از مسائل مهم این روش است.

در روز نهم، در ظرفی که غذای تخم مرغ است، مقداری آرتمیای جوان اضافه کنید. خواهید دید که بچه ها شکمشان نارنجی میشود.
در روز دهم، دیگر نیازی به تخم مرغ نیست و میتوانید تنها با آرتمیا جلو روید. اگر ماهی ای نتواند با آرتمیا تغذیه شود احتمالا مشکل روده ای دارد و میتونید جدا کنید.
5 روز غذادهی با آرتمیا را ادامه دهید، آرتمیای تازه، سیفون مرتب آب فراموش نشود. در این قسمت میتوانید یک سنگ هوای کوچک را اضافه کنید.
من تقریبا 5 روز دیگر هم آنهارا نگه میدارم و سپس وارد تانک 10 گالنی با یک فیلتر کوچک ابری میکنم، اول تانک را حدود 50 تا 60 درصد آب میکنم و یواش یواش بعد از غذادهی آب را بیشتر میکنم. حتما باید کف تانک تمیز باشد و آرتمیای نخورده را سیفون کنید.
در اینجا میتوانید دافنی منجمد دهید و سپس بعد 5روز از میکس دل استفاده کنید. سپس میتوانید بعد یکی دو هفته آنهارا به تانک بزرگ تر 20-25 گالنی ببرید. در اینجا تا دو هفته ، روزی 4-5 بار میکس دل دهید.سپس براساس اندازه آنهارا به تانک بزرگتر انتقال دهید.
بعد از گذشت 8 هفته از شروع کار باید حدود 1- 1/5 اینچی شده باشند!

ترجمه و گردآوری : DarKfish
نویسنده : Vern Archer N.A.D.S. published Dec 1994 in "Our Discus"