PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست مشاوره شروع بدنسازی در 16 سالگی

mohammad sadegh
۱۳۹۲-۰۳-۲۲, 21:56
سلام
چند وقته تو فکرم که برم بدنسازی.هم یه جوری تابستونم پر میشه هم اینکه یکمی بدنم اماده تر میشه.
روی قدم تاثیر داره؟.قدم 178
روی وزنم چطور؟وزنم 57
با توجه به اینکه من 16 سالمه نمیتونم تمرینات سخت انجام بدم؟تمرینات ساده؟
خودم بیشتر میخوام روی امادگی جسمانی کار کنم.تمرینات خاصی سفارش نمیکنید؟
Rezaei
۱۳۹۲-۰۳-۲۲, 23:00
سلام
چند وقته تو فکرم که برم بدنسازی.هم یه جوری تابستونم پر میشه هم اینکه یکمی بدنم اماده تر میشه.
روی قدم تاثیر داره؟.قدم 178
روی وزنم چطور؟وزنم 57
با توجه به اینکه من 16 سالمه نمیتونم تمرینات سخت انجام بدم؟تمرینات ساده؟
خودم بیشتر میخوام روی امادگی جسمانی کار کنم.تمرینات خاصی سفارش نمیکنید؟

اگر از من به عنوان کسی که ورزشهای مختلفی رو در حد علایق شخصی تجربه کرده سئوال بشه که بهترین ورزش برای انتخاب یک جوان رو به رشد چی هست بدون مکث میگم "بدنسازی"
و افسوس میخورم که چرا کسی نبود که تجربه و جسارت راهنمایی کردن من رو داشته باشه و حتی هنوز برای شروع این ورزش در 23-4 سالگی باید خانواده رو قانع میگردم که ورزش مناسبی رو انتخاب کردم برای انجام دادن دائمی

مثل همه پسرها فوتبال رو از کودکی بازی کردم و از وقتی خودم رو شناختم دنبال توپ دویدم در حد تیمهای شهرستانی ، تیم دبیرستان و تیم دانشگاه هم بازی کردم به همراه فوتبال ، والیبال و بسکتبال و حتی پینگ پنگ رو هم جدی دنبال کردم ...
نقطه عطف شروع بدنسازی در زندگی من بخاطر غلبه بر مسدومیت زانویی که از فوتبال با خودم آوردم بود که خوشبختانه اثر بخش بود و از اون به بعد هیچوقت کامل رها نکردم

این توضیحات طولانی رو دادم تا خواننده به این نتیجه برسه و بدونه که پشت هر انتخابی باید هدفی وجود داشته باشه و چیزهایی رو که شما پرسیدید هدف اولیه هستند که بعد ها به انگیزه های قوی تری تبدیل خواهند شد

بدنسازی در سن شما تاثیر عالیی بر رشد ، بالندگی و پیشرفت خواهد داشت به شرط اینکه اصولی شروع و دنبال بشه

چند نکته اساسی برای شروع بدنسازی
- بدنساز اون کسی نیست که شما با تیشرت تنگ توی خیابون دیدید چقدر زیاد هستند کسانی که حتی با داشتن مقامهای کشوری ، آسیایی و ... به چشم مردم عادی در خیابان فرق چندانی با بقیه مردم ندارند
- هیچوقت در این ورزش مقایسه نکنید حتی خودتون رو با کسی که سال پیش ورزش میکرده ، انتظارتون در حد آمادگیتون باشه و همیشه وزنه های معقول برای تمرین انتخاب کنید
- به هیچ عنوان به حرف مربی نماها و کسانی که به دنبال سود خودشون هستند اهمیتی ندید و نخواهید که یک شبه راه چند ساله رو طی کنید ، از سلامتی خودتون مایه نگذارید

در نهایت جواب من به همه سئوالات شما فوق مثبت هست و شدیدا پیشنهاد میکنم روی این ورزش تحقیق و مطالعه کنید و جدی انجامش بدید

موفق باشید

elias.kh
۱۳۹۲-۰۳-۲۳, 08:33
سلام آقا حامد
چند وقت بود که دایی من که خودش بدنسازی کار می کرد به من پیله کرد گفت برو بدن سازی من گفتم نه من هنوز خیلی جونم برای این کار ها بعد یک بیماری به جونم افتاد و فهمیدم که خیلی بدنم ضعیف و به قول بعضی ها لاغر مردنی هستم از اون به بعد به این فکر افتادم که حتما برم بدن سازی به نظر شما باید چه جوری شروع کنم؟
ممنون

Rezaei
۱۳۹۲-۰۳-۲۳, 10:31
سلام آقا حامد
چند وقت بود که دایی من که خودش بدنسازی کار می کرد به من پیله کرد گفت برو بدن سازی من گفتم نه من هنوز خیلی جونم برای این کار ها بعد یک بیماری به جونم افتاد و فهمیدم که خیلی بدنم ضعیف و به قول بعضی ها لاغر مردنی هستم از اون به بعد به این فکر افتادم که حتما برم بدن سازی به نظر شما باید چه جوری شروع کنم؟
ممنون

برای شروع باید یک باشگاه خوب که مربی با دانشی داشته باشه انتخاب کنید و برنامه مربی رو دقیق اجرا کنید
که توی مشهد کم نداریم اینجور باشگاهها

باشگاه علی تبریزی یا برادرش ، باشگاه سامان سرابی و .... ( که البته خودشون کمتر توی باشگاه هستند اما بسیار بهتر از باشگاههای معمولی هست)

elias.kh
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 22:18
سلام
بچه ها ببخشید اگر سوال رو جای بدی گذاشتم نمی دونم باید کجا می ذاشتم.
من به طور خیلی جدی رفتم دنبال باشگاه برای بدن سازی که به من پیشنهاد ورزش های رزمی شد مثل کاراته ، تکواندو ، کنگ فو و کیو کشین حالا موندم چی کار کنم.
می خواستم نظرتون رو بدونم که به کدوم رشه ی ورزشی روی بیارم؟
از نظر علاقه هم به هر دو تا به طور یکسان علاقه دارم.
ممنون

aligator
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 22:59
سلام
بچه ها ببخشید اگر سوال رو جای بدی گذاشتم نمی دونم باید کجا می ذاشتم.
من به طور خیلی جدی رفتم دنبال باشگاه برای بدن سازی که به من پیشنهاد ورزش های رزمی شد مثل کاراته ، تکواندو ، کنگ فو و کیو کشین حالا موندم چی کار کنم.
می خواستم نظرتون رو بدونم که به کدوم رشه ی ورزشی روی بیارم؟
از نظر علاقه هم به هر دو تا به طور یکسان علاقه دارم.
ممنون
سلام
الیاس جان من کاراته وتکواندو رو رفتم
تکواندو ورزش محبوب تری بود ولی کلأ پر از عیب بود،تو وابسطه به پا بودی وکلأ به تمرکز و...هیچ توجهی نمیشد.
بعد از حدود 2-3ماه رفتم کاراته سبک شوتوکان،واقعأ دوستش داشتم وازش لذت میبردم،تمامی تمرینات بر اساس تمرکز وسرعت بود.شما باید انقدر سرعت وتمرکز میداشتی که ضربت رو جوری که بدون اسیب رسوندن باشه با سرعت هر چه تمامتر به صورت وبدن حریف برسونی ولی هیچ اسیبی به طرف نرسه...
درست نیست که اینو بگم چون به محض ورود به ورزش های رزمی شما قسم میخوری که از هنرت فقط در برابر 3چیز استفاده کنی.ولی هیچ کسی توی دعواوکل کل حریفم نبود ،هیچ کس از هیچ ورزشی.چون اونقدر برای دفع ضربات وحمله های ناگهانی،تمرکزت بالا هست که نگو....به نظر من توی ورزش های رزمی بهترین کاراته هست البته به جز کیوکشین چون واقعأ برای ماها ضرباتش سنگین ومصدومیت اوره وهیچ اثری از اون سرعت ودقت بقیه سبکا توش نیست.
موفق باشی

Rezaei
۱۳۹۲-۰۳-۲۵, 00:49
این نظر شخصی من نیست ، بلکه حتی از کسانی که تجربه حرفه ای در ورزش هم داشته باشند بپرسی جوابی شبیه به همین رو بهت میدن

شما برای ورود به هر ورزشی اگر اساس فیزیک بدنیت ساخته شده باشه خیلی راحت پیشرفت میکنی
حداقل قبل از شروع هر رشته ورزشی 2 سال بدنسازی رو به شکل جدی و اصولی تجربه داشته باشید بعد از اون تازه میتونید استعدادهای بدن خودتون رو بشناسید که بدرد چه ورزشی بیشتر میخوره و علایق خودتون چی هست

مثال میزنم :
بعد از چند وقت ورزش کردن ساختار بدنی ورزشکار خودش رو نشون میده به این شکل که جز دسته های اکتومورف ، مزومورف و اندومورف قرار میگیرند ( برای کسب اطلاعات در این زمینه ا در سایت سرچ کنید) اکتومورف ها بیشتر میتونن در ورزشهای استقامتی موفق باشند ، از قبیل دو ، دو چرخه سواری (تاحدودی) و ... البته باز هر دسته از این تیپهای بدنی شاخه بندی میشه خود مزومورف به دسته های سوپر مزومورف (این دسته از بدنها هر ورزشی رو که انتخاب کنند پیشرفت خواهند داشت) مزومورف خفیف (کمی از اکتومورف بهتر که بدرد دوچرخه سواری ، شنا و ... میخورند) و مزومورف معمولی تقسیم میشه
اندومورفها بیشتر بدرد ورزشهای قدرتی انفجاری مثل وزنه برداری ، تک پرس و .... میخورند و .. کشتی ژاپنی

خلاصه منظورم این هست که بدنسازی مادر همه ورزشهاست اگر به بدنسازی اهمیت ندید هیچوفت نمیتونید ورزشکار خوبی باشید

باز یک مثال بزنم ، بازیکنی مثل مجتبی جباری با اون هوش سرشار و خلافیت بالا اگر ساختار بدنیش رو در نوجوانی و جوانی درست کرده بود الان میتونست در سطح اول فوتبال دنیا بازی کنه
این تفاوت در فیزیک و ساختار رو میتونید با مقایسه ظاهری بین ورزشکاران داخلی و خارجی ببینید

یکی مثل کریستین رونالدو رو تضور کنید ، یا میشایل بالاک یا لمپارد که در پستهای مشابه مجتبی جباری بازی میکنند و تفاوت فیزیکی رو ببینید این بازیکنان اسمشون از جباری خیلی بزرگتر هست اما منصف باشم هوش و استعداد جباری کم از اینها نداره و اولین فاکتوری که باعث عقب ماندگیش شده عدم توجه به بدنسازی اصولی بوده

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۳-۲۵, 18:06
منم یه چیزی رو بگم به عنوان کسی که خیلی از رشته هارو تجربه کرده.

منم خیلی گشتم توی رشته های ورزشی.مدتی فوتبال چمن رو در حد تیم های استانی بازی کردم.مدتی در تیم شنا بودم.مدتی کمی بوکس کار کردم و چند ورزش دیگه که نهایتا به تکواندو محکم چسبیدم و سه سال تموم فکر من تکواندو بود و تمرین.با وجود سختی های زیادی که توی این ورزش بود و منم همشونو تحمل کردم بودم و تازه به جاهای خوبش رسیده بودم به دلیل مشکلاتی که داشتم و همچنین مشکلاتی که تکواندو به دلیل نداشتن مربی خوب روی زانوهام گذاشته بود از این رشته جدا شدم.همین الانم به محض اینکه سرما کمی به زانوهام بخوره درد های خیلی ناجوری میگیره که واقعا قابل تحمل نیست.

بعد از اون مدتی بدن سازی کار کردم و واقعا تاثیرش رو دیدم و خیلی ازش لدت میبردم.اگه بر میگشتم به عقب و میخواستم یه رشترو انتخاب کنم حتما بدن سازی رو انتخاب میکردم.(بدنسازی اصولی و درست )

موفق باشی

mohammad sadegh
۱۳۹۲-۰۹-۱۳, 00:21
سلام اقا حامد
اولا یه تشکر از شما و بقیه دوستان بکنم که منو به این رشته ورزشی علاقه مند کردین
من نزدیک 6 ماهه باشگاهمو به طور منظم ادامه دادم و پیشرفت خوبی داشتم به نظرم
اما چیزی که ذهنمو مشغول کرده اینه که توی این یکی دوماه اخر دارم وزن کم میکنم و حس میکنم دارم لاغر میشم.وزنم از 67 به 63 رسید.میترسم این روند همینطور ادامه پیدا کنه و وزنم کمتر بشه
به نظرتون مشکل از چیه؟یکمی ناامید شدم بخاطر اینکه وزنم کم شده
امیدوارم جای درستی برا سوال انتخاب کرده باشم
ممنون

Rezaei
۱۳۹۲-۰۹-۱۳, 09:17
سلام اقا حامد
اولا یه تشکر از شما و بقیه دوستان بکنم که منو به این رشته ورزشی علاقه مند کردین
من نزدیک 6 ماهه باشگاهمو به طور منظم ادامه دادم و پیشرفت خوبی داشتم به نظرم
اما چیزی که ذهنمو مشغول کرده اینه که توی این یکی دوماه اخر دارم وزن کم میکنم و حس میکنم دارم لاغر میشم.وزنم از 67 به 63 رسید.میترسم این روند همینطور ادامه پیدا کنه و وزنم کمتر بشه
به نظرتون مشکل از چیه؟یکمی ناامید شدم بخاطر اینکه وزنم کم شده
امیدوارم جای درستی برا سوال انتخاب کرده باشم
ممنون
سلام
بسیار خوبه که در سن پایه به ورزش علاقمند شدی و قطعا تاثیرش رو در زندگی و آینده علاوه بر سلامتی و ورزشکار بودن در زمینه های دیگه هم به وضوح میبینی

اشکال کار شما در دو نکته خلاصه میشه
1- کالری دریافتی
2- کالری مصرفی

وقتی کالری مصرفی بدن شما بیشتر از کالری دریافتی باشه به تدریج شروع به از دست دادن چربی زیر پوستی و میانبافتی و یا کاهش حجم عضلانی ( در مراحلی که چربی چندانی دیگه وجود نداره ) میشید

راهکار :
استراحت رو باید بیشتر بهش اهمیت بدی ؛ شب دیر خوابیدن و عدم استراحت و ریکاوری مناسب کالری زیادی از بدن میگیره و باعث افت خواهد شد
برنامه غذاییت رو منظم کن و حجم کربوهیدرات ( سیب زمینی آب پز - برنج - ماکارونی و ... ) رو باا ببر
سابقه برنامه تمرینی رو بگو و آخرین برنامه تمرینی رو که کار کردی کامل بنویس تا دقیقا عیب کار مشخص بشه