PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آزمایشی برای بررسی حساست باکتری های اکواریوم با سیپروفلوکساسین

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 18:35
سلام بچه ها

ما توی ازمایشگاه یه محیط هایی داریم که بهشون میگیم محیط عمومی یعنی بیشتر باکتری ها روشون رشد میکنن.

از طرفی وقتی یه باکتری روی این محیط ها رشد میکنه و میفهمیم توی اون نمونه ای که روی این محیط کشت دادیم باکتری بوده اون کلنی باکتری رو برمیداریم یه مقدارش رو و

میبریم روی یک محیط دیگه و یه دیسک های کاغذی کوچیکی داریم که به یک انتی بیوتیک خاص اغشته هستن و اون دیسک رو میذاریم روی محیطی که باکتری رو گذاشتیم روش و

بعد از 24 ساعت معلوم میشه که اون باکتری به اون انتی بیوتیک حساسه یا نه و اگه باکتری در نزدیکی اون دیسک رشد نکنه میفهمیم که حساسه باکتری به اون انتی بیوتیک و

هرچی باکتری ها دورتر بشن معلوم میشه که حساس ترن.

خب حالا واسه من دیسک سیپروفلوکساسین اوردن و می خوام یه سری از باکتری هایی رو که توی تانک هستن رو کشت بدم و بعدش حساسیتشون رو نسبت به این سیپرو

فلوکساسین بسنجم.

اینجوری میخوام کار کنم....

اول یه مقدار از اب تانک رو برمیدارم و با سواپ ( شبیه گوش پاک کن ) میکشم روی فیلتر و جاهایی که بیشتر باکتری هستش و داخل همون نمونه اب حل میکنم.بعد نمونه رو میبرم

روی محیط عمومی ببینم چی میشه رشد میکنه یا نه اگه رشد نکرد باز ما یه محیط هایی داریم بهش میگن آب پپتون ( اب گوشتیه واسه باکتری های ضعیف که بخورن و قوی بشن

تا بتونن رشد کنن ) میبرم روی این محیط اب پپتون و بعد که تونستم باکتری رو رشد بدم میبرم روی محیطی که حساسیت به انتی بیوتیک رو چک میکنن.

خیلی دلم میخواد حساسیت باکتری های مختلف رو نسیت به این دیسک چک کنم ولی منبع باکتری در دسترس ندارم.

با این تست میتونیم بفهمیم وقتی سیپروفلوکساسین رو توی تانک اصلی میزنیم چقد روی بامتری های معمولی تانک تاثیر داره.

خب گفتم ازمایش رو به صورت کلی بگم تا دوستان اگه نکته ای برای هدف دار تر شدن ازمایش به نطرشون میاد بگن و کمک کنن.

Rezaei
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 18:43
نتیجه رو بگم مثل اینهایی که آخر فیلم رو تعریف میکنند و ضد حال میزنن ؟

سیپروفلوکساسین روی اکثر باکتریهای گرم مثبت و منفی اثر داره و از بین میبردشون

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 18:48
درسته حامد جان.

گفتم عملی هم انجام بدم.

باشه پس اینو بی خیال میشم.اگه منبع خوبی از باکتری گیر اوردم این تست رو روش انجام میدم.فک کنم باید یکی از ماهیارو مرض کنم.چطور مریضش کنم به نظرتون و چطوری ازش نمونه برداری کنم؟؟؟چ مریضی

بیشتر برامون مهمه که تاثیر این سیپرو رو روش بدونیم؟؟؟الان من اینجا گلد فیش و مولی دارم.

Rezaei
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 18:50
بیماری هایی مثل دم خوره و کلا ناهنجاریهای خارجی و همینوطر بعضی عفونهای داخلی سیپرو روشون اثر داره

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 18:53
خب پس فک کنم دیگه تست نذارم بهتر باشه!!!!:11:

محمد رضا قدیری
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 23:03
سلام
علی جان این آب پپتون شبیه برین هارت هستش؟ میشه یکم توضیح بدی کلا" مواد یا محیط هایی که توش کشت باکتری میکنند یا به عبارتی باکتری رو تقویت میکنند چطور کار میکنند چه موادی هستند اگر زیاده یک مرجع بهم معرفی کن چون خودمم یک آزمایش اینطوری دارم انجام بدم ممنون

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۴-۳۱, 15:19
سلام
علی جان این آب پپتون شبیه برین هارت هستش؟ میشه یکم توضیح بدی کلا" مواد یا محیط هایی که توش کشت باکتری میکنند یا به عبارتی باکتری رو تقویت میکنند چطور کار میکنند چه موادی هستند اگر زیاده یک مرجع بهم معرفی کن چون خودمم یک آزمایش اینطوری دارم انجام بدم ممنون

سلام محمد رضای عزیز.

ممنون که حرفای مارو خوندی.

این محیط اب پپتون اول به شکل یک پودر هستش که ما به نسبتی که روی ظرفش نوشته با اب مخلوطش میکنیم و به جوش میاریمش و داخل یه شیشه های کوچیکی میریزیم. این محیط به شکل مایع هستش و باکتری های ضعیف رو داخلش میبریم تا جون بگیرن و بعد دوباری باکتری رو میبریم روی محیط های معمولی تا اونجا رشد کنه و ما بتونیم کلنی های اون باکتری رو ببینیم و برای تشخیص ازشون استفاده کنیم.

اون عصاره مغز و قلب هم تقریبا همچین حالتی داره و ازش در نگهداری و انتقال باکتری استفاده میشه.

مواد تشکیل دهنده این اب پپتون رو دقیق نمیدونم محمد جان ولی فردا که رفتم ازمایشگاه روشو میخونم ببینم اگه چیزی دستگیرم شد اطلاع میدم.

خیلی خوشحال میشم اگه بتونم کمکت کنم داداش.