PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : این چه نوع کاکتوسیه و چطور نگهداری میشه؟؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۳, 21:23
سلام دوستان

چند روز پیش یکی از خدمه ازمایشگاه چنتا گلدون اورد ازمایشگاه و روح مارو شاد کرد.

این کاکتوس رو هم ایشون اورده.حالا میخواستم ببینم از چ نوعی هستش و اسمش چیه و باید چطور نگهداریش کنیم تا خوب رشد کنه و خراب نشه؟؟؟

نورش هم بد نیست و بالای این گل خونه یه نورگیر بزرگ داره که نور خوبی میده.

http://emruzi.com/up/uploads/137563866906381.jpg (http://emruzi.com/up/)

مرسی

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 10:20
سلام

چه محیط جالبیه اگه بتونی کاکتوس های دیگه از همین تیره اپنتیا رو اینجا بکاری خیلی منظره قشنگی به خودش میگیره . اکثر گونه های اپنتیا حالت درختی دارن . البته یه نظره چندتا کاکتوس توپی دیگه همه کنارش کاشته بشن .

اسم لاتین این کاکتوس Austrocylindropuntia subulata هست که کمترین دمای قابل تحملش 4 تا 6 درجه سانتی گراد هست . از لحاظ نور هم یه محیط نیمه سایه مثل همین محلی که داری ازش نگهداری میکنی مناسبه . البته طبق توضیحاتی که دادی . این کاکتوس از تیره اپنتیا هست . نور کم باعث میشه که رشد جیدی به صورت باریک و طویل باشه تا یک دست . ابیاری هم به گونه ای باشه که در فاصله ی بین آبیاری خاک خشک بشه گلدون هم حتما زهکش داشته باشه .

البته به خاک زیاد حساس نیست و حتی تو شمال که بارندگی زیاد داریم تو محیط باز به راحتی رشد میکنه ولی بهتره که از خاک مناسب کاکتوس براش استفاده کنید . اونطوری که تو تصویر پیداست نوع خاک لوم ( باغچه ای هست ) و یا شنی که بهتره از 50 درصد شن و ماسه رودخونه و30 درصد کمپوست و 20 در صد کود دامی پوسیده و خشک استفاده بشه . البته همونطور که گفتم جز کاکتوس های حساس نیست .

اگه کود دامی نداری درصد کمپوست رو بیشتر کن . یا از ورمی کمپوست استفاده کن .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 15:01
ممنون حمزه جان

اره جای قشنگی داریم وسط ازمایشگاه ولی متاسفانه....

این کمپوست رو از گلفروشی ها باید تهیه کنیم؟؟؟ چ جوریه؟؟؟

منظورت از زهکشی قرار دادن سنگ کف گلدونه؟؟؟؟

بعد این الان کاشته شده دیگه و نمیتونم درش بیارم.اگه کود دامی رو با خاک رویی مخلوط کنم کافیه؟؟؟

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 16:29
ممنون حمزه جان

اره جای قشنگی داریم وسط ازمایشگاه ولی متاسفانه....

این کمپوست رو از گلفروشی ها باید تهیه کنیم؟؟؟ چ جوریه؟؟؟

منظورت از زهکشی قرار دادن سنگ کف گلدونه؟؟؟؟

بعد این الان کاشته شده دیگه و نمیتونم درش بیارم.اگه کود دامی رو با خاک رویی مخلوط کنم کافیه؟؟؟

سلام . خواهش میکنم . کمپوست رو معمولا گلفروشی ها یا فروشگاهای لوازم کشاورزی دارن . راه دوره وگرنه میتونستم واست بفرستم . کمپوست همون خاک های ارگانیک محسوب میشه . الان بیشتر از یه ساله که واسه کاکتوس روش کار کردم و خوب جواب گرفتم . اگه نتونستی تهیه کنی خاک برگ رو که کاملا پوسیده و خشک باشه رو پودر کن جوری که تیکه درشت نداشته باشه و ازش استفاده کن . اگه ورمی کمپوست هم که گیر اوردی خیلی بهتر میشه . البته فراموش نکن که کمپوست گیاهی باشه و رنگش هم تیره مشکی باشه . هر چی رنگ روشن تر باشه کیفیتش پایین تره . قیمت کمپوست هم حدود کیلویی 700 به بالا هست . کمپوست خوب دونه بندی شده و یک دست هست ( حالت گرانول داره )

منظورم از زهکش اینه که ته گلدون سوراخ مناسب و همچنین کیفیت خاک جوری باشه که اب رو به راحتی از خودش رد کنه . ته گلدون هم که سنگریزه باشه عالیه . وقتی خاک تخلخل داشته باشه آب به راحتی پایین میره و به همراه پایین رفتن هوا رو هم به سمت ریشه ها میکشه که واسه گیاه خوبه . سطح خاک رو هم بتونی عوض کنی خیلی خوبه . ولی در کل سطح نگهداری این کاکتوس خیلی راحته . فقط مراقب آفت باش . رطوبت بالا باعث میشه که آفت کنه به راحتی به جون کاکتوس بیفته .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 17:03
ممنون حمزه جان.

کم کم دارم به این کاکتوسا علاقه مند میشم.ان شالله اگه بشه یه چنتا واسه خودم میگیرم و کامل ازت میپرسم که باید چیکارشون کنم.

فقط اگه میشه فینگلیش این کمپوست رو بنویس من دقیقا تلفظشو بفهمم یه وقت 3 نکنم.

ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 17:43
کمپوست = kom post

کُم پُست . به اینصورت تلفظ میشه . ولی کمپوست نوشته میشه .

تلفظ صحیح انگلیسیش هم : compost

aligator
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 12:47
سلام
اینم از دانش سرشار گلخونه دارای ما!
کلأ فکر کنم خانواده گیاهو عوض کرده درسته؟
http://emruzi.com/up/uploads/137716303179711.jpg (http://emruzi.com/up/)

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 18:57
والا دیدم یه چند لحظه خندیدم موندم چی بگم . حالا سرئوس گفت میگیم باشه چون کشیده رشد کرده حالا مثلا شبیه دیگه سرئوس چند شاخ دیگه چیه . خانواده ی سرئوس به این راحتی تکثیر نمیشه . اگه این سرئوس بود قیمتش بالای 100 تومن حد اقل میشه . دیگه معمولی ترینش :-t

:==):