PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشاوره و پرسش و پاسخ در رابطه با تانک دیسکس

masih
۱۳۹۲-۰۵-۱۳, 23:33
سلام دوستان خیلی دنبال همچین تاپیکی گشتم ولی نبود من این تاپیکو ایجاد کردم اگر مدیران میبینن وجودش لازمه ک هیچی اگرنه ببندنش ممنونم

--------- ادغام پست ------------

اولین مسئله روخودم عنوان میکنم
بنده اولین دفعه ای ک دیسکس تهیه کردم توی تانک نیمه گیاهی بود ولی کم کم متوجه شدم اگر دیسکو توی تانک بدون شن وباتزئینات کم نگهدارم برای سیفون وکنترل پارامترهای آب راحت ترم وخرید بعدی دیسکسمو توی تانک بدون شن گذاشتم
حالا دوباره قصد خرید دیسکس دارم ولی خب از طرفی دوست دارم دیسکس هاس سالمی داشته باشم یعنی بتونم کنترل کنم شرایط ابو واز طرفی دوست دارم یه دیزاین خوشکل درحدی ک ازدستم برمیاد واسشون بزنم
ک شامل چند تا چوب میتونه باشه وی سری گیاه مقاوم که روی چوب ها بسته بشه ومقداری هم توی شن کاشته بشه
میخواستم بدونم از نظر دوستان کدوم یک ازاین دوتانک بهتره باتوجه ب اینکه خرید بنده روی سایز 3-4خواهد بود نه کوچکتر
ممنونم ازتون

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 09:26
سلام دوست من،
در مورد بخش گیاهیش با توجه به تجربه ی دو سه نفر از دوستانم باید بهت بگم که چند راه حل داری:
1-حتما از کنده استفاده کن خصوصا اگر میخوای هزینه کنی از خود JBL
2-آنوبیاس بذار و بدون که این گیاه تنها گیاهی هست که میتونی در شرایط تانک دیسکس و بدون بستر و کوددهی بدون مشکل نگهداری کنی. افراد زیادی از گیاهان دیگه مثل انواع کریپتون و حتی جاوا فرن استفاده میکنن ولی راستش به خاطر بستر نامناسب و عدم کوددهی به جاوا فرن بعد از مدتی (مثلا 6 ماه) از بین میرن.
3-اگر میخواین گیاهای دیگه خصوصا مثل شمشیری آمازون یا گریپتون هارو داشته باشین، میتونین گلدون تهیه کنید، کفش از بستر های تجاری ، یا همین ترکیب خودمون: رس+ورمی+شن رودخانه یا خاویاری، استفاده کنی و گیاه رو درونش قرار بدی، گلدون رو پشت کنده میزاری که معلوم هم نشه.
تاپیک های زیر رو هم مطالعه کنید:
نگاهی جامع به نگهداری دیسکس و گیاه (http://emruzi.com/showthread.php?t=1520)
گیاهان سازگار با شرایط دیسکاس (http://emruzi.com/showthread.php?t=30)

masih
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 13:55
سلام امیرحسین جان خیلی لطف کردی داداش
درمورد گیاه ها بله میدونم باید گیاهای مقاوم وکم توقع انتخاب کنم ولی نکته ای ک هست میخوام ببینم کدوم یک از این دوتانک بهتره تانک با چوبو گیاه ویا بدون هیچی؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 14:25
درمورد گیاه ها بله میدونم باید گیاهای مقاوم وکم توقع انتخاب کنم ولی نکته ای ک هست میخوام ببینم کدوم یک از این دوتانک بهتره تانک با چوبو گیاه ویا بدون هیچی؟
در مورد اینکه گیاه چه حسن و ایرادهایی داره برای دیسکس در همون تاپیکی که معرفی کردم کامل توضیح دادم،
در مورد چوب هم که مسلما به خاطر آزاد شدن تانین برای دیسکس مفیده،
دو تا از دکورهارو اینجا لینک میدم،
در لینک اولی، کافیه شما فقط از سنگ (خصوصا خشن و پرچین) و چوب استفاده کنید. شبیه این چوب واسه JBL زیاده:
http://www.tfhmagazine.com/blogs/wp-content/uploads/2011/11/Jeff-Discus-Tank.jpg
دومی که البته این عکس خیلی رویایی تره، قرار دادن گلدون ها در پشت کنده ها هست (گیاهای زیر شمشیرین)
http://www.aquariumdesigngroup.com/data/photos/43_1aquarium_discustank_fishtank.jpg
البته شمشیری به این طراوت حتما دی اکسید لازم داره ولی در حد متوسط برات برگ میده و زیباست.
موفق باشی

nadia
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 17:18
من سوالم اینه که وقتی آب رو میجوشونیم ورزین روهم داخلش قرار میدیم سختی آب چند میشه؟وقتی دستگاه roاستفاده میکنیم سختی آب چقدر میشه؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 18:03
در مورد اینکه گیاه چه حسن و ایرادهایی داره برای دیسکس در همون تاپیکی که معرفی کردم کامل توضیح دادم،
در مورد چوب هم که مسلما به خاطر آزاد شدن تانین برای دیسکس مفیده،
دو تا از دکورهارو اینجا لینک میدم،
در لینک اولی، کافیه شما فقط از سنگ (خصوصا خشن و پرچین) و چوب استفاده کنید. شبیه این چوب واسه JBL زیاده:
http://www.tfhmagazine.com/blogs/wp-content/uploads/2011/11/Jeff-Discus-Tank.jpg
دومی که البته این عکس خیلی رویایی تره، قرار دادن گلدون ها در پشت کنده ها هست (گیاهای زیر شمشیرین)
http://www.aquariumdesigngroup.com/data/photos/43_1aquarium_discustank_fishtank.jpg
البته شمشیری به این طراوت حتما دی اکسید لازم داره ولی در حد متوسط برات برگ میده و زیباست.
موفق باشی

امیر تو اون تانک اولی که گذاشتی چرا هیچ تجهیزاتی نیستش؟؟؟ اکسیژن؟؟؟ تصفیه؟؟؟ !!!!!

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۱۴, 19:34
من سوالم اینه که وقتی آب رو میجوشونیم ورزین روهم داخلش قرار میدیم سختی آب چند میشه؟وقتی دستگاه roاستفاده میکنیم سختی آب چقدر میشه؟
سوالتون رو جای مناسب مطح کنید لطفا
این تاپیک مربوط به تانک دیسکس و تزیینات و .... هست

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 10:03

ایده ال ترین حالت نگهداری دیسکس تانک با گنجایش 50 لیتر به ازای هر دیسکس بالغ و بدون شن کف و تزئینات هست که چوب آفریقایی هم در نانک داشته باشید و همینطور تصفیه قوی و ....

اما کسانی هستند که حالت خاصی از دکور تانک دیسکس رو دوست دارند اجرا کنند که این محدودیتهایی به دنبال داره مثل استفاده از گیاه که همونطور امیرحسین گفت باید گیاهان مقاوم به دمای بالای 28 درجه انتخاب بشه و همینطور کم توقع از نظر دی اکسید و ....

کلا تانک گیاهی دیسکس به شکل دائمی چیز استانداردی نیست و فکر نمیکنم تانک گیاهی حرفه ای در دنیا وجود داشته باشه که دیسکس رو به شکل مطلوب و دائم داخل خودش جا داده باشه

masih
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 13:41
ممنونم حامد جان من منظور خودمو شاید درست نرسوندم ببینید من میگم تانک خالی بهتره یااینکه کف شن بریزیم چوب بذاریم ومقداری گیاه توی عقب تانک ن بصورت حرفه ای کارکنیم
حالا بنده ی چیزی دیروز ب ذهنمرسید دکور باچوب بزنم بدون شن وپشتش چندتاکوزه گیاه مقاوم مثل کریپتون بذارم چطوره؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 19:02
ممنونم حامد جان من منظور خودمو شاید درست نرسوندم ببینید من میگم تانک خالی بهتره یااینکه کف شن بریزیم چوب بذاریم ومقداری گیاه توی عقب تانک ن بصورت حرفه ای کارکنیم
حالا بنده ی چیزی دیروز ب ذهنمرسید دکور باچوب بزنم بدون شن وپشتش چندتاکوزه گیاه مقاوم مثل کریپتون بذارم چطوره؟
بهت پیشنهاد میکنم گیاه رو حذف کنی از طرح دکور تانک

سلیقه ها متفاوته اما اگر من میخواستم این تانک رو راه اندازی کنم بدون شن کف با فیلتر اکسترنال قوی و ats و کنده آفریقایی انجام میدادم و به ازای هر دیسکس 35 لیتر در نظر میگرفتم ( بدون احتساب حجم فیلتر و ats )

sadeqrezaei
۱۳۹۳-۰۱-۱۶, 22:41
آقای بهزادی فرمودن در مورد اون تانک دیسکس با آب کهربایی ، توی این قسمت سوالم رو بپرسم.

اون کلیپی که آقای بهزادی گذاشتن ، رنگ آب چطوری اینجور شده ؟ و آیا ضرری برای ماهی ها نداره؟

محسن بهزادی
۱۳۹۳-۰۱-۱۷, 06:14
آقای بهزادی فرمودن در مورد اون تانک دیسکس با آب کهربایی ، توی این قسمت سوالم رو بپرسم.

اون کلیپی که آقای بهزادی گذاشتن ، رنگ آب چطوری اینجور شده ؟ و آیا ضرری برای ماهی ها نداره؟

سلام صادق جان
دیکس ماهی بومی آمازون هست
این رودخونه پر از شاخ و برگ درخت هست
که باعث اسیدی شدن آب و کهربایی شدن اون میشه
در آینده کلیپ هایی از دیسکس در محل زندگی اصلیش و همچنین شکار اون از آمازون
رو قرار میدم تا محیط واقعی زندگی اون رو ببینید
بنا بر این بهترین شرایط آب همونطوری هست که توی کلیپ مخزن با آب کهربایی (http://emruzi.com/showthread.php?t=4038&p=17543#post17543) دیدی هست
برای به وجود آوردن اون شرایط یا میتونی از چوب های نیمه پوسیده در مخزن استفاده کنی که اصلا توصیه نمیشه
چرا که کار تخصصی هست و شاید نتونی درست پروسه رو انجام بدی و در نهایت
ماهی ها و مخزنت رو از دست بدی
و راه حل دوم از داروهایی مثل black water که شرایط مخزن رو مثل آبهای آمازون میکنه
امیدوارم جوابت رو گرفته باشی

sadeqrezaei
۱۳۹۳-۰۱-۱۷, 09:46
سلام صادق جان
دیکس ماهی بومی آمازون هست
این رودخونه پر از شاخ و برگ درخت هست
که باعث اسیدی شدن آب و کهربایی شدن اون میشه
در آینده کلیپ هایی از دیسکس در محل زندگی اصلیش و همچنین شکار اون از آمازون
رو قرار میدم تا محیط واقعی زندگی اون رو ببینید
بنا بر این بهترین شرایط آب همونطوری هست که توی کلیپ مخزن با آب کهربایی (http://emruzi.com/showthread.php?t=4038&p=17543#post17543) دیدی هست
برای به وجود آوردن اون شرایط یا میتونی از چوب های نیمه پوسیده در مخزن استفاده کنی که اصلا توصیه نمیشه
چرا که کار تخصصی هست و شاید نتونی درست پروسه رو انجام بدی و در نهایت
ماهی ها و مخزنت رو از دست بدی
و راه حل دوم از داروهایی مثل black water که شرایط مخزن رو مثل آبهای آمازون میکنه
امیدوارم جوابت رو گرفته باشی

از پاسختون ممنون آقا محسن ، لطف کردی عزیزم.
راستی این رنگ آب رو و ذرات معلق در اون رو فیلتر از بین نمی بره ؟

masih
۱۳۹۳-۰۱-۱۷, 09:53
از پاسختون ممنون آقا محسن ، لطف کردی عزیزم.
راستی این رنگ آب رو و ذرات معلق در اون رو فیلتر از بین نمی بره ؟
سلام بااجازه اقای بهزادی
درون فیلتر برای شرایط عادی ونگهداری ماهی های سالم که سیکلو...اش رعایت بشه بهتره فقط ابروپد وسرامیک پوکه معدنی باشه بعضی از دوستان رزین زئولیت وخیلی از مواد دیگه میذارن توی فیلتر که همون اولیا ک گفتم کافی وعالین وهیچ املاحی از اب رو جذب نمیکنند ولی اگر به اشتباه ذغال اکتیو درون سیستم فیلترینگ باشه میتونی املاح رو جذب کنه که نباشه خیلی بهتره

hesam
۱۳۹۳-۰۱-۱۷, 15:40
دوستان اون کلیپو من هم دیدم.
اول بگم که 6 دقیقه برای نشان دادن رنگ آب واقعا زیاده! در حد 30 ثانیه هم کافی بود.
دوم اینکه رنگ آب به نظر من متاثر از جلبک آب سبز بود و چیزی که من دیدم مطلقا رنگ کهربایی نبود!!

Rezaei
۱۳۹۳-۰۱-۱۷, 19:53
دوستان اون کلیپو من هم دیدم.
اول بگم که 6 دقیقه برای نشان دادن رنگ آب واقعا زیاده! در حد 30 ثانیه هم کافی بود.
دوم اینکه رنگ آب به نظر من متاثر از جلبک آب سبز بود و چیزی که من دیدم مطلقا رنگ کهربایی نبود!!

به نظر من هم حق با حسام هست
بیشتر مخزن جلبک زده هست تا کهربایی

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۹-۱۱, 18:03
سلام دوستان

توي تانك ٥٠ ليتري ٥ تا ديسكس ٢ اينچي دارم كه كمي با همديگه درگير ميشن و همو ميزنن . مخصوصا موقعي كه غذا براشون ميريزم . آيا اين درگيريها بهشون لطمه ميزنه و ممكنه زخمي و مريض بشن يا نه مشكلي نداره ؟

اگه تانك بزرگتري براشون اختصاص بدم اين ماجرا تموم ميشه يا نه ؟

ارادت

Rezaei
۱۳۹۳-۰۹-۱۱, 18:16
سلام دوستان

توي تانك ٥٠ ليتري ٥ تا ديسكس ٢ اينچي دارم كه كمي با همديگه درگير ميشن و همو ميزنن . مخصوصا موقعي كه غذا براشون ميريزم . آيا اين درگيريها بهشون لطمه ميزنه و ممكنه زخمي و مريض بشن يا نه مشكلي نداره ؟

اگه تانك بزرگتري براشون اختصاص بدم اين ماجرا تموم ميشه يا نه ؟

ارادت
سلام مهدی جان
میبینم که مصائب شیرین دیسکس داری شروع شده

بهترین نشونه برای سلامت دیسکس همین درگیری هاست فقط اگر شدید بشه ماهی ضعیفتر فرصت غذاخوردن رو کمتر پیدا میکنه و رفته رفته استرس میگیره و ...

فعلا راهش اینه که شما سیفونهای مرتب داشته باشی و غذا رو پخش بریزی که از یکجا همه مجبور نشن غذا بخورن
دیسکس ماهیی هست که به جای غذاخوردن توی تانک عادت میکنه
هر دفعه چندجا غذا بریز و پخش

سایز تانکت برای ماهی ها کوچیکه و اگر برات مقدوره به 100 لیتر افزایش بده
برای جابجایی هم بهتره دیسکس ها مهاجم رو چند روز با تاخیر وارد کنی که ضعیفترها به تانک خو کرده باشن

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۹-۱۱, 18:22
سلام مهدی جان
میبینم که مصائب شیرین دیسکس داری شروع شده
بهترین نشونه برای سلامت دیسکس همین درگیری هاست فقط اگر شدید بشه ماهی ضعیفتر فرصت غذاخوردن رو کمتر پیدا میکنه و رفته رفته استرس میگیره و ...
فعلا راهش اینه که شما سیفونهای مرتب داشته باشی و غذا رو پخش بریزی که از یکجا همه مجبور نشن غذا بخورن
دیسکس ماهیی هست که به جای غذاخوردن توی تانک عادت میکنه
هر دفعه چندجا غذا بریز و پخش
سایز تانکت برای ماهی ها کوچیکه و اگر برات مقدوره به 100 لیتر افزایش بده
برای جابجایی هم بهتره دیسکس ها مهاجم رو چند روز با تاخیر وارد کنی که ضعیفترها به تانک خو کرده باشن

سلام استاد عزيز

يه تانك ١٦٠ ليتري گياهي دارم كه ميخوام خالي كنم براي اين ديسكسها . بنظرت اين پنج تا ٢ اينچي تا وقتي كه خدا بخواد و به ٥ اينچ برسن همينجا ميتونم نگه دارم . نه ؟ چوب و گياهاي گرمسيري هم ميخوام درش كار كنم . شما درست ميگي چون الان غذا رو در دو طرف ميريزم كه ضعيفترها هم بتونن بالاخره از يه طرف هم كه شده شكمشون رو سير كنن .
مرسي . راهكارهايي خوبي بهم ياد دادي

ارادت

Rezaei
۱۳۹۳-۰۹-۱۱, 18:27
سلام استاد عزيز

يه تانك ١٦٠ ليتري گياهي دارم كه ميخوام خالي كنم براي اين ديسكسها . بنظرت اين پنج تا ٢ اينچي تا وقتي كه خدا بخواد و به ٥ اينچ برسن همينجا ميتونم نگه دارم . نه ؟ چوب و گياهاي گرمسيري هم ميخوام درش كار كنم . شما درست ميگي چون الان غذا رو در دو طرف ميريزم كه ضعيفترها هم بتونن بالاخره از يه طرف هم كه شده شكمشون رو سير كنن .
مرسي . راهكارهايي خوبي بهم ياد دادي

ارادت
درود مهدی عزیز
ما شاگرد هم نیستیم مهدی جان ، استاد که بماند

آره 160 لیتر خیلی مناسبه البته در هر حال سیفون مناسب نقش خیلی حیاتی برای دیسکس داره حتی اگر تانک بزرگ باشه (کمی به تاخیر میندازه اما .... )
تانک گیاهی دیسکس که دیگه زیر دست شما چه شود

فقط یه نکته
تانکهای گیاهی برای نگهداری دیسکس از لحاظ اینکه دکور حجم زیادی رو اشغال میکنه و ارتفاع هم قطعا از 50 نمیشه بالاتر برد باید طول بیشتری نسبت به تانکهای گیاهی معمولا داشته باشند که خود شما دیگه حرف آخر رو توی این زمینه میزنی

منظرم بی صبرانه که این تانک رو انشالله ببینم