PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفت و گو درباره اصلاح نژاد و خالص سازی زنده زاها

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 16:13
سلام

با اجازه دوستان خودم این تاپیک رو زدم تا ادامه بحث بیاد اینجا.

خب سمیه خانوم گفتن که نباید فرزندان یک ماده رو باهم جفت بزنیم و منم طبق معمول دنبال دلیلش بودم و این هم پست بعدی ایشون تو تاپیک کارگاهشون که اینجا میارمش تا بقیه بحثو اینجا دنبال کنیم::

** والا من هیچ سر رشته ای تو اصلاح نژاد ندارم ولی تا جایی که خوندم و مطالعه کردم ، تو دنیای جانداران چه انسانها و چه حیوانات جفت خوردن بین فرزندان یک خانواده باعث مشکلات وراثتی میشه و اگه همینطور ادامه دار باشه به سمت ضعیف شدن نسلهای بعدی و ناخالص شدنشون پیش میره.. البته نمیدونم که این مشکل بیشتر برای فرزندان نا تنی (از یک مادر) یا تنی (از یک پدر) پیش میاد.. اگه واقعا هدف اصلاح نژاد و رسیدن به یه نژاد خالص بشه این مورد هم باید بهش توجه بشه. **

خب بعد اگه ما بیایم و بچه های یک ماده رو با بچه های ماده ای دیگه جفت بزنیم توی نژادشون نا خالصی وارد نمیشه؟؟؟

مگر اینکه ماده هایی از یک نژاد داشته باشیم که بعد بچه هاشون رو با هم جفت بزنیم.درسته؟؟؟ منظورتون همین بود؟؟؟

فکر میکنم این حالت رو بیشتر برای مولد گیری انجام بدن و برای ماهی هایی که وارد بازار میشه این قضیه زیاد مهم نباشه (یعنی تعدادی از نرهای یک مولد رو با تعدادی از

ماده های مولد دیگری که از نظر رنگ مشابه هم هستند باهم جفت بزنیم و از بین بچه هاشون باز اونایی که شبیه به هم هستن رو با هم جفت بزنیم ).چون اگه بخوایم تموم

بچه های یک ماده رو از هم جدا نگه داریم که کار مشکلی هستش.

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 17:08
من منبع یا مطالعه موثقی در این زمینه ندارم اما برداشت و اطلاعات عمومیم این رو میگه که بهترین حالت در اصلاح نژاد جفت زدن بچه های خواهر برادر ها و جدا کردن بچه های با کیفیت و ادامه روند هست
با جفت خوردن بچه های یک جفت ممکنه ناخالصی های مشترک غالب بشه و کیفیت تکثیر پایین بیاد

masih
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 18:34
ببخشید دوستان من ی اطلاعات کمی در این زمینه دارم داشتن نژادهای خوب مستلزم یکم زحمته ب شکلی ک از یه نژاد خوب دودسته مثلا داشته باشیم ک میشن چهار دسته یعنی دوتا دسته نر دوتا دسته ماده
وقتی تکثیر شدن وتوسط تور مولدین وبچه ها جدا شدن باید بچه هارو تاسایزی ک هنوز ب بلوغ نرسیدن ونشونه ی اولین حالت از نر یا ماده بودنشون هست بزرگشون کنیم بعد تاوقتی ک باکری هستند ماده ها یعنی هنوز بچه دارنشدن وتازه علائم ماده بودن که همون باله ی زیرین هست نمایان شده نرها وماده هارو جدا میکنیم (این اصطلاح باکره واطلاعات رو یکی از تکثیر کنندگان بزرگ گوپی بهم داده)
بعد ماهیارو سایز میکنیم تا ب سایز مولدی برسن بعد نر گروه یک رو با ماده ی گروه دوم جفت میزنیم اینجوری هم درصورت یک نژاد بودن ماهی ها نژاد خالص تری بوجود میاد هم تولید نژادهای بی کیفیت ب حد اقل میرسه
البته این واسه اینه ک تولیدمون ب بهترین شکل برسه ولی درضمینه اصلاح نژاد اینکار یه پروسه ی وقت گیر وپرحوصله هست بطوری ک بچه های یک جفت رو ماده هاشو با نر مولد جفت میزنیم تا ب نژاد خوب برسیم
درمورد روش اول ک عرض کردم یک روش نرسازی وماده سازی هم هست اگر دوستان مایل بودند خدمتتون عرض میکنم

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 18:50
ممنون مسیح عزیز اطلاعات جالبی دادی.خیلی خوشحال میشیم ادامه بدی و اگه به منبع خوبی دسترسی داری اطلاعات بیشتری در این مورد و کلا تکثیر گوپی بذاری.

مرسی

masih
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 19:07
بله علی جان خواهش میکنم چشم حتما
والا منبعی جز اطلاعات خودم ندارم شرمنده وهمش تجربیه نه تئوری وگرنه حتما دراختیار میذاشتم
درمورد نرسازی ادامه میدم البته اینکار درزمینه ماده سازی نیز انجام میشه ولی بنده فقط نرسازی رو اطلاعات دارم وماده سازیرو دنبال نکردم ولی میشه انجام داد چون مابااستفاده ازهورمون مردانه نرسازی میکنم پس باهورمون زنانه میشه ماده سازی کرد
ک درمردها تستسترون هستش
ودر خانمها استروژن
اینکار وقتی انجام میشه ک لاروها شروع ب تغذیه از اولین وعده غذایی خود میکنند ک ب دو صورت انجام میشه
یک اینکه موقعی ک درحال هچ کردن ارتمیا هستیم توی ابی ک ارتمیاهادرحال غلتیدن هستند قرص گچی تستسترون بندازیم وبذاریم بااون اب هچ بشه وتوی همون اب چند ساعتی بمونه ارتمیا ک خوب ب خوردارتمیاها میره ومیشه این کلمه رو بکاربرد ک ارتمیا غنی شدس وبعد ب خورد ماهی ها داده میشه وادامه ی ماجرا
ولی روش دوم تقریبا همه ی ماهیها میتونند ازاوایل شنای ازاد بیومار 0.5روبخورن یا یکم ریز تر بغیر از بعضی از ماهی ها
خب ما روغن تستسترون ک ب صورت قرص های روغنی هستش یا امپول متیل تستسترون رو با ی ماده ای رقیق میکنیم بنده الکل سفید بدون مواد تلخ کننده رو پیشنهاد میدم حتی میتونید کمی ویتامین هم بدیم دستش ک خوش خوراک تر بشه بعد ک رقیق شد هر امپولو واسه250گرم بیومار استفاده میکنیم واون میذاریم جذب بشه والکلش تبخیر بشه حالا اون 250گرم رو با750گرم بیومار معمولی مخلوط میکنیم ک بشه یک کیلو یعنی نسبت یک چهارم وبه ماهی میدیم اینجوری قبل از شکل گرفتن اندام تناسلی و...ماهی ماهی ب نر یا ماده تغییر پیدا میکنه

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 19:15
بله علی جان خواهش میکنم چشم حتما
والا منبعی جز اطلاعات خودم ندارم شرمنده وهمش تجربیه نه تئوری وگرنه حتما دراختیار میذاشتم
درمورد نرسازی ادامه میدم البته اینکار درزمینه ماده سازی نیز انجام میشه ولی بنده فقط نرسازی رو اطلاعات دارم وماده سازیرو دنبال نکردم ولی میشه انجام داد چون مابااستفاده ازهورمون مردانه نرسازی میکنم پس باهورمون زنانه میشه ماده سازی کرد
ک درمردها تستسترون هستش
ودر خانمها استروژن
اینکار وقتی انجام میشه ک لاروها شروع ب تغذیه از اولین وعده غذایی خود میکنند ک ب دو صورت انجام میشه
یک اینکه موقعی ک درحال هچ کردن ارتمیا هستیم توی ابی ک ارتمیاهادرحال غلتیدن هستند قرص گچی تستسترون بندازیم وبذاریم بااون اب هچ بشه وتوی همون اب چند ساعتی بمونه ارتمیا ک خوب ب خوردارتمیاها میره ومیشه این کلمه رو بکاربرد ک ارتمیا غنی شدس وبعد ب خورد ماهی ها داده میشه وادامه ی ماجرا
ولی روش دوم تقریبا همه ی ماهیها میتونند ازاوایل شنای ازاد بیومار 0.5روبخورن یا یکم ریز تر بغیر از بعضی از ماهی ها
خب ما روغن تستسترون ک ب صورت قرص های روغنی هستش یا امپول متیل تستسترون رو با ی ماده ای رقیق میکنیم بنده الکل سفید بدون مواد تلخ کننده رو پیشنهاد میدم حتی میتونید کمی ویتامین هم بدیم دستش ک خوش خوراک تر بشه بعد ک رقیق شد هر امپولو واسه250گرم بیومار استفاده میکنیم واون میذاریم جذب بشه والکلش تبخیر بشه حالا اون 250گرم رو با750گرم بیومار معمولی مخلوط میکنیم ک بشه یک کیلو یعنی نسبت یک چهارم وبه ماهی میدیم اینجوری قبل از شکل گرفتن اندام تناسلی و...ماهی ماهی ب نر یا ماده تغییر پیدا میکنه
متیل تستسترون قرص هست مسیح جان و برای استفاده از امپول هم باید تستسترون پروپیونات استفاده بشه

اما برای زنده زا ها یک راه بسیار ساده تر وجو داره

مولدین رو در دمای زیر 27 درجه نگهداری و به شکل متوسط تغذیه بشن و لاروها هم تا نیم سانتی در همین دما به حالت عادی تغذیه بشن 95% بچه ها ماده خواهند بود
و با دمای بالای 30 درجه و تغذیه والدین با آرتمیای زنده و یا حتی حجم غذای بیشتر نسبت به ماده سازی ، 95% بچه ها نر خواهند شد

این روشی هست که خودم جواب گرفتم ازش و با ابن روش کل بچه های تکثیری این یک ماهه به جز 1 دونه همه ماده شدند ( خالص سازی نژاد کمر مشکی )

masih
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 19:24
ممنونم حامد جان روش خیلی خوبیو پیشنهاد دادی اگر درمورد تخم گذارهاهم اطلاعی داری ممنونت میشم مثل فلاورهورن یا دیسکس یاانجل

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 19:39
ممنون از همه دوستان

بله این روش دمایی رو من از محسن بهزادی عزیز :Worried: شنیده بودم و مثل اینکه چندین بار تستش کرده بود و جواب گرفته بودن.

دوستان در این تاپیک فقط در مورد اصلاح نژاد زنده زاها بحث بشه.

ممنون

aligator
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 20:58
دوستان ببخشید که با اطلاعات ناقص وارد بحثتون میشم.ولی تا جایی که میدونم برای خالص سازی بایداز 3نسل بگذره تا بتونیم ادعا کنیم ما در حال خالص سازی هستیم.ولی توی تعداد دفعات بالا که بخایم هم خانواده ها رو با هم جفت بزنیم شاهد ایجاد بچه های نافرم،باروری کمتر در مولدین،ژن های مغلوب بی کیفیتی که تا حالا نهفته بودن والان میتونن خود نمایی کنن و.....خواهیم بود
چنتا نمونه از چیزایی رو که توی جفت زدن های پی درپی خوانوادگی دیدم یا تجربه کردمو براتون مثال میزنم:
توی گاو نسل چهارم:گوساله ماده با8پستان!!
مرغ نسل پنجم:جوجه با4پا(هنوز فکر کنم توی الکل سالم مونده باشه...
قناری نسل دوم:جوجه کل دم(فاقد پرهای دم)

چیزی که از خالص سازی بدون دخالت علم وبه صورت تجربی ودو دو تا چهارتایی فهمیدم این بوده:معمولأ برای خالص سازی از چند جفت استفاده میشه (حد اقل 2جفت)وبچه ها تا2 نسل در گله خودشون جفت میخورن و ارشدها جدا میشن.بعد برای جفت زدن نسل دوم(نوه ها)ارشد های هر گروه رو با هم جفت میزنن ودوباره تا 2نسل میزارن با هم خانواده ها جفت بخورن ومجددأ همین عمل رو تکرار میکنن تا به نتیجه مطلوب برسن.
این فرایندی هست که من بر اساس تجربه ها وشنیده ها بازگو کردم وبه نظر خودم عقلانی اومده،تا 4نسل رو هم روی قناری ومرغ امتحان کردم ونتیجه مطلوب گرفتم ولی اینکه نتیجه مطلوب من به خاطر رعایت این اصول بوده یانه رو نمیدونم.
ببخشید که طولانی شد...

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۱۶, 16:28
خیلی خیلی ممنون از دوستان که اطلاعاتشون رو در اختیار همه میذارن.

خب من یه جمع بندی بکنم دوستان ببینن اگه اشتباهی هستش بگن.ممنون

مثلا : خالص سازی نژاد دم قرمز گوپی::

دو جفت مولد دم قرمز رو در نظر میگیریم ( گروه شماره 1 و2 ) و به صورت جدا نگهداری میکنیم تا بچه هاشون به دنیا بیان.بعد بچه هاشون رو سایز میکنیم تا زمانیکه جنسیتشون مشخص بشه و بعد از تشخیص جنسیت نرها و ماده هارو از م جدا میکنیم.( میشه 4 تا تانک که یک تانک نرهای گروه شماره 1 و یک تانک ماده های گروه شماره 1 و یک تانک ماده های گروه شماره 2 و یک تانک نرهای گروه شماره 2 )
بعد از بلوغ خواهر و برادر هایی که از نظر رنگی و سایز بهتر هستند رو باهم جفت میزنیم و دوباره ازشون بچه میگیریم و رند بالا رو تکرار میکنیم تا بچه ها (نوه های مولد های اولیه ) بالغ بشن و در این مرحله ماده های منتخب ( از نظر رنگ و سایز مناسب باشن ) گروه شماره 1 رو با نرهای منتخب گروه 2 و نرهای منتخب گروه 1 رو با ماده های منتخب گروه 2 جفت میزنیم و همین روند رو ادامه میدیم تا به مولدهایی که بچه هاشون یک رنگ و با کیفیت باشن برسیم.

دوستان اگر اشتباه و یا کسری در مطلب میبینن بگن تا اصلاح کنیم و به یه مطلب کامل و علمی و عملی برسیم.

ممنون

aligator
۱۳۹۲-۰۵-۱۶, 18:10
سلام
علی جان این چیزی هست که من از حساب دو دو تا چهارتایی وتجربی بهش رسیدم(البته از تجربیات دیگران استفاده وجمع بندی کردم )در مورد مرغ این نمونه ای هست که تولید خودم هست وهمونجوری که گفتم حاصل نسل سوم هست.توی این مرغ همونجوری که میبینید یه مرغ با اندازه های تقریبی نصف مرغهای پاکوتاه (از نظر جسه)در دسترس با کاکل وریش اضافی نسبت به حاضرین ونسل اولی ها رو کشیدم.
کاری که کردم دقیقأ از همین روش بود وخروسها از خروس های نیمچه کاکل وپرپرا وریشی بودن ومرغها از نژاد پا کوتاه پرپا.... http://emruzi.com/up/uploads/13615633633.jpg
فقط حیف که جزء اخرین گروه مرغها بود وبفروش رسیدودیگه روند اصلاح قطع شد....
حالا بازم بزارید ببینیم اساتید چی میگن.

nasahami
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 03:19
سلام
همونطور که دوستان اشاره کردن برای داشتن ماهی های سالم باید از مولد هایی استفادهبشه که خواهر و برادر نباشن. اما در بعضی موارد مثلا برای اصلاح نژاد گونه هایی کهبیش از یک جفت ماهی در دسترس نباشه چاره ای جز تکثیر خواهر برادری نیست.
اما به تجربه راهکارهایی جهت به حد اقل رساندن مشکلات تداخل ژنتیک کسب کردم کهامیدوارم براتون مفید باشه.
1. جداسازی نرها از ماده ها
2. نگهداری ماهی ماده در دمای 28 درجه با جیره غذایی دارای حد اقل 40درصد پروتیین3بار در روز به مدت 20روز
3.نگهداری ماهی نر در دمای 26 درجه با جیره غذایی حد اکثر 35 درصد پروتیین 2بار درروز به مدت 20روز
4. انتقال ماهی های نر و ماده به مخزن مشترک با دمای 27 درجه جهت انجام لقاح بهمدت 3روز
5. انتقال ماهی ها به مخزن تکثیر با دمای 30 درجه(شوک حرارتی)
موفق باشید...

mogahi
۱۳۹۲-۰۵-۲۹, 00:21
با اجازه از اساتید بزرگ ولی حاصل تجربه خودم رو در مولی میگم که چند بار دارم مولی تکثیر میکنم ( البته واسه سرگرمیه ) و اینکه حرات اکواریوم گیاه خوار من همیشه بین 30 تا 35 بوده

اینکه 98 درصد بچه ها ماده بودن و غذا هایی هم که میدادم به ترتیب زیاد دادن : تترا پریما - پولکی اکوا پلاس - پولکی تروپیکال سوپر ویت و آرتمیا یخ زده ماهیران هفته ای 1 بار

اما نمیدونم چرا بچه ها ماده درمیان ؟ !!!

شاید قانون دما برا مولی نیست ؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۲۹, 16:04
سلام، اصلاح نژاد چند مدل هست اگر اشتباه نکنم،
یکی اینکه فقط خالص سازی ایجاد بشه، یعنی با ترکیب شدن نژاد های مختلف، مسلما کیفیت و حتی عمر گوپی هم کم میشه.
برای این کار همونطور که علی گفت دو دسته میکنن یک نژاد رو، هر کدوم تا سه نسل پیش میرن (یعنی والدین، بچه و نوه)، حالا نوه هارو ضربدری (مونث گروه یک با مذکر گروه 2 و مذکر گروه 1 با مونث گروه 2) پیوند میخورن و با خوبی و خوشی زندگی میکنن.
اما دو تا موضوع دیگه هست، یکی back-crossing هست، که یعنی والدین با نوه یا بچه جفت بخورن و یکی هم out-crossing هست که یعنی کلا یک بنده خدایی رو بدون ارتباط به والدین بیاریم و جفت بزنیم.
این out-crossing هست که کار حرفه ای هاست که میتونن شکل بدن به بچه ها، اندازه ی دم رو تغییر بدن یا pattern جدید اضافه کنن.
دوست دارید در مورد این موضوع بدونید؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۲۹, 16:15
سلام، اصلاح نژاد چند مدل هست اگر اشتباه نکنم،
یکی اینکه فقط خالص سازی ایجاد بشه، یعنی با ترکیب شدن نژاد های مختلف، مسلما کیفیت و حتی عمر گوپی هم کم میشه.
برای این کار همونطور که علی گفت دو دسته میکنن یک نژاد رو، هر کدوم تا سه نسل پیش میرن (یعنی والدین، بچه و نوه)، حالا نوه هارو ضربدری (مونث گروه یک با مذکر گروه 2 و مذکر گروه 1 با مونث گروه 2) پیوند میخورن و با خوبی و خوشی زندگی میکنن.
اما دو تا موضوع دیگه هست، یکی back-crossing هست، که یعنی والدین با نوه یا بچه جفت بخورن و یکی هم out-crossing هست که یعنی کلا یک بنده خدایی رو بدون ارتباط به والدین بیاریم و جفت بزنیم.
این out-crossing هست که کار حرفه ای هاست که میتونن شکل بدن به بچه ها، اندازه ی دم رو تغییر بدن یا pattern جدید اضافه کنن.
دوست دارید در مورد این موضوع بدونید؟

سلــــــام بر داش امیر خودمون.

بله که میخوایم بدونیم برادر. نیکی و پرسش؟؟؟!!!

امیر جان تو این روش
back-crossing که ما بچه های منتخب رو با والدین باز جفت میزنیم دوباره کاری نمیشه؟؟؟ ما یه سری بچه رو که ژن های مورد نطر ما توشون روشن شده رو بیایم با والدینی بزنیم که بچه هایی ازشون گرفتیم که ناخالصی داشتن ناجور نیست؟؟؟البته مسلما مادر اون ژنهایی رو که ما میخوایم رو داره.اما به نطرم اگه بیایم از بین بچه ها اونهایی که ژن های مطلوبشون روشن شده رو باهم بزنیم نتیجه بهتری بدست میاریم.(مگر اینکه بیشتر بچه های مادر شبیه به هم با ویژگی های خوب باشن که در این صورت خیلی به هدف نزدیک هستیم.

حالا اساتید بیان نظر بدن ببینیم چی میشه اخر این داستانه شیرین.

ممنون

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۲۹, 16:26
من نگفتم back-crossing خوبه یا بد، یک تکنیک هست که برای برگردوندن ژن های اصلی و یه جوری restore بعضی وقت ها استفاده میشه.
ولی اون چیزی که خواستم بگم بحث out-crossing اونم به صورت حرفه ای هست که بشه فرم داد به بچه ها.

aligator
۱۳۹۲-۰۵-۲۹, 16:55
سلام
امیر جان
back-crossing یکی
دونسل فوقالعاده رو میده.ولی بعد از نسل دوم (در صورت تکرار)اکثر بچه ها مشکل دار میشن ورفع مشکل با چند نسل ژن جدید انجام میشه که کلأ ما رو به یه راه بیربط سوق میده که البته شاید خیلی هم بهتر از انتظارها باشه(تجربی)...
حتمأ اگه زحمتی نیست در مورد
out-crossing مفصل توضیح بده.
ممنون

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۲۹, 17:19
سلام
امیر جان
back-crossing یکی
دونسل فوقالعاده رو میده.ولی بعد از نسل دوم (در صورت تکرار)اکثر بچه ها مشکل دار میشن ورفع مشکل با چند نسل ژن جدید انجام میشه که کلأ ما رو به یه راه بیربط سوق میده که البته شاید خیلی هم بهتر از انتظارها باشه(تجربی)...
حتمأ اگه زحمتی نیست در مورد
out-crossing مفصل توضیح بده.
ممنون

ممنون از همه.داره تاپیک خوبی میشه.

علی اینکه میگی یکی دو نسل خیلی خوب میده
back-crossing و بعد ناجور میشه یهنی منظورت اینه که اگه همون جفت با هم جفت بخورن بعد از 3 بار بچه دادن بچه های سری سوم ناجور میشن؟؟؟!!! اگه منظورت اینه که من بعید میدونم علی.شانس داشتن بچه های ناجور فکر میکنم در تمام زایمانها یکی باشه.

aligator
۱۳۹۲-۰۵-۲۹, 23:43
ببین علی جان بزار اینجوری منظورمو بگم:
من یه مرغ توی مرغدونی دارم به اسم بختیار،بهترین مرغ مرغدونی هست وهیچ مرغ یا خروسی ندارم که حتی توی زیبایی بشه باهاش هم ردیف قرارشون بدم!
خب،پس مسلمأ من حد اقل2جفت رو برای اصلاح نژاد ندارم!حتی یه خروس مناسب برای جفت زدن هم ندارم!!!!!پس کاری که میکنم اینه:
1-چند سری از مرغم جوجه میکشم.2-جوجه های خروس رو دستچین میکنم3-از توی جوجه خروسها بهترین رو انتخاب میکنم(انقدر جوجه میکشم تا یه خروس توی حد واندازه های مادرش رو به دست بیارم)4-جوجه خروسم رو که الان نزدیک ترین وبهترین جفت برای بختیار هست رو با بختیار جفت میزنم.
حالا اینجا یه مرغ دارم که مادر همسر خودش ومادر ومادر بزرگ بچه هاش هست!!!!!http://emruzi.com/images/smilies/yahoo/Not%20talking.gif
الان نقش موثر یک مرغ رو میشه توی نسلی که من به تازگی به وجود اوردم دید.
اما اگه از این مرغ توی روند اصلاح نژاد استفاده کنمو مادر بزرگ رو با نوش جفت بندارم اکثر جوجه ها معیوب خواهند بود...(تجربی)
پس دیگه مرغ اصلی یعنی بختیار رو از دور خارج میکنم وبرای ادامه اصلاح نژاد از جوجه های بختیار وپسرش چند جفت رو دستچین میکنم.وروند اصلاح نژاد رو با چند جفت جوان ومطلوب ادامه میدم....البته باید در اینجا هر از چند گاهی از یک سری ژن جدید هم استفاده کنم.که میشه دیگه با هر مرغی این ژن ها رو وارد کرد وتأثیر انچنانی در کیفت به وجود نمیاره.

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۳۰, 15:01
ممنون علی جان

این تیکرو دقیق متوجه نشدم:

اما اگه از این مرغ توی روند اصلاح نژاد استفاده کنمو مادر بزرگ رو با نوش جفت بندارم اکثر جوجه ها معیوب خواهند بود...(تجربی)

یعنی بچه با مادر هرچی جفت بخوره و جوجه بده موردی نداره ولی اگه نوه با مادر بزرگ جفت بخوره جوجه هاش خراب میشن؟؟؟

aligator
۱۳۹۲-۰۵-۳۰, 19:10
علی جان یه چیز تجربی هست و توی موجودات مختلف فرق داره.
بله چون این مرغ مادر نوه هاش هم هست!تازه مادر شوهرشم بوده....http://emruzi.com/images/smilies/yahoo/Shame%20on%20you.gif
.
.
.
.
البته یه چیز دیگه هم هست!ما الان داریم در مورد یکی از زیرشاخه های علم ژنتیک صحبت میکنیم!!!علمی با اون همه پیچیدگیهای خاص خودش...

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۳۰, 19:21
علی جان یه چیز تجربی هست و توی موجودات مختلف فرق داره.
بله چون این مرغ مادر نوه هاش هم هست!تازه مادر شوهرشم بوده....http://emruzi.com/images/smilies/yahoo/Shame%20on%20you.gif
.
.
.
.
البته یه چیز دیگه هم هست!ما الان داریم در مورد یکی از زیرشاخه های علم ژنتیک صحبت میکنیم!!!علمی با اون همه پیچیدگیهای خاص خودش...

علی جان من خودم 2 واحد ژنتیک پاس کردم ....بله من همچین اطلاعاتی دارم :214:

ژنتیک که نگو وحشتناک بود ولی خودم خیلی به مباحثش علاقه دارم.

علی این روش back-crossing رو میخوام روی این کبوترام تست کنم ببینم چی میشه.... اون جوجه ای که دو کتش زرد بود نر شده و میخوام با مادرش که دو کت زرد بود بزنمش ببینم چی میشه.فک کنم باحال شه.

پس ینا بر این نتیجه میگیریم گوپی ماده اولی رو اصلا با نوه هاش نزنیم.به نظر من همون روش ضربدری زدن نوه های منتخب خیلی خوب جواب بده.خدا قسمت کنه یه جا کوچیک راه بندازم تموم این روشارو تست بزنم.

ممنون علی جان