PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چوب در اکواریم+پرسش وپاسخ

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 14:48
سلام دوستان جای این تاپیکو توی امروزی خالی دیدم بااجازه از مدیران ایجادش کردم
دراین تاپیک از فواید چوب وسوالو جواب پیرامون چوبها واستفاده اونها دراکواریوم بحث میکنیم

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 19:22
سلام دوستان خواستم درمورد یه موردی از استفاده چوب مشورت کنم
خب باتوجه به اینکه خیلی دنبال ریشه های ماکائوی افریقایی گشتم وازسانس بنده غیب شده این محصول خواستم ازچوب دیگری استفاده کنم
خیلی از دوستان از چوب درخت مو استفاده میکنند وخیلی دیگر از درخت بونسای مختلف ک میتونه هرچیزی باشه
بنده دیدم چوب کاملا خشک شده ی درخت سنجد وگردو رو میتونم تهیه کنم وازاین چوبها شکلی ک میخوام یعنی شاخه شاخه رو بخوبی دارند
حالا ب شرط اینکه این چوبها بخوبی ابتدابا اب معمولی بجوشونم وکم کم ابشو عوض کنم وبعد نمک اضافه کنم ونمک هم حسابی بجوشونم وباز کم کم نمک رو خارج کنم بگذارم بااب تمیز بجوشه میشه ازش توی تانک دیسکس استفاده کرد؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 19:36
سلام دوستان خواستم درمورد یه موردی از استفاده چوب مشورت کنم
خب باتوجه به اینکه خیلی دنبال ریشه های ماکائوی افریقایی گشتم وازسانس بنده غیب شده این محصول خواستم ازچوب دیگری استفاده کنم
خیلی از دوستان از چوب درخت مو استفاده میکنند وخیلی دیگر از درخت بونسای مختلف ک میتونه هرچیزی باشه
بنده دیدم چوب کاملا خشک شده ی درخت سنجد وگردو رو میتونم تهیه کنم وازاین چوبها شکلی ک میخوام یعنی شاخه شاخه رو بخوبی دارند
حالا ب شرط اینکه این چوبها بخوبی ابتدابا اب معمولی بجوشونم وکم کم ابشو عوض کنم وبعد نمک اضافه کنم ونمک هم حسابی بجوشونم وباز کم کم نمک رو خارج کنم بگذارم بااب تمیز بجوشه میشه ازش توی تانک دیسکس استفاده کرد؟

سلام مسیح جان.

حالا دقیق من جواب سوالت رو نمیدونم ولی تا جایی که من اطلاع دارم درخت مو از کم شیره ترین درخت هاست و برای همین ازش در تهیه چوب داخل تانک استفاده میکنن و من یه تجربه ای دارم که یه شاخه خیلی باریک مو رو تست کردم و تقریبا یک ماه روش کار کردم و اینقد زیر اب نگش داشتم و با اب نمکو... جوشوندمش که کاملا اماده به نظر میرسید و تقریبا هیچ اشکالی دیده نمشد و چند روز هم تو یه تانک کوچیک نگهش داشتم و ذره ای رنگ نداد و انتقالش دادم به تانک اصلی ولی متاسفانه بعد از 2-3 ماه کاملا کپک زد و اوضاعش خراب شد.حالا این چوب مو بود که 1 سانت هم قطر نداشت شما ببین که گردو و ... چی میشه دیگه. حالا شایدم کار من جاییش مشکل داشته نمیدونم.

بعد از اون من چندین بار از چوب های اماده ای که تو بازار هست استفاده کردم خیلی عالی بودن و زیبا.و به نطرم ارزش هزینه و زحمت و نتیجشو دارن.

بازم بذار دوستان بیان نظرشونو بدن.

موفق باشی

mohammad sadegh
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 19:52
سلام مسیح جان.

حالا دقیق من جواب سوالت رو نمیدونم ولی تا جایی که من اطلاع دارم درخت مو از کم شیره ترین درخت هاست و برای همین ازش در تهیه چوب داخل تانک استفاده میکنن و من یه تجربه ای دارم که یه شاخه خیلی باریک مو رو تست کردم و تقریبا یک ماه روش کار کردم و اینقد زیر اب نگش داشتم و با اب نمکو... جوشوندمش که کاملا اماده به نظر میرسید و تقریبا هیچ اشکالی دیده نمشد و چند روز هم تو یه تانک کوچیک نگهش داشتم و ذره ای رنگ نداد و انتقالش دادم به تانک اصلی ولی متاسفانه بعد از 2-3 ماه کاملا کپک زد و اوضاعش خراب شد.حالا این چوب مو بود که 1 سانت هم قطر نداشت شما ببین که گردو و ... چی میشه دیگه. حالا شایدم کار من جاییش مشکل داشته نمیدونم.

بعد از اون من چندین بار از چوب های اماده ای که تو بازار هست استفاده کردم خیلی عالی بودن و زیبا.و به نطرم ارزش هزینه و زحمت و نتیجشو دارن.

بازم بذار دوستان بیان نظرشونو بدن.

موفق باشی
سلام
من فکر میکن چوب شما اماده نبوده که اینطوری شده.
منم چند وقته پیش یه کنده ی مو رو امتحان کردم.تقریبا 1 هفته ای طول کشید تا چوب اماده شد.
بعد از چند روز که توی اکواریوم گذاشتم یه مواد سفیدرنگی رو چوبو پوشوند اما با دوتا کت فیش مشکل حل شد.از اون به بعد هم دیگه مشکلی نداشته این چوب.
masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 20:54
ممنونم از دوتاتون داداشا
ولی درمورد صحبتت علی جان منم با محمد صادق هم عقیدم بعضی وقتا چوبها ی حاله سفید میبندن ک با کت فیش حله این موردو درمورد ریشه افریقایی هم دیدم ک تلفات هم نداشته وفقط با کت رفع شده حالا درمورد چوب گردو فک میکنم جزو کم شیره ترینها باشه درست نمیگم؟؟فک کنم دوست گلم حمزه باید بیاد کمک دراین رابطه

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 22:21
سلام دوستان

هر چوبی رو که قراره واسه آکواریوم استفاده بشه اولا باید کاملا خشک باشه . بعضی ها میزارن بالای پشت بوم و بعضی هم با بخاری گازی خشک میکنن . چوبهای که حالت چرب دارن و یا نرم هستن بهتره که استفاده نشه چون یا چربی به آب اضافه میکنن و یا زود پوسیده میشن . چوب مو و چوب آبنوس از نظر محکم بودن و مقاومت در برابر پوسیدگی عالی هستن . چوبهای معروفی که هم جنبه تجاری دارن و قابل استفاده فراوانی در تانکهای آب شیرین دارن عبارتند از : ریشه درخت مانگرو و تنه درخت موپانی
درخت موپانی - آفریقایی و بسیار سخت و محکمه و باید 20 روز داخل آب و نمک نگهداری بشه تا ماده تانن و قهوه ای رنگش کم بشه . طی این دوره چندین بار هم آب باید تعویض بشه . بعد از این مدت میشه برای داخل اکواریوم استفاده کرد و البته باعث اسیدی شدن آب هم میشه
قبل از گرون شدن دلار چند نوع از این چوبها از مالزی به ایران وارد میشد و مغازه ها هم برای فروش داشتن . من چند بار خریدم . کیلویی 10 هزار تومن و 15 هزار تومن هم بود ولی یکساله که دیگه ندیدم

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 22:31
ممنونم ازتون اقا مهدی با پاسخ عالیتون بله ی سری چوب بود بهش میگفتن ماکائوی افریقایی ریشه بود ک تو تانکای خیلی ازدوستان هست ولی الان کمتر شده واز پارسال ک قیمت عمدش16تومن بود الان شده نزدیک30تومن وکم یابم شده

حالا ب نظرتون چوب درخت گردو یا سنجد خوبن؟؟
این دوتارو فوق العاده خشک شدن جوری ک بعضی جاهاش ترکیده

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۲۰, 23:13
ممنونم ازتون اقا مهدی با پاسخ عالیتون بله ی سری چوب بود بهش میگفتن ماکائوی افریقایی ریشه بود ک تو تانکای خیلی ازدوستان هست ولی الان کمتر شده واز پارسال ک قیمت عمدش16تومن بود الان شده نزدیک30تومن وکم یابم شده
حالا ب نظرتون چوب درخت گردو یا سنجد خوبن؟؟
این دوتارو فوق العاده خشک شدن جوری ک بعضی جاهاش ترکیده

من نشنیدم کسی استفاده کنه . پس در اینجور مواقع باید خودت امتحان کنی و جواب بگیری . اما ضد عفونی با آب و نمک و جوشوندن باید حتما انجام بشه . اگر خودش زیر آب نرفت باید بهش سنگ ببندی

موفق باشی

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 09:19
سلام .

منم با نظر آقا مهدی موافقم . مهم ترین فاکتور خشک بودن کامل چوب هست که در این شرایط وزن چوب خیلی کم میشه . خشک بودن چوب به این معنی هست که کاملا داخلشم خشک شده باشه تو این شرایط نیاز زیادی به جوشوندن هم نداره فقط در حد ضد عفونی کردن ( منظورم این نیست که نجوشونی ) . من خودم الان تو تانکم از یه چوب درخت انگور که قطرش حدود 5 تا 6 سانته ( 2 سال ) دارم استفاده میکنم . البته این چوب کاملا خشک و سالم بود . من زیاد نجوشوندمش ولی اوایل مقداری سفیدک ( کپک ) میزد ولی به تدریج دیگه خوب شد . و الانم که دیگه اصلا مشکلی نداره و هیچ پوسیدگی ای هم نداره . در مورد چوب آبنوس هم چوب خرمالو که کاملا خشک باشه میشه استفاده کرد . ( چوب خرمالو به عنوان آبنوس استفاده میشه ) در مورد چوب گردو هم بگم که خیلی رنگ میده بهتره بی خیال چوب گردو بشی . من به جز چوب انگور که سبک و رو آب میاد و با یه چیز باید مهارش کرد از یه چوب دیگه استفاده کردم که کلا میره ته آب و خیلی هم محکم هست .

یه بار که رفتم روستامون دیدم یه درخت هلو تقریبا خشک رو زمین افتاده منم یه تیکه امتحانی ازش بریدم هنوز کاملا خشک نبود . تقریبا یه روز جوشوندمش و بعد گذاشتم توی تانکم و تا یه مدت کپک میزد . ولی بعدش بر طرف شد . هم کت فیش و هم ماهی های دیگه تمیزش میکنن .البته من سیچلاید داشتم . الان به هیچ وجه روی سطح آب نمیاد . از نظر رنگ هم کمی رنگ آب رو عوض میکنه ولی مث این میمونه که بلک واتر به آب اضافه کردی .

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 13:31
ممنونم داداش پاسخ عالی دادی
داداش قبل از اینکمه این پست رو بخونم کلا گردو رو بیخیال شدم چراچون هم رنگش روشنه هم شکل مورد دلخواهمو نداره
نظرت راجع ب چوب درخت سنجد چیه؟؟فوق العاده خشک شده چوبه

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 16:06
والا در مورد چوب سنجد هیچ اطلاعی ندارم . واسه همون چیزی از خودم نمیتونم بگم . خودت باید تست کنی تا به یه نتیجه ای برسی . ولی به نظرم همون چوب انگور بهترین گزینه هست که تست هم شده و خیلیا ازش استفاده کردن .هم فرم جالبی داره . البته یه کاری هم میشه کرد از تنه و یا چوب هایی که لبه های رودخونه ها و ساحل دریا هم هست میشه استفاده کرد . البته چوبی که مدت ها تو آب مونده باشه . تو ساحل دریا تو شمال بعضی وقتا میشه چیزای جالبی پیدا کرد . البته دسترسی برای همه ساده نیست .

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 19:11
سلام دوستان بعد از چند ساعت جوشوندن چوب سنجدخشک بااب معمولی فقط مقدار خیلی خیلی کم اب سفید شد نظرتون چیه؟؟

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 21:45
سلام دوستان کسی نظری نداشت درمورد پست قبلم؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 22:41
سلام دوستان بعد از چند ساعت جوشوندن چوب سنجدخشک بااب معمولی فقط مقدار خیلی خیلی کم اب سفید شد نظرتون چیه؟؟

سلام آقا

آب سفید شد ؟ پس باید یکی دو هفته توی آب و نمک بزاری ببینی بازم آب سفید میشه یا نه ؟ در این صورت نباید استفاده بشه

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۲۱, 23:31
سلام در مورد آماده سازیه چوب، اکثر نکته هارو گفتند دوستان،
فقط بگم که شیره تحت فشار خارج میشه و بهتره در داخل یک ظرف عمیق قرار بدی و سنگ روش بذاری، بعضی از این شیره ها واقعا سمی هستند و اصلا توصیه نمیشه ماهی ریخته بشه.
این یکی از دکورهای تخیلی من بود با کنده ی گردو، هم رنگ زیاد میداد هم شیره، کلا تنه درخت به شدت شیره داره:
http://emruzi.com/up/uploads/13621299081.jpg
موفق باشی

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 04:05
سلام اقا مهدی
راسیاتش بازهم گذاشتم جوشید ومقداری از ابشو ریختم توی یه دونه استکان وتوی نور نگاه کردم اب از اب معمولی ی درجه ی خیلی خیلی کم سفید تر شده بودک البته من چوبو تمیز نکرده بودم فقط ی اب گرفتم روشو انداختم تو اب جوشو ی سنگم گذاشتم روش
ممنونم امیر حسین جان تنه ی درخت نیست شاخه های باریک درخت سنجد خشک هست
حالا با توجه ب این تفاسیر نظر دوستان چیه؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 04:23
همونطور که گفتم دو هفته بزارش توی آب و نمک تا هر نوع شیره ای داره پس بده چند بار هم آبش رو عوض کن و اونوقت میتونی دربارش تصمیم درست بگیری

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 09:49
ممنونم مرسی اقا مهدی چشم ولی یکم عجله دارم میتونم مدام بجوشونمشون؟بااب نمک یا اب معمولی؟

--------- ادغام پست ------------

راستی دوستان ازچند نفر باتجربه توی زمینه درختان وکساورزی پرسیدم درمورد شیره دار بودن انگور وسنجد بعضی ها میگفتن دوتاییشون شیره ندارند بعضی هم گفتم درصد خیلی کم درخت انگور شیره داره ولی سنجد خیلی خشکه

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 10:25
درخت انگور شیره زیادی نداره مخصوصا اگه کاملا خشک باشه . فقط در حدی که ضد عفونی بشه بجوشونی کفایت میکنه . من خودم استفاده کردم . کاری به ماهی نداره و رنگ آب رو هم زیاد تغییر نمیده که با ذغال اکتیو هم میشه راحت رنگ آب رو برگردوند . ذغال هم میتونی از تصفیه آب فروشی ها که فله ای دارن بخری . من از اینا بهتر جواب گرفتم تو آکواریوم تا ذغال مخصوص اکواریوم

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 20:20
ممنونم حمزه جان نظرت راجع ب اون رنگ خیلی خیلی خیلی کم سفید ک میده توی اب بعد از چند ساعت جوشوندن چیه؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 21:07
ممنونم حمزه جان نظرت راجع ب اون رنگ خیلی خیلی خیلی کم سفید ک میده توی اب بعد از چند ساعت جوشوندن چیه؟

پس احتمالا شیره داره که بعد از جوشوندن پس میده . مثل درخت انجیر میمونه که شیره سفید داره حتی برگشم بکنی یه عالمه شیره میریزه بیرون و دست آدم خارش شدید میگیره . نظر دوستان چیه ؟
وقتی آب رو کمی سفید میکنه فقط میتونه شیره باشه و نه رنگ

masih
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 21:20
پس بااین حساب میشه درختی ک برگو شاخه ی سبز داره رو اگر قیمتیش رو بشکنم یا ببرم میشه فهمید ک اینجور هست یانه یا بطور کل ازمایشش کرد بااینکار نظرتون چیه؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۵-۲۲, 21:37
اماده کردن کنده همونطور که بارها گفتم هیچوقت نمیتونه برای ماهی 100% بشه
مگر کنده خشکی که سالها زیر آب بوده

اصولا کنده هایی که برای تانک به عنوان کنده آفریقایی استفاده میشه ریشه درختانی هست که توی رودخانه بودند و خشک شدن ، سالها ریشه همونجا مونده

در میارن و برای بازار آماده میکنند

کنده خشک انگور دوبار به من ضرر زده با اینکه مدت زیادی رو برای آماده کردنش صرف کردم