PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمايي در مورد کاج مطبق

راحله
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 10:43
سلام دوستان
نميدونم اين تاپيك جاش درسته يا نه ؟ولي نيمدونم سوالمو كجا بپرسم
حدد يك سال پيش دوستم برام كادو كاج مطبق اورد كه حدودا بعد از 6 ماه خشك شد
الان يكي از دوستام بازم برام كاج اورده هيچي در موردش نميدونم از بقيه سوال ميكنم يكي ميگه جاي خنك بايد باشه يكي ميگه نور نميخواد يكي ميگه نور ميخواد لطفا راهنماييم كنيد در مورد نورش مشكل دارم فعلا گذاشتمش روي اپن اشپزخونه كه حدودا عصرا 3 ساعت نور داره
ممنونم

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 11:04
سلام دوستان
نميدونم اين تاپيك جاش درسته يا نه ؟ولي نيمدونم سوالمو كجا بپرسم
حدد يك سال پيش دوستم برام كادو كاج مطبق اورد كه حدودا بعد از 6 ماه خشك شد
الان يكي از دوستام بازم برام كاج اورده هيچي در موردش نميدونم از بقيه سوال ميكنم يكي ميگه جاي خنك بايد باشه يكي ميگه نور نميخواد يكي ميگه نور ميخواد لطفا راهنماييم كنيد در مورد نورش مشكل دارم فعلا گذاشتمش روي اپن اشپزخونه كه حدودا عصرا 3 ساعت نور داره
ممنونم

سلام

جای سوالتون درسته - فقط همیشه تو سوال مشخص کنید که در چه موردی راهنمایی و یا سوال دارین

اول از همه کاج مطبق مخصوص مناطق معتدله هست نه خشک - معمولا نگهداریش تو این شرایط خیلی سخته .
در مرحله ی بعد کاج مطبق و یا هر درختی برای نگهداری تو فضای باز مناسبه نه محیط بسته و داخل منزل ولی متاسفاه شاید 98 درصد از این گونه درختان و مخصوصا کاج مطبق داخل منزل نگهداری میکنن که این کارو مشکل میکنه . در مجموع 2 تا 3 سال بیشتر تو خونه دوام نمیاره و رشدش کم کم کم شده و خراب میشه . خیلی کم پیش میاد که نگهداری این گیاه تو منزل موفقیت آمیز باشه .

شرایط نگهداری داخل منزل :

کاج داخل منزل تا 1.5 متر و الی 2 متر رشد میکنه و بیشتر از این دیگه نمیتونه رشد کنه و کم کم ضعیف میشه .

دما : کمترین دما حدود 5 و بیشترین سطح تحمل دمایی که خودمم تست کردم و جواب داده 22 تا 24 هست و باید سعی بشه بیشتر از این نشه .

آبیاری : تو فصل تابستون در فاصله ی بین دو آبیاری اجازه ندین سطح خاک خشک بشه ( خاک همیشه مرطوب باشه ولی مراقب باشین که غرقاب نشه ) باعث پوسیدگی میشه و همچنین تو زیر گلدونی زیاد آب باقی نمونه . جهت حفظ رطوبت میتونین تو زیر گلدونی سنگ بریزین و داخلش آب بریزین به گونه ای که سطح آب با کف گلدان در تماس نباشه تا عمل تبخیر به گیاه برسه و از کف جذب اب انجام نده .در صورت امکان هم از آب بدون املاح استفاده کنید .

رطوبت : باز هم با توجه به اقلیم خشک حتما یه روز در میان غبار پاشی با آب رو فراموش نکنید . دمای آب برای اسپری کردن با دمای محیطی یکی باشه . در غیر این صورت احتمال لک و یا بروز آفت زیاده . اجازه ندیدن گرد و غبار روی سطح گیاه بشینه .

نور : با توجه به اقلیم شهرتون محل جاگیری گیاه باید جایی باشه که از تابش مستقیم و شدید آفتاب در امان بمونه . بهترین مکان نزدیک پنجره با نور ملایم هست و هر هفته 1/4 گلدون رو بچرخونید تا حالت مطبق بودنشو حفظ کنه و به سمت نور تمایل پیدا نکنه .

تا زمانی که گیاه در حال رشد هست از کود های محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید . طبق دستور مصرف .

خاک : بهترین خاک برای این گیاه خاک سبک هست . از کمپوست به همراه خاک برگ میتونین استفاده کنید . قبل از اینکه گیاه به ارتفاع 1 تا 1.5 متر برسه هر سال باید سایز گلدون بزرگتر بشه .

اگه دیدین که برگها رو به زردی و یا قهوه ای شدن میره محیط گرم و خشک هست و اگه برگ ها خودشو شل کرده و به سمت پایین اومده محیط برای گیاه سرد هست .

اگه بازم سوالی تو ذهنتون هست بپرسین . موفق باشین .

راحله
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 11:08
ممنونم دوست عزيز شما كه فروش گل اپارتماني داري راهنماييم كن
حالا بنظرتون توي اشپزخونه يك طرف اپن كه نور داره و از پنجره ميتابه بزارم يا اينكه اون طرف اپن كه نور نميخوره بزارم ؟

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 11:11
ممنونم دوستان
حالا بنظرتون توي اشپزخونه يك طرف اپن كه نور داره و از پنجره ميتابه بزارم يا اينكه اون طرف اپن كه نور نميخوره بزارم ؟

جهت پنجره رو میتونین بگین . منظورم ضلع شمالی هست - جنوبی و یا کدوم سمت . اپن تو کدوم سمت هست . و یا محل هایی که قصد دارین بذارین بگین که پنجرش تو کدوم ضلع هست .

راحله
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 11:20
تو ضلع جنوبي هست
اپن دو قسمته فقط توي يك قسمت اپن نور از پنجره ميوفته تو اون طرف نور اصلا نيموفته
اميدوارم خوب توضيح داده باشم

--------- ادغام پست ------------

البته ضلع شمالي هم ميتونم بزارم افتاب بتابه ولي جاش زياد جالب نيست
يعني افتاب از پشت پنجره و پرده

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 11:30
ضلع جنوبی اگه با فاصله باشه و نور غیر مستقیم باشه بد نیست . یعنی اگه نور از یه فیلتر مث پرده رد بشه . البته این رو هم بگم که دما هم خیلی مهمه و ضلع جنوبی بیشتری دما رو داره . آشپذخونه هم که مواد روغنی همیشه توش پراکنده هست . اینا رو باید در نظر بگیرین . البته شرایط بهتری هم ندارین .

ضلع شمالی اگه نور مستقیم افتاب باشه تا حدی مناسبه . ولی توصیه نمیشه . همون ضلع جنوبی با فاصله حدود 30-40 سانتی و یا نور فیلتر شده و اگه شیشه رفلکس هم باشه که بهتره . فقط در مورد غبار پاشی با آب زمانی که آفتاب به کاج میتابه این کار رو انجام ندید .

راحله
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 11:32
ضلع جنوبی اگه با فاصله باشه و نور غیر مستقیم باشه بد نیست . یعنی اگه نور از یه فیلتر مث پرده رد بشه . البته این رو هم بگم که دما هم خیلی مهمه و ضلع جنوبی بیشتری دما رو داره . آشپذخونه هم که مواد روغنی همیشه توش پراکنده هست . اینا رو باید در نظر بگیرین . البته شرایط بهتری هم ندارین .

ضلع شمالی اگه نور مستقیم افتاب باشه تا حدی مناسبه . ولی توصیه نمیشه . همون ضلع جنوبی با فاصله حدود 30-40 سانتی و یا نور فیلتر شده و اگه شیشه رفلکس هم باشه که بهتره . فقط در مورد غبار پاشی با آب زمانی که آفتاب به کاج میتابه این کار رو انجام ندید .

يه دنيا ازت ممنونم دلم نمياد اين يكي هم خراب بشه اخه گياهان گرون قيمتي هم هستند بازم ممنونم :[l3:

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۶-۱۹, 11:39
خواهش - اگه بازم مشکلی داشته باشه تو همین تاپیک در مورد کاج سوال کنین . انشالله که این دیگه براتون میمونه و یه چند سالی کنارتون باشه . فقط به شرایط نگهداری که توضیح دادم خیلی دقت کنین .

aligator
۱۳۹۲-۰۸-۲۵, 01:52
سلام

من میخوام یه کاج مطبق رو جابه جا کنم که حدود1.5متر ارتفاعش هست وطول هر شاخه هم حدود80یا بیشتر...
به نظرتون چجوری توی ماشین جا سازیش کنم که نه به شاخه ها ونه به ساقه اسیب نرسه؟؟واقعأ الان مشکل بزرگی شده جابه جاییش...
ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۵, 11:31
سلام

من میخوام یه کاج مطبق رو جابه جا کنم که حدود1.5متر ارتفاعش هست وطول هر شاخه هم حدود80یا بیشتر...
به نظرتون چجوری توی ماشین جا سازیش کنم که نه به شاخه ها ونه به ساقه اسیب نرسه؟؟واقعأ الان مشکل بزرگی شده جابه جاییش...
ممنون

سلام علی جان
این کاجی که میگی چی هست ؟ یه عکس میتونی بزاری . اگه برگاش قابل انعطاف باشه که میتونی بسته به جهت شاخه تا حدی جمعش کنی و ببندیش طوری که شاخه ها آسیب نبینن .

aligator
۱۳۹۲-۰۸-۲۵, 16:28
سلام علی جان
این کاجی که میگی چی هست ؟ یه عکس میتونی بزاری . اگه برگاش قابل انعطاف باشه که میتونی بسته به جهت شاخه تا حدی جمعش کنی و ببندیش طوری که شاخه ها آسیب نبینن .
حمزه جان متأسفانه عکس ازش ندارم،این کاج مطبق خونه خالم بوده والان قراره بیاد خونه ما،چون اندازش بزرگ شده انعطاف پذیری شاخه ها هم خیلی کمه...
خلاصه راهی پیدا نکردم که خیلی شیک ومجلسی بشه توی ماشین قرارش بدم،دیگه اومدم برای همفکری:d:Day dreaming:

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۵, 19:30
حمزه جان متأسفانه عکس ازش ندارم،این کاج مطبق خونه خالم بوده والان قراره بیاد خونه ما،چون اندازش بزرگ شده انعطاف پذیری شاخه ها هم خیلی کمه...
خلاصه راهی پیدا نکردم که خیلی شیک ومجلسی بشه توی ماشین قرارش بدم،دیگه اومدم برای همفکری:d:Day dreaming:

والا چی بگم ... پشت ماشین صندلی رو برداری کف ماشین قرارش بدی نمیشه یا صندلی جلو رو بخوابون و درخت رو به صورت کج به سمت عقب قرار بده .

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 16:01
سلام

اقا نکن این کارارو یه وانت بگیر بیارش اون بیچاره زبون بسترو..... اگه قراره که همینجوری و بهت بخشیده بشه که به نظر من یه کامیونم بگیری بیاریش بازم ارزششو داره...:)

عکساشو واسه مام بذاری من خیلی مطبق دوس دارم ولی همش خشک میشه...

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 16:09
سلام

اقا نکن این کارارو یه وانت بگیر بیارش اون بیچاره زبون بسترو..... اگه قراره که همینجوری و بهت بخشیده بشه که به نظر من یه کامیونم بگیری بیاریش بازم ارزششو داره...:)

اگه وانت باشه که عالیه . ولی فک کنم هزینه مسافت ارزششو نداشته باشه !!!! البته نمیدونم چقد فاصله هست

من همین سایزی رو تقریبا تو ماشین جا دادم . ولی خیلی انعطاف داشت

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 16:14
چرا ارزششو نداره حمزه جان؟؟؟!!

من اینجا یه مطبق یک متری رو قیمت گرفتم 100 قیمتش بود سال پیش این 1.5 کاملا ارززشو داره....علی جان بگیر وانتو....علی بذارش پشت موتور بیارش....:))

aligator
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 16:20
سلام

چشم علی جان ایشالا حتمأ بعد از جابه جایی ازش عکس میزارم.
به نظر خودم هم بهتره همونجوری که حمزه گفت صندلی جلو رو کامل بخوابونم واین کاجه رو روش کج کنم...
البته تا موقع اسباب کشی خالم اینا هنوز وقت هست وبالاخره هم حمل ونقل این کاجه دست خودمو میبوسه...:D'oh:
البته یه راه دیگه هم هست که میخواستم بپرسم،میشه با موتور جابه جاش کرد،نسبت به شوک دمایی مقاومه؟اخه حدود 2کیلومتر راهه،اینم همیشه توی ساخت نگهداری میشده
ممنون

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 16:23

من اینجا یه مطبق یک متری رو قیمت گرفتم 100 قیمتش بود سال پیش این 1.5 کاملا ارززشو داره....علی جان بگیر وانتو....علی بذارش پشت موتور بیارش....:))

اتفاقا تو ذهنم بود بگم موتور !!!

خب برادر گرون خریدین . البته جدیدا قیمتا اغییر کرده . پارسال یه دو متری که حدود 110 عرض داشت رو من نزدیک 60 فروختم . البته قیمتاش بالا هست ولی بین خودمون بمونه یخورده گروه میفروشن . بعدش به نظرم به غیر از شمال تو مناطق دیگه نگهداری ازش ارزش نداره و خیلی شرایط نگهداریشو سخت میکنه .

اتفاقا تو ذهنم بود بگم موتور !!!

خب برادر گرون خریدین . البته جدیدا قیمتا اغییر کرده . پارسال یه دو متری که حدود 110 عرض داشت رو من نزدیک 60 فروختم . البته قیمتاش بالا هست ولی بین خودمون بمونه یخورده گروه میفروشن . بعدش به نظرم به غیر از شمال تو مناطق دیگه نگهداری ازش ارزش نداره و خیلی شرایط نگهداریشو سخت میکنه .

aligator
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 16:27
خب با موتور شوک دمایی بهش وارد نمیشه؟؟؟؟؟؟؟

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 16:31
اگه واقعا با موتور میتونی این کار رو بکنی یه کیسه نخی دورش بکش و خیسش کن و یا پلاستیک بکش دورش که در معرض هوای ازاد نباشه . البته توصیه نمیشه با موتور

aligator
۱۳۹۳-۰۱-۰۴, 14:01
سلام
میگم این کاج ما شروع کرده اینشکلی شدن!حتی توی سر جوانه ها هم همینطور داری زرد میشه!
شرایط نگهداریشم هیچ تغییری نداشته... به نظرتون باید چیکارش کنیم؟
ممنون

http://emruzi.com/up/uploads/13956569365841.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/139565693675822.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/139565693692563.jpg (http://emruzi.com/up/)

Hamzeh
۱۳۹۳-۰۱-۰۴, 15:14
سلام . یه عکس از نمای کلی ازش بذار . کلا الان تو چه شرایطی داره رشد میکنه ؟

از این عکس پیداست که تو معرض هوای گرم و خشکی قرار گرفته . با اسپری آب رطوبت برگشو تامین کن .

آبیاری به چه صورتی انجام میشه ؟

aligator
۱۳۹۳-۰۱-۰۴, 22:37
ممنون حمزه جان
این با بقیه گلها تو ایوون خونه بود که براشون پلاستیک زده بودیم،افتاب نمیخوره ولی نورش خوبه. اب هم هفته ای یه بار بهش میدیم.
الان برای عید اوردم که بزارمش پشت شیشه اتاقم که دیگه دیدم اینجوریه...الان دقیقأ چیکار کنم براش؟

http://emruzi.com/up/uploads/139568774199191.jpg (http://emruzi.com/up/)

Hamzeh
۱۳۹۳-۰۱-۰۴, 23:06
اگه با آوردن تو خونه اینجوری شده یه احتمال دیگه عدم وجود هوای تازه هستش .
هر چند که کاج مطبق مخصوص اون اب و هوا نیست . هوای تازه با اسپری روزانه آب رو سطح برگ و کنترل رطوبت خاک خیلی مهمه . اون شاخه ها هم که اونجوری حالت افتاده دارن احتمالا به خاطر سرما بوده که اونطوری شده .

ولی زردی برگها و جوانه ها واسه محیط خشک و همچنین گرم هست .

خاک باید همیشه مرطوب باشه نه غرقاب . اسپری هم فراموش نشه

rman
۱۳۹۳-۰۷-۰۸, 22:15
علی یه عکس بذار از کاجت!

aligator
۱۳۹۳-۰۷-۰۹, 19:55
علی یه عکس بذار از کاجت!
عکسش که تو پستای قبلی هست!
انشالله در فرصت مناسب تاپیک گیاهانم رو ایجاد میکنم ...
فعلأ درگیری هام کمی زیاده :66: