PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات بخش خاک

hesam
۱۳۹۲-۰۸-۲۳, 17:53
سلام دوستان.
برای تهیه خاک برای گیاهان این ترکیب تو ذهنمه.
1 قسمت ورمی کمپوست- 1 قسمت ماسه و 10 درصد حجم کل خاک، خاک رس
به نظرتون همچین ترکیبی میتونه تمام عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاها رو تامین کنه؟ یا مثلا نیازه کپوست گیاهی یا خاک باغچه هم اضافه کنیم.
میدونم که برای هر نوع گیاهی یک نوع ترکیب خاک مناسبه. ولی سوال من کلیه و فقط بحث تامین عناصر با این ترکیب هست.
با تشکر.

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۳, 18:35
سلام دوستان.
برای تهیه خاک برای گیاهان این ترکیب تو ذهنمه.
1 قسمت ورمی کمپوست- 1 قسمت ماسه و 10 درصد حجم کل خاک، خاک رس
به نظرتون همچین ترکیبی میتونه تمام عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاها رو تامین کنه؟ یا مثلا نیازه کپوست گیاهی یا خاک باغچه هم اضافه کنیم.
میدونم که برای هر نوع گیاهی یک نوع ترکیب خاک مناسبه. ولی سوال من کلیه و فقط بحث تامین عناصر با این ترکیب هست.
با تشکر.

سلام حسام جان

اول از همه ورمی کمپوست خودش دارای انواع آنالیز هست که بسته به خوراک کرم متفاوت هست ( البته مقدارش ) ولی در حالت کلی ورمی کمپوست دارای عناصر میکرو و ماماکرو هست .

منظور از ماسه چی هست ؟ ماسه دریا ، ماسه رودخونه

رس همه باید درصد کمی از خاک رو تشکیل بده ولی یکی از فوایدش نگهداشتن عناصر غذایی داخل خاک هست . ولی به طور معمول استفاده کمی برای گیاهان برگساره ای و یا آپارتمانی داره .

در مجموع از لحاظ داشتن عناصر میکرو و ماکرو همون ورمی کمپوست اینارو داره . ولی همونطور که گفتی هر گیاهی تقریبا ترکیب خاکی مخصوص خودشو داره .

کمپوست گیاهی هم دارای عناصر زیر هست

نیتروژن - پتاسیم - فسفر - کلسیم - منیزیم - گوگرد - سدیم - سیلیسیم - کلر - آلومنیوم - آهن - منگنز - مس - روی ( البته این ترکیب در نمونه های کمپوست وجود دارد ولی به این معنی نیست که تو یک نمونه از کمپوست همه ی اینا مشاهده بشه )

ورمی کمپوست :

کود ورمی مواد آلی طبیعت رو تبدیل به کود مغذی آلی تبدیل میکنه / یکی از مزایای ورمی نرمال کردن ph خاک هست . همچنین درصد بالایی هیومیک هست . در مجموع کمپوست و ورمی کمپوست از لحاظه آنالیز عناصر با هم متفاوت هستن و دارای سطوح کیفیتی مختلف که در مورد ورمی بر میگرده به خوراک کرم .

hesam
۱۳۹۲-۰۸-۲۳, 18:41
ممنون حمزه جان.
منظورم از ماسه بیشتر ماسه ساختمونیه. البته خودم هنوز شک دارم که از نوع دریایی استفاده کنم یا رودخونه ای یا ساختمانی. اینو برای سبک کردن بافت خاک استفاده میکنم.
ورمی کمپوست هایی که الان تو بازار هست فکر کنم بدون استثنا همه از کود گاو درست شده باشن. شما برند خاصی رو پیشنهاد میدید. من گیلدا داشتم خوب بود اما جدیدا نیست تو بازار. جدیدا یه مارک دیگه گرفتم بیشتر کود گاوی پوسیده بود تا ورمی!! از بس که بو میداد.
با تشکر.

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۳, 19:01
ممنون حمزه جان.
منظورم از ماسه بیشتر ماسه ساختمونیه. البته خودم هنوز شک دارم که از نوع دریایی استفاده کنم یا رودخونه ای یا ساختمانی. اینو برای سبک کردن بافت خاک استفاده میکنم.
ورمی کمپوست هایی که الان تو بازار هست فکر کنم بدون استثنا همه از کود گاو درست شده باشن. شما برند خاصی رو پیشنهاد میدید. من گیلدا داشتم خوب بود اما جدیدا نیست تو بازار. جدیدا یه مارک دیگه گرفتم بیشتر کود گاوی پوسیده بود تا ورمی!! از بس که بو میداد.
با تشکر.

بهترین ماسه ماسه رودخونه هست که املاح هم داره . ماسه ساختمانی یه عیب داره که تو برخی از جاها بهش موادی میزنن تا باعث استحکام بتون بشه که توصیه نمیشه . ماسه دریا هم درصد براده ی آهنش خیلی بالاست .

برای سبک سازی میتونی از پرلیت استفاده کنی که برای ریشه دهی هم مناسبه و قابل مقایسه با ماسه نیست از لحاظ وزنی . البته برای گیاهانی که درصد رطوبت کمتری احتیاج دارن مثل کاکتوس و ساکولنت ماسه رودخونه بهتره .

کمپوست رو من چند سالی هست از یه شرکت گرفتم که تو شمال هست و واقعا ازش راضی هستم . ورمی کمپوست متفرقه استفاده کردم که بیشتر آنالیزش مهم بود و همچنین کیفیت ظاهری . اینکه بو بخواد بده که اصلا بدرد نمیخوره . چند ماهی هست که یه نمونه از ورمی کمپوست هم استفاده میکنم و فعلا نمیتونم بگم که واقعا در چه حدی هست ولی از ظواهر قضیه نوع خوبی میتونه باشه . این مارکی رو هم که گفتی اسمشو شنیدم ولی استفاده نکردم ازش .

در مورد اینکه از کود گاوی باشن تا حدی درست ولی به همراه کود گاوی معمولا بقایای پسماند دیگه ای هم میریزن و همچنین موارد دیگه ای که تو آنالیزش تاثیر داره . و از طرفی هم نمیشه اطمینان کامل کرد که واقعا نوشته های روی بسته بندی صحیح هست یا نه . اینه شرکتی هم که میگی تو گیلان نمایندگی یا عامل فروش نداره که بشه تحقیقی کرد . به شخصه خودم هم نمونه های ارزونی دستم اومده که وقتی بسته رو باز میکردم واقعا میموندم که از چی درست شده . همچی داخلش بود و خبری از تجزیه شدن توش نبود .

قیمت و وزن ورمی کمپوستی که خریداری میکردی چقدر بود ؟

hesam
۱۳۹۲-۰۸-۲۳, 19:07
وزنشو نمیدونم ولی حدس میزنم 1 کیلو بوده. خیلی ارزون بود. هزار یا دو هزار.(پیری هزار مشکل، هیچی یادم نمیمونه) وقتی فروشنده قیمتشو گفت خودم جا خوردم البته تو دلم ذوق کردم ولی بعد که اومدم خونه و درشو باز کردم فهمیدم دلیل ارزونیش چی بوده!!

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۳, 19:14
وزنشو نمیدونم ولی حدس میزنم 1 کیلو بوده. خیلی ارزون بود. هزار یا دو هزار.(پیری هزار مشکل، هیچی یادم نمیمونه) وقتی فروشنده قیمتشو گفت خودم جا خوردم البته تو دلم ذوق کردم ولی بعد که اومدم خونه و درشو باز کردم فهمیدم دلیل ارزونیش چی بوده!!

منم برای همین پرسیدم چون قیمت خرید ورمی به صورت عمده بین 550 تا 650 هست و اگه پایین تر باشه باید توش شک کرد که این قیمت برای فروش که تو بسته بندی های 1 کیلویی که من هر چی وزن میکنم حدود 800 تا 900 گرم هست به 2000 تا 3000 تومن بسته به منطقه میرسه . ولی در مورد کمپوست تمام بسته بندی هایی که گرفتم وزنش بیشتر بوده و کیفیتشم واقعا فوق العاده بود .

DarKfish
۱۳۹۲-۰۸-۲۴, 12:05
من ورمی کمپوست دماوند گرفتم بسته ی تقریبا یک کیلویی، 3000 تومن
گلشیفته هم داشت که کیلویی 5000 تومن بود.
----
حمزه جان، واسه بحث قرنطینه و قارچ کشی، تعویض خاک گلدان کارسازه؟ اینکه خاک گلدون رو عوض کنیم گیاه خیلی تو شوک میره یا زود برمیگرده؟
یه سوال دیگه،
واسه کف گلدان، بین این سه تا کدوم رو توضیه میکنی:
1-گرانول رسی
2-پوکه
3-اسفنج
سپاسگذار. (اگر جای درست نزدم دیگه خودت زحمت انتقال رو بده)

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۴, 14:48
من ورمی کمپوست دماوند گرفتم بسته ی تقریبا یک کیلویی، 3000 تومن
گلشیفته هم داشت که کیلویی 5000 تومن بود.
----
حمزه جان، واسه بحث قرنطینه و قارچ کشی، تعویض خاک گلدان کارسازه؟ اینکه خاک گلدون رو عوض کنیم گیاه خیلی تو شوک میره یا زود برمیگرده؟
یه سوال دیگه،
واسه کف گلدان، بین این سه تا کدوم رو توضیه میکنی:
1-گرانول رسی
2-پوکه
3-اسفنج
سپاسگذار. (اگر جای درست نزدم دیگه خودت زحمت انتقال رو بده)

منظورت اینه که مثلا یه گیاه تازه وارد خونه شده و میخوای کنار گیاهای دیگه بمونه و احیانا اگه مشکلی داره به بقیه سرایت نکنه و یا حتی برای خود گیاه دیگه .....

در هر شرایطی بعد از تعویض خاک گیاه تو شوک میره و تعدادی از برگاشو از دست میده . با این حال من خیلی کم از مواد شیمیایی برای این کار استفاده میکنم و بهترین کار رو تعویض خاک میدونم . درسته که گیاه تو شوک میره ولی بعضی وقتا همین مواد شیمیایی چرخه رشد و خاک رو بهم میزنن و دچار اختلال تو رشد میشن . ( زمانی که گیاه کاشته شده ) به تنهایی بازم میشه از این مواد استفاده کرد .
این که بخوایم بگیم زود برمیگرده به عوامل زیادی مث فصل تعویض گلدان ، اقلیم ، محل نگهداری و ریشه پر بودن گیاه و یا حتی نوع گیاه برمیگرده .
برای مثال آگلونما یه گیاهی هست که نگهداری ازش خیلی ساده هست و به راحتی تکثیر میشه ولی با اینکه گیاه کم دردسری هست بعد از تعویض خاک برگ های پایینی و قدیمی خودشو از دست میده به عبارتی زرد میشه و این قضیه تو گیاهای مختلف هم هست و به اشکال مختلف خودشو نشون میده ولی بعد از گذشت یه دوره ( مثلا برای آگلونما که حدودا 20 روز پیش خودم چندتا از گلدونامو عوض کردم بعد از گذشت حدود 10 روز گیاه به حالت طبیعی برگشت و برگ ها که به سمت پایین آویزون شده بود خودشو کشیده بالا و یا حتی بنجامین که یه گیاه با شرایط نگهداری سخت به حساب میاد هم تو کمتر از یک هفته شروع به رشد جدید کرد . در مجموع باید دید که سرعت رشد گیاه چطوری هست بسته به سرعت رشد آداپته شدن گیاه هم زمان میبره .

ولی برای ضدعفونی کردن خاک میشه خاک رو تو فویل آلومنیوم پیچید و فر رو تا دمای 180 فارنهایت (80 درجه سانتی گراد )گرم کرد و سپس خاک رو داخل فر گذاشت و دما رو به حدود 200 درجه فارنهایت رسوند و حدود نیم ساعت اجازه بدیم که تو این حالت بمونه فقط حرارت باید به همه ی نقاط خاک بسه . بعد نیم ساعت خاک رو بیرون میاریم و بعد این خاک رو داخل یه محفظه که با محیط در ارتباط نباشه به مدت تقریبی 2 ماه کنار میزاریم تا میکروارگانیسم خاک به حالت اولش برگرده و بعد استفاده کرد . یه روش ساده دیگه هم هست که میشه 5 درصد خاکستر ذغال و 5 درصد تفاله چای به خاک اضافه کرد . ولی مواد شیمیایی مثل متام سدیم ، گرانول ردومیل و بنومیل و .... موجودی بازار ...در هر صورت بهتره که بعد از ضد عفونی بلافاصله از خاک استفاده نشه . یه چیز مثل چرخه تو آکواریوم که باید طی بشه بعضی از گیاه ها حساس هستن . در کل برای مصارف کم و خونگی استفاده از قارچ کش به نظرم ارزش نداره و همون روش حرارت دادن بهترین گزینه هست . من که معمولا پیت ، کوکوپیت که آلودگی ندارن رو با کمپوستی که خودم تهیه میکنم و کاملا تمیز هست و مطمئنم بهش و پرلیت و در بعضی موارد خاک برگ پوسیده و در صورت لزوم خشک و ورمی رو بسته به نوع گیاه برای آپارتمان با هم مخلوط میکنم و مشکلی ندارم .

با همه ی این موارد تهیه خاک مناسب از بازار به نظرم بهترین گزینه هست و اینو بگم که خاک های بازار که در بعضی موارد ممکنه گفته بشه که ضدعفونی شده هست تقریبا حقیقت نداره .

بهترین چیز و ارزان ترین چیز سنگ نسبتا درشت و یا خورده شکسته سفال هست که تو کف گلدان میشه ریخت . ولی پوکه هم اگه سایزش درشت باشه مورد استفاده قرار میگیره . من ته همه گلدونا از سفال شکسته و یا سنگ نسبتا متوسط استفاده میکنه ( سنگ نقلی )

DarKfish
۱۳۹۲-۰۸-۲۴, 18:30
مرسی از اطلاعاتت،
پس نتیجه میگریم بعد از شناخت نوع گیاه دست به تغییر کل خاک گیاه بزنیم درسته؟
در مورد کف هم، خورده سفال و این چیزا تو تهران گیر نمیاد، یا مصالح فروشی باید رفت پوکه خرید، یا رس گرفت گرانول درست کرد. استفاده ی دیگه هم همون اسفتج هایی هست که باغبونی ها میفروشن. تو بین اینا کدوم اوکی هست؟
many thanks

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۸-۲۴, 18:41
مرسی از اطلاعاتت،
پس نتیجه میگریم بعد از شناخت نوع گیاه دست به تغییر کل خاک گیاه بزنیم درسته؟
در مورد کف هم، خورده سفال و این چیزا تو تهران گیر نمیاد، یا مصالح فروشی باید رفت پوکه خرید، یا رس گرفت گرانول درست کرد. استفاده ی دیگه هم همون اسفتج هایی هست که باغبونی ها میفروشن. تو بین اینا کدوم اوکی هست؟
many thanks

مورد اول آره . حتی وقتی توی خاک آفت و یا مورچه میفته بیشتر من سعی میکنم تا جای امکان خاک رو عوض کنم تا اینکه با سم از بین ببرمشون . هر بار از سم استفاده کردم هم رشد رو کند کرد و هم بعد مدتی به حالت قبلی برگشت ولی با تعویض خاک بهترین نتیجه رو گرفتم . نوع گیاه هم خیلی مهمه به نظرم بعضی از گیاهان که تو فصل خاصی ( بهار ) شروع به رشد میکنن بهتره که تو همون فصل خریداری بشن ( به اصطلاح گیاهانی که خواب دارن ) ولی بعضی از گیاهان تو تمام فصول رشد دارن و دوره ی خواب کوتاهی دارن که تو هر موقع از سال با رعایت شرایط میشه خاکشو عوض کرد .

مورد دوم پوکه بهتره به نظرم جاهای دیگه هم دیدم و یا شنیدم از پوکه استفاده میکنن . پوکه لیکا هم بیشتر استفاده میشه حتی پوکه کشاورزی لیکا هم تو بازار هست .