PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اکواریوم های تکثیر گوپی علی بختیاری

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۰-۱۴, 17:17
سلام به همه دوستان

چند وقت بود که روی تکثیر گوپی مطالعه میکردم تا اینکه یکی از دوستان فضای کوچیکی داشتن و زمینه محیا شد تا مطالبی که خونده بودم رو عملی هم اجرا کنم....(البته بیشتر کارهای عملی این تانکهارو دوستم انجام داده )

تکثیر رو با 6 تانک 100 *40 *40 و یک تانک 700 لیتری شروع کردیم....

دوتا سبد تکثیر داریم که هر سبد به 4 خونه تقسیم شده برای جدا کردن مولدهای مورد نظر که قراره باهم باشن.....

در هر سبد حدود 30 مولد خواهیم داشت....و در هر خونه از سبد و کف تانک اصلی از چند شاخه گیاه دم گربه ای استفاده کردم.....

دوستان اگر ایرادی در کارم میبینین خیلی خوشحال میشم بهم بگین....

http://emruzi.com/up/uploads/13888467522071.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/138884675244952.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/138884675259464.jpg (http://emruzi.com/up/)

ممنون از توجه همه

Rezaei
۱۳۹۲-۱۰-۱۴, 18:14
به به
خیلی هم عالیه علی جان
منتظر خبرای خوب پس باشیم از این به بعد

برای دسترسی به تانکهای بالا مشکل ندارید؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۰-۱۴, 18:43
قربانت حامد جان

تاحالا که با همین 6 تا تانک کلی پستی بلندی رو طی کردیم و با یه سری مشکلات هم روبرو هستیم ولی ان شالله کم کم درست میشه و روی قلتک میوفته....

اره داداش برای سیفون تانک های بالا مشکل دسترسی داریم ولی فعلا یه 4پایه هستش که کار رو راه میندازه...چون تعدادشون کمه میشه فعلا اینجوری سر کرد...

این تانک ها مال سالن قبلی هستن و بیشترشون از کف شکسته بود توی جابجایی ها که چند هفته ای 5 شنبه ها که میرفتم زاهدان کار تعمیرشونو انجام میدادیم و کم کم سرپاشون کردیم.....

تعدادی مولد خارجی خوب هم گیرم اومد ( از طرف حامد خاجه زاده رسیده بودن ) که متاسفانه سر تلفات نصفشون رو از دست دادم و این هفته یه سری دیگه از همونا گرفتم البته بار تهران بودن اینسری و الان توی قرنطینه هستن و خدارو شکر تاحالا اینا مشکلی نداشتن.....

یه مسئله ای که هست این مولد خارجیا با اینکه شکماشون خیلی پر هستش تاحالا تکثیری نداشتن و فقط یه بار یکیشون فقط یک دونه بچه به دنیا اورد...!!!!بقیه گوپی ها که معمولی هستن به سرعت دارن تکثیر میشن....

چند بار از روش شک دمایی و سیفون سنگین هم امتحان کردیم بازم خبری از بچه نبود...!!!! ( باید ببرمشون یزد...:) )

یکی از بچه ها میگفت اینا عقیم هستن ولی تا جایی که من میدونم به بچه گوپی هایی که هورمون میدن عقیم میشن ولی اونها از ظاهرشون مشخصه که یه حالت غیرنرمال و دوجنسه ای دارند ولی اینها اصلا در ظاهر مسئله ای ندارن و نرها و ماده ها کاملا طبیعی هستن و جفت گیری به خوبی انجام میشه....حالا قاطی این خارجی ها یه سری ماده معمولی دم بی رنگ زدم ببینم چی از اب در میاد بچه هاشون....

ممنون از توجهت داداش

Rezaei
۱۳۹۲-۱۰-۱۴, 18:59
کمی باید حوصله داشته باشی برای تکثیر سنگاپوری ها

من از اون سری که شما گوپی گرفتی 10 تایی برای خودم گرفتم همراه بارت که اصلاح نژاد روشون خیلی عالی جواب داد اما متاسفانه توی سفر غیر برنامه ریزی شده ای که به اهواز داشتم و 10 روز سالن رو به امان خدا رها کردم تلفات دادم و از کلی بچه 10 تا برام مونده از اونها اگر وقت شد عکس میگذارم ببین چی در اومده ازشون

ولی ماده ها همه رو توی تلفات از دست دادم و فعلا روند تکثیر ایستاده

™@я€z
۱۳۹۲-۱۰-۱۴, 20:28
سلام

به به علی جان مبارکه داداش به سلامتی...:101:
فقط یه سوال اون تانک آخری با اون دکورش مشکل ساز نمیشه برای گرفتن ماهی ,سیفون و.....

موفق باشی عزیز

aligator
۱۳۹۲-۱۰-۱۴, 21:42
به به ،به به...
بالاخره علی بختیاری هم به رویای تکثیر با سبد گوپی جامه عمل پوشوند:101:
ایشالا که موفق باشی وهمه چیز به وقف مراد باشه برات علی جان:[l3:

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۰-۱۵, 15:17
سلام دوستان

ممنون بچه ها.....

والا رضا جان اون تانک تو اتاق این دوستم بوده و حالت زینتی داشت ولی ما زمانیکه روی فلاورا کار میکردیم برای سایز بچه ها ازش استفاده میشد و به دکورش دست نزدیم و الانم همونجوری داریم واسه سایز بچه گوپیا فعلا ازش استفاده میکنیم.....گوپی بیشتر روی اب این تانکه هستش و تاحالا با گرفتنشون مشکلی نداشتیم رضا جان....بچه ها فقط پایین هستن تا چند وقت اول که مام باهاشون کاری نداریم تا وقتی سایز بگیرن و بیان بالا.....

ممنون

hesam
۱۳۹۲-۱۰-۱۵, 22:45
علی جان تبریک میگم. با پشتکاری که من میبینم حتما موفق میشی.
1 گیاهی هست به اسم hornwort. جایی خوندم که اینو تو تانک های زنده زاها استفاده میکنن .سرعت رشدش خیلی زیاده، نگهداریش خیلی آسونه و به خاطر قابلیت بالاش در پالایش آب تلفات رو به شدت کاهش میده. همچنین پناهگاهی میشه برای بچه ماهی ها تا از دست والدین در امان باشن. البته بعید میدونم اینو تو ایران بشه پیدا کرد ولی شاید بشه با گیاهای دیگه ای که مشخصاتی شبیه به این گیاه دارن همینکارو کرد.

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۰-۱۶, 15:15
سلام حسام جان....

ممنون داداش...البته این تانکها برای خودم نیستن و من فقط با دوستم کمک میکنم و هدفم این بود چیزهایی رو که خوندمو عملی یه جا پیاده کنم......

در مورد گیاه هم من یه مدت با دوستان صحبت میکردم در این مورد و دنبال اطلاعات بودم و در دسترس ترین و مناسب ترین گیاهی که پیدا کردم اینجا همین دم گربه ای هستش که فعلا خداروشکر مشکلی نداشته و خراب نشدن.....البته من به یه تیکه سنگ بستمشون و گنداختم توی سبد....نمیدونم اینجوری میتونه احتیاجاتش رو برطرف کنه یا باید حتما توی گلدون بذارمشون با بستر....؟؟؟؟

ممنون از توجهت حسام جان

somijooon
۱۳۹۲-۱۰-۱۶, 23:10
سلام علي آقا
تبريك ميگم بهتون
خيلي خوشحالم كه اين كار رو شروع كردين چون هميشه دوست داشتين كه انجامش بدين
براتون آرزوي موفقيت ميكنم

™@я€z
۱۳۹۲-۱۰-۱۶, 23:41
سلام حسام جان....

ممنون داداش...البته این تانکها برای خودم نیستن و من فقط با دوستم کمک میکنم و هدفم این بود چیزهایی رو که خوندمو عملی یه جا پیاده کنم......

در مورد گیاه هم من یه مدت با دوستان صحبت میکردم در این مورد و دنبال اطلاعات بودم و در دسترس ترین و مناسب ترین گیاهی که پیدا کردم اینجا همین دم گربه ای هستش که فعلا خداروشکر مشکلی نداشته و خراب نشدن.....البته من به یه تیکه سنگ بستمشون و گنداختم توی سبد....نمیدونم اینجوری میتونه احتیاجاتش رو برطرف کنه یا باید حتما توی گلدون بذارمشون با بستر....؟؟؟؟

ممنون از توجهت حسام جان

سلام علی جان

ببخشید جلو اساتید دخالت می کنم اما دم گربه ایی تا جایی که من میدونم احتیاج به بستر نداره
فقط مواد موردنیازش و نور به اندازه لازم تامین کنید حله و شاهد تکثیر و زیاد شدنش هم هستی

موفق باشی عزیز

masih
۱۳۹۲-۱۰-۱۷, 14:24
سلام علی جان خیلی خیلی خوشم اومد افرین
مولدای خوبی هم داری دست مریزاد
برای تغذیه مولدین ولاروها چ کردی؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۰-۱۷, 14:59
سلام علی جان خیلی خیلی خوشم اومد افرین
مولدای خوبی هم داری دست مریزاد
برای تغذیه مولدین ولاروها چ کردی؟

سلام مسیح عزیز

اره مولدهارو سخت گیر اوردم و اولش تلفات هم دادم ولی خداروشکر دارن کم کم راه میوفتن....سری دومشون توی قرنطینه هستن هنوز و یک دونه تلفات دادم ولی دوز سیپرو رو بیشتر کردم و حجم سیفون رو هم بالا بردم فعلا که خدارو شکر مشکلی ندارن...این بیماریه جوریه که هر روز فقط یکی رو چپه میکنه...نمیدونم حکمتش چیه...!!!

برای تغذیه بیومار فرانسوی معمولی و غنی شده از حامد جان گرفتم که پودر کردیم و ارتمیا حبه ای هم هستش که فعلا از همونا استفاده میکنیم....ولی ان شالله به فکر سیست ارتمیا هستم برای تغذیه....

سلام علي آقا
تبريك ميگم بهتون
خيلي خوشحالم كه اين كار رو شروع كردين چون هميشه دوست داشتين كه انجامش بدين
براتون آرزوي موفقيت ميكنم

سلام خانم بخشوری.....

خیلی ممنون لطف دارین.... بله بعد از اینکه سالن رو جمع کردیم دوس داشتم یه جای کوچیک دوباره دست و پا کنم و تجربه های قبلیمو و چیزهای جدیدی که یاد گرفتمو پیاده کنم....البته اینها 7 تا تانک بیشتر نیست....ان شالله به امید خدا بیشترشون میکنیم اگر کارها خوب پیش بره....

ممنون از توجه همه

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۲۲, 20:28
سلام دوستان....

بچه گوپی های یک ماهه.....از رشدشون راضی نیستم از اول فقط با بیومار غنی شده با استاگزانتین و غنی شده با اسپرولینا و ارتمیا حبه ای تغذیه شدن....ان شالله تصمیم دارم سیست ارتمیا تهیه کنم واسشون.....

http://emruzi.com/up/uploads/139214107722533.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/139214107704652.jpg (http://emruzi.com/up/)

ممنون از توجه همه

masih
۱۳۹۲-۱۱-۲۲, 21:13
علی جان عالیه انشاا...باکسب تجربه بهترم میشن
داداش از بدو تولد اگر تا ی مدت ارتمیا دکپسوله یاهچ شده ی زنده بدی عالیه
تو ؤزیم غذایی اسفناج وکاهو وکدوی نیم پز وپوره شده بذار حتما رشدشو میبینی
از جلبک هم میتونی استفاده کنی
ب طوری که همون اب سبزی ک چندین بار روش ساختشو توی سایت داشتیم تهیه کن وبا فضولاتو اینای ماهیات تغذیه کن جلبکاک ب شیشه میچسبه رو بتراش بذارخشک بشه تو افتاب وبعد پودرکن بده ماهیات بخورن

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۲۳, 06:22
علی جان عالیه انشاا...باکسب تجربه بهترم میشن
داداش از بدو تولد اگر تا ی مدت ارتمیا دکپسوله یاهچ شده ی زنده بدی عالیه
تو ؤزیم غذایی اسفناج وکاهو وکدوی نیم پز وپوره شده بذار حتما رشدشو میبینی
از جلبک هم میتونی استفاده کنی
ب طوری که همون اب سبزی ک چندین بار روش ساختشو توی سایت داشتیم تهیه کن وبا فضولاتو اینای ماهیات تغذیه کن جلبکاک ب شیشه میچسبه رو بتراش بذارخشک بشه تو افتاب وبعد پودرکن بده ماهیات بخورن

سلام....ممنون مسیح عزیز از توجهت....

من شنیدم هچ شده خیلی بهتر جواب میده....انش الله قراره حامد جان واسم بفرسته ارتمیا تا هچ کنم....چطوری کاهو و اسفناج و کدو رو پوره کنم و بدم ماهیها؟؟؟؟

ممنون داداش

masih
۱۳۹۲-۱۱-۲۳, 10:58
سلام....ممنون مسیح عزیز از توجهت....

من شنیدم هچ شده خیلی بهتر جواب میده....انش الله قراره حامد جان واسم بفرسته ارتمیا تا هچ کنم....چطوری کاهو و اسفناج و کدو رو پوره کنم و بدم ماهیها؟؟؟؟

ممنون داداش
خواهش میکنم
کاری ک شما باید توی سالن بکنی پرورش ارتمیاس ک روش پرورشش توسط من وبعضی دوستان توی سایت گذاشتیم
اینجوری هم لاروشو هم بالغشو داری
ولی دکپسوله هم خوبه من نمیدونستم ولی بااقای بهزادی فکر کنم بودند بحث کردیم متوجه شدم زیاد از زندش دست کم نداره
همه اون موادو کوچیک کوچیک کن وبخار پز کن تا خاصیتشون ازبین نره کدوشم خورشتی باشه
بعد همه رو له کنو قاطی کن پودر جلبکو ویتامینم میتونی بهش اضافه کنی

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۲۳, 11:15
خواهش میکنم
کاری ک شما باید توی سالن بکنی پرورش ارتمیاس ک روش پرورشش توسط من وبعضی دوستان توی سایت گذاشتیم
اینجوری هم لاروشو هم بالغشو داری
ولی دکپسوله هم خوبه من نمیدونستم ولی بااقای بهزادی فکر کنم بودند بحث کردیم متوجه شدم زیاد از زندش دست کم نداره
همه اون موادو کوچیک کوچیک کن وبخار پز کن تا خاصیتشون ازبین نره کدوشم خورشتی باشه
بعد همه رو له کنو قاطی کن پودر جلبکو ویتامینم میتونی بهش اضافه کنی

ممنون مسیح عزیز از کمک هات....

خیلی دلم میخواد این قضیه مولد ارتمیارو راه بندازم.....فکر نمیکنم زیاد سخت باشه....فک کنم واسش تاپیک داریم اگه نبود یه تاپیک مشاوره میزنم راهنماییم کنید که باید چیکار کنم تقریبا چجیزی در موردش نمیدونم.....

بازم ممنون

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۲۷, 19:38
سلام.....

یه عکس از بچه گوپیا دز رمان جابجایی و اب به اب شدن.....اینا تقریبا 100 تایی میشدن ریختم تو یه تانک تقریبا 130 لیتری...

http://emruzi.com/up/uploads/139257047449441.jpg (http://emruzi.com/up/)

Omid_93ii
۱۳۹۲-۱۱-۲۷, 22:23
اميدوارم كه به سلامت بزرگ بشن،چه نژادايى تاكثير ميكنى شما؟

kalantar.yahya
۱۳۹۲-۱۱-۲۷, 22:43
موفق باشی علی جان
بازم از نژادای مختلف گوپی که داری تو سایزای مختلف واسمون عکس بزار
ممنون

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۲۸, 17:30
سلام....ممنون دوستان....

ان شالله سعی میکنم کم کم از مولدام عکس بپیرک و براتون بذارم.....

والا از نطر اسمی که نمیتونم اسم دقیقی براشون بگم.....ولی بیشتر به اونهایی که دارای رنگ های یک دست هستن علاقه دارم.....یه سری گوپی ها هستش که به اسم خارجی میاد تو بازار و دمهای رنگی و بلند دارن که داخل دمشون به صورت رگه رگه هستش و قیمتی که فاگتور میشن هم حداقل 1550 هستش که تو بازار 2500 تا 3000 به فروش میرن....اینها خیلی زیبا هستن ولی اون مشکلات گوپی های خارجی رو دارن و من مولدهای خیلی خوبی رو سر بیماریشون از دست دادم و الان کم کم داره میاد تو دستم که باید چطور قرنطینشون کنم....ولی با این حال بازم تلفات میدن...اونهایی هم که زنده میمونن تا 2-3 ماه خوب بچه نمیدن یعنی ممکنه هر بار 2تا یا نهایتا 10 تا بچه بزان ولی کم کم راه میوفتن......دارم بیشتر از این نژادها تکثیر میکنم و اگر مشکلی پیش نیاد و بچه ها خوب بزرگ بشم از دو ماه دیگه وارد بازار میکنمشون.....با این 7 تا تانک فکر میکنم ماهانه 500 تا خروجی داشته باشم....

البته حامد جان هفته پیش یه تعداد گوپی واسم فرستادن از این دم شمشیری ها و دم ریش های خیلی زیبا بودن....ان شالله یکم فضام باز بشه برای اونها هم یه سبد میزنم....

ممنون از توجهتون

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۲۸, 18:17
بچه ها این یکی از بهترین نرهای من بود که متاسفانه از دست رفت همون اولا.....اصلا نمیدونستم این خارجی ها از این مشکل ها دارن و متاسفانه مولدهای خیلی خوبی رو از دست دادم ولی ان شالله در نسل های بعدی بهشون برسم....

http://emruzi.com/up/uploads/139265198111891.jpg (http://emruzi.com/up/)

kalantar.yahya
۱۳۹۲-۱۱-۲۸, 18:40
اره علی جان منم یه 100 تا سری اول سنگاپوری خریدم از شیراز واسم فرستادن دقیقا 5 روز از ورودشون به کشور میگذشت اونطوری که فروشنده گفت
ولی وقتی رسیدن دستم یه 7 روز قرنطینه با یه دارویی یادم نی کردمشون
دقیقا همه سالم و بی مشکل
ولی وقتی کم کم دارو رو حذف کردم تلفاتم تازه داشت شروع میشد
دقیقا از 100 تا الان 10 تا دارم.
نمیدونم مشکل خارجیا چیه مخصوصا سنگاپوریا که اینجور تلفات در پی داره

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

علی جان یه سوال دیگه
میشه طرز تغذیه هم واسه مولداتو بگی هم واسه بچه ها
با تعداد وعده های غذایی ؟
ممنون داداش

Omid_93ii
۱۳۹۲-۱۱-۲۸, 19:19
داداش مولداتو دونه اى چند گرفتى؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۲۸, 19:40
اره علی جان منم یه 100 تا سری اول سنگاپوری خریدم از شیراز واسم فرستادن دقیقا 5 روز از ورودشون به کشور میگذشت اونطوری که فروشنده گفت
ولی وقتی رسیدن دستم یه 7 روز قرنطینه با یه دارویی یادم نی کردمشون
دقیقا همه سالم و بی مشکل
ولی وقتی کم کم دارو رو حذف کردم تلفاتم تازه داشت شروع میشد
دقیقا از 100 تا الان 10 تا دارم.
نمیدونم مشکل خارجیا چیه مخصوصا سنگاپوریا که اینجور تلفات در پی داره

علی جان یه سوال دیگه
میشه طرز تغذیه هم واسه مولداتو بگی هم واسه بچه ها
با تعداد وعده های غذایی ؟
ممنون داداش

من فعلا دارم همرو با بیومار غنی شده با استاگزانتین که حامد جان زحمتشو برام کشیده و بعد من پودرشون کردم تغذیه میکنم....و همچنین بیومار غنی شده با اسپرولینا و ارتمیا حبه ای....

البته دارم سیست ارتمیا هم تهیه میکنم که خیلی کمبودشو حس میکنم.....

داداش مولداتو دونه اى چند گرفتى؟

امید جان من اینهارو عمده برداشتم دونه ای 1550 ولی تو بازار بعضی وقتا چیزای تک میبینم و میارم قرنطینه میکنم....اونهایی که تکی میگیرمو بین 2500 تا 300 میگیرم به قیمت فروش مغازه دار....

mohsen teymoori
۱۳۹۳-۰۲-۰۸, 00:04
سلام علی جان منم اومدم منو به جمع امروزی ها بپذیرید:254:سلام مخصوص دارم خدمت تموم اعضای سایت

علی بختیاری
۱۳۹۳-۰۲-۰۸, 11:06
سلام علی جان منم اومدم منو به جمع امروزی ها بپذیرید:254:سلام مخصوص دارم خدمت تموم اعضای سایت

به به سلام اقا محسن گل.....اقا خیلی خوشحالمون کردی...خوش اومدی....قدم روی چشم ما گذاشتی.....

NasHer
۱۳۹۳-۰۴-۱۸, 17:39
سلام علی جان
خبر جدید چی داری ؟
رفتی حاجی حاجی مکه ها
بیا گزارش پیشرفت بده تا یکم روحمون شاد بشه

kalantar.yahya
۱۳۹۳-۰۴-۱۸, 20:18
علی زمانی سرباز بود فعال تر بود با خبرای گوناگون
فک کنم جمع کردی علی ؟

علی بختیاری
۱۳۹۳-۰۴-۲۱, 10:05
سلام به همه

بله دوستان من بعد از سربازی 6 ماه طرح بهم خورد و باز برگشتم خاش ولی اینجایی که هستم به اینترنت دسترسی ندارم و صبح ها اگه سرکار بیکار شم میتونم از ازمایشگاه بیام سایت یه سر بزنم....

این هفته رفتم به ماهیا سر زدم و بچه ها رشد خوبی داشتان و بالاخره از بچه های سنگاپوری ها که به اب ایران حساس بودن و کم کم همشون مردن تونستیم مولد بگیریم و الان کار رو با مولدهایی انجام میدیم که با اب اینجا اداپته شدن و شرایط خیلی بهتر شده...ان شالله یکم سنشون بره بالاتر تعداد بچه هایی که به دنیا میارنم بیشتر میشه...به همین دلیل کار یکم کند پیش میره...این مولد گیری خیلی وقتمونو گرفت.....

ان شالله اگه وقت کردم اینسری رفتم عکس میگیرم واستون....

ممنون از توجه همه

NasHer
۱۳۹۳-۰۶-۲۸, 02:47
سلام به همه و مخصوصا به شما علي جان
هنوزم كه خبري نيست ازت بابا مرديم از دل تنگي

علی بختیاری
۱۳۹۳-۰۶-۲۸, 09:51
سلام ناصر عزیزتقریبا هروقت میام زاهدان به ماهیا سر میزنم ولی متاسفانه عکسی نگرفتم که واستون بذارم.....روند کار اینجوری شده که از مولدهایی که به اب و شرایط ما حساس بودن به بدبختی یه تعداد بچه گرفتیم که اون بچه ها رو توی شرایط خودمون بزرگ کردیم و الان واسه خودشون مولد شدن و بدون مشکل دارن تکثیر میشن خداروشکر و تقریبا مساله تلفات نژاد های خوبمون از بین رفته....الان مولدهامون تازه تکمیل شدن....یه کار دیگه هم که در این مدت کردیم این بود که یک اکواریوم رو بردیم روی پشت بوم و یه سری بچه ریختیم داخلش و اب خیلی زود جوری جلبک زد که تانک دیده نمیشه داخلش و دیدیم که بچه ها رشد خیلی عالی دارن و رنگ خیلی خوبی گرفتن ولی این کار باعث شد که ماهی ها با شرایط هوای ازاد اداپته بشن.و یه عیب دیگه ای هم که این روش داره اینه که زمستونا عملی نیست برای شهر ما....ممنون از توجهتون