PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست برنامه غذایی مرغ و خروس

رسپینا
۱۳۹۳-۰۶-۳۰, 22:45
سلام علی اقا
میخواستم دستور یه برنامه غذایی برای مرغ خروس در طول فصل پاییز و زمستان را ارائه بدید.یه برنامه که بشه موادش را تهییه کردا!!:)
ممنون

aligator
۱۳۹۳-۰۶-۳۱, 07:59
سلام
تا الان از چه جیره ای با چه نسبتها و چه مکمل هایی استفاده میکردید؟

.
.
.

عنوان و محل تاپیک اصلاح شد.

rman
۱۳۹۳-۰۶-۳۱, 08:19
ایولا خیلی بحث خوبی میشه!
با اجازه علی اقای عزیز،من شنیدم که میگند ارزن به دون زمستون اضافه کنید که گرمیه و جو رو حذف کنید/کم کنید که یه نمه سردیه.نمیدونم تا چه حدی درست باشه این حرف.

رسپینا
۱۳۹۳-۰۶-۳۱, 13:49
راستش همه چی به این زبون بسته ها میدادم
خرده گندم،کوشه،ارزن،
یونجه،تفال چای(خیلی دوست دارن)،پوست هندونه،برنج،سبزی،
و....
نه اینکه همه را با هم بدم.
ولی از مکمل و... استفاده نکردم.و نسبت خاصی نداشته

rman
۱۳۹۳-۰۶-۳۱, 15:42
مجتبی شنیدم پوسته هندونه مرغو از تخم میندازه...به جا تفاله چای هم برگ انگور بدی خیلی بهتره.حالا بذار ببینیم استتتتتتاد علی چیمیگند!

aligator
۱۳۹۳-۰۶-۳۱, 17:49
ایولا خیلی بحث خوبی میشه!
با اجازه علی اقای عزیز،من شنیدم که میگند ارزن به دون زمستون اضافه کنید که گرمیه و جو رو حذف کنید/کم کنید که یه نمه سردیه.نمیدونم تا چه حدی درست باشه این حرف.
منم قبلأ همین موضوع رو شنیده بودم و به همه میگفتم. ولی نکته جالبی که بعدها مطالعه کردم اینجاست که ارزن دونه ای با طبع سرده اما دقیقأ مثل دونه های گرم عمل میکنه توی زمستون!!!
حالا چرا؟ به خاطر غنی بودن ارزن از ویتامین ها و حتی پروتئین هست که در طول زمستان کمتر به مرغ میرسه و با دادن ارزن هم مرغها شادابتر میشن و هم اینکه تحت شرایطی مرغهای از تخم رفته مجددأ روی دور تخم گذاری میوفتن...

راستش همه چی به این زبون بسته ها میدادم
خرده گندم،کوشه،ارزن،
یونجه،تفال چای(خیلی دوست دارن)،پوست هندونه،برنج،سبزی،
و....
نه اینکه همه را با هم بدم.
ولی از مکمل و... استفاده نکردم.و نسبت خاصی نداشته
جیره غذاییت رو اینجوری تنظیم کن: 2نسبت گندم،1نسبت ذرت ، 1یا5/ نسبت سویا
مولتی ویتامین رو 10 روز یک بار بده و 2بار که مولتی دادی 1 بار ب کمپلکس ...
در کنارش هم اگه سبزی یا چیز دیگه خواستی بدی مشکلی نداره
موفق باشی

مجتبی شنیدم پوسته هندونه مرغو از تخم میندازه...به جا تفاله چای هم برگ انگور بدی خیلی بهتره.حالا بذار ببینیم استتتتتتاد علی چیمیگند!
هندونه سرده و نباید افراطی داده بشه،ولی دادنش در حد هفته ای 2-3 بار مشکلی پیش نمیاره...
در مورد تفاله و برگ مو و ... هم نظر خاصی ندارم! ولی 99% از کسانی که مرغ نگهداری میکنند هدفشون هدر نرفتن ته مونده های غذایی هست... درسته که طرز فکر جالبی نیست و حتی بعضیهاشونم مضره برای پرنده ها ولی بهتره زیاد سخت گیر نباشیم تا اونا هم دلزده نشن;)

بچه ها توی این فصل از اب ودون پرنده هاتون مهمتر واکسناشونه !!! مبادا سهل انگاری کنید توی این مورد! هر چه سریعتر پرنده هاتونو واکسینه کنید.

رسپینا
۱۳۹۳-۰۶-۳۱, 22:08
تو همین فصل واکسینه کنیم؟
گندم را نمیخورند؟چیکار کنم؟

aligator
۱۳۹۳-۰۶-۳۱, 22:23
اره دیگه،الان وقت واکسن زدنشونه،توی تغییرات فصلی بیماری ها زیاد میشه ...
اگه عادت به گندم ندارند براشون گندم نیم دانه بخر و نسبت گندم و ذرت رو برابر در نظر بگیر
موفق باشی

rman
۱۳۹۳-۰۷-۰۱, 06:44
عجب جالب ناک بود علی!
من خودم کافشه+ذرت+پیش دان جوجه!+گندم+جو+پروتیین سویا+سبوس برنج+کلسیم فسفات+بذر ذرت علفی به عنوان غذای اصلی میدم.
یه نکته اونم اینکه سبوس برنج خیلی خوشبو و شیرینه و خیسش که میزنم به کمی کلسیم و ویتامین پودری مخلوط میکنم بشون میدم....وحشتناک میخورند!
سر همین کافشه من ارزن نمیدم تابستونا چون کافشه عین تخمست و گرم و پربه ولی خیلییییی دوست دارند...
اقا همون دوگانه رو بزنیم راستی؟ای کاش یه پست اموزشی میذاشتی واکسیناسیون جوجه-مرغ...خیلی لازمه!الان من نمیدونم چطوری بزنم:(چی بزنم.و..کی بزنم.:Thinking:

aligator
۱۳۹۳-۰۷-۰۱, 14:55
عجب جالب ناک بود علی!
من خودم کافشه+ذرت+پیش دان جوجه!+گندم+جو+پروتیین سویا+سبوس برنج+کلسیم فسفات+بذر ذرت علفی به عنوان غذای اصلی میدم.
یه نکته اونم اینکه سبوس برنج خیلی خوشبو و شیرینه و خیسش که میزنم به کمی کلسیم و ویتامین پودری مخلوط میکنم بشون میدم....وحشتناک میخورند!
سر همین کافشه من ارزن نمیدم تابستونا چون کافشه عین تخمست و گرم و پربه ولی خیلییییی دوست دارند...
اقا همون دوگانه رو بزنیم راستی؟ای کاش یه پست اموزشی میذاشتی واکسیناسیون جوجه-مرغ...خیلی لازمه!الان من نمیدونم چطوری بزنم:(چی بزنم.و..کی بزنم.:Thinking:
کافیشه و پیش دون و ذرت علفیت کلأ اضافست ...
اینا رو از جیرت کم کن،ارزن هم نیاز نیست.همون مکمل و دونه هات کامل نیازشونو برطرف میکنه.
اموزش تزریق واکسن هم توی فرم موجوده! یه سرچ بزنی پیداش میکنی :101:
موفق باشی

rman
۱۳۹۳-۰۷-۰۱, 17:09
کافیشه و پیش دون و ذرت علفیت کلأ اضافست ...
اینا رو از جیرت کم کن،ارزن هم نیاز نیست.همون مکمل و دونه هات کامل نیازشونو برطرف میکنه.
اموزش تزریق واکسن هم توی فرم موجوده! یه سرچ بزنی پیداش میکنی :101:
موفق باشی

اضافه که هست!ولی علی من مرغداری همین دوستم رفته بودم 1 گونی کافشه داشت!میگفت نطفه رو قوی میکنه و یه چند تا مورد دیگه گفت که یادم نیست.همینش منو مصمم تر کرد.خودت که میدونی مرغداریا تا میدشه خرج اضافی نمیکنند اما طرف گفت مثلا منی که دارم 400 تا تخم میفرستم اهواز باید طوری مطمین بام از تخما که برگشتی کم داشته باشم یا اصلا در حد برگشتی نباشه.سر همین میگم.
اما ذرت علفی اضافست!البته شیرینه یه کمی و خوش خوراکه ..مال میکس سری قبلمه.
رو چشم واکسنو هم میچکم!:34:

rman
۱۳۹۳-۱۱-۰۴, 22:37
سلام!!!!:75 (17):
دیدم این پست به ثمر بشینه
نتیجه رژیم غذایی که بحث کرده بودیم رو ببینیم به عینه در طی 4 ماه.
این شما و اینم نتایج!÷ماشالله یادتون نره× برای مقایسه اون جعبه سفیده پشت خروس(مشتی!) 50-60 سانت ارتفاعه:)
http://www.emruzi.com/upc.php?file=142212891928389_02.jpg

http://www.emruzi.com/upc.php?file=1422128919135923_13.jpg
که شدند این:
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1422129269999933_04.jpg
(http://www.emruzi.com/upc.php?file=142212926954289_15.jpg)
http://www.emruzi.com/upc.php?file=142212926954289_15.jpg

(http://www.emruzi.com/upc.php?file=1422128919473792_21.jpg)
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1422128919473792_21.jpgدونه هم ذرت کافشه ارزن گندم سویا کلسیم و ماهی کلیکا و ویتامین+برگ انگور و میوه جات و سبزی!
هر دو مرغ هم 7 ماهگی به تخم اومدند و الانم هر دو وسط سرما تو حیاط تخممیذارند.
همه و همه تقیدم عالی جان! به جرات میگم قسمت ماکیان امروزی خیلی حرفه ای هست.:97:
:97:

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

راستی ارزن زیاد دادم تو 2 هفته به مرغا به تخم اومدن..فک میکنم مال اون باشه.کسی نظری داره؟شنیدم اثر داره.لامصب گرون شده..درشت کیلویی 2800....کافشه هم همینطور...کسی سراغ داره چطور میشه ارزن ارزون پیدا کرد؟

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۰۵, 00:48
ماشالا رو میگم از دو جهت! هم رشد عالی و هم صبر شما از تحمل صدای 2تا خروس مست!
ارزن رو قبلأ هم گفتم،چون تأمین کننده ویتامین و کلسیم و روغن مناسب هست مرغ رو به تخم گذاری برمیگردونه ولی طبعش سرد هست و مناسبت فصلی نداره! در کنارش از غذاهای طبع گرم هم بزار که بهتر بالانس کنه ...
موفق باشی

rman
۱۳۹۳-۱۱-۰۵, 11:08
قربانت علی.
من هر چند وقت چیزهای شیرین میدم بش.مثلا کشمش!خیل دوست دارند!
طبع گرم به جز کافشه چی هست که بخرم بدم؟:Confused:

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۰۵, 14:36
همون کشمش که میدی اگه تیزاب خورده نباشه خوبه ...
میتونی هم به مقدار خیلی کم(در حد 1 قاشق غذا خوری توی یک وعده برای هر مرغ) شاهدونه یا تخم کتان هفته ای یک یا نهایتأ دو بار بدی ...
بیشتر نشه که به جای منفعت ضرر میرسونه هااا
موفق باشی

rman
۱۳۹۳-۱۱-۰۵, 23:43
هممم...شاهدونه...تخم کتون....تو فکر کتون بودم خداییش!گفتم بنویسم میگی این دیگه چیه!مگه قناری داری!!:202:
تخم گشنیز خریدم نمیخورند!شاهدونه رو نمیدونم میخورند یا نه...کدومش خوش خوراک تره؟
چه مضراتی داره زیادیش علی؟بحث چربیشه؟

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۰۵, 23:56
شاهدونه که مستقیم چربی زیر جلدی میزنه و از تخم میبرتشون ...
تخم کتان هم علاوه به چربی زیادش هر موقع مجبور به استفاده شدم مرغا دچار بیماری گوارشی شدن! دلیل خاصی ازش نمیدونم ولی تجربم خاطره خوبی نداره!
اون تخم گشنیزا رو هم پ به همراه یه مقدار نون خشک و اشغال گوشت پخته شده چرخ کن و به خوردشون بده ...

rman
۱۳۹۳-۱۱-۰۷, 13:32
اقا نه شاهدونه میخورند نه تخم کتون!:114:

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۰۷, 21:59
اقا نه شاهدونه میخورند نه تخم کتون!:114:
براشون میکس درست کن(مثل غذایی که بالا گفتم)؛البته یکی از دونه هاتو استفاده کن...

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۳, 10:57
بذارید از دون و رزیم غذاییشونم بگم.البته این رزیم 100%Aligator approved نیست:dd (4): ولی چه کنیم!میدیم دیگه!
ذرت3 سهم+گندم 3 سهم+کافشه 0.75 سهم+ارزن 1 سهم(فصلی)+تخم گشنیز 0.75 سهم+تخم کتان(فصلی) 0.5 سهم+شاهدونه 0.5 سهم(فصلی)+کلسیم فسفات 0.75 سهم
سبزی جات+کویبیده استخوان+ماهی کلیکا هم میدم هر وقت موجود بود.
رو دستور ویتامین هم میدم بشون با یه پودر ساخته شده از ارد ذرت و سبوس برنج و کلسیم.
در حال حاضر مرغا تخم میکنند هفته ای 4 تا رو و تا الان که تخما رو فروختم توی نزدیک 30 تا تخم شاید 1-2 تاش بی نطفه بوده.:101:س
سوالی بود در خدمتم!

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 09:33
ارمان جان ترکیب تخم کتان و شاهدونه وتخم گشنیز و کافیشه رو داری باهم میدی! علاوه بر طبع نامناسبشون یه دون فوق چرب برای مرغها که جز چربی سازی توی بدن مرغهات کار دیگه ای نمیکنه...
بعدها این چربی ها آب کردنم داره هاااا؛من تاکید داشتم اینا به عنوان پایه ثابت جیرت نباشه که متاسفانه شد...

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 10:40
ارمان جان ترکیب تخم کتان و شاهدونه وتخم گشنیز و کافیشه رو داری باهم میدی! علاوه بر طبع نامناسبشون یه دون فوق چرب برای مرغها که جز چربی سازی توی بدن مرغهات کار دیگه ای نمیکنه...
بعدها این چربی ها آب کردنم داره هاااا؛من تاکید داشتم اینا به عنوان پایه ثابت جیرت نباشه که متاسفانه شد...
خب اره
همش 2 هفته دادم بشون که خداییش اثر خوبی هم داشت.
تو این سری مخلوط حذفش میکنم تخم کتون و شاهدانه رو. و هفتگی 1-2 مرتبه حداکثر اونم به مقدار کم و در صورت سردی هوا میدم بشون.
گشنیز که مشکلی نداره باشه تو دون علی؟

KAMFA
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 13:07
ارمان عزیز برنامه غذایی شما در تابستان و زمستان فرقی هم داره
برا تقویت نطفه در خروست چه کارهایی انجام میدی
مرغ هات هر چند تخم به تخم کرچ میشن

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 14:24
ارمان عزیز برنامه غذایی شما در تابستان و زمستان فرقی هم داره
برا تقویت نطفه در خروست چه کارهایی انجام میدی
مرغ هات هر چند تخم به تخم کرچ میشن
سجاد جان والا من برای نطفه خروس ها به توصیه یکی از دوستان که همه این پرنده ها رو ازش خریدم،کافشه میدم.نمیدونم اثر داره یا نه اما از 20 تا تخم 1کیش بی نطفه در میاد.کافشه رو تو برنامم بیشتر به خروس میدم.
بله برنامه 100% فرق مکنه.گرمی ها حذف میشند و جو که خنکیه اضافه میشه تابستون.والا مرغ سفیدم 10 تا گذاشت و کرچ شد.اینام 8 ماهند هنوز کرچ نشدند.15 تایی تخم گذاشتن هر کدوم حداقل.

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 22:19
خب اره
همش 2 هفته دادم بشون که خداییش اثر خوبی هم داشت.
تو این سری مخلوط حذفش میکنم تخم کتون و شاهدانه رو. و هفتگی 1-2 مرتبه حداکثر اونم به مقدار کم و در صورت سردی هوا میدم بشون.
گشنیز که مشکلی نداره باشه تو دون علی؟
گشنیز به مقدار دونه های دیگه چربی نداره ولی کلأ سعی کن از دادن دونه های غیر متعارف برای مرغات پرهیز کنی،مگر در مواقع خاص! چون واقعأ وجودشون نیازی نیست !!!
مطمئن باش اگه اینجور دونه ها کاربردی بودن برای استفاده تمام مدت،تا الان مرسوم شده بودن ...

KAMFA
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 22:43
سجاد جان والا من برای نطفه خروس ها به توصیه یکی از دوستان که همه این پرنده ها رو ازش خریدم،کافشه میدم.نمیدونم اثر داره یا نه اما از 20 تا تخم 1کیش بی نطفه در میاد.کافشه رو تو برنامم بیشتر به خروس میدم.
بله برنامه 100% فرق مکنه.گرمی ها حذف میشند و جو که خنکیه اضافه میشه تابستون.والا مرغ سفیدم 10 تا گذاشت و کرچ شد.اینام 8 ماهند هنوز کرچ نشدند.15 تایی تخم گذاشتن هر کدوم حداقل.

بسیار عالیه که متفاوته
هر چند وقت یه بار هم از کتان برای غذای خروس هم استفاده کن بسیار خوبه
اینم نشون میده مرغ خوبیه مراقبش باش
البته بقیه هم حق دارن چون یه چند وقته دیگه معمولا تو بهار بیشتر کرچ میشن
ولی سعی کن اون گرمی و سردی رو رغایت کنه که این کرچ شدن منظم باشه

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 23:05
سجاد،چه راه کارهایی برای کرچ شدن تو دون پیش نهاد میدید و چه راه کار هایی برای کرچ نشدن؟منظورم تو دونه.نمیدونستم اثر داره.
چشم علی جان!

KAMFA
۱۳۹۳-۱۱-۲۴, 23:16
سجاد،چه راه کارهایی برای کرچ شدن تو دون پیش نهاد میدید و چه راه کار هایی برای کرچ نشدن؟منظورم تو دونه.نمیدونستم اثر داره.
چشم علی جان!
ارمان عزیز
شما تو بر اساس فصلی که درش وجود داری
مثلا زمانی که مرغ احتیاج به کرمی داره باید شما از دونه های گرم استفاده کنید
با این کار رزیم غذایی شما کاملا صحیح خواهد بود و همین خودش کمک زیادی خواهد کرد
حالا اگه عمری بود فصل به فصل مرتب باهات در تماس هستم

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۵, 00:06
ارمان عزیز
شما تو بر اساس فصلی که درش وجود داری
مثلا زمانی که مرغ احتیاج به کرمی داره باید شما از دونه های گرم استفاده کنید
با این کار رزیم غذایی شما کاملا صحیح خواهد بود و همین خودش کمک زیادی خواهد کرد
حالا اگه عمری بود فصل به فصل مرتب باهات در تماس هستم
خب سجاد جان الان اگه بخوایم مرغا کرچ بشند،چه دونی تو این فصل توصیه میکنی؟اگه نخوام مرغا کرچ بشند چی؟البته کرچ شدن شاید خیلی به دون ربطی نداشته باشه اما به نظرم شاید بی تاثیرم نباشه.

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

راستی برای درشت شدن تخم ها هم یه فرمول غذایی پیشنهاد بدید ممنون میشم بچه ها.
نطفه تخم ها 95% بوده.1 کی تو 30 تا تخم بی نطفه بود اونم میدونستم بی نطفست.

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۲۵, 10:29
ارمان جان بهتره بحث تغذیه توی تاپیک خودش پیگیری بشه ؛ به همین خاطر پست ها رو منتقل میکنم...

در مورد نقش تغذیه در کرچی مرغ ، باید از عوامل غیر مستقیم قلمداد بشه نه مستقیم! چون نهایتأ میتونه نقش محرک رو در درکنارو به شرط وجود عوامل دیگه داشته داشته باشه ...
اصلی ترین عامل نژاد مرغهاست!مثل خیلی از حیوانات دیگه که نژاد به نژاد سختی تکثیر دارند ...
بعضی از نژادها برای ورود به چرخه تکثیر طبیعی سطح توقعات کم وبرخی سطح توقع خیلی بالایی دارند.همینطور که با یه سرچ کوچیک میتونید میانگین تعداد کرچی رو در شرایط مساعد برای نژادهای مختلف ببینید ...
بعد از بحث نژاد و سطح توقعات از مهمترین عوامل استرس و ایجاد امنیت هست که مد نظر پرنده قرار میگیره
بعد از اون شرایط اب و هوایی هست که نقش پررنگی رو داره ...
بعد میشه نقش تأمین تغذیه رو مدنظر داشت(صرفأ وجود غذای کافی نه طبع و ...)
وعوامل دیگه که به ترتیب قرار میگیرن ...
در کنار فراهم بودن مجموعه ای از شرایط،تغذیه به عنوان یکی از عوامل محرک نقش پیدا میکنه و تغذیه با مواد غذایی محرک و عمدتأ طبع گرم کمک میکنه ...

KAMFA
۱۳۹۳-۱۱-۲۵, 15:59
خب سجاد جان الان اگه بخوایم مرغا کرچ بشند،چه دونی تو این فصل توصیه میکنی؟اگه نخوام مرغا کرچ بشند چی؟البته کرچ شدن شاید خیلی به دون ربطی نداشته باشه اما به نظرم شاید بی تاثیرم نباشه.

راستی برای درشت شدن تخم ها هم یه فرمول غذایی پیشنهاد بدید ممنون میشم بچه ها.
نطفه تخم ها 95% بوده.1 کی تو 30 تا تخم بی نطفه بود اونم میدونستم بی نطفست.

اول از همه ارمان عزیز مرغی اگر بالای سه سال داری
به نظر بنده نگهداری نکنه و هزینه هم براش نکن
تو این فصل البته از اسفند هرچه رو به گرما پیش میریم
اگه یونجه خودش رو داری بهتر اگه نداری تخمش رو با ارزن قاطی کن
اینا رو با همون جوی که میگی داری
البته جو رو حداقل 20 دقیقه بزار تو ابجوش تا نیم پز بشه
بعد با دوتای بالا قاطی کن
3 روز در هفته در 5 وعده منظم در هر وعده هم یه پیاله کوچک برای هر مرغ

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۵, 16:41
اول از همه ارمان عزیز مرغی اگر بالای سه سال داری
به نظر بنده نگهداری نکنه و هزینه هم براش نکن
تو این فصل البته از اسفند هرچه رو به گرما پیش میریم
اگه یونجه خودش رو داری بهتر اگه نداری تخمش رو با ارزن قاطی کن
اینا رو با همون جوی که میگی داری
البته جو رو حداقل 20 دقیقه بزار تو ابجوش تا نیم پز بشه
بعد با دوتای بالا قاطی کن
3 روز در هفته در 5 وعده منظم در هر وعده هم یه پیاله کوچک برای هر مرغ
والا من جوانه گندم خیس خورده میدم بشون.هر 3 روز 1 بار.تا حدی که گندم شیرین شه.خیلی دوست دارند.
نه مرغ پیر ندارم(مسن ترینشون 9 ماهست!)
چشم روشی که پیشنهاد کردی رو تست میکنم حتما.

ارمان جان بهتره بحث تغذیه توی تاپیک خودش پیگیری بشه ؛ به همین خاطر پست ها رو منتقل میکنم...

در مورد نقش تغذیه در کرچی مرغ ، باید از عوامل غیر مستقیم قلمداد بشه نه مستقیم! چون نهایتأ میتونه نقش محرک رو در درکنارو به شرط وجود عوامل دیگه داشته داشته باشه ...
اصلی ترین عامل نژاد مرغهاست!مثل خیلی از حیوانات دیگه که نژاد به نژاد سختی تکثیر دارند ...
بعضی از نژادها برای ورود به چرخه تکثیر طبیعی سطح توقعات کم وبرخی سطح توقع خیلی بالایی دارند.همینطور که با یه سرچ کوچیک میتونید میانگین تعداد کرچی رو در شرایط مساعد برای نژادهای مختلف ببینید ...
بعد از بحث نژاد و سطح توقعات از مهمترین عوامل استرس و ایجاد امنیت هست که مد نظر پرنده قرار میگیره
بعد از اون شرایط اب و هوایی هست که نقش پررنگی رو داره ...
بعد میشه نقش تأمین تغذیه رو مدنظر داشت(صرفأ وجود غذای کافی نه طبع و ...)
وعوامل دیگه که به ترتیب قرار میگیرن ...
در کنار فراهم بودن مجموعه ای از شرایط،تغذیه به عنوان یکی از عوامل محرک نقش پیدا میکنه و تغذیه با مواد غذایی محرک و عمدتأ طبع گرم کمک میکنه ...
اقا ما تو تاپیک خودمون امنیت نداریم!
100% با حرفات موافقم(نمیتونم نباشم!)
حالا به نظرت نذارم کرچ بشند اشکالی داره؟چون مرغ سفیدم که کرچ شد خیلی لاغر شد با اینکه خیلی بش رسیدم.شایدم حس پدر شدن خروسا قوی تر بود و کرچ شدند...نظری؟
اقا برای درشت تر شدن تخما تغییراتی که میتونم اعمال کنم چیه؟

aligator
۱۳۹۳-۱۱-۲۵, 23:24
فکر نمیکنم که ربطی به حس خروس داشته باشه ... کلأ خروس غیر از نطفه دار کردن تخم ها توی زمان خوابیدن روی تخم و ... کاری نمیکنه
والا برای اندازه تخم ها تا حالا انقدر برام مهم نبوده و نظری ندارم ،ولی معمولأ با افزایش سن مرغا اندازه تخمها هم بزرگتر میشه ...

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۵, 23:27
خروسام وقت مرغا تخم میخوان بکنند مرغو میشونند تو لونشون و بالا سرشون وامیسند.سر همین فکر کردم.البته سری اول که مرغم کرچ شد خروسم همش دور و برش تاب میزد و کشیک بود.
چشم.

KAMFA
۱۳۹۳-۱۱-۲۶, 18:03
البته اقا ارمان عزیز با اجازه ی علی اقا
یکی از فاکتورهای تخم بالا بودن سن هست
این معقوله فقط و فقط بر میگرده به زنتیک مرغ

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۶, 18:32
البته اقا ارمان عزیز با اجازه ی علی اقا
یکی از فاکتورهای تخم بالا بودن سن هست
این معقوله فقط و فقط بر میگرده به زنتیک مرغ
مرسی اقا سجاد از هم فکری.ولی زیادی از بحث تاپیک منحرف نشیم که دیروز یه اولتیماتوم غیر مستقیم دریافت کردیم بحثا منحرف نشند:224:
من شنیدم در مورد متیونین و ارزنین و مکمل های امینو اسیدی.نظرتون چیه؟چقدر تاثیر داره تو درشت کردن تخما؟

KAMFA
۱۳۹۳-۱۱-۲۶, 23:16
مرسی اقا سجاد از هم فکری.ولی زیادی از بحث تاپیک منحرف نشیم که دیروز یه اولتیماتوم غیر مستقیم دریافت کردیم بحثا منحرف نشند:224:
من شنیدم در مورد متیونین و ارزنین و مکمل های امینو اسیدی.نظرتون چیه؟چقدر تاثیر داره تو درشت کردن تخما؟
تا جایی که امکان داره از مکمل شرکتی استفاده نکن
حتی اگه میتونی اصلا از برنامه غذایی حذف کن
البته آرمان عزیز این نظر من و خودم بهش اعتقاد دارم
نظر دوستان هم کاملا محترمه
الان از پسته خام بادام خام بادام زمینی خام
چقدر تو برنامه غذایی استفاده میکنی؟

rman
۱۳۹۳-۱۱-۲۷, 00:21
پسته و بادوم خام؟هیچی!:48:

KAMFA
۱۳۹۳-۱۱-۲۷, 10:23
نه اگه تونستی حداقل برای خروست