PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو در مورد علل خوردن تخم توسط مرغ

رسپینا
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 17:44
سلام دوستان
میخواستم دلیل خوردن تخم مرغ توسط خودش را بدونم؟راه پیشگیریش چیه؟

faezeh.aqua
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 17:51
سلام دوستان

سلام مجتبی جان : )
من خودم مرغ و خروس و جوجه زیاد داشتم ولی تابحال این مشکلو نداشتم ولی دیده بودم ک مرغ مثلن تخمشو میخوره
شاید شاید بخاطر استرس و عصبانیت باشه و یا از جاش راضی نباشه :48:
اگ میتونی ک سریع تخماشونو بردار.فک نکنم همون لحظه بخورن.میخورن؟!
سیر نگهشون دار چی بشون میدی؟!
وحشی هسن؟!

بامشاد
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 18:08
سلام دوستان
من خودم مرغ و خروس از انواع مختلف زیاد دارم که شاهکارش در اولین صفحه ی تاپیکم موجود هست و بنظر من :
حیوانات هم شبیه انسان ها رفتار های خاصی دارن و ترک شدنی نیستند البته اینی که شما گفتی به دلیل گشنگی هم میتونه باشه و یا اینکه توسط مرغ های دیگه خورده بشه یا اینکه در حین تخم گذاشتن بشکنه ....معمولا مرغای شما کجا تخم میزارن؟ منظورم از نظر نرمی یا سختی مکان هست....
و به نظر من به دلیل استرس نمیتونه باشه
به هر حال بومی های منطقه ما راه حل هایی دارن که به نظر من اصلا خوب نیستن برای همین امتحان هم نکردم و به کسی هم توصیه نمی کنم...
موفق باشید..

رسپینا
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 18:31
ممنونم دوستان
یک طرف قفس را خاک اره ریختم و یک طرف هم سرامیک هست.یه صندوق چوبی را خاک اره ریختم و دو تا تخم مرغ مصنوعی گذاشتم که همونجا تخم کنه ولی هر دفعه ای یه جا تخم میگذاره.همیشه غذا در دسترسشون هست

بامشاد
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 19:03
واقعا فاعزه واسشون اینه گذاشتی؟ههههه
من که الان از پدرم پرسیدم نتیجه گرفتم که :
1.مرغ ها در اثر کمبود مواد معدنی
2.از سر عادت
3. و ...تخم های خودشونو میخورن

hasoo
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 20:33
سلام مجتبی جان... حرف های محمد درسته .
معمولا مرغ هرجا که بهتر به دلش خوش بیاد و احساس امنیت کنه تخم میزاره .
اینکه تخم خودشو میخوره به نظر من
اولین دلیلش احساس کمبود مواد معدنیو ویتامین و...
دوم استرس و ترس
سوم گرسنگی و اینکه تخمی که میذاره پوستش نازک باشه و به محض افتادن میشکنه و وقتیم بشکنه رد خور نداره که مرغا میخورنش!
ولی وای به روزی که مرغ به قول کرمونیا دزد بشه و تخم مرغ خور بشه دیگه میشه کارش !!!!!!!
نمیدونم بر چه اساس این نظریه هست ولی این کار رو انجام دادن خالی از لطف نیست! چون مادر بزرگم تموم مرغ هاش رو همین کار میکرد و هیچ وقت هم دزد نمیشدن!روی دم مرغ یعنی همون جایی که پرها وصل میشن به ته بدن مرغ اگه پرها رو بزنی کنار به زائده میبین که مثه خال گوشتی هست! اونو مادر بزرگم با تیغ میبرید و جاش یه کم نمک میریخت!!!!!
البته اینم بگم خون نداره اون قسمت و همیشه هم اثر میکرد این کار.
======= باز هم میگم که این بر اساس باور قدیمیا بوده و بعدش نگید این چی سر هم کرده و میگه======

بامشاد
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 20:56
حالا که حسن عزیز از یه روش کرمانی حرف زدن بنظرم بد نیس که منم :Loser:یک چیز بگم که قدیمیهای اینجا انجام میدادن....
اینجا برای درمان مرغایی که تخم مرغ میخوردن نوکشونو با یچیزی داغ میکردن که منم صلا این کارو قبول ندارم ولی شاید هم درست باشه که خودمم تاحالا انجام ندادم....
و در مورد کورچ شدن مرغ هم یه پر از یک طرف دماغش فرو میکردن که اونطرفش دراد که الانم بعضیها این کارو میکنن...
بازم میگم اینا همه تجربه ی قدیمیهای اینجا بود...:102:
ممنونم دوستان
یک طرف قفس را خاک اره ریختم و یک طرف هم سرامیک هست.یه صندوق چوبی را خاک اره ریختم و دو تا تخم مرغ مصنوعی گذاشتم که همونجا تخم کنه ولی هر دفعه ای یه جا تخم میگذاره.همیشه غذا در دسترسشون هست
بهتره بجای خاک اره از ساقه برنج که محلی های اینجا بهش "کلش" میگن استفاده کنن خاک اره های الان دیگه همه شیمییایی شدن چون که به چوب هزار نوع سم میزنن...
و توصیه میکنم اصلا خاک اره رو از MDF سازی ها تهیه نکنین ...

hasoo
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 21:08
منم موافقم خاک اره و اینجور چیزا به نظرم خوب نیست. همون کاه یا ساقه برنج یا برگ و... بهتره

بامشاد
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 21:21
منم موافقم خاک اره و اینجور چیزا به نظرم خوب نیست. همون کاه یا ساقه برنج یا برگ و... بهتره
حسن جان بنظرم برگ هم خوب نیس چون اگه تر باشه که بعد از مدتی شپش میفته و اگه خشک باشه خورد میشه بهترینش همون کاه و ساقه برنجه البته باید خشک باشه...
کلا نباید ریز باشه چون شپش توش رشد میکنه...

hasoo
۱۳۹۳-۰۸-۰۴, 21:24
حسن جان بنظرم برگ هم خوب نیس چون اگه تر باشه که بعد از مدتی شپش میفته و اگه خشک باشه خورد میشه بهترینش همون کاه و ساقه برنجه البته باید خشک باشه...
کلا نباید ریز باشه چون شپش توش رشد میکنه...
نه عزیز منظورم برگ خشک هست... همون که مرغ های آزاد خودشون جمع میکنن زیر دست وپاشون.
تر که معلومه خوب نیست

aligator
۱۳۹۳-۰۸-۰۵, 11:35
سلام دوستان

سلام
همونطوری که بچه ها گفتند عمده ترین دلیلش کمبود کلسیم و کمبود فضا هست ...
راه درمان خاصی نداره جز اینکه مواد کلسیمی به جیرش اضافه کنید و برای مدتی حواستون به مرغ باشه،یعنی از وقتی که شروع میکنه به صداکردن میره که بخوابه برای تخم گذاشتن حواستون بهش باشه به محض تخم گذاشتن تخم رو بردارید... به قول حسن اقا وای به حال وقتی که مرغ دزد بشه :))

سلام مجتبی جان... حرف های محمد درسته .
معمولا مرغ هرجا که بهتر به دلش خوش بیاد و احساس امنیت کنه تخم میزاره .
اینکه تخم خودشو میخوره به نظر من
اولین دلیلش احساس کمبود مواد معدنیو ویتامین و...
دوم استرس و ترس
سوم گرسنگی و اینکه تخمی که میذاره پوستش نازک باشه و به محض افتادن میشکنه و وقتیم بشکنه رد خور نداره که مرغا میخورنش!
ولی وای به روزی که مرغ به قول کرمونیا دزد بشه و تخم مرغ خور بشه دیگه میشه کارش !!!!!!!
نمیدونم بر چه اساس این نظریه هست ولی این کار رو انجام دادن خالی از لطف نیست! چون مادر بزرگم تموم مرغ هاش رو همین کار میکرد و هیچ وقت هم دزد نمیشدن!روی دم مرغ یعنی همون جایی که پرها وصل میشن به ته بدن مرغ اگه پرها رو بزنی کنار به زائده میبین که مثه خال گوشتی هست! اونو مادر بزرگم با تیغ میبرید و جاش یه کم نمک میریخت!!!!!
البته اینم بگم خون نداره اون قسمت و همیشه هم اثر میکرد این کار.
======= باز هم میگم که این بر اساس باور قدیمیا بوده و بعدش نگید این چی سر هم کرده و میگه======
حسن جان اون غده چربی مرغ بیچاره هست که میبرن،تبلیغ نکنید این کار غلط رو :144:

حالا که حسن عزیز از یه روش کرمانی حرف زدن بنظرم بد نیس که منم :Loser:یک چیز بگم که قدیمیهای اینجا انجام میدادن....
اینجا برای درمان مرغایی که تخم مرغ میخوردن نوکشونو با یچیزی داغ میکردن که منم صلا این کارو قبول ندارم ولی شاید هم درست باشه که خودمم تاحالا انجام ندادم....
و در مورد کورچ شدن مرغ هم یه پر از یک طرف دماغش فرو میکردن که اونطرفش دراد که الانم بعضیها این کارو میکنن...
بازم میگم اینا همه تجربه ی قدیمیهای اینجا بود...:102:
بهتره بجای خاک اره از ساقه برنج که محلی های اینجا بهش "کلش" میگن استفاده کنن خاک اره های الان دیگه همه شیمییایی شدن چون که به چوب هزار نوع سم میزنن...
و توصیه میکنم اصلا خاک اره رو از MDF سازی ها تهیه نکنین ...
خب الان به چی مواد شیمیایی زده نمیشه ؟
قرار نیست مرغ پوشال رو بخوره!!!
درمورد اون سوزاندن نوک هم کار عملیی هست ولی نه تنها سوزاندن خالی! باید مقداری از پوست نوک چیده و بعد سوزانده بشه و تا مدتی مراقبتهای ویژه نیاز داره ... کلأ برای یه تازه کار پیشنهاد نمیکنم چون به احتمال خیلی زیاد حیوونشو زجرکش میکنه...
.
.
.
2 نکته رو هم نیاز میبینم که یاداوری کنم
اول اینکه برای هرسوالی باید تاپیک جدید ایجاد بشه ...
دوم اینکه توی تاپیک های پرسش و پاسخ جای مرور خاطرات و گپ و گفت نیست ...

رسپینا
۱۳۹۳-۰۸-۰۵, 22:01
ممنون از همه
جیره غذایی که استفاده میکنم خرده گندم و ارزن،پلیت،ویونجه.تو ابشون هم ویتامین و کلسیم3 روز یکبار
کف قفس را خاک اره ریختم(خرده پوست چوب)
ترس از چیزی ندارند فقط یه مرغ و یک خروس هستند(خیلی با هم عشقولانه)
مرغم تازه تخم اومده.تو این 20 روزه 2 بار تخمش رو خرده بود
امروز هم دوباره این اتفاق افتاد
به نظرم در اثر شکستن تخم مرغ حین تخم گذاری باشه

رسپینا
۱۳۹۳-۰۸-۱۳, 17:48
سلام
چند روزی بود این خانم مرغ ما تخم نگذاشته بود(فکر کنم به علت سرد شدن هوا باشه)تا امروز که دیدم تخم گذاشته اونم همونجای که واسش درست کرده بودم;)(آخه قبلا هر جا میرسید تخم میزاشت)
فعلا گذاشتم تخم همونجا باشه تا عادت کنه و ببینم بازم تخم خودشا میخوره یا نه!!
فقط یه سوال دور قفس را پلاستیک کشیدم کافیه!دما بیرون تغریبا 14 درجه هست!سردشون نباشه!!:Thinking:

aligator
۱۳۹۳-۰۸-۱۳, 17:59
نیازی به ازمون و خطا نیست،تخم رو بردار ...
اگه بتونی جوری قفس رو گرم کنی که با حداقل تغییرات دما در طول شبانه روز باشه خیلی بهتره که محیطشون رو گرم کنی.مرغت هم اگه محلش گرم باشه از تخم نمیافته. ولی در کل پلاستیک کشی کامل برای گرم نگه داشتنشون کافیه.
موفق باشی

رسپینا
۱۳۹۳-۰۸-۲۳, 09:31
سلام امروزی ها
بعد از راهنمایی های شما دوستان و پرس و جو درباره علت خوردن تخم توسط خود مرغ متوجه شدم که خانم مرغ ما به شدت کمبود ویتامین و کلسیم داره.
دیروز به یه دامپزشکی مراجعه کردم و دو بسته ویتامین (مولتی ویتامین)5 گرمی و 5 عدد قرص کلسیم d گرفتم چند روزی بود که پر هم میخورد.
حالا به یه مشکل کوچولو برخوردم اونم دادن این پودر به مرغه.چون گفت این پودر را تو حلقش بریزم؟؟؟
مرغه هم نمیزاره مخصوصا خروسه که غیرتی میشه و دمار از روزگارم در اورد.حالا به نظرتون این پودرا بریزم تو ابشون کافیه؟؟
مثل همیشه منتظر راهنماییتون هستم

aligator
۱۳۹۳-۰۸-۲۳, 17:16
گفته پودر ویتامینو بریزی تو حلقش؟دامپزشک گفت؟؟؟؟؟ :)_:
روی جلد پودر رو بخون،یا زده محلول که بر اساس دز خودش توی اب حل میکنی که احتمال خیلی خیلی زیاد محلوله،اگر هم جامد بود که مخلوط دونه میشه ولی به احتمال خیلی زیاد محلوله ...

رسپینا
۱۳۹۳-۰۸-۲۳, 21:35
گفته پودر ویتامینو بریزی تو حلقش؟دامپزشک گفت؟؟؟؟؟ :)_:
روی جلد پودر رو بخون،یا زده محلول که بر اساس دز خودش توی اب حل میکنی که احتمال خیلی خیلی زیاد محلوله،اگر هم جامد بود که مخلوط دونه میشه ولی به احتمال خیلی زیاد محلوله ...

دامپزشکه دامپزشکم که نه!!!
گفت یکم بریز تو حلقش یکم هم بریز تو ابشون.
بله شما درست میگید رو پاکت نوشته محلول در اب
ممنون

رسپینا
۱۳۹۳-۰۹-۰۸, 22:31
بازم سلام
اقا این مرغ خستمون کرد فایده نداره
پرهاش میرزه(شایدم خروسه میزندتش)یعنی دیگه پوست کمرش مشخصه و یکم هم زخم شده.میشه مرغه جوابگو خروسه نباشه؟؟؟؟جسه بزرگتری نسبت به مرغ داره
تخمش را میخوره!اتفاقی هفته ای دو تا تخم واسه ما بزاره.دقیق میدونم که یک روز در میان تخم میکنه(ویتامین،نمک،کلسیم ... امتحان کردم
جاشون رو پشت بومه واسه همین متوجه نمیشند که کی تخم کرده
منم که بچه خوبیم و سر کار هستم هر موقع بیام اگه زود برسم تخم را بردارم اگه هم دیر برسم ...
چیکارکنم؟؟

hasoo
۱۳۹۳-۰۹-۰۸, 23:23
بازم سلام
پرهاش میرزه(شایدم خروسه میزندتش)یعنی دیگه پوست کمرش مشخصه و یکم هم زخم شده.میشه مرغه جوابگو خروسه نباشه؟؟؟؟جسه بزرگتری نسبت به مرغ داره
تخمش را میخوره!اتفاقی هفته ای دو تا تخم واسه ما بزاره.دقیق میدونم که یک روز در میان تخم میکنه(ویتامین،نمک،کلسیم ... امتحان کردم
منم که بچه خوبیم و سر کار هستم هر موقع بیام اگه زود برسم تخم را بردارم اگه هم دیر برسم ...
چیکارکنم؟؟
سلام
حالا اساتید میان نظر میدن ولی اینی که من تجربه کردم پشت مرغ که پراش میریزه به خاطر جفت گیریه و چون تعداد کمه دیگه اینجوری میشه و تعداد دفعات جفت گیری با این مرغ بیشتر میشه.
ولی اینکه تخم رو میخوره فک نکنم ربطی به پر ریزی از روی کمرش باشه... این مرغه دزد شده!

aligator
۱۳۹۳-۰۹-۰۸, 23:25
بازم سلام
چیکارکنم؟؟
کاری نمیشه کرد ...
تنها راهش سربزنگاه رسیدنه که میگی نمیتونی! اگه دلچرک شدی این جفت رو با خونواده نوش جان و کن و یک جفت جدید تهیه کن(نفروششون،چون اگه به کس دیگه بفروشی و وارد گله مرغ بشن امکانش هست همه رو تخم خور کنن ...)
پرریزی هم نژاد فر جوریه که یکی دوماه سال رو بدنشون پوشیده از پره و کامله؛بقیه سال رو در حال پر ریزی هستند ... ولی یک مرغ هم برای یک خروس کمه و جفت گیری های پی در پی مرغ رو اذیت میکنه ...
موفق باشی

hamid.aligol
۱۳۹۴-۰۲-۱۴, 13:55
سلام دوستان

دوستان به این لینک برای خوردن تخم مرغ توسط مرغ سر بزنید دوستانی که انگلیسی بهتر بلدن مفهوم کلیش رو بزارن تا همه استفاده کنن

http://www.wikihow.com/Keep-Chickens-from-Eating-Their-Own-Eggs

در ضمن این سایت wikihow هست مثل ویکیپدیا
این سایت روش انجام کارها رو داره

aligator
۱۳۹۴-۰۲-۱۴, 20:50
دوستان به این لینک برای خوردن تخم مرغ توسط مرغ سر بزنید دوستانی که انگلیسی بهتر بلدن مفهوم کلیش رو بزارن تا همه استفاده کنن

http://www.wikihow.com/Keep-Chickens-from-Eating-Their-Own-Eggs

در ضمن این سایت wikihow هست مثل ویکیپدیا
این سایت روش انجام کارها رو داره

چیز خاصی نداره این لینک
10 تا راهکار عمومی رو توضیح داده که به طور مفصل تر در موردش توی همین تاپیک توضیح داده شده ...
موفق باشید

mmojtabaa
۱۳۹۴-۰۵-۲۷, 00:13
سلام
من چند تا راه میگم انجام بدید بعد خبرششو همینجا بزار داداش گلم
1 _ آب همیشه در دسترس مرغت باشه ( تشنگی نکشه) یکی از علل خوردن تخم کمبود آبه
2 _ کلسیوم بدن مرغ ( صدف بگیر و آسیاب کن بریز توی دونش)
3_ میتونی یه جا درست کنی که وقتی تخم داد تخمه بره داخلش دیگه نبینه تخم رو
4_ تخم مرغ کچی درست کن ( تخم مرغ رو بردار یه سوراخ کوچک بکن و خالیش کن بعد پر از گچ کن بزار توی جای تخمیش چند باری کهبخاد بخوره وببینه نمیشه خورد دیگه تکرار نمیکنه )
من خودم همین مشکل رو با صدف حل کردم.
http://s6.picofile.com/file/8207115034/DSC_0069.jpg