PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زمان گل دادن آماریلیس؟؟

رسپینا
۱۳۹۳-۱۱-۲۶, 21:26
سلام
یه گل آماریلیس عید پارسال خریدم که تا العان گل نداده.پس کی به گل میشینه؟؟
العان 6 تا برگ هم داره؟مشکل کجاست؟

بامشاد
۱۳۹۳-۱۱-۲۷, 16:47
سلام
یه گل آماریلیس عید پارسال خریدم که تا العان گل نداده.پس کی به گل میشینه؟؟
العان 6 تا برگ هم داره؟مشکل کجاست؟
سلام مجتبی جان
مشکلی وجود نداره...الان که هنوز هوا خیلی سرده و زوده واسه گل دادن
اون موقع که شما خریدی و گل داشت احتمالا داخل گل خونه بود که گل داد.....شرایطو مصنوعی براش اماده کردن......و از پودر های گل اور استفاده میکنن
این گل وسطای بهار که هوا یکم از سردیش کم شد گل میده.....
موفق باشی

رسپینا
۱۳۹۳-۱۱-۲۷, 22:01
سلام مجتبی جان
مشکلی وجود نداره...الان که هنوز هوا خیلی سرده و زوده واسه گل دادن
اون موقع که شما خریدی و گل داشت احتمالا داخل گل خونه بود که گل داد.....شرایطو مصنوعی براش اماده کردن......و از پودر های گل اور استفاده میکنن
این گل وسطای بهار که هوا یکم از سردیش کم شد گل میده.....
موفق باشی
ممنون داداش ولی همون موقع هم که خریدم گل نداشت!!

Hamzeh
۱۳۹۳-۱۲-۰۱, 18:11
ممنون داداش ولی همون موقع هم که خریدم گل نداشت!!

از شرایط نگهداری گیاه کمی توضیح بده و اینکه سایز پیازش چقدی هست ؟
بعد آماریلیس بسته به شرایط نگهداری هم عید میتونه رو گل باشه و هم از اواسط تا اوایل تابستان . این ها بستگی به زمان کاشت پیاز و یا اگه پیاز کل سال داخل خاک بوده باشه ، چگونگی نگهداری و ابیاری داره .
معمولا تااواسط پاییز بهش آب میدن و بعد از اون کم کم آبیاری متوقف میشه و وقتی برگ ها رو به خشکی میرن اون هارو حذف میکنن . با شروع بهار در شرایط خونگی و فضای باز کم کم آبیاری رو شروع میکنن و وقتی گیاه جوانه زد و اگه همچی فراهم بود غنچه داد . کمی آبیاری کمتر میشه . معمولا غنچه از برگ باید جلوتر و یا با سرعت بیشتری رشد کنه . بعد از پایان گلدهی هم میتونی ازش بذر بگیری و هم ساقه رو قطع کنی . از این موقع آبیاری رو باید انجام بدی و تا همون اواسط پاییز تا پیاز رشد خودشو انجام بده و برگی رو کوتاه نکنی .

از هنگام شروع ابیاری تو بهار میتونی بهش کود هم بدی . من هر ساله پیاز هارو از خاک در میارم و دباره میکارم و گلدهی خیلی خوبی داره . اگه تو گلدون باشه سایز و نحوه کشت هم خیلی مهمه .

یه عکس از گلدون هم بذار .

رسپینا
۱۳۹۳-۱۲-۰۱, 21:16
همونطور که گفتم عید پارسال از یه گلخونه گرفتم 1دونه برگ داشت بعد اوردم خونه چند تا برگ دیگه هم داد گذاشتمش کنار پنجره جنوبی روزی 4 5 ساعت افتاب میخوره ابیاری زیاد نمیشه هر موقع خاکش خشک شد ابش میدم یک بار هم گلدونشا چون شکسته بود عوض کردم(گلدونش یک ساز بزرکتر شد)کود هم 10 10 10 یه چند باری بهش دادم تو فاصله چند ماه
اینم از خود گل
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1424457520741178_SAM_1213JPG.jpg

http://www.emruzi.com/upc.php?file=1424457874285798_SAM_1214JPG.jpg

بامشاد
۱۳۹۳-۱۲-۰۲, 19:25
خب شرایط نگهداریت عالیه مجتبی
یه توضیحی در مورد خاک هم بده لطفا!یکم سنگین بنظر میرسه.
باز نظر تخصصی رو اقا حمزه باید مطرح کنه
هنوز دیر نیست برای گل دادن،واس منم هنوز گل نداده.
فقط در مورد کود یچیزی بگم شاید بدردت بخوره،
کودو بایدبه صورت مرتب تو بهار و تابستون بدی،با این که زیاد بهش توجه نمیشه ولی خیلی تاثیر داره
خوش باشی داشی

Hamzeh
۱۳۹۳-۱۲-۰۷, 17:07
همونطور که گفتم عید پارسال از یه گلخونه گرفتم 1دونه برگ داشت بعد اوردم خونه چند تا برگ دیگه هم داد گذاشتمش کنار پنجره جنوبی روزی 4 5 ساعت افتاب میخوره ابیاری زیاد نمیشه هر موقع خاکش خشک شد ابش میدم یک بار هم گلدونشا چون شکسته بود عوض کردم(گلدونش یک ساز بزرکتر شد)کود هم 10 10 10 یه چند باری بهش دادم تو فاصله چند ماه
اینم از خود گل

خب این گیاه اگه بیرون منزل بمونه بهتره . از نوع رشدی که کرده نشون دهنده ی اینه که یخورده ضعیفه و برگ هاش علفی هستن . برگاشو تا جایی که میشه حذف کن . پیاز رو از خاک در بیار و ترکیب خاک رو عوض کن .
میتونی از کوکوپیت و مقداری ماسه و کود دامی و همچنین برگ هم استفاده کنی . خاک سبک باشه خوبه ولی نه زیاد .

پیاز رو به همین صورت داخل خاک دوباره بکار . هر زمان خشکی دید بهش آب بده . فعلا نیاز آبی بالایی نمیخواد . وقتی آب میدی بیشتر برگ تولید میکنه و غنچه نمیزنه . خشکی ببینه برای بقا خودش تولید غنچه میکنه و از اون موقع آبیاری رو بیشتر کن . اگه به کود 36-12-12 دسترسی داری تا قبل از ظهور غنچه به همراه ابیاری هر دو هفته یکبار ازش استفاده کن . بعد غنچه دیگه از این کود استفاده نکن و همون 10- 10 -10 و یا 20- 20 20 براش خوبه . کمی هوای آزاد براش مفیده . اگه الان سرما شدید نیست کم کم به محیط ازاد عادتش بده در غیر این صورت کمی صبر کن .

مهم تر از همه سایز پیاز چقدی هست اصلا ؟ شاید زوده گل بده .

رسپینا
۱۳۹۳-۱۲-۰۷, 18:36
خب این گیاه اگه بیرون منزل بمونه بهتره . از نوع رشدی که کرده نشون دهنده ی اینه که یخورده ضعیفه و برگ هاش علفی هستن . برگاشو تا جایی که میشه حذف کن . پیاز رو از خاک در بیار و ترکیب خاک رو عوض کن .
میتونی از کوکوپیت و مقداری ماسه و کود دامی و همچنین برگ هم استفاده کنی . خاک سبک باشه خوبه ولی نه زیاد .

پیاز رو به همین صورت داخل خاک دوباره بکار . هر زمان خشکی دید بهش آب بده . فعلا نیاز آبی بالایی نمیخواد . وقتی آب میدی بیشتر برگ تولید میکنه و غنچه نمیزنه . خشکی ببینه برای بقا خودش تولید غنچه میکنه و از اون موقع آبیاری رو بیشتر کن . اگه به کود 36-12-12 دسترسی داری تا قبل از ظهور غنچه به همراه ابیاری هر دو هفته یکبار ازش استفاده کن . بعد غنچه دیگه از این کود استفاده نکن و همون 10- 10 -10 و یا 20- 20 20 براش خوبه . کمی هوای آزاد براش مفیده . اگه الان سرما شدید نیست کم کم به محیط ازاد عادتش بده در غیر این صورت کمی صبر کن .

مهم تر از همه سایز پیاز چقدی هست اصلا ؟ شاید زوده گل بده .

چشم
پس به این ترتیب عمل میکنم:
برگ هارا حذف میکنم
ترکیب خاک را درست میکنم(خاک برگ کود دامی به مقدار کم.ماسه و کوکوپیت)خوبه؟؟
بعدش دوباره تو همین گلدون میکارم و دو هفته دوبار بهش کود 10 10 10 میدم(فقط به همین دسرسی دارم)
و میزارمش بیرون ساختمان هوا تقریبا خوبه

اندازه پیازش هم اون روزی که گلدونشا عوض کردم این اندازه بود
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1424966758924661_634628_ZnGIa33q.jpg

Hamzeh
۱۳۹۳-۱۲-۰۸, 10:33
چشم
پس به این ترتیب عمل میکنم:
برگ هارا حذف میکنم
ترکیب خاک را درست میکنم(خاک برگ کود دامی به مقدار کم.ماسه و کوکوپیت)خوبه؟؟
بعدش دوباره تو همین گلدون میکارم و دو هفته دوبار بهش کود 10 10 10 میدم(فقط به همین دسرسی دارم)
و میزارمش بیرون ساختمان هوا تقریبا خوبه

اندازه پیازش هم اون روزی که گلدونشا عوض کردم این اندازه بود
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1424966758924661_634628_ZnGIa33q.jpg

بله همین کار هارو انجام بده . کود هم نده فعلا . بعد از غنچه کود بده . اندازه پیاز هم که مقیاس نداره بشه فهمید چقدیه . ولی پیاز باید حداقل به اندازه مشت باز باشه تا گل بده . کمی تاریکی هم براش خوبه . جای پر نور فعلا نباشه چون برگ رشد میکنه و بازم جلوی گلدهی رو میگیره .
از سال های اینده هم از اواسط پاییز پیاز رو در بیار و جای خشک و خنک و تاریک نگهداری کن . و حدود اسفند احتمالا غنچه ظاهر میشه تو همون حالت . و بعد بکارش . ( کاریه که هر ساله انجام میدم )

فقط ترکیب خاک سبک باشه و ماسه جوری نباشه که سنگین کنه بستر رو . سایز گلدون هم کمی بزرگتر از پیاز باشه همیشه . بیشتر عمق مهمه .

رسپینا
۱۳۹۳-۱۲-۰۸, 12:33
بله همین کار هارو انجام بده . کود هم نده فعلا . بعد از غنچه کود بده . اندازه پیاز هم که مقیاس نداره بشه فهمید چقدیه . ولی پیاز باید حداقل به اندازه مشت باز باشه تا گل بده . کمی تاریکی هم براش خوبه . جای پر نور فعلا نباشه چون برگ رشد میکنه و بازم جلوی گلدهی رو میگیره .
از سال های اینده هم از اواسط پاییز پیاز رو در بیار و جای خشک و خنک و تاریک نگهداری کن . و حدود اسفند احتمالا غنچه ظاهر میشه تو همون حالت . و بعد بکارش . ( کاریه که هر ساله انجام میدم )

فقط ترکیب خاک سبک باشه و ماسه جوری نباشه که سنگین کنه بستر رو . سایز گلدون هم کمی بزرگتر از پیاز باشه همیشه . بیشتر عمق مهمه .

شرمنده
اندازه پیاز تقریبا اندازه یک مشت بود
عمق پیاز هم مثل همون قبلیه باشه؟
ممنونم واسه راهنماییتون

Hamzeh
۱۳۹۳-۱۲-۰۸, 16:34
شرمنده
اندازه پیاز تقریبا اندازه یک مشت بود
عمق پیاز هم مثل همون قبلیه باشه؟
ممنونم واسه راهنماییتون

خواهش میکنم . بله چون تو گلدون هست مثل قبل قسمتی از پیاز بیرون از خاک باشه . در کل بسته به اقلیم هر چه هوا سردتر باشه عمق پیاز بیشتر باید باشه تا یخ نزنه . ولی داخل گلدان قضیه فرق میکنه و باید بیرون از خاک باشه قسمتی از اون .