PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تکثیر کوی

m_darkoob
۱۳۹۵-۰۳-۰۴, 18:24
اساتید محترم در مورد تکثیر کوی توضیح بفرمایید
حداقل سایز مولدین
در روش طبیعی تکثیر در آکواریوم امکان پذیر است

Rezaei
۱۳۹۵-۰۳-۰۵, 20:05
اساتید محترم در مورد تکثیر کوی توضیح بفرمایید
حداقل سایز مولدین
در روش طبیعی تکثیر در آکواریوم امکان پذیر است
درود

متاسفانه بحث در زمینه ماهی کوی در سایت ضعیف بوده ، انشالله و با قول بعضی از مدیران که در این زمینه کارهای عملی انجام دادن شاهد اضافه شذن اطلاعات خوبی به سایت باشیم

سن بلوغ در‌کوی متفاوته
نرها زودتر و‌حداقل در ۲ سالگی و ماده ها با فاصله ۶ ماه تا یکسال بیشتر از نرها به بلوغ میرسند

معمولا تکثیر در استخر انجام میشه و فکر میکنم فراهم کردن شرایط در آکواریوم کار راحتی نباشه

hasoo
۱۳۹۵-۰۳-۲۵, 13:57
سلام خدمت دوستان
بحث در زمینه ماهی کوی زیاده و در قالب یکی دو سوال نمی گنجه!
اینکه بگیم در چه سایزی دقیقا درست نیست! چون ماهی کوی دارم که در سایز 15 سانتیمتری تخم ریخنه و ماده هم دارم از مرز 30 سانتیمتری هم گذشته...
معمولا اگه رسیدگی به پیش مولد ها خوب باشه از یک سال به بعد قدرت تولید مثل رو دارن و مورد کمتر از یک سال هم مشاهده شده.
بعد اینکه این ماهی چون یه جورایی در حال رشد هست هرچی بزرگ تر بشه قائدتا تخم بیشتر و باروری بهتری داره، توی همین دوره عیدی ماده داشتیم بالای سی هزار تخم ریخته!
و اما در مورد تولید مثل...
حرف آقا حامد درسته ولی به شروطی!
دو روش تکثیر وجود داره
اول طبیعی که معمولا در برکه ها هست و جوری باید باشه که شرایط کاملا طبیعی باشه و در زمان تولید مثل پناهگاه های زیادی وجود داشته باشه و اینکه شرایط محیطیشون خوب باشه
دوم روش مصنوعی معمولا در ایران و جاهایی که به طور حرفه ای کار می کنن وقت تولید مثل و تکثیر ماده و نر رو جدا میکنن و در جاهی کوچک تر مثل وان(در این روش دو حسن وجود داره: 1- میتونید با تغییراتی ماهی رو وادار به تخم ریزی کنید 2- درصد بیشتری از تخم ها تبدیل به ماهی میشن)
در کل در هر دو روش باید تمهیدات خاص خودش رو اندیشید.
ماهی کوی یک ماهی مقاوم و از همه نظر عالی هست ولی در عین حال که عالی هست مریضی های خاص خودش رو داره و برخی مواقع ناشناخته!
تخم ریزی راحتی(البته برای اهل فنش) دارن ولی به ثمر رسوندن بچه ها کاری دشوار(یعنی با اهمیت بالا) است.
در هر کاری باید اول اینکه ناامید نشد

m_darkoob
۱۳۹۵-۰۳-۲۵, 18:38
سلام خدمت دوستان
بحث در زمینه ماهی کوی زیاده و در قالب یکی دو سوال نمی گنجه!
اینکه بگیم در چه سایزی دقیقا درست نیست! چون ماهی کوی دارم که در سایز 15 سانتیمتری تخم ریخنه و ماده هم دارم از مرز 30 سانتیمتری هم گذشته...
معمولا اگه رسیدگی به پیش مولد ها خوب باشه از یک سال به بعد قدرت تولید مثل رو دارن و مورد کمتر از یک سال هم مشاهده شده.
بعد اینکه این ماهی چون یه جورایی در حال رشد هست هرچی بزرگ تر بشه قائدتا تخم بیشتر و باروری بهتری داره، توی همین دوره عیدی ماده داشتیم بالای سی هزار تخم ریخته!
و اما در مورد تولید مثل...
حرف آقا حامد درسته ولی به شروطی!
دو روش تکثیر وجود داره
اول طبیعی که معمولا در برکه ها هست و جوری باید باشه که شرایط کاملا طبیعی باشه و در زمان تولید مثل پناهگاه های زیادی وجود داشته باشه و اینکه شرایط محیطیشون خوب باشه
دوم روش مصنوعی معمولا در ایران و جاهایی که به طور حرفه ای کار می کنن وقت تولید مثل و تکثیر ماده و نر رو جدا میکنن و در جاهی کوچک تر مثل وان(در این روش دو حسن وجود داره: 1- میتونید با تغییراتی ماهی رو وادار به تخم ریزی کنید 2- درصد بیشتری از تخم ها تبدیل به ماهی میشن)
در کل در هر دو روش باید تمهیدات خاص خودش رو اندیشید.
ماهی کوی یک ماهی مقاوم و از همه نظر عالی هست ولی در عین حال که عالی هست مریضی های خاص خودش رو داره و برخی مواقع ناشناخته!
تخم ریزی راحتی(البته برای اهل فنش) دارن ولی به ثمر رسوندن بچه ها کاری دشوار(یعنی با اهمیت بالا) است.
در هر کاری باید اول اینکه ناامید نشد

در روش مصنوعی چه تغییراتی بدهیم تا ماهی تخم ریزی کند؟

hasoo
۱۳۹۵-۰۳-۳۱, 16:07
در روش مصنوعی چه تغییراتی بدهیم تا ماهی تخم ریزی کند؟
معمولا جفت آماده رو(یا یک ماده و دو نر) در یک وان منتقل می کنن و بعد با استفاده از تغییرات دمایی آب (به این صورت که دمای آب رو افزایش بدیم) این کار صورت میگیره.
این تغییرات دمایی نباید به صورت یکباره باشه(فرضا اگه دمای آب 18 درجه سانتیگراد هست اونو به تدریج به بیست و دو سه برسونید) این اعداد و دما ها که گفتم قراردادیه و ممکنه دمای آب منطقه شما کمی خنک تر یا گرم تر باشه و حتما نباید برسه به بیست و دو سه یا بیشتر!
اصل این حرفم اینه که با افزایش دمای آب تحریک میشن.
دیگه اینکه غذا در سه وعده و خیلی کم به اندازه نیاز ماهی بریزید
اکسیژن و کیفیت آب هم رعایت بشه

این نکته هم فراموش نشه!
پس از تخم ریزی و وقتی که تعقیب و گریز نر و ماده تموم شد باید نر و ماده رو منتقل کنید به جای دیگه تا تخم ها خورده نشن. یا اینکه اون چیزایی توی آب گذاشتین برای ریختن تخم روشون اون ها رو منتقل کنید به جای دیگه(با رعایت مسایل همسانی دو محیط)

m_darkoob
۱۳۹۵-۰۵-۲۳, 17:49
من به صورت اتفاقی کوی های من تخم ریزی کردن با چیزیهایی در مورد ماهیهای دیگر پس از چهار روز نوازدین تقریبا همه هچ شدن حالا
لازمه دوهفته با پودر بیومار تغذیه بشن بعد با ارتمیا؟
چقدر زمان میبره سه بندی بشوند؟
در اکواریوم با شرایط کارگاه امکان رشد ماهیها وجود دارد؟
دمای نوازدین باید چند باشه؟
ایا نور لامپ ال ای دی برای رنگ کافیه یا نور خورشید میخاد؟

فرستاده شده از H30-U10ِ من با Tapatalk

ببخشید یک سوال ابتدایی چطور آب نوزادین تعویض کنیم که بچه ها کشیده نشود

Rezaei
۱۳۹۵-۰۵-۲۴, 11:42
من به صورت اتفاقی کوی های من تخم ریزی کردن با چیزیهایی در مورد ماهیهای دیگر پس از چهار روز نوازدین تقریبا همه هچ شدن حالا
لازمه دوهفته با پودر بیومار تغذیه بشن بعد با ارتمیا؟
چقدر زمان میبره سه بندی بشوند؟
در اکواریوم با شرایط کارگاه امکان رشد ماهیها وجود دارد؟
دمای نوازدین باید چند باشه؟
ایا نور لامپ ال ای دی برای رنگ کافیه یا نور خورشید میخاد؟

فرستاده شده از H30-U10ِ من با Tapatalk

ببخشید یک سوال ابتدایی چطور آب نوزادین تعویض کنیم که بچه ها کشیده نشود

قبل از هر چیز لازمه که والدین رو جد کنید چون احتمال خورده شدن بچه ها زیاده
تکثیر کوی نداشتم اما حدس میزنم حدود 2 تا 3 ماه برای سه بند شدنشون لازمه

دمای محیط برای لروهای کوی مناسبه اگر در تابش مستقیم نور آفتاب نباشند
هنوز برای رنگ خیلی زوده که صحبت کنیم اما نور آفتاب روی طبیعی شدن رنگشون اثر بخشه

برای سیفون آب تانک لاروها میتونید لاورها رو با شلنگ هوا سیفون کنید به ظرف دیگه و به آرومی آب تمیر به آب سیفون شده همراه لاروها اضافه کنید

یا با استفاده از بطری آب معدنی کوچک که از وسط بریده شده در رو به شیلنگ و به قسمت بریده شده جوراب نازک زنانه وصل کنید
اگر فضولات آب زیاد نباشه میتونید آب رو به این روش سیفون کنید

m_darkoob
۱۳۹۵-۰۷-۰۸, 12:15
تخم ریزی طبیعی در هوای کنترل شده سالن سالی یکبار انجام میشه؟
نوازدین من به جز 20 تا دونه همه تلف شدن فکر میکنم بخاطر نرسیدن به موقع آرتمیا زنده بود و تغذیه با پودر بیومار که گرسنه موندن

hasoo
۱۳۹۵-۰۷-۰۸, 18:27
تخم ریزی طبیعی در هوای کنترل شده سالن سالی یکبار انجام میشه؟
نوازدین من به جز 20 تا دونه همه تلف شدن فکر میکنم بخاطر نرسیدن به موقع آرتمیا زنده بود و تغذیه با پودر بیومار که گرسنه موندن
ببینید وقتی بحث سالن پیش میاد دیگه از حالت طبیعی خارج میشه! پس میشه به روش های خاص(البته باید خیلی دقت کرد) کوی رو تحریک کرد به تخم ریزی.
به طور طبیعی کوی معمولا دو بار در سال تخم میریزه،خب وقتی توی سالن برای ماهی دما و شرایط یکسان باشه نمیشه توقع داشت چند بار تخم بریزه!
باید کوی رو با یه سری کارها وادار کرد به تخم ریزی! اینم بگم نوبت دوم تخم ریزی کوی ها با شروع تغییر دمای هوا شروع میشه که الان به بعد با توجه به منطقه باید انتظار داشت.
در مورد بچه ها باید بگم که همون طور این ماهی خیلی مقاومه بچه هاشون در اوایل تولد خیلی حساس هستن و قطعا اگه آرتمیا زنده بدین یه چیز دیگست! یه مورد دیگه اینکه نوزادا رو تا وقتی کمی بزرگ تر نشدن هی غذا به غذا نکنید