PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اصول و پایه ماهیگیری کپور به صورت گام به گام

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 14:34
✅قسمت اول :

در هر ماهیگیری این سئوال رو باید از خودمون به پرسیم که چی می خوام بگیرم ؟

همیشه در ماهیگیری ماهی مقصود باید مشخص گردد تا شما بتوانید لوازم آن را تهیه وبه ماهیگیری خود به پردازید در این قسمت می خواهیم اساس و پایه ماهیگیری رو برای هر ماهیگیر تازه کار شرح بدیم که چه لوازمی به درد چه سیستم ماهیگیری می خوره به تر تیب الویت ماهیگیری توضیح می دهیم ماهیگیری کپور ماهیان(ماهی کپور ، آمور . . .)

سیستم ماهی کپور (یاسیستم کپوری)

برای صید ورزشی ماهی کپور شما احتیاج به سیستم اولیه صید این ماهی دارید که به آن سیستم انتظاری می گویند که از لوازم زیر تشکیل شده است

✅ادوات اصلی سیستم کپوری

♠چوب

♠چرخ

♠نخ

♠قلاب

♠طعمه

♠سرب

♠دوات فرعی سیستم کپوری

♠پایه (ساده ، بازر)

♠هشدار دهنده (زنگوله ، بازر و . . )

♠تور دستی

♠شب نما (فسفر)

♠چوب

چوب مخصوص صید کپور یک متود جهانی دارد که سایز ان 3.60 تا 3.90 می باشد یعنی سه متر و شصت سانت که یا سه متر و نود اکثرا به صورت تاشو یا همان تلسکوپی به شکل آنتن رادیو می باشند که جمع می شوند و جنس های مختلف در بازار می باشد ولی اکثرا به جنس کربن می باشند یا ادقامی از کربن یا چیز دیگر. ولی به صورت حرفه ای ماهیگیران از چوب های 3 یا 4 تیکه برای ماهیگیری خود استفاده می کنند

♥چه اکشنی :

با خود میگوید اکشن به چه چیز چوب ماهیگیری گفته می شود. اکشن چوب مهم ترین فاکتور انتخاب یک چوب ماهیگیری می باشد که در کل چهار دسته اکشن چوب موجود میباشد

اکشن سبک بین 0-50 گرم
اکشن نیمه سنگین بین 50-250 گرم
اکشن سنگین بین 250-400 گرم
اکشن فوق سنگین 400 گرم به بالا
همیشه اطلاعات اکشن بر روی چوب نوشته شده که یا به گرم نوشته شده یا به پوند یا همان اِلبی برای تبدیل پوند به گرم عدد را در 453 گرم ضرب کنید تا اکشن به گرم به دست بیاید.

اکشن به دو معنی می باشد یکی به این معنی که چوب قادر به پرتاب چه میزان وزنه یا لانسه یا هر چیز دیگر می باشد

معنی دیگر اکشن این می باشد که برای چه ماهی و چه سبکی این اکشن ساخته شده.

برای رفع شک و تردید وسئوالات مجبورم اکشن هر چوب برای هر ماهیگیری را در زیر بنویسم

♥اکشن سبک

10-30 گرم چوب تخصصی برای صید ماهی قزل آلا (spining)
10-30 گرم چوب مخصوص لانسه کشی
20-40 گرم چوب تخصصی برای صید مای سوف
اکشن نیمه سنگین

50-250 گرم چوب تخصصی برای ماهی کپور (اکشن نیمه سنگین)

50-250 گرم چوب تخصصی برای ماهی زردپر (اکشن نیمه سنگین)
اکشن سنگین

250-400 گرم چوب تخصصی برای گربه ماهی (اسبله)
اکشن فوق سنگین

400-1000 گرم چوب تخصصی ترولینگ (دریا)

♣سئوال دیگر ؟؟؟؟

هر چه اکشن سبک تر باشد ارتعاش و خمیدگی و نرمی چوب زیاد تر می شود یعنی شما به راحتی می توانید چوب را با کمترین فشار به یک نیم دایره یا دایره خم کنید

هر چه اکشن چوب سنگین تر می شود خمش و ارتعاش چوب کمتر می شود

میریم سراق ماهی کپور خودمون : بهترین رنج اکشن برای صید ماهی کپو 100-150 گرم می باشد.

♥چرخ

چرخ های کپوری هم یک رنج خواص خود را دار می باشند که معمولا از روی کنجایش نخ و حج آن تفکیک می شود که از سایز 4000 تا 6000 برای ماهیگیری کپور استفاده می شود و انتخاب بر اساس گنجایش نخ بر روی چرخ می باشد که اطلاعات گنجایش نخ روی خود موتور نوشته شده است.

♥نخ

نخ هم مثل چرخ و چوب بسیار مهم می باشد که سایز به خصوص خود را در این سیستم دارد که ایده آل ترین سایز نخ برای سیستم انتظاری کپور میانگین 40 میلیمتر می باشد.

♥قلاب

سایز های قلاب در سیستم کپوری بر اساس سایز ماهی مورد نظر انتخاب می شود ولی در کل هرچه سایز قلاب کوچک تر باشد بلع قلاب توسط ماهی راحتر می باشد البته این ساتیز کوچک هم تا حدی دارد زیرا قلاب بسیار کوچک شود با عث فرار ماهی می شود زیرا مثل تیغ دهان ماهی را می برد.

♥سرب

همیشه برای سسیستم ماهیگیری کپور شما احتیاج دارید که پرتاب های بلند انجام دهید پس نیاز به سرب برای این کار دارید معمولا از سرب های بین شماره 1 تا 3 برای این کار انتخاب می شود اگر تجربه کار کردن با سرب های سنگین مثل سایز 3 را ندارید بهترین سایز بین 1 تا دو می باشد برای تمرین و شروع کار.

♥پایه

کاربرد پایه در سیستم کپوری نگهداشتن چوب بر روی زمین می باشد که معمولا در ایران از زاویه 90 عمود بر زمین قرار می گیرد تا حدود 30 در جه . .

ولی سیستم ماهیگیری کپور یک متود جهانی دارد که در این متود از استفاده از پایه های که و قتی چوب بروی آن پایه قرار می گیرد زاویه چوب و زمین موازی می باشد .

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 14:55
✅قسمت دوم

♥هشدار دهنده

استفاده از هشدار دهندها بعد از دید مستقیم به چوب تنها راه فهمیدن از اطلاع صید ماهی در این سیستم می باشد که از انواع مختلفی بر خوردار می باشد الکترونیکی یا به صورت زنگوله.

بیشترین استفاده ازاین هشدار دهنده ها به صورت زنگوله می باشد به دلیل راحتی استفاده و ارزان بودن

هشدار دهنده های الکترونیکی (بازر) که هم به صورت سری هم به صورت تکی قابل تهیه می باشد.

قابل توجه ماهیگیران تازه کار : شنیدن صدای زنگوله در ماهیگیری به این معنا است که ماهی در حال نوک زدن وبلعیدن طعمه می باشد پس هیچ وقت زنگوله را در جیب و یا با خود حمل نکنید و در هنگام جابه جای و تعویز طعمه زنگوله را از سر چوب بردارید و بر روی زمین قرار داهید وبی خود صدای زنگوله را در نیاورید زیرا ماهیگیران سریع قاتی میکنند

♥تور دستی یا چاک

تور دستی یا چاک یکی از وسیله های می باشد که که با استفاده از آن دیگر هیچ مشکلی برای خارج کردن ماهی صید شده در آب به بیرون آب نیست که در سایز ها واندازه های مختلف و جود دارد.

نکته بسیار زیبا و جدید در مورد این تور ها در این است که هرچه سوراخ های تور بزرگ تر باشد بهتر می باشد دلیل هم گیر نکردن قلاب در تور می باشد.

♥شب نما

شب نما وسیله ای برای دید در شب نصبت به موقعیت چوب و سر چوب می باشد زمانی که در دل طبیعت در تاریکی با دوستان مشغول ماهیگیری می باشید تعداد چوب ها زیاد می باشد در کنار آب تنها راه تشخیص اینکه صدای زنگوله از کدام چوب است فقط همین شب نما می باشد که به فسفر یا ال ای دی گفته می شود و این شب نما ها به زنگوله متصل می شود

♥چراغ پیشانی

یکی از وسایل مهم در ماهیگیری چراغ پیشانی می باشد که امکان دیدن محیط و کار کردن با وسایل ماهیگیری دیگر را در تاریکی شب امکان پذیر می کند.

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 15:23
✅قسمت سوم

⭕️روش ماهیگیری
در سیستم کپوری در بیشتر مواقع یا همیشه سرب در کف آب قرار میگیرد پس برای این کار شما از ریسه ای استفاده می کنید که سرب در آن به کار رفته شده باشه.

♥با خود می گوید ریسه چیست؟

ریسه به مجموع یک سرب و قلاب و چند گره و ادوادت آن ریسه گفته می شود که در این مقاله با ریسه های بسیار زیاد و با تنوع زیاد آشنا می شوید

♥در کل ریسه ها به چند دسته بزرگ تقسیم می شوند

ریسه با سرب ثابت
ریسه با سرب متحرک
ریسه ایمنی
ریسه شناوری
ریسه طعمه پاش با سرب ثابت
ریسه طعمه پاش با سرب متحرک

منظور از سرب ثابت در این است که سرب در ریسه با گره ثابت نگهداشته شده و سرب در ریسه هیچ حرکتی بر روی نخ ندارد

منظور از سرب متحرک حرکت آزاد سرب بر روی ریسه می باشد

تفاوت بین ریسه با سرب ثابت و متحرک چیست ؟

ماهی کپور یک ماهی کفخوار است و همیشه در کف آب به تغذیه می پردازد و بادیدن تیکه های غذا به طرف آن می رود وآن را بر میدارد و چندبار آن را به درون دهان و بیرون تف می کند . و بعد طعمه را می بلعد.

نکته اصلی در اینجا است که اگر این ماهی سر طعمه ماهیگیری ما این کارو انجام بدهد با عمل بلع و توف کردن اگر احساس کند که طعمه به جای گیر است آن را دیگر نمی بلعد و به ادامه راه خود ادامه می دهد حالا اگر ریسه ما متحرک باشد ماهی کپور زیاد متوجه گیر بودند طعمه نمی شود و اگر ریسه ما سرب ثابت بود ماهی احتمال این را دارد که احساس گیر بودن یا متصل بودن طعمه را احساس کند و نصبت به طعمه بی اهمیت شود.

♥ماهی بیشتر در چه عمقی است

درهوای تاریک ماهی ها بیشتر به حاشیه در یاچه ها و آب می آیند و برای پرتاب طعمه نیاز به پرتاب مسافت بلند نیست گردش ماهی ها بیشتر بر اساس دما وفصل انجام میگیرد در فصل سرما ماهی ها بیشتر در عمق های زیاد به سر می برند و در هوای گرم ماهی ها برای چریدن علاقه دارند در عمق های کم به گردش در بیایند

♥طعمه برای ماهیگیری کپور شب

یک قانون در اینجا است که می گوید برای اینکه ماهی طعمه شما را در شب پیدا کند باید شما در طعمه از مواد بودار استفاده کنید برای مثال اگر از خمیر با پودر سیر استفاده می کنید پودر سیر آن را زیاد ترکنید

♥صید ماهی کپور و چگونگی انتخاب طعمه

همیشه انتخاب بهترین طعمه برای ماهیگیری کپور یکی از بهترین فاکتور های موفقیت در ماهیگیری بوده است .زمانی که در اولین دوره مسابقات ماهیگیری ورزشی استان فارس شرکت کردم اولین حرف و آخرین حرف دوستان از شانص وسنگ شانص من بود آنها هیچ وقت در باره تمرینات و انتخاب چگونگی طعمه و ریسه و قلاب توسط من صحبت نکردند. درسته من دو هفته قبل از مسابقات در مکان مسابقه مشغول تمرین تست انواع طعمه و ریسه ها بودم و در دو برنامه قبلی تر از مسابقه موفق شده بودم در دو برنامه ماهی های را صید کنم. محاسباتی را که انجام داده بودم را در اینجا باز گو می کنم که یکی از اسرار موفقیت را با شما دوستان در میان گذاشته باشم.

اولین فاکتور که بر اساس یک تحقیقات یکساله بدست آمده بود. درسته من بیش از یک سال وقت گذاشتم برای بدست آوردن اطلاعات ناچیز. من در بیش از یک سال ماهیگیری در سدی که مسابقه در آن برگزار شد تمام برنامه ها و را به صورت آرشیو به همراه عکس در فولدر های با ذکر همان تاریخ در کامپیوتر ذخیره کرده بودم که در هر فایل نوشته های از آن روز از ماهیگیری که از چه طعمه استفاده کردم و چه زمانی ماهی ها به طعمه نوک زدند و یا ماهی صید شده درسته این تحقیقات باعث شد که من متوجه بشوم که بهترین طعمه چه طعمه ای هست مطالعه ای که داشتم بیشترین ماهی ها در حدود این تاریخ توسط من و دوستان با کرم و خمیر صید شده بود . .

و در چندین برنامه قبل از مسابقه با تست خمیر و کرم متوجه شدم که کرم بهترین طعمه در این تاریخ هست . بارورتان نمی شود به حدی برای مسابقه آماده بودم که در روز مسابقه یکی از بزرگترین ماهی های که تا به حال در آن سد صید کرده بودم را گرفتم.

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 15:41
✅معمولا سیستم ماهیگیری کپور به دو رش انجام می شود :

1-پرتاب طعمه از کنار ساحل

2- استفاده از قایق برای قراردادن طعمه در محل

روش اول یعنی پرتاب از ساحل بیشترین طرف داران را بین این سبک ها دارد ولی استفاده از قایق نیز از خصوصیات خود برخوردار می باشد مثلا شما می توانید به هر متراژی که نخ بر روی موتور ماهیگیری می باشد طعمه را به جلو در آب ببرید.

♥مقدمه:

در دنیا برای صید هر ماهی متد و فاکتور های خاص خود وجود دارد که اساس و پایه هر ماهیگیری محسوب می شود.

برای مثال برای ماهیگیری از ساحل دریا (سورف کستینگ) متد ماهیگیری استفاده از پایه های که چوب به صورت 90 در جه بر روی آن قرار می گیرد و همه از این قانون پیروی می کنند.حالا ماهیگیری سیستم کپوری هم متد وقوانین خواص خود را دارا می باشد که در ایران کمتر کسی آن را می داند یا آن را رعایت می کند ودر این مقاله مختصر در باره این متد ها صحبت می کنیم . . .

برای شما بارها اتفاق افتاده که ماهی ها به طعمه شما نوک بزند و صدای زنگوله هم کمو بیشی در میاد ولی ماهی صید نمی شود و بعد از چندین بار نک زدن ماهی به حرحال صید می شود یا صید نمی شود .. دلیل های زیادی وجود دارد مثلا نوع زدن طعمه سر قلاب یا نوع ریسه مثلا با سرب ثابت . . .ماهی کپور به سمت طعمه شما می آید به آرامی طعمه را بر می دارد و با احساس گیر بودن طعمه به جای (به سرب) طعمه را سریع تف می کند خوب قلاب هم در مرکز خمیر قرار دارد و شانس زیادی برای گیر کردن وجود ندارد. . . و با این عمل شما بارها صدای زنگوله و تکان سر چوب را مشاهده می کنید!!!

♥راه چاره چیست؟

شما با ید از سیستمی استفاده کنید که زمانی که ماهی طعمه را برداشت با دهان هیچ احساس گیر بودن نکند (به سرب) و طعمه را با خود ببرد و یا اگه طعمه را نخواست در حال تف کردن طعمه قلاب بدون هیچ مانعی سریع به دهان ماهی گیر کند!!!!

خوب با خود می گویید این کارارو چه جوری باید انجام بدیم که ماهی بتونه طعمه رو تا هر جای که دوست داشت به بره و در حال تف کردن هم سریع قلاب تو دهانش گیر کنه . . .

این همان سیستمی هست که استاد عزیزم جناب آقای جاش با ارسال یک فیلمی که با موبایل خودش پر کرده بود به من یاد داد من این فیلم رو شبها در بستر روزها در اتوبوس و هر جای که به ماهیگیری فکر کنم مشاهده می کنم . .

سیستم ریسه سیستم بیت رانر می باشد (طعمه رونده) که احتیاج به حالت خواص قرار گیری چوب در جای خود بر روی پایه دارد. چوب هرچه به صورت موازی بر روی زمین قرار گیرد بهتر است حتی سر چوب پایین تر از سطح انتهای چوب در این حالت ها از سیستم بازر با پایه های خوابیده استفاده می شود . می دانم شما هم مثل من از این سیستم ها ندارید ولی راه چاره با خرید پایه های حدود 5 هزارتومانی حله!!!

ما می توانیم با استفاده از این پایه ها چوب خود را در هر زاویه دلخواهی که می خواهیم تنظیم کنیم و با استفاده از زنگوله.

زاویه چوب باید به حدی باشه که ماهی به راحتی نخ را از روی موتور به بره و صدای زنگوله را در بیاورد!!!!

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 16:03
⭕️ اسراری درباره طعمه پاشی
♥تجمع طعمه پاشی و تجمع ماهی

دوستان با تجارب عملی گروه ماهیگیری ما پی به اسرار اهمیت طعمه پاشی در ماهیگیری بردیم ..
که در اینجا با نکاتی از آنها آشنا می شوید مثلا تجمع طعمه پاشی در یک نقطه متمرکز باشد خیلی بهتر از پراکنده بودن آن هست.
انتخاب عمق مناسب برای طعمه پاشی خیلی موثر می باشد و عمق زیاد دلیل بر ماهی زیاد نیست وشما در هر عمق دلخواهی حتی یک متر هم می توانید با طعمه پاشی ماهی های بزرگ را هم جمع کنید.
در تجمع طعمه در یک مکان تجمع ماهی ها هم بیشتر می شود .
حالا اگر طعمه پاشی شما پراکنده انجام گیرد ماهی به راحتی طعمه پاشی ها را از قلاب تشخیص می دهد و شانس صید ماهی با این طعمه پاشی کم می شود . حالا اگر تجمع طعمه پاشی زیاد باشد ودر یک نقطه و قلاب در آن قرار گیرد دیگر ماهی حق انتخاب ندارد و با تجمع زیاد ماهی بلع قلاب ۱۰۰٪ می شود در ادامه به صورت تخصصی تر توضیح داده می شود

♥تا کتیک های حرفه ای طعمه پاشی و اثرات آن بر ماهیگیری
سلام به تمامی دوستان عزیز و علاقمند به سیستم های ماهیگیری انتظاری مخصوصا کپور گیری. در این قسمت به گوشه ای از تجربیات و تحقیقات یک سال آشنا می شوید.
سیستم طعمه پاشی همیشه به این منظور در ماهیگیری به کار گرفته می شود تا بازده ماهیگیری وصید ماهی را افزایش دهد . همیشه با پاشیدن طعمه ها در جای از در یاچه منجربه جمع شدن ماهی ها در آن منطقه می شوند سیستم طعمه پاشی بسیار ساده می باشد و هر ماهیگیر می تواند با استفاد از این سیستم در ماهیگیری خود موفق شود البته با رعایت اصول و نکته های کلیدی در طعمه پاشی.

♥اصول و نکته ها عبارت اند از :

اول انتخاب بهترین مکمل برای طعمه پاشی (مواد طعمه پاشی) دوم انتخاب عمق مناسب برای طعمه پاشی.

هر کدام از موارد ذکر شده نیز خود به شاخه های دیگر تقسیم می شود مثلا انتخاب عمق به شرایط محیطی مثل فصل و دما ارتباط مستقیم دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. انتخاب بهترین مواد برای طعمه پاشی بستگی به خود گروه دارد. البته این روشی که الان در باره آن صحبت می کنیم نیاز به زمان و وقت خود برای انجام این روش را دارد مثلا شما طعمه ای را برای طعمه پاشی استفاده می کنید که برای اولین بار در آن دریاچه توسط گروه شما برای ماهیگیری انتخاب شده خوب این نکته بسیار مهم می باشد که طعمه پاشی شما اختصاصی می باشد و منحصرا برای گروه شما می باشد ولی شما این را مد نظر داشته باشید که باید ماهی های آن دریاچه به طعمه های که ما برای طعمه پاشی انتخاب می کنید آشنا باشند خوب برای این کار که ماهی ها را شما به آن طعمه اختصاصی آشنا کنید باید مدتی را در آن دریاچه مشغول پاشیدن آن طعمه به خصوص در آب شوید حتی مکان طعمه پاشی نیز مهم می باشد جای را برای طعمه پاشی انتخاب کنید که قلمرو یا محدوده شما در آن در یاچه برای ماهیگیری می باشد. شما می توانید در مدت 3 یا 4 هفته تمام ماهی های محدوده ماهیگیری خود را معتاد به آن طعمه خواص کنید و در طول ماهیگیری از همان طعمه برای سر قلاب یا مشابه آن را در ماهیگیری استفاده کنید. درسته دوستان عزیز به این نکته های که اشاره شد اسرار طعمه پاشی گفته می شود . همان کاری که من و گروه ماهیگیری در دریاچه های مثل دریاچه هفت برم شیراز انجام دادیم و100 % هم نتیجه گرفتیم ما در این دریاچه ماهی های را صید و رها سازی کردیم که در 5 سال گذشته این دریاچه هیچ وقت مشاهده نشده!!!
بهترین طعمه های که شما می توانید برای طعمه پاشی استفاده کنید هم طعمه های ساده می باشد هم طعمه های مکمل و مخلوط طعمه های ساده عبارت اند از انواع حبوبات و قلات ، ذرت شیرین و نان خشک و . . طعمه های مخلوط هم هر آنچه که شما درماهیگیری از آن استفاده می کنید را می توانید مخلوط کنید و در محیط ماهیگیری پراکنده کنید.
نکته ای را در اینجا برای شما توضیح می دهم که به توانید نوشته های بالا را بهتر درک کنید
مثلا شما از نمایندگی جوشانده (بویله) خواصی را تهیه می کنید که تا به حال هیچ گونه تجربه استفاده از این جوشانده را توسط خود ودوستان را نداشته اید خوب شما با چه اعتمادی می توانید از این طعمه ها استفاده کنید؟ خوب در بالا مطالعه فرمودید که شما میتوانید ماهی های یک در یاچه را طبق میل خود ماهیگیر به یک طعمه خواص معتاد کنید . یعنی ماهی های آن دریاچه را به خوردن آن طعمه خواص در زمان مدت معین عادت دهید. خوب طعمه های جوشانده ای را که شما تهیه کرده اید را در تعداد بسیاز زیادتهیه کنید و در زمان های ماهیگیری که به آن دریاچه می روید در مکان های و قلمرو های تایین شد در آب به پاشید بعد از 3 یا 4 هفته مداوم کار را انجام دهید و در هفته پنجم شما می توانید از آن جوشانده با اطمینان کامل در ماهیگیری خود استفاده کنید.

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 17:06
⭕️اسراری درباره طعمه پاشی
✅چه چیز های می تواند تاکتیک های طعمه پاشی شما را خراب کند؟

دوستان شده که شما با برنامه ریزی های که انجام دادید صحیح کار خود را انجام می دهید در طعمه پاشی ولی در آن روز هیچ نتیجه ای از کار خود نمی گیری و واقعا به ماهیگیری خود شک می کنید!! خوب دلیل چیست در سیستم طعمه پاشی دو نکته اساسی و جود دارد که کمتر ماهیگیری به آن توجه می کند یا اصلا هیچ وقت به ذهن هیچ ماهیگیری نمی رسد. جریان های سطحی آب و باد دو عامل اساسی در بهم ریخت محاسبات در سیستم طعمه پاشی ما باشد. جریان های کف در یاچه که همیشه با وزش بادهای شدید شروع می شود موجب جابه جاشدن طعمه ها در کف آب تا مسافت طولانی می شود ما زمانی که در ماهیگیری ها طعمه پاشی میکنیم اگر به بینیم جریان باد و آب به سمت ساحل می باشد. به سمتی که ایستادیدم مسافت دورتری را طعمه پاشی میکنم تا به مرور زمان با جریان آب و باد طعمه ها نهایتا در محدوده ما قرار بگیرند.

♥ماهیگیر در چه عمقی از آب باید طعمه پاشی را نجام دهد؟

دوستان عزیز شاید باورتان نشود ولی در تستی که ما در دریاچه انجام دادیم باسیستم طعمه پاشی در عمق زیر نیم متر یعنی عمقی به میانگین30 سانت توانستیم ماهی ها را برای چریدن بر روی طعمه ها وادار به وارد شدن به عمق بین 20 تا 40 سانت کنیم حتی زمان حرکت و جا به جا شدن ماهی ها را با چشم مشاهده می کردیم وباله های ماهی ها هم زمانهای از آب بیرون در می آمد ماهی های به وزن های 500 گرم تا 4 یا 5 کیلو گرم.در این جاست که هنر طعمه پاشی برای همه دوستان مشخص می شود وتاثیرات آن در ماهیگیری ما در یاچه ای را برای ماهیگیری انتخاب می کنیم که عمق مرکز آن دریاچه حدود 15 متر و میانگین عمق کل دریاچه به 2 متر می رسد با تجربه های که به دست آوردیم بهترین عمق برای طعمه پاشی عمق بین یک متر تا یکمترو نیم می باشد فاصله تا ساحل هم زیاد مهم نیست از 10 متر تا 20 متر میانگین بسیار عالی می باشد.

♥چقدر طعمه بریزیم تو آب برای طعمه پاشی؟
همیشه بر سر این موضوع نظرات زیادی وجود داشته استاد عزیز جناب آقای جاش می فرماییند که طعمه پاشی زیاد دلیل بر گرفتن ماهی زیاد نیست و این هرف کاملا درسته و گروه دیگری می گویند که طعمه ها را درون یک توری مثل جوراب بریزیم که ماهی ها سیر نشوند و برا اساس بو به طرف آن بیایند. این هم درسته ولی زیاد جالب و ورزشی و زیست محیطی نیست زیرا طبیعت کف آب را ما نمی توانیم با این جوراب ها آلوده کنیم به اندازه کافی کف آب ها آلود می باشد.

خوب در اینجا ما چه کاری می توانیم انجام بدهیم ما هم در باره تجارب گروه می نویسم. ما در برنامه های از تاکتیک خواصی استفاده می کنیم که هم منجربه فریب ماهی می شود و هم سایز ماهی های بزرگ تر!!! با خود می گوید چیکار می کنیم که هم ماهی فریب میخوره هم سایز ماهی ها بزرگ ترمیشه . مگه میشه!!!

خوب تاکتیک سیستم طعمه پاشی ما بر این اساسه که اولا دقیقا مکان طعمه پاشی رو میدونیم کجاست چون فاصله آن بسیار به مان نزدیک می باشد و دقیقا می توانیم در آن محل با پرتاب های صحیح طعمه خود را در آن منطقه که طعمه پاشی شده پرت کنیم و قرار دهیم در هنگام طعمه پاشی ما تمام طعمه ها را در ابعاد تعیین شده میریزیم با تجمع بسیار بالا یعنی حتی سعی میکنیم به صورت تپه مانند طعمه ها را بریزیم.در این صورت تجمع ماهی در جای طعمه پاشی بسیار بالا می رود مثلا در ابعاد 1 متر در دو متر طعمه ها را ریختیم و در این ابعاد مثلا حدود 17 ماهی تجمع کردند برای چریدن طعمه دلخواه طعمه ای که به آن عتیاد دارند!!

خوب در این محدوده با اون کپور های بین 2 تا 10 کیلو جای برای ماهی های کوچک نیست و از ترس واسترس در آن منطقه سبز نمی شوند.

در یک نقطه که تجمع ماهی ها زیادمی شود آن ها با سرو کله به سمت چریدن طعمه ها می روند حالا اگر در وسط این طعمه ها قلاب قرار داشته باشد هم ماهی خواسته آن قلاب را می بلعد هم به صورت نا خاسته قلاب را در هنگام مکیدن کف دریاچه می بلعد.

♥فصل و دما و زمان و تاثیرات آن بر طعمه پاشی (گردش ماهی)

ماهی کپور ماهی می باشد که برای چریدن و غذا خوردن نصبت به فصل مکان و عمق خود را تغییر می دهد مثلا در تابستان گرم عمق های کم را برای چریدن انتخاب می کند و در فصل پاییز عمق های متوسط بین یکو نیم تا دو متر را برای چریدن انتخاب می کند. زمان چریدن هم برای ماهی کپور در تابستان زمانی که هوا خنک تر می شود بین غروب و طلوع خورشید که اوج آن در طلوع و غروب خورشید می باشد. و چریدن آن در پاییز در بین ساعت 11.30 تا 3 یا 4 ظهر می باشد خوب شما در این زمان ها و عمق ها نصبت به فصل و زمان می توانید مکان خود را انتخاب و طعمه پاشی کنید

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 17:53
⭕️مهم ترین و حرف پایانی

دوستان عزیز سکوت را رعایت فرماید در مکانی که طعمه پاشی شده با قایق وارد آب نشوید د کنار چوب ماهیگیریانت با دوستان صحبت نکنید . با کفش بر روی سنگه های کنار آب راه نروید و کمتر حضور داشته باشید در مکان های کنار چوب!!!

رعایت سکوت دیگر اسرار صید ماهی تروفه

سکوت یکی از راه هایی است حیوانات و موجودات زنده برای در امان ماندن از دشمن ، مخفی شدن در طبیعت و درحال شکارکردن به کار می‌برند.

خوب زمانی که شما به ماهیگیری می روید حکم یک شکارچی را دارید و برای صید کردن با ید نکات پایه و اساسی رو رعایت کنید در این مقاله مختصر نکاتی را مورور می کنیم که با رعایت آنها شاید باورتان نشود می توانید شانص صید ماهی های تروفه خود را خیلی بالا به برید شاید ساده باشد ولی کلیدی و حیاطی.

یاد تونه در قسمت تاکتیک های طعمه پاشی و اثرات آن بر ماهیگیری نکته پایانی و مهم ترین کار در حرف پایانی بیان کردیم و گفیم :

دوستان عزیز سکوت را رعایت فرماید در مکانی که طعمه پاشی شده با قایق وارد آب نشوید در کنار چوب ماهیگیریتان با دوستان صحبت نکنید . با کفش بر روی سنگه های کنار آب راه نروید و کمتر حضور داشته باشید در مکان های کنار چوب!!! حالا در آینده به صورت تخصصی در این موردهای آخری صحبت می کنیم که اهمیت آن از طعمه پاشی مهم تر می باشد خوب الان نوبتی هم باشه در باره دیگر اسرار صید تروفه باهم صحبت می کنیم.

زمانی که به ماهیگیری می رویم اولا هیچ وقت جمعه ها رو برای ماهیگیری انتخاب نمی کنیم زیرا در این زمان ها مکان های ماهیگیری بسیار شلوغ می باشد آلودگی صوتی تجمع ماهیگیری حرف ها با این شرایط ما نمی توانیم ماهیگیری حرفه ای داشته باشیم

همیشه اگر شرایط جور باشد وسط هفته ها را برای ماهیگیری انتخاب کنید هم لذت ماهیگیری بالای دارد هم سکوت باعث میشه که کار های رو که انجام میدید به نتیجه برسه.

♥خوب باید چه کار های رو انجام ندهیم:

1. دوستان عزیز سکوت را رعایت فرماید

2. مکانی که طعمه پاشی شده با قایق وارد آب نشوید

3. در کنار چوب ماهیگیرینان با دوستان صحبت نکنید

4. با کفش بر روی سنگه های کنار آب راه نروید

در مورد یک همه می دوند که با رعایت سکوت می توان ماهیگیری خوبی را انجام داد خوب در این شکی نیست و حتما باید رعایت شود.

در مورد دو باید بگم فقط شما یک بار مجاز به استفاده از قایق می باشید آن هم در هنگام طعمه پاشی دیگر به هیچ وج نمی توانید از قایق در طعمه پاشی ها استفاده کنید زیرا حضور قایق در آب باعث می شود ماهی ها از ساحل و محل ماهیگیری دور شوند.

در مورد سه باید گفت که کمتر ماهیگیری این مورد را رعایت می کند اگر ادامه همین نوشته هارو به خونید فکر کنم دیگر هیچ وقت پشت سر چوب های ماهیگیریتان کنفرانس بر گزرار نمی کنید یا خاطرات ماهیگیری را با دوستان بازگو نمی کنید. دلیل آیا می دانید که ارتعاش صوت صدا به راحتی از چوب وارد نخ ماهیگیری می شود و این ارتعاش و صوت صدا از طریق نخ ماهیگیری به عمق آب می رود به جای که شما طعمه پاشی کرده اید و این صدا منجرب می شود که ماهی لب به قلاب شما نزند!!!

آزمایش این داستان هم در کتاب علوم اثبات شده است!!!

در مورد قسمت چهار هم می توان گفت که راه رفتن های بی مورد در کنار آب بر روی سنگ ها وسنگ لاخ ها باعث ایجاد صدا می شود و این صدا با سرعت صوت می تواند در آب انتشار پیدا کند و ماهی ها را در عمق های ایده آلی که طعمه پاشی کردید دور می کند.

خوب با خود می گویید ما این کار ها رو رعایت نمی کنیم و تن تن ماهی میگیریم خوب چه ماهی های میگیرید آیا سایز آنها بیشتر از 800 گرم هست درسته نکته کار اینجا هست که برای صید ماهی های بیشر از 8 کیلو گرم با رعایت سکوت و استتار و دیگر نکاتی که در مقالات گذشته ذکر شد شما موفق به صید آن می شوید

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۲, 14:58
بسیاری از کسانی که قصد صید کپور دارند عادت کرده اند
به محل هایی بروند که به نظرشان خوب میرسد یا دوستانشون در آن محل قبلا کپور گرفته اند. اما  ماهی کپور عادت دارد در محلی تغذیه نماید که احساس امنیت کند. و اگر ماهیگیران به طور مرتب از محلی بخصوص کپور می گیرند این بدین معنی است که بعد از مدتی ماهی ها آن محل را به عنوان محل خطرخیز علامتگذاری کنند و این یعنی محلی بی استفاده.

بیشتر ماهیگیران کپور اغلب اعتقاد دارند که اگر موفق نیستند به دلیل استفاده از ریسه یا طعمه نادرست است حال اینکه حتی اگر از بهترین ریسه و طعمه جهان استفاده کنید (که چنین چیزی اصلا وجود ندارد.) اگر ماهی ها در اطراف قلاب شما نباشند به احتمال قوی کپور صید نخواهید کرد.

بنابراین اگر قصد صید کپور بیشتری را در هر آبی دارید قبل از فرود در یک  محل باید دنبال محل کپور بگردید. این کار راحتی نیست مخصوصا اگر بادی هم در دریاچه در حال وزیدن باشد. اما قبل از اقدام به صید کپور باید به نکاتی ابتدایی دقت کرد.
به حرکتهای ماهی ها دقت کنید. وقتی به دریاچه مورد نظر رسیدید مدتی را صرف گشتن در اطراف دریاچه بکنید. به پریدن ماهی از آب دقت کنید. اگر ماهی های دیگری وجود دارند که بیشتر می پرند باید تشخیص دهید که پریدن آنها چه فرقی با کپور دارد. به عنوان مثال فیتوفاگ ماهی پرنده ای است. اما باید به خاطر داشته باشیم که آنها تقریبا افقی می پرند نه عمودی. بر عکس کپور کاملا عمودی از آب بیرون می جهد.

اگر بعد از مدتی هیچ کدام از این علایم را ندیدید نکات دیگری را امتحان کنید. یک سر نخ جالب انتخاب محلی است که هیچ ماهیگیری در آن دور و بر نیست. به عبارت دیگر اگر سه چهارم اطراف دریاچه مملو از ماهیگیر است شما یک چهارم خالی را انتخاب کنید. اگر یکی از بهترین محلهای آن آب را خالی می بینید ولی در حوالی آن ماهیگیرانی هستند از آن محل دوری کنید چرا که فشار قلابهای کناری آن ناحیه را خالی از سکنه (کپور) می نماید. اگر اطراف دریاچه پر است از پرتابهای بلند استفاده کنید. قلاب را دور از نخهای دیگران بیندازید. به خاطر بسپارید که کپور صدای به آب خوردن وزنه ها را میشنود حتی از فاصله دور. و اگر فشار نخهای ماهیگیری زیاد باشد به این معنی که پرتابها زیاد شوند ماهی ها به نواحی دور از ساحل میروند.

درباره شرایط هوا بیاندیشید. البته نه فقط در روز ماهی گیری بلکه در مورد هوای چند روز قبل از صید. آیا دما یا فشار هوا در چند روز پیش تحت تاثیر چیزی قرار گرفته است؟ اگر هوا گرم بوده است این به آن معنی است که آبهای کم عمق گرم خواهد بود و کپور به این آبهای گرم تمایل دارد مخصوصا در صبح های سرد زمانی که در هنگام طلوع نور خورشید به آب کم عمق کناری می تابد.