PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نکات محیط زیستی برای ماهیگیران و طبیعت گردان

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 21:27
✅⭕️ پس از صرف یک فنجان چای در کنار جاده ، لیوان یک بار مصرف را کجا می‌اندازیم؟

🔷 چه تعداد از ما زباله‌هایمان را در کیسه زباله نگه می‌داریم تا یک سطل زباله پیدا کنیم؟

🔷 ما باید به خودمان و افراد دیگری که برای تفریح به طبیعت و ماهیگیری می‌آیند بهداشت مربوط به محیط‌زیست را یاد دهیم.

🔷 رها کردن زباله‌ها و پلاستیک‌ها در محیط نه تنها موجب تکثیر پشه‌ها و باکتری‌ها و میکرب‌های دیگر می‌شود بلکه موجب آلودگی خاک نیز می‌شود ، بیشتر مردم فکر می‌کنند پاکیزگی تنها مربوط به خانه است و به راحتی زباله‌هایشان را در جاده ، صبیعت و .....می‌اندازند !!!

🔷 این تفکر مثل این است که فرد بخشی از خانه‌اش را پر از زباله کند بدون این که آن فضا را بخشی از خانه‌اش بداند. این احساس که کره زمین خانه ماست به فرد کمک می‌کند که این افکار اشتباه را کنار بگذارد.

🔴 دوستان خوبم

عاجزانه ازتون میخوام که در سفرهایی که در دل طبیعت دارید و جهت ماهیگیری میرید
حتما بعد از صید جمع آوری زباله های خود و دیگران را جدی بگیرید و اصلا خجالت هم نکشید ، بزارید اطرافیانتون بهتون بخندن و مسخره کنن !!!!
ولی یک روزی پشیمان شده و قدر این کارتون رو میدونن و از خودشون خجالت میکشن.

🔴 دوست ماهیگیر من

همیشه از این دیدگاه به مقوله محیط زیست نگاه کن :

🔷 من طبیعت را میراث پدران و سهم فرزندانم می دانم ......

و سخاوت طبیعت را می فهمم ، آنچه از او می خواهم به من خواهد داد :

لذت 🔶 آرامش 🔶 شادی 🔶 زیبایی 🔶 سکوت....

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 21:44
🌹 من یک ایرانیم !

🌹 فرق طبیعت را با زباله دان می دانم🌹

🌹می دانم که رودخانه وسیله ایاب و ذهاب زباله های من نیست.

🌹می دانم که رودخانه شاهرگ حیات بخش کوهستان است.

🌹من هنگام ترک طبیعت به پشت سر خود نگاه می کنم، مبادا زباله ای بر جای گذاشته باشم.

🌹من به دوستان و هموطنانم که نسبت به پاک نگه داشتن طبیعت بی تفاوت اند، با لبخند تذکر می دهم.

🌹من یک ایرانیم ، دوستدار طبیعتم. وقتی آن را ترک می کنم، نه چیزی به آن اضافه کرده ام و نه چیزی از آن کاسته ام.

🌹من و عزیزانم در طبیعت به ستون یک و در یک راستا حرکت می کنیم تا کمتر خاک و گیاهان را لگدکوب کرده باشیم.

🌹من سخاوت طبیعت را می فهمم، آنچه از او می خواهم به من خواهد داد: لذت، آرامش، شادی، زیبایی، سکوت …

🌹من طبیعت را میراث پدران و سهم فرزندانم می دانم.

می دانم یک کیسه پلاستیکی ِ کمتر در روز یعنی چه!
می دانم خرید در پاکت های کاغذی و چند بار مصرف یعنی چه.
می دانم کاغذ و پلاستیک و شیشه و فلز زباله نیستند.
می دانم که کاغذ ِ بیشتر یعنی درخت ِ کمتر.
می دانم که درخت کمتر یعنی پرنده کمتر ، و می دانم آسمان بی پرنده یعنی چه!

🌹من درس حفاظت از طبیعت را در مدرسه زندگی آموخته ام.

🌹من یک ایرانیم ، صحنه پرتاب زباله از خودرو قلب مرا می آزارد. جاده ها و ریل های آلوده در دل جنگل، دلم را به درد می آورد.

🌹من یک ایرانیم . من حق حیات را برای همه حیوانات و گیاهان محترم می شمارم، پس هیچگاه و به هیچ بهانه ای در طبیعت، جان جانداری را نمی گیرم.

🌹من عاشق خانه و خانواده ام هستم. پس هرگز خانه و خانواده پرندگان و حیوانات وحشی را نابود نمی کنم.

🌹من یک ایرانیم ، من هنگام صعود، از رقص سبکبارانه پرنده شکاری در آسمان غرق لذت می شوم، پس زیستگاهش را تخریب نخواهم کرد.
من هنگام پیمایش دره ها از آواز آن سُهره رنگین بال مسحور می شوم، پس جوجه هایش را به خانه نخواهم برد.

🌹من یک ایرانیم ، یک طبیعت گرد!
نابودی نسل یوز ایرانی، گور ایرانی و رو به زوال رفتن حیات وحش سرزمینم، قلب مرا می خراشد!

🌹من یک ایرانیم ، من از شکار و شکارچی بیزارم.
من نیازی به گوشت قوچ و کبک و گراز وحشی ندارم. در شهر من به قدر کفایت گوشت سفید و قرمز موجود است.

🌹من یک ایرانیم . من از تماشای جان کندن حیوانات وحشی لذت نمی برم.

🌹من بر دیوار اتاقم هیچ عکسی ندارم که در آن، بر نعش گرازی ایستاده باشم.
من هیچ دم روباهی در خانه ندارم.

🌹من یک ایرانیم . ردپای زباله را تا بلندترین قله ها و پست ترین دره ها و دورترین کویرها و انبوه ترین جنگل ها دیده ام و از خود پرسیده ام: جز انسان چه کسی به اینجا دسترسی دارد؟

🌹من نمی توانم همه را اصلاح کنم. نمی توانم به همه تذکر بدهم.

🌹اما از خودم شروع خواهم کرد. خودم را اصلاح خواهم کرد!

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۳, 22:14
‌ ☠ فيلتر سیگار از خود سیگار خطرناک تر است!☠

☠سالانه بيش از پنج هزار ميليارد نخ سيگار، در جهان دود می شود كه حدود 80درصد اين سيگار‌ها، نيمه يا تمام دود شده، روی زمين يا درون آب انداخته می شوند.☠

☠از هر تكه آشغالی كه در سواحل دنيا جمع‌آوری می شود يكی، ته‌سيگار است. ☠
☠كيسه‌های پلاستيكی در رتبه بعد قرار دارد. پارك‌های جنگلی و مسيرهای كوهستانی هم گاه تفاوتی با سطل آشغال برای سيگاری ها ندارند. ‎ مواد سمی و نيكوتين اين فيلتر‌ها با هر باران شسته می شود و وارد آب‌های زير زمينی، چاه‌ها و قنا‌تها می شود. فيلتر سيگار حاوی فلزات سنگين و تركيبات بسيار سمی با غلظت بالاست. سيگاری هايی كه ته‌سيگار خود را دور می اندازند سالانه بيش از يك تن آرسنيك وارد چرخه حيات می كنند يك فيلتر ‌ سيگار در هر يك ليتر آب، برای كشتن ماهی های درون آب كافی است. پژوهشگران دانشگاه سن‌ديه‌گو در آمريكا هشدار می دهند كه انداختن ته‌سيگار درون آب و به خطر انداختن سلامت ماهی ها خطر بزرگی برای سلامت تمامی چرخه حيات به شمار می آيد.☠

☠ماهی ها از حساس‌ترين جانداران چرخه حيات هستند. در دانش اكولوژی، سلامت ماهی ها شاخصی برای سلامت زيستی چرخه حيات محسوب می شود. ☠

☠ به عبارت ساد‌ه‌تر می توان گفت: ☠

☠اگر سلامت ماهی ها به خطر افتد سلامت تمامی جانداران كره زمين در خطر خواهدبود...☠

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۵, 08:56
✅نکاتی ایمنی برای طبیعت دوستان
دست و پای خود را در مكان‌های مشكوك كه بازرسی آنها با چشم میسر نیست وارد نكنید.

در بیابان‌ها قبل از بازدید دقیق اماكن موجود یا سایه‌بان‌ها، داخل آنها نشوید و در آنها اطراق نكنید.

از نشستن بر روی تنه‌ درختان بر زمین افتاده یا تخته سنگ‌ها، قبل از بازرسی دقیق آنها خودداری كنید.

از توقف در مكان‌هایی كه دارای سنگلاخ با سوراخ‌های متعدد است جداً پرهیز كنید.

در هنگام ماهیگیری مراقب اطراف خود باشید.

بعد از غروب آفتاب، به جمع كردن چوب برای سوزاندن و یا كار دیگر نپردازید و در روز هم چوب‌های انباشته شده در بیابان یا روستا را قبلاً با چوب بلندی جابجا كرده و سپس آنها را بردارید.

در تاریكی شب در بیابان قدم نزنید. از پا برهنه راه رفتن در اطراف كلبه‌های روستایی خودداری كنید. اصولاً برای كوه‌نوردی یا پیاده‌روی در دشت و صحرا هنگام روز هم باید از كفشهای ساق بلند مناسب نظیر چكمه یا پوتین استفاده شود.

نزدیك توده‌های انبوه اشیای زاید و بی مصرف و یا دسته چوبها و علف‌های انباشته بر روی هم و همچنین در دهانه‌ی غارها، حفره‌ها و یا باتلاقها، چاهها و قناتها و به طور كلی مكان‌های متروكه نخوابید.

در آبهایی كه در داخل و یا در اطرافشان احتمال وجود مار است وارد نشوید.

برخی از مارها قادرند خود را از درخت و یا دیوار خرابه‌ها بالا بكشند. بنابراین در مكان‌های مشكوك، قبل از بالا رفتن از درخت یا دیوار و یا دست گذاردن بر روی آنها احتیاط و دقت لازم را رعایت نمایید.

بهتر است از وسط علفزارهای بلند و گندم‌زارها بدون پاپوش مناسب رد نشوید. یا بوته‌های انبوه را زیر پا نگذارید و یا به كندن آنها اقدام نكنید، و در صورت اجبار قبلاً با استفاده از یك چوب بلند دقیقاً به بررسی محل پرداخته و از نبودن مار اطمینان حاصل كنید.

هیچگاه به تنهایی به كوه‌نوردی یا راهپیمایی در محل‌هایی كه احتمال وجود مار سمی می‌رود نروید.

برای گردش در مكان‌هایی كه امكان وجود مار هست، جعبه كمكهای اولیه جهت گزیدگی را همراه داشته باشید.

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۵, 09:13
✅نکات ایمنی برای طبیعت دوستان
‍ به محض مشاهده‌ مارهای سمی مسیر خود را تغییر دهید.

همیشه در كوهپیمایی یك چوب‌دستی (یا باتوم) با خود داشته باشید. حركت چوب‌دستی موجب دور كردن مار از سر راه شما می‌گردد.

در صورتی كه مورد تعقیب ماری قرار گرفتید به صورت زیگزاگ حركت كنید.

اگر با یك مار در طبیعت برخورد كردید، این احتمال را بدهید كه ممكن است مارهای دیگری هم در همان حوالی وجود داشته باشند.

در صورت برخورد ناگهانی با مار از هرگونه حركت تهاجمی پرهیز کنید. چون چشم مار از حركت و حرارت تحریك می‌شود.

فاصله‌ای كه مارها می توانند به انسان حمله كنند بر حسب نوع مار متفاوت است، ولی آنها معمولاً بیش از فاصله‌ 50 سانتیمتری قادر به حمله نیستند. بنابراین پس از مشاهده‌ مار، در فاصله‌ی قدرت حمله آن قرار نگرفته و از بازی كردن در اطراف محل خودداری كرده و از آنجا دور شوید.

اگر تصادفاً مورد حمله‌ی مار قرار گرفتید برای احتراز از حمله‌ بعدی مار، هر چه زودتر از آن محل دور شوید.

این توصیه ها را جدی بگیرید

فراموش نكنید شما كه در طبیعت بدنبال آب، درخت، سایه و گل هستید، مارها هم دقیقاً دنبال همین موارد هستند.

از توقف در مكان‌هایی كه دارای گل و گیاه فراوان و فاقد دید كافی می‌باشد جداً پرهیز كنید.

در هنگام چیدن گل مواظب باشید.

در هنگام پوشیدن كفش در طبیعت، حتماً داخل آن را بازدید كنید.

در هنگام رفتن به طبیعت حتماً از چكمه و پوتین استفاده كنید.

در طبیعت هرگز به چشمان خود اعتماد نكنید، چون بعضی مارها خود را به شكل‌های مختلف در می‌آورند.

در صورت برخورد با مار به آرامی از آن فاصله بگیرید.

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۵, 14:39
☡روزی که خیلی خجالت کشیدم☡

☜چندی پیش ازطریق یکی از شبکه های اجتماعی در اینترنت، با دوستی آشنا شدم بنام «تیم». تیم روانپزشک و اهل کالیفرنیاست. معمولاً از هر دری باهم صحبت می‌کنیم. من به تیم گفته‌ام که در شمال ایران، درجایی بنام گیلان زندگی می‌کنم و حدود سه سالی است به خانه خودمان که در کرج، در فاصله تقریباً ۳۰۰ کیلومتری گیلان واقع شده است نرفته‌ام و با این گفته خود، تیم را در آستانه شاخ درآوردن قرار دادم!

☜تیم ابتدا فکر کرد من با خانواده روابطی خصمانه دارم یا مرتکب خلافی شده‌ام و از لحاظ قانونی تحت تعقیبم و از اینروست که به شمال ایران گریخته‌ام. وقتی به او گفتم خوشبختانه روابط من و خانواده‌ام خیلی هم خوب است و بزرگترین خلافی که در عمرم مرتکب شده‌ام این بوده که در کودکی زنگ خانه‌ها را می‌زدم و در می‌رفتم، پاسخی به من داد که بهترین معادلی که در فارسی توانستم برایش پیدا کنم این بود: «پس چه مرگته!»

☜در جواب، برای تیم، چند تصویر از طبیعت گیلان فرستادم، تصاویری از بیشه‌زارها، درختان تنومند، نهرها، و آبشارها. در بالای تصاویر برای تیم نوشتم: «تا جایی که میدانم تنها یک بار زندگی خواهم کرد، بنابراین اصلاً دوست ندارم فرصت زندگی در چنین جایی را از دست بدهم».

☡☜ظاهراً مناظر و تصاویر، تیم را بشدت تحت تاثیر قرار دادند. او گفت تصورش از ایران کشوری خشک و کویری بوده است و هرگز فکر نمی‌کرده در اینجا جنگل بروید! ضمناً گفت سعی می‌کند تا روزی حتماً به شمال ایران بیاید.☞☡

☠من خجالت کشیدم تا به تیم بگویم که تا آن‌روزی که تو به اینجا می‌آیی دیگر خبری از جنگل نیست.
☠خجالت کشیدم تا از وی بخواهم در مسیرش به سمت شمال اگر با ماشین می‌آید از پنجره به اطراف جاده و دشت هایمان نگاه نکند، و نبیند که ما در آنجا بجای گندم نایلون کشت کرده‌ایم.
☠خجالت کشیدم تا به او توصیه کنم، برای خودش یک ماسک بخرد تا بوی تعفن زباله‌های اطراف جاده‌هایمان آزارش ندهند.
☠خجالت کشیدم تا به او بگویم که نهرهایی که در عکسها دیدی حالا دیگر خشکیده‌اند، درختان بریده شده‌اند و از بیشه‌زارهای انبوه هم خبری نیست.
☠خجالت کشیدم تا به او بگویم کشورم از لحاظ شاخص‌های پایداری محیط زیست دربین ۱۴۶ کشوری که مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند در رده ۱۳۲ قرار گرفته است. درعوض اینها چیزی به او گفتم که معادل تقریبی‌اش این می‌شود: «قدمت روی چشم!»

""نویسنده متن یک ایرانی خجالتی":

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۷, 06:35
‍ ‍ ‍ من یک کاکایی سر سیاه هستم که در تالاب حفاظت شده ی لیسار که ناحیه کوچکی از ایران است و زیستگاه من محسوب میشود زندگی میکنم غذای من ماهیها و دوزیستان موجود در تالاب میباشد به اندازه ای از آنها استفاده میکنم که به اکوسیستم آسیبی وارد نمی آورد.زیانی برای آدمها ندارم و زندگی برای آنها با وجود من و پرندگان دیگر زیباتر میشود.
اما اکنون محکوم به مرگ هستم آنهم بخاطر مشکلی که آدمهای بی فکر برای من که هیچ زیانی برای آنها نداشتم بوجود آورده اند.
شما آدمها زمانی که جرمی انجام میدهید همدیگر را محکوم میکنید و گاهی محکومیت شما همراه با غل و زنجیر میباشد.اما من به چه جرمی محکوم به غل و زنجیر از جانب شما شده ام؟
 یکی از نمونه های محکوم به فنا هستم که شما آدمها این سرنوشت را برای من رقم زده اید.  با رها سازی زباله ها و بطریهای آب در طبیعت و رودخانه ها مشکلات فراوانی برای گونه های مختلف بوجود میاورید.
مدتی است که این بطری آب به پای من گیر کرده است و زندگی را برایم بسیار مشکل کرده اگر بطری از پای من جدا نشود به زودی خواهم مرد.دست من برای پریدن آفریده شده نه برای باز کردن بطری و طناب و ... که شما آدمهای بی فکر در طبیعت رها میکنید.
چند تا از مشکلاتی که این بطری برای من پیش آورده است:

۱-به راحتی نمیتوانم در آب شنا کنم .

۲-کم کم آب در داخل بطری زیاد میشود و سنگین تر میشود که پرواز و راه رفتن را برایم سخت تر میکند و به مرور همین سنگینی مرا به عمق آبها فرو خواهد برد.

۳-زمان حرکت در خشکی بطری لای بوته ها گیر میکند و خیلی راحت حیوانات شکارچی میتوانند منو شکار کنند و....
به چه گناهی ؟؟؟

♥فردین نظری

http://www.emruzi.com/upc.php?file=1493262111117139_img_20170427_073243. jpg

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۸, 21:13
✅عشق به محیط زیست

نیاکان و اجدادمان امانتی گرانبها بدستانمان سپردند و این هدیه و میراث بزرگ از آنان برایمان به یادگار مانده. محیط،باغاتی چون مرکبات، و درختانی که همه برایمان نعمت و برای ادامه حیاط ضروریست. یک سوال در ذهنم برایم تداعی میشود و آن اینست که ایا من فقط برای استفاده کردن از این هدیه آمده‌ام؟؟؟
چند مدتیست که وضعیت محیط زیستمان دچار بحران شده و منابع آبزی و حتی حیاط وحش و رودخانها وضعیت نگران کننده‌ای دارد.از طرفی حرکتهای نهادین مردمی و دوستداران محیط زیست که چند مدتیست شاهد ایثار و از خودگذشتگی آنان هستیم که.واقعا جای تشکر وقدردانی دارد...پس همگی دست در دست هم برای حفظ وبقای محیط زیستمان بکوشیم و با اشاعه فرهنگ صحیح از این میراث بزرگ محافظت کنیم.

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۹, 13:34
✅ سلام خدمت همه دوستان ماهیگیر خوبم

من جاهایی رو میشناسم که سالهاست میرم و وقتی به محلهای بکر میرسم مناظر بکر اطراف آنقدر زیبا ، تمیز و بکر و دست نخورده هست که گاهی چوب ماهیگیری رو میزارم کنار و چند لحظه فقط با دیدن مناظر اطراف لذت میبرم ،
حیف نیست که این مناظر مثل بقیه جاهای دیگه یه روز با کوه زباله ها ، جاده ، ویلاها ، کارخونه و فاضلابها تسخیر بشه؟!

ما همه مون ماهیگیریم ، همیشه یا دنبال فرصت و جای مناسب برای ماهیگیری میگردیم یا با تماشای عکس و فیلمهای ماهیگیری لذت میبریم ، همه ما هم با دیدن فیلمهای خارجی کلی سر شوق میایم و بحالشون حسرت میخوریم.

تا حالا دقت کردید که وقتی تصویر نمای باز از محل ماهیگیر نشون میده گاهی رودخانه و دریاچه و... در طبیعت بکر وجود داره و گاهی هم دیدیم که رودخونه و بکر و تمیز و پر ماهی فاصله کمی با شهر و خونه ها و... داره

آنقدر رعایت میکنن که اگه دوربین اطراف محل ماهیگیری رو نشون نده فکر میکنیم طرف وسط جنگلهای آموزن داره صید میکنه!
کاش همه ما یه روز بفهمیم که طبیعت بکر گنجیه که وقتی از دست رفت برگردوندنش خیلی خیلی سخته
کاش میفهمیدیم که طبیعت بکر جای ساختن ویلا ، جاده ، کارخانه و....نیست
اگه جایی رو پیدا کردیم که پشت هم داره ماهی میزنه تهشو درنیاریم و بلکه هر چند وقت یکبار سری به اونجا بزنیم از طبیعتش لذت ببریم و یه چایی آتیشی بخوریم و چنتا هم ماهی صید کنیم به اندازه نیاز
کاش امتحان کنیم که جلد و پوست و قوطی خالی خوراکی همراهمون وزنی نداره و میشه داخل کوله همراهمون برگردونیم و به سطل زباله بریزیم.

کاش میدونستیم که وقتی طبیعت سخاوتمندانه سفره ای جلوی ما پهن کرد و محل ماهیاشو کشف کردیم ما هم رازشو حفظ کنیم و با حرص و ولع نابودش نکنیم.
شاگرد کوچیک همه محمود اقایی........

☜نویسنده : محمود آقایی

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۹, 13:54
💦💦💦💦 عشق آبی 💦💦💦💦

ماهی به آب گفتا ، من عاشق تو هستم
از لذت حضورت ، می را نخورده مستم

آیا تو میپذیری ، عشق خدائیم را ؟
تا این که بر نتابی ، دیگر جدائیم را؟

آب روان به ماهی ، گفتا که باشد اما
لطفا بده مجالی ، تا صبح روز فردا

باید که خلوتی با ، افکار خود نمایم
اینجا بمان که فردا ، با پاسخت میایم

ماهی قبول کرد و ، آب روان گذر کرد
تنها برای یک شب ، از پیش او سفر کرد

وقتی که آمدش باز ، تا این که گوید آری
یک حجله دید و عکسی ، بر آن به یادگاری

خود را ز پیش ماهی ، دیشب که برده بودش
آن شاه ماهی عشق ، بی آب مرده بودش

نالید و یادش افتاد ، از ماهی آن صدایی
وقتی که گفت با عشق ، می میرم از جدای 🐳🐳🐳🐳🐳🐳🐳🐳

نکته : حواسمون به منابع آبی و آلودگی آنها باشد .
مبادا که فرصت از دست برود و جای جبرانی باقی نماند

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۹, 15:38
✅ با توجه به بالاتر رفتن سطح علم و دانش ماهیگیری و بوجود آمدن فضا های مجازی و دسترسی و اطلاعات از طریق این کانالها اکنون مسیری باز شده تا بتوانیم روش صحیح و اصولی ورزش ماهیگیری را فرا بگیریم و شیوه درست آنرا در صید بکار ببندیم.

✅ با توجه به انقراض و از بین رفتن تعدادی از آبزیان لطفا از صید گونه های در حال انقراض خوداری کنید .واگر دوست دارید فرزندانتان همچون شما از این نعمات الهی بهره ببرند اصول صحیح استفاده و صید را به انان تزریق کنیم.
✅ نسبت به رها سازی ماهیهای کوچک گذشت داشته باشیم آن وقت میبینیم که رها سازی ماهی کمتر از گرفتن ان نیست....
یا اگر طاقت رها سازی رو نداریم حداقل به صید گونه های منقرضی هم نپردازیم.

✅ ماهیگیر ورزشی باشیم نه یک صیاد

نسبت به جمع آوری زبالهای اطرافمان احساس مسئولیت کنیم و موقع برگشت آنها را در جاهای مخصوص بگذاریم
چند مدته که این فرهنگ بین ماهیگیران باب شده و جای بسی شکر است که همه احساس همدلی خودشان را به این نحو نشان میدهند.

✅رعایت فواصل جانبی با ماهیگیران در هنگام ماهیگیری یکی از نکاتی است که همه باید آنرا رعایت کنند. حداقل فاصله جانبی 3 تا 5 متر چون در صورت هر گونه شلوغی امکان ماهیگیری از همه سلب میشود ، مخصوصا در فصل بهار و موقع صید کولی اگر در آب و روبرو یا کنارهم ماهیگیری میکنیم فاصله به حدی باشد که مسیر برای بالا کشیدن ماهی و کولی محیا باشد.

✅ هدف از ماهیگیری ورزشی لذت بردن از طبیعت و ماهیگیری در سکوت است پس با ایجاد سر و صدای مختلف این آرامش را از دیگر ماهیگیران نگیریم.

✅ماهیگیری صرفا صید ماهی نیست بلکه تنها فقط فرصتی است برای رفتن به دل طبیعت و دوری از مشغله های روزمره زندگی ، شب نشینی با دوستان وایجاد رابطه های محکم و فراموش نشدنی.....

☜نویسنده : مهرداد شاهدی

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۰۹, 21:29
🔵🔴 راز کیسه پلاستیکی 🔴🔵

کیسه پلاستیکی یه وسیله کم حجم سادست
دوست من
توی ساک ماهیگیریت زیاد جا نمیگیره
اما همین کیسه میتونه توی طبیعت 300 سال جا بگیره و تجزیه نشه
پس دوست من
همیشه یه کیسه تو کیفت داشته باش
بغل رودخونه
دریا
تالاب
مرداب
هرجایی که دیدی یه مدتی ماهی نمیزنه تو یه دستی به سر و روی طبیعت بزن و اشغالهای اطرافتو تمیز کن
ما ماهیگیریم اما نباید جون طبیعت رو بگیریم.

ماهیگیری سالم در گرو طبیعت سالم

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۰, 12:41
☜☜☜ دلنوشته و درد دل یک ماهیگیر ورزشی با قلاب

ديروز همه دهنه رودخانه بسته شده بود از تور و پره و ماشک زن
جايی که من نشسته بود پر بود از آشغال و زباله
موش ها در کنار من جفت گيری ميکردن
يکی از اهالی محترم نيز بدون نگاه کردن به پايين رودخانه
زحمت کشيد تمامی زباله های خانوار خودش رو بر سر من و دوستم و لوازم های ما خالی کرد
جالب اينجاست که شاکی بود که چرا دارين زير خونه من ماهی گيری ميکنيد
از آب هم همه چيز بيرون اومد بجز ماهی !!!!
از شرت مامان دوز دهيار محل و پوشک نوه امام جمعه محل گرفته تا سو...... پار...... خانوم که اومده بود شمال واسه گردش !!!!
☟☟☟☟☟☟☟☟☟
واقعا با این فرهنگ غلت به کجا داریم میریم و سرانجام کار به کجا ختم خواهد شد.
⭕️ صحبتی با مسئولین

تا کی میخواین خودتون رو به خواب خرگوشی بزنید ! بی تفاوتی و بی تدبیری تا به کی !
به فکر فحش و لعن و نفزین آیندگان نصبت به خود که چرا در زمان تصدی گری مسئولیت اجرایی و حفظ و سیانت از محیط زیست و آبزیان و رودخانه ها ، که داشتید ، اقدام جدی از جانب شما صورت نگرفت و فقط شعار حفاظت و سیانت رو بر زبان جاری کردید !! و به صندلی های گردان و میز ریاست تکیه زده و پول بیت المال را صرف منافع شخصی خود کردید !
مگر بجز اینست که بفرمایش امام راحل این مردم ولی نعمت شما مسئولین هستند؟
آیا واقعا به عمق فاجعه هنوز پی نبردید ؟!

آیا واقعا در این ایام و فصل تخم ریزی آبزیان نظاره گر تور کشان و صیادان غیر قانونی در دهنه رودخانه های منتهی به مرداب و دریا که شبانه روزی با تور ورودی رودخانه ها را بستند و مانع از ورود ماهی به رودخانه جهت تخم ریزی هستند ، نیستید ؟!

آیا واقعا نظاره گر اینهمه آلودگی و زباله در حاشیه و بستر رودخانه ها توسط افراد بومی و مردم نیستید ؟!

آیا واقعا تصاویر و فیلمهای موجود از اینهمه معضلات از دید شما پنهان مانده ؟!

آیا واقعا جلوگیری از این نسل کشی و تخریب محیط زیست کار دشواریست ؟!
آیا واقعا فرهنگ سازی و برنامه سازی در این خصوص برای رسانه ملی و پیگیری از نهادهای مربوطه هزینه بردار و دور از دسترس است ؟!
و خیلی واقعیتها و موارد و معضلات دیگر .....

در آخر این نکته رو به شما تشنگان قدرت متذکر میشوم
اگه خودتان رو در حد و قواره این جایگاه و مسند نمیبینید و کاری از دستتان بر نمی آید !! خیلی مردانه و شجاعانه این مسند را به افراد دلسوز و کار آمد تری بسپارید تا اینکه آیندگان حداقل در این یک مورد شما را ستایش کنند.
وگر نه منتظر عواقب بد ناشی از این بی تدبیری و بی لیاقتی و بی کفایتی خود باشید .
چون دوستاران طبیعت و دلسوزان محیط زیست ساکت نخواهند نشست و نظاره گر نخواهند بود .....

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۰, 13:38
✅اداب ماهیگیری تعادل

زمان چندانی به شروع ماهیگیری تابستانی نمانده،
روزهایی که به کندی میگذرد و پس از ماهها انتظار ،نوید بخش روزها و شبهایی خوش درکنار اب ،میتواند خاطرات زیبا و جدیدی برای یک ماهیگیر رقم بزند...
باز هم قرار و مدارها،شب بیداریها،اماده کردن طعمه و لوازم و شور و هیجان حرکت ...وخستگیهای مفرط بازگشت و کم خوابی

لابلای این هیجان زیبا ،نکاتی مهم،بسیار مهم،………بلکه حیاتی.......

اندازه نگهدار که اندازه نکوست

ایجاد تعادل بین کار وماهیگیری
استراحت و ماهیگیری
و از همه مهمتر(خانواده) وماهیگیری!
ساعات و روزهای خوش،در صورتی زیباست که عواقب ناخوش ایند نداشته باشد
بسیار دیدیم و دیدیدوشاید خودمان هم جزوشان بودیم که با زیاده روی در ماهیگیری خسارتهای زیادی به کسب و کارشان وارد شد
خانواده رنجید
کارهای شخصی به تعویق افتاد
وبه خاطر فشار مضاعف و خستگی ،به خود اسیب زده شد

این تفریح زیبا، یا عشق مفرط با طبیعت دمساز شدن
با اندکی تسامح ممکن است اسیب هایی بزند که دیگر نتوان ان را ورزشی زیبا گفت

هر چه هست این مصرع به زیبایی بیانش میکند

اندازه نگهدار که.....

☜☜نویسنده : عباس شجاعی

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۰, 15:29
❌درد و دل ❌

رودهای شمال انگار شخصی شده و هر کس با غلدری بخشی از رودخونه که برای همه مردم این اب و خاکه و صاحب شده و احساس مالکیت میکنه و با بستن رودخونه ها با تور سرمایه ملی و تسخیر میکنه و حتی فحش و ناسزا و زدو خورد هم راه میندازه با مسافر یا ماهیگیری که نزدیک محوطه تورهاش بشه هیچ جای جهان چنین چیزی قابل درک نیست که یک استان با فرهنگ و غنی با داشتن ادارات محیط زیست و شیلات دارای چنین وضعیت اسفناکی باشه حال روز پلنگ ایرانی و منقرض شدن تعدادی از گونه های بومی و حیوانات در حال انقراض الان گواه بر بی کفایتی و نظارت و برخورد ادارات مذکور و بی مسئولیتی و بی رحمی برخی از هموطنان ماست که با وضعیت حاضر اینده ای بد و جبران نشدنی پیش بینی میشه ما مردم گیلان و مازندران عاجزانه از مسئولین دلسوز و وظیفه شناس خواهشمندیم این 2ماه رو که فصل مهاجرت ماهی هاست با این حجم تور کشی و بستن رودخونه ها و قتل عام ماهی های مهاجر برخورد جدی کنند تا شاهد چنین مکافات و وضعیت بد آبهای شمال نباشیم🙏🙏🙏🙏

☜نویسنده: محمد پروانه.
♥منبع : کانال ماهیگیران ورزشی گیلان

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۰, 21:02
✅خوسازی کنیم
چند وقتی است که بحث پیرامون حفظ و صیانت از محیط زیست بسیار داغ شده است هر کسی به اندازه دغدغه خود و فهم خود سعی دارد در این مسئله مشارکت کند عده ای از ممنوعیت و محدودیت شکار و صید سخن میگویند و عده ای از پاکسازی طبیعت و جمع آوری زباله ها و عده ای هم از مبارزه با آلوده کننده ها و متجاوزین به حریمهای طبیعی که همگی این بحث ها در جای خود خوب و امیدوار کننده هستند
⭕️اما نکته ای که اکثرا از آن غافلند این است که تا وقتی در کشورهای جهان سوم ارزشهای انسانی و اصول فرهنگی رعایت نمیشوند این کار مانند آب در هاونگ کوبیدن است در کشوری که مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را فقط از ترس پلیس و جریمه اجرا میکنند یا در جایی که مردم به یکدیگر رحم نمیکنند و منتظرند تا در فرصت مناسب سر یکدیگر کلاه بگذارند دم زدن از سیانت از محیط زیست کاری عبث است تا وقتی که ما به یکدیگر احترام نمیگذاریم و برای حقوق هم ارزشی قایل نیستیم تا وقتی که رشوه و رانت وجود دارد و سواستفاده از مقام و منصب و پیکر وجدان کاری رو به موت است
⭕️وقتی که که ما برای سلامت دیگر هموطنانمان ارزشی قایل نیستیم و فقط در پی منافع شخصی خود هستیم نباید امید و انتظار داشت که مسایل و مشکلات حل شوند
کافی است که نگاهی به کشورهای مترقی بیاندازیم خواهیم دید که تمامی کشورهایی که در زمینه حفظ و حراست از محیط زیست موفق بوده‌اند ابتدا مسایل و مشکلات فرهنگی جامعه را حل و فصل کرده‌اند
بنابراین راه چاره فقط در فرهنگ سازی آن هم در تمامی شئون زندگی است
مطمئنا مسائل و مشکلات مالی و فقر فرهنگی دو مانع بزرگ بر سر این راه هستند که همت مسئولین و همدلی مردم و دولتها میتوانند آنها را از سر راه بردارند

☜نویسنده : امید شفقی...

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۱, 14:31
✅✅ کنار گذاشتن تور های ماهیگیری
روی سخنم امروز به دو دسته از دوستان گلم هست.
اول :::🌹🌹از همه دوستانی که فروشگاه دارن و اقدام به فروش انواع تورهای ماهیگیری میکنند
دوست گل فروشگاه دار من چرا ؟؟!!
شما الان به فکر فروختن تور هستی و بردن سود در آینده چه خواهی کرد، در آینده نه چندان دور چه خواهی کرد. بعد از گذشت مدتی هیچ ماهی باقی نخواهد ماند و همگی آنها توسط تورهای ماهیگیری از بین خواهند رفت .
آیا به آن موقع هم فکر کرده ای ؟؟؟؟
در آن گاه که زیاد هم دور نیست حتی از فروش وسایل ساده ماهیگیری نیز عاجز خواهی ماند !!!
و آن هم فقط یک دلیل دارد و بس، نابودی ماهی ها. چون دیگر ماهی وجود ندارد تا بتوانی وسایل ماهیگیری بفروشی حتی یک قلاب ساده، چه برسد به فروش چوب و چرخ !
دوست فروشگاه دار من، در هر نقطه از این سرزمین که هستی بیا با خود عهد ببند و فروش تور را کنار بگذار تا کسب و کارت جان تازه ای بگیرد.

دوم ::: 🌹🌹روی سخنم با شما دوست ماهیگیر هست
ماهیگیر عزیزی که فقط برای تفریح دست به تور میشوی کمی در افکار خود اندیشه کن !!!
الان و در این روزگار و اوضاع خراب رودخانه ها و سدها که به سختی ماهی پیدا میشود ایا دست به تور بردن درست است ؟؟
دلیل این کار چیست. آیا جز این است که با گرفتن چند عکس و فیلم پیش دوستان خود اسم در کنیم؟ من که فکر نکنم جز این باشد!
اگر هم ماهی را به خاطر مصرف با تور صید میکنی بازم اشتباه هست این گونه رفتارها !؟
چون این نوع روش صید نه لذتی دارد و نه افتخار .
پس دوست ماهیگیر من بیا تور را کنار بگذار تا در آینده برای صید و لذت بردن از ماهیگیری ماهی وجود داشته باشد.

دوستان ماهیگیر و فروشگاه داران عزیز بیاید از همین امروز خرید و فروش تور را کنار بگذاریم تا آینده ای بهتر داشته باشیم . 🙏🏻

نویسنده : مرتضی رزاقی

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۱, 20:16
متأسفانه هر زمانی که از ماهیگیری و یا شکار یا طبیعت گردی صحبت به میان می آید همه یاد کباب ماهی و یا کباب با گوشت تازه شکار می افتند که به هیچ وجه صحیح نیست . امروزه ماهیگیر یا شکارچی و طبیعت مرد، در هر کجای دنیا که باشند با توجه به سابقه موجود از ماهیگیری و شکار دیگر به دنبال صیادی و گوشت شکار نیست،  هر چند تکنولوژی این جریان با توجه به زمان آنقدر پیشرفت کرده که دیگر هیچ کسی دست خالی به خانه بر نخواهد گشت، اما ماهیگیر و شکارچی حرفه ای با درک اینکه منابع مورد نیاز او برای ادامه فعالیت ماهیگیری و شکار بسیار محدود بوده و حتی در بعضی از مواقع متاسفانه به نابودی کشیده شده است . دیگر صرفا به دنبال صیادی نیست و بیشتر وقت خود را صرف نگهداری و باز سازی ذخایر ارزشمند زیست کره می نماید .

اما این که متاسفانه ظرف ۵ سال گذشته باب شده که از موتور برق و یا تور و دام و ریختن کلر در رودخانه ها و … اقدام به ماهیگیری می نمایند و شاید خیلی ها دیده باشند که بعضی از ماهیگیرها با بستن تور به جای قلاب بر روی نخ ماهیگیری اقدام به ماهیگیری می نمایند البته این روش در بعضی از سایت ها یا فروشگاههای لوازم ماهیگیری آموزش داده می شود که البته این  روش حرفه ای و اصولی برای ماهیگیری نیست .

امروزه با بوجود آمدن مدارس ماهیگیری حرفه ای و شکار و گذراندن دوره های فشرده و سخت تنها برای دریافت مجوز شکار یا ماهیگیری البته در کشور های اروپایی و … و رو آوردن ماهیگیرها به روش های بی آزار تر و زیبا تر مانند فلای یا استفاده از قلاب های فاقد خار، نه تنها ماهی را به داخل ماهی تابه و اجاق فر نمی برد بلکه با آزاد سازی آن دوباره شانس زندگی دوباره ماهی و صید فردای خودش را فراهم می نماید . همینطور یک شکارچی با در نظر گرفتن زمان مجاز شکار تعداد درج شده در پروانه و حتی تشخیص خودش مبنی بر توان منطقه برای شکار یا حتی استفاده از سلاح سر پر و یا استفاده از تیرو کمان ،  همراهی با میر شکار حرفه ای و آشنا به امر شکار می تواند در حفظ ذخایر ارزشمند کوشا باشد .

شاید باورش مشکل باشد ماهیگیری دیگر در کانادا ماهی کپور نمی خورد. اگر مامورین محیط زیست این را متوجه شوند که یک ماهیگیر اقدام به کشتن یک کپور کرده است غیر از جریمه نقدی مجوز ماهیگیری و گواهینامه ماهیگیری او باطل خواهد شد.  به همین راحتی حتی برای یک کپور که متاسفانه در اینجا ارزشی ندارد . یا حتی مجوز های شکار در همین کشور همسایه پاکستان تا ۶۰ هزار دلار به فروش میرسد و یا در تاجیکستان برای قوچ مارکوپولو باید ۵۰ هزار دلار خرج کنید و یا حتی در افریقا برای هر شکار، فقط هر شکار تا ۱۵ هزار دلار باید خرج کرد.

اما این که ما بنشینیم و منتظر باشیم تا دیگران بیایند و کاری انجام دهند متاسفانه کاری از پیش نخواهیم برد. بهتر این است که ماهیگیران بزرگی که در زمینه بگیر و رها کن کار می کنند و یا حتی تو و یا من در جهت آگاه سازی ماهیگران آماتور و اذهان عمومی درجهت بهتر شدن رفتار حرفه ای و برخورد بهتر و صحیح با طبیعت راهنمایی کرده و تجربیات فردی را در اختیار عموم قرار دهیم  . میتوان حتی با جمع آوری زباله های شخصی که از یک کمپ ماهیگیری یا کوه نوردی باقی می ماند و برخورد صحیح با دیگران به طوریکه باعث تشویق آن ها در انجام این امور شود در حفظ طبیعت و باز سازی آن کوشا بود .

☜نوشته : محمد رضا مجد آبادی

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۱, 21:40
🐠🐠🐠🐠🐠🐠🐠🐠🐠

🇯🇵ماهیگیران ورزشی بی وجدان وبیتفاوت نیستن 🇯🇵

🇯🇵یک ماهیگیر ورزش حافظ ابزیان و طبیعت است. یک ماهیگیر ورزشی نابودی نسل ماهیان را نابودی حیات انسان میداند. با تور مخالف است بله باصید بیرویه وغیرقانونی میانه ای ندارد وخون خوار طبیعت میداند. وهمیشه از تور وتور زدنهای بی برنامه بیزار است.یک ماهیگیر ورزشی هدف خود رادر بگیر رهاکن و مواظبت از ماهیها و طبیت واحترام به ان میداند🇯🇵.
🇯🇵ودر میادین ورزشی طبیعی. دریا وسد ورودخانه وتالاب مبارزه را با ماهی در کمال ادب واحترام رعایت میکند .ماهیهای کوچک را به چالش دعوت کرده ودرنهایت بااحترام به انها جان میبخشد و رهایشان میکند. ماهیگیر ورزشی در حقیقت کانون هواداران ومحافظان ابزیان است تا گذشته وحال رادست نخورده به نسلهای اینده تقدیم کند. ماهیگیر ورزشی شرمنده خانواده خود خواهد شد ولی شرمنده نسلهای اینده نیست. وباوجدان اسوده خود را از امواج دریا و رودخانه وسدها سالم به ساحل میرساند.و ماهیها ی سایز را به مبارزه دعوت کرده وانها راخسته میکند و در همانجا از دنیای انها خدا حافظی میکند.ورهایشان میکند...
🇯🇵یک ماهیگیر ورزشی هم دوست دار طبیعت وهم مراقب نسلهای ماهی و مراقب افراد سودجو که با جان انها معامله وتجارت میکنند است. تا مافیای صید ماهی را ناکام کند. و مردم را بیدار وهوشیار در مقابل اقدامات سودجویان میکند که مبادا غافل شویم و از نعمت هم زیستی با حیوانات عده ای سود و دهکده جهانی زیان ببینند. که جبران ان مکافات است وحیات بشریت در خطر. 🇯🇵
🇯🇵 رمز موفقیت ما وجدانی ارام و روحیه ورزشی پاک است که خدا ذات مارا بی بهره نگذاشته .ارزوی همت همه جانبه از حیات ابزبان کشورمان ❤️

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۷, 15:49
http://www.emruzi.com/upc.php?file=149415950350174_img_20170507_164908.j pg
‌ ‌ ‌ ✅⭕️ نخ ماهیگیری رها شده ، تله ای خطرناک برای موجودات زنده طبیعت

بعضی اوقات ماهیگیران آگاهانه یا بدون اطلاع با اعمال خود به طبیعت و موجودات آن آسیب میرسانند. مثلا باقی گذاشتن یک تکه نخ ماهیگیری اضافه و بهم گره خورده می تواند برای موجودات زنده طبیعت مشکل ساز باشد.

معمولا هر چقدر هم از لوازم و روش های استاندارد ماهیگیری استفاده کنیم باز ممکن است نخ ماهیگیری در هم تنیده شود و گره بخورد . اگر شما هم مثل من بخواهید از حداکثر فرصت زمان ماهیگیری در کنار آب بهره مند شوید و دقایق زیادی را به باز کردن گره های کور نخ ماهیگیری مشغول نشوید ، احتمالا از خیر آن تکه نخ خواهید گذشت.

اما دور انداختن و رها کردن آن تکه نخ در طبیعت جدا از آنکه به نوعی محیط زیست را آلوده میکند و تجزیه نخ نایلونی بیش از یک قرن طول خواهد کشید . احتمال زیاد مخاطراتی را برای موجودات زنده به همراه خواهد داشت و پس از ان بدور از دید شما تراژدی غم انگیزی را بوجود خواهد آورد!

در برخی موارد مشاهده شده پرندگانی که قصد ساخت یا تعمیر آشیانه خود را دارند این تکه نخ ها را به منقار گرفته و با خود می برند که متاسفانه با توجه به قابلیت بالای گره خوردن نخ های ماهیگیری بعضا به دور گردن و بال های پرنده پیچیده و او را هلاک میکند.
فکرش را بکنید یک تکه نخی که به پای یک پرنده یا موجودی دیگر گره خورده چگونه مرگی دردناک را برای وی رقم خواهد زد!

نویسنده: مهران قمی

منبع : کانال ماهیگیران ورزشی گیلان

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۷, 20:14
‌ ⭕️لزوم آموزش و دانش استفاده معقول از منابع طبیعی (آبزیان) برای یک ماهیگیر

♦️روزانه شاهد اخبارناخوشایند و تأسف برانگیز نابودی بخشی از طبیعت یا انقراض نسل گیاه یا جانوری در گوشه ای از دنیا هستیم.

♦️در این نابودی و انقراض، یکایک ما چه مستقیم و چه غیرمستقیم نقش داشته و مسئول هستیم.

♦️از بین رفتن طبیعت مساوی نابودی اساس زندگی خیلی ازانسانها و نهایتأ فقر و در نتیجه عامل بسیاری از کشمکش ها و جدال ها، جنگ و خونریزی ست.

♦️استفاده از طبیعت نه به معنی حد اکثراستفاده مقطعی به قیمت نابودی آن, بلکه استفاده مستمر و معقول برای نسل حاظر و آینده, با توجه به حفظ این منابع است.

♦️طبیعت و منابعش، اینجا بطور کلی آبزیان و بطور اخص ماهیهای آب شیرین، سوپرمارکتی با انباری بزرگ و کلی جنس تمام نشدنی نیست!!!!!!!

♦️توازن طبیعی بین گیاهان و جانوران یک دریاچه، سد، رودخانه و بطور کلی مکانی که ماهیگیر سعی میکنه تا در حین لذت بردن از طبیعت، دانشش رو بکار ببره و ماهی ای هم بگیره ، چیزیست که خیلی راحت با اشتباهات خواسته یا نا خواسته به هم میریزه.

♦️هر عمل و قدم یک ماهیگیر در طبیعت در نهایت تحت تاثیر قرار دادن و دست بردن در طبیعته.

♦️عدم دانش در این مقوله خیلی راحت ما رو به مجرمانی تبدیل میکنه که جرمشان حداقل نابودی غیر عمدی بخشی هر چند کوچک از طبیعته.

♦️بجا گذاشتن آشغال مثل بطری پلاستیکی، کیسه و .... نه تنها زیبایی طبیعت رو مخدوش میکنه بلکه آلاینده های خطرناکی رو وارد محیط زیست میکنه که سال های سال باقی می ماند.

♦️مقداری نخ ماهیگیری که به هم گره خورده، تله ایی مرگ آور برای پرندگان و حیوانات کوچک میشه که با پیچیدن به پای شان، مرگی تدریجی و سخت رو برای آنها به همراه داره.

🤔"عدم آگاهی مجرم از جرمی که مرتکب شده دلیلی بر برائت او نیست."🤔

♦️ضرب المثل اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود برای همه ما آشناست.

♦️حال بیائید این ضرب المثل رو از طرف دیگه ای نگاه کنیم:

اندک اندک نابود گردد وانگهی از دریا چیزی نماند.😔😔😔

با توجه به محدود بودن دریاچه ها، رودها و آبگیرها ی مناسب برای ماهیگیری در کشور عزیزمان، بخاطر شرایط جوی حاکم براین منطقه و همچنین جمعیت بیش از 70 میلیون از طرفی و از طرف دیگر حساس تر بودن اکوسیستمهای مناطق گرم در مقابل تغییرات که کشورما نیز از آن دسته است، مسئولیت بیشتری را بر دوش ما میگذارد🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۲۶, 12:40
✅⭕️ یکی از بزرگترین مشکلات درک خطر نابودی محیط زیست و عدم باور در جوامع می باشد.

ما در نوجوانی و جوانی تصور اینکه در رودخانه های اطراف رشت و یا هر استانی ، دیگر قادر به ماهیگیری نخواهیم بود را هرگز نمیکردیم ، اما امروز رودخانه ای نمانده چه رسد ماهی.
در آن دوران اگر کسی حرف از این همه آلودگی میزد مردم نگاه دیگری داشتند.
متاسفانه امروز هم دقیقا همان تفکر در جامعه حاکم است و وقتی میگویند در سال 2025 فلان فاجعه رخ خواهد داد آن را باور نمی کنند.
بله فاجعه در راه است و خواهد آمد چه باور کنیم چه باور نکنیم.

📢 پس ای دوست ماهیگیر

🔶 اول از خودمان شروع کنیم !

برای تمیز تر شدن شهر و روستا ؛ طبیعت و رودخانه ها ؛ مخصوصا در این ایام ماهیگیری که فصلش در تمامی نقاط ایران ، مخصوصا مردابها و تالابها و سدها شروع شده حواسمان جمع باشد که این طبیعت و موحبت الهی میراث گذشتگان است به ما و باید سالم به نسلهای آینده تحویل دهیم.

🔶 باید زباله ها را در اطراف محیط ماهیگیری رها نکنیم !

🔶 اگر همه ما در ایام ماهیگیری زباله های تجدید ناپذیر خودمان را در طبیعت رها کنیم ؛ از سرسبزی ها و زیبائیها سطل زباله ای بیشتر باقی نمی ماند.

🔶 پس بیایید با فرهنگ و با کلاس باشیم و برای زباله های خود کیسه ای تهیه کنیم و زباله ها را در آن کیسه بیاندازیم.

🔶 می توانیم امسال کیسه ای اضافه داشته و زباله های اطرافمان در طبیعت را نیز جمع آوری کنیم ؛

🔶 هزینه اش فقط نگرفتن چند عدد ماهی است ...

📢 جمع آوری زباله وظیعه نیست ، نریختن زباله وظیفه است 📢

🔻نوشته : مهران قمی
منبع کانال ماهیگیران ورزشی گیلان