PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ✅⭕️ شناخت ماهی مورد نظر جهت صید

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۴, 19:56
✅⭕️ شناخت ماهی مورد نظر جهت صید

🔻صفحه اول

کلا" در منابع آبی شمال و دریای شمال ماهیهایی که میتونین با قلاب صید کنین عبارتند از : کپور طلایی - نقره ای و معمولی - ماهی سفید - اردک ماهی و سوف - کفال - کلمه - سیاه کولی - کاس کولی و شاه کولی - ماهی آزاد یا سامون(سالمون) - ماهی سیم - و در بعضی مناطق ماهی زردپر و قزل آلا و ماهی های خاویاری مثل ازون برون که فقط با قایق و در عمق بالای 6 متر قابل صیدن

شما باید بدونین فصل صید هر ماهی دقیقآ کی شروع میشه! مثلا" فصل صید ماهی کپور بعد از تخمریزیشه که در شمال کشور از اواسط خرداد شروع میشه و تا آبان ماه ادامه داره! ولی شهریور ماه بهترین زمان صید ماهی کپوره پس دوستانی که علاقمند صید کپور هستند واسه صید این ماهی شهریور ماه رو همیشه در نظر داشته باشن!

بهترین زمان صید سایر ماهیها عبارتند از: ماهی سفید مهرماه! ماهی سوف و اردک ماهی آبان ماه! ماهی سالمون مهرماه،! البته این به این معنی نیست که مثلا" ماهی سوف در شهریور قابل صید نیست ! منظور من از بهترین زمان بیشترین راندمان صیده! خوشبختانه ماهیهایی مثل خانواده کولی و کفال هم کل تابستان و تا اواسط پاییز قابل صیدن!

گام بعدی انتخاب سیستم صحیح ماهیگیره که برای هر ماهی شیوه ای منحصر به گونه داریم! من بهترین روشهای صید ماهی های شمال کشور رو در آرشیو دارم که دوستان میتونن بررسی کنن،اما چند نکته رو لازم میدونم مطرح کنم! اولین نکته ای که اکثر دوستان باهاش مشکل دارن اینه که سیستم روآبی همراه شناور رو انتخاب کنن یا زیر آبی و کف خواب رو! دوستان انتخاب سیستم همیشه باید نسبت به گونه ماهی و شرایط محیطی مثل جریان آب، عمق آب و مهمتر از همه بستر آب تنظیم بشه! مثلا" وقتی در مرداب انزلی یا قرق اقدام به ماهیگیری میکنین بستر مکان مورد نظر اصلی ترین نقش رو در انتخاب سیستم ایفا میکنه! در این مناطق بهترین روش استفاده از سیستم رو آبیه! بخصوص در صید انتظاری اردک ماهی!برای صید ماهی کپور در این مناطق حتما" از طعمه پاشی متمرکز (ذرت،جو و ماش تخمیر شده و برنج نیم پز) بهره بگیرین! البته اینم بگم در صورتی که در مردابهای شمال بتونین بستر مناسبی پیدا کنین که ریسه تون میان گیاهای آبی احاطه نشه و به موانع زیر آبی گیر نکنه استفاده از سیستم کف خواب و زیر آبی مطمعنا" واسه صید ماهی کپور بهتر از سیستم شناوره!

برای صید ماهی کولی یا سیم و یا حتی کلمه استفاده از سیستم روآبی همراه با طعمه پاشی متمرکز از ملزوماته!

برای صید اردک ماهی در برکه ها و مردابهای شمال سیستم لانسه کشی بهترین روشه!
اما در صورتی که با مشکل گیر کردن لانسه و طعمه مصنوعی به موانع طبیعی برخورد کردین میتونین از سیستم انتظاری ماهی زنده همراه شناور یا طعمه ماهی مرده در عمق میانی آب استفاده کنین!

گام بعدی انتخاب طعمه مناسبه!
بیشتر دوستان مشکل اصلی در عدم صیدشون رو به طعمه ها ربط میدن و اکثرا" از این موضوع شاکین که در بیشتر سایتهای آموزش ماهیگیری در مورد طعمه ها اطلاعات غلط انعکاس میدن که این امر موجب گمراهیشون میشه!
من اینبار بهترین طعمه ها رو جهت یاداوری مطرح میکنم که مورد تایید اساتید بزرگ این حرفه در کشوره، که همراه شده با دانش مختصر وتجربه ی شخصی خودم! در صورتی که جواب مثبت نگرفتین من در این وبسایت پاسخگوی شما عزیزان هستم!

ادامه دارد ...☟☟

Morteza.g
۱۳۹۶-۰۲-۱۴, 20:12
شناخت ماهی مورد نظر جهت صید

بهترین طعمه ها جهت صید ماهی های شمال کشور

ماهی کپور:
ذرت تخمیر شده، انجیر خشک خیس خورده،کرم خاکی ،خمیر آغشته به اسانس یا مواد معطر، نون پیچ، سوسیس و...... که بهترین گزینه ترکیب ذرت با کرم خاکیه!

در مورد بکارگیری بویله ها(جوشانده) من بارها پست گذاشتم و توضیح دادم که سیستم بکارگیری و استفاده از طعمه بویله مهارت و تجربه خاصی میطلبه و مخصوص صید ترفه ای و ماهیهایی با وزن بالای 2کیلوست! حتی ریسه و قلاب بکار رفته واسه طعمه بویله باید حتما" بدقت و تخصصی نصب و بافته بشه! بخصوص طعمه پاشی با برنامه زمانی متمرکز از ملزوماته صید با این سیستمه! پس اگه تجربه و مهارت بکارگیری این سیستم رو ندارین خودتون رو ملزم به استفاده از این سیستم نکنین!

اصولا" بکارگیری طعمه بویله واسه ماهیگیرایی خوبه که بومی منطقه باشن و میتونن برنامه طعمه پاشی رو مرتب و طی برهه زمانی خاص اجرا کنن نه واسه ماهیگیرای گذری و مهمان!

ماهی سفید:
بهترین طعمه واسه صید این ماهی در دریای شمال انواع صدف دو کفه ایه چه با پوسته چه مغزش! راستش سایر طعمه ها در دریای شمال کارایی صدفها و نرمتنان بومی خود خزر رو ندارن! پس اگه میخوان در صید این ماهی موفق باشین سراغ سایر طعمه ها نرین!

اردک ماهی و سوف:
ماهی قرمز نوروز یا بچه کپور بصورت زنده! و کیلکا یا ماهی کلمه بصورت مرده!

ازون برون :
بکار گیری کفال یا ماهی کلمه بصورت کف خواب و مرده در عمق بالای 6 متر!

ماهی آزاد(سالمون):
بچه قزل الا یا کیلکا بصورت انتظاری در بستر رود خانه هایی که مسیر حرکتی و مهاجرتی دارن.