PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله اختصاصی ساخت گام به گام آکواریوم 380 لیتری حرفه ای

Rezaei
۱۳۹۱-۰۸-۲۸, 00:05
امروز ساخت یک آکواریوم به ابعاد : طول 130 ، عرض 45 ، ارتفاع 65 رو شروع کردم که قراره روی یک 4 پایه به ارتفاع 1 متر قرار بگیره و کمد و تاج MDF و همینطور سامپ 160 لیتری داشته باشه
قدم اول ساخت 4 پایه بوده که انجام شده
عکس :
(به زودی)

قدم دوم : انتخاب پنل MDF ، طراحی کمد و تاج و برش زنی mdf برای ساخت هست
طراحی رو به شکل دستی انجام دادم و اندازه ها در آورده شدند ، برای بهترین حالت برش پنل از نرم افزاری به اسم اسمارت کات استفاده میکنم که با کمی بالا و پایین و دستکاری اندازه ها ، افقی و عمودی کردنشون و ... بهترین حالت برش با کمترین پرت بدست خواهد آمد

مراحل بعدی کار همگام با انجام شدن به شکل مصور تقدیم خواهم کرد
شکیبا باشید

M3YSAM
۱۳۹۱-۰۸-۲۸, 18:23
سلام حامد جان ممنون از پست مصورت

یه سوال داشتم
چرا شیشه های کناری 5 سانت از جلویی و پشتی بلند ترن؟

Rezaei
۱۳۹۱-۰۸-۲۸, 22:20
سلام حامد جان ممنون از پست مصورت

یه سوال داشتم
چرا شیشه های کناری 5 سانت از جلویی و پشتی بلند ترن؟

میثم جان اندازه هایی رو که میبینی برای برش mdf هست نه شیشه ، اندازه شیشه ها رو اصلا توی پست نگفته بودم !!

Rezaei
۱۳۹۱-۰۸-۳۰, 15:29
This post contains hidden content

Rezaei
۱۳۹۱-۰۹-۲۷, 14:35
دوستان این آکواریم در حال کامل شدن هست ، به زودی مراحل تکمیلی کار رو قرار خواهم داد

Rezaei
۱۳۹۱-۱۰-۲۵, 19:05

Rezaei
۱۳۹۱-۱۱-۰۴, 22:35

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۱-۰۵, 12:04
hi
ممنون حامدجان

چند سوال داشتم
1.هزینه چهار پایه و ام دی اف چقدر شده؟؟؟
2.این مشکل سرریز اب موقع قطع برق چه جوری حل کردی؟؟

http://emruzi.com/up/uploads/13581811193.jpg

در این عکس جداره از وسط جدا کردی اب از سمت راست وارد سمت چپ میشه و به سامپ میره درسته؟؟

3.این لامپ های که در تاج استفاده کردی اسمش چیه و قیمتش تنوع رنگش چطوره؟؟
خیلی وقت دنبال این لامپ ها هستم ولی چون اسمش نمی دونستم دنبالش نرفتم.

با تشکر

Rezaei
۱۳۹۱-۱۱-۰۵, 12:16
hi
ممنون حامدجان

چند سوال داشتم
1.هزینه چهار پایه و ام دی اف چقدر شده؟؟؟
2.این مشکل سرریز اب موقع قطع برق چه جوری حل کردی؟؟

در این عکس جداره از وسط جدا کردی اب از سمت راست وارد سمت چپ میشه و به سامپ میره درسته؟؟

3.این لامپ های که در تاج استفاده کردی اسمش چیه و قیمتش تنوع رنگش چطوره؟؟
خیلی وقت دنبال این لامپ ها هستم ولی چون اسمش نمی دونستم دنبالش نرفتم.

با تشکر

سلام
4 پایه رو چوشکار ساخته و کیلویی حساب میکنند جوشکارها
ام دی اف رو من براشون زدم و حدودا 430 هزینه کردند

همین عکسی که شما در پستت گذاشتی آورفلوی تانک هست و همون تیغه وسط نقش جلوگیری از سرریز آب در سامپ بعد از قطع برق خواهد داشت ، ارتفاع این تیغه بر اساس حجم سامپ تعیین میشه به این شکل که حجم آب بالای این تیغه ( که تیغه اجازه عبور رو میده ) نباید بیشتر از نصف حجم سامپ باشه و زمان آبگیری سامپ رو نیمه آب کرده و تانک رو تا جای ممکن آبگیری میکنیم ، بعد از باز شدن شیرها و روشن شدن واتر پمپ سیستم به نحوه احسن کار میکنه و به هیچ وجه سر ریز نخواهد شد فقط باید به وسیله شیرها دبی ورود و خروج آب تنظیم بشه

بله درسته آب از پایین و سمت راست آور فلو ( در این عکس) وارد میشه و به سامپ انتقال پیدا میکنه

این لامپها در بازار به اسم زیر کابینتی مشهورند و باید از لوازم برقی ها بگیری و بر حسب سانت قیمتشون تعیین میشه 120 سانتش اگر اشتباه نکنم 15-19 تومن رنگ بندی رو هم از همون لوازم برقی ها میتونی بپرسی من غیر از سفید رنگی تا بحال ندیدم داشته باشند شاید باشه و نمیارند

Hamzeh
۱۳۹۱-۱۲-۰۷, 09:53
سلام . یه سوال واسم پیش اومد اونم اینه که سقف mdf تو رطوبت خراب نمیشه .

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۰۷, 10:19
سلام . یه سوال واسم پیش اومد اونم اینه که سقف mdf تو رطوبت خراب نمیشه .

سلام ، اگر در شیشه ای مناسب برای تانک در نظر گرفته بشه نه خراب نمیشه

در جاهایی که امکان گذاشتن در نیست و یا رطوبت بالاست میشه با زدن یک لایه رنگ جلا مانه از خراب بادکردی یا پوسیدگی شد

جدا از همه این مسائل جنس خود mdf هست
الان چیزهایی که کار میشه اکثرا از کارخانه چهلستون اصفهان هست که مقتش گرونه ، 1 ماه توی حیاط یک تیکش رو زیر بارون و آفتاب گذاشتم متلاشی شد اما کنار همون یک تیکه mdf ترک هم هست که دو سال و نیمه زیر بارون و آفتاب و همه بلایای طبیعی هست تازه یک کم لبه ها متورم شده

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۱-۳۱, 13:07
سلام حامد جان عزيز ممنون از پست مفيدت
مي خواستم بدونم پل رو بالاي قيدهاي بالا ميگذاري و بعد كه آكواريوم رو خوابوندي قيد بالايي رو چطور چسب زده و ثابت كردي

Rezaei
۱۳۹۲-۰۱-۳۱, 17:08
سلام حامد جان عزيز ممنون از پست مفيدت
مي خواستم بدونم پل رو بالاي قيدهاي بالا ميگذاري و بعد كه آكواريوم رو خوابوندي قيد بالايي رو چطور چسب زده و ثابت كردي
سلام
دو راه هست که اولی بهتر و مطمئن تره

1- نیازی به خوابوندن تانک نیست
اول قیدها رو میگذارم داخل تانک ( اندازه قیدها همون اندازه داخل دهنه هست) بعد پلها رو با ریختن چسب بین پل و لبه بالایی میچسبونم و اجازه میدم کاملا خشک بشه ، اندازه پلها باید به شکلی تعیین بشه که روی لبه قرار بگیره نه داخل دهانه تانک
بعد از خشک شدن پلها ، جاهایی رو کا برای چسبوندن قیدها لازمه چسب میزنم (لبه های تانک از داخل و زیر پلها) و قید رو جای خودش میچسبونم و با گیره نجاری به پلها محکم میکنم در همین حین شروع میکنم به چسب کشی درزهای قید و بدنه از زسر و همینطور بین پل و قیدها

2- اگر گیره نجار نداشته باشید راهش اینه ، تانک رو به بغل میخوابونید
پلها باید به شکل فیت اندازه گیری شده باشند که داخل دهنه بین دیواره جلو و عقبی قرار بگیرند و در حالت عادی شل نباشند
قید ها باید بر اساس قرار گرفتن روی لبه ها برش خورده باشند
همونطور که تانک به بغل خوابیده پلها رو سر جای خودشون میچسبونید و اجازه میدید که خشک بشه ( اگر اندازه پلها درست باشه دردسر نخواهید داشت اما اگر آزاد باشند باید با چسب نوار فیکس کنید و بعد چسب کاری )
بعد از خشک شدن تانک رو به حالت عادی بر گردونید و قیدهای بالا رو روی لبه ها و پلها بچسبونید

مزیت حالت اول به محکمتر بودن و قرار گرفتن دربهایی که برای روی تانک در نظر میگیرید بدون درز و چند تیکه هست

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۲-۰۱, 12:47
ممنون حامد عزيز از جوابت
اگه درست متوجه شده باشم در راه اول پل در بالاي لبه آكواريوم چسبيده ميشه ولي در راه دوم در بين لبه آكواريو كدام بهتره .
و برا آكواريوم با ابعاد 120*45 و ارتفاع 60 چه ابعادي پل و قيد بگيرم بهتره ممنون ميشم اگه جوابو سريع بديد

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۰۱, 14:02
ممنون حامد عزيز از جوابت
اگه درست متوجه شده باشم در راه اول پل در بالاي لبه آكواريوم چسبيده ميشه ولي در راه دوم در بين لبه آكواريو كدام بهتره .
و برا آكواريوم با ابعاد 120*45 و ارتفاع 60 چه ابعادي پل و قيد بگيرم بهتره ممنون ميشم اگه جوابو سريع بديد
مشاورهء تعیین پل مناسب برای تانک (http://emruzi.com/showthread.php?t=2182&p=5023#post5023)

علیرضا
۱۳۹۲-۰۷-۲۲, 19:20
سلام ضمن عرض تبریک عید سعید قربان و تشکر فراوان
من نیت دارم یک آکواریوم پرورش و نگهداری دیسکس بسازم یا خریداری کنم میشه در این زمینه منو راهنمایی کنین و همینطور برای خرید ماهی؟ ممنونم

aligator
۱۳۹۲-۰۷-۲۲, 19:39
سلام ضمن عرض تبریک عید سعید قربان و تشکر فراوان
من نیت دارم یک آکواریوم پرورش و نگهداری دیسکس بسازم یا خریداری کنم میشه در این زمینه منو راهنمایی کنین و همینطور برای خرید ماهی؟ ممنونم
سلام
دوست من ضمن خوش امد گویی به شما.
لطف کنید برای پرسیدن سوالات مختلف در انجمنهای مربوطه جست وجو ومکان مناسب رو پیدا کنید.محل مناسب سوال شما برای ساخت یا خرید اینجاست: راهنمایی در مورد ساخت یا خرید اکواریوم - صفحه 2 (http://emruzi.com/showthread.php?t=1326&page=2)
لطفأ در تاپیک مربوطه پیگیری کنید تا به جواب مناسب برسید.
موفق باشید

Rezaei
۱۳۹۳-۰۳-۰۹, 19:26
عکسهای پست شماره 4 این تاپیک ( پست اصلی ) که از آپلود سنتر قبلی حذف شده بودن در آرشیوم موجود بود و دوباره آپلود شد

MraMir
۱۳۹۳-۰۴-۲۷, 22:21
http://emruzi.com/up/uploads/13589707532.jpg

سلام

دوستان ببخشید اون لوله سفید که از سمت چپ به طرف سمت راست کشیده شده چیه؟

منم می خوام واسه تاپ سامپم همچین چیزی درست کنم که آب پخش بشه و در طول این لوله در تانک پخش بشه ! ولی نمی دونم چطور درستش کنم که فشار لوله در محل های خروج آب یکسان باشه؟

ممنون

Rezaei
۱۳۹۳-۰۴-۲۷, 22:27
سلام

دوستان ببخشید اون لوله سفید که از سمت چپ به طرف سمت راست کشیده شده چیه؟

منم می خوام واسه تاپ سامپم همچین چیزی درست کنم که آب پخش بشه و در طول این لوله در تانک پخش بشه ! ولی نمی دونم چطور درستش کنم که فشار لوله در محل های خروج آب یکسان باشه؟

ممنون
سلام
ورودی آب به تانک هست

شما باید لوله در فاصله های کاملا معین و دقیق با دریل سوراخهای هم اندازه بزنید و به شکل صاف و تراز نصب کنید ( انتهای لوله بسته باشه )
به این طریق آب در طول تانک پخش میشه ( که لزومی هم نداره مگر برای هوادهی بهتر )

MraMir
۱۳۹۳-۰۴-۲۹, 15:09
سلام
ورودی آب به تانک هست

شما باید لوله در فاصله های کاملا معین و دقیق با دریل سوراخهای هم اندازه بزنید و به شکل صاف و تراز نصب کنید ( انتهای لوله بسته باشه )
به این طریق آب در طول تانک پخش میشه ( که لزومی هم نداره مگر برای هوادهی بهتر )

سلام

این روش کاربردی جز هوادهی بهتر نداره ؟ چون من تو فیلتر های سطلی دیده بودم گفتم شاید یه دلیل مهمی داره!!

من شلنگ خروجی از تاپ سامپ رو همین طوری وارد آب تانک کردم این روش بهتره یا روش خودم؟

سپاس از شما

Rezaei
۱۳۹۳-۰۴-۲۹, 15:17
سلام

این روش کاربردی جز هوادهی بهتر نداره ؟ چون من تو فیلتر های سطلی دیده بودم گفتم شاید یه دلیل مهمی داره!!

من شلنگ خروجی از تاپ سامپ رو همین طوری وارد آب تانک کردم این روش بهتره یا روش خودم؟

سپاس از شما
مهمترین مزیتش همون هوادهی و بالا بردن درصد اکسیژن آب هست
برای فیلترهای اکسترنال که این مکانیزم رو با فشار انجام میدن باعث خارج شدن مقداری از نیتریت و نیترات با تبدیل شن به گاز نیتروژن خواهد شد
که البته اگر سیکل تکمیل باشه و فیلتراسیون خوب انجام بدید این مورد رو میشه چشم پوشی کرد

بر حسب امکانات و اسفاده انتخاب با شماست