PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات مرتبط با کود و کاربرد آن

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۰۳, 08:24
از این پس سوالات خود را پیرامون کود، تجربیات در مورد استفاده از کودهای دست ساز و تجاری و کاربرد آنها در این قسمت بپرسید.

Homa67
۱۳۹۲-۰۱-۲۸, 20:39
میشه کود مایع برای آکواریوم گیاهی ساخت؟
اگه کسی ساخته ترکیب مواد و نحوه استفاده اون رو کامل بگه
ممنون

DarKfish
۱۳۹۲-۰۱-۲۸, 21:07
میشه کود مایع برای آکواریوم گیاهی ساخت؟
اگه کسی ساخته ترکیب مواد و نحوه استفاده اون رو کامل بگه
ممنون
سلام دوست عزیز،
چرا که نشه؟ بحث مفصلیه و روشها و متدها مختلفه.
روش PMDD که جزو شناخته ترین هست در تاپیک زیر قرار داده شده:
معرفی کود دست ساز به روش pmdd (http://emruzi.com/showthread.php?t=199)
تهیه مواد از ناصرخسرو و جمهوری
استفاده از کودهای کشاورزی و هیومیک-فولیک اسید غنی شده هم وجود داره که راحت تر از جمع کردن نمک های ذکر شده هست.

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۰۴, 19:44
سلام به دوستان غزیز چند تا سوال در مورد سه نمونه کود دارم می خواستم ببینم برا آکواریوم های گیاهی مناسبه یا نه
کود گرین مور امین با ترکیبات
آمینو اسید 16 % ، نیتروژن 8.4 % ، فسفر8 % ، پتاسیم 4% ، آهن 0.16 % ، منگنز 0.68 % ، روی 0.68 %، مس 0.05% ، بر 0.04 % ، مولیبدن 0.04%
کود ان پی کی گرین مور که ترکیبات اصلی 20 درصد پتاسیم فسفر و نیتروژنه
کود هیومی فول با ترکیبات
هیومیک اسید 2% ، فولیک اسید 6% ، فسفر 2% ، پتاسیم 3% ، گوگرد 2تا 3% ، منیزیم 0.3 % ، کلسیم 0.4% ، آهن 1350 ppm T ، روی 5450 ppm منگنز 600 گرم در لیتر بر 300 گرم در لیتر مس 2 مبلی گرم در لیتر
کود کامل بیو آمینو بالس با ترکیبات
فسفر 4.5 % ÷تاسیم 5-5.5 % آهن 1500 ppm , روی 2000 ppm مس200 ppm منکنز 100 ppm بر 5 ppm مولیبدن 2 ppm آمینو اسید 1.5 تا 2% ، پارامنهای رشد 10 % ، کربن آلی 1.5 %

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۱۲, 12:45
سلام از دوستان عزيز يه سوالي داشتم مي خواستم بدونم من يه كود نانو كلات آهن 10 درصد بيو زر گرفتم برا اينكه اونو برا گياهان آكواريومي آماده كنم چكار كنم و به چه مقدارهايي با آب مخلوط و به جند قطره برا آكواريوم استفاده كنم ممنون ميشم راهنمايي كنيد .

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۲, 13:12
سلام به دوستان غزیز چند تا سوال در مورد سه نمونه کود دارم می خواستم ببینم برا آکواریوم های گیاهی مناسبه یا نه
کود گرین مور امین با ترکیبات
آمینو اسید 16 % ، نیتروژن 8.4 % ، فسفر8 % ، پتاسیم 4% ، آهن 0.16 % ، منگنز 0.68 % ، روی 0.68 %، مس 0.05% ، بر 0.04 % ، مولیبدن 0.04%
کود ان پی کی گرین مور که ترکیبات اصلی 20 درصد پتاسیم فسفر و نیتروژنه
کود هیومی فول با ترکیبات
هیومیک اسید 2% ، فولیک اسید 6% ، فسفر 2% ، پتاسیم 3% ، گوگرد 2تا 3% ، منیزیم 0.3 % ، کلسیم 0.4% ، آهن 1350 ppm T ، روی 5450 ppm منگنز 600 گرم در لیتر بر 300 گرم در لیتر مس 2 مبلی گرم در لیتر
کود کامل بیو آمینو بالس با ترکیبات
فسفر 4.5 % ÷تاسیم 5-5.5 % آهن 1500 ppm , روی 2000 ppm مس200 ppm منکنز 100 ppm بر 5 ppm مولیبدن 2 ppm آمینو اسید 1.5 تا 2% ، پارامنهای رشد 10 % ، کربن آلی 1.5 %

سلام از دوستان عزيز يه سوالي داشتم مي خواستم بدونم من يه كود نانو كلات آهن 10 درصد بيو زر گرفتم برا اينكه اونو برا گياهان آكواريومي آماده كنم چكار كنم و به چه مقدارهايي با آب مخلوط و به جند قطره برا آكواريوم استفاده كنم ممنون ميشم راهنمايي كنيد .

سلام روح الله جان،
من واقعا معذرت میخوام که سوال اول رو ندیده بودم،
بحث فوق العاده مفصلیه ولی ایرادهای اساسی هر کدوم رو میگم تا جایی که بشه،
این جدول ایده آل ترین درصد مورد نیاز برای آکواریم گیاهی :

Total Nitrogen

0.07%

Available Phosphate ( P2O5)

0.01%

Soluble Potash

0.37%

Calcium (Ca)

0.14%

Magnesium (Mg)

0.11%

Sulfur (S)

0.2773%

Boron (B)

0.009%

Chlorine (Cl)

1.15%

Cobalt (Co)

0.0004%

Copper (Cu)

0.0001%

Iron (Fe)

0.32%

Manganese (Mn)

0.0118%

Molybdenum (Mo)

0.0009%

Sodium (Na)

0.13%

Zinc (Zn)

0.0007%

اولین کود، نسبت نیتروژن به فسفر نزدیک به یک هست و این یعنی از نسبت 10 به یک (نیترات به فسفات) فاصله میگیرم (البته چون احتمالا نیتروژن از آمونیاک و نیترات تشکیل شده باید درصد نیترات رو بنویسیم و مقدار فسفات هم به مقدار حضور H+ برای ایجاد ترکیبات فسفات و هیدروژن وابسته هست-ولی حدودی همین رو میگم)
روی و منگنز بسیار بالاست
کود دوم، چون داریم:
KH2PO4 + H2O = H3PO4 + KOH
پس نسبت پتاسیم و پتاسیم حدودی برابر هست (ولی باز به شرایط آب و.. تشکیل فسفات) وابسته هست.

با این اوصاف(نیتروژن هم 20 درصده درسته؟)، میشه 1-1-10 که واقعا جالبه،
با اینکه پتاسیمبش فوق العاده کمه ولی خوراک مبارزه با جلبک GSA هست. از کجا و چند تهیه کردی؟ این کود مکمل خیلی خوبیه.
کود سوم، 2 پی پی مس داره و این اصلا خوب نیست ، کلسیم هم بالاست و بحث نشستن روی برگها و کاهش حلالیت دی اکسید پیش میاد
کود آخر، باز هم من ترس از مقدار بالای روی دارم، روی تو مقادیر بالا سمی هست. 2000 پی پی ام میشه، 0.2 درصد. زیاد نیست؟
هیچ کدوم ایده آل نیست به جز دومی که خیلی ها الان دنبال همچین کودی هستند. چون جلبک نقطه ای زیاد میزنن اکثرا.
کلا کودهای کشاورزی مشکلشون همینه که با ایده آل فاصله داره و باید با کمی ریسک استفاده کنی (منظورم آخری هست)
---
در مورد سوال دوم:
اگر واقعا 10 درصد باشه و قابل اعتماد:
شما 60 میل از این مایع رو (اگر مایع هست و چگالی نزدیک آب-اگر جامد هست، 60 گرم) با 500 میل آب مخلوط کن.
میشه 12 درصد آهن خالص، چون 10 درصده پس میشه 1.2 درصد.
1.2 درصد برابر محصول آهن برایتوله.
دوز برایتول: 8 قطره برای هر 40 لیتر ، یک روز در میان

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۱۲, 14:02
سلام امير حسين عزيز ممنون از جوابت در مورد كود آهن به صورت پودري گرفتم پست با 500 ميل آب مخلوط بشه 60 گرمش و اون كود دومي ميگي شايد بهتر باشه البته عكس اين كود رو بعداً ميگيرم و ميزارم تا در موردش بحث بيشتري بشه اونم چون تو مرخصي شهر خودم بودم رفتم و از يه مغاره كه كودهاي كشاورزي داشت پرسيدم

--------- ادغام پست ------------

سلام امير حسين عزيز ممنون از جوابت در مورد كود آهن به صورت پودري گرفتم پست با 500 ميل آب مخلوط بشه 60 گرمش و اون كود دومي ميگي شايد بهتر باشه البته عكس اين كود رو بعداً ميگيرم و ميزارم تا در موردش بحث بيشتري بشه اونم چون تو مرخصي شهر خودم بودم رفتم و از يه مغاره كه كودهاي كشاورزي داشت پرسيدم

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 11:34
سلام به عزيزان
مي خواستم بدونم به جاي فسفات پتاسيم (k2po4) ميشه از k2hpo4 استفاده كرد يا نه

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 12:47
سلام به عزيزان
مي خواستم بدونم به جاي فسفات پتاسيم (k2po4) ميشه از k2hpo4 استفاده كرد يا نه

سلام دوست من،
من تاحالا فسفات پتاسیم رو به شکلی که اول گفتی ندیدم!
یکی از معروف ترین رژیم هایی که توتانکهای مسابقاتی هم استفاده میشه EI واسه Tom Barr هست که دقیقا از KH2P04 استفاده میکنه.
من همه حالت هارو دیدم استفاده میکنند، و تفاوتشون در مقدار PH و درصد پتاسیمشون هست. از اونجا که میزان پتاسیم برای ما محدود کننده جلبک نیست، و هدف از فسفات هم غیر از رشد گیاه، جلوگیری از جلبک GSA هست، پس تفاوتی نداره که از کدوم استفاده کنیم (اگر سرچ کنید میبینید از همشون استفاده میشه). ولی اونی که مرسوم تره و بر اساسش رژیم معروف EI رو تهیه کردم همونی هست که اول گفتم یعنی : KH2P04
یعنی اگر میخواین از دومین محصول استفاده کنید، احتمالا پتاسیم بیشتری به تانک اضافه میکنید که تا 30-40 ppm هم مشکلی نداره.

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 13:00
ممنون امير حسين عزيز پس اگه من از اين تركيب استفاده كنم مشكلي نداره چون قراراه يكي از دوستان برام بياره دوز مصرفيش چقدر باشه و به صورت رو زانه يا هفتگي استفاده بشه

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 13:21
ممنون امير حسين عزيز پس اگه من از اين تركيب استفاده كنم مشكلي نداره چون قراراه يكي از دوستان برام بياره دوز مصرفيش چقدر باشه و به صورت رو زانه يا هفتگي استفاده بشه
خواهش،
دوزدهی KH2PO4 برای هر 15 گالن، 1/32 قاشق چای خوری ، سه بار در هفته هست:
Estimative Index Dosing Guide - Fertilizing - Aquatic Plant Central (http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/fertilizing/15225-estimative-index-dosing-guide.html)
یک سری لینک هم گذاشتم، اونا خیلی دقیق و بهتر میشه اندازه گیری کرد و حتی محلول درست کرد.
در مورد قیمت هم بگو چون، خیلی وقته که بچه ها دنبال همچین محصول هستند (جلبک نقطه ای شیوع کرده تو بطن جامعه)

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۲۴, 08:40
خواهش،
دوزدهی KH2PO4 برای هر 15 گالن، 1/32 قاشق چای خوری ، سه بار در هفته هست:
Estimative Index Dosing Guide - Fertilizing - Aquatic Plant Central (http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/fertilizing/15225-estimative-index-dosing-guide.html)
یک سری لینک هم گذاشتم، اونا خیلی دقیق و بهتر میشه اندازه گیری کرد و حتی محلول درست کرد.
در مورد قیمت هم بگو چون، خیلی وقته که بچه ها دنبال همچین محصول هستند (جلبک نقطه ای شیوع کرده تو بطن جامعه)

راستش قراره يكي از بچه ها يه مقدار تو آزمايشگاهي كه كار مي كرده وجود داشته برام بيار ان شاالله به دستم برسه و مقدارش زياد باشه خدمتتون ارسال ميكنم

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۲۴, 09:37
راستش يه چند وقتي يه سوال فكرمو مشغول كرده همانطور كه مي دانيد در اوايل راه اندازي تانك هاي گياهي تقريباً تا دو هفته به خاطر بستر نيازي به كود دهي به صورت مايع در اين نوع آكواريوم ها نيست كه بيشتر به خاطر گياهان تازه كاشته شده است و بعد از اين كه گياه خودشو تو تانك گرفت كو دهي شروع ميشه ولي در اوايل راه اندازي يك سري عناصر از بستر در اختيار گياه قرار ميگيره و يك سري عناصر از طريق كود هاي مايه و نيازهاي اوليه گياه حدوداً يكماه با نيازهاي بعدي آن فرق ميكنه من در محصولات آدا ديدم كه داراي سه نوع كود مايه بود كه يك كود در اوايل راه اندازي به گياه داده مي شود و بعد از آن كود مايع دوم و بعد از اگه اشتباه نكنم 2 يا 6 ماه كود مايع سوم اضافه ميشه مي خواستم بدونم آيا نبايد كود ها رو بر اساس را اندازي و دوزهاي مناسب در فواصل مختلف به اكواريوم اضافه كرد

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۲۴, 10:26
راستش يه چند وقتي يه سوال فكرمو مشغول كرده همانطور كه مي دانيد در اوايل راه اندازي تانك هاي گياهي تقريباً تا دو هفته به خاطر بستر نيازي به كود دهي به صورت مايع در اين نوع آكواريوم ها نيست كه بيشتر به خاطر گياهان تازه كاشته شده است و بعد از اين كه گياه خودشو تو تانك گرفت كو دهي شروع ميشه ولي در اوايل راه اندازي يك سري عناصر از بستر در اختيار گياه قرار ميگيره و يك سري عناصر از طريق كود هاي مايه و نيازهاي اوليه گياه حدوداً يكماه با نيازهاي بعدي آن فرق ميكنه من در محصولات آدا ديدم كه داراي سه نوع كود مايه بود كه يك كود در اوايل راه اندازي به گياه داده مي شود و بعد از آن كود مايع دوم و بعد از اگه اشتباه نكنم 2 يا 6 ماه كود مايع سوم اضافه ميشه مي خواستم بدونم آيا نبايد كود ها رو بر اساس را اندازي و دوزهاي مناسب در فواصل مختلف به اكواريوم اضافه كرد

شرکت آدا این کودهایی که شما نوشتی واسه بستر های تولید شرکت خودش توصیه میکنه یا برای همه نوع بستر هستش ؟ خاکهای آدا یکی از قویترینها هستن و همینطور که میدونی پی اچ رو تنظیم میکنن و خیلی خاصیت های دیگه داره که برمیگرده به اینکه چطور غنی شده باشه . اما بسترهای معمولی ما مخصوصا اگر دست ساز هم باشه فکر نمیکنم با کودهای دوره ای شرکت آدا همخوانی داشته باشن

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۲۴, 11:03
شرکت آدا این کودهایی که شما نوشتی واسه بستر های تولید شرکت خودش توصیه میکنه یا برای همه نوع بستر هستش ؟ خاکهای آدا یکی از قویترینها هستن و همینطور که میدونی پی اچ رو تنظیم میکنن و خیلی خاصیت های دیگه داره که برمیگرده به اینکه چطور غنی شده باشه . اما بسترهای معمولی ما مخصوصا اگر دست ساز هم باشه فکر نمیکنم با کودهای دوره ای شرکت آدا همخوانی داشته باشن

ممنون آقا مهدي عزيز حالا بايدد كاتالوگ شركت رو ببينم برا اين كودها چي گفته پس به نظر شما اون كودها بيشتر برا بستر هاي خودشه ولي اگه نگاه كنيم همين بستر هاي دست ساز هم در اوايل عناصر بيشتري به گياهان ميرسونه درسته

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۲۴, 12:12
ممنون آقا مهدي عزيز حالا بايدد كاتالوگ شركت رو ببينم برا اين كودها چي گفته پس به نظر شما اون كودها بيشتر برا بستر هاي خودشه ولي اگه نگاه كنيم همين بستر هاي دست ساز هم در اوايل عناصر بيشتري به گياهان ميرسونه درسته

من 3 بار بستر دست ساز درست کردم و در همه موارد اوایل راه اندازی - گیاها خوب جواب نمیداد ولی بعد از 2 - 3 ماه هر گیاهی میکاشتم خوب میگرفت و رشد میکرد . این یعنی اینکه باکتریهای تجزیه کننده و تولید کننده المانهای مغذی برای گیاه نیاز به زمان دارن . بعد از مدتی هم با دیدن وضعیت گیاها میشه فهمید که چه مواد مغذی کم دارن و یا ندارن

sharifi
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 00:08
درود بر اساتید گرامی
استفاده از کود کریستالون و اسید هیومیک تو چه شرایطی(شرایط زمانی راه اندازی تانگ) از تانک پیشنهاد میشه؟
چه مقدار تو رشد جلبک موثره؟
تقریبا 3 ماهه که تانک رو راه اندزی کردم، تنها گیاهی که رشد خوبی داره کامبومباست( 2 بار حرص کردمشون) ، باقی گیاها رشد بسیار کمی دارن.
تا الان از هیچ کودی استفاده نکردم

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 08:39
درود بر اساتید گرامی
استفاده از کود کریستالون و اسید هیومیک تو چه شرایطی(شرایط زمانی راه اندازی تانگ) از تانک پیشنهاد میشه؟
تقریبا 3 ماهه که تانک رو راه اندزی کردم، تنها گیاهی که رشد خوبی داره کامبومباست( 2 بار حرص کردمشون) ، باقی گیاها رشد بسیار کمی دارن.
سلام به آقا مجتبي عزيز اول بگو از چه بستر ، نور و co2 برا آكواريومت استفاده مي كني و ابعاد آكواريومت چقدره

sharifi
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 09:21
سلام به آقا مجتبي عزيز اول بگو از چه بستر ، نور و co2 برا آكواريومت استفاده مي كني و ابعاد آكواريومت چقدره
سلام درود بر آقا روح اله عزیز
تانک حدود 80 لیتر (50*40*45)
بستر تترا و روش مانادو
نور هم اول 42 وات بود ولی با اضافه کردن گلاسو به کف به 66 وات رسوندم(2 تا اف پی ال سفید و یه زیر کابینتی سفید)
Co2 هم فعلا کپسول و به خاطر پیدا نکردن دفیوژ چرخشی راه ننداختم و از دست ساز و سنگ هوا استفاده میکنم(متاسفانه با وجود قرار گرفتن حبابها تو مسیر آب و چرخیدن حدود 15 ثانیه تو تانک 30-40% بیشتر حل نمیشن:D'oh:)
این شرح حال نانو تانک من...

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 09:55
درود بر اساتید گرامی

سلام درود بر آقا روح اله عزیز
تانک حدود 80 لیتر (50*40*45)
بستر تترا و روش مانادو
نور هم اول 42 وات بود ولی با اضافه کردن گلاسو به کف به 66 وات رسوندم(2 تا اف پی ال سفید و یه زیر کابینتی سفید)
Co2 هم فعلا کپسول و به خاطر پیدا نکردن دفیوژ چرخشی راه ننداختم و از دست ساز و سنگ هوا استفاده میکنم(متاسفانه با وجود قرار گرفتن حبابها تو مسیر آب و چرخیدن حدود 15 ثانیه تو تانک 30-40% بیشتر حل نمیشن:D'oh:)
این شرح حال نانو تانک من...

سلام دوست من، ضمن خوش آمد گویی به انجمن های تخصصی امروزی،
چون هر گیاهی شرایط خاص و نیازهای مخصوص به خودش رو داره، برای این مواقع توضیحات کامل بدین تا بتونیم کمکتون کنیم:
1-گیاهایی که کاشتین
2-کلوین یا طیف نور
3-سختی آب
----
اگر نظر من رو بخواین، بیشتر به خاطر حلالیت دی اکسید هست، فکر کنم هم کرج و هم رشت آب سنگین دارن.
هرچی سختی بالاتر بره، حلالیت دی اکسید کمتر میشه (خصوصا سختی GH)، هرچی دما کمتر باشه ،حلالیت بیشتر، سطح مقطع حباب ها کمتر، حلالیت بیشتر، ارتفاع حباب از سطح بیشتر ،حلالیت بیشتر، جریان و تلاطم کمتر حلالیت بیشتر.
میدونین ضریب هنری برای دی اکسید در آب مقطر کمتر از اکسیژن هست؟ این یعنی تو آب مقطر دی اکسید بیشتر از اکسیژن حل میشه. ولی شدیدا به سختی و حضور کلسیم و منیزیم وابسته هست.
---
در مورد کود هم، هیومیک رو میتونین بدون مشکل به بستر تزریق کنید.
کریستالون آبی کمرنگ رو از زمانیکه جوونه ها شکل درستی نداشتند و برگ های قدیمی هم خراب میشن به طور منظم و با دوزدهی روزانه اضافه کنید. (چه بستر و چه آب)
--
دو تاپیک مفید :
مشکلات ، علائم ، علت و درمان گیاهان آکواریمی (http://emruzi.com/showthread.php?t=888)
www.emruzi.com/showthread.php?t=1656

sharifi
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 10:41
ممنون آقا امیر حسین،هم بابت خوش آمد گویی و هم به دلیل جواب سوالم
گیاها، روتالا،کامبومبا ، گلاسو و یک گونه دیگه که اسمش رو فراموش کردم برگهای ریز باریک و قرمز رنگ(این گونه تقریبا تمام برگهای قدیمیش ریخته و لی باقی گیاها آسیبی ندیدن)
3-4 نوع گیاه دیگه هم چند روز دیگه اضافه میکنم.
زیر کابینتی که نمیدونم کلوینش چنده اما اف پی ال ها 6400 کلوینن
من هم رو این موضوع حل شدن دی اکسید کربن دو به شکم.
فعلا راهی برای کاهش سختی جز اینکه داخل تانکی که با هاش سیفون رو انجام میدم از فیلتر با زئولیت استفاده کنم ندارم
به فکرم رسید که آب کولر گازی رو بعد از گذروندن از یووی وارد تانک کنم، به نظرم سختی کمتری باید داشته باشه.
نظر شما چیه؟
-----
آره برگ های قدیمی خیلی خراب شدن
پس طبق کارشناسی شما هیومیک اسید تزریق میکنم.

Rezaei
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 10:49
ممنون آقا امیر حسین،هم بابت خوش آمد گویی و هم به دلیل جواب سوالم
من هم رو این موضوع حل شدن دی اکسید کربن دو به شکم.
فعلا راهی برای کاهش سختی جز اینکه داخل تانکی که با هاش سیفون رو انجام میدم از فیلتر با زئولیت استفاده کنم ندارم
به فکرم رسید که آب کولر گازی رو بعد از گذروندن از یووی وارد تانک کنم، به نظرم سختی کمتری باید داشته باشه.
نظر شما چیه؟
اگر قسمتهایی که آب ازش چکه میکنه ( در کولر گازی ) تمیز کنید و رسوبات نداشته باشه که خوبه و آب سبکی هست
البته مقطر نیست اشتباه نشه چون با یکسری املاح در زمان تقطیر از دیواره کولر ترکیب میشه

saheb
۱۳۹۲-۱۱-۱۱, 09:25
با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان
سه هفته ای هست آکواریوم رو را انداختم گیاه ها رشد خوبی دارن اما رنگ برگ گیاه هیگروفیلای غروب و قدح ها ت رو به زردی هستش.ظاهرا نیاز به کود آهن دارن ولی متاسفانه دسترسی به کود خاص آکواریوم ندارم
خواستم بدونم آیا میتونم از کود آهن کشاورزی استفاده کنم؟
بعد این جریان آهن +2 و+3 چی هستش ؟با مشکل بر نمی خورم؟
ممنون

DarKfish
۱۳۹۲-۱۱-۱۱, 10:42
با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان
سه هفته ای هست آکواریوم رو را انداختم گیاه ها رشد خوبی دارن اما رنگ برگ گیاه هیگروفیلای غروب و قدح ها ت رو به زردی هستش.ظاهرا نیاز به کود آهن دارن ولی متاسفانه دسترسی به کود خاص آکواریوم ندارم
خواستم بدونم آیا میتونم از کود آهن کشاورزی استفاده کنم؟
بعد این جریان آهن +2 و+3 چی هستش ؟با مشکل بر نمی خورم؟
ممنون
سلام دوست عزیز،
نه لزوما، میتونه کمبود نیتروژن و یا دی اکسید کربن باشه.
شرح کامل بدین از شرایط تانک، (نور+بستر+کوددهی+شرایط آب)
اگر اصرار به استفاده از کود کشاورزی دارین باید از همه ی طیف ها استفاده کنین و الا استفاده ی خالی از آهن به خاطر وجود محدودیت بقیه پارامترها، نصیب جلبک میشه!
کود کریستالون آبی کمرنگ جوابشو قبلا پس داده ولی مطمئن نیستم که تو شهرتون بتونین پیدا کنین.
در مورد کود آهن هم گیاه تنها به صورت Fe2+ و 3+ جذب داره.
اگر در آب کود میخواین بدین که البته برای قدح ضروری هست، فقط باید کلات آهن و یا Ferrous gluconate باشه. کلات آهن در برابر نور آبی شکسته میشه و تبدیل به یونهای بالا میشه و گیاه میتونه استفاده کنه.
اگر در داخل بستر میخواین استفاده کنین، مثل شمشیری ها، میتونین به جای کلات ها از سولفات آهن (حتی انسانی) استفاده کنین چون ریشه میتونه با تنفس و پایین آوردن PH بستر، آهن رو جدا کنه و دریافت کنه.
شما درصد کلات آهنی که گرفتین رو بگین من براتون دوز رو تجویز کنم،
ولی کاملا مشکوکم که دی اکسید دارین یا نه و همچنین کمبود سورس نیتروژن (آمونیاک و نیترات)
این دو تا تاپیکو مطالعه کنین:
17 المان ماکرو و میکرو در کودهای کشاورزی-کاربرد، علائم کمبود و overdosing (http://emruzi.com/showthread.php?t=3231)
دیاگرام تشخیص کمبود های گیاه آکواریمی بر اساس میزان Co2 و المان های اساسی (http://emruzi.com/showthread.php?t=3599)

saheb
۱۳۹۲-۱۱-۱۱, 12:02
سلام دوست عزیز،
نه لزوما، میتونه کمبود نیتروژن و یا دی اکسید کربن باشه.
شرح کامل بدین از شرایط تانک، (نور+بستر+کوددهی+شرایط آب)
اگر اصرار به استفاده از کود کشاورزی دارین باید از همه ی طیف ها استفاده کنین و الا استفاده ی خالی از آهن به خاطر وجود محدودیت بقیه پارامترها، نصیب جلبک میشه!
کود کریستالون آبی کمرنگ جوابشو قبلا پس داده ولی مطمئن نیستم که تو شهرتون بتونین پیدا کنین.
در مورد کود آهن هم گیاه تنها به صورت Fe2+ و 3+ جذب داره.
اگر در آب کود میخواین بدین که البته برای قدح ضروری هست، فقط باید کلات آهن و یا Ferrous gluconate باشه. کلات آهن در برابر نور آبی شکسته میشه و تبدیل به یونهای بالا میشه و گیاه میتونه استفاده کنه.
اگر در داخل بستر میخواین استفاده کنین، مثل شمشیری ها، میتونین به جای کلات ها از سولفات آهن (حتی انسانی) استفاده کنین چون ریشه میتونه با تنفس و پایین آوردن PH بستر، آهن رو جدا کنه و دریافت کنه.
شما درصد کلات آهنی که گرفتین رو بگین من براتون دوز رو تجویز کنم،
ولی کاملا مشکوکم که دی اکسید دارین یا نه و همچنین کمبود سورس نیتروژن (آمونیاک و نیترات)
این دو تا تاپیکو مطالعه کنین:
17 المان ماکرو و میکرو در کودهای کشاورزی-کاربرد، علائم کمبود و overdosing (http://emruzi.com/showthread.php?t=3231)
دیاگرام تشخیص کمبود های گیاه آکواریمی بر اساس میزان Co2 و المان های اساسی (http://emruzi.com/showthread.php?t=3599)

ممنون از شما بابت حوصله ای که به خرج دادید
راستش کریستالون رو بعید میدونم اینجا بتونم پیدا کنم البته یه جور کود از مغازه گرفتم که فکر میکنم کریستالون آبی باشه ولی بصورت مایع و آبی کمرنگ هستش ظاهرا خودشون در آب حلش کردن
http://upload7.ir/imgs/2014-01/93561237226914079339_thumb.jpg (http://upload7.ir/viewer.php?file=93561237226914079339.jpg)
توی عکسهای زیر هم فکر کنم حال ناخوش گیاه ها مشخص باشه
http://upload7.ir/imgs/2014-01/97791745002469445422_thumb.jpg (http://upload7.ir/viewer.php?file=97791745002469445422.jpg) http://upload7.ir/imgs/2014-01/44128526520919205616_thumb.jpg (http://upload7.ir/viewer.php?file=44128526520919205616.jpg)
البته هنوز از این کود به اکواریوم تزریق نکردم.
در مورد co2 هم هفته اول که اصلا هفته دوم ی3بار ذر روز اونم حداکثر 5 تا 10 دقیقه اما هفته سوم حدودا 6 تا 8 ساعت تزریق میکنم از لحاظ نور هم آکواریوم در شرایط نور زیاد قرار داره
تانک هم 140 لیتری هستش

DarKfish
۱۳۹۲-۱۱-۱۱, 12:19
ممنون از شما بابت حوصله ای که به خرج دادید
راستش کریستالون رو بعید میدونم اینجا بتونم پیدا کنم البته یه جور کود از مغازه گرفتم که فکر میکنم کریستالون آبی باشه ولی بصورت مایع و آبی کمرنگ هستش ظاهر
دوست عزیز، لطفا عکسها رو با سایز کم در خود آپلود سنتر امروزی آپلود کنین،
در مورد این کودی که نمایش دادین، اصلا توصیه نمیکنم تا وقتی که مطمئنن باشین چی هست و چه درصدی ازش استفاده کنین. ضمن اینکه کلات آهن به نور حساسه و بهتره در جای کم نور نگهداری بشه نه تو شیشه ی شفاف.
هرگز دی اکسید رو اینقدر تغییر ندین، دقیقا یک ساعت قبل از روشنایی روشن و یک ساعت قبل خاموشی خاموش. حلالیت چطور هست؟ باید 25-30 پی پی ام باشه.
هیچ توضیحی در مورد بستر ندادین ولی کمبود مینرال ها مشخصه. (مثلا فسفات به خاطر جلبک نقطه ای که زدی).
ضمن اینکه این قدح چرا اینقدر زخمی شده؟ آبکی شده از بین رفته و یا به خاطر حمله ی ماهی و حلزون این بلا سرش اومده؟
در کل حتما از کود مایع (چه مواد آزمایشگاهی- کشاورزی) چه به صورت مارک مخصوص آکواریم استفاده کنین چون هر روز گیاه ضعیف تر و جلبک قوی تر میشه.
توصیه من اینه که نگاهی به لوازم کشاورزی نزدیک محل سکونت برین و کودی که npk نزدیک به 10-1-10 داره تهیه کنین. میزان کلسیم، آهن و مس رو هم باید شرح بدین که حتما مس زیر 0.01 درصد باشه.
موفق باشید

saheb
۱۳۹۲-۱۱-۱۱, 13:00
راستش من تجربه کافی که ندارم تنها قبلا کریپتون داشتم که مشکلی باهاشون نداشتم
زیر بستر super soil هست به گفته مغازه دار مارک خاصی نگفت یه جور خاک سیاه رنگ

http://8pic.ir/images/60483313185254374791_thumb.jpg (http://8pic.ir/viewer.php?file=60483313185254374791.jpg)
رو بستر هم ماسه شکری
در مورد آپلود عکس عذر خواهی میکنم راستش در حال حاضر نرم افزار برای کاهش حجم روی سیستم ندارم .بازم ببخشید
راستش تستر دی اکسید ندارم فقط بصورت تجربه ای که قبلا روی گیاه باکوبا و همیانتوس داشتم دارم دی اکسید تزریق میکنم
در مورد قدح ها هم حق با شماست متاسفانه حلزونها حمله کردن به آکواریوم وشک این چند روزه هم حای خودش رو داره و ضعیف شدن.امیدوارم برگردن
ممنون از شما

elias.kh
۱۳۹۳-۰۵-۰۴, 23:04
سلام
لطفا کود ارزون مایع معهرفی کنید برای خزه جاوا می خوام
کود هایی که به شکل قرص هست چه مدلی برای گیاه های دم شمشیری خوبه؟
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۵-۰۴, 23:10
سلام
لطفا کود ارزون مایع معهرفی کنید برای خزه جاوا می خوام
کود هایی که به شکل قرص هست چه مدلی برای گیاه های دم شمشیری خوبه؟
ممنون

سلام

یه سری قرص هست مال شرکت تترا بنام کریپتو که میتونی اونهارو بخری و به چند قسمت تقسیم و زیر ریشه گیاها بکاری . هر 10 روز اینکارو تکرار میکنی تا مواد مغذی از ریشه به گیاها برسه
اما برای گیاهایی که ریشه ندارن و یا داخل بستر کاشته نمیشن بایستی کود مایع تهیه کنی که اونم مارک تترا در فروشگاه های لوازم اکواریومی پیدا میشه مثل کود تترا پلنتامین

saheb
۱۳۹۳-۰۹-۲۱, 09:13
با عرض سلام خدمت دوستان
اکواریومی 140 لیتری دارم .به تازگی از محصولات برایت ول کود مایع پتاسیم و فسفر و نیتروژن و آهن رو تهیه کردم.راستش در مورد دز مصرف و برنامه استفاذه به مشکل برخورد کردم.با توجه به توضیحات روی بطریها .نیاز به تست شرایط آب هستش اما من هیج کدوم از تستر ها رو ندارم. هر کدوم از دوستان برنامه ای برا نخوه استفاده دارن کمکم کنن.و اینکه این سه محصول npk رو با هم به آکواریوم تزریق کنم یا در روزهای متفاوت؟
ممنون میشم تجربیاتتون در اختیار بنده قرار بدید

Rezaei
۱۳۹۳-۰۹-۲۱, 09:21
با عرض سلام خدمت دوستان
اکواریومی 140 لیتری دارم .به تازگی از محصولات برایت ول کود مایع پتاسیم و فسفر و نیتروژن و آهن رو تهیه کردم.راستش در مورد دز مصرف و برنامه استفاذه به مشکل برخورد کردم.با توجه به توضیحات روی بطریها .نیاز به تست شرایط آب هستش اما من هیج کدوم از تستر ها رو ندارم. هر کدوم از دوستان برنامه ای برا نخوه استفاده دارن کمکم کنن.و اینکه این سه محصول npk رو با هم به آکواریوم تزریق کنم یا در روزهای متفاوت؟
سلام
خوش آمدید
شما حداقل باید یکبار تستهای کامل آب رو انجام بدید تا دز مناسب ( یا حداقل حدود دز ) برای دفعات بعد توی دستتون باشه
شرایط استفاده کودها در آب RO رو دوستان باتجربه ای مثل mahdi3000 عزیز و دیگر دوستان حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد

Hamzeh
۱۳۹۳-۰۹-۲۱, 12:09
سلام
خوش آمدید
شما حداقل باید یکبار تستهای کامل آب رو انجام بدید تا دز مناسب ( یا حداقل حدود دز ) برای دفعات بعد توی دستتون باشه
شرایط استفاده کودها در آب RO رو دوستان باتجربه ای مثل mahdi3000 عزیز و دیگر دوستان حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد

البته من اطلاعاتی در مورد تانک گیاهی ندارم ... ولی وقتی حرف آب RO شد گفتم نظرمو بگم ... تو تست های انجام شده برای گیاهان و جذب مواد مغذی از ریشه به گیاه توسط کود بهترین آب میتونه آب RO و یا آب باران باشه که کمترین املاح رو دارن و همچنین برخی املاح تو آب های شهر به وفور هست که تو این مرحله بعضی کود ها نه تنها کارآدمدی ندارن بلکه اوردز هم میکنن به اصطلاح ساده . و همچنین توانایی جذب کود توسط ریشه رو هم از گیاه میگیرن ... پس اگه از اب های ro استفاده بشه بهترین نتیجه گرفته میشه .

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

با عرض سلام خدمت دوستان

در مورد آکواریوم نمیدونم ولی اگه قرار باشه کود نیتروژنه ( N ) به اکواریوم بدید و از طرفی میزان شوری که داره با نظر دوستان مضر باشه به دلیل اوره و واکنش هایی که اوره بعد از جذب داره به نظرم کود نیتروژنه سولفات آمونیوم و نیترات آمونیوم گزینه ی بهتری هست چون اوره نداره . البته میزان دز خیلی مهم هست .

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۹-۲۲, 15:42
با عرض سلام خدمت دوستان

سلام

البته دوستان عزیزم راهنمایی کردن ولی بنظرم بهتر بود شما کود مولتی و آهن برایت ول رو تهیه میکردی . 3 محصولی که npk رو تشکیل میدن زمانی بدرد شما میخوره که کمبود اونها توی تانک گیاهی حس بشه و اون هم باید اول تستر استفاده کنید بعد دوز مناسبی که روی قوطی نوشته شده بکار ببرید

موفق باشی

hasoo
۱۳۹۳-۰۹-۲۷, 23:44
سلام
من امروز توی یکی از آکواریومیا یه چی دیدم خواستم اساتید اهل فن نظر بدن چی بود!
توی یه آک گیاهی که بسترش فقط سنگ ریزه بود!!!!! دیدم یه چیزایی شبیه نرمه زغال ریخته پای گیاها!
ازش پرسیدم اینا چیه؟ خود ماهی فروشه هم نمیدونست چی هستن! گفت یکی از مشتری هام امده ریخته پای گیاهام گفته معجزه میکنه هر پاکتش بالای 600 تومنه!!!! به منم نگفته اسمشو!
دوستان با این مشخصاتی که گفتم این پودره چی میتونه باشه؟

saheb
۱۳۹۳-۰۹-۲۹, 21:54
سلام

البته دوستان عزیزم راهنمایی کردن ولی بنظرم بهتر بود شما کود مولتی و آهن برایت ول رو تهیه میکردی . 3 محصولی که npk رو تشکیل میدن زمانی بدرد شما میخوره که کمبود اونها توی تانک گیاهی حس بشه و اون هم باید اول تستر استفاده کنید بعد دوز مناسبی که روی قوطی نوشته شده بکار ببرید

موفق باشی
تشکر از آقا مهدی عزیز
راستش از کود مولتی ferropol 24 ,jbl استفاده میکردم.که بصورت روزانه تزریق میکردم.اما متاسفانه ضعف توی رشد و رنگ پریدگی و ضعیف شدن ساقه مشاهده شد و تا حدودی برگها سوراخ میشه گاهی.ممنون از راهنمایی شما

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۹-۳۰, 15:59
تشکر از آقا مهدی عزیز
راستش از کود مولتی ferropol 24 ,jbl استفاده میکردم.که بصورت روزانه تزریق میکردم.اما متاسفانه ضعف توی رشد و رنگ پریدگی و ضعیف شدن ساقه مشاهده شد و تا حدودی برگها سوراخ میشه گاهی.ممنون از راهنمایی شما

پس شما بایستی دوز روزانه رو بیشتر بزنید تا جوابگوی نیاز گیاهاتون باشه . بعضی گیاها به مواد مغذی بیشتری برای رشد و تکثیر نیاز دارن که با استفاده از دوز معمولی کودها کمبود رو به شکل سوراخ شدن و زرد شدن برگها نشون میدن

موفق باشی

hasoo
۱۳۹۳-۱۰-۲۷, 18:32
سلام
من امروز توی یکی از آکواریومیا یه چی دیدم خواستم اساتید اهل فن نظر بدن چی بود!
توی یه آک گیاهی که بسترش فقط سنگ ریزه بود!!!!! دیدم یه چیزایی شبیه نرمه زغال ریخته پای گیاها!
ازش پرسیدم اینا چیه؟ خود ماهی فروشه هم نمیدونست چی هستن! گفت یکی از مشتری هام امده ریخته پای گیاهام گفته معجزه میکنه هر پاکتش بالای 600 تومنه!!!! به منم نگفته اسمشو!
دوستان با این مشخصاتی که گفتم این پودره چی میتونه باشه؟
سلام آقا مهدی عزیز
گفتم شاید این مطلب از چشمتون افتاده باشه مجبور شدم دوباره بفرستمش

mahdi3000
۱۳۹۳-۱۰-۲۷, 23:00
سلام آقا مهدی عزیز
گفتم شاید این مطلب از چشمتون افتاده باشه مجبور شدم دوباره بفرستمش

سلام حسن آقا

بنده فکر میکنم دو تا از محصولات شرکت ada بنام مولتی باتم و آیرون باتم باشن

اولی مواد ریز مغذی هست و دومی کود اهن خشک که به شکل استوانه 6 - 7 سانتی زیر بستر میزارن تا ریشه گیاه ازشون تغذیه کنن . گرون قیمت هم هستن

ارادت

saheb
۱۳۹۳-۱۱-۲۷, 12:46
با سلام خدمت تمامی دوستان
یه گیاه قرمز رنگ به تازگی به تانک اضافه کردم که اسمش رو نمیدونم و هر چه جستجوکردم پیدا نکردم .اما مشکلی که الان باهاش دارم اینه که برگهای و جوانه های جدیدخیلی کوچکتر از حالت طبیعیه خودش هست و به نظر میاد برگها یه مقدار جم شده باشن.کود هم از کودهای برایت ول پتاسیم و فسفر و نیتروژن و اهن رو بصورت هفته ای دو بار به آکواریوم میدم و همینطور فروپول 24 جی بی ال بصورت روزانه اما ظاهر با مشکل مواد معدنی روبرو هستش. co2 ذارم و نور هم تقریبا 96 وات برای 140 لیتر اب.ممنون از راهنماییتون

mahdi3000
۱۳۹۳-۱۱-۲۷, 17:37
با سلام خدمت تمامی دوستان
یه گیاه قرمز رنگ به تازگی به تانک اضافه کردم که اسمش رو نمیدونم و هر چه جستجوکردم پیدا نکردم .اما مشکلی که الان باهاش دارم اینه که برگهای و جوانه های جدیدخیلی کوچکتر از حالت طبیعیه خودش هست و به نظر میاد برگها یه مقدار جم شده باشن.کود هم از کودهای برایت ول پتاسیم و فسفر و نیتروژن و اهن رو بصورت هفته ای دو بار به آکواریوم میدم و همینطور فروپول 24 جی بی ال بصورت روزانه اما ظاهر با مشکل مواد معدنی روبرو هستش. co2 ذارم و نور هم تقریبا 96 وات برای 140 لیتر اب.ممنون از راهنماییتون

سلام

گياهايي كه وارداتي هستن بصورت حوضچه اي پرورش پيدا كردن يعني ريشه داخل آب و ساقه و برگها بيرون از آب رشد ميكنن . واسه همين برگها بزرگتر و گردتر هستن . اما وقتي داخل تانك و زير آب كاشته ميشن برگها كوچيكتر رشد ميكنن چون زير آب محدوديت نور و دي اكسيد دارن

موفق باشي