PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات مرتبط با دی اکسید کربن

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۰۳, 08:26
از این پس سوالات مرتبط با دی اکسید کربن را در این قسمت بپرسید

parsaqua
۱۳۹۱-۱۱-۰۴, 15:24
برای بدست آوردن دی اکسید کربن شکر و مخمر لازم است
ولی تو کلیپی که من تو یوتیوپ دیدم یه ماده دیگه به نام بی کربنات سودا به محلول اضافه میکرد
میخواستم بدونم اون ماده چیه و چه کاری انجام میده و کجا میشه تهیه کرد

DarKfish
۱۳۹۱-۱۱-۰۴, 16:02
برای بدست آوردن دی اکسید کربن شکر و مخمر لازم است
ولی تو کلیپی که من تو یوتیوپ دیدم یه ماده دیگه به نام بی کربنات سودا به محلول اضافه میکرد
میخواستم بدونم اون ماده چیه و چه کاری انجام میده و کجا میشه تهیه کرد

سلام دوست عزیز، به امروزی خوش آمدید ...
ابتدا برای دستورالعمل و میزان مصرف مخمر و شکر به لینک : طرز ساخت دی اکسید دست ساز (مخمر و شکر) (http://emruzi.com/showthread.php?t=300) سر بزنید.
بی کربنات سودا ، یا بی کربنات سدیم همون جوش شیرین هست.
محلول هم معمولا سر که است. همانطور که میدانید واکنش این دو ماده به شکل زیر است:
CH3COOH + NaHCO3 ---> CH3COONa + H2CO3
NaHCO3 : بی کربنات سدیم
و دیگری سرکه است

یکی از محصولاتش اسید کربنیک هست که سریعا تبدیل به آب و دی اکسید میشه و دی اکسید برای گیاهان استفاده میشه.
مشکل اساسی این واکنش سرعت بالا در واکنش هست که سریعا دی اکسید زیادی تولید میشه و نمیتونه همش در آب حل بشه، بعضی ها در یک محفظه نگهداری میکنند و با تنظیم شیری اونو وارد تانک میکنند که کار سختی هست.
در کل روش خوبی نیست و تغییرات دی اکسید شدیدا به نفع جلبک BBA هست.
مخمر و شکر رو من خودم استفاده میکنم. 20 روز برای تانک 120 لیتری جواب میده و ریتم منظمی داره. آهسته و پیوسته.:Peace sign:

parsaqua
۱۳۹۱-۱۱-۰۴, 16:11
پس از جوش شیرین استفاده نکنم بهتره؟

mahdi3000
۱۳۹۱-۱۱-۰۴, 21:29
پس از جوش شیرین استفاده نکنم بهتره؟

بله . دوستمون جواب دادن . شما فقط از شکر و مخمر جو و یا خمیر مایع استفاده کنید . مغازه های لوازم قنادی دارن

موفق باشی

Homa67
۱۳۹۱-۱۲-۱۳, 22:47
سلام من co2 دست ساز دارم
هر 5ثانبه 1بار عمل میکنه !! درسته آیا؟

از چه ساعتی تا چه ساعتی باید شلنگ رو بزارم داخل اکواریوم که دی اکسید بده به داخل آکواریوم؟؟

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۳, 23:11
سلام من co2 دست ساز دارم
هر 5ثانبه 1بار عمل میکنه !! درسته آیا؟

از چه ساعتی تا چه ساعتی باید شلنگ رو بزارم داخل اکواریوم که دی اکسید بده به داخل آکواریوم؟؟

سلام دوست عزیز، ضمن خوش آمد گویی به سایت امروزی و آرزوی فعالیت شما در این سایت،

چون بنده هم از دی اکسید دست ساز استفاده میکنم میتونم بگم یکی از بدی هاش همین هست که خیلی دست شما نیست که مقدار حباب رو تنظیم کنید.
هر 5 ثانیه اگر فقط یک حباب ساده و کوچک میزنه نسبتا کمه و باید بیشتر باشه.دیفیوزر شما چی هست؟اگر فقط شلنگ قرار میدین و یا سنگ هوا با منافذ درشتی هست و حباب به سرعت بالا میاد، میتونم بگم هیچ کمکی به گیاهان شما نمیکنه.
یک نگاهی به این دو تاپیک بندازین :
طرز ساخت دی اکسید دست ساز (مخمر و شکر) (http://emruzi.com/showthread.php?p=531)
دیفیوزر های دستی (http://emruzi.com/showthread.php?t=1103)
میتونین با افزایش بطری این مقدار رو بالاتر ببرید. (بطری ها متصل به یک ترمینال)
مسئله ی دیگه نوع مخمر هست ، چون مخمر قارچ زنده هست، تاریخ انقضا داره و اصلا نباید به عطاری ها یا نانوایی ها مراجعه کرد. بهترین محصول ها ، قوطی شکل در کنسرو هستند که به صورت گرانولی بوده و با تنها 1/3 قاشق چای خوری برای 1.5 لیتر تا 20 روز فعالیت یکنواختی دارند.
---
برای جلوگیری از خفگی ماهی ها و عدم حلبک BBA، یک تا دو ساعت قبل از روشنایی شیر را باز کنید و یک ساعت قبل از خاموشی قطع کنید. مقدار روشنایی معمولا 8-10 ساعت.

Homa67
۱۳۹۱-۱۲-۱۷, 15:27
سلام دوست عزیز، ضمن خوش آمد گویی به سایت امروزی و آرزوی فعالیت شما در این سایت،

چون بنده هم از دی اکسید دست ساز استفاده میکنم میتونم بگم یکی از بدی هاش همین هست که خیلی دست شما نیست که مقدار حباب رو تنظیم کنید.
هر 5 ثانیه اگر فقط یک حباب ساده و کوچک میزنه نسبتا کمه و باید بیشتر باشه.دیفیوزر شما چی هست؟اگر فقط شلنگ قرار میدین و یا سنگ هوا با منافذ درشتی هست و حباب به سرعت بالا میاد، میتونم بگم هیچ کمکی به گیاهان شما نمیکنه.
یک نگاهی به این دو تاپیک بندازین :
طرز ساخت دی اکسید دست ساز (مخمر و شکر) (http://emruzi.com/showthread.php?p=531)
میتونین با افزایش بطری این مقدار رو بالاتر ببرید. (بطری ها متصل به یک ترمینال)
مسئله ی دیگه نوع مخمر هست ، چون مخمر قارچ زنده هست، تاریخ انقضا داره و اصلا نباید به عطاری ها یا نانوایی ها مراجعه کرد. بهترین محصول ها ، قوطی شکل در کنسرو هستند که به صورت گرانولی بوده و با تنها 1/3 قاشق چای خوری برای 1.5 لیتر تا 20 روز فعالیت یکنواختی دارند.
---
برای جلوگیری از خفگی ماهی ها و عدم حلبک BBA، یک تا دو ساعت قبل از روشنایی شیر را باز کنید و یک ساعت قبل از خاموشی قطع کنید. مقدار روشنایی معمولا 8-10 ساعت.

1- دیفیوزر : فقط شلنگ
2- ساخت co2 رو از همین تاپیک ها دیدم
3- مخمر هم از عطاری گرفتم

مرسی از راهنمایی

Homa67
۱۳۹۲-۰۲-۰۶, 18:36
آیا میشه گاز دی اکسید رو داخل یه ناقوس یا چیز دیگه ای نگه داشت تا به مرور در آب اکواریوم حل شه ؟!!

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۲-۰۶, 21:27
آیا میشه گاز دی اکسید رو داخل یه ناقوس یا چیز دیگه ای نگه داشت تا به مرور در آب اکواریوم حل شه ؟!!

بله این روش ناقوسه
گاز رو باز میکنید تا ناقوس تا 6-7 سانت پر بشه و بعد گاز رو می بندید تا بمرور در آب حل بشه اما باید در کنارش جریان آب برقرار باشه تا گاز به همه جای تانک برسه

elias.kh
۱۳۹۲-۰۲-۲۴, 21:27
سلام بچه ها
می خواستم بدونم آکواریوم گیاهی بدون co2میشه یا نه؟
یعنی تعداد ماهی ها رو افزایش بدی یا یه کاری توهمین چیز ها؟
موفق باشید

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۲-۲۴, 21:57
سلام بچه ها
می خواستم بدونم آکواریوم گیاهی بدون co2میشه یا نه؟
یعنی تعداد ماهی ها رو افزایش بدی یا یه کاری توهمین چیز ها؟
موفق باشید

سلام الیاس جان

البته دی اکسید یکی از فاکتورهای لازم برای فتوسنتز گیاهان هست که این روزها بخاطر گرانی کپسول و رگلاتور و دفیوژر حل کننده دی اکسید واقعا بصرفه نیست . لذا روش های دست ساز برای تولید دی اکسید هم وجود داره که توضیحش در همین سایت موجوده . اما روش دیگه ای هم هست که با تعداد زیاد ماهی میشه دی اکسید مورد نیاز گیاها رو برآورده کرد ولی نه در حد مطلوب
بله میتونی تعدادی ماهیهای فعال مثل گوپی و مولی و یا تتراهای مختلف در تانک گیاهی داشته باشی و با تزریق مقدار کمی هوا به داخل تانک - گیاها رو سالم نگه داری ولی نباید توقع زیادی داشته باشی
تعداد گیاها هم نباید زیاد باشه چون با این روش شما دی اکسید زیادی نخواهی داشت
گیاهایی هم باید در تانک داشته باشی که مصرف دی اکسید زیادی لازم نداشته باشن

موفق باشی

elias.kh
۱۳۹۲-۰۲-۲۸, 08:58
سلام
من دیشب رفتم نمایشگاه گل گیاه همین طور که توی نمایشگاه چرخ می زدم یک جایی رو دیدم که گیاه آکواریوم می فروخت و از اون در مورد دی اکسید کربن آب پرسیدم و چنتا تا راه رو به من پیشنهاد داد:
استفاده از کپسول و غیره که می گفت برات گرون درمیاد
استفاده از قرص های خاص که دی اکسید کربن آب زیاد میکنه
یکی از راه هاشو درست متوجه نشدم گفت استفاده از یک نوع اسپره!
حالا من می خوام بدونم نظر شما در مورد قرص ها و اسپره ها چیه ؟خوبه بخرم ؟
ممنون

ap_amir
۱۳۹۲-۰۲-۲۸, 11:35
سلام
من دیشب رفتم نمایشگاه گل گیاه همین طور که توی نمایشگاه چرخ می زدم یک جایی رو دیدم که گیاه آکواریوم می فروخت و از اون در مورد دی اکسید کربن آب پرسیدم و چنتا تا راه رو به من پیشنهاد داد:
استفاده از کپسول و غیره که می گفت برات گرون درمیاد
استفاده از قرص های خاص که دی اکسید کربن آب زیاد میکنه
یکی از راه هاشو درست متوجه نشدم گفت استفاده از یک نوع اسپره!
حالا من می خوام بدونم نظر شما در مورد قرص ها و اسپره ها چیه ؟خوبه بخرم ؟
ممنون

درود بر شما الیاس عزیز

در مورد استفاده از قرص co2باید عرض کنم در مورد تانکهای کوچک جوابگوست ولی در تانکهای بزرگ صرفه اقتصادی ندارد.
در مورد استفاده از اسپری و سیستم ناقوسی هم این مورد صدق میکند ولی باز هم از سیستم قرص بهتر کارائی دارد.

موفق باشید

elias.kh
۱۳۹۲-۰۲-۲۸, 12:14
درود بر شما الیاس عزیز

در مورد استفاده از قرص co2باید عرض کنم در مورد تانکهای کوچک جوابگوست ولی در تانکهای بزرگ صرفه اقتصادی ندارد.
در مورد استفاده از اسپری و سیستم ناقوسی هم این مورد صدق میکند ولی باز هم از سیستم قرص بهتر کارائی دارد.

موفق باشید
سلام
ممنون از لطفتون فقط اگر میشه بگیدco2 چه ابعادی یا چند لیتر رو میشه با قرص تامین کرد؟
موفق باشید

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۲-۲۸, 14:54
سلام
ممنون از لطفتون فقط اگر میشه بگیدco2 چه ابعادی یا چند لیتر رو میشه با قرص تامین کرد؟
موفق باشید

سلام
برای هر 50 لیتر یک عدد قرص بکار برده میشه که تا 10 ساعت هم موثره ولی در آبی که سختی داشته باشه عملا نمیتونه حل بشه
باید هر روز یک سوم حجم تانک سیفون داشته باشید تا قرص ها در آب حل بشن و دی اکسید آزاد کنن

elias.kh
۱۳۹۲-۰۲-۳۰, 09:45
سلام
اگر میشه یک پست در مورد سیستم ناقوسی ایجاد کنید.
سپاس گذارم

mohammad sadegh
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 21:23
سلام دوستان
من از یه سنگ هوا که حباب هارو خیلی ریز میکنه به عنوان دیفیوژر استفاده میکنم اما فکر میکنم به خاطر سختی اب حلالیت خیلی خیلی کمه.
حالا یه نظری دارم:
یه دیفیوژر پله ای بسازم و سنگ هوا رو زیر دیفیوژر پله ای نصب کنم.
فکر میکنم با این کار حلالیت بیشتر خواهد شد.چون حباب ها مسافت بیشتری رو طی میکنن.
نظر اساتید چیه؟

amir2012
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 21:37
سلام دوستان
من از یه سنگ هوا که حباب هارو خیلی ریز میکنه به عنوان دیفیوژر استفاده میکنم اما فکر میکنم به خاطر سختی اب حلالیت خیلی خیلی کمه.
حالا یه نظری دارم:
یه دیفیوژر پله ای بسازم و سنگ هوا رو زیر دیفیوژر پله ای نصب کنم.
فکر میکنم با این کار حلالیت بیشتر خواهد شد.چون حباب ها مسافت بیشتری رو طی میکنن.
نظر اساتید چیه؟
چرا از دیفیوژر ناقوسی استفاده نمیکنی؟
یه بطری رو از وسط ((بیشتر به تهش نزدیک باشه)) تهش رو سوراخ کن شلنگ co2 رو بهش وصل کن برعکس بزار توی آب
همین!

mohammad sadegh
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 21:40
ناقوسی رو امتحان کردم اما محلول شدنش در اب روند اهسته ای داره

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 21:53
ناقوسی رو امتحان کردم اما محلول شدنش در اب روند اهسته ای داره
قبل از هرچیز این قسمت رو بخونید : دیفیوزر های دستی (http://emruzi.com/showthread.php?t=1103)
بحث اینکه حلالیت وابسته به چی هست و دقیقا رابطش چیه مفصله،
فقط اگر از نظر هندسی بخوای بحث کنیم، بیشتر به اندازه ی حباب ها ربط داره و بعد ارتفاع.
ناقوسی جایی خوبه که زیرش جریان داشته باشه و یا آب خیلی سبک باشه.
پله ای هم حلالیتش خیلی بالا نیست و باید بتونی خیلی ریز اولش وارد سیستم کنی، مثل سنگ هوایی که با پارچه نازک ، ریزش کرده باشی.
به نظرم با کپسول خیال خودتو راحت کن. من خودم پشیمونم از دست ساز، و ایشالا کارا سبک بشه هم بستر رو میخوام تغییر بدم هم کپسول بگیرم.

mohammad sadegh
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 22:02
قبل از هرچیز این قسمت رو بخونید : دیفیوزر های دستی (http://emruzi.com/showthread.php?t=1103)
بحث اینکه حلالیت وابسته به چی هست و دقیقا رابطش چیه مفصله،
فقط اگر از نظر هندسی بخوای بحث کنیم، بیشتر به اندازه ی حباب ها ربط داره و بعد ارتفاع.
ناقوسی جایی خوبه که زیرش جریان داشته باشه و یا آب خیلی سبک باشه.
پله ای هم حلالیتش خیلی بالا نیست و باید بتونی خیلی ریز اولش وارد سیستم کنی، مثل سنگ هوایی که با پارچه نازک ، ریزش کرده باشی.
به نظرم با کپسول خیال خودتو راحت کن. من خودم پشیمونم از دست ساز، و ایشالا کارا سبک بشه هم بستر رو میخوام تغییر بدم هم کپسول بگیرم.
امیرحسین جان شما خودت پله ای رو امتحان کردی؟
من 24 ساعت سنگ هوا رو تو وایتکس گذاشتم.حباباش خیلی خیلی ریز شده اما هیچکدوم از حباب ها در طول مسیرش حل نمیشه و همشون به سطح اب میرسن و میترکن.اما فکر کنم اگه مسافت چند برابر بشه حبابا حل بشن.

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 22:08
من 24 ساعت سنگ هوا رو تو وایتکس گذاشتم.حباباش خیلی خیلی ریز شده اما هیچکدوم از حباب ها در طول مسیرش حل نمیشه و همشون به سطح اب میرسن و میترکن.اما فکر کنم اگه مسافت چند برابر بشه حبابا حل بشن.
نه ولی پرسیدم از اونایی که امتحان کردن، به سختی حلالیت 50 درصده،
امتحانش که ضرری نداره ولی ای کاش یه تست سختی بزنی.
موفق باشی

mohammad sadegh
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 22:15
با کیت های مخصوص باید اندازه گیری بکنم؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۱۵, 22:37
بله، باید یا TDS متر یا GH داشته باشی تا اوضاع کلی دستت بیاد (خصوصا GH)
با دونستن PH و KH میشه میزان دی اکسید حل شده هم محاسبه کرد :
اندازه گیری دی اکسید کربن در تانک گیاهی (http://emruzi.com/showthread.php?t=261)

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۱۶, 13:57

سلام

میتونی سنگ هوا رو زیر خروجی فیلتر اکسترنال و یا زیر خروجی فیلتر اینترنال بزاری تا توی تانک پخش بشه و درصد حلالیت مقداری بیشتر بشه

elias.kh
۱۳۹۲-۰۶-۰۸, 11:29
سلام
از کبسول هایی که برای اکسیژن بیماران در بیمارستان استفاده می کنند می شه برای کبسول co2 استفاده کرد؟
از ریگراتور این کبسول ها چی ،میشه استفاده کرد؟
ممنون

amir2012
۱۳۹۲-۰۶-۲۹, 11:43
سلام
این دیف ناقوسی حلالیتش خیلی کم بود اینو وصلش کردم به پمپ فیلتر co2 آب فک کنم زیاد رفت بالا ماهی ها اومدن روی آب مجبور شدم سنگ هوا بزارم
حالا اگه همینطوری ادامه بدم بهتره یا این که برگردم پیش ناقوسی؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۶-۲۹, 22:51
سلام
از کبسول هایی که برای اکسیژن بیماران در بیمارستان استفاده می کنند می شه برای کبسول co2 استفاده کرد؟
از ریگراتور این کبسول ها چی ،میشه استفاده کرد؟
ممنون

سلام
کپسول اکسیژن چون ضخیمتر هست میشه واسه گاز co2 هم استفاده بشه اما در صورتی که یکتکه باشه نه اینکه دو تکه رو بهم جوش داده باشن . رگلاتور باید مخصوص co2 و یا گاز آرگون باشه . رگلاتور اکسیژن نمیشه چون فنرش فرق داره

سلام
این دیف ناقوسی حلالیتش خیلی کم بود اینو وصلش کردم به پمپ فیلتر co2 آب فک کنم زیاد رفت بالا ماهی ها اومدن روی آب مجبور شدم سنگ هوا بزارم
حالا اگه همینطوری ادامه بدم بهتره یا این که برگردم پیش ناقوسی؟

سلام

دیف ناقوسی در صورتی جواب میده که آب سبک باشه و در غیر اینصورت کارایی نداره . سنگ هوای ریز بافت هم میتونی بجاش استفاده کنی ولی قبلش حباب شمار وصل کن تا بدونی چند حباب در ثانیه داره تزریق میشه

devasations3000
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 04:26
سلام دوستان من یه co2دست ساز ساختم (4 تا بطری یکیش اب بقیه شکر و خمیر ) با توجه به اینکه لوله ای به فیلتر وصل میشه بنا به قطع ورودی هوا ی فیلتر به جای هوا اب میده بیرون برای حل کردنش چه کنم
2.چند وقت یکبار به بطری ها شکرو ....بریزم
3.چه مقدار باز باشه؟
اکواریوم 90 لیتری
مرسی

sharifi
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 04:45
سلام دوستان من یه co2دست ساز ساختم (4 تا بطری یکیش اب بقیه شکر و خمیر ) با توجه به اینکه لوله ای به فیلتر وصل میشه بنا به قطع ورودی هوا ی فیلتر به جای هوا اب میده بیرون برای حل کردنش چه کنم
3.چه مقدار باز باشه؟
اکواریوم 90 لیتری
مرسی
اگر درست متوجه شده باشم شما ورودی شلنگ هوای فیلتر اینترنال رو میخوای به عنوان ورودی شلنگ CO2 استفاده کنی؟؟
اگر بله:
به نظر میاد شما خروجی فیلتر و با وسیله مهار کردی که مانع از خروج درست آب میشه به همین دلیل آب از قسمت ورودی هوا بیرون میزنه
در صورت امکان خروحی رو مقداری آزاد کن و حتما در مسیر شلنگ Co2 به فیلتر شیر یکطرفه قرار بده

devasations3000
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 04:54
اگر درست متوجه شده باشم شما ورودی شلنگ هوای فیلتر اینترنال رو میخوای به عنوان ورودی شلنگ CO2 استفاده کنی؟؟
اگر بله:
به نظر میاد شما خروجی فیلتر و با وسیله مهار کردی که مانع از خروج درست آب میشه به همین دلیل آب از قسمت ورودی هوا بیرون میزنه
در صورت امکان خروحی رو مقداری آزاد کن و حتما در مسیر شلنگ Co2 به فیلتر شیر یکطرفه قرار بده

بله همینطوره ولی مشکل اینجاست که نمیتونم خروجی رو باز کنم از فشار شکن هم نمیتونم استفاده کنم
چشم استفاده میکنم

sharifi
۱۳۹۲-۰۸-۲۶, 05:42
تو تانک گیاهی جریان شدید آب مانع از جذب مواد مغذی در گیاه میشه.
مشکلتون با آب پخش کن حل میشه.(به فیلتر اینترنال متصل میشه و با استفاده از یک شلنگ آب رو به یک لوله با منافذ منتقل میکنه که بصورت آبشاری و با فشار خیلی کمتر تو تانک پخش بشه.) البته این وسیله رو چند سانت پایینتر از سطح آب قرار بدین که از بر هم خوردن آب تو سطح جلوگیری بشه تا هدر رفت co2 به حد اقل برسه.
موفق باشید

DarKfish
۱۳۹۲-۰۸-۲۷, 15:42
3.چه مقدار باز باشه؟
اکواریوم 90 لیتری
مرسی
سلام دوست عزیز،
یعنی چی دقیقا 4 عدد بطری هست که یکیش آبه و بقیه شکر و مخمر؟؟ شما برای همین 90 لیتر حداقل سه تا 1.5 لیتر بطری ترکیب آب شکر و مخمر نیاز دارین. بطری چهارم بطری خالی میتونه باشه برای اطمینان و جمع آوری دی اکسید در زمانی که بسته هست ولی خیلی لازم نیست چون بطری ها به اندازه ی کافی سفت هستند.
برای نسبت مناسب به پست طرز تهیه دی اکسید دست ساز مراجعه کنید (سرچ در بالای صفحه)
سرعت زیاد مانع جذب دی اکسید توسط گیاه و مانع حلالیت دی اکسید در آب میشه. توجه کنید که جزو مهمترین علت هایی که دی اکسید در آب حل نمیشه ، تاثیر تلاطم بر دی اکسید هست، هر تلاطمی (خصوصا سطح) باعث میشه مثل گاز نوشابه دی اکسید خارج بشه. برای همین جریان باید خیلی ملایم ولی همیشگی و در همه ی جهات صورت بگیره.
یک تا دو ساعت قبل از روشنایی باز، 4 ساعت روشنایی، 1 ساعت siesta time ، و 4 ساعت روشنایی، یک ساعت قبل از روشنایی آخر دی اکسید قطع و نور رو نصف کنید.
در کل هم اگر حلالیت کافی ندارید و آب سبک نیست، بعد از چندماه از دی اکسید دست ساز حتما پیشمان میشید، پس بهترین کار استفاده از کپسول+دیفیوزر چرخشی است.

hesam
۱۳۹۲-۰۸-۲۷, 18:25
دوست من فقط دقت کن که دی اکسید دست ساز در مجاورت آب تشکیل رسوب میده و این یعنی بعد از مدتی لوله فیلتر اینترنال میگیره.شاید همین الان هم گرفته باشه.

devasations3000
۱۳۹۲-۰۸-۲۷, 18:51
سلام دوست عزیز،
یعنی چی دقیقا 4 عدد بطری هست که یکیش آبه و بقیه شکر و مخمر؟؟ شما برای همین 90 لیتر حداقل سه تا 1.5 لیتر بطری ترکیب آب شکر و مخمر نیاز دارین. بطری چهارم بطری خالی میتونه باشه برای اطمینان و جمع آوری دی اکسید در زمانی که بسته هست ولی خیلی لازم نیست چون بطری ها به اندازه ی کافی سفت هستند.
برای نسبت مناسب به پست طرز تهیه دی اکسید دست ساز مراجعه کنید (سرچ در بالای صفحه)
سرعت زیاد مانع جذب دی اکسید توسط گیاه و مانع حلالیت دی اکسید در آب میشه. توجه کنید که جزو مهمترین علت هایی که دی اکسید در آب حل نمیشه ، تاثیر تلاطم بر دی اکسید هست، هر تلاطمی (خصوصا سطح) باعث میشه مثل گاز نوشابه دی اکسید خارج بشه. برای همین جریان باید خیلی ملایم ولی همیشگی و در همه ی جهات صورت بگیره.
یک تا دو ساعت قبل از روشنایی باز، 4 ساعت روشنایی، 1 ساعت siesta time ، و 4 ساعت روشنایی، یک ساعت قبل از روشنایی آخر دی اکسید قطع و نور رو نصف کنید.
در کل هم اگر حلالیت کافی ندارید و آب سبک نیست، بعد از چندماه از دی اکسید دست ساز حتما پیشمان میشید، پس بهترین کار استفاده از کپسول+دیفیوزر چرخشی است.

مرسی دوست عزیز خیلی جامع راهنماییم کردی
راستش نمیخوام زیاد خرج کنم چون بستر مناسبی هم به قول دوستان ندارم (فقط سیلیس)
ولی گیاه گندمی خیلی خوب رشد میکنه ...من به خاطر اکنیدروس میخوام درست کنم چون برگهاش جمع میشن وسوراخ سوراخ شنش رو هم عوض کردم ول درس نشد احتمال میدم از کمبود co2 باشه
به نظرتون قیمت کپسول و دیفیوز چقدر درمیاد ؟
مرسی

DarKfish
۱۳۹۲-۰۸-۲۷, 21:22
مرسی دوست عزیز خیلی جامع راهنماییم کردی
راستش نمیخوام زیاد خرج کنم چون بستر مناسبی هم به قول دوستان ندارم (فقط سیلیس)
ولی گیاه گندمی خیلی خوب رشد میکنه ...من به خاطر اکنیدروس میخوام درست کنم چون برگهاش جمع میشن وسوراخ سوراخ شنش رو هم عوض کردم ول درس نشد احتمال میدم از کمبود co2 باشه
به نظرتون قیمت کپسول و دیفیوز چقدر درمیاد ؟
مرسی
دوست من هرچه قدر خرج کنی همون قدر آش میخوری، اگر دوست دارین کارای دست ساز انجام بدین باید وقت ،حوصله و ظرافت چاشنی کار کنین. در بعضی از موارد هم جواب بده نیست، مثل همین دی اکسید دست ساز که بعد از مدتی جلبک bba پدیدار میشه. علتش هم نوسان های زیاد این سیستم هست. بلکه آب واقعا سبک استفاده کنید و سیفون با آب سبک رو انجام بدین، اون وقت حلالیتش اون قدر کافی هست که خیلی نوسانات به چشم نیاد.
سیلیس هم بدترین بستر برای گیاهان هست. حتی کریپتون هم دوام نمیاره و بعد از سه چهار ماه کاملا از بین میره. تنها چیزی که میتونین نگهداری کنید با این شرایط آنوبیاس هست. (حتی جاوا فرن هم بهتره نگیرین چون خراب میشه بعد از مدتی).
اکیندوروس غیر از دی اکسید، به بستر غنی از آهن و پتاسیم احتیاج داره(در غیر صورت شیشه ای و نقاط سوخته ایجاد میشه) . اضافه کردن دی اکسید بدون اضافه کردن کود ، بستر مناسب و نور مناسب، مساوی هست با جلبک و خراب شدن گیاهان. حواستون باشه که جلبک منتظره همچین لحظه هایی هست که یک محدود کننده برای گیاه وجود داشته باشه و از کمترین امکانات استفاده کنه (مراجعه کنید به تاپیک مطالعه علمی جلبک و مکانیزم هارو مشاهده کنید)
---
با این شرایط به غیر از آنوبیاس چیزی نگیرین که ضرر میکنین.
کپسول و دیفیووزر 250-300 تومن قیمت داره. همونطور که گفتم دی اکسید گرفتین باید نور ، بستر و کوددهی به آب رو به هم به روز کنید.
موفق باشید

devasations3000
۱۳۹۲-۰۸-۲۹, 18:08
پس با این حساب متل اب شور باید پول کود و غیره بکنم
یه سوال من میتونم دست ساز بسازم و بعد واحه حل کردنش از دیفیوز استفاده کنم؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۸-۲۹, 20:23
پس با این حساب متل اب شور باید پول کود و غیره بکنم
یه سوال من میتونم دست ساز بسازم و بعد واحه حل کردنش از دیفیوز استفاده کنم؟
به اندازه ی آب شور که نه، ولی هزینه داره تا یک تومن. البته اگر تو اینجا و سایتهای مجاور برید، میبینید که بعد از بحث های کودهای کشاورزی تو این سایت ، استفاده ازش خیلی فراگیر شده. ولی برای بستر، وقت زیادی میبره که بستر مناسب تولید کنید.
نور رو هم تو تاپیکها صحبت کردم، الان ارزون ترین u شکل هست. اما دی اکسید دست ساز فقط باید با آب سبک باشه یا خیلی تانک کوچکی داشته باشین.
یه سری از دیفیوزر ها حتما تو فشار کپسول جواب میدن نه دست ساز، مثل سرامیکی. ولی پله ای مشکلی نیست. راحتترینش سنگ هوا و نازک کردن حفره ها با جوراب زنونس. باید در ارتفاع پایین بگذارین. به هرحال با اضافه کردن دی اکسید راهی رو میرین که بازگشت نداره، چون اگر یکدفعه کنار بزنینش، جلبک خیلی زیاد میشه. پس اگر هم دست ساز خواستین استفاده کنین با شرایط معین و با نسبت مناسب جلو برین.

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۱۳, 23:06
با سلا م خدمت دوستان
من یه کبسول دی اکسید دارم میخواستم بدونم
1.این رگلاتور .شیر برقی. ودیفیوزر رو از کجا میتونم تهیه کنم
2.بعد این حباب شمار چیه؟از کجا میشه گیر اورد؟چند حباب برای لیتر؟
3.واینکه اگه یه سیستم co2 کامل بخوام بخرم آیا ph سنج الکترونیکی هم داره؟ قیمتش حدودا چقدره؟
با تشکر فراوان

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۱۵, 08:37
دوستان چند حباب دی کسید برای یه تانک 140 لیتری لازم هست
فرمول محاسبش چطوریه؟
DarKfish
۱۳۹۲-۰۹-۱۵, 10:05
با سلا م خدمت دوستان
من یه کبسول دی اکسید دارم میخواستم بدونم
1.این رگلاتور .شیر برقی. ودیفیوزر رو از کجا میتونم تهیه کنم
2.بعد این حباب شمار چیه؟از کجا میشه گیر اورد؟چند حباب برای لیتر؟
3.واینکه اگه یه سیستم co2 کامل بخوام بخرم آیا ph سنج الکترونیکی هم داره؟ قیمتش حدودا چقدره؟
با تشکر فراوان

دوستان چند حباب دی کسید برای یه تانک 140 لیتری لازم هست
فرمول محاسبش چطوریه؟
سلام دوست عزیز،
1-معروف ترین جا حسن آباد در تهران هست، در مورد محلی که به شما نزدیک باشه اطلاعی ندارم. شما اونجا رگلاتور (مکسی ایتالیا جز بهترین) میگیرین. شیربرقی هم در وسایل برقی ها خصوصا در لاله زار تهران به فروش میره. دیفیوزر هم از آکواریم فروشی های معتبر (مثل تو نواب) باید بخرین.
2-بعضی از دیفیوزرها داره، خودتون هم با سرنگ میتونین درست کنین ولی بازم بیشتر آکواریم فروشی ها دارن. تعداد حباب کاملا وابسته به میزان نور، نوع گیاه، سختی آب و نوع دیفیوزر هست. ولی اپتیمم 30 پی پی ام باید باشه، حالا برای رسیدن به این میزان و توجه به بقیه پارامترهای ذکر شده، باید ببینین چه میزان حباب باید در ثانیه تزریق کنید(1تا 3). با توجه به وضعیت ماهیان و گیاهان میشه فهمید یا تستر دی اکسید که جزو واجبات تانکهای گیاهی حرفه ای هست. راه دیگر هم در یکی از تاپیکهای سایت در مورد محاسبه از طریق ph و kh و روش Degas ذکر شده است.
3-نخیر، jpl فقط یه سیستم گران قیمت داره و بعد از هرچند ماه هم باید کالبیره بشه.
در مورد سوال آخر هم، فراموش نکنین که غلظت کم دی اکسید باعث جلب bba میشه و رشد گیاها هم بسیار کم، و از طرفی غلظت بالا باعث از بین رفتن گیاها و ماهیان . نمیشه قانون دقیقی گفت چون وابسته به شرایط آب و نوع دیفیوزر هست. شما بهتره یه تست سختی بزنین. اما بهتره برای شروع از یک حباب در ثانیه یا یک حباب در دوثانیه شروع کنین و بعد نسبت به تغییرات کم یا زیاد(معمولا زیاد!) تر کنید.

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۱۵, 18:04
سلام دوست عزیز،
1-معروف ترین جا حسن آباد در تهران هست، در مورد محلی که به شما نزدیک باشه اطلاعی ندارم. شما اونجا رگلاتور (مکسی ایتالیا جز بهترین) میگیرین. شیربرقی هم در وسایل برقی ها خصوصا در لاله زار تهران به فروش میره. دیفیوزر هم از آکواریم فروشی های معتبر (مثل تو نواب) باید بخرین.
2-بعضی از دیفیوزرها داره، خودتون هم با سرنگ میتونین درست کنین ولی بازم بیشتر آکواریم فروشی ها دارن. تعداد حباب کاملا وابسته به میزان نور، نوع گیاه، سختی آب و نوع دیفیوزر هست. ولی اپتیمم 30 پی پی ام باید باشه، حالا برای رسیدن به این میزان و توجه به بقیه پارامترهای ذکر شده، باید ببینین چه میزان حباب باید در ثانیه تزریق کنید(1تا 3). با توجه به وضعیت ماهیان و گیاهان میشه فهمید یا تستر دی اکسید که جزو واجبات تانکهای گیاهی حرفه ای هست. راه دیگر هم در یکی از تاپیکهای سایت در مورد محاسبه از طریق ph و kh و روش Degas ذکر شده است.
3-نخیر، jpl فقط یه سیستم گران قیمت داره و بعد از هرچند ماه هم باید کالبیره بشه.
در مورد سوال آخر هم، فراموش نکنین که غلظت کم دی اکسید باعث جلب bba میشه و رشد گیاها هم بسیار کم، و از طرفی غلظت بالا باعث از بین رفتن گیاها و ماهیان . نمیشه قانون دقیقی گفت چون وابسته به شرایط آب و نوع دیفیوزر هست. شما بهتره یه تست سختی بزنین. اما بهتره برای شروع از یک حباب در ثانیه یا یک حباب در دوثانیه شروع کنین و بعد نسبت به تغییرات کم یا زیاد(معمولا زیاد!) تر کنید.

تشکر ار شما.و ممنون از وقتی که گذاشتین

elias.kh
۱۳۹۲-۱۱-۱۰, 13:25
سلام
من می خواستم برم یک کپسول بگیرم که یکی از آشنایان به من پیشنهاد کرد کپسول آتشنشانیمونو خالی و تبدیل به کپسول co2 کنم.
می خواستم ببینم امکانش هست یا نه؟
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۱۱-۱۰, 14:38
سلام
من می خواستم برم یک کپسول بگیرم که یکی از آشنایان به من پیشنهاد کرد کپسول آتشنشانیمونو خالی و تبدیل به کپسول co2 کنم.
می خواستم ببینم امکانش هست یا نه؟
ممنون

سلام
اتفاقا یکی از کپسولهایی که دارم برای آتش نشانیه و روش نوشته co2 . از خو فروشگاه لوازم آتش نشانی سئوال کنید ببنید مشکلی نداره و اونوقت بدید اهرمش رو بردارن و بجاش شیرفلکه سوپاپدار نصب کنن . فکر کنم قیمتش 50 هزار تومن باشه

iman_s52
۱۳۹۲-۱۱-۱۱, 16:50
سلام
اتفاقا یکی از کپسولهایی که دارم برای آتش نشانیه و روش نوشته co2 . از خو فروشگاه لوازم آتش نشانی سئوال کنید ببنید مشکلی نداره و اونوقت بدید اهرمش رو بردارن و بجاش شیرفلکه سوپاپدار نصب کنن . فکر کنم قیمتش 50 هزار تومن باشه
اتفاقا منم می خواستم همچین کاری بکنم ولی از یکی از آکواریوم فروشیا اینجا می گفت واسه اینکار ساخته نشده ؟؟؟؟
کسی هست تجربه اینکارو داشته باشه و چند بار پرش کرده باشه ؟؟؟؟

mansooreshragh
۱۳۹۲-۱۱-۲۳, 14:55
اتفاقا منم می خواستم همچین کاری بکنم ولی از یکی از آکواریوم فروشیا اینجا می گفت واسه اینکار ساخته نشده ؟؟؟؟
کسی هست تجربه اینکارو داشته باشه و چند بار پرش کرده باشه ؟؟؟؟

دوست عزیز همونطور که آقا مهدی گفتند یکی از انواع کپسول های آتیش خاموش کن, نوعی هستش که فقط محتوی گاز co2 هستش, این کپسول چنانچه شیر فلکه به درستی روش نصب بشه (بهتر که شیر فلکه نو باشه و حتما دارای سوپاپ اطمینان) به خوبی میتونه واسه تانک گیاهی استفاده بشه و مشکلی نداره.

HEAVENLY
۱۳۹۴-۰۹-۰۶, 00:19
سلام خدمت دوستان گرامی. من برگشتم...
من امروز یک کپسول 6 کیلویی آتش نشانی تهیه کردم داخلش پر بود خالیش کردم ولی هنوزم کلی پودر داخلش هست.شیرشم که سوپاپ آتش نشانی هست . اول اینکه اینو چطور خالی و داخلشو تمیز کنم؟ دوم اینکه همون خدمات آتش نشانی شیرشو عوض میکنن؟ با تشکر

fishboy
۱۳۹۴-۰۹-۰۶, 17:46
سلام خدمت دوستان گرامی. من برگشتم...
من امروز یک کپسول 6 کیلویی آتش نشانی تهیه کردم داخلش پر بود خالیش کردم ولی هنوزم کلی پودر داخلش هست.شیرشم که سوپاپ آتش نشانی هست . اول اینکه اینو چطور خالی و داخلشو تمیز کنم؟ دوم اینکه همون خدمات آتش نشانی شیرشو عوض میکنن؟ با تشکر

سلام علی آقا
باید شیرشو باز کنی بعد داخلشو بشوری که برای این کار نیاز به گیره رو میزی یا همچین چیزی داری که کپسول رو ببندی بهش بعد شیرشو باز کنی . برای تعویض شیر هم معمولا جایگاههایی که کپسول پر میکنن تعویض میکنن البته شاید شیر نداشته باشن که باید تهیه کنی یا خودت ببندی یا اونا.دور و بر جاهای صنعتی مغازه هایی هست که کارشون پخش کپسول های آرگون ، اکسیژن و دی اکسید هست اگه سراغ داری اونا همه این کارارو انجام میدن .

pelant
۱۳۹۶-۱۰-۰۸, 12:00
سلام خسته نباشید من در جای هستم که دسترسی به بعضی لوازم برام مشکله میخواستم بدونم می شود از وسیله یک طرفه کردن رو بطری استفاده نکرد یا دستی ساخت
Rezaei
۱۳۹۶-۱۰-۰۸, 20:37
سلام خسته نباشید من در جای هستم که دسترسی به بعضی لوازم برام مشکله میخواستم بدونم می شود از وسیله یک طرفه کردن رو بطری استفاده نکرد یا دستی ساخت
سلام و خوش آمدید

Sade_127
۱۳۹۷-۰۴-۱۴, 00:23
سلام من یه سوال داشتم میخواستم بدونم میشه بعد از فیلتر سطلی یه ظرف سر بسته قرار داد و Co2 وارد اونکرد و از اونجا اب وارد تکواریوم کرد؟ میشه همزمان هم co2 و هم هوا رو از این روش استفاده کرد یا نه؟

Rezaei
۱۳۹۷-۰۴-۱۶, 20:06
سلام من یه سوال داشتم میخواستم بدونم میشه بعد از فیلتر سطلی یه ظرف سر بسته قرار داد و Co2 وارد اونکرد و از اونجا اب وارد تکواریوم کرد؟ میشه همزمان هم co2 و هم هوا رو از این روش استفاده کرد یا نه؟
سلام
بله ممکنه اما بستگی به روشن و مکانیزم داره که چقدر جواب بده مثل مقدار و نوع ورودی co2 به ظرف و .... ، اما نه با اگسیژن به شکل همزکان نیازی به اینکار نیست
ورودی آب هم نباید به شکل آبشاری باشه که co2 رو از دست بده ورودی فیلتر اکسترنال به تانک باید غرق آبی بشه

کلا کارهای شدنی زیاد هست اما باید دید راندمان و نتیجه چی هست میارزه به دردسرهاش یا نه به نظر من که از روشهای متداول استفاده بشه بهتره

fishboy
۱۳۹۷-۰۴-۱۸, 22:55

سلام دوست عزیز
اینجور مه متوجه شدم شما فقط دیفیوزر رو حذف کردین،و می خواید co2رو تو سطل در اب حل کنید به نظرم مصرف co2 رو بالا میبرید به این شکل،یا بهتر بگم پرت بیشتر میشه،اگر تجهیزات co2رو به غیر از دیفیوزر دارین به نظر من بهتره اونم تهیه کنید و بی خیال سطل بشین و اگر تجهیزاتتون صفر هست و می خواید یه روشی ابداع کنید تا هزینه هاتون کمتر در بیاد،بازم به نظر من بهتره یه هزینه اولیه کنید و تجهیزات شرکتی تهیه کنید چون به زودی متوجه خواهید شد کم دردسر ترین و به صرفه ترین راه همینه،ولی خب من که این نظراتو میدم خودمم خیلی کارها انجام دادمو را هارو امتحان کردم(اکواریوم داری به نظرم کلا همینه عشق بازی،و خیلی هم لذت داره این راه هارو تجربه کردن).
ولی وقتی تصمیم میگیرید یه کار حرفه ای انجام بدین اول و اخر میرید سراغ هزینه کردن و تجهیزات شرکتی به همین خاطر گفتم از اول تهیه کنید بهتره.
توی سطل co2 رو به چه روشی می خواید تو اب حل کنید؟ینی جای دیفیوزر چه تصمیمی گرفتین!!!؟اگه به عملکرد دیفیوزرها دقت کنید از دو حالت خارج نیست یا زمان موندن گاز رو تو اب بیشتر میکنن،یا سطح تماس گاز رو با اب افزایش میدن تا سریعتر گاز تو اب حل بشه و پرت به حداقل برسه.شما هم یه همچین فکری باید بکنید،فقط هواستون به نکته ای که حامد جان گفتن باشه خیلی مهمه که اب حالت ابشاری پیدا نکنه.

موفق باشید