PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات مرتبط با بستر گیاهان آکواریومی

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۰۳, 08:27
از این پس سوالات خود را پیرامون بستر های تجاری موجود، تجریبات استفاده ازبسترهای دست ساز و انتخاب درست هر یک در این قسمت بپرسید.

mbz
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 16:07
سلام به دوستان عزیز
خیلی خوشحالم که اینجا هم دوستانمون هستن و ...
بنده با اجازه اساتید در حال راه اندازی یک تانک گیاهی هستم و الان در حال تهیه بستر مناسبم
ابعاد تانکم 70 طول در 30 عرض و 40 ارتفاع
من می خوام برای زیر بستر یا به عبارتی کودش از آکوا بیسیس جی بی ال استفاده کنم و روش رو هم خاک مانادو جی بی ال بریزم
اما مشکل من اینه که نمی دونم برای آکواریمم چه مقدار از این بستر رو بخرم (یعنی چندتا بسته چند کیلویی و باید تا چند سانت بیارمش بالا و...)
من بیرجندم و نمی تونم راحت اینا رو تهیه کنم و باید با بدبختی سفارش بدم
دوستان لطف کنن و قیمت ها رو هم بگن و راهنمایی کنن از کجا تهیه کنم و باید چیکار کنم
http://emruzi.ir/up/uploads/13548009711.jpg (http://emruzi.ir/up/)

Rezaei
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 16:14
سلام به دوستان عزیز
خیلی خوشحالم که اینجا هم دوستانمون هستن و ...
بنده با اجازه اساتید در حال راه اندازی یک تانک گیاهی هستم و الان در حال تهیه بستر مناسبم
ابعاد تانکم 70 طول در 30 عرض و 40 ارتفاع
من می خوام برای زیر بستر یا به عبارتی کودش از آکوا بیسیس جی بی ال استفاده کنم و روش رو هم خاک مانادو جی بی ال بریزم
اما مشکل من اینه که نمی دونم برای آکواریمم چه مقدار از این بستر رو بخرم (یعنی چندتا بسته چند کیلویی و باید تا چند سانت بیارمش بالا و...)
من بیرجندم و نمی تونم راحت اینا رو تهیه کنم و باید با بدبختی سفارش بدم
دوستان لطف کنن و قیمت ها رو هم بگن و راهنمایی کنن از کجا تهیه کنم و باید چیکار کنم

سلام ایلیا جان
خوش امدی

مهدی3000 عزیز در این زمینه متخصص هستند. اجازه بده بیان و جواب تمام و کمال رو خدمت شما بدهند

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 17:23
سلام ، با اجازه ی مهدی جان، اگر میخواین به سبک زیربستر و رو بستر تنها باشه باید:
زیر بسترآکوا بیسیس 2 تا 3 سانتی متر
رو بستر مانادو 5 تا 7 سانتی متر باشه
معمولا 2 و 5 میگیرن
البته روش حرفه ای تر. استفاده از ماسه بادی درکف به ضخامت زیاد، استفاده از کابل گرمایی در این بستر، سپس آکوابیسیس و بعد مانادو یا فلوریت
در ضمن مانادو به خاطر متخلخل بودن واسه باکتری ها هوازی و حتی DE-nitrfication عالیه ولی به نظرم پول دور ریختنه، اگر همه چه به اندازه باشه با همین شن خاویاری و یا رودخانه جواب میگیری(ابعاد 3 میلی متر)
در ضمن آکوابیسیس سه سال بیشتر دووم نمیاره
برای مقدار نیاز هم به لیتر دادن که راحت قابل محاسبه باشه.
برای مثال یک تانک به طول 1 متر و 40 سانتی متر رو اگر بخوایم 5 سانتی متر مانادو بریزیم:
1*0.4*0.05 ضربدر 1000= 20 لیتر= 4 بسته 5 لیتری

mbz
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 18:17
امیر جان من نفهمیدم یعنی چی و چجوری محاسبه باید کرد
من 4 کلاس بیشتر نخوندم یاد ندارم محاسبه کنم
میشه خود شما لطف کنی و بگی باید چندتا بخرم و چی بخرم و چقدر بخرم؟
قیمت هم بگین

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 20:50
امیر جان من نفهمیدم یعنی چی و چجوری محاسبه باید کرد
من 4 کلاس بیشتر نخوندم یاد ندارم محاسبه کنم
میشه خود شما لطف کنی و بگی باید چندتا بخرم و چی بخرم و چقدر بخرم؟
قیمت هم بگین
ایلیا جان این حرف رو نزن، بگو حوصله ندارم!:Winking:
این خاک ها بر حسب لیتر بسته بندی شده اند که بدونیم چقدر حجم میگیرند..مثلا مانادو روش الان نوشته 5 لیتر اگر تو عکس ببینی
پس باید ببینیم چقدر حجم میخوایم از این خاک بریزیم (دیگه کیلو مهم نیست)
الان برای اینکه 5 سانتی متر مانادو بریزیم، با طول 70 سانت و عرض 30 ، حجم این مکعب مستطیل رو بدست میاریم:
طول*عرض*ارتفاع = 0.7*0.3*0.05=0.0105 متر مکعب
هر 1000 لیتر یک متر مکعب هست پس باید عدد بالا رو ضربدر 1000 کنیم.
میشه 10.5 لیتر. دو تا بسته 5 لیتری میشه
آکوا بیسیس رو هم همینطور حساب میکنیم:(دو سانتی متر)
0.7*0.3*0.02=0.0042 پس 4 لیتر (فکر کنم بسته هاش 5 لیتری هست و حدود 55 تومن قیمت داره)
باز میگم پولتو نگه دار واسه گیاه و کود و این چیزا
مانادو نگیر بیخودی. من خودم الان با زیر بستر و رو بستر رودخونه دارم فتوسنتر عالی گیاه رو میبینم. فرانسوی ، خاویاری (سیلیس) جواب میدن.

mbz
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 21:01
نظرتون در مورد برایت ول چیه؟ سویل
12.5 لیتر 1 دونه بخرم برای آکواریمم
رنگ مشکی سایز مدیوم خیلی خوبه برای من
فکر کنم قیمتش هم 250 تومنه...

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 21:11
نظرتون در مورد برایت ول چیه؟ سویل
12.5 لیتر 1 دونه بخرم برای آکواریمم
رنگ مشکی سایز مدیوم خیلی خوبه برای من
فکر کنم قیمتش هم 250 تومنه...
تعریفشو از محمدرضا (boozai) شنیدم، در همه دیگه، مشکل روبستر و زیر بستر رو نداری
معمولا کم میگیرن 4-5 سانتی متر. اگر دوست داری خیالت از گیر افتادن ساقه راحت باشه زیرش باز شن بریز(بله زیرش)(من باشم از گل رس استفاده میکنم در زیر زیر. خصوصا رس قرمز)
8 لیتر 140 تومن
12.5 لیتر 260 تومن
8 لیتر برای شما کافیه (4 سانت)
12.5 لیتر بگیری دیگه خیلی ایده ال میشه ولی بازم میگم من ایشالا تانکم کامل بشه، بهت نشون میدم که با 5 هزار تومن و خاک معمولی میشه کلی دور زد اینهمه خرج رو . ضمن اینکه کار شیرینی هست.:Batting eyelashes:

Amir Masood
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 21:18
اینجا 7.9 لیتری 90 تومنه
به نظرم به جای 12.5 کیلویی دوتا 7.9 کیلویی بگیر میشه 180 تومن بهتره نسبت به 260 تومن و هم اینکه بیشتر هم هست

Rezaei
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 21:27
من با نظر امیر حسین موافقم
بستر مارک دار خریدن پول دور ریختنه ، با کود و مکملها میشه بستر دست ساز رو غنی کرد
البته باید قطر دونه های تشکیل دهنده بستر رو با وسواس و دقت انتخاب کرد

mahdi3000
۱۳۹۱-۰۹-۱۶, 22:54
سلام
دوستان راهنمایی های خوبی کردن . ولی اگه توی شهر خودتون به بستر و کود بستر دسترسی نداری و بیرجند هم شهر خشکی هستش و ممکنه بستر رودخونه نتونی تهیه کنی . از تهران مغازه پلنت سنتر و ایران پلنت هر دو محصولات شرکتی میارن . بار جدیدشون که بیاد واست اس ام اس میدن . ارسال هم دارن . 4 لیتر آکوا بیسیس جی بی ال و 10 لیتر هم بستر مانادو و گیاهارو سفارش بده برات ارسال کنن .

پلنت سنتر : 02155436435
ایران پلنت : 02166385359

موفق باشی

mbz
۱۳۹۱-۰۹-۱۷, 07:20
سلام به دوستان
از همگی تشکر میکنم که نظر خودشون رو گفتن
این تقریبا دفعه 4 که من میرم سراغ آکواریم گیاهی و دفعات قبل با اینکه کلی هزینه کردم شکست خوردم...
اما این بار سعی کردم اصولی تر و علمی تر پیش برم و تجربیات همه رو در نظر بگیرم
الان هم تویه انتخاب بستر موندم و وسواس زیادی دارم
دوستان خواهش میکنم آخرش بهم بگن من چیکار کنم و چی بخرم که درست باشه
من دفعات قبل از زیر بستر تترا که سطلی بود استفاده کردم
1 بار روش رو با شن بنایی پر کردم!
و 1بار هم شن رودخونه ای
که هزار تا دردسر داشتم و ...
الان شماها میگین برایت ول بخرم یا آکوابیسیس و مانادو جی بی ال؟
در مورد قیمت ها و اینکه من چه مقدار نیاز دارم تا همه چیز "عالی" باشه هم نظر بدین
برای خرید بستر تا 300 تومن می تونم پول جور کنم اما میخوام چیزی باشه که نا امیدم نکنه
با تشکر

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۱۷, 09:26
سلام به دوستان
از همگی تشکر میکنم که نظر خودشون رو گفتن
این تقریبا دفعه 4 که من میرم سراغ آکواریم گیاهی و دفعات قبل با اینکه کلی هزینه کردم شکست خوردم...
اما این بار سعی کردم اصولی تر و علمی تر پیش برم و تجربیات همه رو در نظر بگیرم
الان هم تویه انتخاب بستر موندم و وسواس زیادی دارم
دوستان خواهش میکنم آخرش بهم بگن من چیکار کنم و چی بخرم که درست باشه
من دفعات قبل از زیر بستر تترا که سطلی بود استفاده کردم
1 بار روش رو با شن بنایی پر کردم!
و 1بار هم شن رودخونه ای
که هزار تا دردسر داشتم و ...
الان شماها میگین برایت ول بخرم یا آکوابیسیس و مانادو جی بی ال؟
در مورد قیمت ها و اینکه من چه مقدار نیاز دارم تا همه چیز "عالی" باشه هم نظر بدین
برای خرید بستر تا 300 تومن می تونم پول جور کنم اما میخوام چیزی باشه که نا امیدم نکنه
با تشکر

چرا اینهمه استرس؟:Raised eyebrow:
تانک گیاهی یعنی ایجاد کردن تعادل بین نور،دی اکسید، مواد مغذی و دما
شما الان کل تمرکز رو گذاشتی رو بستری که تازه گیاهان ریشه دار ازش استفاده میکنند و نه گیاهانی که از ساقه و برگ تغذیه میکنند.
بقیه پارامترها رو هم باید وارد بشی.

mbz
۱۳۹۱-۰۹-۱۷, 11:28
سلام
امیر جان رای بقیه کارها هم نهایت دقت رو کردم
الان بستر رو که بخرم فقط می مونه کار سیستم Co2 ...
که برای اون هم با دوستان مشورت میکنم

m.rahimi.m
۱۳۹۱-۰۹-۱۹, 16:22
mbz جان . بهترین گزینه پیش رو شما بیسیس jbl هست بعلاوه مانادو
هفته پیش نواب بیسیس از قرار 5 لیتری 60 تا 65 بود و مانادو 25 لیری بین 175 تا 180 بود .

برایتول دکی جون داشت ولی قیمتش فضایی بود 12 لیتری 287 تومن ک فکر نکنم تو وسع ما باشه ( من خودم ک شخصا خیلی زورم میاد)

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۱-۱۶, 12:13
سلام به دوستان
با تشکر DarKfish عزیز

من امروز یه بسته خاک برگ گلبان تهیه کردم (http://emruzi.com/member.php?u=5)
یه عکس میذارم تا DarKfish عزیز تایید کنه که همین البته از فروشنده پرسیدم که دست ساز ساخته میشه و تایید کرد.

عکس روی بسته
http://upload.tehran98.com/img1/kle1p9j80n1qohn0jpg.jpg
عکس خاک داخل بسته
http://upload.tehran98.com/img1/sarvrroll007o1q5jx.jpg

1.برای یه تانک 70.40.30 چقدر خاکبرگ نیازه؟
2.برای یه تانک 50.30.25 چقدر خاکبرگ نیازه؟
3.برای یه تانک 75.75.75 چقدر خاکبرگ نیازه؟

روش تهیه؟
دیگه بقیه توضیحات با شما دوستان

Rezaei
۱۳۹۱-۱۱-۱۶, 22:11
سلام به دوستان
با تشکر DarKfish عزیز

من امروز یه بسته خاک برگ گلبان تهیه کردم
یه عکس میذارم تا DarKfish عزیز تایید کنه که همین البته از فروشنده پرسیدم که دست ساز ساخته میشه و تایید کرد.

عکس روی بسته

عکس خاک داخل بسته

1.برای یه تانک 70.40.30 چقدر خاکبرگ نیازه؟
2.برای یه تانک 50.30.25 چقدر خاکبرگ نیازه؟
3.برای یه تانک 75.75.75 چقدر خاکبرگ نیازه؟

روش تهیه؟
دیگه بقیه توضیحات با شما دوستان

خاکبرگ گلبان که همینه اما باید صبر کنی و امیرحسین بیاد و راهنمایی های لازم رو انجام بده

DarKfish
۱۳۹۱-۱۱-۱۶, 23:15
سلام عزیز،
بله خاک گلبان معروف همین بسته بندی رو داره. مبارک باشه اما ای کاش کمپوست برگ میگرفتی که یکم آماده تره ولی مشکلی نیست.
من خیلی خلاصه و ساده بخوام بگم اینه:
1-اول از همه الک کن ... شاخه و مواد درشت رو بگیر
2-دو راه حل هست،اول اینکه یه تشت یا قابلمه بزرگ وردار ،خاک رو غرقاب کن و خوب بهم بزن. اگر چیزی روی آب میاد بگیرش ؛تشت رو ریز نور آفتاب بذار و برای اینکه آشغال و یا چیزی روش نریزه ، کیسه بکش و سوراخ کن تا آب تبخیر بشه. بعداینکه خشک شد دوباره آب بریز و اینکارو هی تکرار کن.
دوم هم اینکه با آب مخلوط کنی ، گل درست کنی ،بیرون پهن کنی و بذاری خشک شه.
این مرحله اینقدر باید تکرار بشه که خاک بوی خاک نده و ترد و پودری بشه و به نوعی احساس کنی که دیگه برگ و مواد آلی آنچنانی موجود نیست.
شما زیر بستر رو باید 2.5-3 سانت بگیری و رو بستر 2.5 سانتی متر. من حجم خاک گلبان رو یادم نیست که چقدر بود که بگم چقدر نیازه. ولی شدیدا توصیه میکنم فقط یک تانک رو درست کن و پس از اطمینان کار بقیه رو انجام بده چون خودم هنوز گیاهان حساس رو تست نکردم.
----
در صورتیکه خاک رو فرآوری نکنید، شاهد بوی بد تخم مرغ در آب+ سیاه شدن ریشه ها+ جلبک و مرگ ماهی ها میشید پس با صبر و حوصله فرآیند رو در یک ماه انجام بدین.
----
برای بهتر شدن خاک میتونید از گرانول رسی هم در آینده استفاده کنید و روی بستر خاک بذارید، ترکیب خاک رس و آب با نسبت بیشتر خاک رس.
به امید موفقیت

S.H.Moradi
۱۳۹۱-۱۱-۱۷, 01:00
سلام عزیز،
بله خاک گلبان معروف همین بسته بندی رو داره. مبارک باشه اما ای کاش کمپوست برگ میگرفتی که یکم آماده تره ولی مشکلی نیست.
2-دو راه حل هست،اول اینکه یه تشت یا قابلمه بزرگ وردار ،خاک رو غرقاب کن و خوب بهم بزن. اگر چیزی روی آب میاد بگیرش ؛تشت رو ریز نور آفتاب بذار و برای اینکه آشغال و یا چیزی روش نریزه ، کیسه بکش و سوراخ کن تا آب تبخیر بشه. بعداینکه خشک شد دوباره آب بریز و اینکارو هی تکرار کن.
این مرحله اینقدر باید تکرار بشه که خاک بوی خاک نده و ترد و پودری بشه و به نوعی احساس کنی که دیگه برگ و مواد آلی آنچنانی موجود نیست.
شما زیر بستر رو باید 2.5-3 سانت بگیری و رو بستر 2.5 سانتی متر. من حجم خاک گلبان رو یادم نیست که چقدر بود که بگم چقدر نیازه. ولی شدیدا توصیه میکنم فقط یک تانک رو درست کن و پس از اطمینان کار بقیه رو انجام بده چون خودم هنوز گیاهان حساس رو تست نکردم.
----
در صورتیکه خاک رو فرآوری نکنید، شاهد بوی بد تخم مرغ در آب+ سیاه شدن ریشه ها+ جلبک و مرگ ماهی ها میشید پس با صبر و حوصله فرآیند رو در یک ماه انجام بدین.
----
برای بهتر شدن خاک میتونید از گرانول رسی هم در آینده استفاده کنید و روی بستر خاک بذارید، ترکیب خاک رس و آب با نسبت بیشتر خاک رس.
به امید موفقیت

سلام
به جای این همه کار و دردسر که آخرش هم معلوم نیست درست انجام بشه و جواب بده یا نه؟!! بهتر نیست 65 الی 70 هزار تومن بده و یه بسته aquabasis شرکت jbl رو بخره؟!!

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۱-۱۷, 09:26
سلام عزیز،
----
----
به امید موفقیت

من یه بسته بیشتر نگرفتم 1000 تومنی وزن روی بسته نیست و به نظرم باید برای سه سانت 6 الی7 کیلو میخواهد
بسته 3000 و 12000 هم بود
به نظرم کمپوست خاک داشته
کمپوست خاک مارک و مدل اگه مهم بگو اگه نه میرم میگیرم امروز

و برای کمپوست خاک هم باید همین کارها انجام بدم

Rezaei
۱۳۹۱-۱۱-۱۷, 09:45
سلام
به جای این همه کار و دردسر که آخرش هم معلوم نیست درست انجام بشه و جواب بده یا نه؟!! بهتر نیست 65 الی 70 هزار تومن بده و یه بسته aquabasis شرکت jbl رو بخره؟!!

سلام به شما استاد عزیز

کاملا فرمایش شما درسته برای کسی که میخوان بی دردسر کاری رو انجام بده اما بنظر من (و احتمالا بقیه دوستانی که دنبال اینجور روشها میرند) لذتی در به دست ساختن هست که نمیشه با چیزی جایگزین کرد و از طرفی کسانی هستند که دوست دارند تانک گیاهی داشته باشند و توان و یا شرایط پرداخت هزینه سنگین بستر ، کود ، دی اکسید کربن و ... رو ندارند

مثلا بنده بجای دردسر و زحمت و وقت گذاشتن چند وقته برای ساخت یک تانک 400-500 لیتری با پایه و تاج mdf میتونم چینی و پیش ساخته تانک رو به مبلغ حدودی 2 میلیون بخرم اما با 30% این مبلغ و استفاده از ابزار شخصی تانکی خیلی محکمتر ، شیکتر و با لوازم جانبی بهتر جمع میکنم و از نگاه کردن به حاصل دست خودم واقعا حس خوبی بهم دست میده و خستگی از تنم بیرون میره

این روش در حال تست توسط امیرحسین عزیز هست که امیدوارم جواب لازم رو بگیره

ممنون که یادی از سایت خودتون کردید

DarKfish
۱۳۹۱-۱۱-۱۷, 10:19
سلام

سلام دوست عزیز،ممنون از توجه شما، بحث شمارو هم به صورت کلی و هم جزئی پاسخ میدم و امیدوارم بحث را نیز شما ادامه بدین:
اولین و مهمترین مسئله اینه که هدف از آکواریم داری چی هست؟ اگر به یک شرکت خاص پول بدین که بهترین تانک گیاهی (کابل گرمایی در بستر و شن، زیربستر آمازونیا،روبستر فلوریت، لامپ LED زوم، کیت های آماده و دقیق دی اکسید و و و ) ایجاد کنه و هر هفته هم در منزلتون بیاد و سرویس هم انجام بده. از دید دوستان و آشنایان بهترین تانک دنیا رو دارین و تمام دلخوشیتون میشه که چهارنفر بیان like کنن تانکتون رو یا دو سه نفر از آشنایان بگن خیلی قشنگه!!! این گیاهاش واقعا طبیعین؟؟ ماهی گوشت خوار هم داری؟؟؟ و...
اما از درون چی؟ مطمئن باش که نه تنها آرامش نمیده بلکه باعث بی اعتماد به نفسی میشه و اصلا عاشق تانکت نیستی. ممکنه چهاروز دیگه هم جمعش کنی.چون براش زحمتی نمیکشی..
همیشه این دانسته ها و انتخاب روش مبتنی بر تجربه و علمتون هست که کار رو شیرین میکنه و آدم احساس میکنه با دانش خودش داره به گیاهان و ماهی جان میده.
پس افرادی هم هستند که با حداقل امکانات و کمی صبر تونستن تانک هایی بسازن که بی نظیر بوده و بس،
نمونه خارجی آقایAaron Talbot با همین روش MTS(روش Sean Murphy که نزدیک سی سال هست که در وانشگتن این روش رو ادامه میده) :
http://emruzi.com/up/uploads/13600486422.jpg
اینم تانک خودم که اصلا قابل مقایسه با بالایی نیست(عکس امروز) ولی برای کسی که اولین باره که تو فروم ها از این روش استفاده کرده شاید یه تلنگر باشه:
http://emruzi.com/up/uploads/13600486421.jpg
شاید خیلی راحت میتونستم به پدرم بگم که بابا اینقدر پول بده که برم فراپول یا سویل برایتول بگیرم ، دی اکسیدشو آماده بگیرم، یه فیلتر سطلی بیش از اندازه ی نیاز تانک، نور سرا مخصوص پلنت و .. اون وقت بگم که آدم حرفه ای هستم؟! حرفه ای یعنی این؟ :Raised eyebrow:
حالا اینا شاید از دید شما باز هم جو دادن و یا غیرمنطقی بیاد پس بحث رو جزئی میکنم:
1-بسترهای آماده ای که خریداری میکنن طول عمر دارن،برای مثال jbl آکوا بیسیس ت2 الی 3 سال جوابگو هست و باید به صورت کلی تعویض بشه، در صورتیکه خاک با وجود مواد ارگانیک و باکتریها دائما در حال جداسازی مواد میکرو و ماکرو مورد نیاز از تجزیه این مواد هستند و به طور متوسط 8 تا 10 سال براتون کار میکنند.(کاریکه بعضی از دارندگان تانکهایی که زیربستر دارندانجام میدن، جادادن برگ های پوسیده در کف هست که میخوان خاک برگ(دردسر) رو مدل سازی کنند و عمر زیربستر رو بالا ببرن)
2-باکتریهای موجود در خاک که بسیار بسیار زیاد تر از خاک پخته شده ی آکوا بیسیس و یا آتشفشانی مثل سویل برایتول هستند باعث تعادل شدید در میزان نیتریت،نیترات و آمونیاک هستند و حتی در بعضی از تانکها به این روش اصلا و ابدا از فیلتر استفاده نمیکنن بلکه از یک پاور هد ساده برای جریان مورد نیاز گیاهان تنها استفاده میکنند.
این یعنی راحتی در نگهداری ماهی و عدم جلبک ها.
بنده درست 1 هفته بعد از ایجاد تانک، بدون سیکل تانک ماهی ریختم و ذره ای بیماری و مشکلی ندیدم. دیشب هم دوتاآنجل گذاشتم و جالب هست که بعد از نیم ساعت از اینکه دستمو بهش میزدم نمیترسید و غذا میخورد.
3-مواد معدنی موجود در خاک مورد استفاده ماهی و گیاهان هست، در آکوا بیسیس که شما 5 الی 7 سانتی متر مانادو بر روش قرار میدین اینطور نیست، ولی اینجا خاک فاصله کمی با آب دارد و در تماس هست (روبستر باید 3-5 میل باشد برای خاک)
4-باکتریهای هوازی که به وفور در خاک هستند، با نرخ آرام و پیوسته دی اکسید کربن تولید میکنند که دیانا (نویسنده کتاب اکولوژی گیاهان اکواریمی) حتی میگه نیاز به دی اکسید نیست برای این تانک ها.
روشهای زیادی با استفاده از خاک هست که میتونین دو روش در سایت خودمون:
http://emruzi.com/showthread.php?t=63
http://emruzi.com/showthread.php?t=893
و یک روش دیگر در
http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=152027
ببینید!
البته این بحث ادامه داره و بقیه جزئیات رو هم نگه میدارم برای ادامه بحث.

--------- ادغام پست ------------

من یه بسته بیشتر نگرفتم 1000 تومنی وزن روی بسته نیست و به نظرم باید برای سه سانت 6 الی7 کیلو میخواهد
بسته 3000 و 12000 هم بود
به نظرم کمپوست خاک داشته
کمپوست خاک مارک و مدل اگه مهم بگو اگه نه میرم میگیرم امروز

و برای کمپوست خاک هم باید همین کارها انجام بدم
سلام عزیز،
میترسم بهت کمپوست دیگه بدن به جای کمپوست برگ، چون کمپوست زباله و یا ورمی کمپوست هست که دوستم ازش زیر بستر استفاده کرد و جلبک بیچارش کرد.
و از طرفی باید بدونی که اگر کمپوست برگ هست ، کود دامی هم استفاده شده یا نه؟ چون اگه شده باشه خیلی جلبک میزنی. پس اگر میخوای بخری با احتیاط و با اطلاع از جرئیاتش بگیر.
این خاکی که داری خاک برگ تنها نیست بلکه مثل لوم هست، یعنی ترکیب خاک،خاک برگ و رس و مواد آلی که در طبیعت از طغیان رودخانه ها ایجاد میشه و خوبه.

S.H.Moradi
۱۳۹۱-۱۱-۱۷, 22:36
سلام
برادر خیلی عصبانی شدید ! من که چیزی نگفتم! من هم اعتقادم مثل شماست و همیشه تو آکواریوم خودم هم از کمترین تجهیزات یا مواد آماده استفاده می کنم(البته آب شور) بنابراین بحثی روی این موضوع ندارم!
بیشتر حرف من در مورد این بند حرف های شما بود که فرموده بودید:

در صورتیکه خاک رو فرآوری نکنید، شاهد بوی بد تخم مرغ در آب+ سیاه شدن ریشه ها+ جلبک و مرگ ماهی ها میشید پس با صبر و حوصله فرآیند رو در یک ماه انجام بدین

من هم عرض کردم وقتی اینقدر میتونه خطرناک باشه دیگه چه کاریه؟؟ حالا این یه دونه رو حاضری میخره ! چون کارهای اینجوری نیاز به تجربه داره و شاید برای شما راحت باشه ولی برای فردی که بخواد برای اولین بار این کار رو انجام بده میتونه یه مقدار سخت و خطرناک باشه!
موفق باشید

DarKfish
۱۳۹۱-۱۱-۱۷, 22:53
سلام
برادر خیلی عصبانی شدید ! من که چیزی نگفتم! من هم اعتقادم مثل شماست و همیشه تو آکواریوم خودم هم از کمترین تجهیزات یا مواد آماده استفاده می کنم(البته آب شور) بنابراین بحثی روی این موضوع ندارم!
بیشتر حرف من در مورد این بند حرف های شما بود که فرموده بودید:

در صورتیکه خاک رو فرآوری نکنید، شاهد بوی بد تخم مرغ در آب+ سیاه شدن ریشه ها+ جلبک و مرگ ماهی ها میشید پس با صبر و حوصله فرآیند رو در یک ماه انجام بدین

من هم عرض کردم وقتی اینقدر میتونه خطرناک باشه دیگه چه کاریه؟؟ حالا این یه دونه رو حاضری میخره ! چون کارهای اینجوری نیاز به تجربه داره و شاید برای شما راحت باشه ولی برای فردی که بخواد برای اولین بار این کار رو انجام بده میتونه یه مقدار سخت و خطرناک باشه!
موفق باشید

سلام عزیز، نه به خدا، من کی باشم که بخوام عصبانی بشم اونم جلوی بزرگترم؟ معمولا تو اینترنت چون لحن مشخص نیست این احساس میشه.
در مورد اون متنی که نوشتم خواستم تاکید کنم که اگر قبلش مراحل غرقاب انجام نشه و یکدفعه مثل آکوابیسیس قرار بدیم، به خاطر اینکه آمونیاک شدیدا تولید میشه و اکسیژن به یکباره مصرف میشه خیلی خطرناک هست. ولی با یک ماه صبر خطرش به صفر میرسه. بیشتر خواستم بترسونم که تنبلی نکنه.
بله اگر بخوان از بسترهای آماده استفاده کنن باز دوستان (خصوصا مهدی3000) راهنمایی های لازم رو انجام میدن.
فکر کنم چون دیدین اسم منو نوشته به این موضوع فکر کردین که من تبلیغ کردم و با پافشاری بنده خاک رو خریده در حالیکه خودم تعجب کردم که چرا یه نفر اینقدر زود خواسته کار منو امتحان کنه.
روشهای دست ساز دیگری مثل کار سجاد کاظمی و یا علی خدادای(heavenly) با خاک آبرفت رودخانه انجام شده که به خاطر زیر آب بودن به صورت طبیعی پیش پردازش های کمتری داره و جواب خوبی داده. من هیچ تبلیغی برای کارم ندارم و هنوز در بخش گیاهی یک آماتور هستم.
ممنون از توجه شما

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۱-۱۸, 09:30
سلام عزیز، نه به خدا، من کی باشم که بخوام عصبانی بشم اونم جلوی بزرگترم؟ معمولا تو اینترنت چون لحن مشخص نیست این احساس میشه.
در مورد اون متنی که نوشتم خواستم تاکید کنم که اگر قبلش مراحل غرقاب انجام نشه و یکدفعه مثل آکوابیسیس قرار بدیم، به خاطر اینکه آمونیاک شدیدا تولید میشه و اکسیژن به یکباره مصرف میشه خیلی خطرناک هست. ولی با یک ماه صبر خطرش به صفر میرسه. بیشتر خواستم بترسونم که تنبلی نکنه.
بله اگر بخوان از بسترهای آماده استفاده کنن باز دوستان (خصوصا مهدی3000) راهنمایی های لازم رو انجام میدن.
فکر کنم چون دیدین اسم منو نوشته به این موضوع فکر کردین که من تبلیغ کردم و با پافشاری بنده خاک رو خریده در حالیکه خودم تعجب کردم که چرا یه نفر اینقدر زود خواسته کار منو امتحان کنه.
روشهای دست ساز دیگری مثل کار سجاد کاظمی و یا علی خدادای(heavenly) با خاک آبرفت رودخانه انجام شده که به خاطر زیر آب بودن به صورت طبیعی پیش پردازش های کمتری داره و جواب خوبی داده. من هیچ تبلیغی برای کارم ندارم و هنوز در بخش گیاهی یک آماتور هستم.
ممنون از توجه شما

اقا دعوا نکنید
اقا امیر من که اصلا نترسیدم البته تنبلی هم نمیکنم
امیرجان تویی همون پست اکواریوم گیاهی بچه ها نگاه کنند تاریخ سوالی که پرسیدم دقیقاً من یک هفته بعد خریدم خاک را "اجباری نبود"
تازه من جریان تایپک امیرجان برای یک از دوستانم تعریف کردم اصرار کرد برای من هم خاک گیر اوردی بخره برای همین ابعاد 75.75.75 دادم

S.H.Moradi جان ما مثال شما که نزدیک پایتخت نیستیم که تمام امکانات فراهم باشه
گیاه اکواریومی بود خیلی کم اما وسایل نبود تازه یه ماه میشه یه ماهی فروشی بازه شده که گیاه و دیسکس اورده و تنوع خوبه داره اما قیمت هاش خیلی زیاده

امیرجان نگفتی چقدر دیگه خاک بخرم

DarKfish
۱۳۹۱-۱۱-۱۸, 11:33
سلام ابوالفضل عزیز،
در مورد مقدار خاک منم یادم نیست حجمش چقدر بود. کمترین کار اینه که خط کش رو ورداری و حدودی حجم کیسه خاک رو بدست بیاری.(مکعبت مستطیل در نظر بگیر)
بعد ببینی که برای 3 سانتی متر خاک در طول و عرض آکواریم چقدر حجم نیاز داری. من خودم یادمه 7-8 تایی بسته کوچیک گرفتم (ابعاد 40 در 80)
فعلا یکبار برای خودت انجام بده و بعد به دوستان معرفی کن چون هنوز خودم با وجود گذشت 3 ماه از احداثش دارم تستش میکنم. ولی میتونم بگم که درصد موفقیتش بالای 75 درصد هست. باید حتما پیش پردازش هارو انجام بدی و گیاهان ریشه دار (سازیتاریا،والیس، شمشیری و هیگروفیلا بکاری) + دم گربه ای برای جذب موادی که خصوصا اولش رها میشه و از طرفی آنتی بیوتیک هایی که برای مبارزه با جلبک ایجاد میکنه.
برای نور هم حتما اول 1.5 وات بر گالن در نظر بگیر و بعد دو ماه به 2 و بعد به 2.5 برسون. سفید یخی(5500-10000 کلوین) + قرمز (به نسبت 2 به یک)
حتما هم اگر الان میخوای روبستر تهیه کنی، ابعاد 3-5 میل بگیر. ریزتر باشه ریشه ها خفه میشن.
به امید موفقیت

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۱-۱۸, 17:32
منم نظر رویی شش تا بود فردا میرم 5 دیگه میگریم
رو بستر همین شن سیلیس که دارم خوب نیست مگه 10 کیلو هم دارم

Rezaei
۱۳۹۱-۱۱-۱۸, 17:36
منم نظر رویی شش تا بود فردا میرم 5 دیگه میگریم
رو بستر همین شن سیلیس که دارم خوب نیست مگه 10 کیلو هم دارم

نه سیلیس برای تانک گیاهی مناسب نیست (تغییر پارامترهای آب ) به دنبال روبستر دونه درشتر باید باشی خاویاری اگر گیرت بیاد عالیه

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 12:46
امیرجان
تویی تهیه اون خاک بستر به خیر از خاک رس چیزه دیگ باید اضافه کنم

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۲, 13:07
امیرجان
تویی تهیه اون خاک بستر به خیر از خاک رس چیزه دیگ باید اضافه کنم
سلام، دستت باز هست تو خیلی چیزا ولی به نظرم خاک رس کافیه. تامیتونی چوب و مواد بزرگ رو بگیر.
خاک رس 5 -10 درصد کافیه و الا میچسبه و خراب میکنه کارو.
من البته خاک هلندی ریختم که توش ذغال و .. بود که به نظرم لازم نیست اصلا.
به امید موفقیت

Hamzeh
۱۳۹۲-۰۱-۰۶, 11:12
سلام . برای بستر میشه از خاک رس و پیت استفاده کرد یا نه . اگه چیزی پیشنهاد دارین که به صورت طبیعی تو محیط باشه معرفی کنین . نمیخوام از بسته بندی های تجاری استفاده کنم . یا کم هست و یا قیمت هایی بالایی داره . ممنون

Rezaei
۱۳۹۲-۰۱-۰۶, 11:30
سلام . برای بستر میشه از خاک رس و پیت استفاده کرد یا نه . اگه چیزی پیشنهاد دارین که به صورت طبیعی تو محیط باشه معرفی کنین . نمیخوام از بسته بندی های تجاری استفاده کنم . یا کم هست و یا قیمت هایی بالایی داره . ممنون

سلام
پستتون مربوط به بستر بود و در بخش کود ارسال شده بود حمزه جان ، انتقال دادم به اینجا
مباحث زیر میتونه کمک کنه

مطالعه علمی استفاده از خاک در تانک گیاهی (http://emruzi.com/showthread.php?t=22)

دستور العمل استفاده از خاک در تانک گیاهی- روش اول (http://emruzi.com/showthread.php?t=893)

روش Walstad برای استفاده از خاک در تانک گیاهی (http://emruzi.com/showthread.php?t=63)

DarKfish
۱۳۹۲-۰۱-۱۵, 19:08

سلام حمزه جان،
پیت خیلی کم استفاده میشه یکی اینکه بستر رو بیش از حد اسیدی میکنه و دیگری اینکه روی رنگ آب تاثیر میذاره(رنگ چایی).
خاک رس اگر خیلی قرمز هست مثل Laterite میشه استفاده کرد ولی در کنارش نباید از پیت و خاک برگ که PH رو میاره پایین استفاده کنی، چون آلومینیوم و آهن رو حسابی حل میکنه و ریشه ها میسوزن.
خاک رس معمولی با خیلی کم در کف کف یا مخلوط 5 تا 10 درصد با خاک topsoil مینرال شده میشه استفاده کرد.یا میتونی به صورت گرانول درست کنی و در پای ریشه بذاری. (درصد بالای رس و مقدار کم آب و در صورت نیاز پخت در فر)
رس خودت میدونی که مواد کانیونی رو به سمت خودش میگیره (CEC بالا) ولی بستر خیلی قوی ای نیست مگر اینکه خیلی سرخ باشه (تنها آلومنیوم و آهن بالایی پیدا میکنه). برای همین بهتره به عنوان مکمل باشه و یا به عنوان روبستر پخته شده که همه چی رو مثل اسفتج بگیره به سمت خودش.
مثال خوبش همین Ferapol واسه JBL هست که از خاک رس هست. گفته با حجم 10برابر شن نشسته شده مخلوطکنید. یعنی میخواد املاح رو سمت خودش بگیره.

ap_amir
۱۳۹۲-۰۳-۰۸, 11:23
درود بر همه دوستان

دیروز دو تا تکه سنگ برام آوردند که بزارم تو آکواریوم اما به شکل ظاهرشون و لکه های زرد روشون مشکوک شدم یکی سفیده مرمری و یکی سیاه با رگه های سفید.رو ی هر دو سنگ سرکه هم ریختم هیچ واکنشی نداشت

لکه ها رو با برس سیمی هم تمیز کردم ولی بد جوری چسبیده حتی 24 ساعت تو محلول اسید کلرردریک گذاشتم ولی تاثیری نداشت.

از دوستانی که در اینمورد اطلاعات دارند لطفا راهنمائی کنند

با سپاس

امیر

http://emruzi.com/up/uploads/thumbs/136981386734081.jpg (http://emruzi.com/up/uploads/136981386734081.jpg)

http://emruzi.com/up/uploads/thumbs/136981394693091.jpg (http://emruzi.com/up/uploads/136981394693091.jpg)

http://emruzi.com/up/uploads/thumbs/136981394719222.jpg (http://emruzi.com/up/uploads/136981394719222.jpg)

http://emruzi.com/up/uploads/thumbs/136981394748893.jpg (http://emruzi.com/up/uploads/136981394748893.jpg)

Rezaei
۱۳۹۲-۰۳-۰۸, 11:32
اگر با سرکه واکنشی نشون ندادن هیچ مشکلی نداره
لکه هم میتونه قسمتی از جنس سنگ باشه

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 18:33
برای زد عفونی کردن
پیت ماس و ورمی کمپوست
میشه اونا رو داخل فر گزاشت؟

masih
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 18:37
داداش بذاریش توی افتاب خیلی عالیه فط جوری پخشش کن که افتاب به همه جاش برسه

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 22:03
برای زد عفونی کردن
پیت ماس و ورمی کمپوست
میشه اونا رو داخل فر گزاشت؟
سلام امیرجسین جان؛
اگر به صورت شرکتی و معتبر هست، عاری از حشرات و مواد زائد هست و نیازی به زد عقونی نداری. اما اگر رو باز گرفتی باید داخل فر قرار بدی، آفتاب کافی نیست.
از هرگونه اضافه کردن مواد ضدعفونی کننده به خاک پرهیز کن که همه ی باکتری های مفید هم باهاش از بین میرن.
اگر محصولی که گرفتی رو باز بوده و اصلا معتبر نیست، گاهی اوقات با فر هم قابل ضدعفونی نیست، زیرا قارچ های مربوطه تنها با ضد قارچ های مخصوص از بین میرن.
ترتیبی که بهت گفتم رو فراموش نکن،
اول پیت ماس 0.5 سانت، 1-0.5 سانت ورمی کمپوست، 5 سانتی متر خاویاری.

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 22:09
سلام امیرجسین جان؛
اگر به صورت شرکتی و معتبر هست، عاری از حشرات و مواد زائد هست و نیازی به زد عقونی نداری. اما اگر رو باز گرفتی باید داخل فر قرار بدی، آفتاب کافی نیست.
از هرگونه اضافه کردن مواد ضدعفونی کننده به خاک پرهیز کن که همه ی باکتری های مفید هم باهاش از بین میرن.
اگر محصولی که گرفتی رو باز بوده و اصلا معتبر نیست، گاهی اوقات با فر هم قابل ضدعفونی نیست، زیرا قارچ های مربوطه تنها با ضد قارچ های مخصوص از بین میرن.
ترتیبی که بهت گفتم رو فراموش نکن،
اول پیت ماس 0.5 سانت، 1-0.5 سانت ورمی کمپوست، 5 سانتی متر خاویاری.
سلام
ورمی کمپوست به صورت شرکتی هست مارکش هم لوبیای سحر آمیزه :-p

ولی توش بخار آب هست گفتم شاید مشکل داره که از اونا داخلش هست
بقیش رو هم گفته برام فردا میاره
شن رو بستر رو هم رود خونه ای بده؟
بعدش من رود خونه ای رو الک کردم یک سری ریز هستن یک سری درشت
کدوم رو رو و کدوم رو زیر بریزم؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 22:15
سلام
ورمی کمپوست به صورت شرکتی هست مارکش هم لوبیای سحر آمیزه :-p

ولی توش بخار آب هست گفتم شاید مشکل داره که از اونا داخلش هست
بقیش رو هم گفته برام فردا میاره
شن رو بستر رو هم رود خونه ای بده؟
بعدش من رود خونه ای رو الک کردم یک سری ریز هستن یک سری درشت
کدوم رو رو و کدوم رو زیر بریزم؟

تاحالا نشنیدم، به هرحال ضرر نداره تو فر بذاری، کار از محکم کاری عیب نمیکنه،
نه رودخانه ای حتی بعضی وقتها بهتر جواب داده،
باید زیر ،ریز ترین باشه و بالا درشت ترین،
علت هم ایجاد یک هارمونیک از بخش ریزتر (Redox پایین) به سمت بخش درشت تر (Redox بالا) هست که هم ریشه تنقس داشته باشه و تخمیر نشه، و هم مواد از اکسید شدن در امان باشن و ریشه بتونه با خروج دی اکسید، PH رو راحت تر پایین بیاره و مواد رو سریعتر جذب کنه.

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۲۴, 22:22
تاحالا نشنیدم، به هرحال ضرر نداره تو فر بذاری، کار از محکم کاری عیب نمیکنه،
نه رودخانه ای حتی بعضی وقتها بهتر جواب داده،
باید زیر ،ریز ترین باشه و بالا درشت ترین،
علت هم ایجاد یک هارمونیک از بخش ریزتر (Redox پایین) به سمت بخش درشت تر (Redox بالا) هست که هم ریشه تنقس داشته باشه و تخمیر نشه، و هم مواد از اکسید شدن در امان باشن و ریشه بتونه با خروج دی اکسید، PH رو راحت تر پایین بیاره و مواد رو سریعتر جذب کنه.

خاک به اون صفحه داخل فر نمیچسبه؟
مادرم پدر منو درمیاره اونو خراب کنم
بعدش 50 وات نور برای 120 لیتر کمه ((برای شروع))

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۵, 08:31
زیرشو فویل بذار و بعد خاک بریز،
برای بستر دست ساز، چون طول میکشه که جا بیفته،
شما چندتا مسئله رو باید حتما عمل کنی،
1- تا یک ماه اول ماهی استفاده نکن،
2-نور رو به یکدفعه زیاد نکن و از همون مقداری که گفتی شروع کن، البته با این نور میتونی کریپتون ها، شمشیری، هیگروفیلا و دم گربه ای نگهداری کنی. و باید بعد از دو ماه به 72 وات و در صورت جا افتادن و حلالیت کافیه دی اکسید به 100 وات برسونی که بتونی گیاهان زیبا و قرمز رنگ نگهداری کنی.
3-یک هفته فقط هوادهی کن و گیاه استفاده نکن تا رنگ آب شفاف بشه
4-دی اکسید رو با اضافه کردن گیاهان شروع کن به تزریق کردن. یک ساعت قبل از روشن کردن نور وصل، و یک ساعت قبل از خاموشی، قطع. اگر برای این حجم میخوای دست ساز کار کنی، سه تا بطری 1.5 لیتری نیاز داری. به ترمینال وصل کن و شب ها ببند. نترس نمیترکه (اگر به اندازه ی درست مخمر بریزی!)
5-ترکیب گیاهان ریشه ای و ساقه ای استفاده کن به دو علت: گیاهای ریشه ای پایش در خاک انجام میدن که به جا افتادنش کمک میکنند(مثلا یه شمشیری بزرگ، یا وندتی،هیگروفیلا) و گیاهای ساقه ای برای جذب موادی که در اوایل بستر دست ساز زیاد تولید میشه(مثل هیگروفیلا غروب، دم گربه ای، شیویدی و..)
6-برای جذب مواد میتونی اوایلش از ذغال اکتیو استفاده کنی ولی بعدش وردار
7-حتما کود هیومیک هم تهیه کن و بر روی ورمی کمپوست بریز تا خیالت از یک بستر پایدار راحت باشه.
8-بستر رو خیس و مثل گل درست کن، خصوصا پیت رو باید ورز بدی تا آب داخلش بره. و سعی کن پیت با ورمی مخلوط نشه.
9- اصلا سعی نکن تو مرحله ی کاشتن، بستر رو خیلی جا به جا کنی. به آرامی بکار و سعی کن تا جای ممکن از همین الان یه طرحی رو داشته باشی واسه دکور، چون جابه جایش خیلی باید آهسته و ظریف باشه و معمولا باید ریشه رو قطع کنی تا بستر بلند نشه.
و...
امیدوارم که بتونی از پسش بر بیای،
موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 11:12
زیرشو فویل بذار و بعد خاک بریز،
برای بستر دست ساز، چون طول میکشه که جا بیفته،
شما چندتا مسئله رو باید حتما عمل کنی،
1- تا یک ماه اول ماهی استفاده نکن،
2-نور رو به یکدفعه زیاد نکن و از همون مقداری که گفتی شروع کن، البته با این نور میتونی کریپتون ها، شمشیری، هیگروفیلا و دم گربه ای نگهداری کنی. و باید بعد از دو ماه به 72 وات و در صورت جا افتادن و حلالیت کافیه دی اکسید به 100 وات برسونی که بتونی گیاهان زیبا و قرمز رنگ نگهداری کنی.
3-یک هفته فقط هوادهی کن و گیاه استفاده نکن تا رنگ آب شفاف بشه
4-دی اکسید رو با اضافه کردن گیاهان شروع کن به تزریق کردن. یک ساعت قبل از روشن کردن نور وصل، و یک ساعت قبل از خاموشی، قطع. اگر برای این حجم میخوای دست ساز کار کنی، سه تا بطری 1.5 لیتری نیاز داری. به ترمینال وصل کن و شب ها ببند. نترس نمیترکه (اگر به اندازه ی درست مخمر بریزی!)
5-ترکیب گیاهان ریشه ای و ساقه ای استفاده کن به دو علت: گیاهای ریشه ای پایش در خاک انجام میدن که به جا افتادنش کمک میکنند(مثلا یه شمشیری بزرگ، یا وندتی،هیگروفیلا) و گیاهای ساقه ای برای جذب موادی که در اوایل بستر دست ساز زیاد تولید میشه(مثل هیگروفیلا غروب، دم گربه ای، شیویدی و..)
6-برای جذب مواد میتونی اوایلش از ذغال اکتیو استفاده کنی ولی بعدش وردار
7-حتما کود هیومیک هم تهیه کن و بر روی ورمی کمپوست بریز تا خیالت از یک بستر پایدار راحت باشه.
8-بستر رو خیس و مثل گل درست کن، خصوصا پیت رو باید ورز بدی تا آب داخلش بره. و سعی کن پیت با ورمی مخلوط نشه.
9- اصلا سعی نکن تو مرحله ی کاشتن، بستر رو خیلی جا به جا کنی. به آرامی بکار و سعی کن تا جای ممکن از همین الان یه طرحی رو داشته باشی واسه دکور، چون جابه جایش خیلی باید آهسته و ظریف باشه و معمولا باید ریشه رو قطع کنی تا بستر بلند نشه.
و...
امیدوارم که بتونی از پسش بر بیای،
موفق باشی

اگه قبل از یک هفته آب شفاف شد میتونم گیاه اضافه کنم مثلا با سیفون های سنگین؟
بعدش برای سیکل از محلول های سیکل استفاده نکنم؟ 20 تومن پول دادم :-p
دیگه نکته ای نمونده؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 12:14
سلام امیرحسین عزیز، بعد از تلاش های فراوان برای بالا اومدن صفحه ی تاپیک:
یک هفته بعد از کاشت سیفون روزانه 30 درصد انجام بده تا آب از شیری رنگ بودن و زری در بیاد. البته زردی ممکنه یکی دوماه طول بکشه ولی همینکه شفافیت رو دیدی آماده ی کاشتن هستند. بعد میتونی برای سرعت بخشیدن سیکل و عدم حضور جلبک ها از محلول هم استفاده کنی ولی خیلی لازم نیست، چون بستر دست ساز آمونیاک تولید میکنه در اوایل مثل سویل شرکتی، و سیکل بدون ماهی کلید میخوره.
بعد از کاشت سیفون فقط هفنگی، 20-30 درصد. تانک گیاهی رو به خاطر نیترات، آمونیاک یا فسفات بالا سیفون نمیکنند چون کم هم میاد، به خاطر وجود مواد کربنی حل شده (doc) و درنتیجه بالارفتن آهن و همچنین بالا رفتن سختی به خاطر غذای ماهی ها (حاوی کلسیم بالا) و فضولات ماهی و گیاه سیفون میکنند تا سختی پایین بمونه.
پس شد 0.5 سانت پیت ماس، 1 سانت ورمی، 4-5 سانت رودخانه
موفق باشی

یک هفته بعد از کاشت سیفون روزانه 30 درصد انجام بده تا آب از شیری رنگ بودن و زری در بیاد. البته زردی ممکنه یکی دوماه طول بکشه ولی همینکه شفافیت رو دیدی آماده ی کاشتن هستند. بعد میتونی برای سرعت بخشیدن سیکل و عدم حضور جلبک ها از محلول هم استفاده کنی ولی خیلی لازم نیست، چون بستر دست ساز آمونیاک تولید میکنه در اوایل مثل سویل شرکتی، و سیکل بدون ماهی کلید میخوره.
بعد از کاشت سیفون فقط هفنگی، 20-30 درصد. تانک گیاهی رو به خاطر نیترات، آمونیاک یا فسفات بالا سیفون نمیکنند چون کم هم میاد، به خاطر وجود مواد کربنی حل شده (DOC) و درنتیجه بالارفتن آهن و همچنین بالا رفتن سختی به خاطر غذای ماهی ها (حاوی کلسیم بالا) و فضولات ماهی و گیاه سیفون میکنند تا سختی پایین بمونه.
موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 22:01
بعد از کاشت سیفون فقط هفنگی، 20-30 درصد. تانک گیاهی رو به خاطر نیترات، آمونیاک یا فسفات بالا سیفون نمیکنند چون کم هم میاد، به خاطر وجود مواد کربنی حل شده (doc) و درنتیجه بالارفتن آهن و همچنین بالا رفتن سختی به خاطر غذای ماهی ها (حاوی کلسیم بالا) و فضولات ماهی و گیاه سیفون میکنند تا سختی پایین بمونه.
موفق باشی

بعد از کاشت سیفون فقط هفنگی، 20-30 درصد. تانک گیاهی رو به خاطر نیترات، آمونیاک یا فسفات بالا سیفون نمیکنند چون کم هم میاد، به خاطر وجود مواد کربنی حل شده (DOC) و درنتیجه بالارفتن آهن و همچنین بالا رفتن سختی به خاطر غذای ماهی ها (حاوی کلسیم بالا) و فضولات ماهی و گیاه سیفون میکنند تا سختی پایین بمونه.
موفق باشی

واقعا دستت درد نکنه:d
بعدش
یک گیاه چقدر میتونه بدون خاک زنده بمونه؟ ((چیزی که توش کاشته بشه))
برای گیاه کلر مفیده یا مضر؟
از همین اول آ:واریوم رو پر از گیاه کنم یا مثلا یه شاخه بگیرم بزارم زیادشه؟
ماهی هایی مثل نئون از گیاهان تغزیه میکنن دیگه؟ ((به عنوان غذای مکمل)) یا مثلا چند روز خونه نبودیم
خاک هارو از فر دربیارم بریزم تو تانک ؟ کار خاصی که نباید بکنم رو خاک ؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 22:24
بعدش
ماهی هایی مثل نئون از گیاهان تغزیه میکنن دیگه؟ ((به عنوان غذای مکمل)) یا مثلا چند روز خونه نبودیم

با اجازه امیر حسین عزیز

زنده موندن گیاه بدون بستر بستگی به نوع گیاه داره ولی معمولا 48 ساعت هم میشه توی آب نگهشون داشت ولی باید نور بهشون بخوره . بله از همون اول تانک رو پر از گیاه کنید تا اکوسیستم تانک گیاهی سریعتر و بهتر ایجاد بشه
تترا نئون از گیاه تغذیه نمیکنه
خاک رو به همون ترتیبی که دوستمون فرمودن بعد از ضد عفونی شدن داخل تانک بریزید و به عنوان بستر روی اون از سنگریزه 2-4 میلی رودخونه ای استفاده کنید

موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 22:35
با اجازه امیر حسین عزیز

زنده موندن گیاه بدون بستر بستگی به نوع گیاه داره ولی معمولا 48 ساعت هم میشه توی آب نگهشون داشت ولی باید نور بهشون بخوره . بله از همون اول تانک رو پر از گیاه کنید تا اکوسیستم تانک گیاهی سریعتر و بهتر ایجاد بشه
تترا نئون از گیاه تغذیه نمیکنه
خاک رو به همون ترتیبی که دوستمون فرمودن بعد از ضد عفونی شدن داخل تانک بریزید و به عنوان بستر روی اون از سنگریزه 2-4 میلی رودخونه ای استفاده کنید

موفق باشی
ممنون از پاسختون
48 ساعت خیلی کمه راه دیگه ای نداره ؟
مثلا گیاه رو توی لیوانی که توش شن رودخونه ای هست بکارم
بعدش توی اون مدت بهش کود کریستالون بدم؟
بعد گیاه ها در مقابل طی شدن سیکل با تسریع کننده ها که مشکلی ندارند؟
اون کلر رو هم جواب بدید ممنون میشم:)

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 22:45
ممنون از پاسختون
48 ساعت خیلی کمه راه دیگه ای نداره ؟
مثلا گیاه رو توی لیوانی که توش شن رودخونه ای هست بکارم
بعدش توی اون مدت بهش کود کریستالون بدم؟
بعد گیاه ها در مقابل طی شدن سیکل با تسریع کننده ها که مشکلی ندارند؟
اون کلر رو هم جواب بدید ممنون میشم:)

اگر اونقدر کوچیک هستن که توی لیوان جا میشن خب همین کارو بکن . آب کلر دار هم نباشه چون برگهای گیاه و ریشه ها آسیب میبینن . کود کریستالون چقدر میخوای بریزی ؟ یه قطره . تسریع کننده ها با گیاها کاری ندارن

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 22:56
بعدش
خواهش،
سوال اولت برام عجیبه؟ معمولا دو هفته میشه ولی نه اینکه رو هوا باشه، مثل مغازه ها، خاک رو دوره ابر میریزی، ریشه رو میزاری اونجا با کش و یا سیم میندبش، و بعد داخل یک بستر مثل رودخانه میکنی.
کلر جزو میکرو های خیلی خیلی کم نیاز هست و زیادش مناسب نیست. ولی من مشکلی ندیدم وقتی آب کلر دار ریختم واسه دفعه ی اول.
نـــــــــــه! ظریف میکاری، و از هر کدوم یه دسته ی کوچیک در جایی که تعیین کردی و بعد میزاری رشد کنند. اگر اوضاع خوب باشه 6 ماهه پر میشه. تانک های آمانو رو ببین اولش خالیه، باید بذاری خودشون برن جلو، اینطوری ممکنه یک دفعه مشکل بخوری و کلی خسارت هم ببینی،
والا یک سری جلبک ها هست که بعضی از ماهی میتونن ازش تغذیه کنند، بعضی از ماهی های بزرگتر هم میتونن جوانه هارو بخورن. ولی از کاهو یا فود تایمر استفاده کن
کارهای زیادی میشه کرد واسه فرآوری خاک مثل روش mts ولی علت اینکه اصلا ورمی کمپوست رو انتخاب کردم اینه که:
خاک دارای مواد ارگانیک هست که مواد میکرو و ماکرو هنوز در دسترس گیاه قرار نداره، نیاز هست که باکتری ها اونارو تجزیه کنن، روش mts و حتی خاک زیر آب این کار رو انجام میده ولی خب کند تر و بعضی وقتها گیاهان نیازهای بیشتری دارند و سرعت مصرف بیشتر از تولید مواد میشه. اما در ورمی کمپوست، کرم های مخصوص خاکی مواد ارگانیک مثل برگ ، مواد پوسیده و... رو مصرف میکنند و فضولات و تجزیه این مواد رو تحویل ما میدند. علنا کار رو خیلی تسریع کردند.
موفق باشید

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۲۶, 23:16
خواهش،
سوال اولت برام عجیبه؟ معمولا دو هفته میشه ولی نه اینکه رو هوا باشه، مثل مغازه ها، خاک رو دوره ابر میریزی، ریشه رو میزاری اونجا با کش و یا سیم میندبش، و بعد داخل یک بستر مثل رودخانه میکنی.
کلر جزو میکرو های خیلی خیلی کم نیاز هست و زیادش مناسب نیست. ولی من مشکلی ندیدم وقتی آب کلر دار ریختم واسه دفعه ی اول.
نـــــــــــه! ظریف میکاری، و از هر کدوم یه دسته ی کوچیک در جایی که تعیین کردی و بعد میزاری رشد کنند. اگر اوضاع خوب باشه 6 ماهه پر میشه. تانک های آمانو رو ببین اولش خالیه، باید بذاری خودشون برن جلو، اینطوری ممکنه یک دفعه مشکل بخوری و کلی خسارت هم ببینی،
والا یک سری جلبک ها هست که بعضی از ماهی میتونن ازش تغذیه کنند، بعضی از ماهی های بزرگتر هم میتونن جوانه هارو بخورن. ولی از کاهو یا فود تایمر استفاده کن
کارهای زیادی میشه کرد واسه فرآوری خاک مثل روش mts ولی علت اینکه اصلا ورمی کمپوست رو انتخاب کردم اینه که:
خاک دارای مواد ارگانیک هست که مواد میکرو و ماکرو هنوز در دسترس گیاه قرار نداره، نیاز هست که باکتری ها اونارو تجزیه کنن، روش mts و حتی خاک زیر آب این کار رو انجام میده ولی خب کند تر و بعضی وقتها گیاهان نیازهای بیشتری دارند و سرعت مصرف بیشتر از تولید مواد میشه. اما در ورمی کمپوست، کرم های مخصوص خاکی مواد ارگانیک مثل برگ ، مواد پوسیده و... رو مصرف میکنند و فضولات و تجزیه این مواد رو تحویل ما میدند. علنا کار رو خیلی تسریع کردند.
موفق باشید

اون سوال اولم به خاطر اینه که وقتی من ماهی هارو میدم مغازه دار به جاش گیاه بگیرم و ببرم به اون یکی خونه
ولی توی اونیکی خونه تانک اصلی آماده نیست
از همه دوستان ممنون که جواب دادن

devasations3000
۱۳۹۲-۰۳-۲۷, 17:54
سلام چند وقتیه گیاه اکنیدورس من برگای بالاییش جمع میشن و سوراخ سوراخ میشن از بستر میتونه باشه ؟
بستر سیلیس هست و به ریشه هاش کود ریختم دو نوع بستر دارم تو اکواها ی مختلف دوتاش هم اینجوری شده
مرسی

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۲۷, 18:47
سلام چند وقتیه گیاه اکنیدورس من برگای بالاییش جمع میشن و سوراخ سوراخ میشن از بستر میتونه باشه ؟
بستر سیلیس هست و به ریشه هاش کود ریختم دو نوع بستر دارم تو اکواها ی مختلف دوتاش هم اینجوری شده
مرسی

سلام دوست عزیز،
سوراخ سوراخ شدن برگ ها به خاطر کمبود پتاسیم هست که در نهایت باعث عدم جذب آهن میشه، پتاسیم توسط ساقه جذب بالایی داره و البته باید در بستر هم موجود باشه.
کلا شمشیری ها خیلی به کمبود آهن و پتاسیم حساس هستند،
بستر سیلیس بدترین بستر برای گیاهان هست چون بسیار ریز و بدون مواد میکرو و ماکرو هست، من گیاهی ندیدم که در بستر سیلیس بیشتر از سه ماه دوام بیاره، حتی اگر کفش آکوا بیسیس بریزید، بهترین انتخاب شن رودخانه، خاویاری و فرانسوی هست. در صورت اینکه هزینه براتون مهم نیست، مانادو و فلوریت سیچم هم عالیست.
وقتی که رو بستر رو تعویض کردید، زیر بستر رو میتونین چه به صورت مارک تجاری و یا دست ساز درست کنید، در صورت ایجاد مشکل ، میتونین با تزریق کود کشاورزی اعم از کودهای کامل و کلات های آهن و یا قرص های سولفات آهن به صورت انسانی، به شمشیری طراوت و شادابی بدید.
مسئله ی دیگه هم در مورد شمشیری این هست که به دی اکسید هم نیازمنده تا خیلی پرپشت بشه ولی همینطور که گفتم آهن کلیدی ترین موضوعه.
موفق باشید

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۳۰, 18:14
سلام
من فقط تونستم ورمی کمپوست و پیت ماس ((روش نوشته کوکو پیت)) رو پیدا کنم
و از 10 تا گل فروشی که پرسیدم نداشتند
جایگزین نداره؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۳۰, 21:06
سلام من فقط تونستم ورمی کمپوست و پیت ماس ((روش نوشته کوکو پیت)) رو پیدا کنم و از 10 تا گل فروشی که پرسیدم نداشتند جایگزین نداره؟ سلام امیرحسین عزیز، پیت ماس از خزه بدست میاد، کوکو پیت از پوست نارگیل، کوکو پیت خیلی سخت تجزیه میشه و من خودم وقتی خاک هلندی ریختم که شامل کوکو پیته، همشو جدا کردم. هم میومد رو آب و هم خیلی ارگانیک میکنه بستر رو، در صورتیکه گیر نیاوردی، باید خاک رس بخری ، اونم تا میشه مرغوبش و قرمز بهتره. خیلی از مصالح فروشی ها خاک رسشون ناخالصی مثل آهک داره. سعی کن خوبشو بگیری مثل همون لاتریت که تاپیکشو حتما دیدی، ضخامت بیشتر از 0.5 سانت نشه و کف کف ، چون آب زرد میشه و جلبک میزنی، موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۳۰, 21:16
سلام امیرحسین عزیز، پیت ماس از خزه بدست میاد، کوکو پیت از پوست نارگیل، کوکو پیت خیلی سخت تجزیه میشه و من خودم وقتی خاک هلندی ریختم که شامل کوکو پیته، همشو جدا کردم. هم میومد رو آب و هم خیلی ارگانیک میکنه بستر رو، در صورتیکه گیر نیاوردی، باید خاک رس بخری ، اونم تا میشه مرغوبش و قرمز بهتره. خیلی از مصالح فروشی ها خاک رسشون ناخالصی مثل آهک داره. سعی کن خوبشو بگیری مثل همون لاتریت که تاپیکشو حتما دیدی، ضخامت بیشتر از 0.5 سانت نشه و کف کف ، چون آب زرد میشه و جلبک میزنی، موفق باشی

یعنی از اون استفاده نکنم؟
چرا بده که اون دیر تجزیه میشه؟
چیاشو جدا کردی؟ بعد چطوری؟
همونجا تو مغازه از کجا بفهمم که اون خاک آهک داره یا نه؟
همین کوکو پیت رو اگه استفاده کنم مشکل حادی پیش میاد؟
ممنون از پاسخت

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۳۰, 22:02
یعنی از اون استفاده نکنم؟ چرا بده که اون دیر تجزیه میشه؟ چیاشو جدا کردی؟ بعد چطوری؟ همونجا تو مغازه از کجا بفهمم که اون خاک آهک داره یا نه؟ همین کوکو پیت رو اگه استفاده کنم مشکل حادی پیش میاد؟ ممنون از پاسخت نه کوکوپیت بستر رو بیش از حد ارگانیک میکنه، و اگر میخوای دقیق بستر ارگانیک چه مشکلاتی داره: مطالعه علمی استفاده از خاک در تانک گیاهی (http://emruzi.com/showthread.php?t=22) خاک هلندی که داشتم مواد دیگه هم داشت ولی در کل چیزی ازش نموند وقتی کوکوپیت رو جدا کردم. کوکوپیت بریزی فقط بستر رو بیش از حد ارگانیک کردی و هیدروژن سولفاد،بوی تخم مرغ، حباب فراوان، سیاهی ریشه و ... رو میتونی از نزدیک لمس کنی. خاک رس قرمز رنگ به نام خاک سرخ رو خریداری کن، به طرف بگو واسه چی میخوای و نباید آهکی باشه، من تخصصی تو زمینه ی زمین شناسی و.. ندارم که بدونم چه ظاهری داره؟

amir2012
۱۳۹۲-۰۳-۳۰, 23:30
نه کوکوپیت بستر رو بیش از حد ارگانیک میکنه، و اگر میخوای دقیق بستر ارگانیک چه مشکلاتی داره: مطالعه علمی استفاده از خاک در تانک گیاهی (http://emruzi.com/showthread.php?t=22) خاک هلندی که داشتم مواد دیگه هم داشت ولی در کل چیزی ازش نموند وقتی کوکوپیت رو جدا کردم. کوکوپیت بریزی فقط بستر رو بیش از حد ارگانیک کردی و هیدروژن سولفاد،بوی تخم مرغ، حباب فراوان، سیاهی ریشه و ... رو میتونی از نزدیک لمس کنی. خاک رس قرمز رنگ به نام خاک سرخ رو خریداری کن، به طرف بگو واسه چی میخوای و نباید آهکی باشه، من تخصصی تو زمینه ی زمین شناسی و.. ندارم که بدونم چه ظاهری داره؟
چشم هرچی شما بگی اون خاک سرخ کیلویی هست؟ با خاک سفال گری فرق میکنه؟
کوکو پیت همون تیکه های سفیده؟یه تیکه های سفیدی داخل خاک هست گفتم اگه اونان که به راحتی میشه جداشون کرد اینی هم که من دارم هلندیه
بعدش حتی به مقدار کم هم نمیشه ریخت؟ اندازه ای که کف رو بپوشونه ولی ارتفاع پیدا نکنه

کلا این بستر دست ساز توی آب حل بشه؟ یه بار همینطوری یک مقدار خاک گلکاری ((نمیدونم چی بود مادرم گرفته بود)) رو ریختم داخل یه سطل آب و همش داخل آب حل شد و گند زد به کل آب :128:

جایگزین هیومیک هم رسه دیگه؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۳-۳۱, 08:59
چشم هرچی شما بگی اون خاک سرخ کیلویی هست؟ با خاک سفال گری فرق میکنه؟ کوکو پیت همون تیکه های سفیده؟یه تیکه های سفیدی داخل خاک هست گفتم اگه اونان که به راحتی میشه جداشون کرد اینی هم که من دارم هلندیه بعدش حتی به مقدار کم هم نمیشه ریخت؟ اندازه ای که کف رو بپوشونه ولی ارتفاع پیدا نکنه کلا این بستر دست ساز توی آب حل بشه؟ یه بار همینطوری یک مقدار خاک گلکاری ((نمیدونم چی بود مادرم گرفته بود)) رو ریختم داخل یه سطل آب و همش داخل آب حل شد و گند زد به کل آب :128: جایگزین هیومیک هم رسه دیگه؟ خاک سفال مقدار آهن خیلی کمی داره- برای بعدا به درد میخوره که گرانول های رسی درست کنی و پای ریشه بذاری، ببینید هدف از اون زیر زیر، موادی هست که CEC بالا داره و خیلی ارگانیک نیست مثل پیت ماس مرغوب و رس. شما آکوا بیسیس هم میخرید یک ماده ی تجزیه شده از خاک هست که CEC خیلی بالایی داره (حاوی رس هست). مواد ارگانیک نباید زیر زیر باشه به همون دلایلی که گفتم. خاک رس قرمز پر از آهن هست و در کف تانک به خاطر redox پایین، همیشه در دسترس گیاه میمونه. اما زیادش خوب نیست و گیاه رو مسموم میکنه. پس همون 0.5 سانت عالیه. نه اون تیکه ها پرلیت هست، پرلیت رو میتونی جدا بخری، روی رس بذاری و بعد ورمی مثل اسفنج مواد رو جذب میکنه. آقا به چه زبانی بگم نریز؟ : Don't think about using it.You'd better utilize clay as an alternative. من نتیجه ی بدشو دیدم دیگه. در مورد حلالیت، مثل سوسپانسیون کلوئیدی ممکنه بشه ولی مسئله همینه که شما باید تمیز کار کنی، و بستر رو اصلا دست بهش نزنی، گیاها رو جای مناسب بکار که مجبور نشی خیلی جابه جا کنی و الا مجبوری گیاهایی که ریشه میدن رو ریششو قطع کنی. از ابر حتما تو فیلتر استفاده کن، این مواد رو میگیره و هر ماه باید با آب تانک تمیز کنی. هیومیک هم جایزگزینش فقط خودشه و فولویک اسید، رس جایگزین پیت ماس شد.

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۰۲, 13:59
با عرض سلامی دوباره
رفتم خاک رس خریدم و کمرم شکست تا بیارم خونه
الکش کردم الان دوقسمته یکی یلی نرم ویکی هم دونه هایاز 3 تا 4 میل از اون بزرگا استفاده کنم؟ترتیبش چجوری باشه؟
ریختنی رس رو خیس کنم بعد ورمی کمپوست و شن رودخونه رو بریزم یا همه رو خشک بریزم بعدش تانکو پر کنم؟
اگه من آب رو قطره قره وارد تانک کنم و در نهایت آبی شفاف به دست بیارم میتونم گیاه بکارم یا حتما باید سیفون کنم تا مواد اضافی خارج بشه؟
رس رو زیاد بریزم باعث پوسیدگی برگ گیاه ها میشه؟
گیاه رو کاشتنی ریشه اش رو تا چه حد داخل خاک فرو کنم؟
آیا ارتفاع بستر مهمه؟ اگه من یه سانت رس یه سانت ورمی کمپوست و 5 سانت هم شن بریزم زیاد نمیشه؟
یعنی قسمت بی هوازی تشکیل نشه و بعد شروع کنه به بو گند دادن؟
از همین اول چی کار کنم که جلبک یقم رو نگیره؟از باکتری استفاده کنم؟ مارک سرا؟
ممنون که وقت میزاری و جواب میدی

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۰۲, 14:17
با عرض سلامی دوباره
الکش کردم الان دوقسمته یکی یلی نرم ویکی هم دونه هایاز 3 تا 4 میل از اون بزرگا استفاده کنم؟ترتیبش چجوری باشه؟
ریختنی رس رو خیس کنم بعد ورمی کمپوست و شن رودخونه رو بریزم یا همه رو خشک بریزم بعدش تانکو پر کنم؟
اگه من آب رو قطره قره وارد تانک کنم و در نهایت آبی شفاف به دست بیارم میتونم گیاه بکارم یا حتما باید سیفون کنم تا مواد اضافی خارج بشه؟
آیا ارتفاع بستر مهمه؟ اگه من یه سانت رس یه سانت ورمی کمپوست و 5 سانت هم شن بریزم زیاد نمیشه؟

سلام امیر جان

شما که خاک رس رو آماده نکردی . آماده کردنش یکی دو ماه زمان میبره . اما داخل تانک هم میتونی خاکها رو آماده کنی . دو میل خاک رس خشک بریز . بعدش یک سانت ورمی کمپوست و نیم سانت شن ریز و 3 سانت هم سنگریزه رودخونه . 20 سانت آبگیری کن و یه سنگ هوا بزار که روز و شب کار کنه و با فشار هوادهی کنه . هر هفته هم آب رو سیفون کن و با آب بدون کلر و هم دما تعویض کن . تا یکماه ادامه بده و بعدش گیاه بکار . گیاهای معمولی که ریشه زیاد میزنن مثل والیسنریا - هیگروفیلا غروب - سیبی - پشت قرمز - شمشیری

البته من بجای ورمی کمپوست - پیت ماس ریختم

حالا صبر کن تا امیر حسین عزیز هم بیاد و نظرش رو اعلام کنه

موفق باشی

devasations3000
۱۳۹۲-۰۴-۰۵, 19:11
سلام دوست عزیز،
سوراخ سوراخ شدن برگ ها به خاطر کمبود پتاسیم هست که در نهایت باعث عدم جذب آهن میشه، پتاسیم توسط ساقه جذب بالایی داره و البته باید در بستر هم موجود باشه.
کلا شمشیری ها خیلی به کمبود آهن و پتاسیم حساس هستند،
بستر سیلیس بدترین بستر برای گیاهان هست چون بسیار ریز و بدون مواد میکرو و ماکرو هست، من گیاهی ندیدم که در بستر سیلیس بیشتر از سه ماه دوام بیاره، حتی اگر کفش آکوا بیسیس بریزید، بهترین انتخاب شن رودخانه، خاویاری و فرانسوی هست. در صورت اینکه هزینه براتون مهم نیست، مانادو و فلوریت سیچم هم عالیست.
وقتی که رو بستر رو تعویض کردید، زیر بستر رو میتونین چه به صورت مارک تجاری و یا دست ساز درست کنید، در صورت ایجاد مشکل ، میتونین با تزریق کود کشاورزی اعم از کودهای کامل و کلات های آهن و یا قرص های سولفات آهن به صورت انسانی، به شمشیری طراوت و شادابی بدید.
مسئله ی دیگه هم در مورد شمشیری این هست که به دی اکسید هم نیازمنده تا خیلی پرپشت بشه ولی همینطور که گفتم آهن کلیدی ترین موضوعه.
موفق باشید
این کودهایی که گفتین رفتم بخرم گفت اینا شیمیایی ان ماهی هات رو میکشه اینجا هیچ مغازه اکوایی در این باره تخصص نداره

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۰۵, 21:22
این کودهایی که گفتین رفتم بخرم گفت اینا شیمیایی ان ماهی هات رو میکشه اینجا هیچ مغازه اکوایی در این باره تخصص نداره

اگر کود مایع و یا کودهای شیمیایی مثل کریستالون در دسترس شما نیست میتونید از قرص فروس سولفات یا همون قرص آهن از داروخونه تهیه کنید و زیر ریشه گیاهایی که با کمبود آهن مواجه شدن بزارید . مثل گیاه شویدی و شمشیری

البته این کار رو باید با پنس و سریع انجام بدید که قرص داخل آب حل نشه

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۰۸, 01:24
با عرض سلامی دوباره
سلام، شرمنده مسافرت فوری پیش اومد،
1-کف ریز و رو درشت چه برای رودخانه و چه برای رس
2-باید همه به صورت گل در بیاد ولی قاطی نشن تا جای ممکن (قبلا هم گفته بودم عزیز)
3-شما باید تا جای ممکن سعی کنید تمیز کار کنید و چیزی بالا نیاد، مهمترین مسئله برای شفافیت در استفاده از خاک، پشم شیشه و ابر هست که ضایعات رو بگیره، اگر تکه هایی از خاک رو آب اومد با توری جمع کن. گیاه هرچند به خاطر جذب نور بالاتر نیاز به آب شفاف و کریستالی داره و رنگ زرد طیف آبی و حتی کمی قرمز رو فیلتر میکنه، اما اوایل مجبوری با سیفون مکرر و با کمک خود گیاه(جذب آمونیاک) کار رو جلو ببری
4-رس رو زیاد بریزی، آهن آب میره بالا و بخش مطالعه علمی جلبک رو مطالعه کنی در موردش بحث کردم، یکی دیگه هم اینکه مثل آدامس میشه و گیاه توش خفه میشه. تنها برای بخش زیرین خوبه که نوک ریشه که در بخش غیرهوازی مکانیزم جذب و تنفس داره میتونه کارشو انجام بده (ریشه هم بخشهای مختلف داره)
5- چرا اینقدر اذیت می کنی مارو؟ بله که مهمه، بازم بحث همون redox و هوازی و غیرهوازی بودنه. 2 سانت زیر بستر(0.5 سانت رس، 1.5 سانت ورمی). 5 سانت رو بستر. استاندارده!
6-بله هیدروژن سولفاد و متان تولید میشه، ریشه ها تخمیر میشن و سیاه و ...
7-کامل بحث مطالعه علمی جلبک رو بخون :مطالعه علمی جلبک و ارائه متدهای مبارزه با آن (http://emruzi.com/showthread.php?t=1982) در قسمت آخر هم توضیح دادم ولی یکبار دیگه میگم:
گیاه شاداب در حال فتوسنتر میتونه مانع هر گونه جلیکی بشه. مثل ماهی سالم و تقویت شده که نسبت به خیلی از بیماری ها مقاومه.
نور(چه طیف و چه شدت)، بستر(رعایت ریتم و مواد)، کود دهی از آب(رعایت نسبت ها)، دی اکسید(15 تا 30 پی پی ام یکنواخت) باعث میشه گیاها مشکلی نداشته باشند و سرحال باشند. به هرحال تعدادی از جلبک هارو میبینی چون رسیدن به تعادل بالا کار خیلی سختیه
بهترین کار اینه که برای کود دهی از آب هم نسبت هایی که قبلا گفتم رعایت کنی و یا رژیم های معروف مثل EI واسه Tom Barr و PMDD یا PPS رو اجرا کنی.
اون باکتری و ..فقط واسه سیکل و جلبک های مربوطش هست(جلبک هایی که آمونیاک زیاد مصرف میکنند، همون جلبک ها اگر شرایط مهیا باشه میتونن با آهن و فسفات هم رشد کنند ولی آمونیاک غذای لذیذ تریه براشون).
منم هوس کردم بستر رو تغییر بدم از بس حرف زدم
موفق باشی

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۱۴, 06:12
سلام به دوستان راستش تو تانک هفتاد لیتریم یه سری کرمهای سفید که بیشتر در بستر هستن پیدا شده با توجه به اینکه می خوام دکور تانکم و تغییر بدم اگه خاک رو که نتلی هست خارج کنم و جلو افتاب بگذارم ایا مشکلی برا خاک به وجود میاد یا نه و اگه مشکل داره چصوری خاکو ضد عفونی کنم که یه موقعی این کرم توش نباشه

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۴, 09:41
سلام به دوستان راستش تو تانک هفتاد لیتریم یه سری کرمهای سفید که بیشتر در بستر هستن پیدا شده با توجه به اینکه می خوام دکور تانکم و تغییر بدم اگه خاک رو که نتلی هست خارج کنم و جلو افتاب بگذارم ایا مشکلی برا خاک به وجود میاد یا نه و اگه مشکل داره چصوری خاکو ضد عفونی کنم که یه موقعی این کرم توش نباشه

سلام عزیز،
تشخیص دقیق نوع کرم خیلی سخت هست، سه نوع خانواده ی اصلی داریم، Hydra, nematode و Planaria ،
اولی خودش سه جور داره، یکسریش که انگل هستند، یکسری آشغال خور هستند و سری بعدی گیاه خوارن.
میتونی تفاوت اشکال را در سایت زیر ببینی:
What are all of these tiny white worms swimming in my tank? (http://www.oscarfish.com/article-home/healthdisease/122-worms-in-tank.html)
---
معمولا افرادی که دیدم میگن این کرم رو داریم، یا از نوع Planaria بوده یا nematode آشغال خور که کلا کاری با ماهی ها نداره و تجزیه کننده ی خوبیه. اما خوب منظر رو خراب میکنه
راههای زیادی هست برای نابودیشون، ساده ترینش سیفون مرتب و کم غذا دادن به ماهی ها هست.
راه حل بعدی استفاده از آب اکسیژنه هست
راه حل سوم میتونه استفاده از یک تله باشه : یه ظرف پلاستیکی مثل یه بطری کوچیک نوشابه، سوراخ های کوچیک،قرار دادن طعمه مثل کرم خونی منجمد، بعد از حمله ی کرم ها به داخل ظرف میاریشون بیرون سریع و میفرستیشون پیش خدا.
اگر سرچ کنی میبینی راه حل زیاده،
در مورد اینکه در برابر آفتاب بذاری و مشکل حل بشه شک دارم، کلا باید سعی کنی بستر کثیف نشه و کنترل کنی جمعیت رو.
راستی ماهی ها هم ازش تغذیه میکنند، تاحالا به این موضوع بر نخوردی؟
موفق باشی

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۱۵, 13:07
ممنون امیرحسین عزیز کرمهایی که در آکواریوم من هست از نوع Planaria هستش با همون روش تله میشه اونارو کم کرد

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۱۵, 13:12
ممنون امیرحسین عزیز کرمهایی که در آکواریوم من هست از نوع Planaria هستش با همون روش تله میشه اونارو کم کرد

سلام دوستان

من دیدم جلبک خوار سیامی کرم پلاناریا رو میخوره

سیامی کوچیک بخرین تا همه رو نوش جان کنه . همون روز هم غذادهی رو قطع کنید

موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۷, 11:41
سلام
بعد از کاشت گیاه چقدر صبر کنم تا فتوسنتز کنن گیاه ها؟
نور هم 96وات fpl و کم مصرف
بستر هم رس و ورمی کمپوست
Co2 هنوز مخمر نخریدم

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۷, 14:34
سلام
بعد از کاشت گیاه چقدر صبر کنم تا فتوسنتز کنن گیاه ها؟
نور هم 96وات fpl و کم مصرف
بستر هم رس و ورمی کمپوست
Co2 هنوز مخمر نخریدم
سلام امیرجسین عزیز،
تا وقتی دی اکسید نذاری فتوسنتر با چشم دیده نمیشه،
حتما تو این هفته سه تا بطری وصل کن و دی اکسید رو راه بنداز،
عکس آکواریمت رو هم دیدم، خوشحالم آب آکواریمت خیلی زرد و شیری رنگ نیست.
چرا هیگروفیلا رو جلو کاشتی؟ خیلی زیاد میشه و دیگه هیچی معلومه نمیشه،
حتما وقایع آکواریمت رو گزارش کن که بستر چقدر تونسته موفقیت آمیز باشه.

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۷, 14:43
سلام امیرجسین عزیز،
تا وقتی دی اکسید نذاری فتوسنتر با چشم دیده نمیشه،
حتما تو این هفته سه تا بطری وصل کن و دی اکسید رو راه بنداز،
عکس آکواریمت رو هم دیدم، خوشحالم آب آکواریمت خیلی زرد و شیری رنگ نیست.
چرا هیگروفیلا رو جلو کاشتی؟ خیلی زیاد میشه و دیگه هیچی معلومه نمیشه،
حتما وقایع آکواریمت رو گزارش کن که بستر چقدر تونسته موفقیت آمیز باشه.
آقا از وقتی که fpl رو روشن کردم مثل هلو دارن فتو سنتز میکنن
باورم نمیشه آخه هنوز 24 ساعت از وارد کردنشون نگذشته
فعلا یه بطری وصل کردم ولی نمیدونم چرا تولید نمیکنه؟!
شکر رو ریختم بعد مخمر رو هم اضافه کردم
آخه قبلنا تا جوش شیرین رو با سرکه مخلوط میکردم یدفعه واکنش نشون میداد

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۷, 16:33
آقا از وقتی که fpl رو روشن کردم مثل هلو دارن فتو سنتز میکنن
باورم نمیشه آخه هنوز 24 ساعت از وارد کردنشون نگذشته
فعلا یه بطری وصل کردم ولی نمیدونم چرا تولید نمیکنه؟!
شکر رو ریختم بعد مخمر رو هم اضافه کردم
آخه قبلنا تا جوش شیرین رو با سرکه مخلوط میکردم یدفعه واکنش نشون میداد
مطمئنی؟ میشه عکس از فتوسنتر بذاری؟
امکانش هست که باکتری های خاک فعالیت هوازی زیادی اوایل داشته باشند ولی زیاد نمیشه در طولانی مدت بهش اعتماد کرد.
مقدار شکر و مخمر رو درست همیشه بریز، هیچ وقت مخمر رو زیاد نریز چون خیلی زود تموم میشه تولید دی اکسید،
معمولا بعد از 24 ساعت فعالیت شروع میشه، آرومه فعالیت شگر و مخمر،
موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۷, 17:01
مطمئنی؟ میشه عکس از فتوسنتر بذاری؟
امکانش هست که باکتری های خاک فعالیت هوازی زیادی اوایل داشته باشند ولی زیاد نمیشه در طولانی مدت بهش اعتماد کرد.
مقدار شکر و مخمر رو درست همیشه بریز، هیچ وقت مخمر رو زیاد نریز چون خیلی زود تموم میشه تولید دی اکسید،
معمولا بعد از 24 ساعت فعالیت شروع میشه، آرومه فعالیت شگر و مخمر،
موفق باشی
آره چون قشنگ زیر هر برگ جمع میشه یا کوچولو کوچولو میاد بالا خعلیـــــــــــــــــــــ ــــــ باحاله
ولی خوب یه گندی زدم کلی از برگ های گیاه ها خراب شدن و............
نه زیاد نریختم بعد 15 گرم مخمر رو داد 2000 تومن
آها فکر کردم سریع انجام میشه
بعدش اگه همینجوری فتوسنتز کنن چقدر طول میکشه تا خودشون رو ترمیم کنن و برگ جدید دربیارن؟

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 09:06
سلام
این عکس آ:واریوم منه بعد از 17 ساعت که تسریع کننده سرا رو اضافه کردم

حامد رضایی نژاد :
حجم عکست خیلی زیاد بود کاربرانی که اینترنت پر سرعت نداشته باشند به هیچ وجه نمیتونن اینجور عکسها رو ببینن با یک ریسایز ساده حجمش رسید به 170 کیلو بایت

http://emruzi.com/up/uploads/137343567494781.jpg (http://emruzi.com/up/)

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 10:43
سلام
این عکس آ:واریوم منه بعد از 17 ساعت که تسریع کننده سرا رو اضافه کردم

حامد رضایی نژاد :
حجم عکست خیلی زیاد بود کاربرانی که اینترنت پر سرعت نداشته باشند به هیچ وجه نمیتونن اینجور عکسها رو ببینن با یک ریسایز ساده حجمش رسید به 170 کیلو بایت

سلام به Assassins creed ،
چرا نور آکواریم رو خاموش میکنی عکس میگیری؟
رنگ کهربایی از کی ایجاد شده؟ چوب رو کاملا آماده کرده بودی؟ البته به خاطر بستر تا یکی دوماه رنگ زرد ایجاد میشه و باید با سیفون هفتگی 30 درصد کمش کنی،
این رنگ طیف آبی رو خصوصا فیلتر میکنه و نمیذاره گیاها از طیف آبی که تو فتوسنتر تاثیر بیشتری داره کاملا استفاده کنن، واسه همین باید بعد از یکی دو ماه از بین بره.

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 11:14
سلام به Assassins creed ،
چرا نور آکواریم رو خاموش میکنی عکس میگیری؟
رنگ کهربایی از کی ایجاد شده؟ چوب رو کاملا آماده کرده بودی؟ البته به خاطر بستر تا یکی دوماه رنگ زرد ایجاد میشه و باید با سیفون هفتگی 30 درصد کمش کنی،
این رنگ طیف آبی رو خصوصا فیلتر میکنه و نمیذاره گیاها از طیف آبی که تو فتوسنتر تاثیر بیشتری داره کاملا استفاده کنن، واسه همین باید بعد از یکی دو ماه از بین بره.

یدونه کم مصرف کوچیک روشنه خاموش خاموش هم نیست:d
یدفعه یعنی زمانی که حالت شیری ای که تسریع کننده سرا ایجاد کرده بود برطرف شد آب این رنگی شد
چوبا که خیلی وقته که تو آب هستن یه 2 سالی هست
ممکنه به خاطر محلول سرا باشه ؟!

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 11:31
یدونه کم مصرف کوچیک روشنه خاموش خاموش هم نیست:d
یدفعه یعنی زمانی که حالت شیری ای که تسریع کننده سرا ایجاد کرده بود برطرف شد آب این رنگی شد
چوبا که خیلی وقته که تو آب هستن یه 2 سالی هست
ممکنه به خاطر محلول سرا باشه ؟!
نه به خاطر بستره پس،
باید کم کم سیفون رو انجام بدی و البته خیلی عیب نیست که بخوای از "فیلتر کربن فعال" هم استفاده کنی برای اوایل، البته چون جذب آمونیاک هم داره، ممکنه سیکل رو یه مقدار مشکل دار کنه. ولی در کل این رنگ رو من و آقا مهدی هم دیدیم و به خاطر بستر هست،
با جافتادن و سیفون منظم حل میشه،

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 11:47
نه به خاطر بستره پس،
باید کم کم سیفون رو انجام بدی و البته خیلی عیب نیست که بخوای از "فیلتر کربن فعال" هم استفاده کنی برای اوایل، البته چون جذب آمونیاک هم داره، ممکنه سیکل رو یه مقدار مشکل دار کنه. ولی در کل این رنگ رو من و آقا مهدی هم دیدیم و به خاطر بستر هست،
با جافتادن و سیفون منظم حل میشه،
کربن فعال از کجا بیارم
کاش گیاه خریدنی میگفتی همونموقع میخریدم
برام میفرستی:Day dreaming:

راستی گیاه ها هم دیگه فتوسنتز نمیکنن :t(:

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 11:53
کربن فعال از کجا بیارم

کربن اکتیو که همه ی آکواریم فروشی ها دارن، البته خیلی روش موقتی هست، چیزی که مهمه اینه که باید با سیفون منظم آروم آروم کمش کنی،
قبلا هم اگر اشتباه نکنم من یا آقا مهدی گفتیم که نزدیک به یک ماه باید بدون گیاه نگهداری کنی تا جا بیفته و راحت آب رو سیفون کنی، یکم عجله کردی،
گیاها نور کافی بهشون نمیرسه تو این رنگ، و فتوسنتر حداقل با چشم دیده نمیشه،
شما از همین امروز سیفون کم روزانه انجام بده و صبر داشته باش (روزانه 5 تا 10 درصد)

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 22:41
کربن فعال از کجا بیارم

گریه نداره که امیر جان . حرف گوش ندادی دیگه . من نگفته بودم 2 هفته بکوب هوادهی کنی
امیر حسین عزیز هم راهنمایی کرد که بدون گیاه فعلا کار کنه تا باکتریها خاک رو آماده کنن

حال مشکلی نیست . این سری گیاها که خراب میشن ولی بهرحال تانک گیاهی توپی میشه

موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 23:05
گریه نداره که امیر جان . حرف گوش ندادی دیگه . من نگفته بودم 2 هفته بکوب هوادهی کنی
امیر حسین عزیز هم راهنمایی کرد که بدون گیاه فعلا کار کنه تا باکتریها خاک رو آماده کنن

حال مشکلی نیست . این سری گیاها که خراب میشن ولی بهرحال تانک گیاهی توپی میشه

موفق باشی
30 تومن پول اینا رو دادم
راهی نداره که اینا رو سالم نگه دارم؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 23:26
30 تومن پول اینا رو دادم
راهی نداره که اینا رو سالم نگه دارم؟

من بودم - گیاها رو میدادم به رفیقم بزاره توی تانک گیاهیش و بعد از آماده شدن تانک ازش پس میگرفتم و تشکر میکردم

راه دیگش اینه که هر 3 روز نصف تانک رو سیفون کنی و البته با آب بدون کلر و هم دما

شبها پمپ هوا رو روشن کن تا صبح کار کنه

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۹, 23:32
من بودم - گیاها رو میدادم به رفیقم بزاره توی تانک گیاهیش و بعد از آماده شدن تانک ازش پس میگرفتم و تشکر میکردم

راه دیگش اینه که هر 3 روز نصف تانک رو سیفون کنی و البته با آب بدون کلر و هم دما

شبها پمپ هوا رو روشن کن تا صبح کار کنه

یدوه از دوستای گلم که شمایی
توی شمال زندگی میکنی
یکی دیگه هم امیرحسینه که اونم دوره
راستی کجایی؟! ((امیرحسن))
مسعود هم که اهوازه
سجاد ((sadjad)) هم شماله
دیگه فک کنم کسه دیگه ای گیاهی نداشته باشه :;{:
من هر روز دارم آب رو 10 درصد 10 درصد عوض میکنم پس این مقدار رو بیشتر میکنم
و همین الان هوارو روشن کردم و فاصله لوله خروجی تاپ تا سطح آب رو زیاد کردم تا هوا رو بیشتر وارد آب بکنه

خیلی ممنون از توجه:[ll:

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 11:28
با سلام
اگر براي بستر دست ساز امكاناتش وجود داشته باشه و تو چند تا استخر يا آكواريوم خاك هاي بستر ورمي كمپوست ، رس و بقيه موارد رو جداگانه ريخته و در طي دو ماه جهت گذراندن سيك و فعاليت باكتريها جهت تجزيه خاك و توليد مواد غذايي مفيد هوادهي و سيفون انجام شده و بعد به تانك اصلي منتقل گرده آيا اين كار شدنيه يا نه نظر دوستان چيه ؟

با سلام
اگر براي بستر دست ساز امكاناتش وجود داشته باشه و تو چند تا استخر يا آكواريوم خاك هاي بستر ورمي كمپوست ، رس و بقيه موارد رو جداگانه ريخته و در طي دو ماه جهت گذراندن سيك و فعاليت باكتريها جهت تجزيه خاك و توليد مواد غذايي مفيد هوادهي و سيفون انجام شده و بعد به تانك اصلي منتقل گرده آيا اين كار شدنيه يا نه نظر دوستان چيه ؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 15:11
سلام عزیز، تو همین تاپیک ، تاپیک آکواریم خودم و چندتا مقاله ی سایت مثل مطالعه علمی خاک، بیشتر مباحث اومده، اما اگر بخوام خلاصه بگم، 1-باید از نوع و کیفیت خاکهایی که میخوای استفاده کنی مطمئن بشی علت اینکه خاک هارو میخوایم قبلش در داخل آب بذاریم و یا به اصطلاح Mineralized کنیم به میزان مواد ارگانیک و غیر ارگانیک مرتبط هست، مواد ارگانیک میشه برگ،شاخه، فضولات، پوست میوه و... که قابل جذب برای گیاه نیستند و نیاز هست که باکتری ها ، مثل لاشخور شروع کنن به مصرف شون و مواد رو تجزیه و ساده تر کنند تا گیاه بتونه از اونا استفاده کنه (خیلی لری گفتم!) حالا مثلا خاک رس، خصوصا رس قرمز اصلا مواد ارگانیک نداره، فقط رنگ میده و بعد یه مدت صاف میشه. زیر آب نگه داشتنش کاری به باکتری ها نداره و اهمیت نداره خاک برگ، کمپوست برگ، خاک Topsoil (خصوصا Miracle Grow که تو اکثر تانکهای دست ساز تو plantedtank.net استفاده شده) اینا باید زیر آب باشن تا تجزیه بشن و هم آمونیاک و نیترات کاهش پیدا کنه. Topsoil خوب بیشتر سمت شمال ایران هست خصوصا جنگل های بلوط یا چمن زارهای خیلی سرسبز (به فاصله 3 تا 15 سانتی اول خاک که پر از مواد ارگانیکه میگن) ورمی کمپوست رو کلا بحثشو تو سایت آوردم ،چون فضله ی کرم ها هم یه جور نجزیه شده ی همون مواد هست، ولی خب مطمئنا باز هم مواد ارگانیک داره، ولی به نظرم برای بستر کافیه و میشه بدونه آمادگی طولانی مدت و غرقاب کردن استفاده کرد پیت ماس هم مثل رس هست، تا حدی تجزیه شده، ولی مرغوبش کمه کوکوپیت مثلا خیلی ارگانیک هست و... پس باید آنالیز بستر هارو داشته باشی 2-هارمونیه اندازه به خاطر همون بحثهای هوازی و غیرهوازی که n بار توضیح دادم، باید زیر ریز مثل رس باشه و بالا درشت تر. و الا بحث غیرهوازی و تخمیر ریشه رخ میده. 3-میزان PH بسترها و شوری رنج 6.5 تا 6.8 ایده آل ترینه و بیشتر معروف بودن بسترهای ADA واسه همینه. اگر خیلی اسیدی بشه، خصوصا در کنار خاک رس قرمز، آهن و فلزات سنگین زیاد حل میشن و مسمومیت میاره. برای همین مثلا پیت ماس با رس خوب نیست استفاده بشه. شوری و بقیه آنالیزهای خاک اعم از EC و میکرو ها و ماکرو هم باید لحاظ بشه و با نمک های موجود و کودها در رنج مورد نیاز قرار بگیره. --- منتظر بستر با نام:ADJ Aqua Design Jalili هستم.

aria1o
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 18:10
با سلام
مدت دو تا سه هفته هست که سه بسته خاک برگ گلبان رو داخل آب زیر نور خورشید خوابوندم.چند روزی هست که حس میکنم داره بوی لجن میگیره....میخواستم بدونم مشکل خاصی پیش نمیاد یا باید کار خاصی کنم.البته دوبار تعویض آب داشتم.

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۶, 19:58
با سلام مدت دو تا سه هفته هست که سه بسته خاک برگ گلبان رو داخل آب زیر نور خورشید خوابوندم.چند روزی هست که حس میکنم داره بوی لجن میگیره....میخواستم بدونم مشکل خاصی پیش نمیاد یا باید کار خاصی کنم.البته دوبار تعویض آب داشتم. سلام دوست من، ضمن خوش آمد گویی به انجمن های تخصصی امروزی، چند نکته رو باید بگم: 1-اصلا هدف ما از قرار دادن خاک زیر آب و آفتاب، همینه که بوی بد تخم مرغ و لجن (هیدروژن سولفاد و متان) رو قبل از قرار دادن تو آکواریم بشنویم تا بعدش!، اون بوی بد، به خاطر فعالیت باکتری های غیرهوازی هستند در حضور مواد ارگانیک. بهترین کار اینه که مقدار آب رو روزانه تعویض کنید تا بیشتر به باکتری های هوازی اجازه بدین که فعالیت کنند. ضمن اینکه حالت خیلی بهترش این هست که به صورت گل در بیارید و جلوی آفتاب پهن کنید و دوباره این کارو تکرار کنید. 2-خاک گلبان، قوی نیست و من مجبور شدم کود شیمیایی تزریق کنم، انتخاب خیلی بهتر استفاده از پیت ماس+ورمی کمپوست یا رس+ورمی کمپوست هست که آمادگیش نیازی به خارج از آکواریم نداره و میتونید تو آکواریم تنها با تعویض آب کارو جلو ببرید. 3-کلیه نکات موجود در روش والستد رو بخونید.

aliali6263
۱۳۹۲-۰۵-۰۲, 17:10
سلام
من چند وقتیه که دارم دررابطه با آک گیاهی تحقیق میکنم و تصمیم گرفتم پلنت بزنم
تمام وسایلشم گرفتم از co2 گرفته تا فیلتر سطلی و نور فقط میخام خاکمو دستی درست کنم.اگه ممکنه یکی راهنماییم کنه آیا این لایه بندی خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خاک رس گرفتم به مقدار 3الی 5 میلیمتر بصورت خشک در کف تانک
مخلوط 10% خاک رس با خاک برگی که از جنگلهای شمال تهیه کردم به ضخامت 2 سانت البته بصورت گل
سنگهای با ابعاد 4 الی 6 سانت برا فرو نرفتن شن بستر داخل گل
شن با ابعاد 2 الی 5 میلیمتر با 10% خاک برگ به ضخامت 2 سانت
شن با ابعاد 2 الی 5 میلیمتر به ضخامت 1 سانت
ماسه با ابعاد 1 الی 2 میلیمتر ( ماسه بادی ) برای شیب دادن
البته خاک برگو به مدت 1 هفته خوب شسته و آبشو تعویض میکردم
البته برای شیب دادن از لایه های زیری هم استفاده میکنم

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۰۲, 22:00
سلام
من چند وقتیه که دارم دررابطه با آک گیاهی تحقیق میکنم و تصمیم گرفتم پلنت بزنم
تمام وسایلشم گرفتم از co2 گرفته تا فیلتر سطلی و نور فقط میخام خاکمو دستی درست کنم.اگه ممکنه یکی راهنماییم کنه آیا این لایه بندی خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خاک رس گرفتم به مقدار 3الی 5 میلیمتر بصورت خشک در کف تانک
مخلوط 10% خاک رس با خاک برگی که از جنگلهای شمال تهیه کردم به ضخامت 2 سانت البته بصورت گل
سنگهای با ابعاد 4 الی 6 سانت برا فرو نرفتن شن بستر داخل گل
شن با ابعاد 2 الی 5 میلیمتر با 10% خاک برگ به ضخامت 2 سانت
شن با ابعاد 2 الی 5 میلیمتر به ضخامت 1 سانت
ماسه با ابعاد 1 الی 2 میلیمتر ( ماسه بادی ) برای شیب دادن
البته خاک برگو به مدت 1 هفته خوب شسته و آبشو تعویض میکردم
البته برای شیب دادن از لایه های زیری هم استفاده میکنم

سلام آقا

به امروزی خوش اومدی
قسمتی که نوشتی سنگهای 4 الی 6 سانت اصلا نیازی نیست . در موقع کاشت گیاه با مشکل مواجه میشید
ماسه بادی رو حذف کنید
شن ریزی باید از شن ریز به شن درشت تر باشه . روی بستر سنگریزه 2- 4 میل باشه بهتره . بهتره که جلوی تانک سه سانت و عقب رو 5 سانت بریزید

موفق باشی

aliali6263
۱۳۹۲-۰۵-۰۳, 09:31
ممنون از راهنماییتون دوست من
منظورم از ماسه بادی ماسه با دونه بندی ریزی بود ولی از ماسه بادی یکم درشت تره.این ماسه هارو از جنوب 2 سال پیش جم کردم و تو
آکم استفاده میکردم.
خیلی ممنون که راهنماییم کردین
ابعاد تانکم 100*30*50
نورم یه مهتابی سفید 12000k مخصوص آک با یه سفید زیر کابینتی 60 سانتی و یه زیر کابینتی صورتی 60 سانتی.کافیه؟؟؟؟؟
منظور از سیکل چیه؟چه مقدار طول میکشه کامل بشه؟از کجا باید بفهمیم که کامل شده؟با این خاک بازم نیاز به کود مایع دارم؟
ببخشید سؤالام زیاد شد چون ناواردم.میخام یه کم اطلاعاتم کاملتر بشه تا با دید باز برم جلو
بازم ممنون

DarKfish
۱۳۹۲-۰۵-۰۳, 09:44
منظورم از ماسه بادی ماسه با دونه بندی ریزی بود ولی از ماسه بادی یکم درشت تره.این ماسه هارو از جنوب 2 سال پیش جم کردم و تو
آکم استفاده میکردم.
خیلی ممنون که راهنماییم کردین
ابعاد تانکم 100*30*50
نورم یه مهتابی سفید 12000k مخصوص آک با یه سفید زیر کابینتی 60 سانتی و یه زیر کابینتی صورتی 60 سانتی.کافیه؟؟؟؟؟
منظور از سیکل چیه؟چه مقدار طول میکشه کامل بشه؟از کجا باید بفهمیم که کامل شده؟با این خاک بازم نیاز به کود مایع دارم؟
ببخشید سؤالام زیاد شد چون ناواردم.میخام یه کم اطلاعاتم کاملتر بشه تا با دید باز برم جلو
بازم ممنون
سلام دوست عزیز، هرچه قدر دوست دارید میتونید سوال بپرسید ولی خواهشا هر کدوم در قسمت خودش،
مهتابی 12000 کلوین مناسب نیست خیلی ، چون طیف آبی بیش از حد هست و باعث آزاد شدن آهن دوبار مثبت از مواد حل شده ی کربنی و کلات ها میشه و امکان جلبک زدن رو فراهم میکنه.
به تاپیک نور برای آکواریم گیاهی سر بزنید تا دقیقا از کلوین و خصوصیات نور ایده آل اطلاع کسب کنید. انتخاب نور برای تانک گیاهی (http://emruzi.com/showthread.php?t=1733)
از نظر شدت، حدودا 110-130 وات نیاز دارید.
سیکل هم باز تاپیک هست، توجه کنید که برای آکواریم گیاهی سیکل دیرتر رخ میده ولی نرمال تر، معمولا به خاطر خاک دست ساز، یک ماه و نیم نمیتونید ماهی اضافه کنید.: سیکل ازت (http://emruzi.com/showthread.php?t=115)
بستر فقط برای گیاهانی هست که بیشتر از ریشه تغذیه دارند و همچنان بسیار از گیاهان (حتی آنهایی که از ریشه تغذیه میکنند) از برگ و ساقه مواد رو uptake میکنند. پس همیشه نیاز دارید که کود مایع هم استفاده کنید. فقط در یک ماه اول تانک به خاطر آزاد شدن مواد از بستر، و جا افتادن شرایط لازم نیست.

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۰۴, 23:59
آکم استفاده میکردم.

سلام
ماسه جنوب بدرد تانک آب شور میخوره و برای گیاه کاربردی نداره جز خفه کردن ریشه و سنگین کردن آب

amir2012
۱۳۹۲-۰۵-۰۶, 14:35
سلام
تانک من از نظر شفافیت به ثبات رسیده و با چشم نمیشه دید که خاک چیزی رو از خودش آزاد کنه
آیا حلزون کیلر در تانک من دووم میاره ؟
حلزون های آف خیلی زیاد شدن هر روز از روی سطح آب دارم لارو حلزن جمع میکنم

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۰۶, 14:51
سلام
تانک من از نظر شفافیت به ثبات رسیده و با چشم نمیشه دید که خاک چیزی رو از خودش آزاد کنه
آیا حلزون کیلر در تانک من دووم میاره ؟
حلزون های آف خیلی زیاد شدن هر روز از روی سطح آب دارم لارو حلزن جمع میکنم

سلام

آره چند تا حلزون کیلر بگیر تا حلزون های آفت رو بخورن . فقط آب به آب کردن رو رعایت کن

mohammad91
۱۳۹۲-۰۵-۱۲, 23:50
سلام.از دوستان تا حالا شده از کودی که خشک شده باشه استفاده کنند؟
به نظرتون مشکل داره استفاده شه؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۱۳, 13:05
سلام.از دوستان تا حالا شده از کودی که خشک شده باشه استفاده کنند؟
به نظرتون مشکل داره استفاده شه؟

سلام

اصولن نباید بزاریم خشک بشه . باید یکم نم داشته باشه تا باکتریهای مفیدش به فعالیتشون ادامه بدن و زنده بمونن

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۶-۰۵, 10:04
سلام
راستش از اوايل سال كه من به مرخصي رفتم و نتونستم تا تقريباً برج 4 به آكواريوم ها اون رسيدگي كه لازم بود انجام بدم و بعد از اون متاسفانه گلاسوها و گياه آلترنانترا اگه اشتباه نكنم به شكل هاي زيز در اومده متاسفانه البته برا كلاسوها خودم فكر ميكنم برا خاك بستر نتلي باشه چون حدود يك سال و نيمه كه دارم ازش استفاده ميكنم (البته قسمت جولي تانك نتليه ) در ضمن تمام گياهام فتوسنتز در حد عالي دارن بعد از تقريباً سه ساعت نوردهي فتوسنتز شروع ميشه . لطفاً راهنمايي كنيد ممنون ميشم_

گياهاي قرمز خراب

http://emruzi.com/up/uploads/137757841176461.jpg

http://emruzi.com/up/uploads/137757841191672.jpg

http://emruzi.com/up/uploads/137757841205553.jpg

اينم نماي كلي تانك

http://emruzi.com/up/uploads/137757862057875.jpg

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۶-۰۵, 14:53
سلام
راستش از اوايل سال كه من به مرخصي رفتم و نتونستم تا تقريباً برج 4 به آكواريوم ها اون رسيدگي كه لازم بود انجام بدم و بعد از اون متاسفانه گلاسوها و گياه آلترنانترا اگه اشتباه نكنم به شكل هاي زيز در اومده متاسفانه البته برا كلاسوها خودم فكر ميكنم برا خاك بستر نتلي باشه چون حدود يك سال و نيمه كه دارم ازش استفاده ميكنم (البته قسمت جولي تانك نتليه ) در ضمن تمام گياهام فتوسنتز در حد عالي دارن بعد از تقريباً سه ساعت نوردهي فتوسنتز شروع ميشه . لطفاً راهنمايي كنيد ممنون ميشم_

گياهاي قرمز خراب

سلام آقای جلیلی

هم گلاسو و هم آلترنانترا به آب سبک و نرم احتیاج دارن . کمبود مواد مغزی هم باعث پیچ خوردن برگها میشه

احتمالا مواد مغذی بستر نتلی تموم شده و شما باید با استفاده از کود هیومیک اسید و یا کود کریستالون رو با سرنگ به زیر ریشه گلاسوها تزریق کنید و یا از گرانولهای توپی شرکت جی بی ال و یا محصول Root supplement محصول ریورتون واسه زیر بسترتون استفاده کنید تا دوباره احیا بشه

موفق باشی

DarKfish
۱۳۹۲-۰۶-۰۵, 18:22
سلام ،
در مورد موضوعی که مهدی جان گفت باید بگم کود هیومیک اسید با کریستالون یا هر کود کامل و برای گیاهای قرمز رنگ بهتره کلات هم استفاده بشه یا آهن به صورت ژلاتینی (مثل محصول مخصوص brightwell). جون هیومیک فقط جذب ریشه رو بالا میبره و به پالایش بستر کمک میکنه.
بعد به نظرم کمبود کلسیم هم داری (پیچ خودن برگهای جدید)،با قرص کلسیم انسانی حل میشه ، باید در مورد وضعیت تانک بیشتر اطلاع بدی و اینکه برگهای جدید و قدیم در بیشتر گیاها چه وضعیتی دارند؟
معمولا گیاهان قرمز به خاطر اینکه حساس ترهستند و جذب بالایی دارن زودتر کمبود مینرال هارو نشون میدن.
متاسقانه یکی از مشکلات بستر کهنه این هست که فسفات تجمع شده خیلی بستر رو کثیف میکنه و شدیدا جذب بستر میشه(به صورت چسبیده به آهن). طوریکه CEC رو خیلی کم میکنه. هیومیک میتونه کمک کنه ولی واقعیت تلخ اینه که هیچ وقت مثل اول نمیشه و نیاز به یه تغییرات بعد 3 سال واقعا لازمه.
موفق باشی

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۶-۰۶, 07:49
سلام ،
در مورد موضوعی که مهدی جان گفت باید بگم کود هیومیک اسید با کریستالون یا هر کود کامل و برای گیاهای قرمز رنگ بهتره کلات هم استفاده بشه یا آهن به صورت ژلاتینی (مثل محصول مخصوص brightwell). جون هیومیک فقط جذب ریشه رو بالا میبره و به پالایش بستر کمک میکنه.
بعد به نظرم کمبود کلسیم هم داری (پیچ خودن برگهای جدید)،با قرص کلسیم انسانی حل میشه ، باید در مورد وضعیت تانک بیشتر اطلاع بدی و اینکه برگهای جدید و قدیم در بیشتر گیاها چه وضعیتی دارند؟
معمولا گیاهان قرمز به خاطر اینکه حساس ترهستند و جذب بالایی دارن زودتر کمبود مینرال هارو نشون میدن.
متاسقانه یکی از مشکلات بستر کهنه این هست که فسفات تجمع شده خیلی بستر رو کثیف میکنه و شدیدا جذب بستر میشه(به صورت چسبیده به آهن). طوریکه CEC رو خیلی کم میکنه. هیومیک میتونه کمک کنه ولی واقعیت تلخ اینه که هیچ وقت مثل اول نمیشه و نیاز به یه تغییرات بعد 3 سال واقعا لازمه.
موفق باشی

سلام آقای جلیلی

هم گلاسو و هم آلترنانترا به آب سبک و نرم احتیاج دارن . کمبود مواد مغزی هم باعث پیچ خوردن برگها میشه

احتمالا مواد مغذی بستر نتلی تموم شده و شما باید با استفاده از کود هیومیک اسید و یا کود کریستالون رو با سرنگ به زیر ریشه گلاسوها تزریق کنید و یا از گرانولهای توپی شرکت جی بی ال و یا محصول Root supplement محصول ریورتون واسه زیر بسترتون استفاده کنید تا دوباره احیا بشه

موفق باشی

ممنون دوستان

راستش طبق گفته هاي عزيزان مهدي و اميرحسين دو راه پيش پاي منه يكي اينكه از كود كريستالون و يا هيوميك اسيد با تزريق به زير بستر باعث رسيدن مواد غذايي به ريشه گياه بشيم و با توجه به كمبود كلسيم از قرص هاي كلسيم استفاده و كود آهن رواضافه كنيم و راه دوم تغيير زير بستره

من با توجه به اينكه ميخوام حدود 20 روز ديگه آكواريوم هامون با توجه به داشتن عمل ميخوام به شهرستان منتقل كنم به نظرتون بهترين راه اين نيست كه از خاك بستر آكوا بيسيس استفاده كنم و روش خاك مانادو كنوني و نتلي رو بريزم و به نظرتون برا زير بستر چند بسته آكوا بيسيس بگيرم يا راه حل ديگه اي پيشنهاد ميديد

من پارامترهاي تاكمو چك كردم No3= 0 ، No2=0 ، Gh=8 d ، Kh=6 d ، Ph=6.7 ، Po4=0.25mg

البته با توجه به داشتن جلبك نقطه اي سبز از كود فسفات پتاسيم حدود دو هفته دارم استفاده ميكنم كه طبق دستور برا تانك من حدود يك هشتم قاشق چايخوري 3 روز در هفته كه خوشبختانه از روزي كه استفاده ميكنم جلبك نقطه اي سبز كمتر شده و در مورد كود آهن با توجه به تمام شدن كود از كود كلات زرينه آهن 10 درصد با توحه به تركيبي كه قبلاً امير حسين عزيز گفته بود دارم استفاده ميكنم كه يك روز در ميان 50 قطره برا تانك 250 ليتري البته گياهاني مثل روتالا ها و ناسيا ، قرمزي خوبي دارن و فقط الترنانترا يه مقداري به مشكل خورده و از كود كامل سيجم به صورت روزانه 10 قطره استفاده مي كنم سيفون آب به صورت هفتگي كه جديداً حدود 2 ماه فقط از آب ro استفاده ميكنم و در حدود يك ماه با توجه به اينكه كيفيت نورم كم بود دو عدد لامپ هاي مهتابي زير كابينتي t5 هالي استار 10000 كلوين به جاي مهتابي قبلي تغيير داده شده و حباب دهي 100تا 110 حباب در دقيقه هست نور دهي حدود 9 ساعت در شبانه روز و يك سيامي شيطون كه يك سري گياهارو گه گاهي نوش جان ميكنه كه بايد بتونم بگيرمش ولي هنوز موفق نشدم .

در مورد گياهان مخصوصاً گياهان قرمز چون قبلاً جلبك نقطه اي سبز داشتم برگهاي پاييني روش هنوز جلبكه و برگهاي مياني سرحال به نظر ميان و برگهاي بالايي در جاهايي به همون صورتي كه در عكس ديديد پيچ خورده و بعضي ديگه يه حالت آبكي شكل دارن مانند عكس اولي

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۶-۰۶, 14:06
بنظرم بهتره در مدتی که اکواریومها پیش شماست از کود مایع و آهن و تزریق هیومیک در بستر بهره ببرید و بعد از انتقال به شهرستان بصورت اساسی بستر رو درست کنید . آکوابیسیس رو بخرید با خودتون به شهرستان ببرید که فوری دست بکار بشید تا گیاها تلف نشن
اینم بگم که واسه آلترنانترا باید نور صورتی هم بکار ببری

موفق باشی

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۶-۰۶, 14:14
بنظرم بهتره در مدتی که اکواریومها پیش شماست از کود مایع و آهن و تزریق هیومیک در بستر بهره ببرید و بعد از انتقال به شهرستان بصورت اساسی بستر رو درست کنید . آکوابیسیس رو بخرید با خودتون به شهرستان ببرید که فوری دست بکار بشید تا گیاها تلف نشن
اینم بگم که واسه آلترنانترا باید نور صورتی هم بکار ببری

موفق باشی
lممنون آقا مهدي عزيز من تو تانكم دو تا نور صورتي مهتابي تي 8 جي بي ال و دايمكس 90 سانت كه البته حدود دو سال داره خدمت ميكنه كه بايد عوضش كنم به نظرتو چه لامپي بگيرم و آيا مي تونم از نتلي و مانادو هاي قبلي برا رو بستر كار كنم

DarKfish
۱۳۹۲-۰۶-۰۶, 14:21
سلام روح الله عزیز،
گزارش به این کاملی تو زندگیم ندیدم،
من یادمه کسی از Tom Barr پرسیده بود گیاهای قرمز رنگ نسبت به آهن حساس ترن یا نیتروژن؟ آیا این قانون که میگن باید آهن بالا باشه که گیاه قرمز تر بشه و شاداب تر درسته؟ راستش گفته بود این یه تصور غلطه و معمولا گیاهای قرمز به نور و نیتروژن و در نهایت فسفات حساس ترن تا آهن.
نمیدونم این موضوع رو دیدی یا نه ؟ (تو فروم های ایرانی من ندیدم) ، یکی از راههای خنده دار اینه که نیترات رو خیلی کم کنی، آهن رو هم افزایش بدی، چون نمیتونن کلروفیل a و b تولید کنند در نتیجه گیاها قرمز تر به نظر میان. Tom Barr خودش اینو رد میکنه و یه جور روش مصنوعی و مزحکی هست.
البته اینایی که گفتم مسائل کلی هست ، من خودم هنوز نتونستم رفرنس معتبری در مورد اینکه چی موادی رنگ گیاه رو دقیقا تغییر میده پیدا کنم. خیلی ها مشاهده میکنن حتی در شرایط یکسان، گیاه آلترناترا رنگهاشو تغییر میده و کلا مطمئنم مسئله ی پیچیده ای هست.
در نهایت در مورد case شما یعنی آلترناترا ذکر شده در منابع که:
برخلاف بقیه گیاهان قرمز رنگ، این گیاه نیاز به نیترات بالا و فسفات بالا داره(10 پی پی ام نیترات و 0.5 پی پی ام فسفات) تا قرمز تر به نظر بیاد.بهتره KNO3 تهیه کنی.
این برخلاقه هم همون حرف رد شده ای هست که میگن نیترات رو پایین بیارید که قرمز تر باشه.
اگر به اطلاعات خوبی رسیدی بهم اطلاع بده

rohollajalili
۱۳۹۲-۰۶-۰۶, 14:28
راستش در مورد آب من 100 درصد از آب رو استفاده مي كنم به نظرتوب بايد مقداري آب شير هم اضافه كنم يا نه

DarKfish
۱۳۹۲-۰۶-۰۶, 14:40
راستش در مورد آب من 100 درصد از آب رو استفاده مي كنم به نظرتوب بايد مقداري آب شير هم اضافه كنم يا نه
پس بگو چرا کمبود کلسیم هم داری، آره روتینه که اضافه میکنن، درصدش وابسته به سختی لوله کشیه، معمولا از 0.25 لوله کشی و 0.75 ro هست تا نصف نصف. باید یا تست کنی سختی و املاح آب رو، یا تجربی وضعیت گیاهارو ببینی.
اگر مشکل اساسی داره آب لوله کشی، باید کود درست کنی، مثلا کلسیم کربنات بگیری برای افزایش gh و همونطور که گفتم kno3 واسه نیترات.

elias.kh
۱۳۹۲-۰۶-۰۸, 11:26
سلام
از شن کنار ساحل دریا میشه در آکواریوم به عنوان بستر یا قسمتی از اون استفاده کرد؟
ممنون

DarKfish
۱۳۹۲-۰۶-۰۸, 17:03
سلام
از شن کنار ساحل دریا میشه در آکواریوم به عنوان بستر یا قسمتی از اون استفاده کرد؟
ممنون
سلام عزیز،
نه به هیچ وجه، بستر شدیدا غیرهوازی میشه و درنهایت ریشه ها تخمیر میشن.
برای تزئین مقدار خیلی کمی از شن های ریز مثل شکری در بعضی از نقاط استفاده میشه، مثلا درست کردن رودخانه یا جاده که در اون محل گیاهی کاشته نمیشه.

amir2012
۱۳۹۲-۰۷-۰۲, 21:43
یه موشکلی برام پیش اومده که خیلی عجبه !
گیاهام رشد دارن برگ جدید میدن ولی من هیچ اثری از فوتوسنتز نمیبینم !
الان 118 وات نور دارم حداقل 8 ساعت نور دهی هست بستر رس و ورمی کمپوست که کامل آماده شده و co2 دست ساز که به موتور فیلتر وصله و حلالیتش که خیلی خوبه
بعد یه چیز دیگه این که همه چی خوبه و برگ جدید میدن رشد هم دارن ولی برگ ها انگار که تجزیه میشن و از بین میرن و پشت سرش برگ جدید درمیارن
گیاه پشت قرمزی هم حالش خیلی خوبه یعنی سریع برگ درمیاره و بعد هم قرمز میشه اگه شرایط خوب نبود قرمز میشد؟
این هم عکس
http://emruzi.com/up/uploads/138004747175551.jpghttp://emruzi.com/up/uploads/138004747564192.jpghttp://emruzi.com/up/uploads/138004748148983.jpghttp://emruzi.com/up/uploads/13800474875134.jpghttp://emruzi.com/up/uploads/138004749353355.jpghttp://emruzi.com/up/uploads/138004749997416.jpg

DarKfish
۱۳۹۲-۰۷-۰۳, 10:07
سلام امیرحسین، عکسهارو لطفا resize کن.
باید اطلاعات بیشتری بدی :
1-مقدار دما چقدر هست؟
2-کود به آب رو شروع کردی؟
3-نوع لامپ و کلوین، فاصله از بستر
4-حلزون های آفت رو از بین بردی؟ شکل روی برگ سیوی کاملا شباهت به یک عامل فیزیکی خارجی داره
6-گیاهات چطوری آبکی میشه و میپوسن؟ یکدفعه؟ مثلا ار ساقه ها؟ یا مدت زیادی زرد و پلاسیده میشن و بعد آروم آروم از بین میرن؟
اگر مشکل از بستر باشه، اون وقت ریشه ها سیاه میشن و کل گیاه از بین میره. به نظرم باید عوامل غیر از بستر باشه چون بستر هم تازه هست و حتی خاک برگی که من استفاده کردم و به نسبت بستر تو ضعیف تره، تا چندماه اول خیلی رشد شدیدی داشتند. متعجبم که چرا گیاهات همچین وضعی رو دارن؟!

amir2012
۱۳۹۲-۰۷-۰۳, 14:22
سلام امیرحسین، عکسهارو لطفا resize کن.
باید اطلاعات بیشتری بدی :
1-مقدار دما چقدر هست؟
2-کود به آب رو شروع کردی؟
3-نوع لامپ و کلوین، فاصله از بستر
4-حلزون های آفت رو از بین بردی؟ شکل روی برگ سیوی کاملا شباهت به یک عامل فیزیکی خارجی داره
6-گیاهات چطوری آبکی میشه و میپوسن؟ یکدفعه؟ مثلا ار ساقه ها؟ یا مدت زیادی زرد و پلاسیده میشن و بعد آروم آروم از بین میرن؟
اگر مشکل از بستر باشه، اون وقت ریشه ها سیاه میشن و کل گیاه از بین میره. به نظرم باید عوامل غیر از بستر باشه چون بستر هم تازه هست و حتی خاک برگی که من استفاده کردم و به نسبت بستر تو ضعیف تره، تا چندماه اول خیلی رشد شدیدی داشتند. متعجبم که چرا گیاهات همچین وضعی رو دارن؟!

دما حدود 28 هست
کود رو ترسیدم بدم جلبک شروع بشه میخواستم از همین جمعه شروع کنم
لامپ دو تا fpl 36 دوتا هم کم مصرف 11 که یدونه 24 وات هم بود مامانم گفت مدرسه بودی سوخت!
همه هم 6400 کلویین
فاصله از بستر 53 سانت
حلزون های آفت دیگه میشه گفت ریشه کن شدن ولی شاید 10 تا باشن
اصلا آبکی نمیشن یکی سوراخ میشه از بین میره مثل عکس اولی یکی هم از سرش زرد میشه مثل عکس 2 و 3
میدونی اینا که تو بستر هستن چی هستن؟
http://emruzi.com/up/uploads/138010969155521.jpg

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۷-۰۳, 14:34
سلام امیر جان . دمای 28 زیاده و باید بفکر پایین اوردن دما تا 26 باشی با فن یا هرچیزی که میتونه کمک کنه . بستر حتی اگر از نظر ما عالی باشه بازم همه المانهای مورد نیاز گیاه رو نداره و باید با کود مایع هم گیاها رو تغذیه کرد . شما هرچه زودتر کود مایع رو بصورت دوز هفتگی یا روزانه به تانک اضافه کن . دی اکسید رو هم فکر کنم کم باشه . با سنگین شدن و گرم بودن آب حلالیت co2 افت شدیدی میکنه . تعویض هفتگی یک سوم حجم آب باید مدنظرت باشه .

توی عکسی که گذاشتی یه جونوری شبیه شته وجود داره یا اینکه خطای دید هست ؟

موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۷-۰۳, 14:52
سلام امیر جان . دمای 28 زیاده و باید بفکر پایین اوردن دما تا 26 باشی با فن یا هرچیزی که میتونه کمک کنه . بستر حتی اگر از نظر ما عالی باشه بازم همه المانهای مورد نیاز گیاه رو نداره و باید با کود مایع هم گیاها رو تغذیه کرد . شما هرچه زودتر کود مایع رو بصورت دوز هفتگی یا روزانه به تانک اضافه کن . دی اکسید رو هم فکر کنم کم باشه . با سنگین شدن و گرم بودن آب حلالیت co2 افت شدیدی میکنه . تعویض هفتگی یک سوم حجم آب باید مدنظرت باشه .

توی عکسی که گذاشتی یه جونوری شبیه شته وجود داره یا اینکه خطای دید هست ؟

موفق باشی

ممنون از جوابتون
همین الان یک عدد فن cpu + هیت سینک آلومینیومی کار گزاشتم
کود هم چشم اضافه میکنم از همین الان
co2 رو حلش میکنم دارم روی دیف اکسترنال فکر میکنم
تعویض هم دارم
نه اونها به نظرم جلبک هستند

hosseinaskarirad
۱۳۹۲-۱۰-۱۸, 22:06
سلام دوستان
من میخوام به تازگی یک اکواریوم گیاهی جدید راه اندازی کنم و یک سوال داشتم
من تا حالا از خاک بستر jbl (مانادو + بیسیس) استفاده می کردم اما حالا دنبال یک مارک بهتر هستم خواستم بپرسم چه مارکی پیشنهاد می دهید که در ایران هم موجود باشه؟

سلام دوستان
من تا حالا از خاک بستر jbl (مانادو + بیسیس) استفاده می کردم اما حالا دنبال یک مارک بهتر هستم خواستم بپرسم چه مارکی پیشنهاد می دهید که در ایران هم موجود باشه؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۱۰-۱۸, 22:22
سلام دوستان

سلام دوست عزیز

بسترهایی نظیر برایت ول و سیچم و جدیدا ada هم وارد ایران شده که همگی مغذی و خوب هستن . قیمتشون هم از 22 هزار تومن تا 30 هزار تومن برای هر کیلو متفاوته . دیگه نظر خودتونه که بخوایید چقدر هزینه کنید

موفق باشی

علی بختیاری
۱۳۹۳-۰۱-۰۲, 15:30
سلام به همه

من برای اینکه رشد گیاه ها توی تانک های پرورش گوپی بیشتر بشه توی یه لیوان تهش خاک جی بی ال ریختم و گیاه رو توش کاشتم و برای نگهداری گیاه که کنده نشه شن سیاه معمولی ریختم.....به نظرتون خوبه؟؟؟؟ اخه رشدشون کلا متوقف شده بود.....

در ضمن دوستان اسم اون گیه بزرگرو میدونید؟؟؟

http://emruzi.com/up/uploads/13954895211321.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/13954895212542.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/139548952143324.jpg (http://emruzi.com/up/)

ممنون

Rezaei
۱۳۹۳-۰۱-۰۲, 17:32
علی جان همونطور که میدونی برای رشد گیاه غیر از بستر ( که اون هم کامل نیست الان ) عوامل دیگه ای از قبیل نور و دی اکسید کربن و سیکل ازت هم موثرند
حالا مهدی عزیز و بقیه بچه هایی که پلانت وارد هستن حتما بیشتر و تخصصی تر راهنمایی میکنند

علی بختیاری
۱۳۹۳-۰۱-۰۲, 21:37
سلام...

ممنون حامد داداش.....

اره درسته ولی این تانکایی که توش گیاه هارو گذاشتم سیکلش تکمیل شده و گیاه ها دم گربه ای هستش و به دی اکسید کربن نیاز خاصی نداره و نورش هم تامین هستش....قبلا با مهدی صحبت کرده بودم قرار شد تو یه گلدون بستر بزنم و گلارو بکارم که اینجوری عملیش کردم....

بازم ممنون

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۰۴, 14:51
سلام...
ممنون حامد داداش.....
اره درسته ولی این تانکایی که توش گیاه هارو گذاشتم سیکلش تکمیل شده و گیاه ها دم گربه ای هستش و به دی اکسید کربن نیاز خاصی نداره و نورش هم تامین هستش....قبلا با مهدی صحبت کرده بودم قرار شد تو یه گلدون بستر بزنم و گلارو بکارم که اینجوری عملیش کردم....
بازم ممنون

سلام علی جان . گیاهی که برگهای پهنتری داره اسمش هیگروفیلا غروب هست . نور متوسط نیاز داره و تزریق دی اکسید و کود مایع رشدش رو سریعتر میکنه . توی رشت از گیاه سراتوفیلوم استفاده میکنن چون با نور کم و بدون هیچ موادی رشد سریعی داره و پناهگاه خوبی برای ماهیهای نوزاد هست و آب رو هم بخوبی پالایش میکنه

موفق باشی

d-a-r
۱۳۹۳-۰۱-۰۵, 13:39
سلام دوستان
شنیدم که یک نفر از خاک بستر تترا بدون رو بستر استفاده کرده...واقعا می شه ؟ اصلا چرا همه روی خاک تترا رو با شن می پوشونن؟ (حالا به غیر از بحث زیباییش)

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۱۰, 13:42
سلام دوستان
شنیدم که یک نفر از خاک بستر تترا بدون رو بستر استفاده کرده...واقعا می شه ؟ اصلا چرا همه روی خاک تترا رو با شن می پوشونن؟ (حالا به غیر از بحث زیباییش)

سلام

اونوقت هر گیاهی بکاره فوری میاد روی آب

روی کود بستر رو با شن و یا سنگریزه میپوشونن که هم کود توی آب قاطی نشه و ماهیها نتونن کود رو بهم بزنن و کل آکواریوم تیره و تار بشه و هم اینکه بستر بتونه ریشه و ساقه گیاهارو ثابت نگه داره که گیاها از خاک بیرون نیان

سام
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 08:16
اساتید عزیز دیروز رفتم یه کودی خریدم با این برند aqua desigen amano خواهشن نظرتون می خواستم در موردش بدونم
2 تا 9 لیتری گرفتم برا ابعاد 45.80

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 12:12
اساتید عزیز دیروز رفتم یه کودی خریدم با این برند aqua desigen amano خواهشن نظرتون می خواستم در موردش بدونم
2 تا 9 لیتری گرفتم برا ابعاد 45.80

اسم بستر چیه ؟ اینی که نوشتی اسم شرکته تولید کنندس
برای جلوی تانک 4 سانت و عقب تانک 6 یا 8 سانت بریز که شیب داشته باشه و به تانک عمق بده

سام
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 12:41
اسم بستر چیه ؟ اینی که نوشتی اسم شرکته تولید کنندس
برای جلوی تانک 4 سانت و عقب تانک 6 یا 8 سانت بریز که شیب داشته باشه و به تانک عمق بده
سمت چپیست
http://www.adana-usa.com/bmz_cache/3/38f5bb40925f09ebe8f276265aa5a94c.image.217x250.jpg

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 12:47
سمت چپیست
http://www.adana-usa.com/bmz_cache/3/38f5bb40925f09ebe8f276265aa5a94c.image.217x250.jpg

اسم بسترش آمازونیا هست و بستر خوبیه
از کجا و چند خریدین ؟

سام
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 12:55
اسم بسترش آمازونیا هست و بستر خوبیه
از کجا و چند خریدین ؟
دکتر تقریری نواب
2 تا 9 لیتری که مجموع 370 تومن

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

مهدی جان یه سوال فنی من نمیخوام کل کفو گیاه بکارم از چه بستری میتونم استفاده کنم که گیاه رشد نکنه

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 13:49
دکتر تقریری نواب
2 تا 9 لیتری که مجموع 370 تومن
مهدی جان یه سوال فنی من نمیخوام کل کفو گیاه بکارم از چه بستری میتونم استفاده کنم که گیاه رشد نکنه

یه بستری هست که ماسه سفیده . مغازه های آکواریوم آبشور دارن

سام
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 13:58
میشه از شن معمولی استفاده کرد بین کودو شن از یه وسیله ای مثل تلق استفاده کنم که گیاه وارده شن نشه ؟

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۲-۰۶, 14:37
میشه از شن معمولی استفاده کرد بین کودو شن از یه وسیله ای مثل تلق استفاده کنم که گیاه وارده شن نشه ؟

بله از این روش هم میتونی استفده کنید اما گیاهایی وجود دارن که اگر از زیر بستر به مانعی برخورد کنن از بالای اون رد میشن و بهرحال باید همیشه با قیچی هرسشون کنید تا در جاهایی که شما دوست ندارین گیاه تکثیر نشه

موفق باشی

سام
۱۳۹۳-۰۲-۰۷, 11:13
بله از این روش هم میتونی استفده کنید اما گیاهایی وجود دارن که اگر از زیر بستر به مانعی برخورد کنن از بالای اون رد میشن و بهرحال باید همیشه با قیچی هرسشون کنید تا در جاهایی که شما دوست ندارین گیاه تکثیر نشه

موفق باشی
سلام آقا مهدی من که نواب رفته بودم تا اون بسترو بخرم فروشنده گفت که باید حداقل 8 سانت ارتفاع بسترم باشه
به نظر شما با توجه به گیاهانه
همیانتوس کوبایی و همیانتوس میکراندمویدس
میتونم ارتفاع بسترو تا 5 سانت کم کنم که بتونم یه شیب به تانکم بدم برای گیاهام مشکلی بوجود نمیاد آیا ؟

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۲-۰۷, 13:41
سلام آقا مهدی من که نواب رفته بودم تا اون بسترو بخرم فروشنده گفت که باید حداقل 8 سانت ارتفاع بسترم باشه
به نظر شما با توجه به گیاهانه
همیانتوس کوبایی و همیانتوس میکراندمویدس
میتونم ارتفاع بسترو تا 5 سانت کم کنم که بتونم یه شیب به تانکم بدم برای گیاهام مشکلی بوجود نمیاد آیا ؟

سلام

همچین چیزی نیست . ما جلوی تانک رو 4 سانت و عقب رو 7 سانت بستر میریزیم و البته بستگی به دکوری داره که قراره اجرا کنیم . اما جلوی تانک رو برای اینکه کوبایی و یا علف مویی بکاریم همون 4 سانت کافیه تا ریشه ظریف این گیاه سریعتر به کود زیر بستر برسه
واسه همیانتوس میکراندمویدس 4 تا 6 سانت کافیه و برای کوبایی 3 تا 4 سانت

موفق باشی

ghasem kh
۱۳۹۳-۰۲-۲۰, 20:16
سلام دوستان من این سوالو چنتا فروم دیگه هم پرسیدم پس ببخشید اگه تکراری.
اگ لطف کنید و منو زود راهنمایی کنید ممنون میشم
من میخام بستر دست ساز درست کنم بخاطر این میخام با اطلاعات کافی این کارو انجام بدم ی مقدار وسایلشم گرفتم اما مهمترین قسمتش مونده!از اونجایی که من متوجه شدم برای ساخت بستر خاک رس و ورمی و پیت ماس چنتا خاک دیگ واجب.
امروز تو ی مغازهای یه خاکی دیدم که روش نوشته بود
گیلدا اگه اشتباه نکنم!
که از پیت ماس-ورمی کمپوست-کوکوپیت و رس و چنجور خاک دیگ تشکیل میشد نظرتون درباره این چی؟میش ازش برای آک گیاهی استفاده کرد؟

بازم ممنون

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۲-۲۰, 20:42
سلام دوستان من این سوالو چنتا فروم دیگه هم پرسیدم پس ببخشید اگه تکراری.
اگ لطف کنید و منو زود راهنمایی کنید ممنون میشم
من میخام بستر دست ساز درست کنم بخاطر این میخام با اطلاعات کافی این کارو انجام بدم ی مقدار وسایلشم گرفتم اما مهمترین قسمتش مونده!از اونجایی که من متوجه شدم برای ساخت بستر خاک رس و ورمی و پیت ماس چنتا خاک دیگ واجب.
امروز تو ی مغازهای یه خاکی دیدم که روش نوشته بود
گیلدا اگه اشتباه نکنم!
که از پیت ماس-ورمی کمپوست-کوکوپیت و رس و چنجور خاک دیگ تشکیل میشد نظرتون درباره این چی؟میش ازش برای آک گیاهی استفاده کرد؟
بازم ممنون

سلام آقا قاسم

بنده ازین خاک استفاده نکردم و کسی رو هم سراغ ندارم که این خاک رو تست کرده باشه . شما بعنوان اولین نفر این خاکو برای بستر اکواریوم گیاهی تست کن و خبرشو بما هم بده . اگر خوب بود ما هم استفاده میکنیم
تجربه خوبیه

موفق باشی

ghasem kh
۱۳۹۳-۰۲-۲۱, 09:21
سلام آقا مهدی عزیز
دستت درد نکن که با صبر و حوصله جوابمو میدین بخدا دیگ خجالت میکشم از بس مزاحمتون شدم
چشم میرم میگیرم استفاده میکنم و هرچی شد بهتون جواب میدم
بخدا توکل میکنم و هر چی شد , شد

DarKfish
۱۳۹۳-۰۲-۳۱, 16:29
سلام آقا مهدی عزیز
دستت درد نکن که با صبر و حوصله جوابمو میدین بخدا دیگ خجالت میکشم از بس مزاحمتون شدم
چشم میرم میگیرم استفاده میکنم و هرچی شد بهتون جواب میدم
بخدا توکل میکنم و هر چی شد , شد
سلام، خاکی که شما اشاره کردین یک خاک کامل هست و بیش از حد ارگانیکه. توصیه نمیکنم استفاده کنین مگر اینکه قبلش Mineralizing رو انجام بدین:
How-To: Mineralized Soil Substrate, by Aaron Talbot - Library - Aquatic Plant Central (http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/library/52554-how-mineralized-soil-substrate-aaron-talbot.html)
هرچند حضور کوکوپیت باعث میشه روند تجزیه بسیار کند باشه! یعنی شاید 6 ماه تا یکسال نیاز به آماده سازی داشته باشه.
برای تهیه بستر دست ساز، رس+ورمی کمپوست مناسب تره(کف رس به مقدار خیلی کم و بعد کمپوست). اگر تمرکز بیشتری رو مسائل تجربی و علمی میخواین بذارین، باید روی اصلاح پارامترهای این دو بستر کار کنین. مثل استفاده از پتاس و باکتری های بهبود دهنده ی بستر.
موفق باشید

elias.kh
۱۳۹۳-۰۴-۲۵, 09:43
سلام دوستان
برای گیاه دم گربه ای بستر خاصی لازم هست؟
من برای بستراز سنگ ریزه استفاده می کنم ؟خوبه؟
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۴-۲۵, 10:27
سلام دوستان
برای گیاه دم گربه ای بستر خاصی لازم هست؟
من برای بستراز سنگ ریزه استفاده می کنم ؟خوبه؟
ممنون

سلام

گیاه دم گربه ای بستر خاصی نمیخواد اما اگر کود زیر بستر داشته باشه رشد و تکثیرش سریعتر میشه . سنگریزه هم خوبه . اگر کود بصورت قرص مثل تترا کنارش بکارید بهتره

elias.kh
۱۳۹۳-۰۵-۰۴, 22:56
سلام
بستر ازون قیمت می خوام برای گیاه های خاصی هم نیست برای دم گربه ای کاموبوما سبز و خزه جاوا
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۵-۰۴, 23:02
سلام
بستر ازون قیمت می خوام برای گیاه های خاصی هم نیست برای دم گربه ای کاموبوما سبز و خزه جاوا
ممنون

سلام

خزه جاوا بستر لازم نداره و باید روی چوب و یا سنگ با نخ بسته بشه
بستر ارزون همون سنگریزه رودخونه ای ریز هست . مقدار جزئی هم صدف خورد شده داشت مشکلی نداره . بستر خاویاری 1 تا 4 میل و بستر شن عربی هم خوبه
اینها جزو ارزونترها هستن

elias.kh
۱۳۹۳-۰۵-۰۵, 16:36
سلام
این بستر (البته باید بگم چیزی که کف آکواریومم ریختم) هست میشه ازش برای گیاهانی مثل دم شمشیری کریپتون استفاده کرد؟

http://emruzi.com/up/do.php?img=9724 (http://emruzi.com/up/)

mehdi2000
۱۳۹۳-۰۵-۰۶, 11:07
سلام
دوست عزیز الان که سویل آدا قیمتش خیلی مناسب شده 9 لیتری امازونیا در حدود 70 شده میتونید از اون هم استفاده کنید.

سلام
این بستر (البته باید بگم چیزی که کف آکواریومم ریختم) هست میشه ازش برای گیاهانی مثل دم شمشیری کریپتون استفاده کرد؟

http://emruzi.com/up/do.php?img=9724 (http://emruzi.com/up/)

behrang
۱۳۹۳-۰۵-۰۶, 14:50
روی بسته شن بستر jblهم نوشته بود فقط آب بکشید و بس ....حالا موندم این شنو بریزم تو آکواریوم یا نه؟ آیا به ماهی ها صدمه میزنه؟ ممنون از راهنمایتوندرود بر شما....می خواستم سوالی کنم ..من بستر شنی jbl خریدم یه چند باری هم شستم اما هر بار که آب می ریختم .آب کاملا حالت شیریی می شد ...آیا این نرماله؟ تقریبا 6 بار شستم اما بار همین شد چیکار باید کنم ...؟ آیا برای ماهی ها مضر؟

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

درود بر شما....می خواستم سوالی کنم ..من بستر شنی jbl خریدم یه چند باری هم شستم اما هر بار که آب می ریختم .آب کاملا حالت شیریی می شد ...آیا این نرماله؟ تقریبا 6 بار شستم اما بار همین شد چیکار باید کنم ...؟
روی بسته شن بستر jblهم نوشته بود فقط آب بکشید و بس ....حالا موندم این شنو بریزم تو آکواریوم یا نه؟ آیا به ماهی ها صدمه میزنه؟ ممنون از راهنمایتون

mehdi2000
۱۳۹۳-۰۵-۰۶, 21:05
دوست عزیز دقیقا چه محصولی از جی بی ال رو خریدید؟سانسی بار یا مانادو ؟زیر بستر خریدی آکوا بیسیس؟

روی بسته شن بستر jblهم نوشته بود فقط آب بکشید و بس ....حالا موندم این شنو بریزم تو آکواریوم یا نه؟ آیا به ماهی ها صدمه میزنه؟ ممنون از راهنمایتوندرود بر شما....می خواستم سوالی کنم ..من بستر شنی jbl خریدم یه چند باری هم شستم اما هر بار که آب می ریختم .آب کاملا حالت شیریی می شد ...آیا این نرماله؟ تقریبا 6 بار شستم اما بار همین شد چیکار باید کنم ...؟ آیا برای ماهی ها مضر؟

درود بر شما....می خواستم سوالی کنم ..من بستر شنی jbl خریدم یه چند باری هم شستم اما هر بار که آب می ریختم .آب کاملا حالت شیریی می شد ...آیا این نرماله؟ تقریبا 6 بار شستم اما بار همین شد چیکار باید کنم ...؟
روی بسته شن بستر jblهم نوشته بود فقط آب بکشید و بس ....حالا موندم این شنو بریزم تو آکواریوم یا نه؟ آیا به ماهی ها صدمه میزنه؟ ممنون از راهنمایتون

elias.kh
۱۳۹۳-۰۵-۰۹, 22:42
سلام
زیر بستر باید خاک رس برزیم یا چیز دیگه ای؟
خاک رس باید شسته بشه؟

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۵-۱۰, 22:44
سلام
زیر بستر باید خاک رس برزیم یا چیز دیگه ای؟
خاک رس باید شسته بشه؟

سلام

خاک رس به تنهایی نمیتونه کاری بکنه . اگر میخوایید بستر دست ساز درست کنید بگید که مراحلش رو براتون بنویسم ولی 2 ماه برای آماده سازی و 6 ماه برای از بین رفتن رنگدهی بستر دست ساز زمان لازمه
اگر حوصله و وقتش رو دارین بفرمایید

elias.kh
۱۳۹۳-۰۵-۱۱, 10:49
سلام

خاک رس به تنهایی نمیتونه کاری بکنه . اگر میخوایید بستر دست ساز درست کنید بگید که مراحلش رو براتون بنویسم ولی 2 ماه برای آماده سازی و 6 ماه برای از بین رفتن رنگدهی بستر دست ساز زمان لازمه
اگر حوصله و وقتش رو دارین بفرمایید
سلام
ببخشید من انقدر سوال می کنم
منظور یه خاک نبود می گم الان زیر شن خاویاری یا شن عربی باید مواد دیگه هم برزم (کود خاک یا ....)یا نمی خواد؟

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۵-۱۱, 21:29
سلام
ببخشید من انقدر سوال می کنم
منظور یه خاک نبود می گم الان زیر شن خاویاری یا شن عربی باید مواد دیگه هم برزم (کود خاک یا ....)یا نمی خواد؟

سلام

بهترین کار خریدن محصول Kuglen Balls شرکت JBL هست که بصورت توپیه و به فاصله هر 20 سانت زیر خاک فرو میکنن تا بستر غنی بشه

http://emruzi.com/up/do.php?img=9867

این محصول تترا هم خوبه البته از بعد از کوگلن :

http://emruzi.com/up/do.php?img=9866

mehranclock
۱۳۹۳-۱۰-۲۵, 18:03
http://www.emruzi.com/upc.php?file=1421335559834429_002.jpg
با سلام .1- میخواستم بدونم که این ورمی کمپوست به درد اکواریوم پلنت میخوره یا نه . فروشنده میگه شوری زیر یک هستش .
2- بسته 7 کیلوی داره و 20 کیلویی .کدومو بگیرم . ( اکواریوم عرض 60 طول 80 )
3-با روش دست ساز میشه چمن یا خزه هم کاشت و اگه میشه چند بوته بگیرم که 2 ماهه کاملا پوشش بده و یک دست سبز بشه . چه خزه و چمنی پیشنهاد میکنید
4- فدای دوست

mahdi3000
۱۳۹۳-۱۰-۲۷, 18:26
با سلام .1- میخواستم بدونم که این ورمی کمپوست به درد اکواریوم پلنت میخوره یا نه . فروشنده میگه شوری زیر یک هستش .
2- بسته 7 کیلوی داره و 20 کیلویی .کدومو بگیرم . ( اکواریوم عرض 60 طول 80 )
3-با روش دست ساز میشه چمن یا خزه هم کاشت و اگه میشه چند بوته بگیرم که 2 ماهه کاملا پوشش بده و یک دست سبز بشه . چه خزه و چمنی پیشنهاد میکنید
4- فدای دوست

سلام

اگر اين ورمي كمپوست با فضولات حيواني بعمل اومده بدرد كار ما نميخوره و بايد براي باغچه استفاده بشه

براي تانك پلنت با بستر دست ساز ورمي كمپوست با منشاء بيشتر گياهي بايد مصرف كرد كه نه بوي بد ميده و نه ريشه هارو ميسوزونه

براي آماده سازي بستر دست ساز هم اين مطالب رو بخونين : تجربیات اعضا در استفاده از بسترهای گیاهی دست ساز (http://emruzi.com/showthread.php?t=2187)

موفق باشي

mehranclock
۱۳۹۳-۱۱-۰۱, 12:20
با سلام

دوستان من یک بستر ada ده کیلویی دارم . میخوام کودشو و بقیه چیزاشو دست ساز درست کنم. لطفا راهنمایی کنید

اکواریومم 160 لیتره

یک محلول do!aqua هم دارم با شن خاویاری

mahdi3000
۱۳۹۳-۱۱-۰۲, 10:12
با سلام
دوستان من یک بستر ada ده کیلویی دارم . میخوام کودشو و بقیه چیزاشو دست ساز درست کنم. لطفا راهنمایی کنید اکواریومم 160 لیتره یک محلول do!aqua هم دارم با شن خاویاری

سلام

كود دست ساز رو با خاوياري قاطي كن و ٤ سانت كف تانك بريز
اونوقت بستر ada رو بريز روي اونها

mehranclock
۱۳۹۳-۱۱-۰۳, 12:51
سلام . من از این خاک برگ های گلبان گرفتم . ریختمش تو اب ولی تو اب حل شده . چی کار باید کنم چه جوری پهنش کنم جلوی افتاب

یک سوال دیگه .پیت ماس تو تهران از کجا میشه گرفت

mahdi3000
۱۳۹۳-۱۱-۰۴, 16:43
سلام . من از این خاک برگ های گلبان گرفتم . ریختمش تو اب ولی تو اب حل شده . چی کار باید کنم چه جوری پهنش کنم جلوی افتاب

یک سوال دیگه .پیت ماس تو تهران از کجا میشه گرفت

سلام آقا مهران . نميدونم صفحات اول اين تاپيك رو خوندين يا نه اما بچه ها خيلي خوب توضيح دادن . خاكبرگ و پيت و موس و ورمي و رس و از اين دست مواد رو كف آكواريوم ميريزن و روي اونها ٤ تا ٥ سانت بسترهاي مثل خاوياري - شن عربي - سنگريزه رودخونه اي ريز و غيره ميريزن كه مواد زير بستر بعد از آبگيري بالا نياد .
خاك گلبان رو نبايد بشوريد و يا آبكشي كنيد . همونجور بعد از خريد جلوي آفتاب بزاريد . البته من خاك گلبان بكار نبردم چون كامل تجزيه شده نيست اما بچه هاي ديگه بكار بردن و بعد از چند ماه بخاطر حمله جلبكها پشيمون شدن

موفق باشي

majid55
۱۳۹۴-۰۲-۰۴, 17:08
با سلام خدمت دوستان
بنده از کود بستر دست ساز استفاده می کردم که عبارت بود از : پیت ماس و کمی کود گرانول اسید هیومیک و کود کشاورزی به مقدار خیلی خیلی کم 10.2.10 و مقدار کمی هم شن سیلیس
تا حدود 3 ماه عالی جواب داد فقط الان بعد از 3 ماه ریشه گیاها می پوسه طبق فرمایش دوستان در کامنت های قبلیشون به این نتیجه رسیدم که بستر بی هوازی شده :
1- تا حدود 20 روز اول از بستر حباب می زد بیرون آیا میشه این رو از بین برد؟
2- به نظرتون باید درصد شن رو زیادتر کنم تاباعث جلوگیری از بی هوازی شدن بستر بشه ؟
3- بهترین شن برای مخلوط کردن چیه و چند درصد رو باید شن بریزم و چند درصد پیت ماس؟
4- فرق خاک با کود که دوستان میگن چیه ؟
قبلا از راهنمایی تمام دوستان ممنون

kalantar.yahya
۱۳۹۴-۰۲-۰۴, 20:18
mahdi3000

masih

mahdi3000
۱۳۹۴-۰۲-۰۷, 18:14
با سلام خدمت دوستان
بنده از کود بستر دست ساز استفاده می کردم که عبارت بود از : پیت ماس و کمی کود گرانول اسید هیومیک و کود کشاورزی به مقدار خیلی خیلی کم 10.2.10 و مقدار کمی هم شن سیلیس
تا حدود 3 ماه عالی جواب داد فقط الان بعد از 3 ماه ریشه گیاها می پوسه طبق فرمایش دوستان در کامنت های قبلیشون به این نتیجه رسیدم که بستر بی هوازی شده :
1- تا حدود 20 روز اول از بستر حباب می زد بیرون آیا میشه این رو از بین برد؟
2- به نظرتون باید درصد شن رو زیادتر کنم تاباعث جلوگیری از بی هوازی شدن بستر بشه ؟
3- بهترین شن برای مخلوط کردن چیه و چند درصد رو باید شن بریزم و چند درصد پیت ماس؟
4- فرق خاک با کود که دوستان میگن چیه ؟
قبلا از راهنمایی تمام دوستان ممنون

سلام

حبابدهي از بستر ممكنه تا ٦ ماه هم طول بكشه . پيت موس بستر رو اسيدي ميكنه و اگر بي هوازي هم بشه ريشه هاي گياهارو ميسوزونه . براي بستر دست ساز بايد شبها هوادهي داشته باشين تا باكتريهاي هوازي اكسيژن مورد نياز رو بدست بيارن . اگر ارتفاع بستر رو بيشتر كنيد وضعيت بدتر ميشه

موفق باشي