PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات مرتبط با نور در آکواریم گیاهی

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۰۳, 08:29
از این پس سوالات خود را پیرامون انتخاب نور بر حسب طیف و شدت، مارک و تعداد هر یک در این قسمت بپرسید.

S.H.Moradi
۱۳۹۱-۱۱-۱۷, 01:55
سلام
گیاه ها جهت انجام عمل فتوسنتز به دو طیف نوری آبی و صورتی(قرمز) نیاز دارن به همین دلیل باید برای نگهداری صحیح از اونها از لامپ های مخصوص آکواریوم استفاده کرد.
استفاده از از نورهای ترکیبی به صورت نور سفید (طیف کامل full spectrum) با کلوین 7000 الی 10000 کلوین در کنار لامپ های صورتی با طول موج 620 الی 650 نانومتر می تونه بهترین انتخاب باشه تا با ترکیب این دو تا لامپ بشه به نوری با کلوین 5500 الی 6500 دست یافت که در واقع معادل نور خورشید هستش
دقت کنید تا حتماً از لامپ های مخصوص آکواریوم استفاده کنید به دو دلیل:
1- شدت نور (لومن) این لامپ ها خیلی بیشتر از لامپ های معمولی هستش
2- به دلیل کیفیت ساخت بالاتر افت شدن نور اونها کمتر از لامپ های معمولی هستش
شاید بعضی ها با لامپ های معمولی هم تونسته باشن آکواریوم گیاهی راه اندازی کنن ولی اگر به دنبال بهترین هستید حتماً از لامپ های مخصوص آکواریوم استفاده کنید

Homa67
۱۳۹۲-۰۱-۲۸, 20:36
مهتابی زیرکابینتی30 سانت t5 کلوینش چنده؟
برای اکواریوم به ارتفاع 60 طول 100 عرض 50 چی نوری لازمه؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۱-۲۸, 21:05

سلام دوست عزیز،
مهتابی های زیرکابینتی کلوین های مختلف دارند، 2400و3200و4200 و... شما باید 6500 کلوین و قرمز با نسبت یک به سه یا یک به 4 استفاده کنید.:
معرفی سیستم نوری در تانک گیاهی -شماره ی 4- مهتابی زیرکابینتی (http://emruzi.com/showthread.php?t=2129)
قرمز هم کلوین نداره چون پیک فقط روی یک طول موج هست. مهتابی های تک رنگ فقط طول موج رنگ رو میزنن روش.
ارتفاع تانکتون مناسب نیست، با این حال باید بگین چه گیاهانی میخواین استفاده کنید تا مقدار نور رو بگم.

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۱-۲۸, 21:05

زیرکابینتی ها 6400 و 6500 کلوین هستن
واسه حجم تانک شما 130 وات نور کافیه . 30 واتش رو صورتی بزارین

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۲۰, 20:04
سلام
من از 10 صبح تا 7 شب نور رو روشن میزارم
برای شروع زیاده؟
بعد این همه وقت هم که روشن میزارم بازم گیاه ها فتوسنتز نمیکنن البته دوروز اول خیلی خوب فتوسنتز میکردن الان خیلی خیلی کم شده
هر روز هم 30 لیتر سیفون میکنم

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۲۰, 21:52
سلام
من از 10 صبح تا 7 شب نور رو روشن میزارم
برای شروع زیاده؟
بعد این همه وقت هم که روشن میزارم بازم گیاه ها فتوسنتز نمیکنن البته دوروز اول خیلی خوب فتوسنتز میکردن الان خیلی خیلی کم شده
هر روز هم 30 لیتر سیفون میکنم

سلام

چند روز اول بخاطر حبابهای اکسیژن داخل بستر بوده . تانکتون چند لیتره ؟ اگر نصف تانکتون پر از گیاه باشه باید 1 حباب در ثانیه برای هر 100 لیتر تزریق دی اکسید داشته باشید . سنگینی آب رو تست کردین ؟

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۲۰, 22:59
سلام

چند روز اول بخاطر حبابهای اکسیژن داخل بستر بوده . تانکتون چند لیتره ؟ اگر نصف تانکتون پر از گیاه باشه باید 1 حباب در ثانیه برای هر 100 لیتر تزریق دی اکسید داشته باشید . سنگینی آب رو تست کردین ؟

نه قشنگ روی برگ گیاه ها حباب بود و به صورت پشت سر هم میومد بالا
و با حباب هایی که از بستر میومد فرق داشت
120 لیتر
یک حباب بیشتره
نه
بعدش من از تاپ فیلتر استفاده میکنم که ((خودم باشیشه ساختم)) co2 رو هدر میده
مثلا شب نمیشه فیلتر رو خاموش کنم و تزریق co2 رو شروع کنم؟
بعد اون 10 ساعت نور دهی زیاد نیست ؟ باعث جلبک نمیشه؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۱, 00:05
نه قشنگ روی برگ گیاه ها حباب بود و به صورت پشت سر هم میومد بالا
و با حباب هایی که از بستر میومد فرق داشت
120 لیتر
یک حباب بیشتره
نه
بعدش من از تاپ فیلتر استفاده میکنم که ((خودم باشیشه ساختم)) co2 رو هدر میده
مثلا شب نمیشه فیلتر رو خاموش کنم و تزریق co2 رو شروع کنم؟
بعد اون 10 ساعت نور دهی زیاد نیست ؟ باعث جلبک نمیشه؟

سلام امیرحسین جان،
تعداد حباب خیلی ملاک نیست همونطور که مهدی گفت، باید حلالیت رو ببینی و با سیفون هفتگی سنگینی آب رو ثابت نگه داری.
دیفیوزری که داری با اینکه حلالیتش خیلی بد نیست، ولی دی اکسید بعد از اینکه حل میشه و کربنیک اسید میشه، نیاز داری که همه جا پخشش کنی، اصلا جریان داره اون اطراف یا فقط یه جا هست؟ خیلی ها رو شنیدم که مثلا چوب بزرگ میزارن، و جلوی جریان رو میگیره و گیاهای پشت چوب، رشد خیلی کمتری پیدا میکنند چون دی اکسید کمتری بهشون میرسه. البته جریان باید حتما در حد متعادل باشه. جریان زیادی هم باعث عدم جذب دی اکسید توسط گیاه و خارج شدن دی اکسید میشه.
منم تاپ فیلتر دارم، ایده آل نیست ولی میشه خیلی بهترش کرد، نباید آب توش تلاظم داشته باشه، خیلی آروم و از طرفی اصلا نباید خروجی فیلتر به سطح آب بخوره، من محل خروجیشو با ابر یکم بستم که خیلی آهسته خارج بشه و اصلا هوا نگیره و به آب ضربه نزنه.
به هیچ وجه نباید شبا دی اکسید تزریق کنی،
گفتم مشکل اساسی رنگ آب هست،
مدت زمان نوردهی از 6 تا 12 ساعت وابسته به شدت نور، نوع گیاه و میزان حلالیت دی اکسید هست، اصلا قانون کلی نداره، ولی من کلا 8 ساعت روشن میکنم. اونایی که نور شدید دارن شاید در حدود 6 ساعت،
بهت پیشنهاد میکنم 10 ساعت نور بده، 2 ساعت بینش siesta time بذار: Siesta Time - روشی موثر در حذف جلبک (http://emruzi.com/showthread.php?t=692)
آکواریم گیاهی خیلی جاهاش حسه، خودت دستت میاد که گیاها ازت چی میخوان و چه جور باید ازشون نگهداری کنی.

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۲۱, 00:24
سلام امیرحسین جان،
تعداد حباب خیلی ملاک نیست همونطور که مهدی گفت، باید حلالیت رو ببینی و با سیفون هفتگی سنگینی آب رو ثابت نگه داری.
دیفیوزری که داری با اینکه حلالیتش خیلی بد نیست، ولی دی اکسید بعد از اینکه حل میشه و کربنیک اسید میشه، نیاز داری که همه جا پخشش کنی، اصلا جریان داره اون اطراف یا فقط یه جا هست؟ خیلی ها رو شنیدم که مثلا چوب بزرگ میزارن، و جلوی جریان رو میگیره و گیاهای پشت چوب، رشد خیلی کمتری پیدا میکنند چون دی اکسید کمتری بهشون میرسه. البته جریان باید حتما در حد متعادل باشه. جریان زیادی هم باعث عدم جذب دی اکسید توسط گیاه و خارج شدن دی اکسید میشه.
منم تاپ فیلتر دارم، ایده آل نیست ولی میشه خیلی بهترش کرد، نباید آب توش تلاظم داشته باشه، خیلی آروم و از طرفی اصلا نباید خروجی فیلتر به سطح آب بخوره، من محل خروجیشو با ابر یکم بستم که خیلی آهسته خارج بشه و اصلا هوا نگیره و به آب ضربه نزنه.
به هیچ وجه نباید شبا دی اکسید تزریق کنی،
گفتم مشکل اساسی رنگ آب هست،
مدت زمان نوردهی از 6 تا 12 ساعت وابسته به شدت نور، نوع گیاه و میزان حلالیت دی اکسید هست، اصلا قانون کلی نداره، ولی من کلا 8 ساعت روشن میکنم. اونایی که نور شدید دارن شاید در حدود 6 ساعت،
بهت پیشنهاد میکنم 10 ساعت نور بده، 2 ساعت بینش siesta time بذار: Siesta Time - روشی موثر در حذف جلبک (http://emruzi.com/showthread.php?t=692)
آکواریم گیاهی خیلی جاهاش حسه، خودت دستت میاد که گیاها ازت چی میخوان و چه جور باید ازشون نگهداری کنی.

تاپ فیلتر خودش یه جریان کلی ای رو داخل تانک ایجاد میکنه که co2 رو در تمام جهات پخش میکنه
من هر روز سیفون 30 تا 50 لیتر میکنم که خوب برا ی120 لیتر سنگین حساب میشه
رنگ آب داره درست میشه با این سیفون ها
مشکل اصلی من جلوگیری از خرابی گیاه هاست
من الان 96 وات نور دارم آیا این نور برای این حجم کم حساب میشه یا زیاد ؟
بعد آقا مهدی گفتن که من شبا با فشار هوا دهی کنم آیا این کار باعث هدر رفتن و آسیب زدن به گیاه ها نمیشه؟

Rezaei
۱۳۹۲-۰۴-۲۱, 00:32
تاپ فیلتر خودش یه جریان کلی ای رو داخل تانک ایجاد میکنه که co2 رو در تمام جهات پخش میکنه
من هر روز سیفون 30 تا 50 لیتر میکنم که خوب برا ی120 لیتر سنگین حساب میشه
رنگ آب داره درست میشه با این سیفون ها
مشکل اصلی من جلوگیری از خرابی گیاه هاست
من الان 96 وات نور دارم آیا این نور برای این حجم کم حساب میشه یا زیاد ؟
بعد آقا مهدی گفتن که من شبا با فشار هوا دهی کنم آیا این کار باعث هدر رفتن و آسیب زدن به گیاه ها نمیشه؟

البته جایی که اساتید پلانت کار هستند اظهار نظر من یک جور بی ادبیه ، اما شاید این نکته از قلم افتاده باشه
خروجی یکی از بطری ها رو به ورودی هوای یک پاورهد معمولی وصل کن و 10 سانتی به پاور هد عمق بده ، اینطور دی اکسید رو حتی الامکان با آب ترکیب میکنه و میزان حلالیت هم در همه جای تانک اپتیمم میشه

تاپ فیلتر رو بهتره استفاده نکنی چون از طرفی سطح بالای اکسیژن برای تانک گیاهی معنی نداره ( جابجایی آب به روش تاپ فیلتر سطح اکسیژن رو بالا میبره ) و همینطور باعث هدر رفت دی اکسیدت هم میشه

موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۲۱, 00:41
البته جایی که اساتید پلانت کار هستند اظهار نظر من یک جور بی ادبیه ، اما شاید این نکته از قلم افتاده باشه
خروجی یکی از بطری ها رو به ورودی هوای یک پاورهد معمولی وصل کن و 10 سانتی به پاور هد عمق بده ، اینطور دی اکسید رو حتی الامکان با آب ترکیب میکنه و میزان حلالیت هم در همه جای تانک اپتیمم میشه

تاپ فیلتر رو بهتره استفاده نکنی چون از طرفی سطح بالای اکسیژن برای تانک گیاهی معنی نداره ( جابجایی آب به روش تاپ فیلتر سطح اکسیژن رو بالا میبره ) و همینطور باعث هدر رفت دی اکسیدت هم میشه

موفق باشی
سلام ممنون از پاسخ
اگه من یه پاور هد دیگه اضافه کنم نمای تانک الان هم قشنگ نیست اون موقع دیگه ..... ولی خوب سعی خودم رو میکنم
راه دیگه ای ندارم فیلتر های اینترنال جای زیادی میگیرند و کارکرد ندارند
فیلتر سطلی هم یک مارک خوب و قابل اعتماد 250 تومن به بالا پول نیاز داره
اگر راه دیگه ای دارید مشتاقانه منتظر هستم که بفرمایید

Rezaei
۱۳۹۲-۰۴-۲۱, 12:22
سلام ممنون از پاسخ
اگه من یه پاور هد دیگه اضافه کنم نمای تانک الان هم قشنگ نیست اون موقع دیگه ..... ولی خوب سعی خودم رو میکنم
راه دیگه ای ندارم فیلتر های اینترنال جای زیادی میگیرند و کارکرد ندارند
فیلتر سطلی هم یک مارک خوب و قابل اعتماد 250 تومن به بالا پول نیاز داره
اگر راه دیگه ای دارید مشتاقانه منتظر هستم که بفرمایید
خواهش
تانک گیاهی تا زمانیکه حالت نهایی نگیره و جا نیوفته نباید توقع قشنگی ازش داشته باشی
شما از اساتیدی مثل آقا مهدی سئوال کن که چقدر زمان برده تا تانکهاش به این شکل رسیده ، متوجه خواهی شد

زمانی هم که تراکم گیاه ها زیاد بشه دیگه لوازم دیده نمیشه

به هر حال وجود یک موج ساز یا پاورهد به بهینه شدن تانک گیاهی کمک زیادی میکنه و اگر میخوای یک کار قابل توجه انجام بدی هم باید وقت و حوصله بگذاری و هم اندازه معقولش هزینه

اگر ابزار لازم و اطلاعات فنی داشته باشی میتونی فیلتر اکسترنال رو خودت بسازی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۲۱, 12:46
چشم من 1 پاور هد دیگه اضافه خواهم کرد
این الان عکس تانک منه که فیلتر هم روشنه و با چشم نمیشه هیچ هوایی رو که تاپ وارد میکنه رو دید ((البته دیرو امیرحسین گفت که یه ابر بزار که هوا نکشه از اون موقع هم دیگه نمیکشه دستش درد نکنه))
و البته خود این یک جریان کلی رو داخل تانک ایجاد میکنه که co2 در تمام جهات پخش بشه
من اگه یک پاور هد دیگه اضافه کنم این جریان به هم نمیخوره؟
http://emruzi.com/up/uploads/13736202985081.jpg

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 09:59
سلام امیرحسین جان،
ببین Paint هم Resize داره، ,خواهشا یکم عکس هارو کوچیک تر بذار، مثل من (که عیبهای آکواریم معلوم نشه :-p )
در مورد مقدار جریان مورد نیاز، خیلی از مطالعات انجام شده که جریان رو کم و زیاد کردن و مقدار فتوسنتر رو اندازه گیری کردن،
برای مثال من خودم خروجی دی اکسید رو به پاور هد وصل کردم ، جریان خیلی بیشتر شد، دی اکسید هم پودر میشد و همه جا میرفت، اما فتوسنترم کاملا ایستاد،
بحث diffusion (پخش) دی اکسید رو همیشه باید نظر بگیریم، بهترین مثالی که میشه زد نوشابه هست. نوشابه کربنیک اسید داره که با تلاطم و جریان شدید کربنیک اسید ناپایدار تبدیل به دی اکسید میشه و خارج میشه. این مسئله در مورد آکواریم گیاهی هم هست. پس جریان زیاد و خصوصا پاورهد خیلی ایده آل نیست چون فرصت حلالیت رو میگیره. مشاهده کردم که حبابهای دی اکسید همه جا اسپری شده اند ولی یک دور، دور آکواریم میچرخن و بعد از جای دیگه خارج میشن. چون جریان بالا نمیذاره حل بشن.
ضمن اینکه مکانیزم جذب دی اکسید توسط گیاه، طوری هست که در جریان بالا، نمیتونه جذب داشته باشه. برای مثال دانشمندان روی گیاه Callitriche Stagnalis ، در جریان یک سانتی متر بر ثانیه فتوسنتر رو مشاهده کردند و در سرعت 4 سانتی متر بر ثانیه این مقدار به 29 درصد کاهش پیدا کرده:
Madsen TV and Sondergaar M. 1983. The effects of current velocity on the photosynthesis, Scop.Aquat.Bot, 15: 187-193
شما کافیه جریان رو قطع کنید چند ثانیه و فتوسنتر شدید گیاهان رو بیشتر مشاهده کنید.(البته این موضوع نباید طوری تعبیر شه که بدون جریان فتوسنتر داریم، باید دی اکسید همه جا پخش بشه، و وقتی پخش شد حالا خاموش میکنیم و فتوسنتر رو میبینیم، و بعد بعد از اتمام دی اکسید در اون مناطق نیاز داریم جریان رو راه بندازیم)
پس جریان کافی (نه زیاد و نه کم) باید لحاظ بشه ( برای فیـــلـتریــنگ ، رسیدن دی اکسید و کود به همه جا و بحث جلبک).
----
در نهایت هم،
نور با این رنگ کهربایی اصلا کافی نیست، مشخصه تو عکس که خیلی نور کافی نمیرسه به کف،
فعلا این موضوع رو باید حل کنی، اگر Eheim professional II رو هم بگیری بازم مشکلی حل نمیشه، اول سراغ اصل کاری ها برو و اگر فتوسنتر رو مشاهده نکردی، سراغ کارهای دیگه،
موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 12:48
سلام امیرحسین جان،
ببین Paint هم Resize داره، ,خواهشا یکم عکس هارو کوچیک تر بذار، مثل من (که عیبهای آکواریم معلوم نشه :-p )
در مورد مقدار جریان مورد نیاز، خیلی از مطالعات انجام شده که جریان رو کم و زیاد کردن و مقدار فتوسنتر رو اندازه گیری کردن،
برای مثال من خودم خروجی دی اکسید رو به پاور هد وصل کردم ، جریان خیلی بیشتر شد، دی اکسید هم پودر میشد و همه جا میرفت، اما فتوسنترم کاملا ایستاد،
بحث diffusion (پخش) دی اکسید رو همیشه باید نظر بگیریم، بهترین مثالی که میشه زد نوشابه هست. نوشابه کربنیک اسید داره که با تلاطم و جریان شدید کربنیک اسید ناپایدار تبدیل به دی اکسید میشه و خارج میشه. این مسئله در مورد آکواریم گیاهی هم هست. پس جریان زیاد و خصوصا پاورهد خیلی ایده آل نیست چون فرصت حلالیت رو میگیره. مشاهده کردم که حبابهای دی اکسید همه جا اسپری شده اند ولی یک دور، دور آکواریم میچرخن و بعد از جای دیگه خارج میشن. چون جریان بالا نمیذاره حل بشن.
ضمن اینکه مکانیزم جذب دی اکسید توسط گیاه، طوری هست که در جریان بالا، نمیتونه جذب داشته باشه. برای مثال دانشمندان روی گیاه Callitriche Stagnalis ، در جریان یک سانتی متر بر ثانیه فتوسنتر رو مشاهده کردند و در سرعت 4 سانتی متر بر ثانیه این مقدار به 29 درصد کاهش پیدا کرده:
Madsen TV and Sondergaar M. 1983. The effects of current velocity on the photosynthesis, Scop.Aquat.Bot, 15: 187-193
شما کافیه جریان رو قطع کنید چند ثانیه و فتوسنتر شدید گیاهان رو بیشتر مشاهده کنید.(البته این موضوع نباید طوری تعبیر شه که بدون جریان فتوسنتر داریم، باید دی اکسید همه جا پخش بشه، و وقتی پخش شد حالا خاموش میکنیم و فتوسنتر رو میبینیم، و بعد بعد از اتمام دی اکسید در اون مناطق نیاز داریم جریان رو راه بندازیم)
پس جریان کافی (نه زیاد و نه کم) باید لحاظ بشه ( برای فیـــلـتریــنگ ، رسیدن دی اکسید و کود به همه جا و بحث جلبک).
----
در نهایت هم،
نور با این رنگ کهربایی اصلا کافی نیست، مشخصه تو عکس که خیلی نور کافی نمیرسه به کف،
فعلا این موضوع رو باید حل کنی، اگر Eheim professional II رو هم بگیری بازم مشکلی حل نمیشه، اول سراغ اصل کاری ها برو و اگر فتوسنتر رو مشاهده نکردی، سراغ کارهای دیگه،
موفق باشی
من هر روز دوبار سیفون 35 تا 40 درصد دارم ((صبح و شب)) تو این چند روزه غلظت رنگ کم شده و کم کم دارم به شفافیت میرسم
و در مورد co2 یه کاری کردم که مقدار حل شدن co2 خیلی زیاد شده
ببین این پاور هد ها کنار خروجی اصلی یه جا دارن که به اونجا شلنگ هوا وصل میشه حالا وقتی که من به خروجی اصلی شلنگ وصل کردم که آب رو به تاپ بفرسته آب مجبوره که از اون خروجی کوچیک هم رد بشه حالا من یدونه شلنگ به اون خروجی وصل کردم و توسط اون شلنگ داخل دیفیوژ جربیان ایجاد میشه که باعث میشه حل CO2 خیلی بالا بره
این رنگ پس دادن تا کی طول میکشه؟
بعد یه سوال دیگه اگه من چند روز خونه نباشم و کسی آبو عوض نکنه مشکل خیلی حادی پیش میاد؟ نور و co2 رو وصل کنه یکی دیگه

راستی ایهام پروفشنال E3 هم بگیرم حل نمیشه ؟ 2 تومن پولشه:OoO:

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 14:37
این عکس رو همین الان گرفتم بعد از سیفون
http://emruzi.com/up/uploads/137380001483571.jpg

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۲۳, 15:10
من هر روز دوبار سیفون 35 تا 40 درصد دارم ((صبح و شب)) تو این چند روزه غلظت رنگ کم شده و کم کم دارم به شفافیت میرسم
و در مورد co2 یه کاری کردم که مقدار حل شدن co2 خیلی زیاد شده
ببین این پاور هد ها کنار خروجی اصلی یه جا دارن که به اونجا شلنگ هوا وصل میشه حالا وقتی که من به خروجی اصلی شلنگ وصل کردم که آب رو به تاپ بفرسته آب مجبوره که از اون خروجی کوچیک هم رد بشه حالا من یدونه شلنگ به اون خروجی وصل کردم و توسط اون شلنگ داخل دیفیوژ جربیان ایجاد میشه که باعث میشه حل CO2 خیلی بالا بره
این رنگ پس دادن تا کی طول میکشه؟
بعد یه سوال دیگه اگه من چند روز خونه نباشم و کسی آبو عوض نکنه مشکل خیلی حادی پیش میاد؟ نور و co2 رو وصل کنه یکی دیگه
راستی ایهام پروفشنال E3 هم بگیرم حل نمیشه ؟ 2 تومن پولشه

سلام آقا

هر روز سیفون نکن . بزار آب رنگ بگیره بعد سیفون کن که فایده داشته باشه . اینجوری سیکل رو دچار مشکل میکنی عزیز . پس نتیجه اینکه شما هر 3 روز یکبار تعویض آب داشته باش و عجله نکن . احتمالا تا 2 ماه آب همین رنگی میشه و بعد شما سیفون رو هفتگی انجام بده
ایهایم پروفشنال هم نیازی نیست چون این پروسه ایه که باید طی بشه

موفق باشی

hesam
۱۳۹۲-۱۱-۲۲, 00:15
این سوالو من یه جا دیگه پرسیدم گفتن جاش اشتباست.
سوالی که من دارم امکان استفاده از دیمر برای ال ای دی های متصل به درایور هست. آیا از این طریق میشه نور ال ای دی ها رو کم کرد؟ آیا کم کردم ولتاژ ورودی به ال ای دی آسیب میزند؟
با تشکر

Hamzeh
۱۳۹۲-۱۱-۲۲, 00:25
سوالی که من دارم امکان استفاده از دیمر برای ال ای دی های متصل به درایور هست. آیا از این طریق میشه نور ال ای دی ها رو کم کرد؟ آیا کم کردم ولتاژ ورودی به ال ای دی آسیب میزند؟
با تشکر

در مورد آکواریوم نمیدونم ولی این کار شدنی هست و لامپ های اینچنینی هستن که به صورت وولوم نورشون کم میشه و یکباره خاموش نمیشه . با این تفاسیر دیمر هم میشه گذاشت . البته به نظر من . دوستان هم اگه چیزی میدونن نظر بدن .

mansooreshragh
۱۳۹۲-۱۱-۲۲, 04:58
با تشکر
اینکه شما خودت بخوای سر راه خروجی درایور به ال ای دی دیمر وصل کنی نه امکانش نیست, اما درایورهایی وجود دارند که جریان خروجیشون با یه دسته ولوم کنترل میشه و میشه ازشون واسه کم کردن نور ال ای دی استفاده کرد, اینکار هم هیچ ضرری واسه ال ای دی نداره.

بامشاد
۱۳۹۴-۱۱-۰۶, 14:03
سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی

ایا میشه برای تانک گیاهی از لامپ های هالوژن استفاده کرد؟

اخه هم نسبت به اف پی ال راحت تر نصب میشه و هم جم و جور تره و خطرش هم کمتره

ممنون میشم پاسخ بدید

:Love Struck:

mahdi3000
۱۳۹۴-۱۱-۰۷, 09:55
سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
ایا میشه برای تانک گیاهی از لامپ های هالوژن استفاده کرد؟
اخه هم نسبت به اف پی ال راحت تر نصب میشه و هم جم و جور تره و خطرش هم کمتره
ممنون میشم پاسخ بدید

:Love Struck:

سلام
فكر نميكنم هالوژن هاي داخل ايران بدرد گياه بخورن وگرنه خيلي وقت پيش ها استفاده مي كرديم . در هر صورت اگر رنگ و جدول طيف نوري اون رو گير آوردي برامون بزار ببينيم بدرد آكواريوم گياهي خوره يا نه