PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات در خصوص راه اندازی تانک گیاهی

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۰۳, 08:30
از این پس سوالات خود پیرامون نحوه ی ساخت و مقدمات تانک گیاهی را در این قسمت بپرسید.

Homa67
۱۳۹۱-۱۲-۱۴, 20:03
من تازه کار هستم میخواستم یه تانک گیاهی 60*30*40 راه اندازی کنم و فقط اکواریوم رو دارم

میخواستم راهنماییم کنید از چه چیزایی و چه نوعی و ... استفاده کنم

میخوام اکواریومم از تنوع گیاهی بالا و پرپشت گیاهی باشه

ممنون میشم راهنماییم کنید

HEAVENLY
۱۳۹۱-۱۲-۱۴, 20:20
من تازه کار هستم میخواستم یه تانک گیاهی 60*30*40 راه اندازی کنم و فقط اکواریوم رو دارم

میخواستم راهنماییم کنید از چه چیزایی و چه نوعی و ... استفاده کنم

میخوام اکواریومم از تنوع گیاهی بالا و پرپشت گیاهی باشه

ممنون میشم راهنماییم کنید

دوست عزیز اولا عرض تانک شما زیاد مناسب دکور گیاهی نیست
دوما بستگی به این داره که شما بخواین تانک رو چطور راه اندازی کنید. خرجش براتون فرقی نداره از برندهای معتبر تهیه کنین ولی اگه میخواین کم خرج باشه باید بصورت دستی و نکته به نکته پیش برین
اول اینها رو مشخص کنید بعد بشه راهنمایی کرد
ارادتمند

Homa67
۱۳۹۱-۱۲-۱۴, 21:18
دوست عزیز اولا عرض تانک شما زیاد مناسب دکور گیاهی نیست
دوما بستگی به این داره که شما بخواین تانک رو چطور راه اندازی کنید. خرجش براتون فرقی نداره از برندهای معتبر تهیه کنین ولی اگه میخواین کم خرج باشه باید بصورت دستی و نکته به نکته پیش برین
اول اینها رو مشخص کنید بعد بشه راهنمایی کرد
ارادتمند

ممنون
عرض 30 کمه!! چند باشه خوبه؟
خرجش برام مهمه و نمیخوام زیاد هزینه کنم

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 10:00
ممنون
عرض 30 کمه!! چند باشه خوبه؟
خرجش برام مهمه و نمیخوام زیاد هزینه کنم
سلام دوست عزیز،
در مورد خرج و مخارج، روشهای دست ساز نیازمند حوصله و زمان هست و البته مطالعه. اگر برای محصول آماده پول زیادی میدین در واقع این مسائل رو از طرف خریداری کردین درحالیکه در واقعیت محصول ارزش مالی آنچنانی ندارد.
اول از همه باید بگین چه نوع گیاههایی و از جه خانواده هایی میخواین نگهداری کنین. گیاه هم مثل ماهی ها نیازهای مختلف داره.
مثلا گیاهان کریپتون بالانس، ساژیتاریا و والیس ها در بستر های آهکی بعضی از رودخانه ها رشد میکنند و نیازمند آب سنگین اند.
گیاهان هندی مثل روتالا ها بر عکس در آب سبک و اسیدی زیبا هستند و در آب سنگین بدرنگ و در مواقعی پوسیده میشوند.
مسئله ی دیگر، استفاده از گیاهان ریشه ای یا ساقه ای است؟
اما اگر بخوام یه دستور کلی برای آکواریم متوسط با هزینه کم بگم:
در مورد بستر:
tetra-substrate (در معرفی بسترهای تجاری برای تانک گیاهی (http://emruzi.com/showthread.php?t=1811)) که هزینه کمی داره و پیت سیاه هست. دستور عمل در تاپیک اومده. البته افرادی زیادی در فرومهای ایرانی، از خاویاری راضی نیستند چون جریان کافی درش نیست و بعضی از گیاهان از ساقه آبکی میشن و میگندن. مثل شیویدی. برای همین اکثرا شن رودخانه 3-4 میل رو برای رو بستر تجویز میکنند.
از فراپول هم میتونید استفاده کنید که باز در تاپیک اومده. بقیه بسترها قیمت های بالایی دارند.
اگر لاتریت در منطقه ای که هستین موجود هست، بستر مناسب و بی دردسری هست: http://emruzi.com/showthread.php?t=1856
نور:
36-40 وات نور برای شروع خوبه، بعد از تثبیت میتونین زیاد کنین. از زیرکابینتی که mahdi3000 استفاده کرده (هالی استار) استفاده کنید. 2 از 3 قسمت را 6500 کلوین و بقیه صورتی یا قرمز(کمی وات بالا شد مشکلی نیست)
دی اکسید :
در بخش مربوطه جواب سوال شمارو دادم.
کوددهی:
برایتول مولتی نسبت به بقیه به صرفه تر هست : http://emruzi.com/showthread.php?t=1029
فیلتر هم از سطلی استفاده کنید اما اگر گیاه زیادی کاشته بشه و همه چی تنظیم باشه با تعداد کم ماهی با اینترنال هم جواب میگیری.
به امید موفقیت

Homa67
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 21:13
ممنون از راهنمایی کاملتون
امیدوارم بتونم یه اکواریوم گیاهی کوچیک و خوبی درست کنم

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۲-۱۶, 10:21
سلام
این تانک که من الان ساختم ابعاد این 100*35*50 ارتفاع مشکلی که ایجاد نمی کنه؟ برای تانک گیاهی
برای فیلتر از چی استفاده کنم اسم فیلتر سطلی هم نیارید که قیمت بالایی داره

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۶, 11:23
سلام
این تانک که من الان ساختم ابعاد این 100*35*50 ارتفاع مشکلی که ایجاد نمی کنه؟ برای تانک گیاهی
برای فیلتر از چی استفاده کنم اسم فیلتر سطلی هم نیارید که قیمت بالایی داره

سلام خوبی خاک این هست که کارخانه ی باکتری هاست و با وجود گیاهان انبوه حتی دیدم حرفه ای ها بدون فیلتر و فقط با جریان ساده مشکلی نداشتند. هرچند فیلتر سطلی با مدیای مناسب به stable شدن آب خیلی کمک میکنه ولی اگر گیاه زیاد بکارین، با فیلتر داخلی مشکلی پیش نمیاد.
در مورد عرض 40 مناسب تره برای دکور گیاهی. ارتفاع زیاد مناسب نیست. در بخش نور هم بهش اشاره کردم. ضریب میرایی(extinction coefficient) به صورت نمایی با ارتفاع تغییر پیدا میکنه و در نهایت باعث عدم رسیدن نور به گیاهان پایینی و تو در تو میشه. پس ارتفاع 40-45 به بعد با فلوئورسنت جواب خوبی نمیگیری خصوصا اگر بخوای گیاهای کف پرنور مثل کوبایی بکاری. بلکه از LED یا متال هالید استفاده کنی و یا مهتابی هارو خیلی زیاد کنی که باعث جلبک میشه.
100*40*45 بهتره.

aligator
۱۳۹۲-۰۱-۰۴, 23:30
سلام
میخواستم بدونم میشه توی تانک ماهی ها گیاه بامبو بزارم؟
اگه میشه شرایط خاصی داره؟
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۱-۰۶, 23:20
سلام
میخواستم بدونم میشه توی تانک ماهی ها گیاه بامبو بزارم؟
اگه میشه شرایط خاصی داره؟
ممنون

سلام آقا

بامبو اگه تماما توی آب باشه بعد از مدتی پوسیده میشه. باید ریشه و مقدار چند سانت از ساقه توی آب باشه و بقیه ساقه و برگها بیرون آب قرار بگیره تا به زندگی خودش ادامه بده

موفق باشی

aria1o
۱۳۹۲-۰۲-۲۵, 17:24
با سلام
هرجا تو سایت گشتم جایی رو برای رهنمایی و مشکلات گیاهان پیدا نکردم و سئوالم رو اینجا مطرح کردم.
تانک من 1.20*30 ارتفاع آبگیر 40 تزریق co2 منظم انجام میشه حدود 1 تا 2 قطره در ثانیه. روشنایی دوتا مهتابی یکی t5 8000 کلوین 54W /880 اسرام و t5 6500 کلوین 54W/865 فیلیپس و یه قرمز اسرام 36w . تعویض آب به صورت هفتگی حدودا 10 سانت از سطح آب . کود مایع فلوریش سیچم 5 میل در هفته و کود مایع آهن برایت ولد حدودا 2 تا 3 میل در هفته . فیلتر آب با تاپ فیلتر انجام میشه که مکانیکیش به وسیله پشم شیشه سفید و زیر اون از سرامیک استفاده کردم.
مشکل با ظاهر گیاه ها هست که در نگاه اول آدم احساس میکنه جلبک روی گیاه ظاهر شده ،در صورتی که رنگ خود برگ ها تعغییر کرده.
اگه لطف کنید راهنمایی کنید که مشکل از کجا میتونه باشه؟
http://emruzi.com/up/uploads/136862596267091.jpg
http://emruzi.com/up/uploads/136862562226433.jpg
http://emruzi.com/up/uploads/136862562174962.jpg
http://emruzi.com/up/uploads/136862562082981.jpg

Rezaei
۱۳۹۲-۰۲-۲۵, 18:31
سلام
ببخشید مشکل از من بوده که بخش مشاوره رو برای اکواریمهای گیاهی فراموش کردم فعال کنم و مدیران هم دقت نکردن به این مسئله
تاپیکتون رو با عنوان خودش بعد از فعال شدن بخش به اونجا انتقال خواهم داد و مدیران عزیز بخش گیاهی هم حتما شما رو به شکل تخصصی راهنمایی خواهند کرد

موفق باشید

DarKfish
۱۳۹۲-۰۲-۲۵, 19:37
سلام دوست عزیز،
چندتا نکته به نظرم رسید، نورتون نسبتا بالا هست و حتما از مقدار دی اکسید حل شده در تانک مطمئن بشید تا دچار BBA نگردید. یک حباب تا سه حباب در ثانیه با هم تقاوت زیادی میکنند (خصوصا اگر آب سبک باشه)و سعی کنید در حدود 15-30 پی پی ام نگه دارید. برای اندازه گیری از KH و PH متر استفاده کنید (جدول در سایت هست)
به جلبک GSA هم خوش آمد بگید (جدول جلبک ها- علت و درمان (http://emruzi.com/showthread.php?t=252))
برای حذف جلبک نقطه ای سبز، میگن باید فسفات رو زیاد کنی ولی در واقع نسبت فسفات به نیترات باید در تعادل باشه و وقتی این نسبت کم میشه (فسفات کم بشه)، جلبک نقطه ای خصوصا روی برگهای پایینی و گیاهان کم رشد (مثل آنوبیاس) میزنه.
بهترین نسبت هم یک به ده هست. حدود 20 پی پی ام نیترات و 2 پی پی ام فسفات.
برای همین تو رژیم تانک های گیاهی از فسفات استفاده میکنند و سیچم هم محصول مخصوص داره
راه حل دیگه : KH2P04 ، غذا و مدفوع ماهی شامل مقدار زیادی فسفات هست(والبته آمونیاک!)+کودهای فسفات کشاورزی
من خودم داشتم اول راه اندازی، با کود کریستالون آبی که نسبت 1 به 3 داره فسفات به نیترات، مشکلم حل شد.
---
الان روی برگهای ludwihia repens ، لکه های سوراخ و زرد میبینید، این مسئله هم به خاطر نرسیدن نور در قسمت هایی که جلبک نقطه ای زده هست و هم کمبود پتاسیم.
مسئله ی آخر، اگر اشتباه نکنم دوز دهی آهن برایتول با چیزی که اینجا زدین متفاوت هست.

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۲-۲۵, 23:48
سلام آقا

دوست عزیزمون جواب دادن . فقط باید بگم که واسه تانک شما 80 وات نور کافیه

موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۸, 15:25
سلام !
من الان بستر رس و ورمی کمپوست دارم
و گیاه هارو از پریشب اضافه کردم و دارن فتو سنتز میکنن
همین نیم ساعت پیش هم محلول تسریع کننده سیکل سرا رو اضافه کردم و روی خودش نوشته که میتومن از 24 ساعت بعد ماهی اضافه کنم
ولی خوب من از بستر دست ساز استفاده میکنم و این زمان فکر نکنم برای من صدق کنه
من از کی میتونم ماهی اضافه کنم؟
و کی میتونم تزریق کریستالون رو شروع کنم؟
و البته از کی میتونم هر گیاهی که میخوام رو بکارم؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۸, 15:34
سلام !
من الان بستر رس و ورمی کمپوست دارم
و گیاه هارو از پریشب اضافه کردم و دارن فتو سنتز میکنن
همین نیم ساعت پیش هم محلول تسریع کننده سیکل سرا رو اضافه کردم و روی خودش نوشته که میتومن از 24 ساعت بعد ماهی اضافه کنم
ولی خوب من از بستر دست ساز استفاده میکنم و این زمان فکر نکنم برای من صدق کنه
من از کی میتونم ماهی اضافه کنم؟
و کی میتونم تزریق کریستالون رو شروع کنم؟
و البته از کی میتونم هر گیاهی که میخوام رو بکارم؟
سلام امیرحسین جان،
به سلامتی، خوشحالم همه چی ایده آله، دیدی نیازی نبود به خرج زیادی؟
چون بستر دست سازه، آمونیاک و یه مقدار فلزات سنگین زیاد میشه و ماهی ها رو خیلی اذیت میکنه، به نظرم حداقل یک ماه صبر کن، تو این مدت البته فکر کنم جلبک خوارهای سخت جون مثل کت برنز و سیامی مشکلی پیدا نکنند.
شما تا دو ماه اول اصلا و اصلا کود به آب نده،
بستر من همونطور که گفتم در بخش تجریبات اعضا در بستر دست ساز، قوی نیست و راضی نبودم، مخصوصا بعد 5، 6 ماه از گذشتش، کمبود فسفات و آهن محسوس بود. برای همین مجبور شدم کریستالون تزریق کنم به بستر، و الا با وجود بستر قوی تری که شما درست کردین، حالا حالا ها نیازی نداری و هرموقع مسائل مربوط به کمبود مینرالها رو دیدی (نه نور و دی اکسید) اون وقت میتونی این کار رو شروع کنی، اینطوری با غنی کردن بیش از حد، گیاهات میسوزن.
اما کوددهی از آب رو بعد از دوماه با همین کریستالون آبی کم رنگ، و کلات های آهن شروع کن.
متاسفانه هرگیاهی رو نمیشه کلا کاشت، باید ببینی کدوم گیاها نسبت به آب منطقه و شرایط نوری آکواریمت سازگار تر هستند.
فعلا با همین گیاهای ساده شروع کن، و البته بهتر بود که گیاهایی که از ساقه تغذیه میکنن مثل هیگروفیلا غروب (گیاه سمت راست تانکم) و شیویدی، کار رو جلو ببری که جلبک نزنی، بیشترین حمله ی جلبک ها همین چندماه اول هستند.
بعد از دو سه ماه، و با جا افتادن بسترو تانک، میتونی تجربه های گیاهای جدید رو کسب کنی.
چون ایده ی اصلی استفاده از ورمی از خودم بوده، هرموقع گیاهای شاداب دیدی مارو دعا کن و یا اگر مشکل اساسی پیدا کردی ، من موظفم که خسارت رو تقدیم کنم
موفق باشی

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۸, 15:43
سلام امیرحسین جان،
به سلامتی، خوشحالم همه چی ایده آله، دیدی نیازی نبود به خرج زیادی؟
چون بستر دست سازه، آمونیاک و یه مقدار فلزات سنگین زیاد میشه و ماهی ها رو خیلی اذیت میکنه، به نظرم حداقل یک ماه صبر کن، تو این مدت البته فکر کنم جلبک خوارهای سخت جون مثل کت برنز و سیامی مشکلی پیدا نکنند.
شما تا دو ماه اول اصلا و اصلا کود به آب نده،
بستر من همونطور که گفتم در بخش تجریبات اعضا در بستر دست ساز، قوی نیست و راضی نبودم، مخصوصا بعد 5، 6 ماه از گذشتش، کمبود فسفات و آهن محسوس بود. برای همین مجبور شدم کریستالون تزریق کنم به بستر، و الا با وجود بستر قوی تری که شما درست کردین، حالا حالا ها نیازی نداری و هرموقع مسائل مربوط به کمبود مینرالها رو دیدی (نه نور و دی اکسید) اون وقت میتونی این کار رو شروع کنی، اینطوری با غنی کردن بیش از حد، گیاهات میسوزن.
اما کوددهی از آب رو بعد از دوماه با همین کریستالون آبی کم رنگ، و کلات های آهن شروع کن.
متاسفانه هرگیاهی رو نمیشه کلا کاشت، باید ببینی کدوم گیاها نسبت به آب منطقه و شرایط نوری آکواریمت سازگار تر هستند.
فعلا با همین گیاهای ساده شروع کن، و البته بهتر بود که گیاهایی که از ساقه تغذیه میکنن مثل هیگروفیلا غروب (گیاه سمت راست تانکم) و شیویدی، کار رو جلو ببری که جلبک نزنی، بیشترین حمله ی جلبک ها همین چندماه اول هستند.
بعد از دو سه ماه، و با جا افتادن بسترو تانک، میتونی تجربه های گیاهای جدید رو کسب کنی.
چون ایده ی اصلی استفاده از ورمی از خودم بوده، هرموقع گیاهای شاداب دیدی مارو دعا کن و یا اگر مشکل اساسی پیدا کردی ، من موظفم که خسارت رو تقدیم کنم
موفق باشی

شما لطف دارید
اون گیاه درازا ((اسمشو بلد نیستم )):Blushing:
خیلی خوب دارن فتو سنتز میکنن
ولی خنجری -پشت قرمز ((نمیدونم چرا کلا قرمزه هم روش هم پشتش))_و اون گیاهی که خودت واسه پوشوندن کف استفاده کردی فتوسنتز نمیکنن
دلیلش چی میتونه باشه؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۸, 15:54
شما لطف دارید
اون گیاه درازا ((اسمشو بلد نیستم )):Blushing:
خیلی خوب دارن فتو سنتز میکنن
ولی خنجری -پشت قرمز ((نمیدونم چرا کلا قرمزه هم روش هم پشتش))_و اون گیاهی که خودت واسه پوشوندن کف استفاده کردی فتوسنتز نمیکنن
دلیلش چی میتونه باشه؟
گیاه سبز ها والیس هستند یا گندمی، البته گونه های مختلفی دارند، والیس تو نور خیلی زیاد (وقتی میاد رو سطح) ، به صورت قطاری فتوسنتر میکنه، و کلا هم خیلی زیاد میشه و همه جا پاچوش میده، نذار همه جا بره و مواد رو مصرف کنه، فتوسنترش خیلی کمه ولی رشدش زیاده، احتمالا به خاطر مکانیزم جذب دی اکسید هست که میتونه از بی کربنات ها مصرف کنه (معمولا گیاهای آب سخت اینطورین)
هنوز گیاهات جا نیافتن عزیز، باید بذاری ریشه بدن، با شرایط خو بگیرن، الان هنوز تو شوک هستند. خنجری در آخر ساعت فتوسنتر، زیر برگهاش باید حباب های ریز جمع بشه، البته اینو بگم که شمشیری خیلی دیر جامیفته، شاید یک ماه حتی. اگر برگ از دست داد نترس.
پشت قرمزی تو نور بالا خوب فتوسنتر میکنه،
گیاه کف اگر مثل من باشه (چمن مرواریدی)، فقط زمانیکه که دی اکسید تزریق میشه و نور خوب بالاسرشه فتوسنتر میکنه و از اون گیاهایی هست که در پیک فتوسنتر بعضی وقتها بقیه فکر میکنن، زیرش سنگ هوا گذاشتی!
ای کاش تستر دی اکسید داشتی تا از شرایط دی اکسید کاملا مطلع میشدی،
دیفیوزر چی هست؟ یه مقدار فعلا صبر کن و کلا عجله نکن، بعد یکی دو هفته اگر فتوسنتر ندیدی اون وقت باید نگران باشی از مقدار حلالیت دی اکسیدت یا نور

amir2012
۱۳۹۲-۰۴-۱۸, 16:00
گیاه سبز ها والیس هستند یا گندمی، البته گونه های مختلفی دارند، والیس تو نور خیلی زیاد (وقتی میاد رو سطح) ، به صورت قطاری فتوسنتر میکنه، و کلا هم خیلی زیاد میشه و همه جا پاچوش میده، نذار همه جا بره و مواد رو مصرف کنه، فتوسنترش خیلی کمه ولی رشدش زیاده، احتمالا به خاطر مکانیزم جذب دی اکسید هست که میتونه از بی کربنات ها مصرف کنه (معمولا گیاهای آب سخت اینطورین)
هنوز گیاهات جا نیافتن عزیز، باید بذاری ریشه بدن، با شرایط خو بگیرن، الان هنوز تو شوک هستند. خنجری در آخر ساعت فتوسنتر، زیر برگهاش باید حباب های ریز جمع بشه، البته اینو بگم که شمشیری خیلی دیر جامیفته، شاید یک ماه حتی. اگر برگ از دست داد نترس.
پشت قرمزی تو نور بالا خوب فتوسنتر میکنه،
گیاه کف اگر مثل من باشه (چمن مرواریدی)، فقط زمانیکه که دی اکسید تزریق میشه و نور خوب بالاسرشه فتوسنتر میکنه و از اون گیاهایی هست که در پیک فتوسنتر بعضی وقتها بقیه فکر میکنن، زیرش سنگ هوا گذاشتی!
ای کاش تستر دی اکسید داشتی تا از شرایط دی اکسید کاملا مطلع میشدی،
دیفیوزر چی هست؟ یه مقدار فعلا صبر کن و کلا عجله نکن، بعد یکی دو هفته اگر فتوسنتر ندیدی اون وقت باید نگران باشی از مقدار حلالیت دی اکسیدت یا نور

یدونه بطری رو از وسط بریدم و زیرش سنگ هوا گزاشتم
خیلی خوب هم حل میشه

koroz
۱۳۹۲-۰۴-۲۵, 15:44
سلام
یه سوال...میخواستم بدونم میشه که بدونه داشتنه خاک مخصوص .کود .co2 و... یه چنتا گیاه مثل گندمی و کریپتون داخل اکواریوم گذاشت واز بین نره؟؟؟

علی بختیاری
۱۳۹۲-۰۴-۲۵, 15:51
سلام
یه سوال...میخواستم بدونم میشه که بدونه داشتنه خاک مخصوص .کود .co2 و... یه چنتا گیاه مثل گندمی و کریپتون داخل اکواریوم گذاشت واز بین نره؟؟؟

سلام

با اجازه همه اساتید

بله من اکواریومی داشتم که فقط یه مهتابی زیر کابینتی داشت و میتونستم یه سری از گیاه هارو داشته باشم و خوب هم میموندن.فقط سیفونم مرتب بود.

موفق باشید

elias.kh
۱۳۹۲-۰۴-۲۹, 21:13
با سلام
من می خواستم یک آکواریوم غیر گیاهی درست کنم ولی حالا تصمیمی گرفتم یک آکواریوم گیاهی در سطح مبتدی بسازم.
اول می خواستم بدونم ابعاد آکواریوم چند بزنم؟
کلا 120 طول جادارم (از کنار دیوار) و 55 عرض و ارتفاع هم زیاد هست.
می خوام آکواریوم رو روی اپن بزارم.
خودم فکر می کنم 100 * 40*45 خوب باشه
نظر شما چیه؟
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۲۹, 22:13
با سلام
من می خواستم یک آکواریوم غیر گیاهی درست کنم ولی حالا تصمیمی گرفتم یک آکواریوم گیاهی در سطح مبتدی بسازم.
اول می خواستم بدونم ابعاد آکواریوم چند بزنم؟
کلا 120 طول جادارم (از کنار دیوار) و 55 عرض و ارتفاع هم زیاد هست.
می خوام آکواریوم رو روی اپن بزارم.
خودم فکر می کنم 100 * 40*45 خوب باشه
نظر شما چیه؟
ممنون

سلام آقا الیاس

تانک 120 - 50 - 45 عالیه . عرض رو 50 حساب کن

موفق باشی

elias.kh
۱۳۹۲-۰۴-۲۹, 23:23
سلام آقا الیاس

تانک 120 - 50 - 45 عالیه . عرض رو 50 حساب کن

موفق باشی
سلام
ممنون
نمیشه طول 115 یا 110 بزنم چون 120 از دیوار ها فاصلش یکی دو سانت میشه.
به نظر شما فاصله از دیوار کم باشه مهم نیست یا باید زیاد باشه؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۴-۲۹, 23:49
سلام
ممنون
نمیشه طول 115 یا 110 بزنم چون 120 از دیوار ها فاصلش یکی دو سانت میشه.
به نظر شما فاصله از دیوار کم باشه مهم نیست یا باید زیاد باشه؟

سلام

من بخاطر لامپ 120 سانتی گفتم طول تانک رو 120 بگیرین ولی 115 هم خوبه چون اگر زیرکابینتی بخوای بزاری تقریبا 118 سانت طول داره . ولی اگر از لحاظ جا محدودیت داری - هرجور خودت صلاح میدونی انجام بده

elias.kh
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 11:48
سلام
من پول هامو جای دیگه خرج کردم بخاطر همین می خوام همون تانک قبلی مو به تانک گیاهی تبدیل کنم.
co2 رو می خوام دست ساز درست کنم.
از این وسایل کدوم هاش لازم میشه و باید به جز این ها چه چیز دیگه ای بخرم؟
فیلتر داخلی
پمپ هوا
بخاری
فیلتر شنی (البته زیاد خوب کار نمیکنه)
دو تا سنگ هوا
نور هم یک نوع لامپی هست که در اسانسور به کار میره
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 12:45
سلام
من پول هامو جای دیگه خرج کردم بخاطر همین می خوام همون تانک قبلی مو به تانک گیاهی تبدیل کنم.
co2 رو می خوام دست ساز درست کنم.
از این وسایل کدوم هاش لازم میشه و باید به جز این ها چه چیز دیگه ای بخرم؟
فیلتر داخلی
پمپ هوا
بخاری
فیلتر شنی (البته زیاد خوب کار نمیکنه)
دو تا سنگ هوا
نور هم یک نوع لامپی هست که در اسانسور به کار میره
ممنون

سلام آقا الیاس

لطفا ابعاد تانکی که الان دارین و قراره گیاهی بشه رو برامون بنویسید تا بهتر راهنمایی کنیم . ماهیهایی که الان داری رو هم معرفی کن شاید با گیاه سازگاری نداشته باشن

فیلتر زیر شنی رو حذف کن . سنگ هوا یک دونه کافیه
لامپ داخل آسانسور چه شکلیه و اسمش چیه

بهتره لامپ زیرکابینتی و یا اف پی ال استفاده بشه

ابعاد رو بنویس که بگیم چند وات نور لازم داری

موفق باشی

elias.kh
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 13:31
سلام آقا الیاس

لطفا ابعاد تانکی که الان دارین و قراره گیاهی بشه رو برامون بنویسید تا بهتر راهنمایی کنیم . ماهیهایی که الان داری رو هم معرفی کن شاید با گیاه سازگاری نداشته باشن

فیلتر زیر شنی رو حذف کن . سنگ هوا یک دونه کافیه
لامپ داخل آسانسور چه شکلیه و اسمش چیه

بهتره لامپ زیرکابینتی و یا اف پی ال استفاده بشه

ابعاد رو بنویس که بگیم چند وات نور لازم داری

موفق باشی

سلام
68*38*28
آکواریوم رو کلا خالی کردم.
لامپ هم طولش 55 هست

http://emruzi.com/up/uploads/137716565902621.jpg (http://emruzi.com/up/)

http://emruzi.com/up/uploads/137716566048442.jpg (http://emruzi.com/up/)

ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 13:43
سلام
68*38*28
آکواریوم رو کلا خالی کردم.
لامپ هم طولش 55 هست
ممنون

عکسی که گذاشتی برای لامپ زیرکابینتی هست . با این لبعاد تانک شما به 40 وات نور نیاز داره

کود بستر و بستر هم نیاز داری . در صورتی که بخوای از بستر شرکتی استفاده کنی 10 کیلو نیاز داری . توی مغازه های آکواریومی مشهد چه بستر هایی میفروش ؟

کلا واسه بستر میخوای چیکار کنی ؟

elias.kh
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 13:51
عکسی که گذاشتی برای لامپ زیرکابینتی هست . با این لبعاد تانک شما به 40 وات نور نیاز داره

کود بستر و بستر هم نیاز داری . در صورتی که بخوای از بستر شرکتی استفاده کنی 10 کیلو نیاز داری . توی مغازه های آکواریومی مشهد چه بستر هایی میفروش ؟

کلا واسه بستر میخوای چیکار کنی ؟
در این صورت باید یک لامپ جدید بگیرم.از همین نوع لامپ ولی 40 واتی خوبه ؟ راستی مکان آکواریوم من در روز مقدار زیادی نور خورشید به صورت غیر مستقیم هم میگیره.
بستر رو میخوام یک بستر شرکتی که قیمتش چندان بالا نباشه استفاده کنم.
راستش دقیقا نمی دونم چه نوع بستری توی مشهد میفروشن و لی اگر تو مشهد نداشت از تهران میگم برام بیارن.
شما خودتون چی برای بستر پیشنهاد می کنید؟ قیمت پایین باشه اگر میشه
فیلتر داخلی برای تصفیه آب خوبه؟
برای co2 حلال لازم هست؟کدون نوع بهتره؟
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 21:31
بهتره که جلوی تابش مستقیم و یا غیر مستقیم نور خورشید گرفته بشه چون در همون ناحیه از تانک شاهد جلبک خواهی بود .
بستر شرکتی با قیمت پایین دیگه وجود نداره . میتونی کود بستر آکوابیسیس جی بی ال و یا کمپلیت سابستریت تترا استفاده کنی و برای بستر هم از شن خاویاری با سایز 1 تا 3 میل بخری که ارزونتر تموم بشه
فیلتر اکسترنال بهتره ولی هزینه خیلی بالا میره پس همون فیلتر داخلی فعلا خوبه ولی داخل فیلتر از سرامیک و سابستریت ایهایم استفاده کن تا باکتریهای مفید داشته باشی
اگر از co2 دست ساز استفاده میکنی میتونی شیلنگش رو به خروجی فیلتر وصل کنی و یا با استفاده از سنگ هوای ریز بافت - دی اکسید رو داشته باشی

elias.kh
۱۳۹۲-۰۵-۳۱, 22:13
سلام
رفتم به یک مغازه که مطمئن بودم گیاه و لوازم مربوط رو داره سر زدم.
بستر از این نوع داشت به قیمت 55 تومن و کوچیکش45 تومن
http://emruzi.com/up/uploads/13619959931.jpg
برای تصفیه فیلتر سطحی می خرم

elias.kh
۱۳۹۲-۰۶-۰۱, 09:30
سلام
ببخشید این جا سوال می کنم جای بهتری پیدا نکردم
برای آکواریوم گیاهی فیلتر سطحی بهتر هست یا معلق؟
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۶-۰۱, 22:04
سلام
ببخشید این جا سوال می کنم جای بهتری پیدا نکردم
برای آکواریوم گیاهی فیلتر سطحی بهتر هست یا معلق؟
ممنون

سلام

آره فیلتر معلق و یا هنگ آن هم واسه تانک شما چون حجمش زیاد نیست مناسبه

واسه تاتنک شما فیلتر هنگ آن سوبو 380 اچ خوبه

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۰۷, 12:23
با سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید محترم
چند وقتیه یه گیاه شبیه به اشک بچه توی یکی از تانکهام کاشتم .اوایل خوب رشد میکرد و داشت کف اکواریوم رو می پوشوند.اما الان با اینکه رشد دارن اما برگها بعد از مدتی قهوه ای و جدا میشن وزیاد ماندگاری ندارن.
ارتفاع گیاه هم کم شده.شرایط نوریش هم خوبه.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
لطفا روش ساخت کود دست ساز هم بیان بفرمایید
mahdi3000
۱۳۹۲-۰۹-۰۷, 13:36
با سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید محترم
چند وقتیه یه گیاه شبیه به اشک بچه توی یکی از تانکهام کاشتم .اوایل خوب رشد میکرد و داشت کف اکواریوم رو می پوشوند.اما الان با اینکه رشد دارن اما برگها بعد از مدتی قهوه ای و جدا میشن وزیاد ماندگاری ندارن.
ارتفاع گیاه هم کم شده.شرایط نوریش هم خوبه.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
لطفا روش ساخت کود دست ساز هم بیان بفرمایید
سلام دوست عزیز

لطفا بفرمایید بستر تانکتون چیه و کود هایی که استفاده میکنید اسمشون رو بنویسید و چند حباب دی اکسید در ثانیه و یا دقیقه به تانک تزریق میکنید ؟

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۰۷, 20:21
با سلام خدمت شما و دوست و استاد عزیز اقا مهدی
راستش من تو اکواریوم گیاهی تجربه چندانی ندارم اما بخاطر علا قه زیاد خیلی وقته دارم کار میکنم دو تا تانک دارم
یکی با ابعاد 88*40*45 که پر از کریپتون و چندتایی انوبیاس هستش اونجا باهاشون زیاد مشکلی ندارم ودیگری 60*30*20
کف اکواریوم پوششی از ماسه و خاک اطراف رودخانه هستش.کود هم راستش رو بخوایید امکانات آکواریوم گیاهی توی بوشهر بسیار کمه خیلی از گونه هایی گیاهی که تو عکسای شما دیدم اصلان اینجا نیست.
کود رو دو جور کود دست ساز که یکی فلزات و یکی دیگه نمیدونم جی هست از شیراز تهیه کردم که رنگش میشه گفت تقریبا صورتی هستش.
co2 هم یه کبسول دارم که بصورت دستی گهگاهی نه بطور منظم با سنگ هوا تزریق میکنم به آکواریوم
ببخشید اینقدر مبتدیانه سوال پرسیدم

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۰۷, 20:58
شاید توی این عکس بستر بهتر مشخص باشه
http://www.pic98.ir/images/z7lxwa9jqyn0jl0a1zba.jpg (http://www.pic98.ir/)

mahdi3000
۱۳۹۲-۰۹-۰۷, 23:04
با سلام خدمت شما و دوست و استاد عزیز اقا مهدی
راستش من تو اکواریوم گیاهی تجربه چندانی ندارم اما بخاطر علا قه زیاد خیلی وقته دارم کار میکنم دو تا تانک دارم
یکی با ابعاد 88*40*45 که پر از کریپتون و چندتایی انوبیاس هستش اونجا باهاشون زیاد مشکلی ندارم ودیگری 60*30*20
کف اکواریوم پوششی از ماسه و خاک اطراف رودخانه هستش.کود هم راستش رو بخوایید امکانات آکواریوم گیاهی توی بوشهر بسیار کمه خیلی از گونه هایی گیاهی که تو عکسای شما دیدم اصلان اینجا نیست.
کود رو دو جور کود دست ساز که یکی فلزات و یکی دیگه نمیدونم جی هست از شیراز تهیه کردم که رنگش میشه گفت تقریبا صورتی هستش.
co2 هم یه کبسول دارم که بصورت دستی گهگاهی نه بطور منظم با سنگ هوا تزریق میکنم به آکواریوم
ببخشید اینقدر مبتدیانه سوال پرسیدم

سلام دوست عزیز

عکسی که آپ کردید فکر میکنم حجمش زیاده و باز نمیشه . شایدم سرعت اینترنت من کمه . بهر حال واسه تانک شما 20 وات نور لازمه و هر دو ثانیه 1 حباب تزریق دی اکسید نیازه . زیاد نیست چون با سنگ هوا پرتی زیادی داره

گیاهان کف زی مثل کوبایی و گلاسو به دی اکسید زیادی نیاز دارن تا بتونن فتوسنتز داشته باشن . به همین ترتیب باید نور خوب داشته باشن و کود دهی هم بشن مخصوصا کود آهن

آب سبک هم خیلی کمک میکنه

در ضمن اگر ماسه ای که بکار بردید مثل ماسه بادی ریزه بدرد تانک گیاهی نمیخوره و گیاهای حساس - از ریشه پوسیده میشن و کم کم از بین میرن

موفق باشی

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۰۸, 08:15
متشکرم آقا مهدی بخاطر اطلاعات خوبی که دادین
آیا میشه کود ساخت.با همین کودهای کشاورزی طوری که برای ماهیا مضر نبا شه؟

saheb
۱۳۹۲-۰۹-۰۸, 19:52
متشکرم آقا مهدی بخاطر اطلاعات خوبی که دادین
آیا میشه کود ساخت.با همین کودهای کشاورزی طوری که برای ماهیا مضر نبا شه؟

تشکر توی همین سایت پیدا کردم.ببخشید من تازه با این سایت آشنا شدم.
ممنون از راهنماییتون

mbz
۱۳۹۲-۱۰-۱۳, 12:39
سلام دوستان
مشکل من با کریپتون هام اینکه از گوشه کنار برگ جدید درمیارن ولی کوچک میمونه و بعد مدتی خراب میشه
برگای قدیمی هم حال و روز خوبی ندارن
بستر من سویل اوشن فری و از قرص های ریورتون برای ریشه گیاه استفاده میکنم+ کود مایع آزو
البته ناگفته نماند که خودم میدونم نور تانکم مناسب نیست و دارم از 6 تا مهتابی داخل آبی 1 متری استفاده میکنم 5تا سفید 1دونه هم صورتی
فعلا با توجه به تاج آکواریمم لامپ دیگه ای به ذهنم نمیرسه که استفاده کنم
می خواستم بدونم 100% مشکل بخاطر نور یا شما اساتید نظر دیگه ای هم دارین؟
اینم عکس برای اینکه بهتر متوجه بشین
http://emruzi.com/up/uploads/138874375743461.jpg

DarKfish
۱۳۹۲-۱۰-۱۳, 22:29
سلام دوست عزیز،
عکسها خیلی واضح نیست، خصوصا از برگهای بزرگ،
اگرچه شرایط تانکتون (از نظر نور) ایده آل نیست ولی من در شرایط نوری خیلی کم هم کریپتون نگه داشتم و مشکلی نبوده. دوستان هم همینطور (حتی 40 وات برای 250 لیتر).
به نظرم crypt rot گرفتن که یه نوع بیماریه،
ببینید این شکلیه: http://www.aquaticquotient.com/gallery/files/3/4/1/1/CryptRot-Melt.jpg
مهمترین علتش که تو کتاب The Natural Aquarium handbook نوشته به خاطر اینه که این گیاه معمولا نیترات رو ذخیره میکنه به جای استفاده (چون معمولا جایی زیست میکنه که آمونیاک بالاست) و وقتی بهش شوک داده بشه، خصوصا جای مکانیش عوض شه و یا تغییرات دمایی و شیمیایی آب سیفون تغییر کنه به یکبار این نیترات خارج شده (در ساختار خود برگ) و باعث سمومیت برگ ها و از بین رفتنشون میشه.
برای همین بهتره بگین از کی دقیقا این اتفاق افتاده و آیا جابجایی یا شوک خاصی بهشون دادین یا نه؟
ضمن اینکه تو عکس احساس میکنم والیس (گندمی) کنارشه درسته؟
اگر اینطوره که باید بگم به خاطر رقابت شدید ریشه ای یکی از این دو گیاه از بین میره.

mbz
۱۳۹۲-۱۰-۱۵, 17:10
نه امیر حسین جان
من از وقتی آوردمشون همینجوری بودن البته تا 1 ماه اول برگ میدادن
شرایط و کیفیت آب هم عالی
نه من فقط فقط کریپتون دارم اونایی که شما دیدی برگای کریپتون که تازه درآمده ولی به این شکل شدن!

mahdi3000
۱۳۹۲-۱۰-۱۵, 22:59
نه امیر حسین جان
من از وقتی آوردمشون همینجوری بودن البته تا 1 ماه اول برگ میدادن
شرایط و کیفیت آب هم عالی
نه من فقط فقط کریپتون دارم اونایی که شما دیدی برگای کریپتون که تازه درآمده ولی به این شکل شدن!

سلام ایلیا جان . کریپتوکورین بالانسی در آب سنگین و قلیایی بهتر رشد میکنه و در صورتی که درجه حرارت آب تانک خیلی بالا و پایین بشه گیاه متوقف میشه تا سازگاری پیدا کنه

آب تانک سبک هست یا سنگین ؟

نمک میزنی ؟

mbz
۱۳۹۲-۱۰-۱۷, 15:28
آب سبک
نه هیچ نمکی نمیزنم

mahdi3000
۱۳۹۲-۱۰-۱۷, 15:45
آب سبک
نه هیچ نمکی نمیزنم

خب پس مشخص شد که چرا گیاهتون کوتاه مونده و رشدش متوقف شده . یا همینطور نگهش دار چون در آب سبک و اسیدی بیشتر از این نمیتونه تکثیر بشه و یا به تانکی با شرایط معمولی یعنی آب سنگین و قلیایی انتقال بده

موفق باشی

elias.kh
۱۳۹۲-۱۱-۰۴, 11:46
سلام
برای آکواریومم یک فیلتر انتخاب کردم می خوام ببینم خوبه یا نه.

sobo_wp_2880_f

30 وات-1800 لیتر در ساعت(گردش آب)
ابعاد آکواریومم 68*38*28
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۱۱-۰۴, 22:06
سلام
برای آکواریومم یک فیلتر انتخاب کردم می خوام ببینم خوبه یا نه.

sobo_wp_2880_f

30 وات-1800 لیتر در ساعت(گردش آب)
ابعاد آکواریومم 68*38*28
ممنون

سلام

فیلتر با 1800 لیتر گردش آب در ساعت برای تانکی با حجم 400 لیتر مناسبه

واسه تانک شما فیلتری با گردش آب 400 لیتر در ساعت کافیه

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۰, 09:09
سلام دوستان عزیز من حدود 20 ساله اکواریوم نگه میدارم میخوام پلنتش کنم اکواریومی که الان دارم ابعادش طول 90 عرض 45 و ارتفاع 60 میخام دیسکسم داشته باشم با این شرایط ممنون میشم راهنمایم کنید .

masih
۱۳۹۳-۰۱-۲۰, 09:38
سلام دستان عزیز من حدود 20 ساله اکواریوم نگه میدارم میخوام پلنتش کنم اکواریومی که الان دارم ابعادش طول 90 عرض 45 و ارتفاع 60 میخام دیسکسم داشته باشم با این شرایط ممنون میشم راهنمایم کنید
سلام هادی جان
به امروزی خوش اومدید
ابعاد خیلی خوبی داره واسه پلنت
فقط شما دوتا مورد رو بیان کنید
1اینکه الان چ تجهیزاتی دارید از فیلترو بخاریو ...
2.اینکه چقدر بودجه میتونید واسه اینکاربذاریذ

Rezaei
۱۳۹۳-۰۱-۲۰, 09:38
سلام دستان عزیز من حدود 20 ساله اکواریوم نگه میدارم میخوام پلنتش کنم اکواریومی که الان دارم ابعادش طول 90 عرض 45 و ارتفاع 60 میخاو دسکسم داشته باشم با این شرایط ممنون میشم راهنمایم کنید
نگاهی جامع به نگهداری دیسکس و گیاه (http://emruzi.com/showthread.php?t=1520)

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۲۰, 21:52
سلام دوستان عزیز من حدود 20 ساله اکواریوم نگه میدارم میخوام پلنتش کنم اکواریومی که الان دارم ابعادش طول 90 عرض 45 و ارتفاع 60 میخاو دسکسم داشته باشم با این شرایط ممنون میشم راهنمایم کنید

سلام

قطعا شما در نگهداری از ماهیهای مختلف تجربیات زیادی در این سالها کسب کردید اما گیاهای اکواریومی نیازهای متفاوتی دارن تا بتونن رشد کنن و تکثیر بشن . کود زیر بستر - نور مناسب و کافی - دی اکسید کربن - دمای مناسب - کود مایع و غیره و ذالک
پس شما باید در مورد همه این موارد مطالعه کنید که خوشبختانه در این فروم اطلاعت کاملی درباره همشون وجود داره
شاید هم قبلا مطالعه کردید . با این وجود سئوالی داشتید در خدمتیم

ارادت

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۳, 07:25
مهدی جان من مشکلم اینه که نمیدونم میتونم با گیاه اشک کوتوله دیسکس نگه دارم یا نه و گیاهانی که میشه با دمایه بالا نگه داشت میخوام یه اکواریوم پلنت نسبتن خوب داشته باشم

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۳, 07:44
مسیح جان من الان برای co2 یکی از دوستان پیشنهاد داد که میتونه از آتش نشانی کپسول و رگلاتور با قیمت پاین تر بگیره نورم 3 ردیف پاور led که 3 به 1 سفیدو قرمز سیستم تسفیه سامپ به ابعاد 45 طول 20 عرض و 60 ارتفاع

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

سلام

قطعا شما در نگهداری از ماهیهای مختلف تجربیات زیادی در این سالها کسب کردید اما گیاهای اکواریومی نیازهای متفاوتی دارن تا بتونن رشد کنن و تکثیر بشن . کود زیر بستر - نور مناسب و کافی - دی اکسید کربن - دمای مناسب - کود مایع و غیره و ذالک
پس شما باید در مورد همه این موارد مطالعه کنید که خوشبختانه در این فروم اطلاعت کاملی درباره همشون وجود داره
شاید هم قبلا مطالعه کردید . با این وجود سئوالی داشتید در خدمتیم

ارادت

مهدی جان من مشکلم اینه که نمیدونم میتونم با گیاه اشک کوتوله دیسکس (http://emruzi.com/forumdisplay.php?f=34) نگه دارم یا نه و گیاهانی که میشه با دمایه بالا نگه داشت میخوام یه اکواریوم پلنت نسبتن خوب داشته باشم

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۳, 08:05
مسیح جان من الان برای co2 یکی از دوستان پیشنهاد داد که میتونه از آتش نشانی کپسول و رگلاتور با قیمت پاین تر بگیره نورم 3 ردیف پاور led که 3 به 1 سفیدو قرمز سیستم تسفیه سامپ به ابعاد 45 طول 20 عرض و 60 ارتفاع

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) -----------

مهدی جان من مشکلم اینه که نمیدونم میتونم با گیاه اشک کوتوله دیسکس (http://emruzi.com/forumdisplay.php?f=34) نگه دارم یا نه و گیاهانی که میشه با دمایه بالا نگه داشت میخوام یه اکواریوم پلنت نسبتن خوب داشته باشم
تا اونجا که من فهمیدم اکثر گیاهان تا دمای 28 مشکلی ندارن حداقل دمای دیسکسم 28 خلاصه کلن گیج شدم

--------- ادغام پست ( فاصله بین ارسالها جهت ادغام نشدن حداقل باید 15 دقیقه باشد ) ------------

[QUOTE=E M R U Z I;17691]نگاهی جامع به نگهداری دیسکس و گیاه (http://emruzi.com/showthread.php?t=1520)

این صفحرو خوندم ولی نتونستم به نتیجه برسیدم

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۲۳, 13:25

تا اونجا که من فهمیدم اکثر گیاهان تا دمای 28 مشکلی ندارن حداقل دمای دیسکسم 28 خلاصه کلن گیج شدم

این صفحرو خوندم ولی نتونستم به نتیجه برسیدم

سلام

پیشنهاد بنده اینه که شما به اندازه یک پک که به اندازه کف دست هست اشک بچه کوبایی بکارید و اگر جواب گرفتید اونوقت کف رو پر کنید . در ضمن بدون تزریق دی اکسید اشک بچه خراب میشه

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۳, 18:16
سلام

پیشنهاد بنده اینه که شما به اندازه یک پک که به اندازه کف دست هست اشک بچه کوبایی بکارید و اگر جواب گرفتید اونوقت کف رو پر کنید . در ضمن بدون تزریق دی اکسید اشک بچه خراب میشهمهدی جان بابت co2 هم مشکلی ندارم پس کاری که گفتیو انجام میدم

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۴, 10:34
اساتید عزیز به نظرتون بهترین کودی که میتونم استفاده کنم چه کودیه
من سال گذشته از این کودایه سطلی مخلوط استفاده کردم زیاد خوب نبود اخر هفته میخوام برم بخرم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
الانم یه سری گیاه دارم ولی نمیشه ا سمشو پلنت گذاشت میخوام از بیس تغییر بدم و یه اکواریوم پلنت زیبا داشته باشم

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۲۴, 13:48
اساتید عزیز به نظرتون بهترین کودی که میتونم استفاده کنم چه کودیه
من سال گذشته از این کودایه سطلی مخلوط استفاده کردم زیاد خوب نبود اخر هفته میخوام برم بخرم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
الانم یه سری گیاه دارم ولی نمیشه ا سمشو پلنت گذاشت میخوام از بیس تغییر بدم و یه اکواریوم پلنت زیبا داشته باشم

کود زیر بستر آکوابیسیس جی بی ال و کود کمپلیت سابستریت تترا مناسب هستن

اما بسترهایی هم وجود داره که نیازی به کود زیر بستر ندارن مثل پلنتینگ سویل اوشن فری و یا آمازونیا نرمال شرکت ada و همچنین آکوا سویل مارک ایستا و غیره

نظرتون چیه ؟

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۴, 14:05

اما بسترهایی هم وجود داره که نیازی به کود زیر بستر ندارن مثل پلنتینگ سویل اوشن فری و یا آمازونیا نرمال شرکت ada و همچنین آکوا سویل مارک ایستا و غیره

نظرتون چیه ؟
راستش من از کودا زیاد سر در نمیارم یه چیزی میخوام که تقرییباّ دایمی باشه هزینشم زیاد برام مهم نیست کیفیت بیشتر برام مهمه

نظرتون چیه ؟
راستش من از کودا زیاد سر در نمیارم یه چیزی میخوام که تقرییباّ دایمی باشه هزینشم زیاد برام مهم نیست کیفیت بیشتر برام مهمه

نظرتون چیه ؟
من از کودا زیاد سر در نمیارم هزینش زیاد برام مهم نیست بیشتر کیفیت و دوامش برام مهمه

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۲۴, 14:15
پس شما کود ایستا بخر . 9 لیتری 135 هزار تومنه

ابعاد تانکتون چقدره ؟

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۴, 14:16
پس شما کود ایستا بخر . 9 لیتری 135 هزار تومنه

ابعاد تانکتون چقدره ؟
90 طول 45 عرض

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۲۴, 15:21
90 طول 45 عرض

تانک شما به 18 کیلو بستر نیاز داره
دو بسته آکوا سویل مارک ایستا بخرید که فکر کنم بسته ای 135 هزار تومن باشه

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۴, 15:29
مهدی جان ببخشید یه سوال دیگه من میخوام انتهای تانکمو شیب زیادی بدم چه جوری میتونم این کارو انجام بدم یه حالت تپه

تانک شما به 18 کیلو بستر نیاز داره
دو بسته آکوا سویل مارک ایستا بخرید که فکر کنم بسته ای 135 هزار تومن باشه

مهدی جان ببخشید یه سوال دیگه من میخوام انتهای تانکمو شیب زیادی بدم چه جوری میتونم این کارو انجام بدم یه حالت تپه

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۱-۲۵, 14:35

برای عقب تانک میونی سنگهای بزرگ بزاری تا بالا بیاد و روی اونها بستر بریزی . یا اینکه همینکارو با سنگریزه انجام بدی و تا ارتفاعی که دلخواهتون هست سنگریزه بریزید و با بستر مورد نظر پوشش بدین

سام
۱۳۹۳-۰۱-۲۵, 16:37
برای عقب تانک میونی سنگهای بزرگ بزاری تا بالا بیاد و روی اونها بستر بریزی . یا اینکه همینکارو با سنگریزه انجام بدی و تا ارتفاعی که دلخواهتون هست سنگریزه بریزید و با بستر مورد نظر پوشش بدین
مهدی جان از راهنمای که کردی ممنون اگه به مشکلی خوردم دوباره مزاحم میشم :[l3:

سام
۱۳۹۳-۰۲-۰۸, 09:03
سلام مهدی جان با توجه به ابعاد تانکم که حدود 85.45 و با وجود کودی که خدمتتون عرض کردم aqua design amano . amazonia که 18 لیتر گرفتم آیا مکملی یا هرچیز دیگه ای نیاز هست زیرش یا روش بریزم . با راهنمایهای شما .حساب کردم میتونم جلوی تانکو 4 سانت و عقب تانکو 7 سانت از این کود بریزم البته چند تیکه تخته سنگم میخوام کار کنم همینم ارتفای کودو بالا میاری . ممنون میشم راهنماییم کنید

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۲-۰۸, 13:53
سلام مهدی جان با توجه به ابعاد تانکم که حدود 85.45 و با وجود کودی که خدمتتون عرض کردم aqua design amano . amazonia که 18 لیتر گرفتم آیا مکملی یا هرچیز دیگه ای نیاز هست زیرش یا روش بریزم . با راهنمایهای شما .حساب کردم میتونم جلوی تانکو 4 سانت و عقب تانکو 7 سانت از این کود بریزم البته چند تیکه تخته سنگم میخوام کار کنم همینم ارتفای کودو بالا میاری . ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام

مکمل ها رو هم الان میتونی تهیه کنی و زمانیکه برگ گیاها شروع به زرد شدن و یا بیرنگ شدن کردن اونهارو استفاده کن . اگر همراه بستر چند نوع مکمل برای ریختن زیر بستر بشما دادن باید استفاده کنی و در غیر اینصورت لازم نیست
مایع باکتری ساز دنیترول برای ریختن در فیلتر سطلی یادت نره

سام
۱۳۹۳-۰۲-۰۸, 14:07
سلام

مکمل ها رو هم الان میتونی تهیه کنی و زمانیکه برگ گیاها شروع به زرد شدن و یا بیرنگ شدن کردن اونهارو استفاده کن . اگر همراه بستر چند نوع مکمل برای ریختن زیر بستر بشما دادن باید استفاده کنی و در غیر اینصورت لازم نیست
مایع باکتری ساز دنیترول برای ریختن در فیلتر سطلی یادت نره
طبق گفته فروشنده این برند کود نیازی به مکمل نداره باز خواستم متمئآ بشم
دست گلت درد نکنه این باکتری سازو یادم رفته بوووووووود

elias.kh
۱۳۹۳-۰۵-۰۵, 16:49
سلام
برای آکواریوم گیاهی میشه از فیلتر داخلی استفاده کرد؟

mehdi2000
۱۳۹۳-۰۵-۰۶, 11:04
سلام
بهتر از فیلتر های هنگ آن یا سطلی استفاده کرد.

سلام
برای آکواریوم گیاهی میشه از فیلتر داخلی استفاده کرد؟

elias.kh
۱۳۹۳-۰۵-۰۶, 23:47
سلام
حتی اگر کاری کنم که فیلتر داخلی جریان شدیدی راه نندازه بازم نمی تونم ازش استفاده کنم؟

mehdi2000
۱۳۹۳-۰۵-۰۷, 00:10
از شدن که میشه ولی شما باید ببینی اساس کار فیلتر چیه ؟یکیش گردش ابه یکیش فیلتراسیون مکانیکیه یکیشم فیلتراسیون شیمیاییه .حالا به نظر شما فیلتر داخلی میتونه با این حجم کم؟

سلام
حتی اگر کاری کنم که فیلتر داخلی جریان شدیدی راه نندازه بازم نمی تونم ازش استفاده کنم؟

فربد
۱۳۹۳-۰۹-۰۵, 19:34
با عرض سلام
من یک اکواریوم 120*30*60 دارم
چند ماه پیش تصمیم گرفتم به یک اکواریوم گیاهی معمولی تبدیلش کنم
راستش اولش بی تجربه بودم و یک بسته سویله 9 لیتری رو ریختم تو تانک بعدش روش شن ریختم به توصیه خوده فروشنده (خودشم همین کارو کرده بود) اوایلم رشد گیاهام خیلی خوب بود از مهتابی معمولی استفاده میکردم
دما ابم هم28
بعد به توصیه. دوستان بالاخص اقا مهدی نورشو به fpl تغییر دادم (4 عدد )
از سیستم 32 هم استفاده نمیکنم بدلیل هزینش
گیاهام هم پشت قرمزی ,برگ سیوی, گندمی بودن
خلاصه دیروز همشونو بخاطر خرابی انداختم رفت حالا میخواستم از دوباره گیاه بگیرم ولی میترسم بازم خراب بشن
خواهشها راهنماییم کنین که چکار کنم ؟
بسترم خوبه؟
کود مایع میخوام مولتی برایتول بگیرم

mbz
۱۳۹۳-۰۹-۰۵, 19:46
با عرض سلام
من یک اکواریوم 120*30*60 دارم
چند ماه پیش تصمیم گرفتم به یک اکواریوم گیاهی معمولی تبدیلش کنم
راستش اولش بی تجربه بودم و یک بسته سویله 9 لیتری رو ریختم تو تانک بعدش روش شن ریختم به توصیه خوده فروشنده (خودشم همین کارو کرده بود) اوایلم رشد گیاهام خیلی خوب بود از مهتابی معمولی استفاده میکردم
دما ابم هم28
بعد به توصیه. دوستان بالاخص اقا مهدی نورشو به fpl تغییر دادم (4 عدد )
از سیستم 32 هم استفاده نمیکنم بدلیل هزینش
گیاهام هم پشت قرمزی ,برگ سیوی, گندمی بودن
خلاصه دیروز همشونو بخاطر خرابی انداختم رفت حالا میخواستم از دوباره گیاه بگیرم ولی میترسم بازم خراب بشن
خواهشها راهنماییم کنین که چکار کنم ؟
بسترم خوبه؟
کود مایع میخوام مولتی برایتول بگیرم
سلام
دوست عزیز آکواریم شما اصلا اصولی نیست
هیچ چیزش کامل نیست رفیق
اگه هزار بار دیگه هم گیاه بخرین بازم خراب میشن و ...
بنظرم پول جمع کن یکم امکانت تانکت رو بیشتر کن تا دوباره این اتفاق نیوفته
اما اگه واقعا می خوای گیاه بگیری بهتره کریپتون نگهداری کنی

فربد
۱۳۹۳-۰۹-۰۵, 20:20
دوست عزیز گیاهایی که انتخاب کردم زیاد گیاه خاصی نیستن
همین گیاه ها تو اکواریوم گیاهی دوستم با همین شرایط رشد و ظاهر خوبی دارن
اتفاقا با یکی از کسایی که قدیم گیاه پرورش میداد صحبت کردم گفت من اون‌موقع ماسه بادی ریخته بودم کف اکواریوم و از لامپ 100 وات معمولی استفاده میکردم اصلا نمیدونست کود چیه

mbz
۱۳۹۳-۰۹-۰۶, 05:40
دوست عزیز گیاهایی که انتخاب کردم زیاد گیاه خاصی نیستن
همین گیاه ها تو اکواریوم گیاهی دوستم با همین شرایط رشد و ظاهر خوبی دارن
اتفاقا با یکی از کسایی که قدیم گیاه پرورش میداد صحبت کردم گفت من اون‌موقع ماسه بادی ریخته بودم کف اکواریوم و از لامپ 100 وات معمولی استفاده میکردم اصلا نمیدونست کود چیه
سلام
این اصلا دلیل خوبی نیست
قبول دارم و خودم گاها دیدم بصورت اتفاقی کسی رو که بدون هیچ امکاناتی گیاه نگهداری کرده و حتی گل هم دادن گیاهاش!
اما این تضمین نمیکنه که در مورد ما هم اینجوری پیش بره دوست من
شما خوبه خودت یکبار امتحان کردی و دیدی
این گیاهایی که شما میگی گیاهای خاصی نیستن به هر حال گیاه که هستن! و یکسری نیازهایی دارن که در شرایط عادی فراهم نمیشه
در ضمن سوئل خودش بستره کود یا زیر بستر نیست که شما رفتی روش شن ریختی
ارتفاع آکواریمت هم 60 و فکر نمیکنم این نور جواب بده
حداقل توضیح بدین گیاهای قبلی چجوری خراب شدن یعنی برگاشون زرد شد یا سوراخ سوراخ میشدن یا اینکه رشد نمیکردن یا... که بهتر بشه راهنمایی کرد
من خودم بعد از چندین بار تلاش کردن برای داشتن یک آکواریم گیاهی و هزینه های خیلی زیاد در آخر تونستم به چیزی که می خواستم برسم
شما هم بهتره بیشتر تحقیق کنید دوست عزیز
ولی اگر واقعا می خوای تویه این شرایط گیاه نگهداری کنی برو سراغ گیاهایی که سطح نگهداریشون عادی و آسونه

فربد
۱۳۹۳-۰۹-۰۶, 10:46
راستش خیلی از پستا رو خوندم دیگه ملزومات تانک گیاه اومده دستم
گیاهان مثلا برگ سیوی پشت قرمزی و دم گربه ای اوایلش رشدشون عالی بود ولی بعد قهوه ای شدن که فک کنم جلبک بوده برگ سیوی هم برکاش یکم سوراخ میشدن ولی رشدشون عالی بود
گفتم یدونه کود مایع بگیرم ببینم چطور میشه
حالا فایده داره؟
بعدم ازین قرصا جی بی ال بگیرم بزارم لابلا شنهام زیرشونم بلاخره سویله مواد معدنی داره "حالا درسته زیره ولی هست
حالا نمیدونم نظر شما ؟

hossein856
۱۳۹۳-۰۹-۰۶, 16:59
عزیز شرایط هر آکواریوم با آکواریوم دیکه فرق میکنه در ضمن مهمنرین چیز یک آکواریوم گیاهی نور هستش کود مایع خیلی نقشه مهمی داره تو رشد گیاه و خراب نشدنش من ار کود برایتول استفاده میکنم خیلی خوب جواب داده که به توصیه دوستان خریدم حدود 55 تومان کود مایع برایتول عزیز