PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات مرتبط با نحوه تکثیر گیاهان آکواریومی

DarKfish
۱۳۹۱-۰۹-۰۳, 08:33
سوالات خود مرتبط با نحوه تکثیر گیاهان آکواریمی را در این قسمت بپرسید.

parsaqua
۱۳۹۱-۱۱-۰۴, 20:48
سلام
آنابیاس نانا چجوری تکثیر میشه؟

mahdi3000
۱۳۹۱-۱۱-۰۴, 21:22
سلام
آنابیاس نانا چجوری تکثیر میشه؟

سلام

آنابیاسها روی چوب و سنگ بسته میشن و ریشه اونها نباید با خاک پوشیده بشه وگرنه پوسیده میشن

بعد از اینکه با شرایط آب تانکتون عادت کرد شروع به رشد و جوانه زنی روی ریشه رونده خودش میکنه که شما میتونی با قیچی جوانه جدید را از ریشه جدا کنید و در جای دیگه روی چوب ببندید

موفق باشی

hamedtak
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 01:42
سلام. لطفا درباره پرورش گیاهان اکواریومی به صورت تجاری توضیح بدین

Rezaei
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 08:56

سلام

به امروزی خوش آمدید

بر اساس یکسری کلیپ که دیدم فکر میکنم در مقیاس تجاری و در جنوب شرقی آسیا گیاهان رو در حوضچه های خاکی برکه مانند که با توجه به آب و هوای مطلوب ایجاد میکنند پروش میدن و تقریبا هیچ کار تخصصی انجام نمیشه روی سری هایی از گیاهان که به این روش پرورش داده میشن

مدیر عزیز این انجمن mahdi3000 با دانش کافی که دارند تشریف که آوردن حتما کاملتر پاسخ خواهند داد همینطور دوستانی مثل علی خدادادی عزیز و امیر حسین

موفق باشید

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 09:28

سلام دوست عزیز،
حامد در مورد کاشت و پرورش سنتی این محصولات صحبت کرد. جنوب شرقی آسیا به خاطر رطوبت بالا، گیاهان رو حتی در گلدان معمولی میکارن و یا آنهایی که رطوبت بسیار بالاتر میخوان در حوضچه ها و برای همین این کشورها تولید کننده ی اصلی در این زمینه هستند:
http://emruzi.com/up/uploads/13624665441.jpg
اما روش حرفه ای تر و تولید انبوه هست به نام Plant Tissue Culture ، با استفاده از پاجوشها ها و یا برگهای بسیار ریز هر گونه در محیط آزمایشگاهی با حفظ دقیق مقدار رطوبت ،دما و مواد غذایی، و سنسورهایی برای اندازه گیری میزان مواد مورد نیاز گیاه تهیه میشه.
روش پرهزینه ای در نگاه اول هست که کشورهای اروپایی مثل دانمارک استفاده میشه ولی میتونه خیلی سریع تعداد زیادی گیاهان بسیار سالم و قوی تولید کنه:
http://emruzi.com/up/uploads/13624665452.jpg
----
ولی آیا میشه این روش آزمایشگاهی رو با هزینه کم و وسایل ساده ای که در آشپزخانه پیدا میشه مثل شکر، سرکه و ... اجرا کرد؟
بله افرادی تونستد بعضی از گونه ها مثل خزه ها و آنوبیاس رو در منزل با هزینه ی اندک پرورش بدن. منتظر مقاله ی بعدی این سایت در آموزش قدم به قدم کشت میکرونی دست ساز باشید.

hamedtak
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 14:49
خسته نباشین
منم تو you tube کلیپای زیادی راجع به سیستم Emrrsed و همچنین کشت بافت دیدم
حتی یه تولیدی خیلی بزرگ بود که اول گیاها رو به صورت کشت بافت تولید میکرد و بعدش اونا رو توی محیط بدون اب پرورش میداد و صادرات میکرد
ولی این کارا قلق داره. میزان رطوبت و نور کود دهی
سیستمه کشت هم خیلی جالبه ولی نمیدونم روی گیاهای اب زی چجوری میشه انجامش داد
توی ایران که تازه دارن نخل خرمارو کشت بافت میکنن

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 15:15
بله دوست عزیز، قلق داره و بعضی از گونه ها در محیط خونه قابل تکثیر نیست.
این مقاله ای که داره ترجمه میشه، ریز ریز قلق کریپتون، لوتوس،میریوفولوم رو گفته+ کل مواد و اصول اساسی راه اندازی برای گونه های دیگر. البته یه خورده مفصله و طول میکشه تمومش کنم. برای هرکدوم رفرنس از ژورنال معتبر گذاشته.
امیدوارم افرادی وارد این تکثیر بشن تا شاهد این مقدار گرانی غیر منطقی در گیاهان آکواریمی نشیم.

hamedtak
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 19:56
متاسفانه توی سایتای فارسی زبان هیچ راهنمایی نمیشه
مثلا مطالبی برای تکثیر بلک گوست و کت فیش یا انواع لوچ و گیاهان اکواریومی
حتی تو سایتای خارجی هم خیلی کم دیده میشه.
البته خودم هم خیلی تحقیق کردم. و اطلاعات نسبتا خوبی جمع کردم راجع به همه ی مطالب فوق .ولی مطمینم بعد مقاله ی شما دیگه حرفی واسه گفتن نمیمونه
من منتظر مقالتون هستم. خدا قوت

ABOLFAZL
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 20:07
امیر جان لطف کن گیاه ها از نظر نحوه تکثیر دسته بندی و بگو اصلا تکثیر میشه کرد
مثلا اسان متوسط سخت دسته بندی کن

یا اصلا گیاهانی میشند معرفی کن

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۱۵, 20:23
امیر جان لطف کن گیاه ها از نظر نحوه تکثیر دسته بندی و بگو اصلا تکثیر میشه کرد
مثلا اسان متوسط سخت دسته بندی کن

یا اصلا گیاهانی میشند معرفی کن

ابوالفضل جان،
تکثیر ها به دو قسمت تقسیم بندی میشن. یکیش جنــسی هست که بوسیله گل که اکثر گیاهان آکواریمی در شرایط بسیار عالی میدن، تخم تولید میشه و از بذر برای تکثیر استفاده میکنند که عملا هیچ صرفه زمانی و اقتصادی نداره.
دسته بعد روش های غیرحنـــسی هست که سه بخش اصلی رو گذاشتم تو سایت:
معرفی جامع روشهای تکثیر گیاهان آکواریومی-قسمت اول- قلمه زدن (http://emruzi.com/showthread.php?t=27)
معرفی جامع روشهای تکثیر گیاهان آکواریمی-قسمت دوم- تقسیم ریشه (http://emruzi.com/showthread.php?t=1183)
معرفی جامع روشهای تکثیر گیاهان آکواریمی-قسمت سوم- پاجوش (http://emruzi.com/showthread.php?t=1544)
و یک روش آزمایشگاهی هست به نام کشت بافت(Tissue culture) که قسمتی کوچکی از گیاه پرورش داده میشه (مینیانوری) و در نهایت تعداد زیادی گیاه ریشه دار کوچک بدست میاد که آماده ی کاشتن در آکواریم هست.
----
تو همون تاپیک ها تعدادی از گیاهان معرفی شدن که چگونه تقسیم بندی میشن.
در تاپیک هایی که mahdi3000 و من قرار دادیم واسه پروفایل گیاهان، روش تکثیر بعضی از گونه ها هست.
اگر سوالی در مورد هرگونه داشتین اینجا بپرسین که اگر فردی تجربه داشت بگه.

Homa67
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 20:37
گیاه شمشیری چجوری تکثیر میشه؟
و چیکار کنیم که سریعتر رشد کنه؟

ممنون

DarKfish
۱۳۹۱-۱۲-۲۲, 20:58
گیاه شمشیری چجوری تکثیر میشه؟
و چیکار کنیم که سریعتر رشد کنه؟

ممنون
سلام دوست عزیز،
گیاه شمشیری شروع به تولید runner یا همون پاچوش میکنه در شرایطی که اندازه ی بزرگی پیدا کنه (حدود 30 سانتی متر طول) و شرایط خوبی داشته باشه. از پاجوش گیاهان دختر ایجاد میشن با فاصله که بعد از ریشه دهی ازشون و رسیدن به اندازه ی مطلوب خوباشو جدا کنید و در بستر بکارید. این تاپیک توضیح کامل تری داده : معرفی جامع روشهای تکثیر گیاهان آکواریمی-قسمت سوم- پاجوش (http://emruzi.com/showthread.php?t=1544)
شمشیری گیاهی هست که دیر ادپته میشه ولی بعد از اینکه بگیره هفته ای یک تا 3 تا برگ میده. مهم ترین نیاز این گیاه آهن هست و نسبت به کمبود آهن خیلی سریع واکنش میده و تیکه های زرد ایجاد میشه. با افزایش دی اکسید و نور رشدش بیشتر میشه. اگر بستر مقوی ندارید ، از قرص کریپتو یا قرص انسانی سولفات آهن در بستر استفاده کنید.

mansooreshragh
۱۳۹۲-۰۴-۱۲, 03:19
آقا امیر یه جایی یه مطلب راجع به کشت اشک بچه کوتوله توی خاک گلدون(نه آکواریوم) نوشته بودی که جالب بود و میخوام انجامش بدم، ممنون میشم اگه اینجا دوباره بیان کنیش.

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۱۲, 12:14
آقا امیر یه جایی یه مطلب راجع به کشت اشک بچه کوتوله توی خاک گلدون(نه آکواریوم) نوشته بودی که جالب بود و میخوام انجامش بدم، ممنون میشم اگه اینجا دوباره بیان کنیش.
سلام منصور جان، از این ورا؟
دقیقا نمیدونم به کدوم مطلب اشاره میکنی، من دو جور کلا در مورد اشک بچه خوندم، یکی همون کشت بافت هست :تکثیر گیاهان آکواریمی- کشت بافت (Tissue Culture) (http://emruzi.com/showthread.php?t=1890) که هنوز نرسیدم کاملش کنم، ولی حسابی وقتگیره و قلق های زیادی داره که همشو تو مطالبشون نمیارن، ولی بیشتر برای کار تجاری و تولید انبوه هست.
روشی که مرسوم تره و شما میتونید تو همون آکواریم (قبل از اخداث) یا در حیاط (اگر نور و دما مناسب باشه) یا ظرف پلاستیکی که کیپ بشه دربش (روبروی پنجره یا نور منصوعی) ، اشک بچه و حتی خیلی از گیاهانی که نوشته میشه Can be grown emersed رو بکاری.
من متنمو میارم که خیلی خلاصه هست :

بهتره از روش dry start برای کاشت HC استفاده کنی تا سریع کف رو بپوشونه:
این روش مناسب HC ، گلوسو، کریپتون ها، هیگروفیلا دورف و بعضی از شمشیری هاست، و بهترین روش برای احداث سبک iwagumi هست،
اول از همه بستر رو با اسپری (آب بدون کلر) حسابی مرطوب میکنی(میتونی کمی آب اضافه کنه ولی نباید زیر آب برن)
بعد HC هارو با فاصله به صورت یک گرید میکاری،روی تانک رو با نایلون باید ببندی تا کاملا عرق کنه. این روش تو هوای سرد فایده نداره و اگر منطقه ای دارین مثل شمال که دم داره و گرمه نیازی به نایلون هم نیست. سپس 14 ساعت روزی نور میدی، هیچ نیازی به کوددهی نیست و دی اکسید هم از هوا گرفته میشه. باید هر روز دو سه بار کل گیاها و بستر رو اسپری کنی حسابی.
ظرف یک ماه، کاملا پر پر میشه،
بستر قوی تو این روش نقش مهمی ایفا میکنه،
درگیر جلبک نیستی، بستر هم با تولید اکسیژن در اطراف ریشه،ساقه و برگ ، به باکتری های مفید کمک میکنه.
مثل تراریم

نمونه:
Hemianthus Callitrichoides (HC) - Dry Start Method Journal! (http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php/99799-Hemianthus-Callitrichoides-%28HC%29-Dry-Start-Method-Journal)
Aquatic Eden - Aquascaping Aquarium Blog (http://www.aquatic-eden.com/2008/09/growing-plants-emersed.html)
----
اگر میخوای در همین خاک معمولی بذاری، یعنی اصلا بحث آکواریم و خیلی جاها سبک ایواگومی مطرح نیست،
بهتره از خاک Miracle Grow Organic Potting Soil استفاده کنی که حتی این خاک رو تو بستر گیاهی هم میریزن و محبوبه اگر سرچ کنی.
باید روشو ببندی، و با عرق کردن و خود تنفس گیاه، دی اکسید تولید میشه ( از اینکه ظرف بسته هست نترس)
اگر باز سوالی در مورد نحوه ی اجرا در خارج از محیط مصنوعی مثل آکواریم داشتی بگو جسنجو کنم چون بیشتر واسه ایواگومی دیدم،

hamedtak
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 12:43
سلام. لطفا در باره تکثیر گیاه انابیاس به روش emrsed و dry start میگین و سرعت رشدش تو این حالت چجوریه؟ و چجوری میشه سرعت رشدشو بیشتر کرد؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 13:07
سلام. لطفا در باره تکثیر گیاه انابیاس به روش emrsed و dry start میگین و سرعت رشدش تو این حالت چجوریه؟ و چجوری میشه سرعت رشدشو بیشتر کرد؟

سلام دوست عزیز،
روش dry-start بیشتر به خاطر زیاد شدن سریع خصوصا گیاهای کف پوش هست و من تاحالا در مورد آنوبیاس نشنیدم،
در مورد emersed ، کلا آنوبیاس گیاهی هست که کاملا خارج از آبه و میتونید راحت خارج از آب پرورش بدید،
باید گرانول رس بگیرید (یا درست کنید) و بعد داخل یک قابلمه و آب بریزید روش، تو دمای خیلی کم بذارید تا 4-5 ساعت رو اجاق باشه. (به قول معروف مغز پخت بشه).
اگر آبش کم شد، بازم میتونید آب اضافه کنید. بعد این بستر رو داخل ظرف یا تانک بریزید، میتونید قرص کریپتو یا از ورمی کمپوست در جوراب زنانه استفاده کنید و در بستر وارد کنید.
http://emruzi.com/up/uploads/137439945378621.jpg

آنوبیاس هارو میکارید طوریکه که rhizome (ریشه اصلی) بیرون باشه. آب میریزید تا نزدیک rhizome.
اگر بیرون نگهداری کنید، فکر کنم نیاز همیشگی به اسپری آب روی برگها دارید ولی اگر داخل تانک باشه، و هوا خیلی سرد نشه، حتما عرق میکنه و نگهداری راحت تره.
در مورد رشدش شما باید به ما اطلاع بدید.
منتظرم:)>-

sharifi
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 19:12
dry start[/U] برای کاشت HC استفاده کنی...
سلام
به نظر روش جالبی میاد :-؟
به نظر شما بستر دست ساز(ورمی و پیت هلندی) و روکش سیلیس جواب میده که بخوام این روش رو روی گلاسو پیاده کنم؟

DarKfish
۱۳۹۲-۰۴-۳۰, 20:16
سلام
به نظر روش جالبی میاد :-؟
به نظر شما بستر دست ساز(ورمی و پیت هلندی) و روکش سیلیس جواب میده که بخوام این روش رو روی گلاسو پیاده کنم؟
اطلاعات کامل تو سایتهایی که ذکر شده اومده،
پیت هلندی به درد نمیخوره چون از کوکوپیت ساخته شده و بستر بیش از حد ارگانیک میشه. سیلیس هم بدترین رو بستر واسه آکواریم گیاهی هست چون هم سیلیکات آب بالا میره و هم دانه بندی ریزی داره. رجوع کنید به مباحث بستر در آکواریم گیاهی.

hamedtak
۱۳۹۲-۰۵-۰۲, 23:35
راستش من خودم چندتا گونه از گیاه ها رو دارم به همین روش تکثیر میکنم (دو نژاد از شمشیری-نیلوفر صورتی-نخودی-برگ بیدی)و چند وقتیه که انابیاس رو خریدم و البته به یه شیوه ی دیگه عمل کردم که در صورت جواب دادن حتما براتون میگم

اگه کسی راجع به تکثیر انابیاس از طریق tissue culture میدونه لطفا بگه. که از کدوم اندامش میشه تکثیر کرد که بهتر باشه و شرایط محیط تکثیرش
من خیلی وقته منتظر مقالات مدیران سایت تو بخش کشت بافت هستم

با تشکر

hamedtak
۱۳۹۲-۰۹-۰۳, 14:05
لطفا طرز تهیه ی
گرانول رس رو اموزش بدین.با تشکر

DarKfish
۱۳۹۲-۰۹-۰۳, 23:00
لطفا طرز تهیه ی
گرانول رس رو اموزش بدین.با تشکر
گرانول رسی به صورت Expanded clay pellets با قرار دادن رس و یک نوع سرامیک در یک ظرف مخصوص و در حال چرخش، در دمای 1200 سانتی گراد تولید میشه. برای همین به این راحتی نمیشه به این کیفیت و دوام تولید کرد.
کار راحت (والبته بی کیفیت تر) خرید رس از مصالح فروشی، اضافه کردن آب به مقدار کم و درست کردن یک گل بسیار سفت هست.سپس به شکل سوسیس در بیارید و به ابعاد دلخواه ببرید و در نهایت در برابر آفتاب و یا در فر قرار بدین.
موفق باشید.

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۱۴, 16:04
سلام دوستان....

امیدوارم که سوالم رو جای درستی پرسیده باشم...

توی تانک های تکثیر گوپی از گیاه دم گربه ای استفاده کردم و هر شاخه ای رو که گرفته بودم نصف کردم و پخششون کردم جاهایی که میخواستم گیاه باشه.....

ایان این شاخه از کنارش یه شاخه دیگه دراورده و اینجوری بلند شده ولی برگ های قبلی و پایینی شاخه اصلی یه مقدار شل و کم رنگ شدن.....میخواستم ببینم با توجه به اینکه تو این سیستم از هیچ کود و مکملی برای گیاه ها استفاده نمیکنم اگر اون شاخه اضافه شدرو بکنم و یه جا دیگه بکارم اون شاخه اصلی به حالت اول بر میگرده؟؟؟

http://emruzi.com/up/uploads/139143425297871.jpg (http://emruzi.com/up/)
ممنون

mahdi3000
۱۳۹۲-۱۱-۱۵, 12:28
سلام علی آقا

مطمئنا اون جوونه ای که زده داره از مواد مغذی برگهای پایینتر و پیرتر استفاده میکنه . از رنگ و روی گیاه هم مشخصه که کمبود مواد مغذی و معدنی داره . پس بهتره کود اضافه کنی
در ضمن شاخه جدید رو هرس نکن چون الان داره نور میگیره و غذاسازی میکنه . هرس کنی شاخه پایینی از بین میره
کود بزن تا گیاه روبراه بشه بعد هرس کن

موفق باشی

علی بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۱۵, 14:56
ممنون مهدی جان...

والا این گیاه ها مال تانک های تکثیر گوپی هستن و الان توی این تانک تقریبا 100 تا بچه گوپی هستش و منم میترسم چیزی اضافه کنم به ابشون از طرفی هم مقرون به صرفه نیست برام که بخوام کود بگیرم و به گیاه ها برسم.....به نظظرت اگه ازین گلدون کوچیکا بگیرم توش مواد مغذی بریزم و این گیاه هارو توش بکارم چطوره؟؟؟توی گلدون از چی میتونم استفاده کنم غیر از خاکهای شرکتی؟؟؟

mahdi3000
۱۳۹۲-۱۱-۱۵, 15:00
ممنون مهدی جان...
والا این گیاه ها مال تانک های تکثیر گوپی هستن و الان توی این تانک تقریبا 100 تا بچه گوپی هستش و منم میترسم چیزی اضافه کنم به ابشون از طرفی هم مقرون به صرفه نیست برام که بخوام کود بگیرم و به گیاه ها برسم.....به نظظرت اگه ازین گلدون کوچیکا بگیرم توش مواد مغذی بریزم و این گیاه هارو توش بکارم چطوره؟؟؟توی گلدون از چی میتونم استفاده کنم غیر از خاکهای شرکتی؟؟؟

آفرین همین کارو بکن . اگر گیاها زیاد هستن خاک شرکتی بخر چون دیگه کود دادن نمیخواد . در غیر اینصورت هر بستر معمولی بریزی باید کود هم بدی

hamedtak
۱۳۹۳-۰۴-۱۴, 11:08
راجع به تکثیر انواع سرخس هم بی زحمت توضیح بدین.اینکه چطور تکثیر میشن که واضحه ولی اینکه تو چه محیطی باشن تا گیاهه با کیفیت و با رشد سریع تولید بشه رو میخواستم توضیح بدید؟ با تشکر

محمدحسن
۱۳۹۳-۰۴-۱۴, 16:34
سلام
بهترین کار اینه که داخل گلدان قرار بدی اگر هم از خاک معمولی استفاده کردی ازفضولات ماهیها که سیفون میکنی داخل گلدان بریز که بهترین نوع کود هستش

Rezaei
۱۳۹۳-۰۴-۱۵, 14:46
سلام
بهترین کار اینه که داخل گلدان قرار بدی اگر هم از خاک معمولی استفاده کردی ازفضولات ماهیها که سیفون میکنی داخل گلدان بریز که بهترین نوع کود هستش
20 امتیاز منفی کاربری برای شما ( دقت داشته باشید انتقال به سطح کاربری بالاتر مستلزم کسب امتیاز کاربری مثبت و رسیدین به سطح امتیاز لازم است )
دلیل: توصیه بدون پایه و اساس علمی به دیگر کاربران
و مهدی عزیز مدیر انجمن گیاهی برای پاسخگویی تگ شدند
@mahdi3000 (http://www.emruzi.com/member.php?u=32)

hamedtak
۱۳۹۳-۰۵-۱۳, 12:43
از اساتید کسی هست که سواله بی جوابمو جواب بده؟

mahdi3000
۱۳۹۳-۰۵-۱۳, 22:54
راجع به تکثیر انواع سرخس هم بی زحمت توضیح بدین.اینکه چطور تکثیر میشن که واضحه ولی اینکه تو چه محیطی باشن تا گیاهه با کیفیت و با رشد سریع تولید بشه رو میخواستم توضیح بدید؟ با تشکر

درباره مشخصات و شرایط نگهداری سرخس ها در این تاپیک توضیح داده شده : Micorsorium سرخس های جاوا (http://emruzi.com/forumdisplay.php?f=597)
درضمن اضافه کردن کود مایع و تزریق دی اکسید کربن رشد و تکثیر این نوع گیاهان رو تسریع میکنه . این گیاهان نیازی به بستر ندارن و میشه روی چوب و سنگ اونهارو بست تا ثابت بمونن
نیاز نوریشون هم کم تا متوسط هست . در نور زیاد برگها سیاه میشن

موفق باشی